agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2014, 00:56   #391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2014
iyi geceler bende 50 aded büyük mandalin agacı var meyvesi dökülüyor dökülen mandalinleri ne yapmam lazım çöpe atmak istemiyom çünkü çok fazla bahçeye atıp gübre yapsam olurmu asiti çok olur topraga zarar verir dediler yardımlarınız için teşekkürler

ziya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 17:59   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
merhaba ben aydın karacasu dayım mandalin ağaçlarım bu sene soğuk yüzünden yaprakları ve taze filizleri kurudu şu an ağaçta yeşil yaprak yok bişey yapmam gerekirmi bu kadar soğuk olmazdı ama bu sene bayabi don oldu . ***

@ydınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 18:26   #393
Ağaç Dostu

Mete Sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Merhaba, portakal ağacımın gövde kısmında sürgünler oluşuyor. Koparıyorum ama kısa bir süre sonra yine çıkıyor. Bunu engellemenin bir yolu var mı. Saygılar

Eklenen Resimler

Mete Sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 15:50   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
benim bahçemdeki hemen her genç ağaçta çıkıyor elimle temizliyorum

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 17:44   #395
Ağaç Dostu

Mete Sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Teşekkürler orhank. Her kopardığımda ağacın canını acıtıyormuşum gibi geliyor bana.

Mete Sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 18:37   #396
Yeni Üye

Emre OTLU's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2015
Öncelikle Herkese Merhabalar,

Elimden geldiği kadar forumda yazılan turunçgil yetiştiriciliği ile ilgili yazıları takip ettim ve akabinde internetten sertifikalı iki fidan siparişi verdim. Aldığım fidanların yazılan özellikleri;

İthal Yediveren Limon:

3 Yaşında Bakımlı ve Saksılı +100cm Fidan Saksı Harcı: Torf, Saksı toprağı ve organik gübre karışımı...

Fortune Kumquat (Kamkat) Fidanı:

2 Yaşında Bakımlı ve Saksılı +50cm Fidan Saksı Harcı: Torf, Saksı toprağı ve organik gübre karışımı...

Bu fidanlarla beraber yaklaşık 1kg civarında narenciye gübresi de satın aldım. Site ile iletişime geçtim ve NPK 15 15 15 olduğunu 25 günde bir kez bir çay kaşığı gübre + bol sulama yapmam gerektiği söylendi. Anladığım kadarı ile fidanların ihtiyacı olan magnezyum, demir vs. gibi katkıları içermiyor. Bitkileri saksıda ve doğuya bakan salonumuzda cam önünde yetiştirmeyi planlıyorum.

Bitkiler konusunda çok becerikli olmadığım için planımı ve anladıklarımı yazayım. Sizden ricam yanlışım varsa düzeltin lütfen.

1- Saksı boyu seçimi:

Kumquat fidanının boyu 48cm yaklaşık 50L bir saksı yeter diye düşünüyorum. Limon ise 140 cm boyunda 70-80L bir saksı da ona gerekecek diye düşünmekteyim. Gönül ister ki toprak saksı kullanayım fakat çok ağır olacağından plastiğe yöneleceğim zannediyorum.

2-Saksı harcı: %60 cocopeat (hindistan cevizi torfu), %20 iri inşaat kumu ve %20 torf önermiş MSaygin nickli arkadaş. Yabancı kaynaklarda çok farklı öneriler var. Hatta birinde kaktüs karışımı kullanın deniliyor. İçinde bulundukları toprağı direk bu karışıma gömmeyi planlıyorum. Kök budaması vs. için baharı beklersem bu küçük saksılarda kökler boğulur gibime geliyor. Biran önce yeni karışım topraklarına nakletmeyi düşünüyorum.

3- Budama: Turunçgil türleri alt dallarında meyve toplama eğiliminde oluyormuş. Limonum 3 yaşında. Mart gibi yukarıya doğru uzayan ana dalı biryerinden budasam mı acaba? 3 yaşına kadar şekil budaması yapılır diyor kaynaklarda. Hayatımda hiç ağaç budamadığım için hata yapmak istemem.

4-Gübreleme: Yeni topraklarına aldığımda gübrelemeyi 3 haftada bir kez NPK 15 15 15 olarak aldığım narenciye gübresi ile toprak volümü artacağı için 3 çay kaşığı yapmayı düşünüyorum. 3 ayda bir kere de magnezyum eksikliğini gidermek için 1 çorba kaşığı epsom tuzu vermeyi planlıyorum. Diğer iz elementleri nasıl verebilirim? Yapraktan gübrelemeden bahsedilmiş. Nereden bulabilirim bu iz element gübresini? Uygulaması ile ilgili de bir makale önerirseniz sevinirim.

