agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Nctelts / Raflı sistem topraksız tarım marul, yeşil soğan çalışması (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/41379.htm)

Nctelts 15-09-2017 16:11

Nctelts / Raflı sistem topraksız tarım marul, yeşil soğan çalışması

Arkadaşlar herkese kolay gelsin. Daha önce çilek ile çok uğraştım ama 11 kök tutturmayı başardım sonunda kış geldi daha kısa sürede sonuç alınabilmesi için marul ve yeşil soğan deneyeceğim. İlk defa olacak bugün tohum olarak ekim yaptım. Yumurta kepine ektim tohumları artık umarım sıkıntı yaşamam.
Raflı sistem içinde katı ortam olarak denemeye başlayacağım. Hepsinin fotoğraflarını yükleyeceğim çalışmalar ilerledikçe aşama aşama yüklemeye devam ederim. Umarım iyi sonuçlar çıkar. İyi çalışmalar.

Nctelts 15-09-2017 16:19

Tohum ekimi

2 Eklenti(ler)
Yumurta keplerine ektiğim fotoğraflar. yarısı kırmızı Kıvırcık yarısı yeşil Kıvırcık artık hakkımızda hayırlısı.

Nctelts 15-09-2017 16:26

Katlı sistem çalışması

2 Eklenti(ler)
Bunlarda iskelemiz. Daha eksiğimiz çok haftaya hepsini bitirmeye çalışacağım. Mavi fıçı 225 lt depomuz seyyar olacağı için oraya koydum. Normalde bir tarafta 7 sıra vardı ama fıçı yüksekte kaldığı için iptal ettim geri dönüşte sıkıntı olmasın diye. Boru araları biraz sık duruyor onlara da vakti geldiği zaman bir çare bulacağım. Umarım ciddi bir sıkıntı yaşamam bu kadar uğraşın üstüne. Haftaya motoru alıp bağlantılarını yapacağım bitince tekrar fotoğraf koyacağım. Birde sistemi deneme için boşta çalıştırmak gerekecek. Herkese kolay gelsin.

Nctelts 16-09-2017 10:20

Mevcut çalışmam

3 Eklenti(ler)
Bu fotoğraflar şuan da üzerinde çalıştığım bitkiler. Normalde hepsi çilekti ama adana sıcağına çileğin tutması çok zor oldu bir kaç denemeden sonra 11 kök tutturabildim. Kalan 3 tanesi yeşil soğan. Bunlarda sıkıntı yok rahatlıkla gelişiyor hatta bugün birkaç dal kopardım biraz daha ister gibiydi ama erken davrandım. Kalan 1 yere de Sarımsak deniyorum. Olacak gibiyse onlara da yer ayıracağım yeni sistemde.

kiziltan 16-09-2017 12:43

PVC boru ile katli sisteme karar verdiginize gore, hepsinin arasini fazla acmayin. Gunes gormesi kaydiyla iki sirayi sik delerek fideye ayirirsaniz, buyudugunde ust siralara daha aralikli deliklere sasirtirsiniz. Delik sayisini dikkate alinca diyelim 2 fide borusundan 3-4 buyutme borusuna gececeginizi hesaplayabilirsiniz.

Nctelts 17-09-2017 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan (Mesaj 1517985)
PVC boru ile katli sisteme karar verdiginize gore, hepsinin arasini fazla acmayin. Gunes gormesi kaydiyla iki sirayi sik delerek fideye ayirirsaniz, buyudugunde ust siralara daha aralikli deliklere sasirtirsiniz. Delik sayisini dikkate alinca diyelim 2 fide borusundan 3-4 buyutme borusuna gececeginizi hesaplayabilirsiniz.

Teşekkür ederim Kızıltan açıkcası aklıma gelmemişti. Ama bu Boruları daha önce başka bir amaç için almıştım o yüzden delikler açılmış. Bu delikleri istediğim şekilde dönüştürmeye çalışacağım. Aynı EC değeri ile hem fide hem yetişmiş bitkiyi besleyebilir miyiz? Acaba.

Nctelts 18-09-2017 21:56

Tohumdan fideye

3 Eklenti(ler)
Mrh arkadaşlar bizim kıvğrcıklar hızlı davrandılar beklediğimden Erken patlama yaptı.

Size sorum bilen arkadaşlar ya da fikri olan yardımcı olursa çok sevinirim ben bu sistemde marul ve yeşil soğanları akan su da değil pet bardak içerisinde perlit torf katı ortamında 2 saatte durup 15 dk çalış diyerek yetiştirmeyi düşünüyorum. Baktığım herkes akan su yapmış. Acaba köklerini damlama yapmak suretiyle yetiştirebilir miyim? Artısı eksisi ne olur? Hazır daha sistem kurulmamış iken yanlış var ise doğrusunu yapalım. Herkese iyi geceler.

kiziltan 19-09-2017 13:27

Masrafli olan degil ucuz baslanani sormussunuz, deneyin ne kaybedersiniz, 15-20 maruldan fazla mi ?

