agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   STLMS.DZMN / Topraksız tarım için planım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/35019.htm)

STLMS.DZMN 26-06-2014 11:06

STLMS.DZMN / Topraksız tarım için planım
 
1 Eklenti(ler)
Sevgili arkadaşlar, aquaponics (akan su kültürü) nde domates, biber, salatalık, marul ve çilek yetiştirebilir miyim diye sormuştum. Kökü çok olan bitkilerde sıkıntı olacağı konusunda bilgilendirmişti arkadaşlar.
Bunun üzerine hidroponics (olduğunu sandığım) cocopit perlit gibi ortamlar da belli aralıklarla sulama yapılan sisteme karar verdim. Zaten gördüğüm kadarı ile domates gibi sebzeleri bu mantıkta yetiştirmiş çoğu arkadaşımız. Bu sistemde marul ve çilek dahil hepsi yetişebilir sanıyorum. Bu fikriyatım neticesinde, asgari maliyet ve azami el işi ile bir plan yaptım. Ekte çizim şeklinde yer alıyor.

5lt pet şişeleri cocopit veya başka birşeyle doldurup bitkiyi dikeceğim. Işık görmemesi için siyaha veya koyu yeşile boyamayı düşünüyorum.
Besin deposu olarakda 19 litrelik pet şişeler veya damacana veya büyük yoğurt kovası vb. malzemeleri şekilde anlatmaya çalıştığım gibi birbirine bağlayarak 20,40,60,80,100,... lt şeklinde istediğimiz büyüklükte depo oluşturabiliriz diye düşündüm. Bu mantıkta bir depo oluştursak misal 20x3=60 LT, öngörebildiğimiz bir sorun var mı?
Kafama takılan 60 litre eriyik'i nasıl hazırlayacağım :) 20,20,20 üç seferde hazırlasak işi kurtarır mıyız?
Bu planımda yanlış olan hatalı olan veya şöyle yapsan daha iyi olur noktasında beni uyarmanızı istiyorum.

Neticede ec metre ve ph metre temin edeceğim ama olayı kavramak adına soruyorum. Bu sistemde toplamda 10 kök domates,salatalık, biber diksem 60 lt depo ile ne kadar sürede ph ve ec ayarlaması yapmam gerekir? (tahmini olarak)

Konuları okuyorum ama konular çok uzamış falan istediğim bilgiye ulaşmam kolay olmuyor. Bu yüzden de belli noktalarda sizi rahatsız edeceğim. Zaten sistemi netleştireyim kudret beyi eriyik için şahsen rahatsız edeceğim :)

thempest 26-06-2014 12:06

Merhaba ;

Depo konusunda tek bır depo dusunmenız daha kolay olur dusuncesındeyım ankara'da ostım'de hurdacılar var orayaı kontrol ettınızmı cıkma uygun bır depo bulabılırsınız.Bugune kadar kullanılan depolar hep tek parca olarak kullanılıyor kullanımı erıyık hazırlaması daha kolay olur.

STLMS.DZMN 26-06-2014 12:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thempest (Mesaj 1299582)
Merhaba ;

Depo konusunda tek bır depo dusunmenız daha kolay olur dusuncesındeyım ankara'da ostım'de hurdacılar var orayaı kontrol ettınızmı cıkma uygun bır depo bulabılırsınız.Bugune kadar kullanılan depolar hep tek parca olarak kullanılıyor kullanımı erıyık hazırlaması daha kolay olur.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bende bir depo var aslında kaç litre olduğunu bilmiyorum 400-500LT olduğunu tahmin ediyorum. Çatıda olduğu için indirmem oldukça zor. (onu oraya nasıl sokmuşlar onuda bilmiyorum :) ) Arabam olmadığı için bi yerden birşey gidip almak da oldukça zor oluyor. Ayrıca maliyetide asgari tutmak ve geri dönüşüm yapmak niyetindeyim.

İki uzun saksıyı birbirine bağlayarak sistem kuranlar olmuş. Tecrübeli arkadaşlar bakalım ne diyecekler.

leventali 26-06-2014 14:53

40 Litre ile bahsettiğinizden çok daha fazla ürünün sulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Deponuzun büyük olması avantaj değildir (Özellikle amatörler için). Aksine büyük bir dezavantajdır. Çünkü, belirli bir sürede deponuzun suyunu komple yenilemeniz gerekiyor.

