agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Türkiye ve Dünyada Orkide
(https)

Beğeni Düzeni157Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2007, 21:41   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Ziya Soner Çiftliği (Cattleya, Cymbidium)

Erkan Hoca'mın paylaştığı videoda görülen serada çektiğim fotoğrafları ekliyorum. Ziya Soner Bey orkidelere gönül vermiş insanlardan biri, cattleyaları satmaması veya satmamak için yüksek fiyat vermesi de çok doğal, kesme çiçekten elde ettiği gelirle sadece seraya ait ısınma vb. giderleri karşılamayı amaçlıyor, ekmek parasını orkidelerden çıkarmıyor yani.

Bu güzellik, çiftliğin girişindeki kış bahçesi ofisteydi, çiçekleri çok iri ve gösterişliydi.

Name:  100_3539_c.JPG
Views: 13576
Size:  67.9 KB

Name:  100_3576_c.JPG
Views: 11698
Size:  68.1 KB

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 21:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Yeri bu başlık olmadığı halde, bu resimleri de eklemeyi uygun görüyorum, nihayetinde aynı çiftlikte çekilmiş fotoğraflar.

Name:  100_3521_c.JPG
Views: 11202
Size:  66.9 KB

Name:  100_3528_c.JPG
Views: 11703
Size:  68.9 KB

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 13:43   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Daha önce yazılmış mesajları buraya kopyaladım.

Ziya Soner
sizi buldu

Sorularınızı rahatça sorabilirsiniz diye düşünüyorum...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 18:49   #4
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Ziya Hocam , elinizdeki cattleya fiyatlarında bir değişim oldu mu ? Sanırım kendi sitenizde fiyat listesi mevcut değildi.
Cattleya türleri ve fiyat listesini burada yayınlayabilir misiniz ?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 20:49   #5
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
orkide

Bunlar süper arkadaşlar bu orkideleri gidip yakından görme şansına sahip olan var mı?

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 21:42   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ben bir yerde de Ziya beyin aTV de yayınlanmış haberlerde verilen bir röportajının video kaydını da youtube'a download edip link vermişidim. Ancak sanırım Youtube'a ulaşılamadığından o link de ölü gibi...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 22:16   #7
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Ziya Soner

Çiftliğini ziyarete gittiğimde tanışdım 60 yaş çivarında bir İstanbul beyefendisi .Misafirperver kibar bir doğa aşığı kendisine hoş geldiniz diyorum Selam ve sevgiler

GÜLSEN_ beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 18:23   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Selam. Öncelikle, mesajınıza geç vevap verdiğim için özrümün kabulunu rica ederim.

Cattleaların tamamı gerçek damızlık olduğu için bunları saksı ile satmıyor ve çoğalmalarını sağlıyor idik. Fakat geçen sürede gördüm ki bu çiçeğin aşıklısı sadece ben değilim, şimdi bu sevgiyi iyi bilen sizlerle saksı da satarak, bu sevgiyi paylaşmaya karar verdim.

Nereden aradığınızı bilemiyorum. İstanbul'da iseniz beni arayın
(0532 484 48 44)

Buyrun gelin hem tanışalım hem de beğendiğiniz var ise alın. Web sayfamda hem cattleaların hem de cympidiumların resimlerine bakabilirsiniz. Secereleri ve isimleri konusunda da sizi aydınlatabilirim.

Size yaptığım bu davet tüm catleya ve cympidium sevenler için geçerlidir.
Sevgilerimle

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 18:52   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Daha önce yazılmış mesajları buraya kopyaladım.

Ziya Soner
sizi buldu

Sorularınızı rahatça sorabilirsiniz diye düşünüyorum...
Öncelikle mesajınıza ve yaptıklarınıza teşekkür ediyor ayrıca geç cevap verdiğim için özür diliyorum.

Eski 26-08-2008, 22:59   #10
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yarın tekrar Ziya Soner beyi ziyarete gideceğim.
Elindeki Cattleya türleri.
  1. C. Wendy Patterson
  2. BC. Pastoral “Doris” & AM/AOS (C. Mademoiselle Louise Pauwels x Bc. Deese)
  3. LC. Elisabeth Fulton “Histoire”
  4. Pot. Bettycake “Catherine”
  5. C. Cynthia “Model” AM-FCC/AOS
  6. LC. Orcade “Perfection” AM/AOS

Özelikle Ziya beyin BC. Pastoral'ın bir dizi varyasyonları oluşmuş durumda.

