agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2006, 16:33   #1
Ağaçsever

blackout's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2006
Misket limonu (Citrus aurantifolia Lime)

türkiye'de lime yetiştiriliyor mu hiç bir bilginiz var mı?
ingilizcesi lime ama türkçesi yok, olmamış yeşil limon gibi ama değil aslında.
muhteşem bir tadı var, mojito da kullanılıyor özellikle, migrosta satıldığını duydum ama merak ettim türkiye de yetiştiriliyor mu diye.

Ihlamur (Tilia sp.)

Ihlamur (Tilia sp.)

Ihlamur (Tilia sp.) yaprağı ve tohumu

--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------

Lime meyvesi

lime çiçeği

Düzenleyen Plumbago : 16-07-2006 saat 12:11 Neden: karışıklık
blackout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 15:41   #2
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Lime ingilizcede ıhlamur anlamına geliyor vede meyveside limon gibi değil sanırım bir karışıklık oldu.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 16:23   #3
Ağaçsever

blackout's Avatar

o da geçiyor sözlükte ben de şimdi öğrendim ama yukarıdakilerin hepsi lime a ait resimler, yurtdışında çok gördüm lime, yedim, suyunu içtim..
sözlük dışında nerede araştırısanız araştırın %90 ı yukarıdaki yeşil limonumsu meyve ye ait sonuçlar elde edersiniz.

Eski 14-07-2006, 16:24   #4
Ağaçsever

blackout's Avatar

kireç anlamına da geliyor lime aynı zamanda.

Eski 14-07-2006, 16:33   #5
Ağaçsever

blackout's Avatar

ama mesela en sondaki çiçek ıhlamur olabilir ondan emin değilim

Eski 15-07-2006, 09:27   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Lime yazıp baktım eklediğin resimler var yalnız lime yaprağı ve tohumu ile ilgili verdiğin resim ıhlamur yaprağı ve tohumu.Diğerlerini bilmiyorum ama bu resimde bir karışıklık var.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2006, 09:27   #7
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Son çiçek kesinlikle ihlamur çiçeği değil.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2006, 09:52   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-06-2006
Merhaba arkadaşlar,bitkileri tanımayı pek bilmem ama kare bulmacalarda bir tür küçük limon diye soru çıkar ve cevap LİM dir. Acaba aynı bitki mi oluyor?Bu şekilde de aradınız mı hiç?

nilgunarpat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2006, 10:38   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese selamlar

bu sayfada ayni isimde iki ayri agac var.
ilk iki resim lime [Tilia,Linden] sizin bildiginiz ıhlamur.

daha sonraki resimler ise lime[Citrus aurantifolia] yani sizin Turkiyede yetistiriliyor mu diye sordugunuz turucgillerden bir agac yaygin olarak yetistirilen iki cinsi var:
Mexican lime, [West indian lime da deniyor] meyvesi kucuk cok asitli ve agaci dikenli,
Tahiti lime [Persian lime da deniyor] meyvesi meksika lime, indan daha iri cekirdeksiz daha az asitli ve agaci dikensizdir. Sanirim turkcede misket limonu diye geciyor.

Bahcemdeki tahiti lime agacindan resimler gonderiyorum meyveler agac uzerinde uzun zaman kaldigi vakit rekleri yesilde sarimtirak bir renge donusuyor yalniz meyve kesildigi zaman icinin limondan farkli olarak yesilimsi bir renkte oldugu gorulur agacin diger narenciye agaclarindan bir farki yoktur ve Turkiyede yetismemesi icin de bir neden olmamasi gerektigini dusunuyorum

Oğuzhan, mrduran ve brkrcp beğendi.

