agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   2,5 ec değeri olan su ile cocopeat ortamında domates yetiştirme denemesi. (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/43153.htm)

mkarin19 15-04-2019 21:33

2,5 ec değeri olan su ile cocopeat ortamında domates yetiştirme denemesi.

1 Eklenti(ler)
Topraklı olarak yıllardır (25 yıl) bu suyu kullanarak yaptığımız domates üretiminde verim çok yüksek olmamasına rağmen hiçbir yerde tadamayacağınız lezzet ve aromada domatesler yetişiyor. Kuyu suyunun ec değerini çin malı ec metre ile ölçtüğümde 2,0 gösteriyordu. Yeni aldığım ve kalibre ettiğim adwa ad32 ile ölçtüm ve sonuç ec 2,5 .
Yaklaşık 15-20 yıl önce topraksız tarım ilgimi çekmişti. Bu sene ilk defa topraksız tarım denemesi yapmak nasip oldu. Hobi seram 50 m2. 7 nisanda fidelerin çoğunu 9-10 litre cocopeat ile doldurduğum fidan poşetlerine diktik. 50 tane fideyi ise Perlit ile doldurduğum fidan poşetlerine diktik. Kalsiyum ve magnezyum test kitleri ile suyun Kalsiyum ve magnezyum değerlerini ölçtüm. Kalsiyum 180 ppm. Magnezyum 100 ppm.
Kalsiyum ve magnezyum değerlerini ölçmeden önce florida 1. aşama domates formülüne göre gübre eriyiği hazırladım. Ama tedbiren eriyiğe kalsiyum ve magnezyumu %50 oranında azaltarak eriyik hazırladım. iyi ki öyle yapmışım. 200 Litre sulama tankına stok solüsyondan eklediğimde ; 2,5 olan ec 3,22 oldu. Bundan sonraki stok solüsyonu hazırlamamda Ölçüm değerlerine göre kalsiyum ve magnezyum hiç kullanmayacağım.
Resimdeki fideler 8 günlük

Selahattint 16-04-2019 18:10

Gelişmeleri takip ediyorum cocopet ve perlit nereden aldınız ben fidilerim büyümesini bekliyorum ben bir deneme yapacağım özel msj olarak tel no atarsanız bilgi alışverişinde bulunabiliriz

mkarin19 16-04-2019 18:16

Cocopeat alımı karedenizsera dan (çilek ve domates torbası şeklinde almıştım, daha sonra torbaları poşetlere boşalttım), perlit n11'den. Tartes ten de 3 adet kayayünü torba aldım. 3 adet kayayünü torbaya 12 domates diktim . Şu anki gözlemim kayayünü ve perlitdeki domateslerin gelişimleri zayıf, cocopeat fena değil. Bunun nedeni kullandığım gübre solüsyonundan ve sudan da olabilir. Çünki cocopeat malzemede az miktarda da olsa besin elementleri bulunuyor. Başka bir neden ise renk olabilir. Cocopeat koyu renk, perlit ise beyaz. Cocopeat renginden dolayı daha çok ısınıyor. Başka bir ihtimal cocopeat doyuma ulaşana kadar yüksek ec li suyu tolere ediyor olabilir. Sorunun kesin nedenini tespit etmek için zamana ihtiyacım var.

mkarin19 16-04-2019 18:25

Birkaç gündür hava soğuk ve sürekli bulutlu. Bu nedenle bitkilerin su isteği çok az. Zannedersem Güneş olmadığından domatesler boyuna uzuyor. Kalınlaşma az. Bu durumun gübre formülü ile ilgisi yoktur umarım.

