agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Türkiye ve Dünyada Gündem
Reklam


Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2004, 11:35   #1
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
Ağaç ve doğaya dair geliştirilmiş projeler

Resmi ya da özel kurumlarca daha önce geliştirilmiş projelere, bir yandan gözatmak, yapılacak çalışmalarımıza fikir olabilir.
Burada bunları inceleyebiliriz.


Düzenleyen aybala : 20-12-2004 saat 11:40
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2004, 11:37   #2
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
Karçal Dağları


WWF tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri ilan edilen Karçal Dağları ormanlarının sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ve ekolojik bütünlük, maden işletmeciliği, yol inşaatları ve aşırı otlatma gibi tehlikelerle karşı karşıyadır. Dereler ve akarsular üzerinde baraj yapımı, kum ve taşocağı faaliyetleri devam etmektedir. Denetimsiz soğanlı bitki sökümü ve ticaretiyle yaylalardaki turistik gelişim doğal yaşam alanlarını tehdit etmektedir. 1996 tarihli bir Doğal Hayatı Koruma Derneği araştırmasına göre, Türkiye'nin kuzeydoğusundaki doğal-yaşlı ormanların yalnız %12'si özgün ekolojik yapısını günümüzde de korumaktadır.

Yaklaşık 25.000 hektarlık bir alan olan Karçal Dağları’nın şu an 1850 hektarlık Camili-Efeler Ormanı, Camili-Gorgit bölümü Tabiatı Koruma Alanı statüsüne sahiptir. 368 hektarlık bir kısmıysa 2002 yılında Borçka-Karagöl Tabiat Parkı olarak koruma altına alınmıştır. Bu koruma alanlarının, özellikle Camili Havzası’ndaki tüm önemli orman topluluklarını içerecek şekilde genişletilmesi gerekmektedir.

Her şeye karşın, bölgenin doğa koruma açısından önemi, son yıllarda giderek artarak kabul görmektedir. Daha fazla alanın daha etkin bir şekilde korunması için yeni girişimler başlatılmaktadır. Orman Bakanlığı’nın, uluslararası destekli “Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi projesine konu olan pilot alanlardan birisi de, Karçal Dağları’nda bulunan Camili’dir. Projenin amacı, Karçal Dağları’nın sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin etkin bir şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini güvence altına alacak bir düzen kurmaktır.

Ayrıca, alanın ekolojik bölge bütünlüğü içerisinde korunabilmesi için Türkiye ve Gürcistan’ın ilgili bakanlıkları ve WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından bir ortak girişim başlatılmıştır. Kafkasya Ekolojik Bölgesi’nde yer alan ülkelerin ilgili resmi kurumları, araştırma kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve yerel toplum temsilcilerinin katılımcı olduğu Ekolojik Bölge Koruma Süreci, taraflar arasındaki işbirliğini geliştirmeyi ve çalışmalar arasında uyum yaratmayı amaçlamaktadır. Bu girişimin hedefi, iki ülke arasında bir Barış Parkı (Sınır Ötesi Koruma Alanı) ilan edilmesidir.

http://www.wwf.org.tr/tr/alan.asp?al...atype=4&aid=5#

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2004, 11:52   #3
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
Jandarma Genel Komutanlığı, çevre ve ekolojik dengenin korunmasına ve mümkün olduğu takdirde olumsuz yönde zarar gören çevreyi eski sağlığına kavuşturma konusuna son derece önem vermektedir. Bu nedenle İl Jandarma Komutanlıkları Asayiş Şube Müdürlükleri bünyesinde görev yapmak üzere Doğal Hayatı Koruma Takımları ile Çevre Koruma Timlerini de kurmuştur