Düzenleyen malina : 15-07-2006 saat 11:26
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2006, 10:51   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Name:  agaclarimdan ornekler[tahiti lime] 001.jpg
Views: 19026
Size:  41.3 KB
Name:  agaclarimdan ornekler[tahiti lime] 003.jpg
Views: 20979
Size:  44.7 KB
cicekten yeni kurtulmus lime ve olgunlasmis lime
Name:  agaclarimdan ornekler[tahiti lime] 002.jpg
Views: 19217
Size:  36.2 KB
Name:  agaclarimdan ornekler[tahiti lime] 004.jpg
Views: 20232
Size:  36.4 KB
solda lime sagda limon

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2006, 12:13   #11
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
İlk mesajdaki resimleri karışıklığa meydan vermemek için biraz düzenledim.

Açıklamalarınız için çok teşekkürler...

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 08:08   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
"Mexican lime, [West indian lime da deniyor] meyvesi kucuk cok asitli ve agaci dikenli,
Tahiti lime [Persian lime da deniyor] meyvesi meksika lime, indan daha iri cekirdeksiz daha az asitli ve agaci dikensizdir. Sanirim turkcede misket limonu diye geciyor. "

Her iki lime çeşidini nereden satın alabiliriz?

Oğuzhan beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 22:56   #13
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Aslında bildiğimiz sade gazozun içindeki aroma, bu lime limon aromasıdır. Türkçesi misket limonu ise, çok iyi, hem de sevimli bir ad. Doğruysa bundan sonra öyle kullanalım. Benim bildiğim kadarıyla bu limon çeşidi daha çok Latin Amerika'da yetişiyor. Benzerliğinden ötürü Türkiye'de de rahatlıkla yetiştirilebilir olmalı ama son sözü uzmanlara bırakmalı.

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 09:38   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Citrus aurantifolia

Sayın Ali H. Ali,

sanırım kardeşiniz Ahmet bey de çok iyi biliyor ( en geç Şakir beyin geçen Kıbrıs seyahtinden beri ) ben Citrus aurantifolia arıyorum. Yani fidesi..
Ancak pek bulamadık. Benim asıl sormak istediğim bu Citrus aurantifolia'nın sp. olduğunu düşünür isek bu ağacı tohumdan yetiştirmek mümkün olabilir mi? yani aşı gerektirmez mi? Benim kısıtlı botanik bilgim bunları söylüyor bana.

Şunun için soruyorum en nihayetinde iki adet tohum yurt dışından getirtip çimlendirmeyi de başardım. Ancak benim merak ettiğim bu fideler ilerde aşı gerektirmeksizin Limette meyveleri verir mi? yoksa bizdeki limon gibi turunç gibi meyveler mi verecektir.

saygılar

mrduran beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 09:53   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Turunçgil meyveleri aslında çekirdekle de kolaylıkla yetişmekteler ama limon , mandarin, portakal gibi turunçgillerin bizler yapay kültür formlarını kullanıyoruz.

Muhtemelen lime da öyle. Bu durumda çekirdekten yetişen fidandan aldığımız meyve bizim üretmek istediğimiz ana meyve gibi olmayabiliyor. Örneğin, çok sevdiğimiz enterdonat limonunun ağaç kavunu ve limondan melezlenmiş kültür formu olması gibi.

Laym hakkında birebir bilgim yok, ancak diyelim ki, açılım göstermedi, bu sefer elinizdeki fidan gibi standart, aynı tip meyve vermeyebiliyor. Sizin laymınızdan yetiştireceğiniz fidanlara en kötü şartlarda elinizdeki anaçtan aşı yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu arada konuya ilgi duyanlar için bir ziraat fakültesi ders notu alıntısı (Bahçe Bitkilerinde Tohumculuk, Meyve Ağaçlarini Tohumla Çoğaltmanin Biyolojik Esaslari- Rahmi Özçağıran);