mkarin19 17-04-2019 19:15

3 Eklenti(ler)
Bugün 10. gün. florida 1. aşama formülünü uyguluyorum. Dün küçük bir değişiklik yaptım ve formüldeki azot miktarını 85 ppm ve potasyum miktarını 150 ppm. değerine yükselttim. 2 Günde iyi yönde gözle görülür değişim gözlemledim. Yeni Ec değeri 3,32 (180 litre 2,5 ec kuyu suyu, 20 litre 0 ec arıtma suyu)

idris şenol 17-04-2019 22:15

Uygulama yapıcağmız formüller, aynı meridyen şehirlerin iklim yapısına göre olmalı yaz ve kış şartları göz önünde bulunmalı

mkarin19 17-04-2019 23:29

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 1566063)
Uygulama yapıcağımız formüller, aynı meridyen şehirlerin iklim yapısına göre olmalı yaz ve kış şartları göz önünde bulunmalı

İdris Bey; klasik sebze yetiştirme yönünden tecrübem iyi olmasına rağmen topraksız tarım tecrübem hiç yok. Ama mantığını çok iyi kavradım. Aşağıdaki resimdeki tabloda derlediğim birkaç çeşit formül var. Suyumuzun Ec değerinin çok yüksek olmasından dolayı diğer formüllere göre daha az ppm ve ec değerine sahip olan florida formülü ile başladım. Bitkilerin durumuna göre, kendi şartlarıma uygun bir formül oluşturma çabası içinde olacağım. Çeşitli yabancı ve yerli kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla Yüksek Ec değerinin meyve kalitesini bozduğunu (pazarlama yönünden bozuyor ama lezzet yönünden arttırıyor) ve verimi düşürdüğünü biliyorum. Su arıtma cihazı ile suyun Ec değerini düşürmeyi denedim ama 20 litre su arıttıktan sonra arıtma membranı tıkandı. Sanayi tipi su arıtma cihazları oldukça pahalı ve 50 m2 sera için almak akıllıca değil.
Sizin topraksız tarım konusunda tecrübelerinizden istifade etmek isterim.
Sizin daha önce kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz bir formül ya da önerileriniz varsa onuda bildirirseniz sevinirim.

mkarin19 18-04-2019 19:14

1 Eklenti(ler)
Biraz önce çektiğim fotoğrafta cocopeat ve perlit farkı açıkça görülüyor.

idris şenol 18-04-2019 19:36

Şuanin sıkıntı gözükmüyor ben fikir açısından söyledim
site formda denenmiş formüller var herhangi bir şey ters giderse ozaman karar veririz
yanlız kokopit perlit karışımı bu işin en idaale en azından dometeste öyle
sizinde bildiği gibi dometes suyu seven bir bitki öyle bir gelişim süreçleri olacakki damla damla serum gibi verseniz belkide yetersiz gelecek
perlitte sorun yok besi suyu az geliyor durup durup gelişişiyor ona ayrı bir sisitem gerekli daha fazla besinli su verirseniz diyerlerin seviyesine daha çabuk gelir
fakat ******* idaale cocopit perlit karışımı
Ec si yüksek sularda formül deyeri düşük deyerler daha iyi netice verebilir ama ilerki aşamalarda görüceğiz
devem edin takip edicem

mkarin19 20-04-2019 21:12

gübreleme ile ilgili çok önemli bilgiler

5 Eklenti(ler)
1. resim mulder's chart besin elementlerinin birbirleriyle etkileşimlerini gösteriyor.
2. resimdeki grafikte görüldüğü gibi maksimum verim için gübre uygulamasında kritik eşik değeri yakalamanın önemi anlaşılıyor. Belli bir noktadan sonra verimin artmadığı ve aşırı gübrelemede verimin düştüğü görülüyor.
3. resimdeki grafikte yine kritik eşik görülüyor.
4. resimdeki grafikte fosfor daki kritik eşik görülüyor(50-60 ppm.) . Buraya dikkat edelim: 1. resimdeki etkileşimlerden dolayı (suyunuzda ki elementlerden v.s) fosfor alımında sıkıntı oluyorsa fosfor değeri duruma göre 120 ppm değerine kadar arttırılabilir. Diğer besin elementlerin dede aynı durum söz konusu. Ancak EC ve PH değerine çok dikkat etmeliyiz. Tabii bir besinin anormal seviyede artması diğer besin elementlerini de etkileyecektir.
5. resimde ise bazı bitkiler için araştırma sonuçlarına göre gübre tavsiyeleri var.

