agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2017, 16:16   #1141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet0791 Mesajı Göster
Cevap: 70 cm boyunda etrafına limon kokusu veren bir ağacın olur . Ama diğer duyguları yaşamak için hemen bir limon çekirdeğini çimlendirmen lazım !

https://www.youtube.com/watch?v=ZDCpSU1AkU8
Benim de 3 yaşına yaklaşan bir limonum var evde, 2 metreye yaklaştı boyu ancak dümdüz uzuyor, daha yeni bir dal verdi tepesinden. Budamalı mıyım? Kesmeye kıyamadım ya kurursa diye, alt kısmı bayağı odunlaştı. Fotoğraf da ekleyeceğim eve geçtiğimde. Ne yapmalıyım yol gösterebilecek olan var mı?

hazan.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 07:57   #1142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2017
torf

zengin mineral degerine sahip ve koklerin havalanmasına imkan verdiği icin torf **** kum kullanabilirsin

cevizsevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 14:53   #1143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2017
Merhabalar, geçen Martta çimlendirdiğim limonlarımız çok şükür sağlıklılar ama boyuna uzayıp gidiyorlar. Araştırırken bir video izledim, altı kalınlaşınca biraz üstten kesip çatallandırabiliriz diyor. Cesaret edemedim, ayrıca budama mevsimi var mıdır bilemedim. Bilen, uygulayan varsa yazabilir mi? Aşılama için 3 yıl beklemek gerek diyordu bir sayfada da. Çatallandırdıktan sonra mı aşılayacağız yoksa zaten aşılayınca çatallanacak mı? Ayrıca, budamazsam çatallanmaz mı, böyle uzayp gidecek mi? (Sağdaki bıdık mandalina, aynı hafta diktim ama o pek büyümedi)

Çimlendirmek kolay da sonrasında yapılacaklarla ilgili yeterli bilgi bulamıyorum :/

Eklenen Resimler

edahoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 18:43   #1144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edahoca Mesajı Göster
Merhabalar, geçen Martta çimlendirdiğim limonlarımız çok şükür sağlıklılar ama boyuna uzayıp gidiyorlar. Araştırırken bir video izledim, altı kalınlaşınca biraz üstten kesip çatallandırabiliriz diyor. Cesaret edemedim, ayrıca budama mevsimi var mıdır bilemedim. Bilen, uygulayan varsa yazabilir mi? Aşılama için 3 yıl beklemek gerek diyordu bir sayfada da. Çatallandırdıktan sonra mı aşılayacağız yoksa zaten aşılayınca çatallanacak mı? Ayrıca, budamazsam çatallanmaz mı, böyle uzayp gidecek mi? (Sağdaki bıdık mandalina, aynı hafta diktim ama o pek büyümedi)

Çimlendirmek kolay da sonrasında yapılacaklarla ilgili yeterli bilgi bulamıyorum :/
en üstünden yaklaşık 1 karış kadar kesin artık boyuna gitmesinler. saksılarına biraz daha toprak doldurun soguklarda kökleri ölmesin. güneş alan bir yere koyun şeker gübresi degil şeker gübresi boylarına gitmelerine neden oluyor ve hayvan gübreside degil, NPK 15 15 15 verin biraz kalınlaşsınlar tabi güneş alan bir yere koyun. 1 sene sonra aşıdan anlayan birisi iyi bir kalem bulup aşı yapar.

sag taraftaki kısa boylu olanı budamayın ona da npk 15 15 15 verin ihtiyacı varsa toprak eklemesi yapın.

edahoca beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 22:31   #1145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
en üstünden yaklaşık 1 karış kadar kesin artık boyuna gitmesinler. saksılarına biraz daha toprak doldurun soguklarda kökleri ölmesin. güneş alan bir yere koyun şeker gübresi degil şeker gübresi boylarına gitmelerine neden oluyor ve hayvan gübreside degil, NPK 15 15 15 verin biraz kalınlaşsınlar tabi güneş alan bir yere koyun. 1 sene sonra aşıdan anlayan birisi iyi bir kalem bulup aşı yapar.

sag taraftaki kısa boylu olanı budamayın ona da npk 15 15 15 verin ihtiyacı varsa toprak eklemesi yapın.
Cevap için çok teşekkür ederim latif.07 budamak için mevsim farketmez değil mi? Şuan kapalı balkonda güneş alan yerdeler(Bursa). Npk da bitki besini herhalde.

edahoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 17:55   #1146
Yeni Üye

dans4me's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009

dans4me Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 09:41   #1147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2013
merhaba. limon ve mandalina çekirdeğinden fide aldım. mandalinanın dip yapraklarında sararma başladı .ne yapmam gerekir. bir arkadaşımdan aldığım bilgi çekirdek ten yetişen limon ürün vermez dedi. aşılamam gerekirmiş. doğru mudur ?
saksıları değiştiricem. nasıl bir toprak önerirsiniz

mia06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 11:59   #1148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Merhaba sayın mia06

Mevsimsel bir sararma olma olasılığı yüksek. Sulama suyuna gübre ekleyerek ek besinlerle destekleyebilirsiniz. Evin içinde bol gün ışı bir yerde kalsın.
Evet çekirdekten yetiştirdiğiniz limon limon değil turunçtur. Meyve verse de uzun sürer ve turunç verecektir. Limon için aşı yapılması gerekir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mia06 Mesajı Göster
merhaba. limon ve mandalina çekirdeğinden fide aldım. mandalinanın dip yapraklarında sararma başladı .ne yapmam gerekir. bir arkadaşımdan aldığım bilgi çekirdek ten yetişen limon ürün vermez dedi. aşılamam gerekirmiş. doğru mudur ?
saksıları değiştiricem. nasıl bir toprak önerirsiniz

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 12:15   #1149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2018
Limon ve diğer turunçgillerin aşılanmasını şu mesajımda detaylıca anlattım. Sormak istediğiniz şeyler olursa oradan sorabilirsiniz:

Limon aşılama

kamil35 ve tabiatsever beğendi.
Sred Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2018, 10:42   #1150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Merhabalar limonu çekirdekten yetiştirdim bunu nasıl bonsai yapabilirim boyu çok uzadı daha 1 yaşında ucundan mı kesmek gerekiyor.bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 21:15   #1151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2018
Herkese iyi akşamlar. Çocukluğumdan beri bitkilere, doğaya, yeşile hep hayran oldum, onları sevdim ve onlara saygı duydum. Bu akşam o kadar çok işim olmasına rağmen yaklaşık 3 saattir sitenizdeyim. Bir çok bilgi edindim. Dayanamadım üye oldum. yaklaşık 1 yıl önce hocama gelen bodrum limonlarının çekirdeklerini almış ve çimlendirmeyi başarmıştım. 3 tane sağlıklı limon fidem oldu. Ama okuduklarımdan sonra ''eyvah'' dedim ''fidelerin kökleri kıvırıldı mı?'' Terasa çıktım ve kontrol ettim. Evet kıvrılmaya başlamışlar. Yarın işten dönerken her birine cici saksılar alıp, onları şenlendirmek istiyorum. Becerebilirsem fotoğraflarını da paylaşmak istiyorum. Bilgisini esiremeden paylaşan tüm ustalara saygılarımla.
iyi geceler

ilkerr84 beğendi.
tabiatsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2018, 16:19   #1152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Çiçeklerin içerisinden
Limonlar küçük küçük baş verdiler

Miisssss gibi de kokuyor sokak kapısından eve, bahçeye girişte

İnşallah bol bereketli bir sene olsun )

İnşallah büyümüş hallerini de ekleyebildiğim gün gelir
zayiat var çünkü

Eklenen Resimler

ilkerr84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2018, 17:40   #1153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerr84 Mesajı Göster
Çiçeklerin içerisinden
Limonlar küçük küçük baş verdiler

Miisssss gibi de kokuyor sokak kapısından eve, bahçeye girişte

İnşallah bol bereketli bir sene olsun )

İnşallah büyümüş hallerini de ekleyebildiğim gün gelir
zayiat var çünkü
maşallah. böyle bol çiçekli limon görünce içim gidiyor.ben balkonumun yönü itibariyle az güneş aldığım için az çiçek ve minimum zaiat ile meyvalanmak zorunda kalıyorum hep.böyle bolbol çiçeklenip bütün balkonun kokmasına hasret kaldım.

Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 12:09   #1154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Benimde çekirdekten yetiştirdiğim limonum 1 yaşında. Şu an ne sıkıntısı var anlayamadım yaprak uçlarında bozulmalar var ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

ilkerr84 beğendi.
ilknur123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 12:34   #1155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur123 Mesajı Göster
Benimde çekirdekten yetiştirdiğim limonum 1 yaşında. Şu an ne sıkıntısı var anlayamadım yaprak uçlarında bozulmalar var ne yapabilirim.
Potasyum eksikliği var gibi duruyor. Yakınlarınızdaki bir ziratciden npk 15-15-15 gübresini her bitkiye 1 şeker kaşığı olacak şekilde 3 haftada 1 kere verin. Gübreyi akşam üstü verin ve tekrar akşam üstü takriben saat 19.00 dan sonra bitkiyi sulayın.

