agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni237Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2014, 20:03   #211
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Evet sn Zeytinci. Nefis bir bergamot kokusu var. Sn ahmeter' in resimlerini görünce inanın daha önce de belirttiğim gibi bergamot sandım. Kendisi söylemese ben fark göremezdim. Aynen bendeki bitki. Ancak kabuk kalınlığı ve koku ayırıyor birbirinden. Dediğiniz gibi 201 no'lu mesajdaki bence de hakiki bergamot gibi. Nereden bulunur bilmem ki?

pria beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 21:02   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Kısacık boyuna rağmen iyi meyve var üzerinde. Bergamot mudur merak ediyorum.
Sayın Zeytinci, bu resimdeki turunç

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 12:16   #213
Ağaç Dostu

İlk defa fotoğraf yüklediğim için biraz gecikmeli oldu ama benim bergamot ağacım da bu

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 16-12-2014, 12:21   #214
Ağaç Dostu

Resimlere devam ediyorum

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 16-12-2014, 12:47   #215
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Yağmurcan, fidanı nereden almıştınız? Sertifikası var mı bilmiyorum ama görünüşünü sanki jumbo limona benzettim. Kabuğunu hafif tırnakla ezdirip koklayın bakalım limon kokusu alıyor musunuz?

Eski 16-12-2014, 13:00   #216
Ağaç Dostu

Fidanı bulunduğum yerden bir fidancıdan aldım, yediveren olduğunu söyledi, gerçekten de sürekli çiçek açıp, çiçekler meyveye dönüşüyor. Şu anda yine üzerinde çiçekleri mevcut. Geçen sene denedim, kokusu gerçekten çok güzel ama limon olmadığına eminim. Siz herhalde interdonat limon cinsine benzettiniz ama değil. Şimdi bahçeye çıkıp hem limon ağacımdaki limonu hem de bergomatı kokladım farklı

pria beğendi.

Düzenleyen Yağmurcan : 16-12-2014 saat 13:38
Eski 16-12-2014, 13:10   #217
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Yağmurcan; ''Yediverenlik özelliği'' olduğunu sanmıyorum bergamot' un. Görebildiğim kadarıyla bitkinin yaprakları çok iri olmadığı gibi yer yer dallarında dikenler mevcut. Bergamotta bildiğim kadarıyla diken yok. Ben hala resimdekilerin limon olduğunu düşünüyorum. Ama kokuları farklı diyorsunuz. Ne diyeyim inşallah ben yanılıyorumdur. Çünkü bitkiyi o isimle alıp emek harcayıp büyütmüş, meyvesini görmüşsünüz. Bunca çabadan sonra hayal kırıklığına uğramanızı istemem. Güle güle büyütün.

pria beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 16-12-2014 saat 13:44 Neden: imla
Eski 16-12-2014, 13:36   #218
Ağaç Dostu

güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Sn. Lonicera

Eski 16-12-2014, 15:15   #219
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Meyve veren fidanlar iklime, saksıda veya toprakta oluşlarına, aldıkları besinlere ve yıl boyu aldıkları güneş ışığına bağlı olarak meyve şekil, tat ve aromada değişiklik gösterebilir.

Sizin fidan ve diğer arkadaşların bergamot diye baktıkları fidanlar Citrus aurantium ssp. bergamia.

Gerçek Citrus aurantium ssp. bergamia diye akılları bulandırmak pek doğru olmaz.

1 - 2 - 3 ve 4 cü resim sizin bergamotun kardeşlerinden çekilen resim 5 ci resim FLORA TOSKANA: Citrus bergamia - Bergamotte FLORA TOSKANA - Die Pflanzenwelt des Sdens sitesindeki
Citrus bergamia - Bergamot

Resim çekerken kabuğundan bir parça koparıp yedim ama berbat bir acılığı var yenmiyor. Aroması bergamot aroması.

Üretici arkadaşım limon, mandalina, portakal ve bergamot yapraklarını koklayarak hangi tür olduğunu bile söyleyebiliyor.

Reçel yaparken kabuk ince reçel olmaz diye bir kaide yok. Reçel yaparken kabuk rende ile ince bir katman alınıp atılır acılık gitsin diye, kalan beyaz kısım soyulup kaynatılır ve suyu dökülür ta ki yenilebilir bir şekle gelene kadar.

Antalya'da turunç reçeli de yapılır, turuç kabuğu aynı mandalina kabuğu kalınlığındadır.

Bergamot şekil olarak yuvarlak portakala benzese de en altında yapıştırma gibi duran emzikten ayrıt edilir. Sizinki bergamot şekilli bir limon cinsi ise literatürde böyle bir limon cinsi yok.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Bergamot
3 sene bergamot diye baktım
Bergamot değil limon kokuyor kabuğu gayet inçe, reçel olmaz iyi geçeler

Eklenen Resimler

Lonicera, Zeytinci ve pria beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 15:18   #220
Ağaç Dostu.