Anlaşıldığı üzere 2. resimdeki B aralığını yakalamak Gübre tasarrufu ve verim açısından çok önemli .

MeyveliTepe 20-04-2019 23:44

PH'ı hangi mertebeye ayarlıyorsunuz?

mkarin19 21-04-2019 01:38

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1566338)
PH'ı hangi mertebeye ayarlıyorsunuz?

Literatürde domatesin hafif asidik ortamı sevdiği ve 5,5 -6,5 arası ph uygun olacağı yazıyor. Ben ph'ı 6 olarak ayarlıyorum. Bazı yabancı kaynaklarda domates için Ph değerinin 5,5-5,8 arasının uygun olduğu yazıyor. Aşağıda bitki besin elementlerinin Ph etkileri görülmektedir.

mkarin19 21-04-2019 14:59

Arkadaşlar bir sorum olacak.
PH ile EC arasındaki ilişkiyi tam olarak bilen arkadaş varmı?
Her seferinde şöyle bir olay gelişiyor: Stok solüsyonu sulama tankına katıyorum ve karıştırıyorum. EC ve PH değerini ölçüyorum. Örneğin EC 3,45 PH 6,9 Gibi bir değer okuyorum. PH değerini düşürmek için Eritilmiş limon tuzu katıyorum ve su tankındaki suyun PH değerinin 6,00 olmasını sağlıyorum. Hemen Peşinden tekrar EC değerini ölçüyorum ve EC değerinin 3,45 ten 3,25 e düştüğünü görüyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

Nevzat Uz 21-04-2019 18:41

Sayın mkarin19 merhaba,
Geçen yıl yapmış olduğum küçük çaplı bir denemede Ph düşürmek için limon tuzu (sitrik asit ) kullandığımda besin tankı içinde bir miktar çökelti oluştu.Eğer sizde de bir çökelti oluşmuş ise EC 'nin bir miktar düşmüş olabileceğini düşünüyorum.

mkarin19 21-04-2019 22:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Uz (Mesaj 1566382)
Sayın mkarin19 merhaba,
Geçen yıl yapmış olduğum küçük çaplı bir denemede Ph düşürmek için limon tuzu (sitrik asit ) kullandığımda besin tankı içinde bir miktar çökelti oluştu.Eğer sizde de bir çökelti oluşmuş ise EC 'nin bir miktar düşmüş olabileceğini düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim Nevzat Bey. Dediğiniz durum benimde aklıma geldi, çünki depo dibinde az miktarda çökelti görmüştüm. Ancak sitrik asit in hangi madde ile reaksiyona girip çökerttğini merak ettim doğrusu .

Nevzat Uz 21-04-2019 23:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mkarin19 (Mesaj 1566399)
Cevabınız için teşekkür ederim Nevzat Bey. Dediğiniz durum benimde aklıma geldi, çünki depo dibinde az miktarda çökelti görmüştüm. Ancak sitrik asit in hangi madde ile reaksiyona girip çökerttğini merak ettim doğrusu .

Ben ph düşürmekte sülfürikasit kullanarak çökelti sorununu çözmüştüm.Siz de
sülfürik asit kullanabilirsiniz.

mkarin19 22-04-2019 19:05

15. gün gelişim durumu

3 Eklenti(ler)
Açık alan ve normal sera domateslerine kıyasla boyları oldukça fazla uzadı. Fidelerin dikiminden bu güne geçen 15 günün 12 günü sürekli bulutlu. 3 Çeşit domates diktim. Namlı f1(dikim tarihi; bir kısmı 7 nisan bir kısmı 11nisan) , Ömür f1 (14 adet, dikim tarihi; 12 nisan ) , Yiğit f1 (50 adet, dikim tarihi 15 nisan). Resimdeki domatesler Beff domates çeşidi Namlı f1. Salkımdaki çiçek sayılarını inceledim 4-7 arası . Çoğu genelde 5 çiçekli. Eğer Havalar düzelirse birkaç güne kadar çiçek açmalarını bekliyorum.

