agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü) (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/7407.htm)

envor 06-08-2008 18:57

Daha DURRR ! Eğer istediğimiz gibi yapay güneş ışığı yapamazsak sen o zaman gör tavanı komple indirip, Odayı nasıl seraya çevirdiğimi ...:D:p

envor 06-08-2008 20:32

2 Eklenti(ler)
Eklenti 44567

Sephanın drenaj naylonunu görüyorsunuz, Küçük sephanın drenaj naylonu böyle değil ******, O yere kadar uzanıyor...:)

Eklenti 44568

Sephaların alt tarafını siyah malçla kapattımki drenaj naylonu ve kökler ışık görmesin...:)

envor 06-08-2008 20:40

Başka resim kalmafı malesef! Yarın Aydın - Fethiye üzerinden Kaş'a gideceğim, Yeni resimleri yüklerim artık :)

derin 09-08-2008 12:47

envor bey teşekkür ederim çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum.

jibuti 27-08-2008 13:25

merhaba
siteye yeni üye oldum sayın envor ama resimlerinizin devamını görememek hevesimi kursağımda bıraktı harika bir filmin ortasında elektirk kesilmesi gibi birşey bu merakla bekliyorum sevgiler...
iyi çalışmalar

envor 28-08-2008 15:19

4 Eklenti(ler)
Elektrikler geldi ! :D

Eklenti 45909

Eklenti 45910

Kökleri bu sislemeler ile besliyeceğiz.

Eklenti 45911

Sislemeler çalışırken !

Eklenti 45912

Domatesleri diktim, Biraz sık bir dikim oldu ama inşallah iyi olur.;)

Domateslerin cinsi Bandita, pH: 6.0, EC: 1.80 ile başladım beslemeye :cool:

envor 28-08-2008 15:33

1 Eklenti(ler)
Straforu bitkinin kökü kadar deldim, Bitki kökünüde alt tarafını kestiğim violün içine yerleştirip yerine taktım.
Sislemeyi saat başı 1 dakika kadar çalıştırıp kapatıyorum, Zaman saati takana kadar böyle kullanacağım.
Eklenti 45914

malbman 28-08-2008 15:44

Bu sistemin daha küçüğünü evde yapacağım. Hanım evden atmazsa iyi. Ama becerir de domates yetiştirebilirsem evde yaşamaya devam edebilirim sanırım:D:D

jibuti 28-08-2008 17:17

sevgili envor ellerinize sağlık kolay gelsin ve teşekkürler paylaşım için

jibuti 28-08-2008 17:22

veee elbette yeni resimleri ve anlatımlarınızı bekliyor olacağım çok acemiyim ama azimliyimde çok hoş ve heyecan verici bir uğraş

jibuti 28-08-2008 17:27

ve sayın envor kullandığınız fidanlardan ve sizin tabirinizle EC satın alabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim. Besin eriyiklerini sizden temin edemezsem bana yardımcı olabilir misiniz bu konuda yani yaşadığım yerde nerden daha rahat temin edebilirim eğer sizden temin edebilirsem sorun yok teşekkürler

elektronik. 28-08-2008 19:22

Sayın Envor, besin köklere püskürtülerek mi verilecek.

envor 28-08-2008 19:37

Sayın jibuti, Besin eriyiğini Kudret Tezel beyden temin edebilirsiniz, Fidanı ileriki günlerde belki ayarlıyabilirim.(BELKİ)

Sayın elektronik evet besini köklere püskürterek vereceğiz, Zaten bu denemeyi forumdaki topraksız tarım denemelerindeki sulamaların abartıldığını göstermek için yapıyorum, Ne kadar su ile yetiştiğini hep birlikte göreceğiz... :)

mustak 29-08-2008 12:59

Sayin Envor sisleme basliklarini ve pompa hakkinda da bilgi verebilirmisiniz.
Saat basi 1dk acaba kokleri kurutmazmi.
Prof. Dr. Ayten Sevgican in kitabinda fasilali uygulama sekliyle 2-3 dk birkac sn puskurtme yapilir deniyor.Ne dersiniz?

