agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Yoğurt kovalarında topraksız tarım denemelerim (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/34673.htm)

volkan0048 17-05-2014 14:21

Yoğurt kovalarında topraksız tarım denemelerim

5 Eklenti(ler)
önce fotoğraflar

volkan0048 17-05-2014 14:42

Bu sistem Multiflow (çok akışlı) denilen sistemden esinlenme uyguladığım bir sistem,çok akışlı ve durgun su kültürü akıllı vana karışımı bir deneme.
Büyük ana depo'ya bağlı 11 adet 10 Lt. lik yoğurt kovalarından oluşan,büyük ana depo'da ve 1.kova'da bulunan şamandıralar sayesinde sulama otomasyonu sağlandı,1.kovaya 5'erli 2 gruplu kovalar seri olarak su hortumlarıyla bağlantılı,besinli su bileşik kaplar'a doluyor,şamandıralar sayesinde her kovada eksilen su yeni su ilave edilerek tamamlanıyor,1 saat ara ile 15 dakika da bir adet hava pompasıyla'da her kovaya gönderilen hava hortumlarıyla bitkilerin oksijen ihtiyacı'da karşılanıyor.Gelişmeleri takip edeceğim bakalım eksilerimiz artılarımız ne olacak,ilk denemem ustalarımızın yönlendirmelerine de ihtiyacımız var...

leventali 17-05-2014 21:04

Her şey harika görünüyor. Tek eksiğin ip. Yukarıdan aşağı doğru ip bağlamalısın fidelere.

Hayırlı hasatların olur inşallah...

Saygı ve sevgiler...

volkan0048 19-05-2014 07:30

Teşekkür ederim sayın leventali hocam,fideler küçük diye ip bağlamamıştım hemen ip bağlanacak....

alitezel 19-05-2014 08:28

her şey güzel görünüyor bol hasatlar dilerim volkan bey saygılar..

volkan0048 19-05-2014 09:20

Teşekkür ederim sayın alitezel bey,sizin çilekler takibim'de :)

Ferhat Ozdemir 19-05-2014 19:36

Emeginize saglik orjinal bir gorunum vermissiniz. Bu arada hava pompasi hepsine yetecek kadar hava verebiliyor mu?

volkan0048 20-05-2014 08:45

Sayın Ferhat Ozdemir,teşekkür ederim,hava şuan da yetiyor,saten köklerin üst kısmı su seviyesinden 4 cm yüksekte hava verilmese de yeterli gelir belki,iyi gidiyor .haftaya girdik 19-20 cm boylarına ulaştılar,şimdilik problem yok.Bugün iplerini bağlayacağım,dahada uzarlar inşallah.
Ben iş icabı haftada bir kez,bazen gece geç saatlerde yanlarına uğrayabiliyorum,bu yüzden basit te olsa otomasyon gerekli...
sağlıcakla kalın...

volkan0048 27-05-2014 09:03

4 Eklenti(ler)
sistem devam ediyor,Su pompası ilave edildi,

ancak fotoğraf yükleme fırsatım oldu

14-05-16 tarihli fotoğraflar

volkan0048 27-05-2014 09:10

4 Eklenti(ler)
Sistem devam ediyor,
yeni üyelerimizde eklendi,5 adet yoğurt kovasında 6 adet biber fidanlarımız ilave edildi,

Su pompası ilave edilip oksijen verimi artırılınca,iplerle asılıp desteklenince domatesler de,büyüme gözle hissedilmeye başladı,
hatta çiçeklenme bile başladı...

işte 14-05-24 tarihli fotoğraflar

volkan0048 27-05-2014 09:17

5 Eklenti(ler)
Sistem devam,

Alt budamalar yapıldı,boyları 35-40 cm arasında oldu,çiçeklenme artmaya başladı inşallah döllenmede problem olmazda domateslerimiz oluşur,

Biberlerimiz de sisteme adapte oldu,boy atmaya başladılar...

14-05-26 tarihli fotoğraflar

leventali 27-05-2014 10:34

Merhaba Volkan,

Sistemin de bitkilerin de harika görünüyor. Bir çok uygulama için fidelerin daha küçük.

