agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   2,5 ec değeri olan su ile cocopeat ortamında domates yetiştirme denemesi. (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/43153.htm)

mkarin19 23-03-2020 16:45

sıcak zararı

2 Eklenti(ler)
Fideleri soğuklardan korumak için gece üzerlerine naylon çekmiştim. 21 mart ta sabah fidelerin üzerlerini açmayı unuttum. Öğleden sonra saat 14:00 te açtım. 60-70 civarı fide bu şekilde naylonun altında aşırı sıcaktan zarar görmüş. Umarım düzelir.

mkarin19 26-03-2020 09:27

bu karışımın ec değeri oldukça yüksek oldu.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mkarin19 (Mesaj 1583953)
Şu an Howard Resh 1. aşama domates formülünü kullanıyorum. Sadece 1 ton su için hazırladım. Ama devamında kullanmayı düşünmüyorum.
Geçen yıl aldığım notları ve bitkilerin gelişim fotoğraflarını inceleyerek uygun olabileceğini tahmin ettiğim aşağıdaki gübre formülünü çıkardım. Bu formülde Geçen yıl Açık sahada kullandığım 15-30-15+ME gübresini de kullanacağım. Bu gübrede nitrat azotu ve bir miktar amonyum azotu da var. Bu gübre NPK ve ME yönünden de tam ihtiyacı karşılamıyor. Amacım bu gübreden 50 ppm fosforu ve bu oranda diğer elementleri karşılamak. Eksik kalan Elementleri diğer gübrelerle karşılayacağım.
Kullandığımız su yüksek ec değerine sahip ve kalsiyum ve magnezyum bol miktarda var. Geçen yıl sudaki kalsiyumu hesaba katmayıp Kalsiyum nitratı hazırladığım karışımda normal düzeyde kullandığımda bitki gelişimi hızlandı, görüntüsü parlaklaştı. Ama bunun sonucu iyi olmadı. Verim de düşük oldu. Toplanan domateslerde kalsiyum fazlalığı belirtilerini gördüm. Görüntü değişiminin Kalsiyum nitrat gübresindeki nitrat azotundan kaynaklandığı sonucuna vardım. Az miktarda kalsiyum ve magnezyum kullanacağım. Hiç kullanmamaya cesaret edemedim.
Geçen yıl Gübre karışımını artırdığımda bitki hızlı gelişti ve gövde kalınlığı azaldı. Bu yıl Potasyum ile azotu dengelemek için potasyumu azotun iki katı kullanacağım. Hızlı ince büyüme yerine gövde kalınlaşarak sağlam büyüme olacağını tahmin ediyorum. Kalsiyum ve magnezyumu çok az miktarda kullanmam EC değerine de olumlu yansıyacak.

15-30-15+ME gübresini de kullanarak hazırladığım bu karışımın EC değeri tahminlerimin çok üzerinde gerçekleşti. EC değeri 3,95, ph 7,1 oldu. PH değerini sülfürik asitle 6,10 a düşürdüğümde EC değeri daha da artarak 4,15 oldu. Bu karışımı kullanmaktan vazgeçtim ve depoyu boşalttım.Zannedersem 15-30-15+ME gübresinde içeriğinde yazılanlar dışında farklı tuzlar da var.

selim_50 26-03-2020 09:48

sayınmkarin19; domateste açık alanda çiçek burnu çürüklüğü için uyguladığınız bir karışım varmı, nerdeyse ilk meyvelerimin tamamı çiçek burnu çürüklüğünden dolayı heba oluyor.
kolay gelsin,

