agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2010, 08:48   #331
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Salyangoz yumurtalarına benziyor, sürgün yapraklarına bırakılmış olması, bunları bırakan zararlılının bu yaprakları yiyip büyüsün çocuklarım diye düşünen canlının marifeti. Bence hemen kurtulun, toprak yüzeyinin altını eşeleyin çevreye bakının. Bunları bırakan zatı muhteremi imha edin.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 11:03   #332
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
hemen toprağa bir göz atıyorum hocam, sağolun.
Sn Mutlu Kutlu hocam,daha sonraki gelişmeyi de şöyle anlatayım ,dediğiniz gibi bu salyangoz yumurtası ise öyleyse sirke bunu defeder diye düşündüm ve minik bir el pompasına sirkeyi doldurup yaprakları sirkeyle yıkadım (bir kaç aylık aşı dalı olduğu için on onbeş yaprak vardı topu topu) bir iki gün sonra kontrol ettiğimde yumurtaların şekli deforme oldu ve o ıslak yuvalak yapışkan şeyler tozlanır gibi oldu ,sonrasında ise bir kez de yaprak biti ilacı attım ,zararlıdan kurtuldu ağaç.Bunu da bilginize sunayım.

Düzenleyen yasarugur : 28-10-2010 saat 08:34 Neden: ek yazdım
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 16:10   #333
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2010
ilk baharda aldığımız limon ağacı.çiçek açtı baharda.meyva verdi ve hepsini döktü.ben mersinde yaşıyorum.balkonda besliyoruz bu ağacı.böyle bi şekil aldı .ne yapmamız lazım.bahardan beri de asla çiçek vermedi.budanacaksa nerelerden ve nasıl ?

seckinmucteba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 17:05   #334
Ağaç Dostu.

Limonunuz yediveren ismiyle anılan limon türü. İz elementleri sıkıntısı çekmeye başlamış, zaten besin verirseniz bol meyve tutturabilirsiniz. Hiç bir şey vermezseniz baharda çiçeklenir yine, şansınıza birkaç limon tutar.

Eski 01-11-2010, 16:55   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2010
evet annem de öyle dedi.yedi veren diye almış kendisi ...ilk defa yetiştiriyoruz...kesmemiz gerekmiyor değil mi herhangi bi yerden .ama gördüğüm resimler çok güzel toparlanmış ağaçlardı...dibine dün güvercin gübresi döktük..neden durmadan çiçek açmıyor.mersin şartlarındayım sonuçta ve iç balkonda muhafaza ediyorum..besin vermek derken nasıl bir besin.

seckinmucteba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 06:57   #336
Ağaç Dostu.

Yedi veren dendiğine bakmayın, diğer limonlardan farklı davranmıyor. Sürekli çiçek açacak meyve tutacak diye bakmayın.

Budama lüzumsuz dallar, yukarı gitmesin diye tepe budamaları ve şekil vermek için yapılır.

Besin olarak iz elemetlerince zengin bir besin kullanmanız lazım.

Eski 13-03-2011, 14:37   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2011
arkadaşlar bende mandalına agacı var bır tane yılda bazane 8 9 tane verıyor bazen 2 3 tane mını agaç ama aldıgımda satan kişi en fazla bu kdr buyur demıstı onun mu bır etkısı var yoksa ağacımda tozlaşma olmadıpından dolayı mı eger tozlaşmadan dolayısı ile nasıl tozlaştırcam acil yardımlarını beklyrm...

plant health Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 12:33   #338
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Merhaba
Mandarin agacinin fazla büyümedigini düsünerek, aldigim fidani binayla bahce duvari arasi kismen 4 m, kismen 3 m olan veya havuzla yürüme yolu (kayrak tasi/beton) arasi kismen 2 m, kismen 3 m olan alana dikmek istiyorum. Ancak köklerinin zamanla zarar verip vermeyecegi konusunda bir bilgim yok. Beni bilgilendirir misiniz.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 09:10   #339
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Merhaba
Fidancidan aldigim saksi icindeki mandarin agacinin dallari bol cicekli. Bir kac gün icinde topraga dikmemde bir sakinca var mi, yoksa dikim isini Ekim/Kasim ayinda yapmam daha mi dogru olur.
Sevgi ve selamlar.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 11:01   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2011
selam,

limonla ilgili bir deney yapıyorum, hani o dışındaki odunsu kabuğu var ya çekirdeğin, bir şişeye onu falçatayla çizip, iki şişeye tamamen soyup, diğer bir şişeye de normal olarak koyup üstlerini inceden torfla kapattım, başköşede bekletiyorum, üzerine not aldım hangisinin hangisi olduğunu, neticeyle ilgili haberdar etmeye çalışacağım sizi

yalnız daha öncedenki çekirdeklerden biri çimlendi, onunla ilgili bir sorum olacak izninizle

yandan fırlayan ufak dalı daha önce de annemin çekirdeklerinden birinde görmüştüm, büyüyünce ucunda tek bir yaprak olmuştu, sonradan da bir gelişme olmamıştı onda, o yüzden bitkinin büyümesini engelleyebileceğini düşündüm, bir bilene danışayım dedim, almalı mıyım sizce o dalı sevgili agaclar.net limondan anlayanları?