AĞAÇLANDIRMA FAALİYETLERİ
..Her Jandarma personeli başına en az 30 fidan tutturulacak şekilde birlik bahçesine veya çok yakın kamu arazisine o bölgenin iklim koşullarına uygun, tercihen meyve fidanları ya da diğer fidanların dikilmesi için çalışmalara Jandarma Genel Komutanlığınca 2002 yılı Eylül ayından itibaren başlanılmıştır.Yurdumuz için büyük önem arz eden ve rüzgar erozyonuna en çok maruz kalarak çölleşmenin hızla yayıldığı Konya-Karapınar-Meke gölü ve çevresinde sürdürülen ağaçlandırma faaliyetlerine ilave olarak Jandarma personelinin eş ve çocuklarının da katılımıyla Ekim-Kasım 2002 fidan dikme döneminde 25.000 adet fidan dikimi yapılmıştır.
“Yurdumuzu Güzelleştirme Kampanyası” çerçevesinde,ağaçlandırma maksadıyla 81 ilde tespit edilen yaklaşık 17.036.745 m2 araziye dikilmesi planlanan 1.879.892 fidanın bu güne kadar 1.199.801 adedinin dikimi yapılmıştır. 2003 yılı fidan dikme döneminde her Jandarma personeli için asgari 30 ağaç olmak üzere yaklaşık 10 milyon ağaç dikimi hedeflenmiştir.

http://www.jandarma.tsk.mil.tr/halkl...aalcevre_k.htm

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2004, 19:23   #4
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı çalışma ile,
20 trilyon lira bütçe ile 5000 hektarlık alana 450-500 bin sedir tohumu ekilerek orman çalışması yapılıyor.
Her hektara 400 kilo tohum ekimi yapılması planlanıyor.
Ekim çalışmaları köylüler ile yapılıyor.
Bir sedir kozalağından yaklaşık 180 tohum çıkıyormuş.

Ekilen bu tohumlar ancak 150-160 yıl sonra kereste amaçlı kullanılabilecek hale geliyor.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2004, 11:42   #5
Yeni Üye
 
softmailer's Avatar
 
Giriş Tarihi: 21-10-2004
Şehir: Mersin
Mesajlar: 18
150 yıl nedir ki..

softmailer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2004, 16:37   #6
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
15 yılda sedir fidanı ancak diz kapağı hizasına ulaşabiliyor.
Televizyonda bu ekim çalışmalarından görüntiler verilirken, sedir tohumunun şekli de gösterildi.
Tohumun yanıda, kanada benzer bir kısım var. Olgunlaşan ve açılan kozalaklardan rüzgar vasıtası ile tohumlar etrafa yayılıyor.
Ve bilin bakalım o kanada benzer kısımlar neye yarıyor.?
Evet, bildiniz ..
Tohumun rüzgar vasıtası ile daha uzağa uçmasını sağlıyor.
Bu da doğanın dikkatle bakmaz isek göremiyeceğimiz mucizelerinden biri bence.Mersin Bölge Müdürlüğü' nün yaptığı çalışmanın linki;

http://www.ogm-mersinobm.gov.tr/sedirtohum/karekim.htm

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2005, 08:04   #7
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Projeleri

http://www.orkoop.org.tr/projeler.htm

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2005, 09:13   #8
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
Andy Lipkis ve Ağaç Halkı

Tuba Şimşek

YIL, 1970. Andy Lipkis, henüz 15 yaşındaydı. Tatilini iyi değerlendirmek için San Bernardino Dağlarında bir yaz kampına katılmıştı. Oldukça güzel vakit geçiriyordu; geziler düzenleniyor, yarışmalar yapılıyordu.


Andy birden buralarda bir şeylerin ters gittiğini fark etti. Şehir hayatından uzak bu ormanlarda derin bir nefes aldığında, kendini çok daha sağlıklı hissetmesi gerekiyor, ama hissedemiyordu. Ciğerleri, o özlediği taze havayı bir türlü bulamıyordu. Kuşlar eskisi kadar neşeli şakımıyor, sincaplar o kadar sık görülmüyordu buradaki ormanda.

Evet, bir şeyler ters gidiyordu. Los Angeles’tan gelen duman, buradaki ağaçları yavaş yavaş zehirliyor, hem onların, hem de oradaki canlı hayatın ölümüne sebep oluyordu. Sadece bu dağlarda, senede 40.000 ağaç kaybolup gidiyordu.

Andy 15 yaşındaydı. Araştırdı, soruşturdu, havanın temizlenmesinde ağaçların rolü hakkında bilgi edindi. Vardığı sonuç: Dumana dayanıklı ağaçlar bulup dikmeliydi bu dağlara!