Dünki sera gezimizde Cattleya'ların ve saksı büyüklüklerini görünce hayretimi saklıyamadım.

Şu sıralar Catt.ların en iyi kargolanabilecekleri zaman. Hepsini de çiçek zarları oluşmuş ve dolmakta. Çiçekler açtıktan sonra diğer başlıklarda yazdığım gibi gönderim veya taşıma işleri çiçek için imkansızlaşıyor.
Zaten bu orkideyi Türkyeye ithalatının yapılamamasının sorunu da bu noktada yatıyor.

Bilgilerinize

Eski 28-08-2008, 18:37   #11
Kaybettik...

praecox's Avatar

Dün Malina ile sayın Ziya Soner'in çiftliğini ve serasını tekrar ziyaret ettik.

Orkideleri hakkında uzunca bir sohbet ettik. Sağolsunlar bu konudaki tüm bilgilerini aktardı.
Ziya beyin aleni, yani umuma açık Orchide bakımı ile ilgili "sırları"nı bir yazıda toparlıyarak yakında buraya yazacağım.

Dayanamadım ekteki iki catt.ı da alamadan edemedim. Yaprak boylarının büyüklüğüne kıyasla resimlerde görünen çiçek zarlarından açacağı çiçekler tahmin edebilmeniz açısından kıstas verebileceğim ölçü kahverengi olan saksı 25 cm den büyükçe.

Name:  ziyas2.jpg
Views: 10751
Size:  51.5 KB

Post Scriptum: resimlerdeki yaprak renklerindek olası farklılıklar tamamen benim fotoğraf makinemin basitliğinden veya digital teknoloji ilen anlaşmazlığımdan kaynaklanıp benim kabahatimdir...

Eski 28-08-2008, 19:26   #12
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Dün Malina ile sayın Ziya Soner'in çiftliğini ve serasını tekrar ziyaret ettik.

Orkideleri hakkında uzunca bir sohbet ettik. Sağolsunlar bu konudaki tüm bilgilerini aktardı.
Ziya beyin aleni, yani umuma açık Orchide bakımı ile ilgili "sırları"nı bir yazıda toparlıyarak yakında buraya yazacağım.
Praecox hocam, birdahaki ziyaretinizde bende bulunmak isterim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 17:14   #13
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ziya Soner'den Orkide bakım bilgileri

Son gidişimizde anlattığı bilgileri ve püf noktaları şöyle bir toparladım.

Gübreleme sulama:

Her biri takribi 2,5 ay boyunca süren aşağıda sıralı orkidenin gelişim döngüsündeki dönemlerde senede iki kez çiçek açtırmak mümkün olabiliyor.
  • Kök oluşum dönemi: NPK 9:14:9
  • Yeni sürgün rizoid ve yaprak gelişimi dönemi: NPK 10:10:10
  • Çiçeklenme zarı oluşumu ve gonca gelişiminden çiçeklenme dönemi: NPK 6:12:18
7 günde bir yaprak gübrelemesi. Uygun şerbet uygun zamanda yapraklara bir fısfıs yardımı ile püskürtülmeli.

Name:  orkide10-10-10.jpg
Views: 11054
Size:  20.0 KB

15 günde bir sıkı sulama (Saksı tamamen bir kovada suya batırılıp tüm hava kabarcıkları çıkana dek bekletmek sureti ile sulama)

Tüm sulama ıslatma veya gübreleme gibi işlemler gündüz sabahın erken saatlerinde yapılmalı akşama bitki üzerinde yaprak koltuk altlarında v.d. su kalıntısı olmamalı.

Sulama:

Sulama sularını asla kaynatıp kullanmayın. Kirecin yanı sıra daha bir dizi orkidenin ihtiyacı olan mineral bu yöntemle sudan çökerken gerekli mikroorganizmalarda ölüyor.

Oda ısısında pet şişe sularla sulama yapınız.
Çiçeklenme döneminde sulama ve gübreleme yaparken çiçeklere su damlacıkları gelmemsine azami özen gösterin.

Saksı harcı:

Kızılçam kabuğu, yosun, strafor kırıntısı ve süngerden oluşan karışım.

Name:  orkideharci.jpg
Views: 14470
Size:  41.0 KB

Kaya yünü gibi uygulamalar ülkemiz şartlarında çok gereksiz.
Torf asla saksı harcına katılmamasını tavsiye ederim. Orkide harçlarında torf mantar belası ile uğraşmaktan başka bir şey demek değil.

