agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2016, 21:11   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı Mesajı Göster
Sayın Günsel;
Ne yazık ki orkide değildir.
Orkideyi asil yapan orkide yapan işte bu yetiştirmede ki gizemdir,zorluktur.
Tohumdan üretim bukadar kolay olsaydı heryer orkide dolardı.
Ama size tavsiyem tohumdan üretim yerine kendinize orkide alıp bunun üstünde keiki pastaları kullanarak üretimi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.
teşekkür ederim...

ama ben emek vermek istiyorum...
şansıma artık...
orkideyse de, değilse de napalım...
çıkana bakacaz.

sirius50 beğendi.
Günsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2016, 21:41   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Doku_Kültürcü teşekkür ederim bilgilendirmeniz için maalesef dediğiniz gibi tohumlar orkide tohumu değil. Piyasa dolandırıcı dolu sizden sonra siteye mail attım verdiğiniz bilgiler doğrultusunda parayı iade ettiler ama yüzlerce kişiye bu tohumları orkide tohumları diye satıyorlar. Cevapları ise biz tedarikçiden alıyoruz ne tohumu olduğunu bilemeyiz. Komik ama gerçek onlar da bal gibi bunların orkide tohumu olmadığını biliyordur. 3-5 liranın kimse peşine düşmez nasıl olsa kuruyup gider diye halen satışa devam sitenin adı DEĞİŞİMBAHÇE boşuna alıp beklentiye girmeyin diğer arkadaşların paylaştıklarını da inceledim orkide tohumu değil. Benim sahte orkidelerin fotosunu paylaşıyorum. Selam ve saygılarımla.

Barcalena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2016, 21:50   #93
Yeni Üye

Sahte orkide tohumları büyüdü :)

Almayın arkadaşlar.

Eklenen Resimler

Günsel ve acemi25 beğendi.
Eski 23-04-2016, 16:57   #94
Yeni Üye

anaaaaaaa
barcelena şaka gibi bu ya..
üzüm asması bu .hahahahha

iyi kandırıldık desene...
ben şokkkk

barcelena sen bunları çinden mi almıştın..

Eski 25-04-2016, 20:45   #95
Yeni Üye

N11 den aldım üst mesajlarda aldığım mağazayı yazdım. Deneyim oldu Bakalım ne çıkacak yabani ot gibi bir şey, forumda bu bitkiyi tanıyan var mı acaba?

Günsel beğendi.
Eski 26-04-2016, 23:32   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Orkide

Arkadaslar bende tohumdan orkide yetistirmesinin zor oldugunu okumustum.Fakat elimde tohum vardi bende okudugum bilgiler dahilinde ektim.pilastik bardagin birinin altina delikler actim.Digerine ise toruf yosun kum strafor gibi karisimlari koyup yikadim.Tohumlari bunun icine yerlestirdim.Delik olmayan bardaga biraz su koydum.Delip tohum koydugum bardagin uzerine yerlestirdim ama suya temas ettirmedim sonra bunlari iyice sitrecledim ve gunes goren camin onune koydum.Hic umudum yoktu. Bir bucuk ay sonra yeseren tohumlari gorumce cok sevindim.

Eklenen Resimler

Günsel ve acemi25 beğendi.
ZehraIşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 12:06   #97
Yeni Üye

Zehra ışık inşallah orkide çıkar.

benim tohumlar daha gelmedi...1 ay oldu sipariş vereli.uzakdoğudan geliyor

sürekli mesaj attım tohumlar sahte çıkıyomuş diye...

kadın bana no problema .güvenli.korkmayın diyor.
umarım orkide gelir. yanında kaktüste istemiştim

bekliyorum hala.

Eski 27-04-2016, 14:45   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Orkide tohumu dolandırıcılığı.....