Sizin ki bergamot değil, kesinlikle jumbo limon - Panderosa lemon

Bir tanesini koparıp keserseniz çok kalın bir kabuğu olduğunu görürsünüz. Tadı bizim bildiğimiz limonlardan biraz daha fazla ekşi ve acımtırak gibidir.

Ağacınızı çok güzel bakmışsınız, güle güle büyütün.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
İlk defa fotoğraf yüklediğim için biraz gecikmeli oldu ama benim bergamot ağacım da bu

Eski 16-12-2014, 16:06   #221
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

İşi uzmanından öğrenmek bir başka oluyor...

Yağmurcan beğendi.
Eski 16-12-2014, 16:50   #222
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster

Bir tanesini koparıp keserseniz çok kalın bir kabuğu olduğunu görürsünüz. Tadı bizim bildiğimiz limonlardan biraz daha fazla ekşi ve acımtırak gibidir.

Mutlu Bey, siz tecrübeli bir kişi olarak doğru söylüyor olabilirsiniz ama aldığım fidancı bana bergamot olduğunu ve yediveren olduğunu söyledi, ben de dört yıldır bergamotum var diye seviniyordum. Neyse çok önemli değil, bahçemde değişik narenciye çeşitlerim oldu. Bulunduğum yer 500 m rakımda, narenciye için pek uygun değil ama ısrarla bahçeme yaklaşık 12-13 tane ağaç diktim, ancak bu kadar bakabildim. Olsun yine de sayenizde yeni bir bilgi edindim, bahçem de her daim limonum olacak, çok teşekkürler.

Lonicera ve pria beğendi.
Eski 16-12-2014, 20:28   #223
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Mutlu bey,

219 no'lu mesajınıza biraz açıklık getirebilir misiniz? Ahmeter bey'in mesajında Bergamot kokmuyor demesine siz kokuyor mu diyorsunuz?
Yanlış anlamış olabilirim. Bilgilenme adına yanıt verebilir misiniz, lütfen.
Verdiğimiz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen Zeytinci : 16-12-2014 saat 20:29 Neden: İmla.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 11:05   #224
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bergamot

Bergamotla 20 sene evvel Almanyada bir markette reçelini görerek tanıştım reçel kavanozunun fiatı diğerlerine göre daha pahalı idi
Bu konuyu ben açtığım için sizleri bilgilendiriyorum
Senelerdir Finikeden bir dostum meyvasını gönderiyor ve reçelini yapıyoruz
Selamlar

Eklenen Resimler

Zeytinci ve pria beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 14:17   #225
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Son hali...Kısa süre sonra reçele, keke, çaya çorbaya)

Eklenen Resimler

Eski 18-12-2014, 22:13   #226
Ağaç Dostu.

Saksıda meyve tutmuş bergamotlardan birinden sararmış meyveyi kopardım ve yukarılardaki mesajda ekli fotoğrafı çektim. Koku ve tat olarak baktım ve kabuğundan bergamot kokusu aldım yedim ve berbat bir acılık. Eşim kokusuna baktı ve bu limon gibi kokuyor dedi. Oğlum limonla alakası yok bergamot kokuyor dedi.

Şimdi bütün kaynaklarda bergamot diye tarif edilen, resimleri tadı ve kokusu ile aynı olan Citrus aurantium ssp. bergamia için limondur diyebilmem için böyle bir limon türünün var olması lazım.

Bir müşterim 5 adet bergamot fidanı istedi, 2 -3 tanesi meyveli olarak gönderdim. Teslim aldıktan sonra telefon etti bu bergamot değil, benim bildiğim bergamot silindirik ve kalın kabuklu dedi. Bende bir merak ettim, Kabuğu kalın olan jumbo limon, Citrus medica ´Maxima` - Giant Citron ve Citrus medica ´Etrog` - Citron of the Jews meyvelerinden 1 er tane paketledim gönderdim. Yok bunlarda değil dedi.

En son 3 ay önce üretici bir arkadaşım bergamot yaprağından biraz daha geniş bir narenciye grupuna bergomot yazısı iliştirmiş. Bunlar bergomot değil dediğimde ''bunlar bizim bildiğimiz bergamot değil daha farklıymış'' dedi. 10 tane fidan aldım sera içerisine saksılara diktim, pekte nazlılar. Daha çiçek açmadıkları gibi sürgünde yapmadılar uyuyorlar resmen. Çiçek açıp meyve tutarlarsa bende öğrenmiş olacağım nasıl bir tür bergamot olduklarını.