Nctelts 19-09-2017 21:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan (Mesaj 1518265)
Masrafli olan degil ucuz baslanani sormussunuz, deneyin ne kaybedersiniz, 15-20 maruldan fazla mi ?

En iyi öğrenme yolu deneyerek öğrenme. Tabi ki belli bir teorik bilgi alt yapısı ile beraber. Ayrıca tohumlar iyi büyüyorlar. Deneyelim hep beraber görelim. İyi çalışmalar.

Nctelts 23-09-2017 10:36

Yeşil soğan

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar kolay gelsin. Bizim yeşil soğanlar belli bir seviyeden sonra yan yatıyor. Çilek besini ile besliyorum. EC 1.1-1.2 civarında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tohumlar büyümeye devam ediyor bazı aksaklıklardan dolayı sistemi kuramadım haftaya artık.

arslanereli 23-09-2017 15:07

Çok sıcak büyüme çok hızlı geldiği için tasiyamiyor kendini. Toprakta bakır atıyorlar yavaşlatmak icin

Nctelts 23-09-2017 17:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli (Mesaj 1518640)
Çok sıcak büyüme çok hızlı geldiği için tasiyamiyor kendini. Toprakta bakır atıyorlar yavaşlatmak icin

Teşekkür ederim Sayın arslanereli olabilir adana çok sıcak bir kaç hafta öyle gidecek gibi. Bende dedim bunlar nasıl öyle hızlı büyüyor keplere ektiğim marul tohumları da hemen boy attı. Marullar ekilecek duruma gelene kadar havalarda serinlerse çok iyi olur. İyi çalışmalar.

Sunguroğlu 25-09-2017 12:40

Kolay gelsin çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Sizin kurduğunuz sistemden bende kurmak istiyorum. Kurulum aşamasında yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Nctelts 26-09-2017 10:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sunguroğlu (Mesaj 1518697)
Kolay gelsin çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Sizin kurduğunuz sistemden bende kurmak istiyorum. Kurulum aşamasında yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Sistemin nası çalışacağını bende çok merak ediyorum. Bütün malzemeler hazır sadece monTaj yapılacak bir arkadaşın müsait olmasını bekliyorum yarın için söz verdi. Biter bitmez foto çekeceğim.

Marol larda tüm hızıyla büyüyor. Onları görünce daha da sabırsızlanıyorum.

Sunguroğlu 28-09-2017 09:04

Montaj aşamasını da fotoğraflarsanız hatta video çekebilirseniz. Benim gibi yeni başlayacak arkadaşlara da yol göstermiş olursunuz.

Nctelts 28-09-2017 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sunguroğlu (Mesaj 1519064)
Montaj aşamasını da fotoğraflarsanız hatta video çekebilirseniz. Benim gibi yeni başlayacak arkadaşlara da yol göstermiş olursunuz.

Arkadaş bugün gelecek bekliyorum foto çekerim. Video nasıl olur bakacağım. Bende sabırsızlanıyorum artık.

Nctelts 29-09-2017 23:26

Fideye. .

3 Eklenti(ler)
Herkese iyi geceler. Kıvırcık marul ve soğanların 15. Gün fotoları yavaş yavaş gelişiyorlar. Umarım normaldir bu gelişme. Acaba bin kaç gün içinde sisteme taşısam sıkıntı yaşar mıyım? Büyümelerine kendi yerlerinde devam etseler.

Nctelts 29-09-2017 23:31

Depo ve motor montaj

5 Eklenti(ler)
Bunlar depoya motorun bağlanması ve geri dönüş bağlantılarının montajı fotolar biraz ayrıntılı gibi oldu ama her şey net olsun istedim. Beyaz kaptan çıkan motorun girişi diğeri tahliye vanası.

Nctelts 29-09-2017 23:33

Deponun içerisine gelen boru ucunda ki vana basınç ayarı yapmamız için konuldu manometre koymadık şimdilik.

Nctelts 29-09-2017 23:38

Montajın devamı

5 Eklenti(ler)
Bunlarda devamı. Sadece geri dönüş ve motor bağlandı bir kaç güne damlama Boruları nı döşeyip kullanacağım pet bardakları da ekleyip tekrar foto koyacağım. Acaba bu sistemin üzerini ne ile kapatabilirim yağmurdan korunmak için onu düşünüyorum kaç günden beri.