mkarin19 26-03-2020 09:52

Son formül

1 Eklenti(ler)
Aşağıdaki karışımı dün hazırladım. Amonyum nitrat gübresi piyasada bulunmuyor bu nedenle Nitrat azotunun bir kısmını mecburen kalsiyum nitrat gübresinden karşılamak zorunda kaldım. Kalsiyumu isteğim oranın üzerinde kullanmış olduk. Sonuç EC 3,50 ph 6,10
Geçen yıl ki deneme çok verimsiz sayılmaz aslında. üst salkımlardan verim almadığım halde 50m2 seradan notlarıma göre yaklaşık 750 kg. domates toplamışız. Not almadığım ufak tefek hasatlarda muhakkak vardır. Bu sene daha iyi olması için çaba gösteriyorum.
Bu karışım olursa olur . Olmazsa ya pes edeceğim ya da taşıma su ile değirmen dönmez ama 200 metre yakınımdaki bir arazide bağ evi olan komşuda şehir şebeke suyu var. Hortum alarak Bu su ile sulama depolarını çeşme suyu ile dolduracağım. (şehir şebeke suyu ec değeri bu sene 0,88 yani çok kötü. Ama kuyu suyuna kıyasla harika)

mkarin19 26-03-2020 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 1584310)
sayınmkarin19; domateste açık alanda çiçek burnu çürüklüğü için uyguladığınız bir karışım varmı, nerdeyse ilk meyvelerimin tamamı çiçek burnu çürüklüğünden dolayı heba oluyor.
kolay gelsin,

Selim Bey Çiçek burnu çürüklüğü kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bizim kuyu suyunda kalsiyum oldukça fazla olduğu için böyle bir problemle hiç karşılaşmadım. Çözümü oldukça kolay. Arada bir Kalsiyum nitrat gübresi vereceksiniz ve sulamaya dikkat edeceksiniz. Bitkileri susuz bırakmamaya gayret edin. İlk meyvelerde bu durumun oluşmasının nedeni bitki kök sisteminin yeterince gelişmemesi. ilk etapta fideleri diktikten sonra Köklendirici kullanın. Kök gelişiminin iyi olması için taban gübresinde de toprak analizine uygun oranda fosfor kullanmaya dikkat edin.

mkarin19 26-03-2020 10:19

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 1584310)
kolay gelsin,

Diğer bir hususta sebze ekeceğiniz alanın toprağını iyi işlemek gerekiyor. Derin işleme olacak . Küçük bir alanla uğraşıyorsanız ve çapalama makineniz varsa defalarca toprak işlemesi yapınız. Toprak ne kadar un ufak olursa köklenme ve verim o kadar iyi olur.
Geçen yıl 25- 30 m2 gibi küçük bir alana çarli biber diktim. Biber diktiğim alan biraz sertleşmiş topraktı. 7-8 defa çapa makinesi ile işledik. Abartısız her hafta 1 ya da 2 çuval biber topladık. Sonuç 200 kg. ' a yakın biber.

mkarin19 29-03-2020 23:14

2 Eklenti(ler)
Zarar gören fideler düzelmeye başladı.

mkarin19 29-03-2020 23:23

3 Eklenti(ler)
Fideler büyümeye başladı. Potasyum/Azot oranını yüksek tuttuğumdan dolayı istediğim gibi fide boyları kısa. Yakında çiçek açacaklar. Denemelerde çok şey öğrendim, hala da öğrenmeye devam ediyorum. Tecrübe ve bilgi kolay elde edilmiyor. Bu formülle bir müddet devam ettikten sonra Potasyum/Azot oranını yeniden ayarlayacağım. Şu an bitkilerin uzaması ve büyümesi kontrollü ve frenlemede. Gözlemlerime göre Uzun süre bu oran kullanılırsa magnezyum eksikliği ortaya çıkacak gibi.

mkarin19 29-03-2020 23:33

3 Eklenti(ler)
Yaklaşık 100 adet çilek fidesi diktim. Çilek fideleri gelişecek mi göreceğiz. Suyun EC değerinden dolayı pek umudum yok ama yine de deniyorum. Açık alana da yakında bir miktar sırık domatesi dikeceğim. Fideler hazır. Kasalardaki ekili fideler ise patlıcan, oturak domates ve demre biber. Domatesler çıkışta gecikti. Bugün inceledim çimlenme var ama tohumlar biraz derine düşmüş. Yakında çıkarlar. Tohumları bu şekilde kasaya ekiyorum. Tohum zayiatı olmuyor. Kasada bir miktar büyüdükten sonra viyollere şaşırtıyorum.

