agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 3 Gönderen mayer2005
  • 1 Gönderen gilan
  • 1 Gönderen sarin
  • 1 Gönderen gultar
  • 1 Gönderen Orankoc

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2010, 16:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Limon ağacım çiçeklerini döküyor

*** arkadaşlar bende aşılı olan bir limon ağacım var,fidancıdan alırken bizzat üzerinde 3-4 adet limon vardı.Benim sorunum şu,ağacım çiçek açıyor fakat tomurcuk olarak veya çiçek olarak hepsini döküyor,bazen çiçekler tutuyor küçük limon olarak dökülüyor,yapmadığım şeyler kalmadı,hem yaprak hemde toprak gübresi kullandım,yanına bir tana daha limon ağacı aldım(dölleme olabilmesi için erkek-dişi olabileceğini söylediler),çiçeklerin dökmemesi için zirai ilaç satan bir yer arıların veya sineklerin dölleme yapabilmesi için yapışkan tarzında sprey şeklinde bir ilaç verdi onu kullandım,ağac havadar ve güneş alan bir yerde duruyor(terasta), vb....... bir sürü şey denedim fakat bir türlü limon alamadım bu konu hakkında bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.Hepinize şimdiden sevgiler ve saygılar sunarım...

recobey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 09:22   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
bende de benzer sorun var. 2 tane limon ağacım var ve yapraklarında yeşil küçük böcek gördüm. Dallarında yer yer kurumalar var. Resimlerini aşağıya ekliyorum. Yardımlarınızı esirgemeyin. Teşekkürler

Eklenen Resimler

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 09:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
konu kimsenin dikkatini çekmedi galiba

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 10:59   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2010
limon çiçeğinin dökülmesi

Merhaba,

2 yıldır İstanbul'da kışın içeride, yazın balkonda baktığım bir limon bir de mandalina ağacım var. Geçen yıl her ikisi de çok az çiçek açmıştı (5-6 adet kadar) ve çiçekler döküldü ve meyve vermedi. Bu yıl ise limon yaklaşık 50-60, mandalina ise 30-40 adet çiçek açtı. Meyveleri bezelye büyüklüğüne ulaştı. Meyve verecek diye sevinirken, geçen hafta limononun bezelye büyüklüğündeki meyvelerinin önce sararıp ardından döküldüğünü gözlemledim. Mandalinada şimdilik dökülme yok ancak onda da aynı problemi yaşamaktan çekiniyorum.

Nerenciye yetiştirme konusunda fazla bir bilgim yok. Acaba bezelye büyüklüğüne gelen bu meyvelerin dökülme sebebi nedir? Herhangi bir hastalık belirtisi yok. Hava çarpmış olabilir mi? Veya ben gübreleme yapmadım, bazı forumlarda okuduğum kadarıyla çiçekleme döneminde gübreleme yapılması gerekiyormuş. Önümüzdeki yıl meyve alabilmem için tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler.

limonsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 23:22   #5
Yeni Üye

aroz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2008
Bu konuda bilgisi olan biri, bizimle bildiklerini paylaşırsa çok mutlu olacağım...

aroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 20:20   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2010
Aynı problem bendede oldu bendede mandalina,portakal ve limon var hepsi azda olsa çiçek açtılar nisan mayısta sonra size olan banada oldu.şimdi balkona çıkarmıştım tekrar rüzgar var diye içeri aldım.bu arada 3 gün öncede bahaustan aldığım gübreleri koydum.acaba diyorum çiçek açarlarmı siz sulamayı nasıl yapıyosunuz.saygılar

samurai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 22:04   #7
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Benim Limonella (Limequat) şu an çiçekli .
1 ay önce de 1-2 çiçek açtı ancak meyve tutmadan döküldü .
Şimdi fotografladım , bakalım ne olacak .
Fırçala tozlaştırsam mı diyorum ?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 22:23   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2010
aaa evet o yöntenle sonuç alan çokmuş içerdemi sizinki.

samurai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 23:07   #9
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Yok balkonda ,
ama çevrede o kadar çok ve renkli çiçek varken arılar bu minik beyaz çiçekleri fark etmeyebilir ...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 22:41   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
küçük limonların dökülmesinin sebebi ne???