mkarin19 26-04-2019 20:06

Damla Sulamada kullandığım ayarlı debili damlatıcılar ile düzenli ve eşit bir sulama gerçekleştirmek oldukça zor. Bu nedenle bugün damlatıcıları değiştirdim ve katif damlatıcı aldım. Katif damlatıcılar sabit debili olduğundan her bitkiye eşit su miktarı damlayacak. Bu durumun zaman ayarlı sulama ve su kontrolünü çok kolaylaştıracağını tahmin ediyorum.
İdris Bey' in perlit teki domatesler için söylediği "perlitte sorun yok besi suyu az geliyor durup durup gelişiyor ona ayrı bir sistem gerekli daha fazla besinli su verirseniz diğerlerinin seviyesine daha çabuk gelir" uyarısına uyarak perlit torbalarına 3,75 L/h , cocopeat torbalarına ise 2,35 L/h debili katif damlatıcı taktım.

mkarin19 27-04-2019 12:55

2 Eklenti(ler)
20. gün . iki gündür havalar düzeldi , artık güneş ortaya çıktı :) .Domatesler yatmaya başladı, ipe alma zamanı geldi hatta geçiyor. İlk çiçekler görülmeye başladı.

mkarin19 01-05-2019 00:50

sulama suyu analizi

1 Eklenti(ler)
Topraksız tarımda kullanmaya çalıştığım kuyu suyunu analize göndermiştim ve sonuç bugün geldi. EC metre ile 2,5 ms/cm ölçtüğüm suyumuz aşağıda görülen analiz raporunda 0,54 ds/m yazıyor. EC metrenin doğruya yakın ölçtüğünden eminim çünki pek çok çeşit su ile ölçüm yaparak denedim.
Birim olarak ms/cm=ds/m eşitmiş. Bu durumda bu analiz sonucuna ne derece güvenmeliyim, analiz sonuçlarının değerlendirilmesi konusunda yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

mkarin19 02-05-2019 21:55

1 Eklenti(ler)
Fideleri dikim tarihinden itibaren 25 gün geçti. Bu geçen zamanda seradaki bitkilerin gelişimini sürekli izledim. Çorum / Osmancık iklim şartlarında florida formülü 1. aşama daki azot değeri çok yüksek geldi. Normalde bu formül en düşük azot içerikli formüllerden birisi. Domateslerde 1. salkım çiçekler açtı, 2. salkım ise birkaç gün içinde açmak üzere. Gözlemlerim sonucu 1. salkım yerden çok yüksekte oluştu. 1. salkım ile 2. salkım arasındaki mesafe biraz fazla. 1. Tecrübem ilk seviye gübredeki azot miktarı zannımca 40-50 ppm civarında olması gerekiyor. (Benim kullandığım su ile tabiiki)
Aşağıdaki fotoğraf 30 nisanda çekildi.

mkarin19 03-05-2019 16:12

5 Eklenti(ler)
Bugün itibariyle fideler

Serdar Aksu 05-05-2019 02:14

Sulamayı hangi aralıklar ile yapıyorsunuz ?.

mkarin19 05-05-2019 10:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serdar Aksu (Mesaj 1567513)
Sulamayı hangi aralıklar ile yapıyorsunuz ?.

Sulamayı ilk 15 gün manuel olarak yaptım. Hava çoğunlukla soğuk ve bulutluydu, bu nedenle su ihtiyacı fazla olmuyordu.Bazı günler 1 defa su veriyordum. 15. günden sonra zaman ayarlı olarak sulamaya başladım ve genelde günde 6 defa (saat 8,10,12,14,16,18) 2 dakika sistem çalıştı. Katif damlatıcılar 2,3 lt/h Damlattığından her fideye günde 460 cc. su vermiş oldum.
15. günden sonrada dijital zaman saatinin hatalı çalışması (bazen kendini resetliyor) nedeniyle bazı günler manuel olarak günde 2 defa su verdim. Yani standart bir sulama düzeni henüz yok.