Eklenen Resimler

hakikitosunpasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 19:25   #341
Yeni Üye

GLDN's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2011
Limonun Şekerlenmesi Hastalık mıdır?

Merhabalar. 1 yıl önce aldığımız limon ağacımızın önce yapraklarının yeşili benekli olmaya başladı bu bahar ise üzerindeki bolca şekerlenme oldu. Bu hastalık mıdır, hastalıksa çözümü nedir. Artık yerler bile şekerlenmeye, lekelenmeye başladı. Bir de yapraklar üzerindeki kahverengi şeyler böcek midir? Lütfen yardımcı olur musunuz, nasıl bir ilaç kullanmalıyız?

Eklenen Resimler

GLDN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 19:30   #342
Yeni Üye

GLDN's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2011
Limonun Şekerlenmesi Hastalık mıdır?

Bir de şu kahverengi garip şeyler ve yaprağın alacalı olması.

Eklenen Resimler

GLDN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 12:31   #343
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
330 nolu mesajımda görülen her ne zararlısı ise Aydın ili merkezindeki bütün narenciye fidanlarının yapraklarını sarmış durumda ,ağaçların yapraklarına kar yağmış gibi sanki,özellikle kaldırım kenarlarındaki turunç ağaçlarını perişan ediyor, zavallı ağaçlardan yere yapışkan bir sıvı akıyor,son dönemde yapraklar kıvrılmağa başladı...

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 16:18   #344
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Mine Hanım, bir sorum olacak müsait olursanız:

Benim bahçe kat bir dairem var ve bu bahçede sadece 3 ana fidana yer verdim.
1-Siyah kokulu üzüm
2-Mandalina
3-Nar

Sadece mandalina için tedirginim, dik gelen güneş ışıkları sanki zarar veriyor çünkü yaprakları, hani avucumuzu nasıl kapatırız öyle kapanmaya başladı hatta bazıları o kadar yaklaştı ki yaprağın iki yanı buluştu. Sararma şimdilik yok ama yapraklar çok dik çok kıvrık ve sertleştiler.

Ben bahçeyi her gün sularım fidanımı şubat ayında diktim ve 60 cm boyu var. Sulamayı rastgele her yerine yedirerek bazen de dibini hedef alarak yaparım. yakınında ona mani olacak ot vs hiç birşey yok sadece domates ekmiştim bir karış kadar yakın birbirilerine.
Şimdi bu kıvrılma sulamadan mı yoksa tam 7-8 saat süren dik güneş ışınları mıdır?
Evim Avcılar'da nemlilik var yani sevdiği birşey olsa gerek rüzgar almıyor.
Eğer güneşten etkliyorsa bir şekilde büyütsem bile büyüdüğü zaman bir işe yaramayacak. Çünkü büyürken onu güneşten korumam imkansız hale gelip üst yapraklarını sürekli dökecek. Bu arada Nisan ayında çiçekleri oldu mandalinaya benzer ufak yeşil toplar yaptı ve döktü. Her alde zamanı şaşırdı.

Durum nedir acaba?

Aynı bu resimdeki gibi;

http://free.7host05.com/targelmut/turunc46.jpg

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 09:34   #345
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Arkadaşlar aşağıda resimlerini paylaştığım calamondin ve mayer limonu taçlandırmak istiyorum. Aslında 3. resimdeki kamkat gibi olmasını istiyorum.
sizce nasıl budamam gerekir? Budamam gereken kısmı fotoğraftan işaretleyebilir misiniz?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 09:46   #346
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Yardımcı olamayacağım ama bu soruyu yakından takip edeceğim

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 12:40   #347
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Bizim İzmir Urla'daki bahçenin toprağı kireçli ve turunç aşılı olmayan bazı narenciye çeşitleri kireçli toprağı sevmez. Kepçe ile 2 mt çapında 70cm derinliğinde çukurlar açtırdım ve torflu ve humuslu özel toprak attım. Bahçeme 8 yaşında 15 adet narenciye ağacını bu ay bu şekilde diktim. Kökler 1mtyi aşıp kreçli tabakaya ulaştığında ağaçlar bozulur mu? Kirecin etkisini azaltmak için toprağa ne atmak gerekir?