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 12:14   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Limon ağacı çiçeklerini tutmuyor

Selam arkadaşlar benim aşılı olan bir limon ağacım var,fidancıdan alırken bizzat gördüm üzerinde 3-4 adet limon vardı.Benim sorunum şu,ağacım çiçek açıyor fakat tomurcuk olarak veya çiçek olarak hepsini döküyor,bazen çiçekler tutuyor küçük limon olarak dökülüyor,yapmadığım şeyler kalmadı,hem yaprak hemde toprak gübresi kullandım,yanına bir tana daha limon ağacı aldım(dölleme olabilmesi için erkek-dişi olabileceğini söylediler),çiçeklerin dökmemesi için zirai ilaç satan bir yer arıların veya sineklerin dölleme yapabilmesi için yapışkan tarzında sprey şeklinde bir ilaç verdi onu kullandım,ağac havadar ve güneş alan bir yerde duruyor(terasta), vb....... bir sürü şey denedim fakat bir türlü limon alamadım bu konu hakkında bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.Hepinize şimdiden sevgiler ve saygılar sunarım...

recobey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 12:18   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2011
Bende aynı sorunla 2 seneden beri mücadele ediyorum. Bu sene 15 günde bir sulama yaparak deneme yapıyorum. Ayrıca sıvı organik gübrede denedim bu sene. Bakalım sonuç ne olacak.

dogaci59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 13:52   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
arkadaşlar limon bitkisi kışın sıfırın altını görürse çok çiçek açar ama meyve tutmaz,kışın yapraklarını dökerse ki o soğukta döker yine çok çiçek tutar ama meyve tutmaz,özellikle kışın çok soğuktan korumak gerekiyor kasım aralık aylarında azot N,fosfor P, vermek gerekir bitkinin en az 10 cm derinliğine kadar veya kök bölgesini bulana kadar kazıp gömmek gerekiyor.eğer bunu yapmazsanız kışın çok üşür.

mayer2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 20:27   #14
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Havasız (iç mekan) ortamda kalmak da çiçeklerin dökülmesine neden oluyor.

Küçük limonlar oluştuktan sonra döküyorsa suyu az gelmiş olabilir. Bitkiler meyve tutma döneminde bol suya ihtiyaç duyar, eğer su az gelirse "bu kuraklıkta bu kadar meyveyi büyütemem" diye düşünüp dökebilir. Yalnız suyu bol vereceğim derken de bitkiyi çürütmemeye dikkat edelim.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 11:24   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayer2005 Mesajı Göster
arkadaşlar limon bitkisi kışın sıfırın altını görürse çok çiçek açar ama meyve tutmaz,kışın yapraklarını dökerse ki o soğukta döker yine çok çiçek tutar ama meyve tutmaz,özellikle kışın çok soğuktan korumak gerekiyor kasım aralık aylarında azot N,fosfor P, vermek gerekir bitkinin en az 10 cm derinliğine kadar veya kök bölgesini bulana kadar kazıp gömmek gerekiyor.eğer bunu yapmazsanız kışın çok üşür.
Benim 2 yediveren limonumun niye meyve tutmadığını öğrenmiş oldum, çok teşekkür ederim bu kıymetli bilgiler için.

gultar beğendi.
sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 18:54   #16
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Ağaçlar çiçekteyken çok sulanırsa çiçeklerini döker, dalayısiyle meyve olmaz. Yalnızca limon değil birçok bitki öyle. Biber, domates vs. Üzerinde meyvası görüldüğünde sulanmalı.

Emre2535 beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 12:02   #17
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Galeri: 1
Wink Limonella çiçek döküyor

Arkadaşlar limonellam soğuktan tüm yapraklarını döktü ve şimdi de çiçek patlaması yaşıyor. Bu çiçekleri yaşatmam mümkün mü? Forumda bir görüş sula derken bir görüş sulamayı azalt diyor. Hangisi daha uygun ve şu anda gübrelemek mi gerekir?

muyurdakul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 13:44   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
Ağaçlarımın sorunu nedir?

Arkadaşlar, konuyu bir başka yerde de yazmıştım ama sanırım buradan yazmam daha doğru olacak. İzmir'de yaşıyorum. Evimin bahçesindeki hem Mandalina hem de Limon ağacında meyve tutuyor. Ancak bir süre sonra meyveler büyüyemeden önce sararıyor sonra simsiyah olup düşüyorlar. resimlerini ekliyorum. Sebebi ne olabilir? Nasıl çözüm bulabilirim? Teşekkürler.

http://img506.yukle.tc/images/8855IMG_3390.JPG

Düzenleyen malina : 23-06-2016 saat 12:37 Neden: fotoğrafları foruma yüklemelisiniz
dunda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 09:48   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
Arkadaşlar hiç kimse fikir beyan etmeyecek mi?

dunda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2019, 19:29   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2018
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Havasız (iç mekan) ortamda kalmak da çiçeklerin dökülmesine neden oluyor.