Isı:

Cattleyalar kışın geceleri 13–14ºC gündüz ise 24ºC Yazın sıkıça bir havalandırılmalı ve 32ºC ‘yi aşmamalı.

Cymbidiumlar Kışın kısa süreli bir veya 2 saat kadar 8ºC lerde hasar görmeseller de olağan değerler geceleri 12–13ºC gündüz 23–24ºC

Çiçeklenme zamanlarında gonca oluşumunu tetiklemek için uygun gece gündüz ısı farklılıkları 10ºC’dir.

Cymbidiumları birden ev içine alınırken aşırı bir ısı yükselmesinin önlenmesi gerekmektedir. Aksi hallerde goncalarını sarartıp döker.

Ortam nemi:

Ortam nemini sağlamak için saksı altına muhakkak köklerin değmeyeceği şekilde su dolu altlıklar konmalı. Kışın kaloriferli evlerde kaloriferin üstüne ıslak havlular konmak sureti ile kuru hava nemlendirilmeli. Bugünlerde 25-30 TL den satılan soğuk buhar makineleri de çok etkilidir.

Eski 29-08-2008, 18:05   #14
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Praecox hocam, Ziya Soner'in Orkide bakımı ile ilgili verdiği püf noktaların içinde geçen;

(Kök oluşum dönemi: NPK 9:14:9

Yeni sürgün rizoid ve yaprak gelişimi dönemi: NPK 10:10:10

Çiçeklenme zarı oluşumu ve gonca gelişiminden çiçeklenme dönemi: NPK 6:12:18 )

yazınızdaki rakamları anlamadım. Tavsiye ettiğiniz Vilmorin (orkideler için) sıvı gübre yeterli değil mi? Değilse bahsi geçen NPK yı nasıl temin edeceğiz? (Npk gübresinin marketlerde satılan ambalaj adı nedir? )

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 18:21   #15
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın eylems,

Ziya bey ülkemizdeki orkide piri. Bu konuda bize verdiği bilgiler çok profesyonelce.

Bu gübreleri kendi yaptırtıyor. Ben, Vilmorin kullandığımı söyledim. Yurt dışından getiriliyor, burada yapılanı almak daha mantıklı dedim. Ziya Bey; yurt dışından geldiğini sanma yanılgımı düzeltmek için, Vilmorin'in artık Türkiye'de üretildiğini söyledi.

Eve gidince etiketi okudum, ben atlamışım, fransızca yazsa da resmen Türkiye'de üretiklerini yazmışlar. Tabii ben dahil üzerinde yapışan Türkçe etikete kanıp, ithal vilmorin sanıyorduk.

Vilmorin'in de iki türü var biri kölenme ve yapraklanma dönemi diğeri çiçeklenme dönemi için.

Aşağıda yazılan gübreler kendi özel terkibidir vede özel olarak bir şirkete yaptırtmaktadır. Dolayısı ile Ziya Soner'den bunları temin edebileceğimizi de söyledi.

Elbetteki amatör bazda forumda bahsi geçen gübreler de kullanılabilinir, ancak biraz daha konunun derinlerine dalıp bu cyclusları gözlemleyip gübreleme yapmak istiyor iseniz, bu gübreleri kolaylıkla Ziya beyden temin edebilirsiniz.

Bu işi ciddiye alıp derinlemesine uğraşmak isteyenlere de ayrıca Ziya beyin kendi özel terkibi saksı harcını da almalarını salık veririm.

Zira kendisi kabuğu da yosunu da çok araştırıp en iyisini, en uygununu bulup kullanmaktadır.

Bu konuda da forumdaki üyelerimize destek vereceğini sıklıkla belirtti.
Bu bağlamda bilgiye açık herkese çok sıcak yaklaşan bir kişi, Ziya bey.

nadis beğendi.

Düzenleyen praecox : 30-08-2008 saat 12:17
Eski 31-08-2008, 11:22   #16
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Sn. praecox, Ziya Bey'in bakım bilgileri, özellikle gübreleme ve sulama ile ilgili olanlar tüm orkide cinsleri için mi geçerli yoksa bunlar sadece Phal, Cattleya ve Cymbidium için midir?

Bir de yanlış anlamadığımdan emin olmak için izninizle birkaç soru sormak isterim.

1- Gübre olarak sadece 7 günde bir yaprak gübresi, sulama olarak da sadece 15 günde bir (herhalde ortam sıcaklığına göre değişiyordur?) daldırma mı öneriliyor?

