agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2020, 19:13   #1201
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Eylülde ve kasımda çimlendirdiğim limonlarımın son durumu. Mavı saksı 730ml, yoğurt kabı yarım litre. Mavi saksıdakiler aynı anda çimlendirildi fakat biri patlayıp giderken diğeri neredeyse yerinde sayıyor. Sirke sineklerinden kışın gelmesiyle kurtulmuştuk ki toprakta bir sürü larvaları olduğunu fark ettim. Öyle ki sulanmadığında patır patır saksı altlığına dökülüyorlar.

Saksı ve toprak değişikliğini ne zaman yapmalıyım? Toprakta torf+perlit+yumurta kabuğu+paslı çivi var. Çok canlı çok güzeller (maşallah) yerlerini de seviyorlar. Sadece uykuda gibiler. Mart'tan sonra mı uyanacaklar acaba? 5 aylık bitki böyle mi olur yahu, yoğurt kabındakiler 5 aylık, minicikler hala ben ne yapayım sayın arkadaşlar anlamadım gitti.

Eklenen Resimler

Dadaloğlu beğendi.
arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 10:21   #1202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2019

Çekirdekten yetiştirmeye başladığım yaklasık 2 aylık limon. Büyükesi çok yavaş gibi. Elimde aşağıda resmini koyduğum potasyum,azot,demir,fosfat sıvı gübreleri var bunları kullanmanın faydası olur mu ? Ne kadar sıklıkla ne kadar ölçüde kullanmam gerekir?

Dadaloğlu beğendi.
Drsn_19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 11:57   #1203
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arkarianjj Mesajı Göster
Eylülde ve kasımda çimlendirdiğim limonlarımın son durumu. Mavı saksı 730ml, yoğurt kabı yarım litre. Mavi saksıdakiler aynı anda çimlendirildi fakat biri patlayıp giderken diğeri neredeyse yerinde sayıyor. Sirke sineklerinden kışın gelmesiyle kurtulmuştuk ki toprakta bir sürü larvaları olduğunu fark ettim. Öyle ki sulanmadığında patır patır saksı altlığına dökülüyorlar.

Saksı ve toprak değişikliğini ne zaman yapmalıyım? Toprakta torf+perlit+yumurta kabuğu+paslı çivi var. Çok canlı çok güzeller (maşallah) yerlerini de seviyorlar. Sadece uykuda gibiler. Mart'tan sonra mı uyanacaklar acaba? 5 aylık bitki böyle mi olur yahu, yoğurt kabındakiler 5 aylık, minicikler hala ben ne yapayım sayın arkadaşlar anlamadım gitti.
Evet baharla beraber büyümeleri hızlanacak. Toprak karışımı da iyiyse güzel boy atarlar. Bu şekilde bu sezonu tamamlasınlar. Sonra kaplara bölersiniz. Fide halinde çok kök atmaz zaten limon. Doğrudan yoğun güneşe maruz bırakmayın. Biraz gölgeli güneş olsun. Kolay gelsin.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 13:29   #1204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2020
Benimkilerin gövdesi bukadar boş deil 13-15 cm oldu ve 2,3 haftadır büyümeyi kesti ne yapmam gerekiyo

Batuhan k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 13:32   #1205
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egemenbasar Mesajı Göster
Arkadaşlar, limon çimlendirmek arkadaşalara benden de bir tavsiye:

sakın ama sakın limon çekirdeklerini sığ bir kaba ekmeyin onları daha derin bir kaba ekin çünkü tecrübe ile sabittir ki sığ,derin olmatan, kaba ekilen çekirdekler çıksa bile limon kazık kök yaptığından soup çürüyor....
berayatalay arkadaşa da tavsiye hidrojen peroksit uygulasın....
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berayatalay Mesajı Göster
Abi benim limonlar 2 3 haftadır saksıda gelen giden yok.