Orkide (salepgiller familyası) familyasına dahil olan bitkilerin tohumları gerçek manada toz tohum diye nitelendirebileceğimiz tohumlardır. Tohum ağırlıkları 0,31µg - 24µg aralığındadır. Mikro gram (µg), miligramın 1/1000'i dir. Arditti ve Ghani'nin 2000 yılında kaleme aldığı gözden geçirme yazısında, deniz yüzeyinden 1800 metre yukarıda alınan hava örneklerinde orkide tohumlarına rastlandığı bildirilmektedir. Bulgu 1981 yılında Dafni A. isimli bir araştıcıya aittir. İlgili yazının 407. sayfasında yer almaktadır: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf

Tohumlar bu kadar küçük olunca 5-10 adet tohum satışı yapan kişiler "Ben sizin orkide merakınızı dolandıran biriyim" diye avazı çıktığı kadar bağırıyor demektir. 5-10 adet gerçek orkide tohumunun neye benzediğini görebilmeniz için 20-40 kat büyüten bir mikroskopla incelemeniz gerekir. Yerli ve yabancı satış platformlarında 5-10 adet, 50 adet gibi tohum sayısı vererek satış yapan insanlar doğru söylemiyor, sizin orkide merakınızı kötüye kullanıyorlar.

Doku_Kültürcü Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 15:59   #99
Yeni Üye

tohumları m bugün geldi...çok küçücüklerrr..neredeyse görünmez gibiler.

bunlardan orkide mi olucak diye düşündüm bir an.

bugün işleme başlayacağım.kaktüste var

paylaşırım gelişmeleri...
bol şans diliyorum kendime

acemi25 beğendi.
Eski 30-04-2016, 20:05   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Elimde katalea tohumu var nasil cimlendirecegimi bilmiyorum internette orkide tohum cimlendirme ile ilgili videolar var butun malzemeleri elde ettim yanliz videolarda eksik bilgiler var yardimci olabilirmisiniz ziya bey

yvz kbrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 19:25   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yvz kbrt Mesajı Göster
Elimde katalea tohumu var nasil cimlendirecegimi bilmiyorum internette orkide tohum cimlendirme ile ilgili videolar var butun malzemeleri elde ettim yanliz videolarda eksik bilgiler var yardimci olabilirmisiniz ziya bey
Selamlar.
Orkide,hemde Cattleya ,tohumdan üretmek sizin sandığınız kadar kolay iş değildir.Boş yere zaman ve heyecan kaybetmeyin.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 16:52   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2016
Merhaba arkadaşlar ;
Ben Çindeki birçok orkide üreticisinden orkide tohumu ve çeşitli tiplerde bebek orkide fidelerini getiriyorum.Ancak bunları kendi ev koşullarımda üretmek istiyorum.Besin jelini oluşturan birçok ürüne yavaş yavaş ulaşıyorum.Ancak Türkiye'de halen orkide tiplerine göre hazırlanmış jel satan firmalar var mı ,öğrenmek istiyorum.

HTASKIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 11:49   #103
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HTASKIN Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ;
Ben Çindeki birçok orkide üreticisinden orkide tohumu ve çeşitli tiplerde bebek orkide fidelerini getiriyorum.Ancak bunları kendi ev koşullarımda üretmek istiyorum.Besin jelini oluşturan birçok ürüne yavaş yavaş ulaşıyorum.Ancak Türkiye'de halen orkide tiplerine göre hazırlanmış jel satan firmalar var mı ,öğrenmek istiyorum.
Çİn, pek güvenilir değil. Aliexpress'den orkide tohumu diye tohum alanların dolandırıldığına burada tanık olduk. Doktora tez çalışmam döneminde Avustralya'da faaliyet gösteren Burleigh Park Orchid Nurseri'den steril tüp içerisinde orkide PLB'leri (bebek orkide) almışlığım vardır. Aynı satıcı orkide tohumu da satmaktadır. Species Orchids from Burleigh Park Orchid Nursery bağlantıyı tıkladığınızda açılan sayfada sol tarafta steril tüpte satışı olan orkide türleri yer alıyor. Tohum için, ianbpon(at)speciesorchids.com e-posta adresine mesaj atıp tohum listesini isteyin. E-posta gönderirken (at), @ ile değiştirilmelidir. Tohum seçerken de, hasat tarihi en yeni olanları seçin. Bir ay gibi bir sürede geliyor. Bu bir aylık süre içerisinde tohumların canlılığını kaybetme riski vardır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde sipariş verin. Hava ne kadar serinse tohumların canlı kalma olasılığı o kadar yüksek olur.
Orkide türlerine göre hazırlanmış agarlı ortam satan firma bildiğim kadar yok. Kendi besin ortamınızı kendiniz oluşturmak zorundasınız. pH metre, hassas terazi, sterilizasyon için düdüklü tencere gibi ekipmana ihtiyacınız var. Kimyasal maddeler için Hammaddeler.com sitesinden malzeme alabilirsiniz. Gıda kalitesinde ve teknik kalitede kimyasal madde satışları var. Gıda kalitesinde olanlar çok daha ucuzdur. Besin ortamlarında en fazla kullanılan, amonyum nitrat, potasyum nitrat, magnezyum sülfat gibi mineral maddeleri sera damla sulama ürünleri satan yerlerden alabilirsiniz. Demir şelat için Fe-EDTA yerine Fe-EDDHA kullanmanız önerilir. Fe-EDDHA'dan 80mg/l kullanmanız önerilir.
Sera damala sulama sistemleri için kullanılan amonyum nitrat, potasyum nitrat ve kalsiyum nitrat, patlayıcı üretiminde kullanılmasın diye bazı engelleyici maddeler katılır. Bunları suda eritip bir gün süreyle bekletildikten sonra çöken bu maddeleri atıp çözeltiyi kullanmanız önerilir. Çözeltiyi kurutmayı denemeyin, kristal suyu bağlanacağı için tartımlarınız güvenli olmayacaktır. Bir elektriki iletken ölçer ile veya refraktometre ile yoğunluğunu ölçerek ortam karışımınızı yapmanız önerilir.

acemi25 beğendi.
Eski 11-09-2016, 23:06   #104
Yeni Üye

sn doku kültürcü

çok haklısın..çinden gelen orkide tohumlarımdan hiç bişey çıkmadı...mantar bitti saksımda

Eski 18-10-2016, 09:10   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2016
Öncelikle herkese selamlar
Yazılanlara biraz göz gezdirdim ve anladığım kadarıyla kendi filizlerime bakıyorum 75 tohumdan 8 tanesi filizlendi fakat anladığım kadarıyla orkide değiller haksız mıyım?

Eklenen Resimler

Mrtynr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 15:34   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mrtynr Mesajı Göster
Öncelikle herkese selamlar
Yazılanlara biraz göz gezdirdim ve anladığım kadarıyla kendi filizlerime bakıyorum 75 tohumdan 8 tanesi filizlendi fakat anladığım kadarıyla orkide değiller haksız mıyım?
Üzgünüm, orkide değil. Orkide tohumu, gerçek anlamda toz tohum olarak nitelenebilir. Tam anlamıyla neye benzediğini görmek için 20-40x büyütmeli bir mikroskoba ihtiyacınız olur. En az 500-1000 adet olarak satılır. Bu miktarların bir kısmı, steril besin ortamına ekebilmek için çamaşır suyu çözeltisinde dezenfekte edilirken ölür.