envor 29-08-2008 13:56

Şu an için bitkinin kökü torf içinde olduğundan torf ıslaklığını koruduğundan bu sulama yetiyor, İlerleyen günlerde ****** bu sulama fazlalılacak ama birkaç saniye veremeyiz, Teknik olarak bu mümkündeğil.

envor 29-08-2008 14:08

Ayten hanımın kitabı bende okudum, Aslında olması gereken o, Yani az ve sık olarak sulamak en doğrusu, İleriki günlerde köklerin uzamaya başlamasıyla birlikte sulama aralığınıda kısaltacağım, 10 dakikada 1 dakika gibi. :)

jibuti 30-08-2008 13:23

sayın enor cevabınız için teşekkürler.Umarım fide işe (belki) olur.Olmazsada canınız sağolsun.Eğer sizden tem,n edemezsem aramam için isimlerini verirmisiniz teşekkürler

eczadolabi 12-09-2008 12:45

Envor hocam,
10 dakika da bir, bir dakika
60 dakikada 6 dakika yapar
bu sulama şeklide neredeyse bizimki kadar bol sulamaya denk gelmez mi.
bizde ilk uygulamada 60 dakikada bir 15 dakika
son uygulamada 120 dakikada bir 15 dakika şeklinde suluyorduk.

bu su işi beni yavaş yavaş delirtecek galiba...

envor 12-09-2008 15:44

yok delirtmez merak etme :D
Bende bilmediğim konularda sonradan bilgi edindiğimde, Birşeyler öğrendiğim zaman ikna olmadığım oluyor, Ama seninki kadar uzun sürmüyor ;):p
Kudret hocama göre mantık, Bana göre teknik olan bu konu, Yetiştiricilik yapılan ortama göre değişiklik gösteriyor.
Şu an 3 dk. / 1 dk. su veriyorum, ****** böyle olunca 60 dk. / 15 dk. sulamış oluyorum, Şimdi siz, eee hani çok sulamıyacaktık, dergibi geliyor bana !
İşte baştan beri anlatmak istediğim buydu, Yetiştiricilik tekniği farklı, Birisi çok su tutabilen bir ortam olan perlit, Diğeri hiç su tutmayan Domates kökü !:eek:

Kudret Tezel 12-09-2008 17:09

Bravo sevgili envor , olay bu bu işin mantığıda tekniğide ortamına has.su tutan ortamda biraz yüksek EC aralıklı sulama , su tutmayan ortamda düşük EC ama sık sulama .Yanlış hesap bağdattan döner demiş atalarımız . Yanlışlık kendini gösteriyor zaten
bitki söylüyor doğru veya yanlış yaptığını.

envor 13-09-2008 20:35

4 Eklenti(ler)
Eklenti 47099

domatesin kökleri uzamaya başladı, Işık olsa daha çok uzayacaktı :(

Eklenti 47100
Patlıcan ve sivri biberimde var.
Eklenti 47101

Domatesleri dik durmaları için askıya aldım.

Eklenti 47102

Kapya biberim çiçek açtı :)

envor 13-09-2008 20:41

3 Eklenti(ler)
Eklenti 47103

Genel görüntü.

Eklenti 47104

Sislemeler çalışıyorken.

Eklenti 47105

Marulları dikemedim daha, Yarın bitkileri seraya taşıyacağım, Bu belkide bitkilerin sonu olacak, Kırmadan taşıya bilecekmiyiz bakalım...

Az sonra ...:D

envor 13-09-2008 20:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 285223)
Bravo sevgili envor , olay bu bu işin mantığıda tekniğide ortamına has.su tutan ortamda biraz yüksek EC aralıklı sulama , su tutmayan ortamda düşük EC ama sık sulama .Yanlış hesap bağdattan döner demiş atalarımız . Yanlışlık kendini gösteriyor zaten
bitki söylüyor doğru veya yanlış yaptığını.