Benimkiler de 15 cm oldu ondan sonra 2 haftadır büyümeyi kesti ne yapmam gerekiyo

Eski 19-04-2020, 13:37   #1206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Ben de küçük bir saksıda yetiştirdim .Şeffaf olduğundan köklerini görebiliyorum. Daha 4. yaprağını açmadan kökü saksının dibine gelmişti. Büyütteceğim şimdi saksıyı.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 14:18   #1207
Yeni Üye

Pumpking, benimkilerde bi anormallik var alt yaprağın dibinden minik yaprak çıktı ve alt büyük yaprak kurudu bende onu kestim bari yeni yaprak çıksın diye çok iyi güneş aliyo her gün çok az az şu döküyorum toprak kuruyo çünkü belki bundan kuruyodur ama çok az döküyorum acaba hergun doktugumdenmi büyümeyi durdurdu
bide üyelikte ilk günüm ama uzun zamandır bu sayfayı takip ediyorum bir-çok şey öğrendim teşekkürler

Eski 20-04-2020, 00:38   #1208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2020
Gövdeyi Dallandırma

Herkese merhaba,
Ben bundan 3 yıl önce limon çekirdeğini filizlendirdim ve şu an 1.70 boylarından bir fidanım var. Fakat hiç dal vermiyor. Sadece gövdeden yaprak çıkarıp uzamaya devam ediyor. Evde baktığım için uzamasından çok dal vermesini istiyorum. Nasıl dallandırabileceğim hakkında bilgisi olan arkadaşlar, paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Herkese sağlıklı günler.

Pelvol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 01:40   #1209
Yeni Üye

the_Legionary's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pelvol Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Ben bundan 3 yıl önce limon çekirdeğini filizlendirdim ve şu an 1.70 boylarından bir fidanım var. Fakat hiç dal vermiyor. Sadece gövdeden yaprak çıkarıp uzamaya devam ediyor. Evde baktığım için uzamasından çok dal vermesini istiyorum. Nasıl dallandırabileceğim hakkında bilgisi olan arkadaşlar, paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Herkese sağlıklı günler.
Muhtemelen en üstteki sürgünü kesmelisiniz ki, yukarı doğru büyüme dursun ve yanlara yönelsin. Sağlıklı günler.

the_Legionary Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 01:22   #1210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_Legionary Mesajı Göster
Muhtemelen en üstteki sürgünü kesmelisiniz ki, yukarı doğru büyüme dursun ve yanlara yönelsin. Sağlıklı günler.
Bilgi için teşekkürler, denedim bakalım ne olacak

the_Legionary beğendi.
Pelvol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 09:19   #1211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan k Mesajı Göster
Pumpking, benimkilerde bi anormallik var alt yaprağın dibinden minik yaprak çıktı ve alt büyük yaprak kurudu bende onu kestim bari yeni yaprak çıksın diye çok iyi güneş aliyo her gün çok az az şu döküyorum toprak kuruyo çünkü belki bundan kuruyodur ama çok az döküyorum acaba hergun doktugumdenmi büyümeyi durdurdu
bide üyelikte ilk günüm ama uzun zamandır bu sayfayı takip ediyorum bir-çok şey öğrendim teşekkürler
Ben de bu konuda yeniyim o yüzden pek bir bilgim yok şuan.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 17:56   #1212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Merhabalar, iki yıl önce limon çekirdeği ekmiştim. 35 cm boya yaklaşmıştı fakat bir-iki aydır hiçbir gelişim göstermiyordu köküne baktığımda çürüdüğünü gördüm ve kendisiyle üzülerek vedalaştım. Ben nerede hata yapıyorum. Nasıl başlamalıyım yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler

Seckinn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 03:17   #1213
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2018
Merhaba, bende çekirdekten yetiştirdim ve tam 1 yıl oldu boyu 1 metre. Aşı yapılması gerekiyor fakat çevremde hiç balkonda limon yetiştiren yok maalesef. Ankara batıkentte ikamet ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. İzmir karaburun yarımadasından getirdiğim limonlardan yetiştiler umarım emeğim boşa gitmez.

