agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Samsun'da 5000m2 topraksız çiçek serası (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/35876.htm)

oceaneagle55 07-11-2014 23:14

Samsun'da 5000m2 topraksız çiçek serası

Selamlar.

Uzun süren çalışmalar yapılan araştırmalar ve sonunda gelinen final.Allah hepimizin yolunu açık etsin.

Uzun yıllar araştırmasını yurt içi ve yurt dışında yaptığım topraksız tarım sevdamı artık farklı bir boyuta taşımanın zamanı gelmişti.Kimi zaman görev yaptığım yük gemilerindeki odamda (asıl meslek gemi mak.müh) kimi zaman evimin terasında (evde topraksız tarım-Samsun'da topraksız tarım denemelerim) yaptığım denemeler belki böyle büyük bir yükün alt çalışması olamayacak kadar küçük sayılır.Ancak her şeyden önce azim ve kendine güven duygusu beni kamçılıyor.
Bu forumda başta Kudret hocam olmak üzere herkesin bir emeği var yapacağım işte.İşi doğru yapanlar kadar yanlış yapanlarda bir fikir verdi yeri geldiğinde.
Kuracağım sera tkdk-ıpart kapsamında hibe alacağından süs bitkileri yetiştiriciliği olarak faliyet gösterecek.Oysaki ben senede 2 sezon salatalık 3 sezon marul üretmeyi planlıyordum.Ne yazıkki örtü altına hibe yok.Umarım gelecek yıllarda çıkar.Bu nedenle bu işe yönelmek zorunda kaldık fakat hiç tahmin etmediğim bir pazar açığıyla karşılaştım.Yani bu işte para var dedirten cinsten.
Kurulacak sera 5000m2 kapalı 10000 m2 açık alana sahip olacak.İçerisinde dış mekan süs bitkileri ağırlıklı olarak üretim yapılacak.2.aşamada topraksız sistemlerde kesme çiçek ( Gül-karanfil-garbera ) olarak üretim devam edecek.
Üç gün sonra tkdk çağrısı açılıyor.Biz proje ve arazi alt yapısını hazırladık.Başlangıç aşamasından itibaren paylaşımlarda bulunacağım.Seranın kurulum maliyeti ,süreçte yaşanan sıkıntılar,kar zarar hepsi imkanlar doğrultusunda paylaşılacak.
Nedense insanlar yaptıkları üretimi paylaşmaktan çekiniyor.Konya kadar yüzölçümü olan kutup iklimi hakim olan Hollanda dünyanın en büyük kesme çiçek üreticisi.Ben bizzat oradaki seraları gezdim.Insanlar bilgilerini paylaşıyor birbirine destek oluyor.Bizde ise aman yaptığım işi kimse öğrenmesin bana rakip olur.
Sorsak sence hollandalımı yoksa senmi daha vatansever milliyetçisin.****** benim diyecek.
Neyse uzun lafın kısası girdik bir işe Allah sonumuzu hayır getire.

oceaneagle55 07-11-2014 23:33

Sera alanı ve üretimi yapılacak bitkilerin bazıları

1 Eklenti(ler)
Sera alanı ve üretilecek bitkiler

megbilgi 08-11-2014 00:29

Sonunda kesme çicek denemesi yapacak birisi çıktı.

Bu başlık altında konuyu açmıştım.

http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/35411.htm

Şimdi sizin paylaşımlarınızı büyük bir zevkle takip edeceğim.

Kesme çicek konusunda topraksız tarım çok büyük verimler verebiliyor.
Yazdığınız gibi domates, salatalık gibi senede 3-4 ürün alabileceğiniz uygulamalar yanında çok daha kısa süreli kesme çicek sezonları mevcut.

Paylaşımlarınızı bekliyorum.

Başarılar dilerim.