Evet hocam doğru diyorsunuz :)
Doğru söze ne denir ? ;)

jibuti 15-09-2008 10:09

Sayın envor harika görünüyorlar, ellerinize sağlık muhteşem olmuşlar

eczadolabi 17-09-2008 07:39

Bildiğim herşeyi unutmak zorundayım galiba :o

Kimi domatesin kökü suyun içinde yüzüyor kimi çok sulanmaktan şikayet ediyor.
Ben artık mantığımı bir kenara bırakmaya karar verdim.

Yeni fotoğraflar eklenince çok daha net olmuş herşey Envor, ellerine sağlık.

malbman 17-09-2008 17:34

Kudret Hocam, telef eden boğa:D:D burada. İstersen sınıfı tek tek yakalayıp içeriye almaya başla.

envor 17-09-2008 20:14

3 Eklenti(ler)
Eklenti 47491

Straforu kızgın demir ile deldik ve marulları buralara yerleştirdik :)

Eklenti 47490
Eklenti 47492

envor 17-09-2008 20:28

4 Eklenti(ler)
Eklenti 47499

Ty Ty kokteyl domatesim ilk çiçeğini açtı :)

Eklenti 47500

Kapya biberim büyümeye başladı, ama diğer çiçeklerim sera sıcağına kurban gitti :(

Eklenti 47501

Domates kökleri şimdilik iyi uzuyor :)

Eklenti 47502

Sulama dinamosu ve 3 dakikada 1 dakika çalışmasını sağlayan düzenek.
Bu düzeneği benim için uğraşıp yapan sn. meeteine' ye ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum :)

Kudret Tezel 17-09-2008 23:02

Sevgili malbman ,sınıfı toplıyalım diyorsun ama ortalıkta kimse yok. galiba herkes bayram tatili yapıyorlar, ama envor arkadaşımız arı gibi çalışıyor maşallah. Gel şunu bayram sonrasına bırakalım, nedersin.
Bayramdan sonra önce bir geçmiş dersleri hatırlarız, sonrada şu otamatik ec metreden bahsederiz . Umuyorum ki bu otomatik ec metreyi herkes sevecek.Ayrıca envor hoçanın serasındaki aeroponic sistemi balkonumuzda nasıl tatbik edebiliriz nasıl çalıştırırız ondan bahsederiz

jibuti 17-09-2008 23:34

Sayın kudret hocam merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum.Derslerin tekrarı çok iyi olur enazından benim gibi yeni başlayan ve forumları okuyanlar için tekrar ve bilgi pekiştirmesi olacak bayramdan sonrası hoş olacak anlaşılan

malbman 18-09-2008 07:32

Aslında en makul olanı sizin de dediğiniz gibi bayram sonrasına bırakmak.Ama benim korkum o zamana kadar 20 gün daha kaybetmiş olacağız. Ben en azından marulları ekmeye başlayacağım. O zamana kadar sanırım bir kaç santim olurlar.

denizakvaryumu 18-09-2008 07:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 287631)
Ayrıca envor hocanın serasındaki aeroponic sistemi balkonumuzda nasıl tatbik edebiliriz nasıl çalıştırırız ondan bahsederiz

Kudret Hocam,

Torf-kum-perlit-hava motoru vs. derdi olmadan topraksız tarım yapmak sanırım bizim gibi 5-6 kök bitkiyle uğraşanlar için de en iyi yöntem olacak.

Fıs fıs yöntemini Sn. envor gibi değil de, daha basite indirgemek için yani evinde bu işi 5-6 kökle yapmak isteyenler için nasıl bir yöntem izleneceği konusunu merakla bekliyorum.

Bayramdan sonra derse başlamak en iyisi, ben şimdiden zaten tatil havasına girdim :)

jibuti 18-09-2008 12:13

Sayın malbman bende marul etiştireceğim tabi tohum vea fide bulabilirsem.Sizde var mı acaba satın alabilirim **** beni bu konuda yönlendirir misiniz teşekkürler

malbman 18-09-2008 13:54

Sayın jibuti, ben marul tohumlarını geçen yıl alıp yaklaşık yarısını kullandım. Dolayısıyla paylaşacak kadar çok tohumum yok.Bunun için çok üzgünüm. Ama Koçtaş ya da bahçe bölümü olan diğer büyük marketlerde hemen hemen her türlü tohumu rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben tohumları aşağıdaki linkten sipariş vererek almıştım. Böyle bir alternatif de var eğer kullanırsanız.http://www.dobies.co.uk/pd_439522_Lettuce_Falbala.htm

jibuti 18-09-2008 14:23

Sayın malbman cevap vermeniz ve linki göndermeniz büyük incelik lütfen üzülmeyin çok teşekkürler yardımınız için.