acemi25 ve erkansongur beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 18-10-2016 saat 15:39 Neden: ekleme...
Eski 18-10-2016, 18:30   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2016
Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Üzgünüm, orkide değil. Orkide tohumu, gerçek anlamda toz tohum olarak nitelenebilir. Tam anlamıyla neye benzediğini görmek için 20-40x büyütmeli bir mikroskoba ihtiyacınız olur. En az 500-1000 adet olarak satılır. Bu miktarların bir kısmı, steril besin ortamına ekebilmek için çamaşır suyu çözeltisinde dezenfekte edilirken ölür.
Anlıyorum peki bendekiler ne tüylü kökler gittikçe kalinlasiyor ve ağaç kabuklarını tutuyorlar . Orkide değil bu konu okey ama büyüdüğünde ne olacağını merak ediyorum ve sırf bu yüzden aynı titizlikle büyütmeye devam edicem

Mrtynr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 18:02   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Ne yapmam gerekli

Name:  orkide2.jpg
Views: 3416
Size:  35.7 KB
Name:  orkide1.jpg
Views: 3465
Size:  41.8 KB

Arkadaşlar Taylant'a giden bir arkadaşımdan kokulu çiçeklerden bulursan alır mısın ricamın üzerine 2 şişe içerisinde Cattaleya ve Vanda türü yavru orkide almış.

Gelirken özellikle 1 şişedeki yetiştirme jelleri dağılmış ve parçalanmış. Şimdi ne yapmam gerekiyor.

Bu aşamadan sonra nasıl yetiştiriliyor. Saksı nasıl olmalı, Toprak nasıl olmalı, ışık, sulama rejimi nasıl olmalı vb. bir sürü soru var. Yetiştiren arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

kamil35 ve acemi25 beğendi.
sky83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 23:14   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sky83 Mesajı Göster
Eklenti 638649
Eklenti 638648

Arkadaşlar Taylant'a giden bir arkadaşımdan kokulu çiçeklerden bulursan alır mısın ricamın üzerine 2 şişe içerisinde Cattaleya ve Vanda türü yavru orkide almış.

Gelirken özellikle 1 şişedeki yetiştirme jelleri dağılmış ve parçalanmış. Şimdi ne yapmam gerekiyor.

Bu aşamadan sonra nasıl yetiştiriliyor. Saksı nasıl olmalı, Toprak nasıl olmalı, ışık, sulama rejimi nasıl olmalı vb. bir sürü soru var. Yetiştiren arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Sayın SKY83,
Şişelerin büyüklükleri hakkında bir bilgi edinemiyoruz (etrafında referans alınacak bir nesne yok). Ancak, bu durumda sizin koşullarınızda şunu söylemek mümkün, bekleyin ve bitkiler köklenince şişeleri bir beze sarıp kırın (cam sıçramasının ve dolayısıyla yaralanmanın önüne geçmek için). Bitki köklerindeki agarlı besin maddesini ılık suda yıkayın. Soğuk su bitki dokusundaki mezofil hücrelerini öldürür. Köklenmiş bitkileri yıkanmış hindistan cevizi liflerinden oluşan saksı harcı içerisine dikin. Üzerine plastik bir torba geçirin, torba üzerinde 4-5 adet delik bulunsun. Çevre sıcaklığına bağlı olarak 2-7 günde bir memba suyu ile sulayın. Ayda bir defa gübreleme yapın (piyasada satılan orkide besini adındaki gübre çözeltilerinden önerilen ölçüde bitkinize verin). Her gübreleme öncesinde bitki saksısından 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (aksi taktirde bitkiniz ozmotik stres yüzünden ölür), hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre çözeltisini saksıya uygulayın....
Kolay gelsin....

sky83 beğendi.
Eski 13-02-2017, 05:31   #110
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Sn. Doku Kültürcünün dediklerine ek olarak,