Kudret Tezel 08-11-2014 08:38

Sevgili oceaneagle55, araştırmacı ve girişimci ruhunuzdan dolayı sizi tebrik ederim. Eminim ki bunu da en güzel şekilde yapacak üstesinden geleceksiniz. Şimdiden hayırlı olsun. Çalışmalarınızda başarılar dilerim örnek çalışmalarınız dolayı kutlarım. Selamlar sevgiler.

oceaneagle55 08-11-2014 10:12

Çok teşekkür ederim.Adım adım ilerlemek gerekiyor.Çok iyi danışmanlık hizmeti almak şart.Kimsenin tek başına yapabileceği bir iş değil.Danışmanlık hizmet ücretinin yarısı hibe kapsamında.

oceaneagle55 08-11-2014 10:16

1 Eklenti(ler)
Sera arazisi 6000m2 sondaj ve elektrik hazır samsun Sinop yoluna 50 metre cephesi var.

oceaneagle55 08-11-2014 10:17

Arazi seçiminde en büyük etken kesinlikle ulaşım.

oceaneagle55 08-11-2014 10:19

1 Eklenti(ler)
Peysaj bitkileri

ateşkaptan 08-11-2014 11:27

Sayın oceaneagle55;

Öncelikle, girişiminizi kutlar, açık yürekle paylaşma isteği duymanızı ve cesaretinizi tebrik ederim.

Büyük bir tesiste kesme çiçek uygulaması, çok iddialı ve pazarı her zaman var olan bir alan.

Çalışmalarınızın belgeleri, profesyonel yatırım yapmak isteyen üyelere yol gösterici olacaktır.

Hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

snrcrk 08-11-2014 11:52

Sayın oceaneagle55, tebrik ederim. Allah yolunuzu açık etsin. Bende uzun zamandır bu hayallerin peşinde koşuyorum. Girişiminiz, ben ve benim gibi dostlarımıza cesaret verecektir. İlgiyle takip edeceğim.

Saygılar.

ykaya194 08-11-2014 14:01

Sayın oceaneagle55,
Girişimci ruhunuzdan dolayı tebrik ederim. Yatırım kararını verirken yer seçiminde ulaşımı ön planda tutmanız çok doğru. Peysaj bitkileri satışında, iç piyasada öncelikli hedef kitleniz sanırım belediyeler ve AVM ler olmalı. Buralarda ithal yerine yerli peysaj bitkileri görmek hepimizi mutlu eder.

Başarılar dilerim.İlgi ile izlemeye devam edeceğiz.
Kolay gelsin.

s.akbulut 08-11-2014 15:20

Sayın oceaneagle55,
Öncelikle başarılar diliyorum, umarım işleriniz rast gider. Kafama takılan bir nokta oldu:rolleyes: Normal topraksız tarımda pimaşlarda marul, çilek vs. yetiştiriliyor ve kökün toprakla olan teması sıfır. Su sürekli olarak su devir daim ediyor. İhtiyacı olan vitaminleri solüsyonlarla pH/EC metre gibi aletlerle ölçüp suya katıp biz tamamlıyoruz. Kesme çiçek için de aynı işlemler, aynı format mı olacak?

oceaneagle55 08-11-2014 20:24

İyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.
Evet sayın s.akbulut kesme çiçekte de aynı üretim metodu ile üretim yapılıyor.
Arazi 10 yıllığına kiralık şimdilik işimizi görecek düzeyde.Tkdk min.7 yıllık kira kontratı istiyor.Isıtma sistemi şimdilik olmayacak. Kesme çiçeğe geçince sadece besin tanklarını ısıtmaya yetecek kadar bir güneş enerjisi sistemi yapılacak.

s.akbulut 09-11-2014 02:59

Isıtma giderlerini düşürmek için güneş enerjisi güzel bir seçenek. fakat tek yol bu değil sonuçta. Bu durumda affınıza sığınarak naçizane fikrimi belirtmek isterim. Malum memleketimizin her yeri rüzgarlı ve rüzgar türbini de ufak rüzgarlardan bile yüksek voltta enerji kaynağı sağlayabiliyor. Tam olarak profesyonel olmasa da açıkcası biraz araştırılırsa her bireyin kendi rüzgar türbinini ortaya koyabileceği düşüncesindeyim. Hatta internette bunlarla alakalı videolar da var. Bence bir göz gezdirmelisiniz. Kuracağınız güneş enerji sistemi ne kadarlık elektriğinizi karşılayacak bilmiyorum ama en azından güneş enerji sisteminin yeterli olamadığı durumlarda ek olarak rüzgar türbini bi destek sağlayabilir diye tahmin ediyorum.

