agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2008, 23:46   #331
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Hemen ayırırsanız iyi olur.Biraz eşeleyip çekirdeğe bakın, 2 parça birbirinden biraz ayrılmışsa elinizle ayırıp 2 ayrı kök olarak büyütebilirisiniz, ikisi de iyi görünüyor.
Eğer ayırırken zorlamak gerekecekse risk almadan az beğendiğinizi kesin

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 17:44   #332
Yeni Üye

farmer59's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2008
farmer59, ekilecek tohumların captan adlı ilaçla mantara karşı ilaçlanması lazım.Elinizde mevcutsa kullanabilirsiniz.[/QUOTE]

elimde mevcut aslın da peki önerdiğiniz bir şey var mı?

farmer59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 20:38   #333
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Tohumları meyveden çıkardıktan sonra iyice yıkayın, sonra kağıt havlu üzerinde kurutun.Ben bir gece öyle kurutuyorum, sonra captan kutusunda yazan değerlere göre ilaçlayın tohumları, o şekilde de havalandırdıktan sonra ekin.Hemen ekmeyecekseniz, ışık almayacak şekilde bir kavanoz ya da torbaya koyup, buzdolabında bir süre bekletebilirsiniz.Tam havalanmamışlarsa 2-3 ay sonra yavaş yavaş bozulmaya başlıyor tohumlar, o zamana kadar ekmelisiniz.

Eski 29-09-2008, 01:27   #334
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2008
arkadaşlar limonlar filizlenir de ileri de bunlar limon ağacı olmaz ki hepsi turunç olur.bunların limon olması için aşılanması gerekir.bi de çekirdeği pamuk içinde ıslamaya gerek yok limonu yedikten hemen sonra kutudaki toprağın iki santim filan altına atın belli bir süre sonra çıkar.ben küçükken yediğim portakalların çekirdeklerini rastgele attığım halde çıkıyordu ama akdeniz ve ege dışındaysanız bu zor ******.ben adanalıyım biraz bilgim var narenciye konusunda ama yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltirse memnun olurum hepinize saygılar ve selamlar.

ssempervines Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 00:15   #335
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Hemen ayırırsanız iyi olur.Biraz eşeleyip çekirdeğe bakın, 2 parça birbirinden biraz ayrılmışsa elinizle ayırıp 2 ayrı kök olarak büyütebilirisiniz, ikisi de iyi görünüyor.
Eğer ayırırken zorlamak gerekecekse risk almadan az beğendiğinizi kesin
Sağolun Msaygın. Saksısını değiştirirken kökleri inceleme fırsatım oldu. Kökler bildiğimiz düğüm yapıp büyümüşler çok şaşırdım yarın ayırmayı deneyeceğim ikisini birden kurtarmaya çalışarak.Sağolun tekrar ve herkese iyi bayramlar dilerim...

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 12:47   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili MSaygin,

Benim açık balkondaki Kıbrıs Limonu çiçek açmaya başladı. Bu durum normal mi mevsimsel olarak?

Bu arada, etrafta arılar görüyorum tek tük, ama çok tozlaşma için, suluboya ile uygulama yapayım mı bu mevsimde?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 12:54   #337
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sevgili Msaygin çok güzel bir şey oldu limonumu toprağından almaya çalışırken kendiliğinden filizler ayrıldı hem de hiç zarar görmeden mecburi olarak aynı saksıya diktim ama en kısa zamanda derin bir saksı alıp bir tanesini ayıracağım. Çok kolay oldu ikinci bayram hediye mi de almış oldumm.. Darısı tüm ağaçlar.net üyelerinin başına..

Eski 02-10-2008, 15:40   #338
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Yaklasik bir ay kadar önce ektigim cekirdegim simdi bu durumda, sica bir odada ve aydinlik pencere önünde keyfi yerinde. Daha büyük bir saksiya almali miyim, yoksa kisi bu sekilde gecirmesini mi beklemeliyim?