2- Gübreleme kış ya da yaz, büyüme ya da çiçeklenme dönemlerinde hep aynı periyodda mı kalıyor?

3- Bizim genelde kullandığımız sıvı besinler -gerekiyorsa seyreltilip- fıs fıs yapılarak yaprak gübresi olarak kullanılabilir mi yoksa özel besin şart mıdır?

Teşekkürler.

not: Orkide harcı ve besinlerinin fiyatları hakkında aşağı yukarı bir fikrimiz olabilirse belki toplu alım talepleri belirebilir.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 11:38   #17
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ent Mesajı Göster
Sn. praecox, Ziya Bey'in bakım bilgileri, özellikle gübreleme ve sulama ile ilgili olanlar tüm orkide cinsleri için mi geçerli yoksa bunlar sadece Phal, Cattleya ve Cymbidium için midir?
Ziya beyin üretim paketi bu türleri kapsıyor. Phal. işini bitirdiği anlaşılıyor. phallerde cyclus daha değişik hatta ciddi bir dinlenme dönemleri olmadığından gübreleme değişik olmalıdır. Bunları Oraya gidince ona da fırsatım olunca soracağım.

Alıntı:
Bir de yanlış anlamadığımdan emin olmak için izninizle birkaç soru sormak isterim.
Alıntı:
1- Gübre olarak sadece 7 günde bir yaprak gübresi, sulama olarak da sadece 15 günde bir (herhalde ortam sıcaklığına göre değişiyordur?) daldırma mı öneriliyor?
7 günde bir normal saksıyı üsten sulayıp mistifikasyon ile gübreleme yapılması 15 günde bir ise saksının daldırması şeklinde sulama gübreleme şeklinde anlattı.

Alıntı:
2- Gübreleme kış ya da yaz, büyüme ya da çiçeklenme dönemlerinde hep aynı periyodda mı kalıyor?
Bu peryotları takribi 2,5 aylık fazlarla ısı ışık ve gübrelemede ayarlamalarla kendi induke ediyor. Dinlenme büyüme (kök oluşumu rizoid oluşumu) ve çiçeklenme dönemlerinde gübreleme değişik kombinasyonlarla yapılıyor. Dinlenmede gübreleme yapılmamalı.

Alıntı:
3- Bizim genelde kullandığımız sıvı besinler -gerekiyorsa seyreltilip- fıs fıs yapılarak yaprak gübresi olarak kullanılabilir mi yoksa özel besin şart mıdır?
Yaprak gübresi olarak kullanılır zaten. Orada Ziya bey gübrelemenin yapraklardan yapılarak hemen istenen yere kolayca besinin ulaşacağı yerde, köklerden yapılarak bitkiyi yormanın, mantığının olmadığını da ifade etti.
Alıntı:
Teşekkürler.

not: Orkide harcı ve besinlerinin fiyatları hakkında aşağı yukarı bir fikrimiz olabilirse belki toplu alım talepleri belirebilir.
Bugün tekrar fırsat ve vakit oldukça bu soruları da yönelteceğim.

Saygılar

Eski 05-09-2008, 12:55   #18
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Sayın Praecox;
Yaprak gübresi olarak kullanmak istersek sularken yaptığımız gibi üzerinde yazdığı oranlara göremi seyreltip kullanacağız yoksa biraz dahamı su eklememiz gerekiyor

Uygun zamanda uygun şerbet diye yazınca sanki farklı bişey yapacakmışız izlenimine kapıldım

teşekkürler

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 12:40   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ziya beyin bize, yani agaclar.net için özel satışa sunduğu 20 kg'lık (Takribi 20 litre) bidonlar yaprak gübrelemesi için hazır seyreltilmiş karışımdır.
Bunu haftada bir yapraklara püskürtülmesini tafsiye etmektedir.

Sulama suyu ile Orkide gübrelemesi köklerde tuzlanma gibi diğer bir dizi sorun yaratabileceğini ve bitkiyi gereksiz yaracağını da belirten Ziya Soner yaprak gübrelemesinin orkidelerde en ideali olduğu yönünde çok müspet deneyimleri olduğunu da söyledi. Bitki ihtiyacı olan besini ihtiyacı olan yerden yani yapraklarından alıyor bu da gereksiz yormalara mahal vermiyor dedi.

Bilgilerinize.

onureser beğendi.

Düzenleyen praecox : 08-09-2008 saat 13:43
Eski 08-09-2008, 16:37   #20
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Yaprak gübrelemesi yaparken, büyüyen ve tomurcuklanmaya başlamış çiçek saplarını spreylememek için özen gösterilmesi gerekir mi?

