agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Aeroponik Çilek Sulama Düzeneği (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/37825.htm)

sulukök 22-08-2015 19:43

Aeroponik Çilek Sulama Düzeneği
 
Sonbahar - Kışın çilek denemeyi düşünüyorum. Yine aeroponik bir deneme olacak. Sulama yöntemi olarak da Doldur-Boşalt (Ebb-Flow) yöntemini kullanmayı düşünüyorum.

Bunun için bir pilot deneme sistemi kurdum. İki katlı, kısa - hemen üç çileklik, oto sifonlu bir sulama sistemi.

7 x 10 cm kare kanalları kullanmayı düşünüyorum. Böyle olunca bu ölçülere sığacak ve garantili çalışacak bir sifon yapmak gerekti.

Temel olarak Afnan Sifon denen düzeneği kullandım mantık olarak, parçalar farklı. Sifonun çanı 50mm PVC boru. Kanala sığması için yüksekliği 6 cm ya da az olmalı.

İçindeki düzenek siyah PE plastik dişli eklenti parçaları. Bir adet 1" - 3/4" indirgeç, bir adet 3/4" nipel, bir de 3/4" bahçe sulama tak-çıkar otomatik başlığı. Sızdırmazlık için conta, pul.

Bu parçalar 50mm çanın içine sığmalı, ve de sığıyor. Tepede çok az yer kalmalı. Çanın bombesi bu işe yarıyor. Bombe en az hava kalmasını ve hızla boşaltılmasını sağlıyor, hava kenara köşeye kaçmıyor. Çanlardan birinde eski silikon kabı kullandım, o da işi gördü. İçi temiz düzgün, bombeli olmalı.

Akarsu sistemi kuranlar 45 derece dirsek kullanıyor, çünkü su dipte. Burada ağzına kadar doldurmayı denediğim için 90 derecelik dirsek kullanmak gerekiyor.

Bir video hazırladım, bağlantısı aşağıda, umarım sorunsuz çalışır. İki katlı sistemin gayet güzel çalıştığı görülüyor. Dikkatli ve titiz çalışma ile 3-4-5 katlı sistemler de çalışır diye düşünüyorum. Tabi çilek yetiştirirken pratik birçok sorun çıkacaktır, o ayrı. Bu tam teorik bir sistem. Önce çalışmasını gösteriyor, sonra parçalarını.

https://www.youtube.com/watch?v=iKwAjDkZ9HQ

kiziltan 22-08-2015 20:16

Aeroponik + Ebb-Flow ? Anlayamadim. Sprey sistemi nerede, neden agzina kadar doluyor ? Sifona ne gerek var ?
Saglicakla kalin

sulukök 22-08-2015 20:34

Aeroponik, benim bildiğim, temel olarak köklerin havada beslenmesi. Akansu kültüründe de kökler havada askıda, ama alttan sürekli geçen su köklerin suyu takip etmesine neden oluyor. Ayrıca köklerin bir kısmı hep suda ISLAK, bir kısmı da hep havada KURU. Çünkü akan su, adı üstünce ince bir film gibi sığ.

Aeroponikte amaç tüm kökleri bir şekilde aynı anda beslemek (ISLATMAK). Besleme sprey ile olabilir, sisleme ile olabilir, veya ISLAMA ile de olabilir. Tabii daha çok tercih edilen küçük tanecikli besleme. Sisleme daha iyi örneğin spreylemeden.

Ebb-Flow bu düşünce ile tüm ORTAMIN su ile doldurulup boşaltılması. Ama genelde gördüğüm Ebb-Flow katı ortamlarda kullanılıyor. Burada benim aldığım kısım sulama kısmı. Katı ortam yok. Kökler doğrudan tam ıslatılıyor. Kanalı tam dolduruyoruz, bütün kökler, kök boğazına kadar ıslanıyor, besin alıyor. Kanalı tam boşaltıyoruz. Bütün köklere nefes alma olanağı sağlıyoruz.

Doldur-boşalt işini yapan Çan Sifon sistemi. Ebb-Flow demem bundan,başkaca da bir benzerlik ortak yan yok.

Amaç katı ortamsız, ortam ve bakım gerektirmeyen (ertesi sene kanalı temizle-boşalt, yeni katı madde doldur vs.) sürekli kullanılabilecek bir sistem kurmak. Bunu en iyi sağlayan da aeroponik, yani havada tam beslenme. Ama insanlar bunu sprey-sisleme ile yapıyor. Ben ısrarla bundan kaçınıyorum, yüksek basınç, tıkanan nozüller vs. ile uğraşmak istemiyorum.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020