agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Türkiye Florası (http://www.agaclar.net/forum/turkiye-florasi/)
-   -   Flora bölümü hakkında sorular cevaplar... (http://www.agaclar.net/forum/turkiye-florasi/1016.htm)

malina 27-03-2006 21:21

Flora bölümü hakkında sorular cevaplar...

Türkiye Florasını toplayalım bakalım :)

Kolay gelsin :)

aybala 28-03-2006 14:48

http://www.bilimtarihi.org/images/kitaplik/image030.jpg

Turhan Baytop
İstanbul Florası Araştırmaları
(Toplayıcılar, Herbaryumlar, Floralar, Botanik Bahçeleri, Kaynaklar, 1553-1965)
Eren Yayıncılık, İstanbul 2002, 127 s.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=426 #17

Baki Berk Kayalar 28-03-2006 16:10

Araziye çıkan ve şahsım gibi fotoğraf çekenler arazide gördükleri bitkilerin fotoğraflarını çekseler ve galeride Türkiye florası adı altında açılacak başlık altında her ilin kendi bölümü olsa ve o fotoğrafları oraya gönderseler nasıl olur?

Vildan Sönmez 28-03-2006 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BayMineral
Araziye çıkan ve şahsım gibi fotoğraf çekenler arazide gördükleri bitkilerin fotoğraflarını çekseler ve galeride Türkiye florası adı altında açılacak başlık altında her ilin kendi bölümü olsa ve o fotoğrafları oraya gönderseler nasıl olur?

Bay Minerale katılıyorum. Benim anladığım da bu.Bitki adı,yer ve tarih bilgilerini de yazarak

Baki Berk Kayalar 28-03-2006 17:05

Ben şahsen botanik hakkında iyi bilgili değilim. Fotoğrafı gönderir ve o bitkiyi tanıyan bir botanikçi ismini yorum olarak yazar, bende fotoğrafın ismini düzeltirim.

Yani demek istediğim fotoğraftaki dostumuzun modelini bilmesek bile eklemeliyiz. Elbet ki botanikçi bir dostumuz yardımcı olacaktır;)

Müjgan 27-02-2007 08:49

Türkiye Florası ile bilgiler, yeni açılan ve bence çok güzel olan bölüme yüklenecek. Şu anda bölgelere göre tek çenekli çiçekleri ekliyoruz. Ama kullandığımız fotoğraflar oradan buradan alıntılanan fotoğraflar. Konular takip edilerek, ilgili kişiler kendi bölgelerindeki ilgili çiçeklerin fotoğraflarını çekip gönderirlerse diğer fotoğrafları silip, yerine onları koyarız. Ve bu bence daha hoş olur.:)

Balıkcı 27-02-2007 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan (Mesaj 79036)
Türkiye Florası ile bilgiler yeni açılan ve bence çok güzel olan bölüme yüklenecek. Şu anda bölgelere göre. tek çenekli çiçekleri ekliyoruz. Ama kullandığımız fotoğraflar oradan buradan alıntılanan fotoğraflar. Konular takibedilerek, ilgili kişiler kendi bölgelerindeki ilgili çiçeklerin fotoğraflarını çekip gönderirlerse diğer fotoğrafları silip, yerine onları koyarız. Ve bu bence daha hoş olur.:)

Ben de aynı görüşteyim.

Toplama fotoğraflar, aydınlatıcı olabilir ama bizim çekeceğimiz orijinal fotoğraflar, siteye ayrı bir hava verir, diye düşünüyorum.