5-Sulama: Toprak üzerini kuru hissettiğim zaman sulamayı düşünüyorum. Bonzai sular gibi arada biraz zaman bırakıp (10-15 dk gibi) ikinci kez sulamayı planlıyorum. Sularına belli bir oranda üzüm sirkesi karıştırdığını yazmış yabancı birisi. Asiditeyi sevdikleri için. Siz ne dersiniz?

Fidanlarımın fotoğrafları:

https://www.dropbox.com/s/72hste3uov...92852.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/l775qgewrl...92938.jpg?dl=0

Sevgi ve saygılarımla.

Düzenleyen Emre OTLU : 28-06-2015 saat 18:38 Neden: kodlama hatası
Emre OTLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 08:40   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
Bir de yeri değil ama yeni üyeyim ilgili bölüme konu açamıyorm.
Ben gül yetiştirmek istiyorm nasıl yapabilirim fide mi almalıyım nasıl ekmeliyim ?
beni yönlendirebilir misiniz , teşekkürler

FrozenLady Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 14:27   #398
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Limon Ağacına besi takviyesi

Merhabalar ustalar..İyi Pazarlar..Sayenizde limon ağacı ile ilgili herşeyi burada öğrendim.Buradaki arkadaşlarımızın hiç üşenmeden tüm konuları tek tek okudum ağaçlarına çocukları gibi bakıyorlar yeri geldiği zaman üzülüyorlar. Burada bi aile oluşmuş.
Benim de bi sornum var ustalar aslında sorum olacak idi.
Ziraaat mühendisinden limon ağacım için gerekli besi mağzemelerini aldım.Nasıl uygulayacağımı tam emin değilim.İsterseniz limon ağacımın yaşadığı bazı sorunların geçmişini anlatayım.Limon ağacını ( yediveren ) 1 sene önce bi site görevlisinden almıştım.Yaklaşık 10 tane limon almışlar.Saksısı baya büyük arabayla zorla eve getirdim.İlk başta herşey güzeldi.Sonra şu pas lekesi denen böceklenmeden oldu. Ev yapımı ilaçlama yöntemlerini yaptım geçmedi.Babam da hastalıklı olan dallarını budadı.Yine de devam ediyordu.Bizde toprakdan geliyordur diye toprağını değiştirelim dedik.Ne görelim.Toprağı içden ortadan çatlamış, su döktüğümüzde zaman geçmeden aşağı dan çıkıyordu.( verimli toprak ile değiştirdik)İkinci olay ise Böceklerin Kaynağını bulmuştum.Saksın'ın kenar alt kısmında bi koza oluşturmuşlar oradan geliyorlardı.toprağını değiştiriken komple yıkadık.Ve babam kökü çürümüş diye ağacın ana kökünü altını kesti.Kesilmez dedim ama dinlemedi.Doğal olarak üstüne Ani budama ve toprak değişimi filan derken ağaç bize küstü.Bu olaylardan sonra Köklendirici ile sulamaya başladım 5 ay sonra ilk filizlenmesini verdi. Budama dan dolayı kesim yerlerini kapatmadığmızdan aşağıya doğru kurumaya başlamıştı. Kuru bölümlerini tekrardan 45 dercelik açı ile kestim.Kesim yerlerine mum damlattık dan sonra kuruması durdu.Limon ağacı'nın kuruma ve böceklenme olayını ortadan kalkmış gibiydi. Sadece biraz güçsüz filizlenme sırasında çok küçük yapraklar kararıp kuruyor.Yinede o filiz büyümeye devam ediyor.yaprak kaybı oluyor sadece. şuan sadece Güçlenip yeşillenmesini istiyorum.Gerekli mağzemelerimi aldım.
Bu arada suyu çok veriyormuşuz 2 günde bir.Hafta 1 olacakmış.

Gelelim konumuza Gerekli resimler aşağıdadır.
Ziraaat mühendisin dediklerini tam anlayamadım arkadaşlar kabaca anlatayım nerede yalnışsam düzeltin beni.