"...Kültüre alınmış bitkilerin çoğunluğunu geliştirilmiş formlar teşkil eder. Bunlar, bugün var oluşların, dikkatli şekilde kontrol edilen şartlar içinde çoğaltılmış olmalarına borçludur. Geliştirilmiş formlar dışında kalan bitkilerin çoğu, birkaç nesilden sonra ya ortadan kaybolmuş ya da çoğalmaları kontrolsuz olarak doğal şartlara bırakıldığından, insanlar için değerli olmayan formlar haline gelmişlerdir. Eğer ticari veya meraklı üreticilerin gayretleri olmasaydı, bitki ıslahçılarının gelişmiş formlar oluşturmak için yaptıkları çalışmalar, ancak birkaç bitkiden ibaret kalacak ve bu bitkiler, bugün olduğu gibi her yerde bulunmayacaktı.
Bitkilerin çoğaltılması, bitkinin ait olduğu türe ve çoğaltmayı yapan kişinin amaçlarına göre değişen yöntemlerle yapılır. Meyve ağaçlarının çoğaltılmasında da bugüne kadar çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Çoğaltmada tohum gibi eşeysel (seksüel) organ veya bitkinin vegetatif parçaları kullanılmıştır. Eşeyli üretme tohumla yapılır.
Tohum, apomiksis ve poliembriyoni durumu bir yana bırakılırsa, eşeysel bir organdır. Bütün bitkilerde doğal olarak üremeyi sağlar. Bundan dolayı bitkilerin üretilmesinde yaygın olarak kullanılır. Ancak meyve ağaçlarının tohumla çoğaltılmasında, tohum yapısından kaynaklanan bazı sorunlar ortaya çıkar.
Meyve ağaçlarında kültür çeşitlerinin genetik yapısı heterozigottur. Çünkü bunlar ya doğal melezlemeler ya da yapay melezlemeler sonucu oluşmuştur. Böyle bitkiler kendi çiçek tozları ile tozlansalar bile elde edilen tohumların kalıtsal yapısı birçok karakter bakımından ana bitkiden farklılık gösterir. Bir özellik bakımından farklılık gösteren tohumların miktarı, karakterin kontrol edildiği gen çiftinin sayısına bağlı olarak artar veya azalır. Kaldı ki meyve ağaçlarında yabancı döllenme hakimdir. Çünkü birçok meyve tür ve çeşidinde kendiyle tozlanma çeşitli şartlarla engellenmektedir..."

mrduran beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 10:37   #16
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Emlak TV' deTadı Damağımda adında yabancı bir yemek programı var.Bu programda değişik ülkelerin yemekleri, farklı sebze ve meyvelerin yemeklerde nasıl kullanıldığını anlatıyor. Limeyi o programda gördüm, ismine daha farklı bir şey diyordu ama şuan hatırlamıyorum. Limenin suyundan tatlı bile yapılıyor.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 11:29   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada notlarımı karıştırırken laym ile ilgili bir bilgi buldum. Laym çekirdekten üretildiğinde ana bitkinin özelliklerini mükemmelen yeni bitkiye iletiyormuş. Bu durumda tohumdan yetiştirdiğiniz fideye aşı yapmanıza da gerek kalmayacak Sayın Praecox.

Oğuzhan, eyakut ve mrduran beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 14:07   #18
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Normal limondan daha sulu ve çok daha ekşi olduğunu duydum.Madem çekirdektende aşısız meyve verbiliyor, temin etmenin yollarını bulalım.

Eski 15-09-2007, 14:24   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Benim bir diğer merak ettiğim konu bu Lime bana göre tüm içeceklerde limondan daha iyi bir aroma sağlarken Türkiye'de neden üretilmediği?
Lime'a Limette de deniyor
Kabuk zarı ince bol sulu v.s gibi özelikleri de var. Sayın Arzu Kasapoğlu benim yurtdışındaki limettelerle yani Lime la deneyimlerim aksine daha az ekşimsi ve daha dolgun bir aroması olduğundan yana. bu bağlamda tüm içeceklerde limonatalarda ve kokteylerde limon yerine lime kullanılması tafsiye edilir.
Sayın Elfogi ben o kadar çok yerden tohum alıyorum ki tam kaynağını şu an bilemedim bulursam burdan yazarım.