kahyanur 20-09-2008 11:27

sn Envor;
çok iyi bir eğitmensiniz..benim gibi konuya yeni girmeye çalışanlar için çok aydınlatıcı bir çalışma..biraz daha öğreneyim sanırım size ve Kudret Tezel bey'e bir sürü sorum olacak..ama şimdi bu konuda yazılan her şeyi okumadan ve iyice anlamaya çalışmadan soru yöneltmek istemiyorum..olaki zaten bulurum cevabını ve sizleri boş yere meşgul etmiş olurum.. ikinize de çok teşekkür ediyorum..

envor 21-09-2008 17:50

3 Eklenti(ler)
Denemelerim için dün ve bugün çok zor geçti :(
İki gündür yanlarına uğrayamıyorum, seranın çok ısınmasından dolayı suyun pH'sı 9.0' du bugünkü ölçümümde, sabahki şiddetli yağmurdan dolayı elektriklerde kesildi, öğlen sıcağında susuz kaldılar ve zayıf fideler malesef dayanamadı :(
Eklenti 47904

Eklenti 47905

Eklenti 47906

Sağlam kalan fidelerin gelişimi güzel, yalnız pH'nın yükselmesi makro ve mikro besin elementlerinin alımını güçleştirdiği için renklerinde açılma var.

envor 21-09-2008 18:01

3 Eklenti(ler)
Domatesin köklerinde kararma var, oda yüksek pH'dan nasibini aldı. Büyüme noktasında renk açılması var.

Eklenti 47914
Kapya biberim zaten seraya ilk aldığım andaki yaşadığı şokun ardından, bu yediği ikinçi şok onu dahada sarstı, ama o umutla meyvesini büyütmeye çalışıyor :eek: / sakın yılma kapya, herzaman arkandayız /:D:D

Eklenti 47915
Sivri biberimde bir neşe, bir neşeki sormayın gitsin, sanki o başka bir dünyada yaşıyor :D:D Garip olan o neden etkilenmedi bu olumsuzluluktan... /Biraz gamsız gördüm ben onu /:D:D

Eklenti 47916

aylakadam 23-09-2008 08:04

Herkese merhaba,
bu foruma yeni üye olmuş biri olarak böylesi guzel bir paylaşımın olduğunu görmek mutluluk verici. benim de topraksız tarım kültürü hakkımda kimi sorularım olacak. Bilgisi olan birileri özellikle sayın envor bey beni aydınlatırsa sevinirim. ben sera kurup hidroponik ortamda domates yetiştirmeyi planlıyorum. ama cevabını bulamadığım kimi sorular var. sorular birbirinden biraz bağımsız görünse de aslında hepsi ilişkil :)
1-)Domates ya da diğer sebzeler için tohumu önce karanlık ve sulu bir ortamda çimlendirip daha sonra süngere sararak plastik kutulardaki hoagland solüsyonuna almak uygulaması pratik bir yönetm mi? yani bunlarin tohumlari önce çimlendirilip sonra herhangi katı bir desteğe sarılıp (sünger gibi) hydroponic ortama alınıyor? Yoksa fide alıp onu solüsyona koymak ta aynı işi daha pratik bir şekilde görmemi sağlar mı?
2-)Domates topraklı tarım yapılınca yılda kaç kez ürün veriyor? Ve eğer topraksız tarıma geçilirse verimde artma oluyor mu? Ayrıca büyüme zamanı da daha kısa oluyor diye okumuştum topraksız tarımda. Hele hidroponik ortamda büyütmenin en uygun olduğu perlit ya da torf ile kıyaslanınca daha verimli olduğu söyleniyor. Bunun bir aslı astarı var mıdır?
3-)hidroponik ortamda birden fazla dönemde sebze yetiştirebilir miyim? (örneğimiz domates olduğu için onun üzerinden gidelim yine) bir bitkinin her hafta bir salkım verdiğini de yine bir forumda okumuştum. aynı bitkiden kaç ay boyunca böylesi bir ürün elde ediliyor?
Şimdiden çok teşekkür ederim
İyi çalışmalar