Dionysos86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 21:06   #1214
Yeni Üye

the_Legionary's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seckinn Mesajı Göster
Merhabalar, iki yıl önce limon çekirdeği ekmiştim. 35 cm boya yaklaşmıştı fakat bir-iki aydır hiçbir gelişim göstermiyordu köküne baktığımda çürüdüğünü gördüm ve kendisiyle üzülerek vedalaştım. Ben nerede hata yapıyorum. Nasıl başlamalıyım yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler
Limon, kademeli büyüme gösterir. Belirli periyotlarla yeni sürgünler verir, sonra durur, gövde kalınlaştırır. Ağacın genelinde bir kuruma yoksa 35cmlik bir fidan, kökteki hasarı onarabilirdi diye düşünüyorum. Köklerinin çürümemesi için, bitkinizin drenajını iyi yapmalısınız. Saksınızın altındaki deliklerin tıkanmadığından emin olun. İyi bir drenaj nasıl anlaşılır: Suladığınızda; su toprak üzerinde birikmez, hemen çekilir. Saksının altından su gelmeye başladığını gördüğünüzde durmalısınız. Toprak suya doymuş demektir. Bunun dışında, toprağı bir çubuk yardımıyla nazikçe karıştırarak havadar bir toprak elde edebilirsiniz. Yapraklarda sararma gibi sorunlar yaşıyorsanız, yapı marketlerde satılan bitki besinlerini, üzerinde belirtilen tarihlerde kullanabilirsiniz. Herkese, Ormanlar Diyarı Bolu'dan selamlar. Sağlıklı Günler!

the_Legionary Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2020, 21:32   #1215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2020

Merhabalar herkese, çekirdekten yetiştirdiğim limonum neredeyse 1 aydan fazla oldu ama herhangi bir büyüme göstermedi, acaba sebebi ne olabilir ? Birde bir tane yaprağın üzerinde bir leke var hastalık mi acaba ?

destroy626 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 09:51   #1216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2020
Limona yardım

Merhaba limon çekirdeğinden yetişmiş olan bir fidan var 4-5 sene önce çekirdekten ekilmiş bende bu fidanı güzel limonlar veren bir ağaç olmasını istiyorum. İlk olarak toprağını değiştirmeyi düşünüyorum toprağı marketten veya internet üzerinden alacağım veya başka bir öneriniz var mı? Sonra aşı yapmak istiyorum sanırım bu sıralar zamanı budama yapmalı mıyım neresinden yapmalıyım. Kısaca fidanı canlandırmak için yapmam gerekenler nedir ? Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

kemalalsoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 15:51   #1217
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalalsoy Mesajı Göster
Merhaba limon çekirdeğinden yetişmiş olan bir fidan var 4-5 sene önce çekirdekten ekilmiş bende bu fidanı güzel limonlar veren bir ağaç olmasını istiyorum. İlk olarak toprağını değiştirmeyi düşünüyorum toprağı marketten veya internet üzerinden alacağım veya başka bir öneriniz var mı? Sonra aşı yapmak istiyorum sanırım bu sıralar zamanı budama yapmalı mıyım neresinden yapmalıyım. Kısaca fidanı canlandırmak için yapmam gerekenler nedir ? Şimdiden teşekkür ederim
Perlit+Cocopeat+Steril bahçe toprağından bir saksı karışımı hazırlayıp toprağını değiştirebilirsiniz. Aşı için de göz alabileceğiniz yer varsa göz aşısı yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Limon göz aşısı diye aratırsanız yeterince kaynak bulursunuz.

Eski 04-10-2020, 19:25   #1218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Perlit+Cocopeat+Steril bahçe toprağından bir saksı karışımı hazırlayıp toprağını değiştirebilirsiniz. Aşı için de göz alabileceğiniz yer varsa göz aşısı yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Limon göz aşısı diye aratırsanız yeterince kaynak bulursunuz.
Cevabınız için teşekkürler. Bitkiyi nasıl budamalıyım ? Karışım oranı nedir ?

kemalalsoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 22:06   #1219
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalalsoy Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkürler. Bitkiyi nasıl budamalıyım ? Karışım oranı nedir ?
Öncelikle resimleriniz hiç net değil. 40:40:20(perlit) yapabilirsiniz karışımı. Veya bütçeniz uygunsa şu ürüne bakabilirsiniz.