Ama 40 yıllık bergamot olarak bildiğimiz, Antalya yöresinde de bergamot olarak bilinip reçeli yapılan bir narenciye için bu bergamot değil limon demek
ne kadar doğru olur? Eğer bu bergamot değilse ben dahil herkes kandırılmış demektir.

Narenciye üretimi yapmasam, narenciye ile alakasız bir şehirde fidan alıp satıyor olsam kendimden şüphe edeceğim ''ben yanlışmı biliyorum, beni kandırıyorlarmı'' diye.

Şu Türkçenin kötü kullandığımız bir yanı: şekil ve özellik benzerliği gösteren tüm her şeye kendimizce isimler veriyoruz. Örneğin papaya, pomelo, pepino ve kabuğu aşırı kalın kolan kocaman büyüklükteki reçellik limona ağaç kavunu denmesi gibi.
Alıntı:
Mutlu bey,

219 no'lu mesajınıza biraz açıklık getirebilir misiniz? Ahmeter bey'in mesajında Bergamot kokmuyor demesine siz kokuyor mu diyorsunuz?
Yanlış anlamış olabilirim. Bilgilenme adına yanıt verebilir misiniz, lütfen.
Verdiğimiz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Zeytinci beğendi.
Eski 18-12-2014, 22:19   #227
Ağaç Dostu.

Size Finike'den gönderilen bergamot meyveleri, Finike'nin havasından suyundan ve güneşinden dolayı bu kadar aromalı oluyor olmasın? Yafa portakalı aynı zamanda Finike portakalı olarakta bilinir. Sadece Finike'den toplanan yafa portakalları lezzetlidir, diğer yerlerde bu kadar tatlı ve aromalı olmaz. Malatya kayısılarında da durum aynı, bu durumda malatya dışında yetişen şekersiz ve aromasız şekerpare kayısı diye pazarlarda satılan benzerlerine ayrı bir isim bulmak zorundayız demektir.
Alıntı:
Bergamotla 20 sene evvel Almanyada bir markette reçelini görerek tanıştım reçel kavanozunun fiatı diğerlerine göre daha pahalı idi
Bu konuyu ben açtığım için sizleri bilgilendiriyorum
Senelerdir Finikeden bir dostum meyvasını gönderiyor ve reçelini yapıyoruz
Selamlar

Eski 19-12-2014, 22:48   #228
Ağaç Dostu

Alıntı:

Mutlu Bey bugün köylü pazarında gerçek bergamotun meyvesine tanık oldum, armut biçiminde, boyu uzunca ve üzeri tırtıklı şekildeydi. Tırnağımla üzerini hafif bir şekilde kazıdığımda marketlerden aldığımız bergamot çayının kokusunu aldım. Aynı onun kokusundandı. Yani benim alıp büyüttüğüm, sizin de dediğiniz ağacım bergamot değilmiş maalesef (

pria beğendi.
Eski 19-12-2014, 23:16   #229
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Bergamot
3 sene bergamot diye baktım
Bergamot değil limon kokuyor kabuğu gayet inçe, reçel olmaz iyi geçeler
Başlığı ilgi ile baştan sona okudum..
Üç yıllık emeğinize ve hayal kırıklığına uğmanıza üzüldüm sayın ahmeter..
Sanırım birgün benim de balkonumda bir 'bergamot'um olacak..
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Selam ve saygılarımla.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 23:35   #230
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Pendik çok ılıman bir ilçe..Her tarafta portakal, mandalin limon yetiştiriliyor..
Bizim site bahçesinde de bir meraklı tarafından getirilip dikilen minik bir fidan var..Ben onu ne mandaline ne limona pek benzetemedim..Meyveleri iri bir ceviz büyüklüğünde.
Bir ara gidip bakayım bakalım, kabuklarında koku var mı ?

pria / Sitemizin bahçesi

Lonicera beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 08:06   #231
Ağaç Dostu.

Resimlerde görülen ''kalamondin'' meyveler sarardığında kabuğu hafif acımsı, mandalina aromasına sahip kabuğunu yiyebilirsiniz. Ama meyve içi limon kadar ekşi oluyor, reçeli yapıldığını biliyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Pendik çok ılıman bir ilçe..Her tarafta portakal, mandalin limon yetiştiriliyor..
Bizim site bahçesinde de bir meraklı tarafından getirilip dikilen minik bir fidan var..Ben onu ne mandaline ne limona pek benzetemedim..Meyveleri iri bir ceviz büyüklüğünde.
Bir ara gidip bakayım bakalım, kabuklarında koku var mı ?

pria / Sitemizin bahçesi

pria ve polemos beğendi.
Eski 20-12-2014, 11:09   #232
Ağaç Dostu.