Benim şu ana kadar herhangi bir konuda gönderdiğim fotoğrafların tamamı, orijinal.

krkguide 27-02-2007 18:51

Çok iyi bir fikir. Türkiye florasını toplama çalışmasında Ege Bölgesi (Tabi ki fotoğrafladığım bitkiler Dalyan/Muğla ve çevresi ile sınırlıdır) için fotoğraf desteği sağlayabilirim.

aybala 28-02-2007 21:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan (Mesaj 79036)
Türkiye Florası ile bilgiler yeni açılan ve bence çok güzel olan bölüme yüklenecek. Şu anda bölgelere göre. tek çenekli çiçekleri ekliyoruz. Ama kullandığımız fotoğraflar oradan buradan alıntılanan fotoğraflar. Konular takibedilerek, ilgili kişiler kendi bölgelerindeki ilgili çiçeklerin fotoğraflarını çekip gönderirlerse diğer fotoğrafları silip, yerine onları koyarız. Ve bu bence daha hoş olur.:)

Gallus Van'daydı. Bu mesajı görünce hatırladım. Kendisine özel mesaj yazarsak oradaki endemik türlerin fotoğraflanması konusunda yardımcı olabilir.

Müjgan 01-03-2007 23:21

Bir çenekli çiçekler haritamızdaki bütün çiçekleri ekledik. Sayıca şimdilik 139 çiçek gibi görünüyor. Unuttuğumuz, eksik olanlar varsa ekleyeceğiz :)

krkguide 05-03-2007 22:36

Merhaba Sayın Müjgan,

İyi akşamlar, kolay gelsin.

aybala 05-03-2007 23:28

Bakaım ne zaman bitirebileceğiz? :)

Müjgan 06-03-2007 08:55

Marmara bölgesi bitti, Güney Doğu Anadolu da yakında bitecek gibi. Sevgili krkguide Ege için çalışıyor. Ben Akdeniz bölgesine başladım. Ne kaldı şunun şurasında yahu. :p

Hem benim düşündüğüm şu an girdiğimiz tek çenekli çiçekler değil, asıl iki çenekli çiçekler haritasını bulursak o zaman işimiz iş. :)

Bu arada çift çenekli çiçekler haritası, Atlas dergisi mayıs 1994 sayısında verilmiş.

Müjgan 06-03-2007 19:18

Flora bölümünde çalışacak gönüllü "ameleler" aranıyor :)

Özellikle Şu an çalıştığımız Türkiye'nin çiçek haritası ile ilgili bize yardımcı olacak, kahvehanelerde bekleşip, ne iş olsa yaparım abi modundaki amele gönüllülere ihtiyaç duyulmaktadır Ücretimiz ne yazık ki dolgun değildir :)

Şimdilik Ege bölgesi için sevgili krkguide ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için ise sevgili aybala çalışıyorlar.

krkguide 06-03-2007 20:14

Atlas iki çenekli çiçekler haritası

Sevgili Müjgan,

Ben de Atlas'ın çift çenekliler haritası var.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan (Mesaj 81553)
Hem benim düşündüğüm şu an girdiğimiz tek çenekli çiçekler değil, asıl iki çenekli çiçekler haritasını bulursak o zaman işimiz iş. :)

Bu arada çift çenekli çiçekler haritası, Atlas dergisi mayıs 1994 sayısında verilmiş.

Müjgan 06-03-2007 20:50

Sende var ama, yakında bende de olacak. ;) umarım...

Vildan Sönmez 06-03-2007 23:43

Arkadaşlar flora sayfası için Marmara bölgesi ve Datça'da çekilmiş pek çok bitki fotoğrafı gönderebilirim.Herbirini nerede çektiğim belli, ancak konu başlıkları Latince olduğundan hangisinin adının ne olduğunu bilemiyorum.

sukranayalp 07-03-2007 08:29

Vildan hn.
siz gönderin bizler de bulmaya çalışalım adlarını.

Müjgan 07-03-2007 09:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 81912)
Vildan hn.
siz gönderin bizler de bulmaya çalışalım adlarını.