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 18:02   #339
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bence 1,5 litrelik kola, su ya da gazoz şişesini mümkün olduğu kadar yukardan kesip limonunuzu ona dikin. Kökü rahatça uzasın.
Benimkilerin sağlığı yerinde ama çok yavaş gelişiyorlar, uzamaları durdu, sanırım kökleri dibe dayandığı için. Kola şişesine aktaracağım ama diğer bitkilerimle uğraşmaktan bunlara bir türlü vakit ayıramıyorum.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 19:03   #340
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Mart ayında ektiğim 10 limon ve 25-30 kadar turunç çekirdeklerinin neredeyse tamamına yakını çimlenip büyüdüler.Benim de en büyük hatam kaplara çok sıkışık şekilde ekmem oldu.Bayram öncesi bir kısmını daha derin kaplara ayırmak için yerlerinden söktüm.Kazık kök çok uzamıştı,4-5 yan kök oluşumu da vardı.Kazık kökleri alta doğru son yan kök hizasından kesip o şekilde derin kaplara aktardım.Her ihtimale karşı bir kaç yaprağını koparım yaptım bu işlemi.Haliyle yapraklara değil köklenmeye çalışsın istedim.Şimdilik herhangi bir ters tepkime olmadı,yarı gölge ortamda toprakları nemli şekilde bekliyorlar.Turunçların tamamını Mayer limon ve Kamkuat' a aşı için hazırlıyorum.Mehmet bey burada size bir sorum olacaktı.Şimdi bu fidanlar bahara aşı için yeterli gövde kalınlığına ulaşabilirler mi bilemiyorum.Tepe budaması yapıp gücü gövdeye yöneltsem istediğim sonuca ulaşabilirmiyim?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 15:46   #341
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bugün limon fideciklerimi ayırdım, en gelişmiş olan ikisini daha derin bir saksıya aldım. Bir adet çekirdeğim bernacyhn'da olduğu gibi çift filiz vermiş, bunları da birbirinden ayırdım ve birini büyüklerin yanına aldım. Diğer ikisinin de köklerini kısaltıp, topraklarını değiştirip eski saksılarına diktim. Limonlar güçlü bitkiler, bu işlemlere dayanabilirler sanırım.
İşte yeni saksıdakiler(Bunların da kazık köklerini kısalttım.):

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2008, 23:42   #342
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Maşallah Nariel. Çok güzel görünüyorlar. Benimkileri ayırdım ama benimkilere de bir şey olmadı hatta yeni yeni yapraklar veriyorlar. Hallerinden memnun görünüyorlar. Topraklarını nemden esirgemiyorum. Kıtlıktan çıkmış gibiler su istiyorlar verdikçe de beni yaprakla ödüllendiriyorlar. Ahh en çok özendiğim şey : kokularını almak bir kez olsun... Hasret kaldım Sizinkiler koku vermeye başladılar mı??

Eski 05-10-2008, 11:52   #343
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Kokusuna bakmak hiç aklıma gelmedi Şu an İstanbul'a dönmüş olduğumdan koklayamayacağım ama evdekilere koklamalarını söylerim.

Eski 06-10-2008, 15:55   #344
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Bir arkadaş burada bir yaprağın üstünde su damlacığı gördüğün ona dokunduğunu ve keskin bir limon kokusu aldığını söylemişti o gün bugündür özeniyorum kokuya. Koku hastasıyın zaten

Eski 07-10-2008, 09:52   #345
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

lerdemir, Kıbrıs limonunun çiçek meyve dönemlerini bilmiyorum açıkçası ama bu dönemde çiçeklenmesi olağan, merak etmeyin Ben olsam fırçayla tozlamaya çalışmazdım, kendiliğinden olacağını sanıyorum ama siz bilirsiniz.

Lonicera, kazık kökü keserken çekirdekten sonra 10cm kalmasına dikkat edin.Böylece yeni çıkacak kökler, çekirdeğe yakın kısımdan çıkar ve yana doğru genişleyen bir kök yapısı daha kolay oluşur.Yaprakları kesmeniz köke çalışmasını hızlandırmaz, aksine iyi bir kök yapısına ulaşması için tabana yakın yaprakların kesilmemesi gerekiyor.