Ayrıca ağaçlar çim alan üzerine kurulu. Çim alan ağaç gövdesinden kaç cm sonra başlamalı?

Eklenen Resimler

elim beğendi.

Düzenleyen FatihBahce : 27-10-2011 saat 08:45
FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 11:30   #348
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
takip

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2011, 14:36   #349
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Merhabalar;
aşağıda kamkatımın tesmini paylaşıyorum. Son zamanlarda çok yaprak dökmeye başladı. yaprak dipten itibaren sararmaya balıyor sonra tamamen sararıp düşüyor. Üçüncü resimde birkaç örnek paylaştım. Acaba bu bir hastalık mıdır? Kamkatın tamamen kurumasından korkuyrum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

elim beğendi.
Eski 03-12-2011, 15:30   #350
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Sanki susuz kalmış gibi kalorifer,soba vs yanında duruyorsa yerini değiştirin.Odanın nemsizliğindende kaynaklanabilir.O kıvrılmış yaprakları düzeltip içine bakın örümcek ağı vs varsa başka bir hastalığın işaretidir...

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 21:16   #351
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgilll Mesajı Göster
Sanki susuz kalmış gibi kalorifer,soba vs yanında duruyorsa yerini değiştirin.Odanın nemsizliğindende kaynaklanabilir.O kıvrılmış yaprakları düzeltip içine bakın örümcek ağı vs varsa başka bir hastalığın işaretidir...
Sayın Turunçgilll;
Cevabınız için teşekkürler. Bol su verdim, düzelmesini bekliyorum. İnşallah daha kötüye gitmez.

Eski 10-12-2011, 15:16   #352
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bir süre önce arkadaşım kokulu ve bol çekirdekli olan Bodrum Mandalinası fidanı hediye getirmişti. Yapraklarını ezip kokladığımda o nefis kendine has kokuyu alabiliyorum. Ancak gövde ve yan dallarda oldukça fazla sayıda diken mevcut. Dikenli olması bu türün özelliği mi, yoksa fidan aşısız, çekirdekten mi yetiştirilmiş?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 20:35   #353
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Öncelikle merhaba...
Fidanınızla ilgili bir kaç soru sormam gerekiyor.Fidanın yaşını biliyormusunuz ve aşılı olup olmadığını alt dallardan anlayabilirsiz.eğer alttan dalları yoksa muhtemelen aşısızdır.Çok fazla dikende yabani olduğunun göstergesidir.

Eski 15-12-2011, 07:34   #354
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Turunçgil,
Fidanın tam olarak yaşını bilmiyorum ama elimdeki diğer turunçgil çeşitlerine bakarak en fazla 3 yaşında olabileceğini söyleyebilirim. Alt gövdede herhangi bir aşı işareti göremedim. Bazı mandalin türlerinin dikenli yapısı olduğunu internetten görmüştüm. Bu cinsin de öyle olabileceğini düşündüm ama bu kadar fazla dikenli olması bana da yoz bir fidan olduğunu düşündürüyor.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 16:52   #355
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Benimde bir jumbo limonum var, oda çok dikenli ancak çokta iyi meyve alabiliyorum.Sürekli bir sürgün verme eğilimi varsa,tomurcuk açma,yan dallar oluşturma, çiçeğe yönelme vs durumlar söz konusu değilse fidanınız yabani olabilir...

Eski 16-12-2011, 12:29   #356
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
gübre zamanları hakkında bilgilendirme lütfen

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 21:43   #357
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2010
iyi akşamlar yeni bir bahçe yapmaya çalışıyoruz bugün yediveren cinsi limon aldık fakat üstünde dikenler var 1 buçuk metre uzunlugunda alt yapraklar koyu yeşil fakat üst yapraklar hafif sarı ama yaprakları çok güzel kokulu sanki limon mandalin karışımı kokuyor acaba gerçekten yediveren limonmu yoksa kandırıldıkmı birde ektigimiz yer hafif rüzgar alıyor sakıncası olurmu son soru gerçek limonsa bu sene limonu olurmu

aşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 22:23   #358
Yeni Üye

fotosentez's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2012
mSaygin bey poliembriyonik limon çekirdeği fotoğrafı bulabildiniz mi örnek teşkil etmesi açısından?

fotosentez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 08:47   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2008
iyi günler ben sizleren bi yardım isticektim benim bahçemde de portakal ağacım var yalnız şöle bi sorun var portakal oluşıyo tadı çok güzel bi süreden sonra yarılıyor kullanılamaz oluyor yardımcı olursanız sevinirim

eyemya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 12:45   #360
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Bahçemdeki turuçgillerin son durumu

Narenciyeler 11.8.2012 - YouTube

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024