Andy Lipkis’in, kamp arkadaşlarını ikna etmesi zor olmadı. Hep birlikte, belki de hayallerinde yaşattıkları gelecek dünyalarını kurtarmak için çalışmaya başladılar. Orada bulundukları üç hafta boyunca bütün zamanlarını ağaç dikmek için ayırmaya karar verdiler. Eski bir araç parkındaki asfaltı kırıp yerine ağaç dikmek istediler. Ancak yetkililer buna izin vermedi. Andy, burada, ilk çevreci dersini aldı: “Israrcı ol!”

Andy ve arkadaşları, girişimlerine devam ettiler ve en sonunda yetkilileri ikna etmeyi başardılar. Asfaltı kırıp, toprağı, o çok özlediği güneşle buluşturdular. Ama ne toprağa, ne de onlara yeterdi bu kadarı. Hayat fışkırmalıydı topraktan. Hep birlikte bu alana, dumana dayanıklı olan kızılağaç, sedir ve çam ağaçları diktiler. Andy şimdi o günlerini anlatırken “Daha sonra orada sincapları ve kuşları oynuyorken gördük. Bir şeyleri iyileştirdiğimizi hissettik” diyor.

Andy, bundan sonra da ağaç dikmeye devam etti. Doğaya duyduğu sevgi, onun üniversitede bölüm seçimini de etkiledi. Ekoloji okumaya karar verdi. İkinci sınıfa geldiğinde, çevre uzmanları gelecek bir felâketi ilân ediyorlardı. Şayet hiçbir şey yapılmazsa, belli bir bölgedeki ağaçlar, yirmi yıl içinde yok olacaktı. “Şayet bir şeyler yapılmazsa...”

Peki bu bir şeyleri kim yapacaktı? Duyduğuna göre, California Orman İdaresinin elinde 20.000 fidan vardı ve hepsi dumana yenilmeyen cinstendi, hava kirliliğine dayanabilirdi. Ama tamamı kısa bir süre sonra imha edilecekti; çünkü yeni fidanların yetiştirilmesi için onlara yer açmak gerekiyordu. Andy hemen Orman İdaresine gidip “Onları imha edeceğinize bize verin, bu bölgeye dikelim” dedi ve trajikomik bir cevap aldı. Yeşil bir çevre için fidan yetiştiren kurumun yetkilileri, bürokrasinin buna engel olduğunu, kurallara aykırı hareket edemeyeceklerini söylüyorlardı. Tabiî parasını getirirse, durum değişecekti. Andy 20.000 fidanın hepsini almak istiyordu; o kadar parası yoktu, ama iyi kullanabildiği bir zekâsı vardı. Büyük firmalara gidip onlardan yardım istedi. Çok olmasa da bir miktar para bulmuştu. Ardından kamuoyunu harekete geçirmeye karar verdi. Konuyu gazetecilere ve politikacılara ulaştırdı. O an her ne olduysa, Orman İdaresi yetkilileri birden fikir değiştirdi ve fidanları bağışladı. Andy’nin ikinci dersi buydu: “Kamuoyuna açıl!”

YAZININ DEVAMI:


http://www.zaferdergisi.com/article/?makale=1286

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2005, 15:27   #9
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,805
Galeri: 584
http://www.uskudar-bld.gov.tr/eporta...tay.jsp?ID=872

bakın neyi kaçırmışız..

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2005, 16:14   #10
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 33,395
Galeri: 90
Kadıköy park ve bahçeler müdürlüğünde bir arkadaşım vardı şimdi onu aradım. Gerekli kişileri bulmamı sağlayacak. Belki diğer ilçelerin de böyle çalışmaları vardır.

