agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2018, 12:59   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Question Yaprak Kıvrılması

Merhabalar

1 yıl önce alıp şirkette baktığım kumkuatım son 1 haftadır yapraklarını dökmeye başladı. Yapraklar önce koyulaşıp matlaşıyor ve kıvrılarak dökülüyor. Daha çok eski yapraklarda bu durum söz konusu yeni çıkan dallardaki yapraklar duruyor ama onların da dökülmesinden korkuyorum.
Bu durum bir hastalık mı yoksa birşey eksikliğinden mi kaynaklanıyor olabilir ?

Name:  IMG_1709.jpg
Views: 1733
Size:  31.4 KB

Name:  IMG_1710.jpg
Views: 1722
Size:  57.7 KB

Name:  IMG_1711.jpg
Views: 1715
Size:  61.3 KB

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2018, 11:04   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2018
Merhabalar
Forum 2015 den bu yana aktif değil gibi görünüyor.Umarım sesimi duyan olur.Ekte resmi olan kumkatım bütün yaz balkonda durdu ,yeni yapraklar çıkardı ancak bunlar büyümeden kıvrılıyor ve sararıyorlar. İstanbulda olduğum için kışın ]salona aldım ..Üreticisi tarafından önerilen, bit ve parazit ilacını kullandım.Sonuç alamadım.
Önerisi olan var mı...

Eklenen Resimler

starboss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2018, 11:20   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2018
Merhabalar
Forum 2015 den bu yana aktif değil gibi görünüyor.Umarım sesimi duyan olur.Ekte resmi olan kumkatım bütün yaz balkonda durdu ,yeni yapraklar çıkardı ancak bunlar büyümeden kıvrılıyor ve sararıyorlar. İstanbulda olduğum için kışın ]salona aldım ..Üreticisi tarafından önerilen, bit ve parazit ilacını kullandım.Sonuç alamadım.
Önerisi olan var mı...

starboss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 11:08   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Yaklaşık 4 yıldır büyüttüğüm bir kamkatım var üzerinde kabuklu bit var ben ilk başta bu bitleri elimle bitkiden uzaklaştırdım ve kaldırdığım yerler sararmıştı ziraatçilerdenbana arapsabunu püskürtmemi söylediler ve püskürttüm birde vitamin takviyesi aldım ama hala geçmiyor birde toprağa yakın bir yerden dal veriyor bunu kesmelimiyim lütfen yardımcı olun birde kamkatımda dikenler çıkmaya başladı toprağa yakın olan kısımdan çıkan dallar ve yapraklar ile üst taraftan çıkan dallar ve yapraklar farklı lütfen yardımcı olun birde ilk aldığımda meyveleri vardı ondan beridir meyve vermiyor

Eklenen Resimler

Atilla Berke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 11:14   #125
Yeni Üye

Diğer fotoğraflar da bunlar alttan çıkan dalları keseyim mi?Lütfen yardımcı olun kamkatın meyvesine haster kaldım

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2019, 14:48   #126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Eğer aşılıysa ve yeni çıkan dallar aşının altında kalmışsa kesebilirsiniz. Aşılı değilse kessenizde olur kesmesenizde size kalmış.. Bitler hakkında bilgim yok malesef

volkanaktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 21:07   #127
Yeni Üye

Peki hawai köklendirme yapıp çoğaltabilirmiyim

Eski 10-01-2019, 15:39   #128
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilla Berke Mesajı Göster
Yaklaşık 4 yıldır büyüttüğüm bir kamkatım var üzerinde kabuklu bit var ben ilk başta bu bitleri elimle bitkiden uzaklaştırdım ve kaldırdığım yerler sararmıştı ziraatçilerdenbana arapsabunu püskürtmemi söylediler ve püskürttüm birde vitamin takviyesi aldım ama hala geçmiyor birde toprağa yakın bir yerden dal veriyor bunu kesmelimiyim lütfen yardımcı olun birde kamkatımda dikenler çıkmaya başladı toprağa yakın olan kısımdan çıkan dallar ve yapraklar ile üst taraftan çıkan dallar ve yapraklar farklı lütfen yardımcı olun birde ilk aldığımda meyveleri vardı ondan beridir meyve vermiyor
Kabuklu bitin, arapsabunu vs. gibi ev ilaçlarıyla geçtiğini şimdiye kadar görmedim. Tavsiyem, zirai ilaç satan yerlerden kabuklu bit için ilaç almanız.

