agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2009, 03:30   #31
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey Mesajı Göster
yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün
Sayın cey cey
Yalova'da jumbo limon fidesi var, fakat kalın kabuk, sizinkide öğlemi, resimde
ince kabukmuş gibi gözüküyor ama emin olmak istedim
Saygılarımla

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 16:13   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2006
*** teşekür ederim ilginize bir iki tane böyle bozuk var acaba yer altı gübresi atmıştık omdanmı olduki diyede merak ediyorum alında birde o agaca biz bir dalına klamentin aşısı yapmıştık bu yıl meyve verdi klamentin acaba bize isyanmı ediyor diyorum

gulsen cucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 17:11   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
jumbo limon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Sayın cey cey
Yalova'da jumbo limon fidesi var, fakat kalın kabuk, sizinkide öğlemi, resimde
ince kabukmuş gibi gözüküyor ama emin olmak istedim
Saygılarımla
sn sinaninci evet benim üretiklerimde kalın kabuk hatta ben bu sene anneme kabugundan reçel yaptırdım harika tadı oldu kabuk yapısı agaç kavununa benzemektedir

cey_cey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 17:38   #34
Ağaç Dostu

nedenleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulsen cucu Mesajı Göster
*** teşekür ederim ilginize bir iki tane böyle bozuk var acaba yer altı gübresi atmıştık omdanmı olduki diyede merak ediyorum alında birde o agaca biz bir dalına klamentin aşısı yapmıştık bu yıl meyve verdi klamentin acaba bize isyanmı ediyor diyorum
pH düşüklüğü,
Aşırı kuraklık.

Çözümü
Kireç kapsamı düşük topraklarda topraktan Borax uygulanması,
Kireç kapsamı yüksek, aşırı kurak ve yağışlı yerlerde eriyik halde yapraklardan Borax uygulanması

**** sizinde bahsettiginiz gibi klementin isyanlarda

Düzenleyen cey_cey : 27-11-2009 saat 17:01
Eski 30-11-2009, 16:50   #35
Ağaç Dostu

jumbo limon diger altıntop limona benzemektedir ancak jumbo limon daha iridir bir tanesi yaklaşık 1 kg gelmektedir ispatı resimlerde mevcuttur bunu yazmamın nedeni bazı arkadaşların altıntop limonu veya amerikan limonu diye belirtigi limonlarını şimdi jumbo limon diye degiştirmesidir jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur ayrıca jumbo limonun yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün adeta 12 veren misali ben tekrardan elinde olan fidanın jumbo limon oldugunu iddaa eden arkadaşlar lütfen tartılmış bir adet limon resimi siteye ekleyiniz saygılar

Eski 30-11-2009, 20:31   #36
Ağaç Dostu

jumbo limon

buda kasım ayı fotosu

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2009, 16:24   #37
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Kimler iddia ediyor?

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 17:16   #38
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
jumbo limon diger altıntop limona benzemektedir ancak jumbo limon daha iridir bir tanesi yaklaşık 1 kg gelmektedir ispatı resimlerde mevcuttur bunu yazmamın nedeni bazı arkadaşların altıntop limonu veya amerikan limonu diye belirtigi limonlarını şimdi jumbo limon diye degiştirmesidir jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur ayrıca jumbo limonun yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün adeta 12 veren misali ben tekrardan elinde olan fidanın jumbo limon oldugunu iddaa eden arkadaşlar lütfen tartılmış bir adet limon resimi siteye ekleyiniz saygılar
sevgili cey cey bende sizin bahsettiğiniz limon fidanından temin etmek isiyorum ANNEM limonu çok seviyor her seferinde limon al liman al tekrarı ve benim unutmam bu tür yedi veren limon ağacına yönelti bana
fidan konusunda yardımcı olurmusunuz

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 21:03   #39
Ağaç Dostu

jumbo limon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Kimler iddia ediyor?
sevgili copur bunu açıklamak yakışık almaz

Eski 01-12-2009, 22:20   #40
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn. cey cey,

Burası genel yazışmalara açık bir alan, Başlığı sizin açmanız benim veya bir başkasının yazmasına engel teşkil etmiyor.

Ortaya bir laf atıp, sonrada bunu açıklamak yakışık almaz demekle ucuz kahramanlık yapmakta hiç yakışık almaz.