mkarin19 05-05-2019 14:20

1 Eklenti(ler)
Çiçekler domatese dönüşmeye başladı.

mkarin19 08-05-2019 23:54

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mkarin19 (Mesaj 1567131)
Topraksız tarımda kullanmaya çalıştığım kuyu suyunu analize göndermiştim ve sonuç bugün geldi. EC metre ile 2,5 ms/cm ölçtüğüm suyumuz aşağıda görülen analiz raporunda 0,54 ds/m yazıyor. EC metrenin doğruya yakın ölçtüğünden eminim çünki pek çok çeşit su ile ölçüm yaparak denedim.
Birim olarak ms/cm=ds/m eşitmiş. Bu durumda bu analiz sonucuna ne derece güvenmeliyim, analiz sonuçlarının değerlendirilmesi konusunda yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

Su analizinin hatalı olabileceğini düşünerek tekrar numune gönderdim ve aşağıdaki sonucu bildirdiler. Kalsiyum, magnezyum,sodyum , bor ve bikarbonat değerleri çok aşırı . Kudret TEZEL Hocamın forumda gösterdiği hesaplamaya göre Miliekivalent/Litre değerlerini ppm ye çevirdim. Umarım doğru çevirmişimdir. Bu analizin yorumlanması hakkında Konuya tam hakim değilim.Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum

mkarin19 09-05-2019 02:20

Sanırım bu analizde güvenilir değil. 1. husus Anyon ve Katyon toplamları eşit değil. 2. husus eğer doğru hesapladıysam 3673 ppm. çözünmüş madde var. Çözünmüş madde= ec değerix640= 2,37x640=1516 ppm olması gerekiyor.
Analiz sonucu; çözünmüş madde/EC Değeri =640 olması gerekiyor. Veya 3673/640= 5,73 (ec değeri ) olması gerekiyor. Hiçbir şekilde hesap tutmuyor.
BAKİYE SODYUM KARBONAT Şöyle hesaplanmış :
BAKİYE SODYUM KARBONAT=HCO3-(Ca+Mg)=26,5-(13,79+11,93)=0,78 meq/L

Ben bu durumdan şunu anladım; Bikarbonatlı bileşik oluşturmak için 0,78 meq/L kalsiyum ya da magnezyum vermem gerekiyor. yanlış düşünüyor olabilirim.
+ normal kullanacağımız kalsiyum ve magnezyumu da vermek gerekiyor galiba. onu tam kestiremedim.

mkarin19 10-05-2019 20:47

2 Eklenti(ler)
26 numaralı mesajda yazdığım hesap yanlışmış. Daha önce forumda yanlış hesaplanmış.
http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/22141.htm

Belki araştıran diğer arkadaşlara faydası olur. İnternette araştırdım. Aşağıdaki linkte Miliekivalent/Litre- ppm dönüşümleri yapılabiliyor.

Calcium (Ca) conversion to mmol/L, µmol/L, mg/dL, mg/100mL, mg%, mg/L, µg/mL, mEq/L. Online converter from conventional units to SI units | UNITSLAB.COM

Bu siteden yaptığım ve öğrendiğim hesaplamalara göre suyun ppm değerleri aşağıdaki gibi oldu.

mkarin19 10-05-2019 21:30

1 Eklenti(ler)
Yamalı bohça gibi bir su analizi oldu. Daha önceki mesajımda magnezyum ve kalsiyum test kitleri ile ölçüm yaptığımdan bahsetmiştim. Bu ölçümlerde kalsiyum 180 ppm magnezyum 100 ppm çıkmıştı. Su analizindeki meq/l değerleri yerine bu değerlerin meq/l karşılıklarını yazdığımda aşağıda görüldüğü gibi anyon ve katyon toplamları yaklaşık olarak birbirine eşit oluyor.