Yavrular üçlü üçlü olarak biraada ekilmelidir ve ayrıyeten Spaghnum yosununu saksı karışımı olarak kullanmalısınız. Şu an orkidelerin içinde bulunduğu karışım onları besleyecektir. Tercihen dayanabildiği kadar içinde kalmalı;yani sararma belirtisi görmediğiniz sürece (küçük miniminnacık sararma görmediğiniz sürece) kavanozu açmaya yeltenmeyin. Hatta resmini çekip buradan sorun;şu an için en iyi gelişeceği ortam kavanozdur. Bu süreçte dediğim gibi spagnhnum yosununuzu hazır edin, bitkiler için lamba (amazondan) alabiliyorsanız alın ve oda nemi arttırıcılarından edinin. Oda temizleyici özelliği olduğu için nemlendirme makineleri hem sizin açınızdan hem de bitkiler açısından oldukça sağlıklıdır. 80 lira nemlendirme makinesi,60 türk lirası kadar ışık,20-30 türk lirası kadarda spaghnum yosunu tutacaktır.

Alacağınız tüm ürünler ömrü uzun ve diğer orkidelerinizde de kullanabileceğiniz ürünlerdir. Bitkiniz küçük olduğu için nem ışık önemli detaylar (kavanozdan çıkınca)

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 16:17   #111
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Orkide

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sayın SKY83,
Şişelerin büyüklükleri hakkında bir bilgi edinemiyoruz (etrafında referans alınacak bir nesne yok). Ancak, bu durumda sizin koşullarınızda şunu söylemek mümkün, bekleyin ve bitkiler köklenince şişeleri bir beze sarıp kırın (cam sıçramasının ve dolayısıyla yaralanmanın önüne geçmek için). Bitki köklerindeki agarlı besin maddesini ılık suda yıkayın. Soğuk su bitki dokusundaki mezofil hücrelerini öldürür. Köklenmiş bitkileri yıkanmış hindistan cevizi liflerinden oluşan saksı harcı içerisine dikin. Üzerine plastik bir torba geçirin, torba üzerinde 4-5 adet delik bulunsun. Çevre sıcaklığına bağlı olarak 2-7 günde bir memba suyu ile sulayın. Ayda bir defa gübreleme yapın (piyasada satılan orkide besini adındaki gübre çözeltilerinden önerilen ölçüde bitkinize verin). Her gübreleme öncesinde bitki saksısından 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (aksi taktirde bitkiniz ozmotik stres yüzünden ölür), hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre çözeltisini saksıya uygulayın....
Kolay gelsin....
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn. Doku Kültürcünün dediklerine ek olarak,

Yavrular üçlü üçlü olarak biraada ekilmelidir ve ayrıyeten Spaghnum yosununu saksı karışımı olarak kullanmalısınız. Şu an orkidelerin içinde bulunduğu karışım onları besleyecektir. Tercihen dayanabildiği kadar içinde kalmalı;yani sararma belirtisi görmediğiniz sürece (küçük miniminnacık sararma görmediğiniz sürece) kavanozu açmaya yeltenmeyin. Hatta resmini çekip buradan sorun;şu an için en iyi gelişeceği ortam kavanozdur. Bu süreçte dediğim gibi spagnhnum yosununuzu hazır edin, bitkiler için lamba (amazondan) alabiliyorsanız alın ve oda nemi arttırıcılarından edinin. Oda temizleyici özelliği olduğu için nemlendirme makineleri hem sizin açınızdan hem de bitkiler açısından oldukça sağlıklıdır. 80 lira nemlendirme makinesi,60 türk lirası kadar ışık,20-30 türk lirası kadarda spaghnum yosunu tutacaktır.

Alacağınız tüm ürünler ömrü uzun ve diğer orkidelerinizde de kullanabileceğiniz ürünlerdir. Bitkiniz küçük olduğu için nem ışık önemli detaylar (kavanozdan çıkınca)
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Şişeler 15 cm yüksekliğinde ve orkideler 10 cm civarındalar. Vanda türü olan şişedeki agar biraz dağılmış. Durumlarını takip edip ona göre şişeden çıkarayım.

Ama aklıma takılan Spaghnum yosununu mu, hindistan cevizi lifleri mi ?