ilknur123 beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 20:18   #1156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Çok teşekkür ederim

ilknur123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2018, 12:15   #1157
Yeni Üye

Levonardo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Levonardo Mesajı Göster
Haziran ayında birkaç Limon çekirdeğini çimlendirme çalışması yapmıştım. Islak pamukla buluşan Limon çekirdeklerinden bazıları çimlenemese de fotoğrafını koyduğum çekirdek, bir an önce ağaç olmak istercesine büyüdü ( yaklaşık 2 hafta önceki fotoğrafı ). Belki bir Limon, Mandalina ya da Portakal olacak veya Turunç kalacak bilemiyorum ama çok güzel bir ağaç olacağına inanıyorum. Birkaç ay sonra aramızda binlerce kilometrelik bir mesafe olacak ve belki bir daha hiç görüşemeyeceğiz. Ama hiçbir zaman " bir dikili ağacım yok " demeyeceğim çünkü o benim gözümde koca bir ağaç.
Dün ağacımla görüntülü görüştük Bu yıl Haziran’da 6 yaşını bitirecek olmasına rağmen aynı saksıda ve aynı toprakta, bir metreden fazla boya ulaşmış fakat henüz hiç çiçek açmamış. Aldığı tek besin su ve birazda güneş, yavaş ve verimsiz gelişmesi normaldir. Bu ay 25 15 15 gübre göndermeyi umuyorum, toprağın üstüne her ay bir yemek kaşığı serpilirse bile faydası olur diye düşünüyorum. Sağolsun annem suyunu eksik etmiyor, daha fazlasını yapması pek mümkün değil. Kısmet olurda 2019’da gelirsem ve iyi bakabilecek birini bulursam, bahçesinde uzun bir ömür sürmesini isterim.

Tohumdan/çekirdekten yetiştirince daha bir başka oluyor...

Levonardo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 16:48   #1158
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Çekirdekten yetiştirilen her tür bitki tabi ki çok daha büyük bir mutluluk bence de. Ancak aşılanmazsa meyve vermez dediler. Benimkiler şuan dikenli. Meyveden geçtim, çiçek demi açmazlar aşısız olunca. Ya da çiçek açtırmak için ne yapmalıyım. Sadece su verdim. Gübre hiç kullanmadım. Şuan 4 yaşındalar.

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2018, 15:57   #1159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2017
Merhabalar,

Benim limon ağacım da çekirdekten büyüme(1 yıl kadar oldu), fotoğraflarını ekte görebilirsiniz. Şöyle bir sorum olacak. Boyu 60-70 cm civarında. Ben bu minik arkadaşımın dümdüz yukarı büyümesi haricinde (doğru tarifimi kullanıyorum bilmiyorum) sağa sola dal çıkartmasını nasıl sağlarım?

Eklenen Resimler

ilkerr84 beğendi.
Draconiac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2018, 10:25   #1160
Ağaç Dostu

Sayın Draconiac

Fidanınızı tepe noktasından budarsanız yanlardan filizler verip dallanmaya başlayacaktır.

Eski 30-05-2018, 12:35   #1161
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Sayın Draconiac

Fidanınızı tepe noktasından budarsanız yanlardan filizler verip dallanmaya başlayacaktır.
Peki bunu rastgele bir yerden mi budamamız gerekiyor. Bu işlemin bir kuralı varmı, ne biliyim özel bir durumu zamanı ? Nelere dikkat etmem gerekiyor burada?

Sonradan aşağıdaki sitelerden biraz okuyup kendim halettim, ilginiz için teşekkür ederim.

https://demirelkardesler.com/blog/me...esimli-anlatim
https://azbitki.com/suda-koklendirme

Eklenen Resimler

ilkerr84 beğendi.