Benim seramda portakal kasasını kullanıyorum depo olarak. Yaklaşık 40-45 litre. Günlük %30-40 civarında su tüketimi oluyor. Ekliyor ve besinini tamamlıyorum. Böylece sudaki besin oranları stabil kalıyor. Haftada 15 de bir de suyu komple boşaltıp çiçeklere döküyorum ve sıfırdan suyla besini yeniden hazırlıyorum.

Sürekli sulama yapacaksanız, perlit dışında bir şey kullanmayın. Bitkilerinizi çürütürsünüz. Sadece perlit kullanırsanız dilediğiniz kadar sulama yapabilirsiniz (drenajınızın iyi olması koşuluyla). Hatalı sulamalarınız bile bitkiyi etkilemez.

Portakal kasasını en yakınınızdaki manavdan temin edebilirsiniz. İçine naylon serersiniz ki ben çok uzun bir süre böyle kullandım. Ya da damacana fikri de gayet güzel. Motoru içine koyabildiğiniz, sistemi kurabildiğiniz sürece sorun yok.

Sisteminiz gayet güzel. Eksiği yok. Yapın, çalıştırın ve resimleyin bize de ilham olsun...

Saygı ve sevgilerle...

STLMS.DZMN 26-06-2014 16:21

leventali hocam sağolasın. Suyun tamamen değişmesi olayını bilmiyordum. Ben devirdaim eden sistemde besin ve su eksildikçe ekliyorsun ve aynı sistem devam ediyorsun diye biliyordum. Bu yüzden de ne kadar büyük olursa besin ph falan o kadar uzun sürede değişir mantığıyla düşündüm. Böyle önemli bir nokta nasıl gözümden kaçtı hayret. Okuyorum okuyorum ama konular çok uzun ve karışık olmuş deme ki geyiğe çalan yerleri geçiyorum diye önemli noktalarda atlıyorum.

Sorular :)
- 40 Litre ile domates, salatalık ve biber kaç kök için ideal olur?
- Peki atıyorum 20 litrede 15 günde suyu tamamen değiştiriyorsak. 60 litrede 45 günde değiştirmek gerekir orantısı kurabilir miyiz?
-Cocopit ve perlit karışımı çok kullanan olmuş. Bende aynı şekilde karışım yapıp saatte 15 dk sulama planlıyordum. Hangisi iyi olur? cocopit perlit karışımına saatte 15dk sulamak mı? Yoksa sadece perliti devamlı sulamak mı?
-Haziran sonu olması itibari ile bu sistemi açık terasta çalıştırmam bir sonuç verir mi? Geç kaldım mı?
Aynı sistemi marul falan yapsam o belki daha kurtarır gibi zaman olarak. Bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.
-Şuanda toprakta yetişen domateslerim falan var ordan söküp kökleri yıkayıp sisteme dahil etsem olur mu?

Ankarada bu konuda tecrübeli birini yakalasam ziyaretine gidecem bire bir sorularımı sormak için. Tanıdığı olan ve ya ankarada olup bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçecer.

kiziltan 26-06-2014 17:20

Besin icin Levent Ali Bey`in basliginda grup olusuyor, girerseniz cok ucuza halledersiniz.

Tartes sitesine girip akilli vanayi bir inceleyin, pompa, zaman ayarlayici ve surekli sulamadan kurtulabilirsiniz bir sure deneyim kazaninca para yatirirsiniz. Akilli vanayi almaniz yeterli, gerisini dediginiz uzun saksilarla halledersiniz. 40 /50 litre depo size yeter, hatta bilesik kap olarak tasarladiginiz tip de yeterli olur. Cati ile saksilar arasinda cok fazla olmamak kaydiyla yukseklik farki yarariniza olur, akilli vana sisteminde pompa yok, yercekimi sayesinde sivi saksiya geliyor. Deponuz iceride olunca hem cok isinmayacak hem de cok soguk olmayacak.
Basarilar

STLMS.DZMN 27-06-2014 07:04

Kızıltan hocam bilgi için teşekkür ederim. Akıllı vanayı inceleyeceğim. Levent ali beyin başlığına da bakayım.

STLMS.DZMN 27-06-2014 15:47

Kızıltan hocam e-tartes den baktım ama nasıl bir işleyişte olduğunu anlayamadım uygulamalarında kullanan var mı? **** siz kullanıyorsanız nasıl çalıştığını anlayabileceğimiz görsel ve bilgi var mı?

leventali 27-06-2014 20:01

Amatör başlayanlara sade perlit öneririm.