Hindistan cevizi lifleri elimde steril olarak var. Nemlendirme cihazım var. Ama aydınlatma için gereksinimleri, ne kadar süre ile aydınlatmam gerektiğini sulama zamanını (gün içerisinde ne zaman) bilmiyorum.

Aydınlatma için led mi, normal lambamı, yoksa Hps lamba mı kullanmam gerekli.

Çok sordum, çünkü heyecanlıyım ve orkide konusunda tecrübesizim.

sky83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 23:03   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sky83 Mesajı Göster
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Şişeler 15 cm yüksekliğinde ve orkideler 10 cm civarındalar. Vanda türü olan şişedeki agar biraz dağılmış. Durumlarını takip edip ona göre şişeden çıkarayım.

Ama aklıma takılan Spaghnum yosununu mu, hindistan cevizi lifleri mi ?

Hindistan cevizi lifleri elimde steril olarak var. Nemlendirme cihazım var. Ama aydınlatma için gereksinimleri, ne kadar süre ile aydınlatmam gerektiğini sulama zamanını (gün içerisinde ne zaman) bilmiyorum.

Aydınlatma için led mi, normal lambamı, yoksa Hps lamba mı kullanmam gerekli.

Çok sordum, çünkü heyecanlıyım ve orkide konusunda tecrübesizim.
Hindistan cevizi lifi kullanacaksanız iyice yıkamanız, içerdiği tuzu uzaklaştırmanız gerekiyor (deniz suyu ile preslenip satılır, genelde ve bu nedenle tuz içerir). Lif, içerdiği tuzu hızlı şekilde atmaz. Lifleri bir kaba doldurun, üzerine musluk suyu boca edin. O şekilde 2-3 saat kalsın. Sonra lifleri bir kevgirle ayırın. Suyu dökün, tekrar doldurun lifleri suyun içerisine atın. Bu şekilde 3-4 defa yıkayın.
Spaghnum yosunu kullanacaksanız böyle bir işleme gerek yok. Yosunu ıslatın, köklerin etrafına yerleştirin. Köklerin hava almalarını sağlayacak şekilde yerleştirme yapmanız gerekiyor.
Grolux floresan kullanın. Orkideleriniz melez, muhtemelen iki ya da daha fazla türün melezleri. O nedenle ışıklandırma hakkında bir şey söylemek zor. Ama, orkide ansiklopedisi Jay's Internet Orchid Species Photo Encyclopedia C - Cattleya sitesine baktığınızda, parlak ışık isteği Cattleya ve Vanda orkidelerinin genel özelliği gibi gözüküyor. 12 saatten daha uzun süre ışıklandırmanız, tropikal koşulları karşılar diye düşünüyorum.

Eski 08-03-2017, 14:04   #113
Yeni Üye

Kolistirva's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
Diğer konuya da yazdım buraya da yazayım

Ben çinden bir sürü orkide tohumu aldım, kafamda olan salatalık gibi ekerim, güzel güneş görürse çıkar, asiktürkün yaptıklarını okuyup görünce hayrete düştüm.

Tohumun çimlenmesi için o kadar şeye ihtiyaç var, eve gidince fotoğraf çeker buraya atarım, büyük ihtimalle bana da sahte orkide tohumu göndermişler.

Bari yiyilebilen bir şey çıksalar, zararsız.

Kolistirva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 23:36   #114
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
tohum elde etmek için bir kaç deneme yaptım bakalım...Olgunlaşma süresi ni belirleyen özel bir şey varmı?

Eklenen Resimler

keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2017, 00:30   #115
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
tohum elde etmek için bir kaç deneme yaptım bakalım...Olgunlaşma süresi ni belirleyen özel bir şey varmı?
Sn.keopstr,

Sitede de defalarca belirtildiği üzere maaleeef Noid'lar hakkında bilgi öğrenmek oldukça zordur; ancak genelleme yapabilir ki genelleme yaparken tamamen genelden uzak bir orkide olup olmadığını bilemezsiniz.