Mağzemelerin resimleri aşağıdadır;

1 kg beyaz işlenmiş gübre

5 kg torf çiçek toprağı

1 lt Sıvı gübre çözeltisi

Anlantıkları ; Saksının üzerinden 10 cm filan toprağının alınması,
Sonra yeni aldığım torf toprağın 1 kg kısmını alıp 1 veya 2 kaşık gübre ile eklenip harmanlanması.
Gübreli toprağı saksının üzerine dökülmesi. buraya kadar normal sanırım

Elimdeki sıvı gübre çözeltisini 1 lt suya 10 ml sıvı gübre döküp çalkadıkdan sonra ne zaman çiceğe dökeceğimi ve hangi aralıklarla yapacığımı anlamadım.

Limon ağacın ilk zamanki halleri

Name:  limon2.jpg
Views: 1796
Size:  40.6 KB

Aşılı OLduğu ve 6 yaşında olduğu gövdesi kalın fena değil

Name:  limon4.jpg
Views: 1664
Size:  26.8 KB

Hastalıkdan kurtulduğu ve budaman sonra küsüp 6 ay sonra yeşillenmiş hali

Name:  limon 1.jpg
Views: 1658
Size:  21.6 KB

Ve Besi Mağzemeleri paslı çivim bile var

Name:  limon3.jpg
Views: 1605
Size:  46.5 KB

Selma_321 beğendi.
Mehmet KÖKNAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2015, 17:06   #399
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Sanırım Artık ustalar ilgilenmiyor.Ziraat mühendisine tekrardan sordum halletim.yinede sağolun arkadaşlar iyi günler.

Eski 20-01-2016, 14:33   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2016
mersin silifkede çiftçiyim limon bahcesi yapmayı düşünüyorum yanlız taban suyu40 cm felan yakın yani bunu için önerebileceğiniz bir sistem varmı acaba

veliglçyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 14:38   #401
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2016
merhaba,

875 mm ne demek oluyor tam olarak.

yani yılda kaç litre eder bu rakam ?

ALİ.GOK.89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2016, 09:17   #402
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Merhaba,

Bahçemdeki vaşington portakalım bu mevsimde çiçek açıyor ve çok fazla yaprak döküyor. Kalan yapraklar da, diğer narenciye ağaçlarına nazaran daha açık renkte. Ağacı zorlamamak için, normal zamanda oluşturduğu meyveleri topladım. Ağacın kurumasından korkuyorum.

Bu mevsimde (Ekim-Aralık) portakal ağacı neden çiçek açar ve neden çok fazla yaprak döker?

Konu ile ilgili değerli bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2016, 13:28   #403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Rahmetli dedem de çok yetiştirirdi.

Doğadann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 22:58   #404
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Ustalar merhabalar 6 yaşındaki yediveren limon ağacım malesef kurudu.uzun aradan sonra yeniden narenciden tüplü1 yaşında aşılı fidan aldım. Şuan geçici orta boylu saksıya diktim.daha sonra büyük saksı var ona dikerim. Bu arada aldığımda bi kaç yaprağında büzülme var.besin takviyesimi az.Besi takviyesini bi türlü çözemedim. ALLAH aşkına bu limonumunda kurumasını istemiyorum. Bu arada ankarada oturuyorum. Limon diğer çiçeklerle kapalı balkonda duruyor.Hava artık güzel.

Düzenleyen Mehmet KÖKNAR : 30-04-2017 saat 23:41
Eski 01-05-2017, 14:09   #405
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

%15 Azot (N)
%15 Fosfor (P2O5)
%15 Potasyum (K2O)
%25 Kükürt (S)
Bitkilerin topraktan en fazla kaldırdığı Azot (N), Fosfor (P2O5) ve Potasyum (K2O)"un yanında
topraktan aldığı kükürt miktarı birçok bitkide fosforun yarısı ve hatta yarısından daha
fazladır. Bitki besini olarak kükürt tüm bitkilerde protein miktarının artmasına, kalitesinin
yükselmesine, meyve ve sebzelerde parlak renk meydana gelmesini sağlar.
Limon Ağacı için yeterli sanırım 15+15+15 hepsi uyuyor.

Eklenen Resimler

FatihBahce beğendi.
Eski 03-05-2017, 20:50   #406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2017
Buraya yazmam doğru mu bilmiyorum ama bahçemde iki tane limon ağacı var. Fotoğraflarda göreceksiniz; bir tanesi daha ince onu bu kış diktik. Benim sorum büyük ağaçtaki bazı yapraklar kurumuş. Bunun sebebi nedir? Nasıl bir bakım yapmam gerekir. Ağaçlar çiçeklendi bu mevsimde budama yapılabilir mi?
Yeni ekilen ağaçta küçük böcekler gördüm. Yazılardan hangisi olduğunu anlayamadım. Ne yapabilirim. Bazı dalları kurumuş. Onları budasam olur mu?