BAKİYE SODYUM KARBONAT 9,5 oluyor ve SAR değeri 3,11

Bakiye sodyum karbonat ın etkilerini yok etmek için aynı ölçüde kalsiyum vermek gerekecek . Yaklaşık 10 meq/l kalsiyum 204 ppm

mkarin19 11-05-2019 02:19

2 Eklenti(ler)
Bu konuyu açmamdan itibaren topraksız tarımı öğrenme sürecim devam ediyor. İlk yazdıklarımla ve bildiklerimle şu an yazdıklarım ve öğrendiklerim arasında kıyaslama yaptığımda çok farklı yerlere geldik. Bu nedenle ilk yazdıklarım ile sonradan yazdıklarım arasında bazen çelişkiler oluştu. Kaliteli bir su ve çeşitli denenmiş formüllerle sebze yetiştirmek daha kolay olurdu. Suyun durumu ve su analizlerinin güvenilir olmayışı işi zorlaştırdı. Şu an EC metrenin ölçümünün dahi doğru değer gösterdiğinden % 100 emin değilim. Yıllardır bahçemizde hobi olarak sebze yetiştirdiğimizden dolayı Bitkilerin görünümünden ihtiyaçlarını, fazlalıklarını biraz da olsa anlıyorum. Bu durum avantaj sağladı ve hızlı müdahale ederek şu ana kadar büyük bir problem yaşamadan 34 günde bitkilerde iyi bir gelişim sağladık. 34 gün içerisinde 5 defa solüsyon içeriğini değiştirdim. 5 gündür kullandığım son formül şu an gayet güzel bir gelişim ve bitki görünümü sağladı. Bu formül aşağıda 1. resimde görülüyor. Ancak küçük çapta gördüğüm gelişim aksaklıklarından dolayı bu formülde yarın bazı değişiklikler yapacağım. Yarından itibaren uygulayacağım formül ise 2. resimde görülüyor. Şu anki görüşüm 3-4. salkım çiçek aşamasında bu su ile kullanılabilecek en iyi formülü elde ettim sanırım. (molibden 0,05 olacak)
NOT: Hiç kalsiyum ve magnezyum kullanmadan formüller de denedim ama kısa vadede gördüğüm sonuçlar iyi değildi. Suda oldukça fazla kalsiyum olmasına rağmen; formüldeki kalsiyumu arttırdıkça bitkiler daha canlı bir görünüm aldı.

(1 ton su için hesaplanmıştır)

Nevzat Uz 11-05-2019 20:07

Sayın mkarin19 ,
Hem uygulamalarınıza hemde araştırmalarınıza ilişkin paylaşımlarınızı ilgi ile
takip ediyorum.Linkini vermiş olduğunuz su analiz değerlerinin dönüşümüne
ilişkin kalkulatörün önemli olduğunu düşünüyorum.Sizi kutlar katkılarınız için
teşekkür ederim.Başarılarınızın ve katkılarınızın devamını diliyorum.

mkarin19 12-05-2019 00:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Uz (Mesaj 1568012)
Sayın mkarin19 ,
Hem uygulamalarınıza hemde araştırmalarınıza ilişkin paylaşımlarınızı ilgi ile
takip ediyorum.Linkini vermiş olduğunuz su analiz değerlerinin dönüşümüne
ilişkin kalkulatörün önemli olduğunu düşünüyorum.Sizi kutlar katkılarınız için
teşekkür ederim.Başarılarınızın ve katkılarınızın devamını diliyorum.

Ben teşekkür ederim Nevzat Bey. Bu sitedeki paylaşımlardan pek çok şey öğrendim. Bende bu konu ile ilgilenenlerin benimle beraber tecrübe kazanması ve hobi amaçlıda olsa tarımsal üretime katkı sağlaması amacı ile bu konuyu açıp paylaşımları yapmaya karar verdim. Anormal bir durum olmazsa en geç 15 haziran gibi denemelerin ilk sonuçlarını görmeyi umut ediyorum.

mkarin19 12-05-2019 01:17

2 Eklenti(ler)
11 mayıs itibariyle domatesler.

1. fotoğraf Namlı F1 Beef domates 2. çiçekler. Besleme ve su miktarı eşit olduğundan tüm bitkilerin salkımları aynı hizada. Topraklı yetiştiricilikte bu çok zor oluyor.