Kamkat anacınız üç yaprak. Aşının altından çıkan dalları budak vermeden dibinden budayın. Bu dalları, yapraklarından da ayırt edebilirsiniz. Çektiğiniz resimlerden birinde, bu yapraklardan birini size örnek olması için işaretledim.
Name:  kamkat.jpg
Views: 1660
Size:  39.8 KB

Kamkatınızı Eskişehir gibi karasal iklimin olduğu yerde haklı olarak içeride tutuyorsunuz. Bu da bitkinizin zayıf düşmesine, dolayısıyla hastalık ve zaralıların saldırısına açık hale gelmesine neden oluyor. Kamkatınızı nümkün olduğunca havadar bir yere koyun, hatta ısı sıfırın üzerinde olduğu sürece dışarıda güneş alan bir yere alın. Bitkiniz içeride olduğu sürece meyve almanız zor. Gündüz dışarıya, gece içeriye alabilirsiniz.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 15:51   #129
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Peki hawai köklendirme yapıp çoğaltabilirmiyim
Öyle bir maceraya şimdilik girmeyin derim Kamkatınızın sağlığına kavuşmasını sağlamanız daha öncelikli bence.

Eski 10-01-2019, 15:57   #130
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi starboss Mesajı Göster
Merhabalar
Önerisi olan var mı...
Öncelikle kamkatınız artık kamkat değil! Bitkinin aşı kısmını kurutmuşsunuz Dolayısıyla aşının altından üç yapraklı anaç gelişmiş. Yapraklarından belli. Geçmiş olsun.

Eski 10-01-2019, 16:12   #131
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Merhabalar

1 yıl önce alıp şirkette baktığım kumkuatım son 1 haftadır yapraklarını dökmeye başladı. Yapraklar önce koyulaşıp matlaşıyor ve kıvrılarak dökülüyor. Daha çok eski yapraklarda bu durum söz konusu yeni çıkan dallardaki yapraklar duruyor ama onların da dökülmesinden korkuyorum.
Bu durum bir hastalık mı yoksa birşey eksikliğinden mi kaynaklanıyor olabilir ?
Bitkinizde herhangi bir hastalık göremedim. Mevsim itibariyle eski yapraklarda kuruma ve dökülme normaldir. Bitkinin saksı toprağının özellikle mikro elementçe fakirliği ve bitkinin kuru ve havasız bir ortamda bulunması, dökülmenin daha fazla olmasına neden olabilir.

blick beğendi.
Eski 11-01-2019, 19:39   #132
Yeni Üye

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim inşallah en kısa zamanda kamkatım iyileşecek

Düzenleyen Atilla Berke : 11-01-2019 saat 20:11
Eski 11-01-2019, 20:09   #133
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim ama hawai köklendirmeyi tek dala yapıp denedim bile

Eski 13-01-2019, 12:43   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2017
Kumkuatım Yaprak Döktü

Merhabalar,
5 hafta kadar önce aldığım kamkatım yapraklarını döktü. 10 gün önce hava güzel diye balkona çıkarmıştım ondan olabilir mi? Ne yapmalıyım sizce?
Teşekkürler.
Not: Sulama sıklığım 10 günde bir. Yeri ışık alan cam önü resimde olduğu gibi.

Eklenen Resimler

nitroxs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 13:43   #135
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nitroxs Mesajı Göster
Merhabalar,
5 hafta kadar önce aldığım kamkatım yapraklarını döktü. 10 gün önce hava güzel diye balkona çıkarmıştım ondan olabilir mi? Ne yapmalıyım sizce?
Teşekkürler.
Not: Sulama sıklığım 10 günde bir. Yeri ışık alan cam önü resimde olduğu gibi.
İzmir gibi bir yerde, bitkiyi nasıl böyle kuruttunuz ben de merak ettim şimdi. Bu tür kurumalar genelde havadar olmayan ortamlarda oluyor.

Saksıdaki bitki kuru ve havasız bir ortamdaysa, bir de bu mevsimde sık sulanıyorsa, bulunduğu yer ne kadar güneşli olursa olsun kötüleşmesi ve hastalanması kaçınılmaz oluyor.

Bu arada, geçenlerde bir ziraatçiyle görüştüm. Tozlu ve rüzgarlı hava sonrası yağan yağmur nedeniyle, yapraklarda kurumaya neden olan bir hastalıktan bahsetti. Bu durum burada, yani Antalya'da oldu. Portakal ağaçlarımın dal uçlarında birden başlayan kurumalar olmuştu. Bakır içerikli bir ilaç kullanmamı önermişti. Ancak, kamkatlarımda aynı sorunu göremedim. Yine de bilginiz olsun.

Eski 14-01-2019, 16:46   #136
Ağaç Dostu

Sayın Selçuk Boz cevap için teşekkür ederim. Lakin ağacımı kurtaramadım. Uç kurutan olduğunu düşünüyorum 2 hafta gibi kısa bir sürede yaprakların tamamını döktü ve dallar siyahlaştı. Şimdilik öylece bekletiyorum ama tekrar yeşereceğinden pek ümitli değilim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Bitkinizde herhangi bir hastalık göremedim. Mevsim itibariyle eski yapraklarda kuruma ve dökülme normaldir. Bitkinin saksı toprağının özellikle mikro elementçe fakirliği ve bitkinin kuru ve havasız bir ortamda bulunması, dökülmenin daha fazla olmasına neden olabilir.