Geçen Mart ayında tohumları ekmişseniz gelecek bahara aşıya gelmesi lazım fidanların ama bir yandan da bayram öncesi yeni kaplarına aldığınızı söylüyorsunuz.Bu durumda belki de henüz yeteri kadar büyümediklerini düşünebiliriz.Aşı için gövde kalınlığının kurşun kalem kalınlığına ulaşması gerekir, buna dikkat edin karar verirken.
Tepe budaması yapmayın bence, onun yerine ağaca biraz zaman tanıyın, düzgün gelişimini sürdürsün.

Elinize sağlık Nariel

bernachyn, sorunsuz olarak ayrılmaları güzel, genelde öyle oluyor zaten.Güle güle büyütün

Eski 07-10-2008, 19:15   #346
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Teşekkür ederim Msaygin. Hayırlı akşamlar...

Eski 08-10-2008, 20:54   #347
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Limon kardeşleri ayırınca büyük yapraklı olan coştu resmen yeni bir yaprak veriyordu o daha büyümeden yenisini vermeye çabalıyor. Çok güzelleştiler ama gerçekten içim açılıyor baktıkça

Eski 08-10-2008, 22:30   #348
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Berna Hanım, başka çekirdekler de ekin, bir bitkinin çekirdekten çıkıp büyümesi sizi çok heyecanlandırıyor Toprağınız ve minik bir kabınız varsa her bulduğunuz çekirdeği ekin

Eski 09-10-2008, 19:55   #349
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Çok yaptım Nariel ama ailem artık bana çıldırmışım gibi baktığı için artık çekiniyorum. Her sıkılan limona elimi atıyordum çekirdek çekirdek çekirdek .. diye. Bir müddet sonra amaaan yeter artık amaaaa... diye tepki aldığım için birazcık bu isteğin üstünü örttüm. Bakalım bu ne kadar sürecek.. :d iyi akşamlar...

Eski 11-10-2008, 14:14   #350
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Filizlenen 5 limon çekirdeğini 250 ml kola şişesine tek etek ektim ama bu gün farkettim kökleri şişenin dibine varmış kıvrılmaya bile başlamışlar,acaba daha derin bir kaba almam gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 19:32   #351
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Evet almalısınız bitkiseli. Daha büyük bir saksıya alın ki bitkinizin gelişimi durmasın. Önceki yazıları okumanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin

Eski 12-10-2008, 14:53   #352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili bitkiseli,

Arada da epeyi sıkı bir reklam yapmışsınız son mesajınızda...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 19:58   #353
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Bebeklerim gövdeleri kalınlaşmaya başladı. Ben büyüyorum, diyorlar resmen. Hani anneler çocuklarının mürüvvetlerini görmek için can atarlar ya ben de biran önce büyüyüp meyve vermeleri için can atıyorum. Yavrularımı çok seviyoruuum.. Ama hala koku konusunda naz yapıyorlar; bakalım inatları ne zaman kırılacak.

Eski 17-11-2008, 22:55   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Limon Ağacım

Merhaba ben aranızda yeniyim. Benim evimde Bir limon birde mandalin ağacım var. mandalin pek çiçek falan açmıyor. limon ağacım çiçek açtı ve küçük küçük limonlar olmaya başladı, ama bunlar nohut kadar olduktan sonra dökülüyorlar bunun sebebi nedir acaba konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

altugali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 23:16   #355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-11-2008
tam bilemiyom ama meyve tutucu bir gübre atıyorlardı heralde.Gübreci veya zirai ilaç satanlara sorarsanız daha net cevap verebilirler.

odemis35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 17:40   #356
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Flying Dragon bodur turunçgil anacı tohumlarının çimlendirilmesini bu başlık altında konuşabiliriz sanıyorum çünkü limon tohumu çimlendirme ile aynı şekilde yapılıyor.

