agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Saksı Deliklerinden Taşma Sorunu (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/44932.htm)

cobhccob 10-10-2021 22:01

Saksı Deliklerinden Taşma Sorunu
 
Selamlar,

Yerden yüksekliği 80 cm olan bir sehpa üzerine 4 tane 1 metrelik 70 lik boru ile bir hidroponik sistem kurmaya çalışıyorum.

Motorum 2000lt /h eskiden akvaryumdan kalan motorum. 20 lik borular ile su giriş çıkış tesisatını kurdum.

Bugün denemesini yaptım. Sızdırma sorunlarını çözdüm ve 70 lik borulara delikleri açtım. Suyun girdiği boruda saksı deliklerinde ciddi taşma var. Aşırı demoralize oldum. Aklıma birkaç çözüm geliyor. Tecrübeli arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim.

1-70 lik boruları 100 lük ile değiştir. Fakat 5cm olan saksılarım su seviyesine deyebilecek mi ? Ayrıca muazzam bir israf olacak. 70 lik borular ve dirsekler atıl duruma geçecek.

2-Su taşıyan 20 lik boruları daha büyüğü ile değiştirmek. Hali hazırda elimdeki ölçülere göre keislmiş tüm malzemeler çöp olacak.

3-Daha düşük debili bir motor almak

4-Motor çıkışına bir dirsek monte edip suyun bir kısmını çıktığı gibi depoya geri döndürmek. ( Debi ayarlı damlama sistemlerinde bulunan musluklu şeyler ile)

5-Sistemin kurulu olduğu sehpayı bir miktar yükseltip motorun bastığı suyun yüksekliğini arttırarak gücünü azaltmak.

Aklıma gelenler bunlar. Daha etkili daha kesin bir çözüm yöntemi önerilerine ağığım. Herkese bol bereketli günler dilerim.

Portakal Rengi 15-10-2021 09:01

Kurduğunuz sistemin krokisini vermemişsiniz.
Eğer boruları ucuca ekleyerek yapıyorsanız, toplam boru direnci fazla geldiği için girişte taşma yaşarsınız. Debiniz fazla olduğu için aynı sorunu yaşarsınız.
Ancak, asıl sorununuz bilgi eksikliği olabilir. Bitkilerinizi beslemek için hangi miktarda debiye gereksiniminiz var ? Boru içindeki su hızınız ne olmalı ? Sistemi buna göre boyutlandırmak gerekir.
Debi düşürmek için 4 no işe yarar.

cobhccob 18-10-2021 16:08

Fotoğraf yükleyemedim. Paintte çizmiştim :)

Seri bağlı idi sistem. Şimdi paralel yapacağım. Sisteme tek noktadan 4 e bölünecek şekilde 20lik borudan su girişi olacak. Aynı şekilde tek noktada birleşen 25 lik borular ile çıkış olacak. Tapalara silikonları çektim. Kuruduğunda kuracağım. Foto atmayı öğrendiğimde de foto paylaşacağım. Teşekkürler .


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021