Milla 09-11-2014 08:50

Sayın oceaneagle55,
Projenizde başarılar diliyorum. Adım adım bizlerle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler.Kolay gelsin.

oceaneagle55 09-11-2014 10:43

Teşekkürler
Evet aslında rüzgar gücü aklımda olan bir enerji türü.Birkaç firmadan teklif almayı düşünüyorum.Altarnetif enerji kaynakları hibe kapsamında.

oceaneagle55 09-11-2014 10:50

Ancak Türkiye rüzgar haritasını incelediğinizde samsun çok alt sıralarda kalıyor.Esas bölge Ege.

ateşkaptan 09-11-2014 11:43

Sayın oceaneagle55;

Topraksıztarım yapmayı düşündüğünüz arsa; Samsun-Sinop yolu kaçıncı kilometresin de acaba.?

Murat_Erdogan27 09-11-2014 12:35

Bir sorum var bu besin erigin de kullanılan maddeler laboratuvar ortamında mi üretiliyor yoksa doğadan mi elde ediliyor

oceaneagle55 09-11-2014 17:30

Selam ateşkaptan
Samsun atakum ilçesinden 15 km Sinop tarafında kalıyor.19 Mayıs belediyesine bağlı

oceaneagle55 09-11-2014 17:36

Nasılki saf oksijen elde etmek için hava **** su birtakım işlemden geçiyor.Aynı şekilde topraksız tarımda kullanılan malzemelerde bu şekilde temin ediliyor.Yapay ürün yok diyebilirim.Sonuçta toprakta olan minaraller veriliyor.

ateşkaptan 09-11-2014 19:34

Arsa; Taflan yakınların da sanırım. Kekiği boldur ve dolayısı ile bilhassa koyun eti nefistir. :))

Bu ayın sonun da açılacak İstanbul da ki fuara katılırsın sanırım. http://www.agaclar.net/forum/fuar-to...isma/35671.htm

oceaneagle55 09-11-2014 21:58

Evet sayın ateşkaptan bölgeyi iyi biliyorsunuz.Önceden kendin pişir kendin ye tarzı çok yer vardı.Artık seramıza ziyarete gelen dostlarımıza bir ikramda bulunuruz :)
İşlerden fırsat bulursam fuara katılmayı düşünüyorum.

semuca 10-11-2014 10:23

Merhaba Oceaneagle,
Biz de belki takip etmissinizdir, Samsun'da topraksız tarım ile ilgileniyoruz. Yeşillikler üzerine uzmanlaştığımı söyleyebilirim.

Aynı bolgede yer arayısı ben de yaptım. Hatta suanda Milli Emlaktan bir yerin tahsisi icin calısma yapıyorum.
Sizinle tanısmak isterim.

Ararsanız sevinirim.
Tel: 05454830980

Serhat Çakır

ateşkaptan 10-11-2014 22:34

Samsun' u çok iyi bilirim. Yolumuz düşerse, yaptıklarınızı yakından görme fırsatı bulurum tabi, artık kısmet.

Girişimciliğinize hayran oldum. Başarılı olacağınıza da inanıyorum.

Tekrar, başarılar diliyorum.

oceaneagle55 11-11-2014 12:03

Bugün harita mühendisleri tarafından ölçümler yapıldı.Kurulacak sera 4500 m2 civarında olacak.Ölçü netleşince fiyat belli olacak.İnşaat,elektrik,basınçlı sulama ve çevre düzenlemesi ayrı ayrı hesaplanacak.

oceaneagle55 16-11-2014 12:15

:d:d:d:d:d:d:d

fagu03 19-11-2014 00:32

Sayın oceaneagle55
Projenizi hayata gecirmissiniz , tebrik ederim. Teras deneyimleriniz de epey yol almistiniz. Uretim den cok satis sureci de cok muhim konu. Pazar payini arastirdinizmi

ateşkaptan 19-11-2014 12:48

1 Eklenti(ler)
Resmi düzelttim

Eklenti 526802

Resmin sağındaki sanırım, oceaneagle55 .
Tahminim tabii.

oceaneagle55 19-11-2014 18:50

Teşekkürler sn ateşkaptan
Resimi kontrol etmemiştim.Tepetaklak çıkmışız :)..Evet sağ taraftaki benim.
Sera çalışmaları devam ediyor.TKDK nın istemiş olduğu başvuru evraklarını toparlıyorum.Biraz uğraştırıyor.Mutlaka danışman firma ve muhasebeci kullanmak gerekli.Yoksa kafadan zarar la başlanabilir bu işe.
Seramızda görev yapacak süs bitkileri ve peysaj işinde uzman ziraat mühendisi ile anlaşma sağladık.Yavaş yavaş kadroyuda toparlıyoruz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024