Çimlendirme ortamı olarak ben %50 torf - %50 perlit karışımı ya da %50 hindistan cevizi torfu (cocopeat) - %50 perlit karışımı kullanıyorum.Harcı iyice karıştırdıktan sonra ambalajında önerilen miktarda iz element de katkılı kontrollü salınımlı gübre ekliyorum harca.
Bu gübre kolay bulunmadığından ilk başta gübre karıştırmadan torf-perlit karışımına tohumları ekip, fideler 2 yaprak olunca sıvı gübre takviyesi de yapabilirsiniz.Turunçgil çekirdekleri, kazık kökleri 1cm olduktan sonra gübre verilebiliyor, 2 yaprak çıkardığında uygun zaman gelmiş demektir.

En ideali altı ızgara şeklinde, 12-15cm yüksekliğinde çimlendirme tavalarına 10cm. yüksekliğinde harcı doldurmak.Izgara tabanın üzerine 1 kat gazete kağıdı seriyoruz ki harcımız akmasın.Altın ızgara olmasının nedeni tabana ulaşan kazık kökün hava alıp, ucunun kuryarak budanmasını sağlamak.Profesyonel üretim yapılmıyorsa, ızgara tabanlı çimlendirme kabımız yoksa normal bir tepsi ya da saksıya 10-15cm yüksekliğinde bu harcı dolduruyoruz.
Tohumları ekmeden önce mantara karşı Captan uyguluyoruz.

Tohumları 1cm derinliğe yatay olarak ekiyoruz, dik şekilde yerleşmemelerine önem gösteriyoruz ki çıkan kök kıvrılmasın aşağı doğru.Köklerin çekirdekten çıktıktan sonra dik olarak kıvrılmadan, dönmeden aşağı inmesi lazım.Bu şekilde uzamayan köklere sahip fideleri, söküp atıyoruz.

Fısfıs şeklinde iyice suladığımız kabı, naylon poşet, sera örtüsü gibi ışık geçiren bir malzeme ile kaplayıp, sıcak bir ortama yerleştiriyoruz.Harcı nemli tutuyoruz ama sürekli çok ıslak bırakmıyoruz, diğer tohumlarda olduğu gibi.

Isıtmalı özel bir ortam yoksa 1 ay kadar sonra çimlenecektir tohumlar.3-4 yaprak olup, fide 10cm kadar boya ulaştığında bu harçtan şaşırtabiliriz.

Evde pratik olarak nasıl yaparız derseniz, 20cm çapında siyah saksılara aynı harca ekip, üzerine bir şeffaf poşet geçirip, pencere önünde güneş alan yerde bekletmek en iyisi.
Poşeti her gün sıcak saatlerde çıkartıp havalandırmazsak tohumları çürütebiliriz.

Eski 14-12-2008, 00:53   #357
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Ben de limon istiyorum...

Arkadaşlar,

Bu konu başlığını ilk mesajdan itibren aralıksız okudum. Hemen gidip dolaptan limon kestim ve ıslak bir pamuğun arasına 4-5 adet çekirdek koydum. Umarım kısa sürede çimlenir. Ardından hemen toprağa alacağım. Saksıları şimdiden hazır bile...

Not: Direkt saksıya mı yerleştirsem acaba? Daha 2 saat oldu çünkü...

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 07:01   #358
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Toprakta çimlendirirseniz, çimlendikten hemen sonra taşımak zorunda kalmazsınız ve kaybetme ihtimali azalır.

Eski 14-12-2008, 16:11   #359
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Derhal torf ve derin bir saksı alıp diktim. Bakalım kaç gün bekletecekler. Umarım en kısa zamanda kendilerini gösterirler... Teşekkürler...

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 20:47   #360
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
dün gece 2 tane limon çekirdeğini saksıya alıp diktim.tabi önce 2-3 saat suda bıraktım.kalorifer peteğinin üstüne koydum.bakalım umarım çıkarlar

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024