Budama konusunda da internette fazlaca kaynak var. Temel olarak toprak seviyesinden 50-60 cm yukarıda başlayarak ana dallar oluşturacak şekilde budayın.

Eski 05-12-2020, 19:37   #1220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
sevgili üyeler merhaba,
öncelikle forumda yeniyim, sürç-ü lisan eylersem kusura bakmayın. Son zamanlarda botaniğe merak saldım ve limon ağacı (yediveren/mayer) satın aldım. Fidan elime henüz ulaşmadı ama 2 yaşında olduğu yazıyordu, tüplü. Şimdi öncelikli sorum alacağım bu fidanı kaç litrelik saksıya dikmem gerekli? Bir de Eskişehir'de yaşıyorum, malum karasal iklim. Fidanımı salonda yetiştirebilir miyim, kapalı mekanda? Evim iki cepheden de güneş alıyor, sadece öğlen tepedeyken almıyor, sabah arka odalar akşam da ön odalar güneş görüyor. Okuduğum bazı yerlerde meyve alabilmek için soğuklama yapmak gerektiği yazıyordu, kışın burası çok soğuk oluyor ama çift camlı kapalı balkonumuz var, minimum kaç dereceye kadar bu balkonda bu işlemi yapabilirim? Veya bu işlem zaruri mi? Son olarak da hangi dönemde, ne tür bir gübreleme yapmam gerekli? Genel kullanım (bu a101'de mixflor marka sıvı gübre) çiçekli/çiçeksiz bitki gübresi yeterli olur mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 21:38   #1221
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flora_fauna Mesajı Göster
sevgili üyeler merhaba,
öncelikle forumda yeniyim, sürç-ü lisan eylersem kusura bakmayın. Son zamanlarda botaniğe merak saldım ve limon ağacı (yediveren/mayer) satın aldım. Fidan elime henüz ulaşmadı ama 2 yaşında olduğu yazıyordu, tüplü. Şimdi öncelikli sorum alacağım bu fidanı kaç litrelik saksıya dikmem gerekli? Bir de Eskişehir'de yaşıyorum, malum karasal iklim. Fidanımı salonda yetiştirebilir miyim, kapalı mekanda? Evim iki cepheden de güneş alıyor, sadece öğlen tepedeyken almıyor, sabah arka odalar akşam da ön odalar güneş görüyor. Okuduğum bazı yerlerde meyve alabilmek için soğuklama yapmak gerektiği yazıyordu, kışın burası çok soğuk oluyor ama çift camlı kapalı balkonumuz var, minimum kaç dereceye kadar bu balkonda bu işlemi yapabilirim? Veya bu işlem zaruri mi? Son olarak da hangi dönemde, ne tür bir gübreleme yapmam gerekli? Genel kullanım (bu a101'de mixflor marka sıvı gübre) çiçekli/çiçeksiz bitki gübresi yeterli olur mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Evde Limon Ağacı

Linki inceleyiniz. Cevaplarınızı bulacaksınız.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 08:50   #1222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2020
Merhaba,

Aralık ayında bir kaç tane limon çekirdeği ekmiştim, şimdiden filizlenmeye başladılar.

Çıkan bu filizleri 1 yıl boyunca evde büyütmeyi ve sonra aşılamayı düşünüyorum.

Forumdan okuduğum ve öğrendiğim kadarıyla limon fidanlarında 60cm’ den tepe budaması yapılarak yan dal vermesi sağlanıyormuş. Benim sizlere 2 sorum olacak;

1.) 1 yaşında aşı yapılacak limon fidanı için tepe budamasına ihtiyaç var mıdır ? Budama yapmadan da aşı yapılabilir mi ? Hani yöntem daha sağlıklı olur?

2.) Resimde 3 filiz göreceksiniz. Bu filizlerden en büyük olanının ilk yaprakları birbirine yapışık çıktı, bu bitkinin poliembriyonik olduğunu gösterebilir mi ? Meraktan açıp çekirdeğine bakmayı düşünüyorum fakat bitkiye zarar veririm diye yapmadım.