mkarin19 09-04-2020 21:58

3 Eklenti(ler)
Domatesler gelişiyor. İlk salkım çiçek açmaya başladı ve bazı domateslerde 2. salkım çıktı. Bitkilerin görünüşüne göre azot/potasyum oranını azot lehine bir miktar değiştirmem gerekiyor.

mkarin19 15-04-2020 22:01

Bugün ki fotoğraflar

3 Eklenti(ler)
Hava bugün biraz serin ve bulutluydu ama genelde son birkaç gündür iyi gidiyor.
2. salkım çiçek açmaya başladı.
1. salkımda döl tutan İlk domatesleri bugün gördüm.

Gübreleme formülü konusunda ilginç şeyler oluyor. :confused:

Yaptırdığım Su analizinde ve kendim test kiti ile yaptığım ölçümde suda yüksek miktarda kalsiyum olmasına rağmen , geçen yılda söylediğim gibi formülde kalsiyum kullanmazsam ya da az kullanırsam bitkinin rengi bozuluyor.
Bu durumu geçenlerde kalsiyum nitrattaki azotla ilgisi olur diye ihtimali, düşüncemi yazmıştım. Ancak nitrat azotuyla ilgisi olmadığını denemelerimle tesbit ettim.
Bu durumda düşünceme göre su da bulunan kalsiyum bir şekilde başka elementlerle bağ kurmuş vaziyette ve bitki bunu kullanamıyor. Bana öyle geldi.
Formüldeki Kalsiyum oranını yine arttırdım ve yine geçen yıl da tesbit ettiğim gibi bitkilerin büyümesi ve rengi v.s düzelmeye başladı.
1/2 azot potasyum oranı da büyümeyi aşırı yavaşlattı. Bu oranı da yeniden düzenledim. Şimdi bu sürpriz oranı deniyorum. Netice iyi olursa buradan paylaşırım.

idris şenol 16-04-2020 14:08

Güzel görünüyor eline sağlık

Nevzat Uz 16-04-2020 19:16

Elinize,emeğinize sağlık.Gelişmeler güzel görünüyor. Şu sıkıntılı günlerde sizi severek izliyorum.

idris şenol 21-04-2020 23:24

Şimdi bu sürpriz oranı deniyorum. Netice iyi olursa buradan paylaşırım.
ne durumda

mkarin19 25-04-2020 03:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 1586155)
Şimdi bu sürpriz oranı deniyorum. Netice iyi olursa buradan paylaşırım.
ne durumda

Denemeye devam ediyorum. İlk defa bahçeye bir miktar patates dikiyorum. Bir haftadır Patatesle uğraşmak beni çok yordu. Serayla pek ilgilenemedim. Stok solüsyon bitti. Yeniden hazırlayacağım. 2 gündür sadece su veriyorum.

mkarin19 26-04-2020 22:21

Son kullandığım formül.

1 Eklenti(ler)
Resimdeki formül; kullandığım kuyu suyu ile verildiğinde bitkiler iyi bir gelişim gösterdi. Denemeye devam ediyorum. Umarım ileri ki günlerde bir sıkıntı olmaz. Daha kaliteli bir suya sahip arkadaşlar kalsiyum ve magnezyum değerlerini arttırarak deneyebilir. Tabii ki Hızlı gelişimde Azot/ potasyum oranının da çok etkisi var. İlk domatesler görünmeye başladı . Bu orandaki bir formül orantısız büyümeye yol açmazsa şu an için iyi görünüyor. Bitkiler oldukça kalınlaştı. Çiçekler gür. Domatesleri ipe alıyoruz. Fotoğraf çekmedim. Fotoğraf çektiğimde eklerim.

mkarin19 30-04-2020 23:14

5 Eklenti(ler)
Bugün ki fotoğraflar. 4. salkım yakında çiçek açacak inşallah.

haracmezat 14-07-2020 18:38

Maaşallah bu yılki çalışmalarınız daha güzel.

Ama anladığım kadarıyla işleriniz yoğun mayıstan sonra paylaşım yapmamışınız.

Son durumu merak ettim.

Venus_V4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024