Phal'lerde yapraklar alt kısımda olduğundan buna dikkat etmek belki daha kolay ancak oncidium gibi yaprağı yukarı doğru bir miktar çıkan orkidelerde tomurcuklar yaprak seviyesinin daha altından başlıyor. Özellikle onlar için merak ettim.

Teşekkürler.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 16:57   #21
Kaybettik...

praecox's Avatar

Elbette dikkat etmek gerekir. Gerçi Catt.larda çiçek zarı açılmamış ise sorun olmasa da goncalara değil gübreleme su değdirmeye dahi kaçınmamız gerekiğinin sanırım en geç Botyris mantarı ile ilgili yazışmalardan biliyoruz.
Yaprak gübrelemesi tanımı sadece yaprak ve rizoidlerle sınırlıdır. goncaları korumak gerek. Sanırım bu konu gardenyalarda da böyle. v.d. bitkilerde de.

Gübreleme sabahın erken saatlerinde yapılmalı akşama kadar yaprakların koltuk altları kurumuş olmalı. özelikle de phal.lerde

Eski 24-09-2008, 23:52   #22
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Ziya SONER orkide serasından!

Düzenleyen Ludisa Excellence : 26-09-2008 saat 18:02
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 18:22   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-09-2008
Haftasonu Ziya Beyin çiftliğini görme kısmetim oldu. Benim gibi bir çaylağa dahi oldukça anlayışlı, sabırlı. Şahsında ki sevgi,sabır ve sıcaklığı bir çiçeğe bu kadar vermiş ve hakikaten her orkide severe bu kadar candan yaklaşan birini halen inanamadan hatırlamaktayım. Fotograf gösterme fırsatım yok ama forumda gördüğünüz cattleya türleri hepsi elinde mevcut. Ama herşeyden öte şahsını tanıma şansı bulduğuma buradan birkez daha kendisine teşekkür etmek istedim.
Kesinlikle gidin görün... Hem orkideleri hem orkide severi

Düzenleyen zeynep örenk : 08-01-2009 saat 22:47
zeynep örenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 22:40   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Ziya Soner çiftliği,
Aslında oraya 1,5 senedir hatta bu siteyi bulmadan önce gitmeye başladım.Her defasında da yanımda birilerini götürdüm. Kardeşim, arkadaşım. Elimden gelse herkesi götürüp Ziya beyin senelerdir verdiği emeği göstermek isterim.
Bu haftasonu yakınlarında bir yere gitmek üzere yola çıktım.Yolda uzun zamandır alma kararını veremediğim cattleyadan bir tane almaya karar verdim ve Ziya beyin çiftliğine gittim.(bu kararı vermemde Sayın Praecox'tan aldığım cattleya ve sitedeki yardımlaşmanın etkisi büyüktür.Teşekkür ederim.)
Kendisine, misafirleri olmasına rağmen bana gösterdiği yakınlığa, Cattleya hakında verdiği bilgilere ve en önemlisi misafirperverliğine çok teşekkür ederim.
Sayesinde çok güzel bir pazar günü geçirdim.
Ve 2 tane daha kızım oldu.
Ziya beyin serasının mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım oraya gider. O güzellikleri görürsünüz.
Cattleyalar, Cymbidiumlar haricinde yakında çiçeklenmiş bodur meyvalarda çiftlikte güzelliklerini sergileyeceklerdir.
Tekrar teşekkür ederim Ziya bey.
Selam ve Sevgiler.

Düzenleyen nrkrkmz : 25-02-2009 saat 22:41 Neden: eksik yazım
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 00:25   #25
Ağaç Dostu

Cool Bugün yine Ziya Beyin serasındaydım

Cattleya'ların neredeyse hepsi çiçek zarflarını oluşturmuş ve tek tükte açmaya başlamışlar.
Cymbidiumlar çiçek sapları irili ufaklı oluşmuş. Boylananlar yukarı bağlanmaya başlamışlar.
Seranın önümüzdeki günlerde ki halini bir düşünün derim :-)
Bu arada Ziya beyin kapalı mekanda yetiştirdiği muzları da fotografladım.

İlk fotodaki Cattleya bir dalda 2 renk olan.