Sunguroğlu 30-09-2017 11:57

Elinize sağlık nctelts

Sisteminiz çok güzel olmuş.
Yağmurdan korunmak için üzerine şeffaf dönebilirsiniz. Böylelikle güneşide kesmemiş olursunuz.
Şeffaf yapabilmeniz için en üst demirlerinize kaynakla demir eklerseniz şeffaf ı üzerine vidalara bilirsiniz.

Damlama sisteminizi yaptıktan sonra fotoğraflarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar dilerim...

PoeWang 30-09-2017 13:04

marul besini kullandınız mı tohumlar için yoksa sadece su mu ?

Nctelts 30-09-2017 13:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sunguroğlu (Mesaj 1519305)
Elinize sağlık nctelts

Sisteminiz çok güzel olmuş.
Yağmurdan korunmak için üzerine şeffaf dönebilirsiniz. Böylelikle güneşide kesmemiş olursunuz.
Şeffaf yapabilmeniz için en üst demirlerinize kaynakla demir eklerseniz şeffaf ı üzerine vidalara bilirsiniz.

Damlama sisteminizi yaptıktan sonra fotoğraflarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar dilerim...

Teşekkür ederim. Bende öyle düşündüm fakat alttan rüzgarı alıp dağıtır mı diye düşünüyorum

Nctelts 30-09-2017 13:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PoeWang (Mesaj 1519310)
marul besini kullandınız mı tohumlar için yoksa sadece su mu ?

Şimdilik sadece su ile hergün suluyorum. Sisteme alırsam da su ile sulama ya devam etmeyi düşünüyorum

trenci10 30-09-2017 20:18

Sisteminiz çalışmadığı zaman boruların içinde kaç cm su kalıyor?

Redüktörlerin aşağıda bağlı olduğunu ve sistemde su kalmadığını sanıyorum.

Sistemde motor çalışmadığında bir miktar su kalması gerektiğini düşünüyorum.

Başarılar dilerim.

Sunguroğlu 01-10-2017 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nctelts (Mesaj 1519315)
Teşekkür ederim. Bende öyle düşündüm fakat alttan rüzgarı alıp dağıtır mı diye düşünüyorum

Belki şeffaf in üzerine aşağıya kadar uzayan sera naylonu çekebilirsiniz. Ama şeffaf yanlara doğru uzunca yapılmalı yoksa içeri giriş çıkışınız zor olur.

Naylon çekerseniz gezen bir seranız olur. :))

Maruldan sonra çilek bile yetiştirilebilir.

Marulları sisteminize nasıl dahil edeceksiniz. Perlit mi kullanaksiniz.

PoeWang 01-10-2017 11:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nctelts (Mesaj 1519316)
Şimdilik sadece su ile hergün suluyorum. Sisteme alırsam da su ile sulama ya devam etmeyi düşünüyorum

Sadece su ile yeterli besini alabilecekler mi ?

Nctelts 01-10-2017 13:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PoeWang (Mesaj 1519400)
Sadece su ile yeterli besini alabilecekler mi ?

Her zaman değil sadece sisteme aktarılabilecek bir boya gelene kadar devamlı şimdilik yani. Zaten bu sistem tam hazır olana kadar onlarda istediğim boyda olurlar.

shawshang 02-10-2017 09:05

Elinize sağlık sistem gayet güzel olmuş.

Fakat redüksiyonların yönleri ters olmuş. Yatay boruların içerisindeki suyun bekleme şansı bu şekilde hiç olmaz. Redüksiyon kullanma amacı da bu yüzdendir.

Nctelts 02-10-2017 17:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shawshang (Mesaj 1519446)
Elinize sağlık sistem gayet güzel olmuş.

Fakat redüksiyonların yönleri ters olmuş. Yatay boruların içerisindeki suyun bekleme şansı bu şekilde hiç olmaz. Redüksiyon kullanma amacı da bu yüzdendir.

Teşekkür ederim çok haklısınız. Onun yerine başka bir parça da bakabilirdim. Yanlız şöyle bir durum planlıyorum daha önce de yazmıştım. Akan su kültürü olarak değil de pet bardak içerisine torf perlit içinde ekmeyi düşünüyorum sulamayı her bir Ped bardak üzerine bir damlalatıcı ile yapmayı planlıyorum. Kök gelişimi nasıl olacak emin değilim. 2 saat dur 15 dk olarak besleyeceğim.
Bu konuda tecrübeli arkadaşlar ya da fikri olan arkadaşlardan fikirlerini alabilirim. Redüksiyonlar bu sistem ile istediğimi alamazsım akan su kültürüne geçebilmek için kolaylık sağlayacak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024