envor 23-09-2008 20:02

Merhaba aylakadam; Aramıza hoşgeldin !
Hemen sorularına geçiyorum;
1. Hazır yetişmiş fideyi, hemen hidroponik ortama alman daha pratik bir yol, fide yetiştirmek apayrı zahmetli bir iş,
2.Domates; Güzlük ve sezonluk olarak yetiştiriliyor, kışların sert geçtiği ve ısıtma masrafından kaçmak için, seçilen bir yöntem, ama Antalya gibi kışı ılık geçen, iklimlerde sezonluk dikim revaçta.
Güzlük dikim, şubat-mart ayında dikilir, kış gelene kadar sürdürülür. ****** bu dikim zamanı iklim şartlarına göre değişebiliyor.
Sezonluk dikimde, Ağustos ayının ortalarında veya Eylül ayında dikimi yapılır ve Haziran ayının, son haftasına kadar sürdürülür.
Bu her iki yetiştiricilikte, topraklı ve topraksız tarımdada uygulanabilir. Genelde topraksız tarım yapılan seralar, teknolojik seralar olduğundan, iyi ısıtılabildiğinden sezonluk yetiştiricilik yapılır.
Topraksız tarım, topraklı tarıma göre daha verimlidir, sebebide topraksız tarım, toprağın yerini tutan kapalı ortamlardan dolayıdır, ortam kapalı olduğundan domatesin başka yerden beslenme imkanı yoktur, siz ona ne verirseniz, o onu kullanmak zorundadır. Bu, abartısız, bir hükmetmektir !
Topraklı tarımda bunu yapma lüksünüz yoktur, bitki kökünü nereye atsa, o an için ona yetecek besini bulacaktır, az veya çok !
Topraksız tarımda, yapılan hata veya başarı kendini 3 gün içinde göstermektedir, topraklı tarımda ise bu bir hafta ile onbeş günü bulabiliyor.
Hal böyle iken, ****** topraksız tarımda bitkiler, topraklı tarıma göre çok daha hızlı büyüyor, bitkinin ihtiyacını tam olarak karşıladığımızda, bitkide bize çok vede lezzetli meyveler veriyor.
Topraksız tarımda, sorunuzda sorduğunuz gibi, değişik tekniklere sahip, bence* topraksız tarımda en verimli yetiştiricilik hidroponik tekniğidir. Denemelerimde katı ortam kültürüne göre, hidroponik kültüründe daha çabuk ve daha çok ürün almıştım.
Su kültüründe yetişmiş bitkilerin meyveleri, katı ortam kültüründeki yetişmiş meyvelerden daha dayanıklı olduğunu gözlemledim.
Fakat profosyonel olarak yapılan yetiştiricilikte, hidroponik kültürü pek rağbet edilmez, çünkü bitkilerin her hangi birindeki hastalık, su ile diğerlerine çok çabuk bulaşabilir ve seranın tamamını kaybedebilirsiniz.
3. Hidroponik ortamda, ilk sorunuza verdiğim cevapdaki gibi güzlük veya sezonluk yetiştiricilik yapılabilir, seranızı ısıtabiliyorsanız sezonluk yetiştiriciliği tercih etmeniz daha iyi olacaktır, çünkü bir fideden daha çok faydalanmış olursunuz.
Domates bitkisi uygun sıcaklık, nem, ışık ve yeteri kadar besin-su alabilirse ayda dört çiçek salkımı veriyor, buda haftada bir çiçek demektir. Fakat ben kışları (aralık,ocak,şubat) hiç dört çiçek alamadım.
Umarım sorularına tatminkar cevap vermişimdir :)

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024