Eklenen Resimler

Düzenleyen nrkrkmz : 21-10-2009 saat 00:30 Neden: yazı ekleme
Eski 21-10-2009, 06:33   #26
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Nur, o güzellikleri unutmak mümkün mü?
Cattleyalar kokmaya da başlamışlardır, Önümüzdeki aylarda mutlaka bir ziyaret gerekir o güzel çiftliği.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 04:41   #27
Ağaç Dostu

Bir dalda 2 renk görünümü bu resimde daha net.
Sizlerinde bu güzelliği daha iyi görebilmesi için..

Eklenen Resimler

Eski 25-10-2009, 13:48   #28
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Hepsi birbirinden güzel.Muz çok şirin görünüyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 16:30   #29
Ağaç Dostu

Wink Orkilerimin bir kısmı NGBB'de...

Saygıdeğer Çiçeğin,
Saygıdeğer Sevenleri;

Telefon ve mail yolu ile merak edilerek sorulan sorulara yanıt vermek için bu yazıyı yazıyorum.

Bizim seramızdaki orkidelerin tümünü satmaya karar verdiğimizde seranın tamamını almak için, biri Azerbeycanlı diğeri Hollanda İtalyan ortaklığı olan iki ayrı şirket orkidelerimize talip oldular.

Hollanda kökenli olduğunu zannettiğimiz şirket, 100 saksı bırakın dediğimizde,
hiçbir saksı bırakmayacaklarını,tamamını, hatta kazanlar ve ekipmanları (sulama,fog sistem,fertilizer v.s) dahil tümünü istediklerini beyan ettiler.
Fiatta da sorun yoktu.,

Ancak, araştırdığımızda Türkiye de bulunan tek gerçek damızlık olan bu saksıların alımı ile orkidenin damızlığının ülkemizde hiç kalmamasının hedeflendiğini gözlemledik.

Milliyetçiliğimizin ağır basmasının yanısıra, hiçbir orkidemizin kalmayacak olması bizde oldukça panik yarattı.
Ve ilgilenmemeye karar verdik.

Daha sonra seranın fiziki yapısının kışı zor geçireceğini düşünerek azerbeycanlılarla dörtte üçünü vermek üzere anlaşma safhasına geldiğimizde
BUKET hanımefendi isimli bir orkideseverin yönlendirmesiyle, sayın NİHAT GÖKYİĞİT bey devreye girdi.

Bu damızlıkların Türkiyeden çıkmaması lazım diyerek ufak bir sera projelendirmemizi istedi.

Neticede,62.5 m2 lik ufak bir sera yaptık. (NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI-ATAŞEHİR)

Ve 500 ölçü saksıyı buraya verdik.Şimdi bu miktar kızımız NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKINDA,orada görmek isteyenlere de DUYURULUR.

Bu satışın akabinde Sayın Nrkrkmz hanım devreye girdi ve bir miktar saksıyı kendine ayırdı.

Sonra orkide aşıklısı Sayın ZEYNEP hanımefendi de bir miktar saksıyı kendine ayırdı.

Sayın RECAİ ARSLAN 5 saksı aldı.
Vaktinizi almamak için diğer münferit rakkamları yazmıyorum.

Şimdi burada Sayın Nrkrkmz'ın başkanlığında ileri dönük olarak Anonim bir ORKİDESEVENLER birliği oluşturuldu. Yeni bir yerde veya burada, yeni büyük sera ile yolumuza devam etmeyi planlıyoruz.

Bu vesile ile bu orkidelerin Türkiyeden çıkmasına engel olan, yukarıda ismi geçen TÜM ORKİDESEVENLERE, ve bizlere tanışmamızda ve bu sevgi birliğinin bir araraya gelmesinde tartışmasız rolü olan AĞAÇLAR.NET'e ve Sayın MALİNA ya teşekkür ediyorum.

Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.
HEPİNİZİ BEKLERİZ.
Bilgi vermek istedim.

EN DERİN SAYGILARIMLA

Düzenleyen Ziya Soner : 16-12-2009 saat 19:55 Neden: imla ve cümle düşüklüğünü düzeltmek için
Eski 21-12-2009, 17:06   #30
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Kaldığınız yerden devam etmenize, ağaçlar.net olarak çok sevindik.

Elinizdeki damızlıkların yurt dışına tamamen çıkmasını istemeyerek, bu türlerin ülkemizde kalması için, fedakârlıktan kaçınmamanız, NGBB nin de aynı duyarlılığa ortak olması ayrıca memnuniyet verici.

Bu duyarlılığa sahip olup, elinizdeki değerli orkideleri imkanları ölçüsünde edinen sitemiz üyelerini de yürekten kutluyoruz.

eroltopcular beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024