agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   PoeWang / topraksız tarım çalışmalarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/40554.htm)

PoeWang 01-02-2017 18:22

PoeWang / topraksız tarım çalışmalarım

Herkese merhaba,S.a
Öncelikle herkese şimdiden yardımları için teşşekkür ederim.
1 haftadır topraksız tarım ile ilgili yaklaşık 50-70 arası irili ufaklı video izledim pek çok sistem gördüm ama danışabileceğim birileri olmadığı için bu işe başlamaya kararsız kalmıştım.Dün burayı keşfettim ve hemen sistem düşünmeye başladım.Para ve yer sıkıntısından dolayı uyduruk bir sistem yaparak önce tecrübe etmek istiyorum.Bu yüzden :
1.Kısım
Öncelikle odamda pencere önüne koyacağım sistem şu şekilde olacak
Alttaki su pompası ile suyu en üste taşıyacağım ve üstüste koyacağım pet şişeleri ne su gelmesini sağlıyacam. fazla su iç içe geçmiş şişelerden en alttaki su deposuna akıcak ve sadece su kullanıcam,perlit veya diğer şeyleri kullanmayı düşünmüyorum.
Bu sistem için malzeme olarakda :
Su motoru
Su Motoru 12v Fırçasız Ultra Sessiz GittiGidiyor'da 262796873
Delikli Saksı
G5 DELİKLİ FILE SAKSI SİYAH 100 adet - SAKSI
KayaYünü
KAYAYÜNÜ KÜP 40x40x40mm - YETİŞTİRME ORTAMI
almayı düşünüyorum siz ne dersiniz ? param kısıtlı olduğu için ince elemem gerekiyor :(
2.Kısım
izlediğim pek çok videoda ec veya ph dan bahsedilmiyordu sadece yağmur suyunu direk ,çeşme suyunu 2 gün beklettikten sonra kullanın deniyordu.Sadece suyla bitkileri yetiştirebilir miyim ? Eğer bu sistemi yapabilirsem para harcamayı göre alırım ama ( Bu sistemide geliştirip ) Ph ve ec yi nasıl halledebilirim hiç bilmiyorum.Sizce hemen ph ve ec içinde birşey yapmalımıyım ?
3.Kısım
Ne ekmemi önerirsiniz ? Forumlarda kışın marul,turp,havuç,sarımsak,soğan ekilir diye okudum ama kışta bitmek üzere.Deneme olarak 0,5 ml pet şişelere havuç ekmeyi düşünüyorum, en azından acemiliği atarım.Siz ne önerirsiniz ?
Uzun bir yazı oldu ama pek çok soru işareti var kafamda özür dilerim.Nedenini açıklayarak yorum yaparsanız sevinirim.Saygılarımla

idris şenol 01-02-2017 22:21

Bir sıfır güzel bir başlangıç hayata farklı bir bakış için ilk adımdır:))
sistemi inceledim !!!tıkanma sorunu olmaması için dikkatli ol!
gübre eriği bizim işimiz için olmazssa olmaz,,,ı iyi bir ereğik önemli
kış bitkileri içersinde uygun olana siz karar verin
iyi bir( gübre)eriğikle ec ve ph dengelidir .........başarılar

PoeWang 02-02-2017 08:35

1-Verdiğim su motoru için ne düşünüyorsunuz 2,5 metre'lik bir kule yapmak istiyorum.Uzun süre çalışır mı ?
2-Ec yi nerden temin edebilirim.Yer sıkıntısından dolayı Havuç ekmek istiyorum.
Eğer başarabilirsem,yer sıkıntımda çözülür para sıkıntımda :D

efe446 02-02-2017 10:52

İlk deneme olarak size durgun su öneririm en az masraflısı budur. Sadece 1 kova ve hava motoruna ihtiyacınız var. Eriyik konusunda bana özel mesaj atarsanız yardımcı olurum. Adanada bu mevsimde size hıyar öneririm. Şubat sonuna kadar fide yaparsınız sonrada kovaya aktarırısınız. Havuç hiç denemedim ancak su kültüründe kökü yenen sebzelerde sıkıntı yaşanabilir. Şimdiden kolay gelsin.

kiziltan 02-02-2017 12:30

Bu ucuk kacik internet projelerinden birisi. Bu kadar siseyi tam yerinden kesip, delikleri ayarlayip, yapistirip, vidalayip sistem kuracaksiniz ve bu hassas debi sorununu cozup urun alacaksiniz. Pek olasi gorunmuyor.

Forum icerisinde ayni seyi PVC boru ile yapanlar var, iki tane 2ser metrelik boru kac para ki bu riske gireceksiniz ?

Sn Efe ve ya Sn Tezel`den gubre teminiyle bir ve ya 2 boruyla baslarsaniz, ilginizi kaybetmez ve ugrasirsaniz basarirsiniz.
Saygilarimla

PoeWang 02-02-2017 13:07

Linkini verdiğim malzemeler hakkında birşeyler diyebilir misiniz ?
Eğer iyi değillerse sizin tavsiyeniz ne olurdu ?

efe446 02-02-2017 14:06

Linkteki malzemeleri kullanılabilirsiniz. Bunda bi sıkıntı yok. Ancak önce katı ortammı su kültürü mü yapmak istediğinize karar verin ve bol bol okuyun. Okuyun ki işin mantığını kavrayın. Sonra zaten imkanlarınızın el verdiğince bişeyler başarırsınız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024