Kafaların karışmasına gerek yok, meyve şekil, tat ve aroması uluslararası sitelerde gerçek isimleriyle yer alıyor.

Dünyanın citrus medica diye bildiği bir meyveye illaki bergamot diyeceksek ''Türk bergamot'' diyelimde boşa gitmesin.

Bergamot Fidanı ( Reçellik-Pürüzlü) 200 cm--5-6 Yaş

Photo: Citrus medica 3. | Henriette's Herbal Homepage

citrus medica

Citrus aurantium ssp. bergamia

Citrus aurantium ssp. bergamia

YeniBON beğendi.

Düzenleyen Mutlu Kutlu : 21-12-2014 saat 11:16
Eski 28-12-2014, 21:26   #233
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Yol üzeri tezgahta Bergamot diye satılan meyveleri gördüm. Üzerini biraz kazıyınca yoğun koku veriyordu. Bergamot diye bildiğimiz kokuyu tam olarak algılayamadın. Satıcı reçeli oluyor Bergamot dedi.
Bunlar gerçekten Bergamot mudur?

Eklenen Resimler

Yağmurcan, pria ve Milla beğendi.
Eski 29-12-2014, 10:36   #234
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yol üzeri tezgahta Bergamot diye satılan meyveleri gördüm. Üzerini biraz kazıyınca yoğun koku veriyordu. Bergamot diye bildiğimiz kokuyu tam olarak algılayamadın. Satıcı reçeli oluyor Bergamot dedi.
Bunlar gerçekten Bergamot mudur?
Sayın zeytinli, yukarıdaki mesajda mutlu kutlu beyin bahsettiği bergamottan biri bu. Benim istediğim de bundandi ama aldığım fidanı bana Jumbo limon satmış. Kokusunu algilamamissiniz ama ben de geçen gün pazarda bu bergamotu gördüm aynı çaya kullandığımız bergamot kokusu vardı.

pria beğendi.

Düzenleyen Yağmurcan : 29-12-2014 saat 21:50
Eski 29-12-2014, 11:15   #235
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Kokusunu algilamamissiniz am ben de geçen gün pazarda bu bergamot gördüm aynı çaya kulkandilin bergamot kokusu vardı.
Güzel. Demek oluyor ki Bergamot bana yakın. Bendeki turunç Bodrum mandalini veya şerbetlik limon olmaya aday.

Yağmurcan ve pria beğendi.
Eski 29-12-2014, 13:37   #236
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bir yanlış anlaşılma var sanki. Mutlu beyin bahsettiği bitki bu yani citrus medica, jumbo limon. Bazı yerlerde bu bitkiye ağaç kavunu da diyorlar. Bu bitki için bergamot demiyor mutlu bey. Ben mi yanlış anladım ki acaba?

pria beğendi.
Eski 29-12-2014, 14:18   #237
Ağaç Dostu.

Doğru, Şekilsiz ve iri kabuklu citrus medica, bergamot demek bergamot'a hakaret gibi birşey olur. Ha illaki bergamot diyeceksek Türk bergamot diyelim.

pria beğendi.
Eski 29-12-2014, 22:01   #238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bir yanlış anlaşılma var sanki. Mutlu beyin bahsettiği bitki bu yani citrus medica, jumbo limon. Bazı yerlerde bu bitkiye ağaç kavunu da diyorlar. Bu bitki için bergamot demiyor mutlu bey. Ben mi yanlış anladım ki acaba?
Sayın Lonicera; ben Sayın Zeytin'cinin sormuş olduğu meyve ile Mutlu beyin 232.mesajındaki Bergamot fidanı (Reçellik-Pürüzlü) 200 cm-5-6 yaş. yazan resmi aynı gördüğüm için bergamot dedim. Ben yanlış anlamışım o zaman kusura bakmayın.

Lonicera ve pria beğendi.
Eski 30-12-2014, 06:16   #239
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Estağfurullah sn Yağmurcan kusura bakmak ne demek. Aklımızdaki sorulara doğru yanıtları bulabilelim yeter. O kadar çok çeşit var ki ne nedir ne değildir bazen işin uzmanı bile olsanız zorlanabilirsiniz.

Yağmurcan ve pria beğendi.
Eski 30-12-2014, 10:20   #240
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Doğru, Şekilsiz ve iri kabuklu citrus medica, bergamot demek bergamot'a hakaret gibi birşey olur. Ha illaki bergamot diyeceksek Türk bergamot diyelim.
Birşey anlamadım.��
Satıcının Bergamot dediği iri kabuklu limon (citrus medica) mı oluyor?
Objektif olarak Bergamot Mutlu beyin tanımlayıp iklimin azizliğine uğrayıp AhmetEr beyin o değil dediği mi?

pria beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024