Açık açık daha önce tropiksera.com da amerikan limonu olarak isimlendirdiği narenciye türünü, sonradan jumbo limon olarak değiştirmiş diyebilirdiniz.
http://www.tropiksera.net/tropikmeyveler/id6.htm

Yukarıdaki linkte önceden amerikan limonu diye belirttiğim, sonradan jumbo limon olarak değiştirdiğim limon çeşitine ait yeni çiçek, meyve tutum aşaması ve yeşil ile sararmış hallerinin yakın çekim fotoğrafları var.

Bu resimlere bakarak limon çeşitinin altıntop diye isimlendirdiğiniz limon çeşitiyle bir alakası olmadığını görmeniz gerekirdi.

Jumbo limon tarafınızdan isim tescili yapıldı ise bunu belgeleyin. jumbo limonun mucidi benim diye ortada dolanmanın terbiyeyle ilgi ve alakası olduğunu sanmıyorum.

Amerikan limonu ismi üreticinin yakıştırması bir isimdi. Jumbo limon başka birinin yakıştırması.

Google ye girip taratınca ne amerikan limonu nede jumbo limon olarak kesin bir kaynak bulunmuyor. Mutlaka latince bir ismi vardır, bunu araştırmak yerine durduk yere birilerini tırmalamayın derim.
Alıntı:
sevgili copur bunu açıklamak yakışık almaz

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 22:29   #41
Ağaç Dostu.

Alıntı:
jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur
Yazdığınız bu bölüm yeni dikkatimi çekti.

Tek kelimeyle müthişsiniz. Bir ara mersin tarafını bir gezin diyeceğim, dedenizin zamanında dikilmiş bu tür limonlara raslayabilirsiniz.

Eski 01-12-2009, 22:58   #42
Ağaç Dostu

sn Mutlu Kutlu dikkat ederseniz orduya kazandıran benim dedim dünyaya degil ayrıca dedemin veya bir başka şahsın bu limonda mutlaka bir yerlere dikilmiş fidanı mutlaka vardır ben yaratmadımya töpe aşşa birileri dikti ve madem sizin oralarda çoktu neden ismini hatırlamıyorum şu anda bir şehir söylemiştiniz bana oradan aldım dediniz

Eski 01-12-2009, 23:06   #43
Ağaç Dostu.

Alıntı:
sn mutlu kutlu
Mutlu Kutlu özel bir isimdir, baş harfleri büyük yazılmalı. Takma isim ise büyük küçük yazılmasında bir mahsur olmaz.

Bitkiler evrenseldir, bende bir çok bitkinin satışını ve dağılımını yapıyorum. Hiç bir zaman şu bitkiyi ben kazandırdım diyemem, bu o bitkiyi keşfeden ve ya eldesi için gece gündüz çalışan kişilere haksızlık olur.

Jumbo limonu ben felanca şehirden temin ettim diye bir söylemde bulunmadım. Türkiyenin bir çok yerine mersin tarafındaki üreticiler tarafından yayıldığını biliyorum.

Kullandığınız kelimelerde, söylemlerinizde biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Eski 01-12-2009, 23:17   #44
Ağaç Dostu

sn Mutlu Kutlu bu zamana kadar bu limon Türkiyenin degişik bölgelerinde vardı.Ama bu türü kimse bilmediginden üretimini ve satışını yapmadı ben bu bitkiyi bölgemizde tespit edip isimlendirme yaptım bu işlemi yaparken gerekli kaynakları inceledim ve bu türün üzerine daha önce çalışılma yapılmadıgını farkettim ve bu bitkiyi ürettim benden sonra bazı üretici arkadaşların web sitesinde bu bitkiyi gördüm. Yediveren Jumbo Limon çelik üretimi ve saksıya uygun bir limon türüdür benim bölgemdeki tespit ettigim Yediveren Jumbo Limon anacım 30 yaşında ve 2 m boyundadır meyve agırlııgı 700 gr 1 kg arasında degişmektedir bunuda ekledigim resimlerden anlayabiliriniz.
Saygılar sunarım

Eski 01-12-2009, 23:26   #45
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
kıymetli arkadaşlar, sayın cey_cey forumumuzda biribirnden güzel resimler paylaşıp bu güzel bitkiyi bize tanıtıyor, diğer yandan sayın Mutlu Kutlu ise yine güzel işlerini sürdürüp bizlere en iyi hizmeti vermeye çalışıyor.