2. fotoğrafta görülen ise yiğit f1. Yiğit f1 burayı çok sevdi. Kataloğunda salkımda 4-6 meyve yazıyor ama diktiğim 50 fidenin en az çiçek çıkaranı 10 çiçekli . Salkımda 16 çiçekli olanlar var. (çeşit salkım domates çeşidi değil)

mkarin19 14-05-2019 22:18

1 Eklenti(ler)
14 mayıs sabah çektiğim fotoğraf. Sera küçük, Fide sayısı oldukça fazla ve sık, birde buna hızlı gelişim eklenince (boyları 120 cm civarı oldu) fideler birbirine giriyor. Seranın tepe noktası 2, 7 metre. İpin boyu yaklaşık 1.8 metre. Bu ayın sonunda ip boyunu geçeceğini tahmin ediyorum.fidelerin başına birşey gelmezse Kalan aylarda(haziran, temmuz, ağustos, Eylül, Ekim) Bu fideler nereye gidecek. Şu an herhangi bir böcek ve hastalığa rastlamadım.

mkarin19 15-05-2019 02:29

Bitki beslemesi nasıl olmalı

1 Eklenti(ler)
Daha önceki topraklı tarım tecrübelerim ve 37 günlük Topraksız tarım deneyimimi birleştirerek; topraksız tarımda aşağıdaki hususlara özellikle dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum.
1. Katı ortam topraksız yetiştiricilikte Fideleri beslemede dikimden itibaren düşük azotlu formülle başlamak en uygunu. Örneğin azot 70 ppm ise potasyum 120 hatta 140 ppm gibi bir değer olacak şekilde eriyik hazırlanmalı. İlk aşamada azotun yüksek olması meyvenin geç ve yukarıda teşekkül etmesine yol açıyor. Aşağıda mulder's chart tablosunda görüldüğü gibi azotun antagonist etkileşim halinde olduğu tek makro besin maddesi Potasyumdur. Yani azot yüksek olursa potasyum alımı azalır, potasyum fazla olursa azot alımı azalır. İlk aşamada bitki boyunun aşırı artmasını sağlayan azotu kaba tabirle frenlemek için potasyumu arttırmak gerekir.

2. İlk aşamada sulama uzun aralıklarla yapılarak bitkinin aşırı gelişmesi frenlenmelidir. (Yani az su verilmesi)

mkarin19 15-05-2019 02:40

3- İlk meyveler teşekkül edene kadar 1. ve 2. maddeye çok dikkat edilmeli ve ilk meyveler teşekkül ettikten sonra; bitkinin meyveleri de besleyeceği hususu göz önünde bulundurularak azot 100 ppm , potasyum ise 150 ppm olacak şekilde eriyik hazırlanmalı ve sulama aralığı biraz kısaltılmalıdır. Sulama aralığı hava durumuna ve bitkinin gelişimine göre ayarlanmalı ve her gün aynı miktarda sulama yapılmamalıdır.
4- 2. salkımdaki meyveler teşekkül ettikten sonra ise azot 120 ppm , potasyum 180 ppm. (1 e 1,5 oranı gözetilecek) değerine getirilmelidir.
5- Bitkilerde Gelişim hızlı ise sulama aralığı uzatılmalı, bitkilerde herhangi bir hastalık v.s problem yokken gelişim yavaş ise sulama aralığı kısaltılmalıdır. (Hava sıcaklığına göre tecrübe ile tespit edilecek)
6- Bitki boyu uzadıkça daha fazla yaprağın, daha uzun gövdenin ve oluşan meyvelerin canlı kalabilmesi için daha fazla su ihtiyacı olacağı açıktır. Bu nedenle bitki büyüdükçe uygun sulama yapılmalıdır.

mkarin19 15-05-2019 03:25

7- Domates Çeşidinin özelliğine göre salkımdaki Çiçek sayısı olması gerekenden az miktarda ise fosfor alımında sıkıntı olabileceği akla gelmeli ve mümkünse kök gelişimi de kontrol edilerek fosfor bir miktar arttırılmalıdır.

mkarin19 17-05-2019 01:17

Yukarıdaki yazıları yazarken aklıma bir şey geldi ve forumdaki konu hakkında bilgi ve deneyimi olan arkadaşlara sorma gereğini hissettim.