Laborutuvar koşulları dışında tohumdan orkide yetiştirmek imkansıza çok yakın birşeydir. Bunu geçtim elinizdeki Noid orkidelerinin genetiklerinin üremeye elverip elvermediğini bile bilmiyoruz. Orkidelerde infertilite isimli orkidelerde bile olabilirken bu oran Noidlarda daha yüksek oluyor çünkü birnevi akraba evliliğine benziyor bu iş (Tanımsız orkideler için)

Biraz sert konuşmuş olabilirim ama piyango sizin sorunuza çıktı çünkü maalesef tohum konusunu tanımsız orkideler üzerinden yapmak hem çok zor hem bunu kolayca sağlayabilecek bir yapı Amerika ve Avrupa'daki gibi güçlü değil. İki tane tanımlı orkideniz olur (tanımlı olarak aldığınız yoksa benim orkidem şuna benziyor demekle maalesef yine orkide tanımlayamayız) o zaman bu orkidelerin genetik detayları incelenir ve ihtimaller üzerine yorum yapılır. Ama şu an dediğim gibi Türkiye'de böyle bir ihtimal amatör işi olarak oldukça zor.

acemi25 beğendi.
Eski 17-03-2017, 23:30   #116
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Deneyeceğiz hocam çok sağol.yardımcı oldun.

keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2017, 23:14   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Ben de orkidemden tohum alabildim, henüz tam olgunlaşmadı fakat olgunlaşsa bile artık çimlendirebileceğimden hiç ümidim kalmadı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 01:04   #118
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Sn. masal naz ve diğer tüm üyeler,

Orkide tohumları ve çimlendirilmesi bildiğiniz bildiğimiz tüm bitkilerden farklı ve meşaketli bir süreç. Eminim yapı marketlerinde alınan orkideler insanda heyecan yaratıyordur çünkü aynı hikayeyi yaşayan bir isimde benim. Fakat gerçekçi olmak gerekirse bu forumda daha adamakıllı şu kadar yıldır orkidem büyüyor ediyor diyen çıkmamıştır (sn. Ahmeter gibi isimleri elbette tenzih ediyorum). Aynı şekilde phalaenopsis'in alt türleri nelerdir diye sorgulayan insan sayısı kaçtır bilemiyorum. Ancak şunu diyebilirim yavru orkideler ya da en yapı marketi tabiriyle minyatür orkideler (tercihen Noid olmayan) sizlere aynı zevki verecektir. Zaten her tanımsız olmayan türünüzle beraber her orkidenin prototip olmadığını anlayacaksınız ve her gün süprizlerle karşılaşacaksanız. Kim bilir belki bu süprizler zamanla yeni türlere gebe olur. Ama tohumdan orkide yetiştirmek ümidi yetişkin orkideleri çeşitli koşullarda yetiştirmeden,yavru orkide büyütmeden yersizdir.

acemi25 beğendi.
Eski 18-10-2017, 03:07   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2017
selam bende orkide çimlendirmek istiyorum elimde tohumlar var
biraz araştırdım takıldığım konu agar agar denilen madde kimi şeker ve nişasta kullan diyor kimi de olmaz diyor bu işin doğrusu nedir agar agar dedikleri maddeyi almak gereklimi gerekliyse nereden temin edebilirim bilginize ve ilginize şimdiden teşekkürler.

olcayzile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2017, 21:53   #120
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcayzile Mesajı Göster
selam bende orkide çimlendirmek istiyorum elimde tohumlar var
biraz araştırdım takıldığım konu agar agar denilen madde kimi şeker ve nişasta kullan diyor kimi de olmaz diyor bu işin doğrusu nedir agar agar dedikleri maddeyi almak gereklimi gerekliyse nereden temin edebilirim bilginize ve ilginize şimdiden teşekkürler.
https://magaza.hammaddeler.com/Tito-...,PR-26712.html

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024