Mine hanıma da burdan tekrar ilgileri için çok teşekkür ederim.

Saygıla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 18:54   #20
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Ben hiç tatmadım, sadece televizyon programından öyle hatırlıyorum.Programı sunan kişi, limeleri ballandıra ballandıra yiyordu.Mutfakta ki kullanım alanı çok geniş ve çok büyük alanlarda üretimi yapılıyor.Şaşırtıcı olan Türkiyede bilinmemesi.

Eski 05-10-2007, 13:03   #21
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Lime'ın şart olduğu bir kadeh...

Name:  margarita-112x150.jpeg
Views: 17119
Size:  3.8 KB
Margarita

eyakut beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 12:58   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2007
BATEM' in turuncgil koleksiyon bahcesinde lime agaci mevcut.fidan belki olmayabilir. Ülkemizde yetiştiriciliği cok fazla yapılmamaktadır.

tayyarabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 12:51   #23
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2008
merhabarlar,
Bende lime yetistirmeye calisacagim - taylanddan iki tane lime meyvesi aldim ve icindeki tohumlari ektim. Simdi 4-5 kucuk fidanim var. Bunlar Citrus aurantiifolia turunden - bu meyve yuvarlik, yesil ve bildigimiz limondan kucuk. Bana gore diger tur dan cok daha lezzetli - yani Citrus x latifolia.
bildiginiz bir kaynagi varsa - fidan almak istiyorum cunku citrus aurantiifolia cok ozluyorum :-(
eger tanidiginiz birisi yetistiyorsa - turkiyenin iklimini nasil dayandigini merak ediyorum. biraz hassas bir bitki bildigim kadarilya

Sn Tayyarabi - acaba siz ogrenebildiniz mi? BATEM'de satiyorlar mu artik?

cok tessekurler

John

Cohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2009, 20:31   #24
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
http://www.homecitrusgrowers.co.uk

Australian Blood Lime

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 08:58   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Bunlarda Benim geçen yıl Muğla köyceğiz' den aldığım lime ve diğer limon ağacım.

Eklenen Resimler

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 13:32   #26
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sevgili missmenass, saksıda çok iyi görünüyor. İstanbul da da olur mu acaba?

missmenas beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 19:46   #27
Yeni Üye

EkremYakar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2011
Bende toğum aldım kaç günde çimleniyor bilen var mı acaba ?

EkremYakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 13:18   #28
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu arada notlarımı karıştırırken laym ile ilgili bir bilgi buldum. Laym çekirdekten üretildiğinde ana bitkinin özelliklerini mükemmelen yeni bitkiye iletiyormuş. Bu durumda tohumdan yetiştirdiğiniz fideye aşı yapmanıza da gerek kalmayacak Sayın Praecox.
Lütfen biri beni teyid etsin, yani manavdan lime alıp çekirdeğini çimlendirirsem, aşıya ihtiyaç duymadan doğrudan aynı meyveyi verecek bir bitkiye mi sahip olmuş olacağım ? Eğer öyle ise bugünden tezi yok tüm manavlarda lime aranacak da...

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2011, 21:38   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2009
sayın Andora, çekirdekten lime fidanı elde etmeniz mümkün fakat bu fidandan meyve almanız uzun yıllarınızı alabilir fidanların aşılanmasının sebebi daha kaliteli,daha erken ve sağlıklı meyve elde etmektir.Ayrıca çekirdeksiz olan tahiti lime diye bir türde var bence bu tür diğer lime lere göre çok daha güzel.Bu lime den hemen ilk sene meyve alabilmeniz mümkün ve saksıyada çok uygun bir bitki.

Bayram Güçlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 19:27   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2012
cok güzel bir agac herkesin evinde bulunması lazım.

ooguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024