Sevgiler,
https://i.hizliresim.com/2UpL0A.jpg

Eklenen Resimler

caylakpenguen beğendi.
Güliz.G Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2021, 19:16   #1223
Yeni Üye

caylakpenguen's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güliz.G Mesajı Göster
Merhaba,

Aralık ayında bir kaç tane limon çekirdeği ekmiştim, şimdiden filizlenmeye başladılar.

Çıkan bu filizleri 1 yıl boyunca evde büyütmeyi ve sonra aşılamayı düşünüyorum.

Forumdan okuduğum ve öğrendiğim kadarıyla limon fidanlarında 60cm’ den tepe budaması yapılarak yan dal vermesi sağlanıyormuş. Benim sizlere 2 sorum olacak;

1.) 1 yaşında aşı yapılacak limon fidanı için tepe budamasına ihtiyaç var mıdır ? Budama yapmadan da aşı yapılabilir mi ? Hani yöntem daha sağlıklı olur?

2.) Resimde 3 filiz göreceksiniz. Bu filizlerden en büyük olanının ilk yaprakları birbirine yapışık çıktı, bu bitkinin poliembriyonik olduğunu gösterebilir mi ? Meraktan açıp çekirdeğine bakmayı düşünüyorum fakat bitkiye zarar veririm diye yapmadım.

Sevgiler,
https://i.hizliresim.com/2UpL0A.jpg

Merhaba @Güliz.G

Bende sizin gibi yolun başındayım.

ilk fidelerim büyümeye başladılar.

Baharda Büyük saksılara aktaracağım.

https://caylakpenguens.blogspot.com

Güliz.G beğendi.
caylakpenguen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2021, 22:57   #1224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2020
Merhaba @caylakpenguen,

Ben de filizlenen limonlarımı ayrı saksılara aktarmayı planlıyorum bu ay içinde.

Canlı ve sağlıklı gözüküyor limonlarınız.

Bende son durum fotoğraftaki gibi

Eklenen Resimler

Güliz.G Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2021, 16:33   #1225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2021
Evde Saksıda Limon

Arkadaşlar merhaba forumda yeniyim. Evde merakımdan dolayı limon çekirdeğinden saksıda limon yetiştirmek istedim. Limon bayağı büyüme gösterdi fakat son çıkan yapraklarda resimdeki gibi kıvrılmalar meydana geliyor. Bunun sebebi ne olabilir. Diğer bir sorum ise kaç günde bir sulama yapmalıyım? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

caylakpenguen beğendi.
smtwolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 20:02   #1226
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Çekirdekten yetiştirdiğimiz 1 limon ağacımız oldu ..

akçabardak beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2022, 19:36   #1227
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2021

Amatörceanlatım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2022, 15:03   #1228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2022
Merhaba, çekirdekten yetiştirdiğim portakal ağacının son durumu böyle. önümüzdeki yaz 2 senelik olacak. Boyu şuan 150 cm civarında ve aldı başını gidiyor. Bir taç oluşturmak istiyorum. Nasıl bir budama gerçekleştirmeliyim? Yardımcı olursanız memnun kalırım.

Name:  IMG_5288.jpg
Views: 300
Size:  33.8 KB

ilkerr84 beğendi.
Bahçemen3453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2022, 10:14   #1229
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahçemen3453 Mesajı Göster
Merhaba, çekirdekten yetiştirdiğim portakal ağacının son durumu böyle. önümüzdeki yaz 2 senelik olacak. Boyu şuan 150 cm civarında ve aldı başını gidiyor. Bir taç oluşturmak istiyorum. Nasıl bir budama gerçekleştirmeliyim? Yardımcı olursanız memnun kalırım.

Eklenti 723600
Toprak seviyesinden bir 40-50 cm yukarıda ana dalları oluşturmaya başlayın artık. O uzuunca lideri kesmekle başlayacaksınız işe. 3-4 ana dal oluşsa yeter diye düşünüyorum. Ana dalları 45 derecelik açılarla elde etmeye çalışırsanız güzel olur.

Bahçemen3453 beğendi.
Eski 23-02-2022, 11:58   #1230
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2021

Amatörceanlatım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024