agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Hydropon / topraksız tarım (Kıbrıs) (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/39998.htm)

Hydropon 09-09-2016 11:00

Hydropon / topraksız tarım (Kıbrıs)

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.Yaz başında ufak çaplı bir topraksız tarım denemem oldu.Kullandığım teknik NFT idi. Sonuçları benim gibi bu işi amatörce ve hobi amaçlı yapan biri için çok iyi oldu.Sizinde bildiğiniz üzere Kıbrısta havalar çok sıcak şuan bile 35 derecelerde seyrediyor.İlk denemem de domates ,marul, salatalık ve böğrülce denemem oldu.Domatesler beklediğimden de iyi oldu.Salatalıklar orta seviye ,marul sitede gördüklerim gibi kiloluk olmasa da salata yapacak kadar güzel oldu.Böğrülceler de ilk gelişme aşaması güzel ancak ürün vereceği zaman sararmaya bağlı olarak kuruma gerçekleşti ve ürün alamadım.
Şimdi yeni sistemi kurdum bu sistemi yaklaşık 2 haftadır çalıştırıyorum.Ancak deneme amaçlı yerleştirdiğim geniş yapraklı fesleğenler hiç de iyi görünmüyor.Sizlerle hazırladığım besin eriğini ve sistemin işleyişini paylaşmak istiyorum ve değerli tavsiyelerinizi esirgememenizi bekliyorum.Bu sistemde yapılabilecek düzenlemeler nelerdir.Birde bitkilerdeki bu sıkıntı sizce nedir?

Besin eriğini Stok A(5lt)Stok B(5lt) olarak hazırlıyorum ve suya enjektör yardımı ile aynı oranlarda (Örneğin Stok A dan 30ml ve Stok B den 30ml) olacak şekilde suya ekliyorum ve EC ile pH değerini ölçüp ,gerekirse yine aynı mantık ile besin ekliyorum.

STOK A
Kalsiyum Nitrat 1081gr
Potasyum Nitrat 151gr
Demir Şelatlı %10 30 gr

STOK B
Magnezyum Sülfat 485gr
Potasyum Nitrat 151gr
Monopotasyum Fosfat MKP 140gr
Potasyum Sülfat 177 gr ve Hoagland Formülüne göre Mikro Elementler.

Son iki haftalık ölçümlerimde suyun EC değeri yaklaşık 1.7ms ile 1.95 arasında pH değeri ise 5.5 ile 6.5 arasında seyrediyor.

Yorumlarınızı bekliyorum...

Hydropon 09-09-2016 11:07

Bunlarda bahçeden diğer resimler...

1 Eklenti(ler)
Eski sistem

Hydropon 09-09-2016 11:09

1 Eklenti(ler)
Bamyalar

Hydropon 09-09-2016 11:10

1 Eklenti(ler)
Salma kuş kafesim

megbilgi 09-09-2016 15:17

İlk gördüğüm boru sisteminiz hatalı.
Borunun içinde bir miktar suyun kalması için redektörlü bağlantı kullanmanız gerekir.
.
İkinci hata olarak sanırım fesleğenlerin kökleri yukarıda bahsettiğim sebeple beslenemediği için gelişmemiş durumda bu nedenle bitki sararıp soluyor.
.

İbrahimKarpazlı 10-09-2016 11:24

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Su pompası 24 saat durmadan çalışıyor ve boruların içinden 0.5cm-1cm arası yükseklikte su akıyor.Bitkinin köklerinin suya değmeme gibi bir ihtimali yok. Sararıp solmadan ziyade yaprakların belli bölgelerinde benek halinde kuruma var. Fazla besinden dolayı olabileceğini bazı kaynaklardan okudum EC değerini biraz daha düşürüp sonuçları takip etmeyi düşünüyorum.

idris şenol 12-09-2016 11:47

kullandığmız suyun karakterizlik özeliklerinden yanlış ölçümlerden kaynaklanan sorunlar
olabiliyor
aslen biraz ac düşük tutmanız
esasında başlarken düşük ec le, bitki isterse ec göreceli yükseltmek gerekli

İbrahimKarpazlı 12-09-2016 21:35

Yorumunuz için teşekkürler İdris Bey ec değerini su ekleyerek düşürdüm ve bugün yapraklarda yeşil renk daha hakim olmaya başladı.İzleyip görmek gerek..

cypria 20-09-2016 14:10

Selamlar
Bende topraksız tarıma yeni merak salan kıbrıslı olarak tebrik ederim.
Kolay gelsin

Hydropon 20-09-2016 15:26

Teşekkür ederim size de kolay gelsin..

Hydropon 06-01-2017 08:48

Küçük Seram ve İçindekiler

5 Eklenti(ler)
Kış sebzelerini seranın içinde yetiştirmek biraz garip gelebilir nedeni batı tarafın açıklık olması ve fazla rüzgar alması. Sera tamamen kendi yapımım küçük ve amatörce yapılmış ama bana yetiyor. Besin değerleri daha önce paylaştığım gibidir.Hoagland formülü baz alınarak yapılmış iki ayrı besin eriği kullanıyorum.EC değerini 2 ms civarı tutuyorum.
Sırası ile resim tarihleri
1/2/3 21.11.2016
4/5 07.12.2016

Hydropon 06-01-2017 08:55

Bunlarda diğer fotolar 27.12.2016

5 Eklenti(ler)
Son fotoğrafta Kratky metodu ile domates denemesi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024