Harikasın Şükran ;)

Vildan Sönmez 08-03-2007 15:50

O halde İstanbul florası ile başlıyorum.Hatalı birşey yaparsam uyarın.

ycetin 27-04-2007 23:21

Değerli arkadaşlar ülkemizde bozkır bitki türlerinin fotoğraflarını arıyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olacağım

Volkan 28-04-2007 07:11

Fotoğrafların hepsinin doğadan mı çekilmesi lazım? Herbaryumdaki kuru bitkileri çekemezmiyiz? Bunu şu yüzden söylüyorum. Fotoğraftan bitki tayini çok zor çünkü bitkilerin tüylerinin ucunun çatallı olması bile türünü değiştirebiliyor. Herbaryum örnekleri tayin edilmiş örnekler olduğu için bize kesin bilgiler sağlar. Aksi taktirde fotoğrafla tayinde hataların olması kaçınılmazdır. Eğer tamam derseniz kuru bitkileride ekleyebilirim.

malina 28-04-2007 09:00

Kısa ve öz bir cevap : Tamam :)

lavandula 20-05-2007 09:25

Marmara Bölgesi florasına yazdım ama buraya da yazmak istedim. Bir arkadaşımın Bursa'da kendi çektiği fotoğraflardan oluşturduğu blog'u ''cistus olympos''u flora sevenlere öneririm. Bırakılacak yorumlarda mutlaka yararlı olacaktır. Saygılar.

37yasin 29-05-2007 18:23

TÜRKİYE'nin endemik bitki türleri

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar ben bu sitede yeniyim eger böyle bir konu ya dabölüm varsa bu yazdıklarımı dikkate almayınız.

Arkadaşlar ben İ.Ü ORMAN FAKÜLTESİ 2. SINIF öğrencisiyim bir proje için dentroloji(ağaç bilimi)dersi ni veren hocamız Profösör Doktor ASUMAN EFE nin çalıştığı kürsüye çıktım ve Türkiye'de ki 3000 endemik bitki türünün türkçe -latince tür isim listesi gerekli sizde var mı? diye sordum. oda hazır bir liste yok dedi derlenip toplanması gerekli dedi.:mad:

Bende karar verdim bu 3000 türün isimlerini derleyip toplamaya.
Bu konuyu bundan açmak istiyorum.
buraya herkes bildigi emin oldugu endemik türleri eklesin mümkünse ilk önce kontrol etsin forum da varsa bir daha eklenmesin.
latince-türkçe ve bir de kücük boyda bir fotoğrafı nı koyalım

konuyu alt konulara bölelim
takım-aile-cins gibi

TEŞEKKÜRLER.

:confused:

www.mammalsturkey.com

malina 29-05-2007 20:27

Buraya eklenen bitkilere baktınız mı?

Derya Özen 31-05-2007 11:03

Koyungözü: Bu çiçekle ilgili bir bölüm bulamadım. Koyungözü Orta Anadolu'da yetişen bir tür, Müjgan Abla iznin olur sa, İç Anadolu Bölgesine konu ile ilgili başlık açmak istiyorum.

Müjgan 31-05-2007 11:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen (Mesaj 111362)
Koyungözü: Bu çiçekle ilgili bir bölüm bulamadım. Koyungözü Orta Anadolu'da yetişen bir tür, Müjgan Abla iznin olur sa, İç Anadolu Bölgesine konu ile ilgili başlık açmak istiyorum.

Canım acele etme bence. Çünkü Floraya çift çenekli çiçekleri eklemeye başladım. Orada çıkabilir.

Derya Özen 13-06-2007 16:39

Müjgan Abla ellerine sağlık. Senin yaptığın Flora bölümü, diğer sitelerin yaptıklarına göre çok daha anlaşılır ve düzenli. Tamamını büyük bir merakla bekliyorum.

Müjgan 14-06-2007 11:05

Teşekkürler Derya. Kaynak yetersizliği yüzünden tüm çiçeklerde istediğim bilgileri giremiyorum ama, araştırmalarım sürüyor.
Van yüzüncü yıl üniversitesi ulaşmak istediğim yerlerden biri. Bazı endemik çiçeklerin fotoğraflarına bile ulaşamadım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024