Düzenleyen Draconiac : 30-05-2018 saat 15:06
Eski 30-05-2018, 17:06   #1162
Ağaç Dostu

Cevap beklemeden halletmiş olmanıza sevindim
Elinize sağlık. Çok geçmeden yanlardan filizler görmeye başlarsınız. Aşağıdan (30-50cm) çıkanları büyümeden kopartmanızı tavsiye ederim. Üst taraflardan dallanmaya yönlendirmiş olursunuz.
Bu arada suya koyduğunuz filizinde kökleneceğini sanmıyorum.
Ağacınıza da önümüzdeki bahar başında aşı yaparsanız meyvelerini görmemeniz için hiç bir engel kalmaz

Eski 04-06-2018, 01:19   #1163
Yeni Üye

veeeee
çiçeklerden
meyve haline geçilirrr

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2018, 01:22   #1164
Yeni Üye

Eklenen Resimler

blick, Bengrim ve Draconiac beğendi.
Eski 18-06-2018, 15:05   #1165
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Cevap beklemeden halletmiş olmanıza sevindim
Elinize sağlık. Çok geçmeden yanlardan filizler görmeye başlarsınız. Aşağıdan (30-50cm) çıkanları büyümeden kopartmanızı tavsiye ederim. Üst taraflardan dallanmaya yönlendirmiş olursunuz.
Bu arada suya koyduğunuz filizinde kökleneceğini sanmıyorum.
Ağacınıza da önümüzdeki bahar başında aşı yaparsanız meyvelerini görmemeniz için hiç bir engel kalmaz
Minik minik yeni dallar yolda geliyorlar (Kesim den bu güne 18 gün geçti)

Filiz köklenmedi malesef(10gün kadar suda canlıydı yaprakları kurumadı, kendinden geçmiş gibi kıvrılmadılarda. Sadece hafta sonu suyu buharlaşmış oradan sonra toparlanamadılar), söylediğiniz gibi. Merak ettiğim şey fotoğrafta neyi görüp böyle söylediniz ne eksikti? Nasıl ifade edeyim filiziniz köklenir deseydiniz nasıl görünmesi gerekirdi filizin?

Fotoğrafda, beyaz kare kestiğim bölge, turuncular malum

Eklenen Resimler

Düzenleyen Draconiac : 18-06-2018 saat 15:25 Neden: yazım hatası
Eski 18-06-2018, 16:06   #1166
Ağaç Dostu

Filizlenmenin bu kadar hızlı olması çok iyi baktığınız anlamına geliyor. Maşallah nazar değmesin.
Eğer aşı yapmadan büyütmek istiyorsanız dalların büyümesine izin verip şekil budamaları yaparak kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak aşı yapılacaksa dallanmanın bir önemi kalmayacak.
Sorunuza gelecek olursam filizde birşey gördüğümden değil bu şekilde köklendiğini hiç görmediğim için söylemiştim

Eski 18-06-2018, 16:37   #1167
Yeni Üye

Suda köklendirmeyi paylaştığım https://azbitki.com/suda-koklendirme bu siteden okumuştum denemek istedim. Birde geçtiğimiz tarihlerde youtube da bir bonsai videyosuna denk geldim oradaki uygulamada merakımı cezbetti. Vidyodaki adam müzayede den kendince makul miktarlara bonzai ağaçları satın alıyor, sonra bu ağacı belli yerlerinden budayıp budadığı dalları, ben bunlardan birer ağaç daha yapacam diye anlatıyor(Hatta bulup sizinle de paylaşayım.). Bu işlemi merak ettiğimden. Bu bir teknikse adını paylaşırsanız onuda araştırıyım.

(Chopping an Auction Ficus for Fun and Profit)
Vidyo linki

Düzenleyen Draconiac : 18-06-2018 saat 22:38 Neden: link eklendi
Eski 19-06-2018, 16:48   #1168
Ağaç Dostu

Yapılan işlemin adı "çelikle köklendirme" ya da "çelikle çoğaltma" olarak geçer. Verdiğiniz linkte de belirttiği gibi her bitki çelikle çoğaltılamıyor. Çoğaltılabilir olsa bile kimi suda kimi toprakta oluyor. Bu şekilde çoğaltmayı düşündüğünüz bitkileriniz varsa onlar için kontrol etmeniz gerekir aksi takdirde emekleriniz boşa gitmesin.
Limonda üretim şekliyse bir anaca aşı yapılarak oluyor.

Draconiac beğendi.
Eski 26-06-2018, 10:52   #1169
Yeni Üye

18 Haziran da paylaştığım fotoğrafdan sonra bunu da göstermek istedim. Aradan geçem 10-11 günde gelişimi şu şekilde devam ediyor.

içi beyaz olan kare kesim noktası, önceki paylaşımlarda çok net görülebilir.
İçi yeşil olanlarda yine önceki paylaşımlarda görebileceğiniz çıkan filizler.

Eklenen Resimler

kamil35 ve blick beğendi.

Düzenleyen Draconiac : 26-06-2018 saat 14:21
Eski 09-07-2018, 12:24   #1170
Yeni Üye

Fotoğrafdaki kurumuş kenarlar iki tane yaprakta var bu bir hastalık mı ? Yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024