agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Topraksız tarımda ilk denemem (göbek marul) (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/43324.htm)

fazil_t 29-06-2019 16:10

Topraksız tarımda ilk denemem (göbek marul)

5 Eklenti(ler)
Merhaba forumda yeni üyeyim ve gerçekten çok faydalı bilgiler var, herkesin emeğine sağlık.

Çok fazla bilgi var hepsini okuyamadım ama doğrusu topraksız tarım ile ilgili olan bilgilerin çoğunu inceledim. Bende topraksız tarım yöntemi ile ürün yetiştirmek istiyorum bu nedenle birtakım denemeler ve hatalar yaptım bu konuda tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum özellikle göbek marul yetiştirciliğinde yardıma ihtiyacım var. Yanlışlarımı söylerseniz memnun olurum şimiden çok teşekkür ediyorum.

Malzemeler:

- Göbek Marul (Iceberg) Tohumu
- 1m genişliğinde 3.5m uzunluğunda etrafı sera brandası ile kapalı minik bir sera kurdum
- Ec,Ph metre, mini dalgıç pompa, su motoruve hava taşı satın aldım
- 40 litre kapasiteli 1 adet kova (besin havuzu için)
- 3 metre uzunluğunda 100lük pimaş boru
- Zaman ayarlı priz
- Besin kiti (tartes den satın aldım)
- Pet bardak ( daha sonra tekrar tartes den file saksı satın aldım)

- Öncelikle fideleri yetiştirmek için viyol a torf sererek ve tohumları yerleştirerek üzerini naylon ile kapattım ve her akşam toprağı nemlendirdim, sanırım gerekli hava koşullarını sağlayamadığım için fidelerin yetişmesi 20 günü buldu.

- Fideleri pimaş boru üzerine yerleştirmiş olduğum delikli bardaklara yerleştirdim, sadece delikli plastik bardak ve boru içerisinden geçen/akan su ile fidelerin kökleri ıslanıyordu, fidelerin altında saksı ve bardak içerisinde ayrıca perlit veya taş yünü gibi başka şeyler kullanmadım sadece fide ve saksısı ve pimaştan geçen su var.

- Zaman ayarlı prizi(su motorunu), yine forumda okuduğum bir konudan esinlenerek 15dk arayla çalışacak süreye ve öğlen saatlerinde ise 12:00-15:00 arsında sürekli çalışacak şekilde ayarladım. (hava motoru ise 24 saat aralıksız çalışıyor)

- Her gün EC değerini kontrol ettim ve 1.3 ile 1.4 seviesi aralığında tutmaya dikkat ettim. Su sıcaklığını 20 derece altında tutamıyorum, şişedeki suyu buzdolabında buz yaparak besin tankına gün içinde bırakıyorum ve kovadaki suyun sıcaklığını düşürmeye çalışıyorum.

- Mini sera içerisindeki sıcaklığı gündüz 24-25 derecenin altına düşüremedim, serada açmış olduğum camları açık tutsamda sıcaklık düşürmek için sanırım farklı bir yöntem bulmalıyım.

- Ph seviyesini 6.5 sevisinde tutmak için limon tuzu kullandım.

Sonuç olarak, su sıcaklığı ve hava sıcaklığını marulun istediği şekilde dengede tutabildiğimi düşünmüyorum fakat besin seviyesini ve ph değerini elimden geldiğince gün içinde kontrollü tutmaya çalıştım ve marullar şuan ekteki fotoğraflardaki durumdalar.

Marullardan daha önce ekmiş olduklarımı bardaktan file saksıya aktarmadım ama kökleri görüntüdeki gibi.
Bazı marullarda dikey bir şekilde büyüdü sanki tohuma kaçmış gibi duruyor.
Bazı yapraklarda beyazlamalar oldu.

Bu konuda yardımlarınıza ve önerilerinize ihtiyacım var. Gerekirse topraksız tarımda marul yetiştiriciliğine örnek gösterebileceğiniz serayı ziyarete gidebilirim. Bu konudaki eksiklerimi söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

fazil_t 29-06-2019 16:20

diğer fotoğraflar

5 Eklenti(ler)
Marullara ait diğer fotoğraflar

nk_tarim 29-06-2019 20:44

Merhaba. Kolay gelsin.

- bitkileri ortu altinda tutmasaniz? Hatta naylon ortu yerine golgeleme tulu ile golgeleme yapsaniz? Gelen gunesi azaltip, sicakligi dengelemeye yardimci olur.

-topraksiz sistem marul ile ilgili olarak sn. Mehmet Demiroglu ile iletisime gecebilirsiniz. Uygulamali egitim de sunuyor bildigim. Canakkale bayramic. Facebook uzerinden bakin

fazil_t 30-06-2019 12:52

Teşekkürler nk_tarım. Peki su ve hava sıcaklık ölçüleri ne olmalı

casper17 30-06-2019 21:55

Konuyla ilgili bilgim yok ama, emeğinize sağlık.

fazil_t 02-07-2019 19:49

Teşekkürler daha iyisini yapmak için yardıma ihtiyacım var şuan başarısızım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024