Ben her ikisinden de güzel fidanlar ve güzel resimler bekliyorum. Teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Jumbo Limon hakikaten güzel bir çeşit.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 23:40   #46
Ağaç Dostu.

İlk yazdıklarınızla şimdiki yazdıklarınız arasında belirgin bir fark görülmeye başlandı.

Jumbo limon ismini kimin yakıştırdığını bilemem ama yakıştıran güzel yakıştırmış. Önemli olan latincesini bulabilmek bu limon türünü isimlendirirken. Ben o kadar aradım latince bir kaynağa raslayamadım.

Geçen yıl ben bu limonu farkettiğimde satışına ve üretimine yönelik çalışmaya başladım, başka villaların bahçelerinde rasladığım jumbo limonların ağırlıkları 1 kg civarında olduğu dallarını aşağıya çekmesinden belli. Saksı ve torba içerisinde fidan üretimlerinde 400-500 gr kadar bir ağırlığa ulaşabiliyor, haliyle saksı ve torbadan alabileceği besin sınırlı.

Bir bitki hakkında tanıtım yaparken bu bitkiyi ben keşfettim yerine, böyle bir bitkinin varlığından haberdar oldum demek. O bitki ile ilgili doğru gözlemler yaparak bu gözlemleri doğru bir şekilde yansıtmak, daha fazla saygınlık kazandırır kişiye.

Saygılar.

Eski 02-12-2009, 00:40   #47
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
İnternette araştırma yaparken ''Citrus Limon Ponderosa'' nın Jumbo limona benzediğini fark ettim. Jumbo limonun latincesi Citrus Limon Ponderosa olabilir mi?

900-1800 gr meyve ağırlığında, Kalın Kabuklu ,Yediveren ,Tipik limon tadında, ağacı 3-4 metre boyunda ...

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 00:48   #48
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
sayın alice'nin de dediği gibi latincesi o olabilir. aşağıdaki adresten bilgi almak mümkün:

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/41021/

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 08:49   #49
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Arkadaşlar dün çektiğim limon meyvesinin fotoğrafları bunlar. Ağaç sahibi satın alırken satıcı cinsini antrikot limon demiş. Sahibi ağaçtaki meyveleri toplamıştı. Bir tane istediğimde kendisi içeriden getirdi. O yüzden ortalama büyüklüğünü bilmiyorum. Meyveyi Migros tartısında tarttırdım. 400 gr. geldi. Makinem olmadığı için fotoğrafını çekemedim. Limon biraz büyük gelince bende kolayca kabuğundan ayırıp zeytin kabının içine doğradım. İçinden bir iki tane deforme olmuş çekirdek çıktı. Tadı ekşiydi.

Eklenen Resimler

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 19:21   #50
Ağaç Dostu

limon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Arkadaşlar dün çektiğim limon meyvesinin fotoğrafları bunlar. Ağaç sahibi satın alırken satıcı cinsini antrikot limon demiş. Sahibi ağaçtaki meyveleri toplamıştı. Bir tane istediğimde kendisi içeriden getirdi. O yüzden ortalama büyüklüğünü bilmiyorum. Meyveyi Migros tartısında tarttırdım. 400 gr. geldi. Makinem olmadığı için fotoğrafını çekemedim. Limon biraz büyük gelince bende kolayca kabuğundan ayırıp zeytin kabının içine doğradım. İçinden bir iki tane deforme olmuş çekirdek çıktı. Tadı ekşiydi.
sn copur gördügüm kadarıyla rengi biraz turuncu yanılmıyorsam ve şeklide armutu andırıyor gibi

Eski 03-12-2009, 07:22   #51
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Sayın cey-cey ben herhangi bir gübre kullanmadım ama bazı yapraklarda ufak ufak sarı noktalar oluyor bazılarında olmuyor.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 22:53   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Limon ağacı ne zaman budanır.Budamada nelere dikkat etmeliyiz.Lütfen bir arkadaş cevap versin.

Abdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 10:24   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abdi Mesajı Göster
Limon ağacı ne zaman budanır.Budamada nelere dikkat etmeliyiz.Lütfen bir arkadaş cevap versin.
Kış aylarında budanır.

Yani ağaçlar uyurken. Yediveren ise uyumasını hiç beklemeyin. Budayın. O hep uyanıktır.
Bir yanda olgun meyveleri , onun küçükleri, yeni meyve oluşumları ve çiceklerin vardır üzerinde.