1- Sık sulama yapabilirsiniz.( drenajınız, yani perlite dökülen suyun fazlası depoya geri dönüyorsa)

2- Bir yosun probleminiz olabilir onu da üzerine siyah bir naylon örterek ortadan kaldırabilirsiniz.

3- Tamamen stabildir. Kimyasal reaksiyona girmez ve besin olarak ne gönderirseniz bitkileriniz onu alır.

4- Çok iyi su tutma kapasitesine sahiptir ve gözenek oluşturur. Bitkilerinizi sulamayı unutsanız bile perlitin tuttuğu sudan beslenir, fazla sulasanız bile akar gider.

Bu bir kaç neden bile amatörler için çok önemli. Perlitin aynı zamanda çok iyi kök tutuşuna şahit oldum.

Geri dönüşlü sistem kuracağınız için litreye kafanızı takmayın. Çünkü bitkileriniz büyüdükçe, hava sıcaklığı fark ettikçe su oranınız çok değişken olacaktır. Şu sıralar neredeyse her gün 25-30 litre besinli su tüketiyor benim sistem. Sulamadan sonra su ekleyip devam ediyorum.

Haftada 15 te bir, sürekli sulamadan oluşan, kökler üzerindeki tuzlanmanın giderilmesi için, sistemdeki suyu boşaltıyorum ve çiçeklere döküyorum. Temiz su koyup gün boyunca sistemde temiz suyla suluyorum; hiçbir besin koymadan sadece temiz suyla...

Bu suyu da boşaltıp, yeniden sıfırdan besinli su hazırlıyor sistemi devam ettiriyorum.

Suyu tamamen değiştirmemizin nedeni şu: Biz bitkinin karışım olarak verdiğimiz besin elementlerinden hangisinden az, hangisinden çok tükettiğini bilemiyoruz. Bunu ölçmek de son derece zor. O yüzden sistemdeki suyu komple değiştirdiğimizde sistem yeniden stabil oluyor. Gözlemlerimizle de besinde az gelen ya da çok gelen elementleri tespit edebiliyoruz.

STLMS.DZMN 27-06-2014 20:30

Perlit kullanacağım kesinleşti o zaman. Sulama değiştirme olayını sizin yaptığınız gibi yapmaya çalışırım. Zaten saate 2000lt su basan bir akvaryum pompası alacağım devirdaimi onunla sağlayacağız. Saatte 15dk yeterli olur mu?

fagu03 27-06-2014 22:36

Benim sulama tankim 40litre gecen sene zaman saati takmistim, 5 dakika ya ayarayim gunde 4 defa sulama yapmistim, Bu sene ise kafama gore ac kapa yapiyorum uzun sureli sulama yapmiyorum. Amator ruhda denemelerde sorun olmuyor.

STLMS.DZMN 27-06-2014 22:50

fuga03 tecrübe için sağol. Bu konuda kesin birşey yok anlaşılan. O zaman çok kişi saate 15 dk sulama şeklinde kullanmış. Başlangıcı bende saatte 10-15dk olacak şekilde yapayım.

STLMS.DZMN 27-06-2014 22:53

leventali hocamın besin organizayonuna katıldım. Besinler gelince perlitide alıp bahsettiğim şekilde sistemi kuracağım inşaAllah.

Zaman olarak bir sıkıntı var gibi açık terasta yapacağım. Mevsim itibariyle bu saaten sonra domates biber salatalık olur mu? Fide bulup bulamayacağım belli değil. Çimlendirsem iyice geç olur. Bu konuda ne tavsiye edersiniz.

fagu03 27-06-2014 23:02

Bir ufak sistem yap domates olmasada kivircik maydanoz eksende olur. Seneye hazirligini yaparsin acele etme.

oceaneagle55 27-06-2014 23:24

Semt pazarlarında hala fide var.Bende terasta yapıyorum.Bu sene dolu ve şiddetli rüzgarlar çok zarar verdi.Şimdide şiddetli güneş.Bugün aldığın gölgeleme filesi ile sistemin üzerini kapatacağım.Ama yinede çok fazla ürün alıyorum.Bence bulabildiğin tüm türleri yetiştir.Bu şekilde hangi türlerde nasıl problemler yaşadığını daha erken anlamış olur seneye daha bilgili girersin

STLMS.DZMN 28-06-2014 10:49

Oceaneagle55 doğru söylüyorsun tecrübe olur bulduklarını dikeyim


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020