Genel, özel tüm önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
seda. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 22:32   #407
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seda. Mesajı Göster
Buraya yazmam doğru mu bilmiyorum ama bahçemde iki tane limon ağacı var. Fotoğraflarda göreceksiniz; bir tanesi daha ince onu bu kış diktik. Benim sorum büyük ağaçtaki bazı yapraklar kurumuş. Bunun sebebi nedir? Nasıl bir bakım yapmam gerekir. Ağaçlar çiçeklendi bu mevsimde budama yapılabilir mi?
Yeni ekilen ağaçta küçük böcekler gördüm. Yazılardan hangisi olduğunu anlayamadım. Ne yapabilirim. Bazı dalları kurumuş. Onları budasam olur mu?

Genel, özel tüm önerilerinizi bekliyorum.
Kuru ve bozuk olanları hele böyle küçük bir fidanda her zaman çıkarabilirsiniz. Bazı yaprakların kuruması çok fazla nedenden olur. Sizdeki foto hastalık veya zararlı hatta besleme sorunu gibi değil.

Tam büyüme sezonundayız, güzel bakın toparlarlar. Yaprak bitleri için ilaç atmayın, forumda ev yapımı terkiplerin tarifleri var onlardan kullanın. az sayıda yapraktaysa ıslak bir bezle silerek toplayın.

Bu başlığı güzelce okudunuz mu, işinize yarayacak bir dolu bilgi var.

FatihBahce, icoud ve Ahu_E beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 17:43   #408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2017
İki başlıktaki yanıtlarınız için de çok teşekkürler Mine Hanım. Başlığı okudum fakat bitkiler konusunda sıfır bilgi olunca insana çok karışık geliyor ve korkuyor biraz. O sebeple sorma gereği hissettim. İlginize teşekkür ederim. Kolay gelsin.

seda. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 10:28   #409
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet KÖKNAR Mesajı Göster
%15 Azot (N)
%15 Fosfor (P2O5)
%15 Potasyum (K2O)
%25 Kükürt (S)
Bitkilerin topraktan en fazla kaldırdığı Azot (N), Fosfor (P2O5) ve Potasyum (K2O)"un yanında
topraktan aldığı kükürt miktarı birçok bitkide fosforun yarısı ve hatta yarısından daha
fazladır. Bitki besini olarak kükürt tüm bitkilerde protein miktarının artmasına, kalitesinin
yükselmesine, meyve ve sebzelerde parlak renk meydana gelmesini sağlar.
Limon Ağacı için yeterli sanırım 15+15+15 hepsi uyuyor.
Aynı bileşenlere ilave olarak Mg,Zn ve Fe gibi mikro element katkılı olanını tercih ederseniz daha iyi verim elde edersiniz.

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 10:43   #410
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Kükürt daha çok alkali oranı yüksek kireçli topraklarda phı düşürmek için kullanılmakta.
Bir saksı için %25 gözüme fazla geldi. Fazla kaçarsa bitkiyi yakabilirsiniz.
Ancak ustalar benden daha iyi bilir.

Bahçede benzer gübreyi ben de kullandım. Turunçgillere iyi geldi ancak, alkali toprak seven bazı çiçekli bitkilerimi kükürt nedeniyle yaktı.

Eski 17-05-2017, 01:51   #411
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

FatihBahce ustam değerli cevaplarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.Mg (Mangan), Zn (Çinko),Fe (Demir) mikro karışımı elemeti bi arada olan hangi ürün var ustam. Bu arada 15+15+15 Gübreyi alacağım yer dediğiniz gibi ölçüleri az belirkeyin dedi.Bide onun yanına humax asit veyada solucan sıvı gübre takviyeside yapabilirsin dedi.ve çiçeklerdede kullanabilirmiyim dedim yine az olmak şartıyla kullanabilirsin dedi.

FatihBahce beğendi.
Eski 17-05-2017, 11:57   #412
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Piyasada aynı fiyatlara çoğunlukla çinko katkılı olan değişik markalar var. Çinko meyve tutuculuğu sağladığı için çok önemli. Diğer element katkılı olanlar da var ama fiyatı daha yüksek ve her yer satmıyor. Bulamazsanız demir ve çinko için ayrı besin alabilirsiniz. İlla 15 15 15 olsun diye bir şey yok. Sağlıklı meyve için Potasyum oranı Azot oranından biraz fazla bir kompozit gübre de olabilir. Toprakta demir eksikliği varsa yaprak daha sarı görünür. Hatta eser miktarda Bor ve Mg (Magnezyumun) minerallerine de ihtiyaçları var.