Küçük limonlar oluştuktan sonra döküyorsa suyu az gelmiş olabilir. Bitkiler meyve tutma döneminde bol suya ihtiyaç duyar, eğer su az gelirse "bu kuraklıkta bu kadar meyveyi büyütemem" diye düşünüp dökebilir. Yalnız suyu bol vereceğim derken de bitkiyi çürütmemeye dikkat edelim.
Arkadaşlar bence cevap bu.

fth_babur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 12:21   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Arkadaşlar benim bahçede dört adet limonum var baharda bol çiçeği vardı ve bu çiçekler hepsi meyve oldu çok umutlanmıştım ancak bahçem site içinde ve otomatik sulama var yeni çim tohumu ektiler ve her gün suladılar kısa zamanda meyveler sararıp döküldü benim edindiğim intiba limon suyu fazla sevmiyor önümüzdeki dönem diplerini suda koruyacağım şekilde izole edeceğim.. Bence limona ölmeyecek kadar su vermek yeterli özellikle rutubetli yerlerde havanın rutubeti onu besliyor gibi. Bol meyveli mevsimler diliyorum.

aprikent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2019, 23:49   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
bahçemdeki limon çok suyu seviyormu sevmiyormu halen çözmüş değilim zira dibi hemen kuruyor sanki seviyor, baharda mis gibi çiçekleri minik meyveleri sanırım kendi gözüm değdi varıp başına koklamaya doyamıyordum yarım saatlik dolu ne çiçek bıraktı ne meyve ozamandan beri uzaktan izliyorum kendilerini baharda tekrar çiçek açmaya tenezzül ederse uzak duracağım fakat o koku sihir gibi freş taze ne gıcık bir durum yinede uzak durmaya gidip pışpışlamamaya koklayıp kendi kendime böbürlenmemeye kararlıyım.açmazsa sökerim onu burayı okuyorsa keyfi bilir.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2019, 16:38   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Sevgili arkadaşlar gördüğüm kadarıyla kocaman ağaçlar nette bu soruna cevap verecek kimse yok , doğrusu çok üzüldüm.. cevap verenlerde kendi fikirleri ötesinde zirai bir bilgileri yok. Halbuki narenciye fidanları yetiştirip meyveli halde satan arkadaşlar var lütfedip iki satır yazsalar cilalarımı dökülür. Bu arkadaşları esefle kınıyorum.

aprikent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 19:52   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
Toprağa dikilen limon ağaçlarını haftada 1 sulamak gayet yeterli oluyor limon fidanları cinslerine göre çiçek açıp tutuyorlar mesela Mayer fidanları da o kadar çok çiçek oluyor ki fakat yinede çoğunu döküyor
Çiçeklik halinden cikipta arpa evresine giren çiçekler sansli olanlardır her açan çiçek sağlıklı olmuyor
Dökülme olayı hava sıcaklığı sulama sıkligi gibi ağacı strese sokan sebeplerden oluşuyor olabilir
Amino asit içeren gübreler bitkileri strese karşı koruyor
Limon ağaçları erken ilk baharda ve geç ilk baharda (Haziran) bolca çiçek açar gerekli micro ve macro besinlerin yanında organik sıvı gübreler ile bitki beslenmelidir
Limon çiçeklerinin kapsülleri büyük olmaz ise geneli dökülür
Hergun sulanan biryerde ise sulama günde 30 dk dan
fazla olmamalıdır süre damlama sulama sistemleri için verilmiştir

Şuan limon ağaçları arpalama evresindeler calsium içeren bir gübreleme yapicam yapraktan sonuç nasıl olur gorucez

Orankoc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 15:34   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
Arkadaşlar evde saksıdaki limon ve mandalina ağacım için poşet içinde solucan gübresi aldım şuan çiçek açtı limon çok çicekli ama mandalinada bir tane çiçek haricinde hiç birşey yok ikisinede vereyim mi yoksa çiçeklenme döneminde verilmez mi hiç bir bilgim.yok yardımcı olursanız çok sevinirim

Mervegon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 22:04   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mervegon Mesajı Göster
Arkadaşlar evde saksıdaki limon ve mandalina ağacım için poşet içinde solucan gübresi aldım şuan çiçek açtı limon çok çicekli ama mandalinada bir tane çiçek haricinde hiç birşey yok ikisinede vereyim mi yoksa çiçeklenme döneminde verilmez mi hiç bir bilgim.yok yardımcı olursanız çok sevinirim
verebilirsiniz ama özellikle saksıdaki bitkilere fazla vermemek, ölçüsünü kaçırmamak lazım. solucan gübresi az bir miktar yeter.

mesinl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 02:29   #27
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Solucan gübresi bitkileri yakmaz diye okumuştum bazı yerlerde yinede dikkatli kullanmakta fayda var.Yanmış ahır gübresi özellikle keçi koyun gübreleri turunçgillere iyi geliyor gözlemlerime dayanarak.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024