Limon ve mandalina budaması aslında meyve toplanırken
yapılır.
Elle koparılmaz. Hastalık yapar. O bölgede meyve vermez.

Makasla kesilerek toplanır ve bu aynı zamanda budamadır.

İster limon ister mandalin olsun, budanmaz sözü doğru değildir.

Bu yılın sürgünü ortasından kesilir. Yukarı uzayan sürgünler ve aşağıya yere çok yakın uclar kesilir.
Gözler dışa bakacak şekilde.

Kalın dallardan çıkan obruk -genç dallar_ dikine büyüyenler dipten çıkarılır.

İster limon ister mandalin ve portakal ağaçları, özellikle sıcak bölgelerde, aynen şemşiye gibi görünmeli.

Yani iç tarafı biraz boşaltılmış ama sarkan dallar yere yakın olmalı.
Budanarak böyle şekil verilmeli.

Bu şunun için önemli.

Ağaç böylece orta bölümünde kışın ılık, yazın ise serin bir atmosfer oluşturur.

Hatta yaz aylarında, akşamları ağacların üzerine su püskürtülmelidir.

Kış ayları limon için tehlikelidir. Ağacın orta kısmına_dibine_ yanmış hayvan gübresi donun etkisini azaltır.

bozon ve polemos beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 18:27   #54
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulsen cucu Mesajı Göster
selam arkadaslar bir limon agacım resimde görüldügü gibi ilginc bir limon yaptı bunun sebebini ögrenmek istiyorum bilenler varsa paylasırsa sevinirim...
Turunçgil tomurcuk akarı (Aceria sheldoni) buna neden olur.
http://www.turuncgiller.com/ttomurcukakari.htm
Bromopylate 500 g/l EC terkipli bir ilaçla (Neoron 500 EC) Mart sonu-nisan başında ilaçlama yapılması gerekir.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 22:17   #55
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Sayın cey_cey'in gönderdiği fidanlar ne alemde arkadaşlar. Resimleri paylaşıp bakalım mı? Süreçleri nasıl ilerliyor. Ben dikkat ettim suyunu düzenli verip ışığı ve ısıyı eksik etmeyince çok güzel gelişiyor ve susuzluğa çok dayanıyor. Benim ki düz olarak uzuyor şimdilik dal filan vermedi. Yarın resmini çekip eklicem.

polemos beğendi.
Eski 19-02-2010, 15:26   #56
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
merhaba arkadaşlar sayın cey cey den gelen fidem sohbaharha biraz dışarda soğuk aldığı için uç sürgünü kurudu bende içeriye aldım şu anda yandan 2 adet dal uzamaya başladı.boyu tahminen 12-14 cm civarında.merak ettiğim bu limon büyüyünce meyve verecekmi acaba?sanırım çekirdekten büyümüştü bunlar.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 21:17   #57
Ağaç Dostu

Sayın Agaç sevdalısı
Merak etmeyiniz,göndermiş olduğum fidanlar meyve verecektir,fidanlar küçük olduğu için soğuktan etkilenmeleri doğal,ayrıca paylaşım başlığında tohumdan üretmiş olduğumu belirtmiştim,,tohumdan olmalarına rağmen meyve verecektir.
Sevgi ve saygılarımla...

Eski 20-02-2010, 22:13   #58
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

İşte fidem 40 cm i geçmiş durumda şuan. Garibim ben yokken iyi bakmış kendine. Ben gelince seviniyor boy atıyor.

Name:  DSC01947.jpg
Views: 4280
Size:  28.8 KB

deryaozel427 beğendi.
Eski 21-02-2010, 23:00   #59
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
teşekkür ederim sayın cey cey benim fidanımın boyu fazlaçıkmadı resim ekleyeceğim.fidanın gelişimi için tavsiye edeceğiniz bişey varmı.sulamayı nasıl yapmalıyım,gübre atmam gerekirmi vs.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 19:47   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
teşekkür ederim sayın cey cey benim fidanımın boyu fazlaçıkmadı resim ekleyeceğim.fidanın gelişimi için tavsiye edeceğiniz bişey varmı.sulamayı nasıl yapmalıyım,gübre atmam gerekirmi vs.
Sayın AgaçSevdalısı
Limonunuzun gelişimi için hayvan gübresi kullanabilirsiniz,en önemli faktör geçirgen toprak kullanmanızdır,orman topragı gibi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024