Oranları tutturmak zor olduğundan ME (Mikro element) katkılı gübreler daha pahallı olsa da benim gibi amatörler için daha kullanışlı.

Name:  n.jpg
Views: 1151
Size:  48.7 KB

Eski 18-05-2017, 20:07   #413
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

FatihBahce ustam ilk öncelikle değerli cevaplarınız için teşekkürler.Baklım ben npk 15+15+15 ve solucan sıvı gübresini çok araştırarak sipariş ettim solucan gübresinde de çinko,demir,manga oluyormuş.Ziraat mühendisi katı gübre ile beraber kullanıyormuş memnun kalacağını söyledi.Bu arada ustam önceki konularımda da yazmıştım elim de 8 ay önce başka ziraat mühendisinden aldığım bu npk işlenmiş markalı karşım var

18-18-18
Azot %18
Fosfor %18
Potasyum %18

Eklenen Resimler

FatihBahce beğendi.
Eski 20-05-2017, 01:35   #414
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

FatihBahce ustam NPK 15 15 15 Kompoze gübrem geldi.Sıvı solucan gübreside geldi.Kompoze Gübreyi büyük sakısaya ağacın taç izdüşümüne 1 yemek kaşığı serpip kapattım.Diğer küçük bitki sakılarımıda 1 tatlı kaşığı anca verdim. 4 gün sonra dinlenmiş 5 litrelik suya 15cc yani 15 ml sıvı solucan gübresi koyup 2 sulamada bi yapcağım 3 adım da yapacağım.(1.çiçek öncesi,2. uygulama çiçek sonrası, 3. uygulama meyve oluşumunda ) Baklım ne olacak.

Eklenen Resimler

FatihBahce beğendi.
Eski 11-06-2017, 22:02   #415
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Evet arkdaşlar yavaş yavaş sonuçlarını almaya başladım.5 Tane limonum büyüyor daha da arkasından geliyor.

Eski 15-09-2017, 13:13   #416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
King mandalinasinda meyvede cürüklük!!!

Merhaba...
Resimde de göründüğü gibi King çeşidi mandalina bahçemde yer yer meyveler yanmis gibi bir görünüm aldılar. Bunla ilgili bana yardımcı olursanız. Sevinirim. Name:  20170915_135655-1.jpg
Views: 1169
Size:  61.8 KB

Eklenen Resimler

Kibriselye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 22:05   #417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kibriselye Mesajı Göster
Merhaba...
Resimde de göründüğü gibi King çeşidi mandalina bahçemde yer yer meyveler yanmis gibi bir görünüm aldılar. Bunla ilgili bana yardımcı olursanız. Sevinirim. Eklenti 657306
Ceratitis capitata yani Akdeniz Meyve Sineği gibi duruyor. Eylül ekim aylarında erkenci turunçgillerde görülen bir hastalık erken tanı önemli diye biliyorum ilacı 15+14tl den 30 tl oda 9 ton su ile karıştırılıyordu.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 15:26   #418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Ceratitis capitata yani Akdeniz Meyve Sineği gibi duruyor. Eylül ekim aylarında erkenci turunçgillerde görülen bir hastalık erken tanı önemli diye biliyorum ilacı 15+14tl den 30 tl oda 9 ton su ile karıştırılıyordu.
Teşekkürler ilgilendiginiz için.

Kibriselye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 17:59   #419
Yeni Üye

dans4me's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Çok güzel bir kaynak olmuş. Emeği geçenlerin eline sağlık.

Buda benim çalışmam.Umarım birinin işine yarar. Yeni başlayan hobicilere başarılar.

kamil35 ve Ahu_E beğendi.
dans4me Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 22:22   #420
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2018
Merhaba
Yaklaşık 10 yıldır limon ağacımız var fakat hiç meyve vermedi. Bakamadığı için biri verdi.
Aşılatmak istedik. Dikenlerş varsa aşılıdır. Aşılamaya gerek yok dediler.
Ağacın aşılı olup olmadığını nerden anlayabiliriz?
Yıllardır meyve vermeme sebebi ne olabilir?

shym88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024