Demek ilk yapılacaklara listesine bunu alabiliriz. Belediyeler ile görüşmemiz lazım vesselam

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2005, 16:19   #11
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 33,395
Galeri: 90
http://www.uskudar-bld.gov.tr/eporta...tay.jsp?ID=874

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2005, 16:31   #12
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 33,395
Galeri: 90
http://www.ibb.gov.tr/ibbtr/142/1420...cfm?sayfa=6428

Büyükşehir, İstanbul'un bitki ve yeşil alan envanterini çıkarıyor

2005 yılında çok sayıda 'Yeşil Vizyon Projesi' ile 'Temalı Park'a imza atacak olan Büyükşehir Belediyesi, GIS projesiyle İstanbul'un mevcut yeşil alan ve bitki envanterini de çıkartacak.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2005, 23:28   #13
Ağaç Dostu
 
Müjgan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-08-2004
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,253
Galeri: 30
www.bianet.org.tan bir haber

Ustalardan Çevre Haberciliği Eğitimi Başlıyor

Guardian'ın ünlü çevre muhabiri Paul Brown ve Green Horizon editörü Pavel Antonov, Türkiyeli gazetecilere çevre haberciliği eğitimi verecek. REC Türkiye'nin 26 Mayıs'ta başlayan 3 günlük eğitimi hem kuramsal hem de uygulamalı olarak gerçekleşecek.BİA Haber Merkezi
24/05/2005


BİA (İstanbul) - Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye, 26-29 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul'da haberciler için bir çevre gazeteciliği eğitimi düzenliyor.

Guardian gazetesinin ünlü çevre muhabiri Paul Brown ve REC'in yayını Green Horizon dergisinin editörü Pavel Antonov'un vereceği "Environment in the News" (Haberlerde Çevre) başlıklı eğitimin dili İngilizce olacak. Aynı zamanda, eğitim boyunca simültane çeviri yapılacak.

Hem kuramsal hem de uygulamalı bölümlerin yer aldığı eğitim programının kapsamı şöyle:

* Çevre haberlerinin hazırlanması ve yazılması sürecinde gazetecilerin ihtiyaç duydukları becerilerin geliştirilmesi

* Güncel çevresel sorunlar

* Çevre alanında AB uyum süreci

* Kamuoyunun bu alanlarda bilinçlendirilmesi


Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 09:17   #14
Ağaç Dostu
 
Oğuz Karsan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-12-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1,050
Galeri: 182
Merhaba,
Ben Ağaç ve Orman konusuna farklı bir boyuttan bakmanızı isteyeceğim.
Artık Dünya üzerinde Ağacın ve Ormanın faydalarını anlamamış hiçbir toplum kalmadı.Ama esas önemli olan ağaç dikmek değil, nasıl güvenle büyütülüp ormana kazandırılır.Bence önemli olan bu.

Büyük hevesle diktiğiniz bir fidan 10 sene sonra tam ağaç haline gelmek üzereyken yol genişletme çalışmalarına kurban gidebilir. Veya orman işletme şefliği tarafından yerine yenileri dikileceği bahanesiyle kesilebilir.

En önemli mesele doğru yaptığımızı sandığımız işlerin bir müddet sonra doğru olmadığını anladığımızda hayal kırıklığı ile yıkılmamaktır. Mesela 40 yaşının üzerindekilere ortaokulda bataklıkların zararlı yerler olduğu ve kurutulmaları gerektiği öğretildi. Şimdi ise bataklıkların kuşların doğal ortamları olduğu ve mutlaka korunmaları gerektiği öğretiliyor. Peki kuruttuğumuz onca bataklık ne olacak. İşte böyle yanlışlar insanı şaşırtıyor ve hedefinden saptırıyor.

Sanırım Orman Bakanlığımız da böyle yalnış uygulamalar içinde, Her tarafta boş ve bozuk orman sahaları varken, yararlı ve gelişmiş ağaçlardan oluşan ormanlar düz kesime tabi tutuluyor. Yok ediliyor. Sonra evde yakacak odunu olmayan köylümüz dedesinin yıllar önce tarlasına diktiği ağaçlardan birini orman şefliğine haber vermeden kestiği için hapis cezasına kadar varabilen cezalar almaktan kurtulamıyor.

Bir İnsana ağaç sevgisi bu şekilde aşılanabilir mi ?

Yetkililer bir daha düşünsün ve bu konunun üzerinde biraz çalışsınlar diyorum.

Saygılar.


Düzenleyen Oğuz Karsan : 06-07-2010 saat 14:13
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2014