Konuyu örneklerle açıklayacak olursam; örneğin 1000 adet bitkiye günde 500 litre gübreli su veriyoruz. Kullandığımız suyun EC değeri 2,5. Biz bu suya örneğin 2 kg gübre karışımını erittik ve kattık. Gübre eriyiğini kattıktan sonra sulama suyunun ec değerinin 3,5 olduğunu kabul edelim. Biz bu suyu 1 günde bitkilere verdiğimizde her bitkiye 500 cc. su ve 2 gram besin maddesi vermiş olacağız. (sonuçta 500 litre Suyun durumu örneğin 100 ppm N, 50 ppm P, 150 ppm K, .....v.s gibi olacak)

Aynı gübre miktarını (örnekteki gibi 2 kg) 1 günde 1000 litre su kullanarak ve çok uygun ayarlanmış sulama aralıklarıyla verirsek her bitkiye günde 1000 cc. su ve yine 2 gram gübre miktarı vermiş olacağız. Gübreli olarak suyun ec değeri de 3,5 yerine 3,00 olacak. (sonuçta 1000 litre Suyun durumu örneğin devamı olarak 50 ppm N, 25 ppm P, 75 ppm K, .....v.s gibi olacak)

Yukarıda kurduğumuz mantık uygulanabilir mi?

mkarin19 21-05-2019 02:21

1 Eklenti(ler)
30 numaralı mesajda bahsettiğim 1. formülden sonra yine mesajdaki 2. formüle geçeceğimi söylemiştim. Ama 1. formüldeki stok solüsyon bitene kadar 2. formüle geçmedim. 19 mayıs pazar günü budama , ipe sarma işlemi yaparken bitkileri daha detaylı inceledim. Gözümden kaçan ve farklı ve hatalı yorumladığım hususları fark ettim. Bitkiler meyve-çiçek döneminde olduğu için 120 ppm azotun az geldiğinin farkına vardım. Çünkü Gelişim yavaşladı ve bitki kalınlaşması yeterince iyi değil. Bu nedenle 30 numaralı mesajda bahsettiğim 2. formülü uygulamaktan vazgeçtim ve aşağıda 1. resimde görülen formülü denemeye karar verdim. 20 mayıstan itibaren bu formülü uyguluyorum. Birkaç gün bitkileri gözlemleyeceğim. Eğer istenilen sonucu vermezse sulamada kullandığım tanka bir miktar Amonyum sülfat ekleyerek azot değerini 200 ppm değerine çıkarmayı düşünüyorum. (Şu an % 8 amonyum azotu, %92 Nitrat azotu)

Nevzat Uz 21-05-2019 21:29

Sayın mkarin19,
Söünü ettiğiniz 30. mesajınızdan sonra azot değerlerinin az olduğu hakkında görüşümü yazmak istedim ancak uygulayacağınız formülün ardında Florida ismi olunca vazgeçtim.
Zira benim gerek bu forumdan gerekse yerli v eyabancı diğer kaynaklardan elde ettiğim
altmışın üzerinde (farklı bitkiler için) besin formülünün sadece dört tanesinde (ikisi sizin
sözünü ettiğiniz Florida 1. ve 2. aşama) azot değerleerinin 100 ppm'in altında olduğunu
tespit ettim.Hatta bu altmışın üzerindeki farklı formülün ortalama azot değeri 160 ppm'in üzerinde çıkıyor.Bol ürünler dilerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024