Eski 14-01-2019, 17:37   #137
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Sayın Selçuk Boz cevap için teşekkür ederim. Lakin ağacımı kurtaramadım. Uç kurutan olduğunu düşünüyorum 2 hafta gibi kısa bir sürede yaprakların tamamını döktü ve dallar siyahlaştı. Şimdilik öylece bekletiyorum ama tekrar yeşereceğinden pek ümitli değilim
Antalya'da, Kasım ayında tozlu çöl rüzgarları esmişti. Akabinde benim ve komşuların narenciye ağaçlarında uç kuruması oldu. Biz kuruyan dalları kestik ve bakırlı bir ilaçla ağaçları ilaçladık. Aynı durum Ege bölgesinde de olmuş olabilir. Çevrenizde işi bilen bir ziraatçıya göstermenizde fayda var.

Eski 15-01-2019, 09:51   #138
Yeni Üye

Kamkatınız yer değişikliğinden dolayı strese girmiş olabilir dallarını biraz budamanızı öneririm siyahlaşan yerlerin en az 2 santim altından budayın ve açık yerleri mum veya soğuk silikonla kapatmanızı öneririm muhtemelen ağacınız kuruyor siyahlaşmqnın sebebi o ve sulamayı 1.5 hafta da bir verin kökleri de çürümoş olabilor

Eski 15-01-2019, 09:52   #139
Yeni Üye

Birde kuruyan yaprakları bitkiden uzaklaştırın

Eski 15-01-2019, 18:26   #140
Ağaç Dostu

Sayın Selçuk Boz ve Atilla Berke

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kullandığınız bakırlı ilacın adını öğrenebilir miyim? ya da önerebileceğiniz bir başka ilaç var mı? Bir adet saksıda olan bir ağaçcık olduğu için fiyatınında uygun olması tercihimdir

Eski 16-01-2019, 21:48   #141
Yeni Üye

Bitkinizi olduğu yerde bırakın o oraya uyum sağlamaya çalışacaktır ama yer değiâikliğinden dolayı köklenmee odaklanabilir birkaç dalda ufak budamalar yapabilirainiz birde sularken suyuna genel kullanımlı bitki vitaminlerinden kullanabilirsiniz

Eski 16-01-2019, 23:57   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2017
Teşekkür ederim. Umarım bitkimi kurtarabilirim.

nitroxs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2019, 10:13   #143
Yeni Üye

Kamkatımın gövdesinin bir tarafı kurumuş kutuyan kısmı keseyim mi kesersem kalkan kabuğun yerine birşey sürmeli miyim yardımcı olurmusunuz

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2019, 15:24   #144
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Kamkatımın gövdesinin bir tarafı kurumuş kutuyan kısmı keseyim mi kesersem kalkan kabuğun yerine birşey sürmeli miyim yardımcı olurmusunuz
Dipten çıkan dalların hiçbiri kamkat değil.!

Eski 30-01-2019, 00:56   #145
Yeni Üye

Biliyorum da onu sormuyorum

Eski 01-02-2019, 15:29   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2019
Sizce bu hal toparlar mı ? Balkona atılmış kumkuatı işe getirdim saksıyı (kökü ıslatıp torflu toprak yatağına oturttum) değiştirip uç kuru dalları 3 cm kestim... yukarıda ve yazılı tüm detayları okudum B5A da alıp deneyeceğim
Bir ümit bekliyeceğiz sanırım...
[IMG][/IMG]

tnbys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2019, 22:11   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2019
B5A siparişimiz geldi uygulama yapıp haftalık durumu paylaşacağım...

tnbys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 12:37   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
atilla bey birkaç tane sigara kırıp suyun içine koyun yaklaşık 4 /5 gün içinde su sararacak süzüp arap sabunu ile karıştırıp ilaç [ kimyasal ] kullanmadan bit mücadelesi yapabilirsiniz kolay gelsin

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 21:42   #149
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim Selahattin bey

Eski 13-04-2019, 15:32   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
Merhaba Arkadaşlar
Yaklaşık 2yıldır bende olan Kumkuat ağacımdan daha 1kere meyve yiyebildik. Bir sene önce yaprakları döktü ve kurumaya başladı. Mevsim geçişidir diye bekledik evi taşıdık vs. Şuan son durum bu. Neler yapabilirim çok sevdiğim bir bitki görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
https://photos.app.goo.gl/U2zJeh61U721FD586

Düzenleyen 41enes41 : 13-04-2019 saat 15:38 Neden: Resim ekleme
41enes41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024