Çiçeklerinin bulunduğu bölgeye arada bir üfle, dalına fiske vur bir kaç kez. Döllenmen olacaktır. Bitkiler arası mesafe 50 cm den büyük görünüyor bu iyi

Eğer çok profesyonel bir şey düşünmüyorsan, bırak yanlardan da dal versin. Öyle fazla çiçekleri koparma. Unutma biz amatörüz. Yiyeceğimiz üç tane domates.

Bir ay sonra gibi senin orası ormanlık alan gibi olur.

Şu sıra küçüklüklerinin tadını çıkar, çünkü çok şeye ihtiyaçları olmayacak. Büyüdükçe ilgilenme süren uzayacak zaten.

Yanlış görmediysem, biber ekmişsin domatesin birinin yanına. Umarım benim yaşadığımı yaşamazsın. Bende bir süre sonra böceklenmişti. Beyaz sinek bir de ismini bilmediğim bir sihay böcek. Çıkartıp atmıştım seradan.

Saygı ve sevgiler...

volkan0048 27-05-2014 10:50

Merhaba levent hocam,

aman hastalık olmasın,işin doğrusu,
sistem'e 10 kova ile başladım,5 kova daha ilave ettim,yeni 5 kovada biberler var,ama beslenme ana tankları aynı tanklardan,Biber'mi ilave edeyim,domates'mi ilave edeyim kararsız kalmıştım,acaba hastalık olurmu negatif etkileri olurmu şüphede kalmıştım,
böyle hastalık olayı varsa,hemen biberleri ayrı sisteme alırım,sistem tamamen modüler sistem :) ,yer değiştirmeler çok kolay :)
Balkonum cam balkon,evet dediğiniz gibi arada iplerinden titreşim yaptırıyorum,hatta camları açtığım da rüzğar da alıyorlar,bakalım nasıl gidecek...

volkan0048 27-05-2014 10:53

Dikkatimi çeken,
çeri domatesler diğer domatesler'e göre daha çabuk boy atıp gelişiyorlar :) ...

leventali 27-05-2014 12:32

Ben biberleri de domates formülüyle beslemiştim. Hiçbir zararını görmedim.

serkaf 28-05-2014 10:37

Tavana nasıl astınız onu merak ettim?

fagu03 28-05-2014 20:04

Amator adam acgozlu olur. Elinize saglik iyi hasatlar.

serkaf 30-05-2014 06:57

fideleri nasıl askıya aldınız çok merak ettim. bende bu günlerde askıya alacağım. belki bana örnek olur. cevap verirseniz sevinirim

volkan0048 30-05-2014 07:45

sayın serkaf,
özür dilerim birkaç günden beri şehir dışındayım forma yazamadım,pazartesi ancak döneceğim,işe çıkmadan size kısaca cevap verecek olursam,
Balkonumuz üstten pergüle çatısı ile önden cam balkon ile kapalı,domatesler'in iplerini pergule kolonlarına vidalar taktım,vidalara tutturduğum iplerle domatesleri astım,sağlam oldu...
dönüşte detaylı fotoğraflar çekip yayınlarım...Allah'a emanet olsun saygılar...

serkaf 30-05-2014 15:39

sayın volkan0048
ilginiz için teşekkürler.

volkan0048 05-06-2014 09:26

bitkileri askıya almak

5 Eklenti(ler)
Sayın serkaf,

nerdeyse bir haftadır forma yazamadım,

işte size bitkileri askıya almakla ilgili fotoğraflar....

Kova kapaklarında ki,bitkileri tutturduğumuz deniz makarnaları altına ipleri geçirdik ve alttan ip uçlarını kalın düğümler yaptık ki kapaktan kurtulmasınlar diye,

ipleri bitkinin gövdesini saat yönüne göre sararak tavandaki vidalara düğümledik (bu vidalar yerine askı kancaları olsa daha da iyi olurdu,o anda bulamadım) ve iplerin diğer uçlarını da

sabitledik sağlam oldu,rahat bitkiyi taşırlar (tabi ki domatesleriyle birlikte :) )

Tabi bu arada yoğurt kovalarının kulplarından ,(kendi imalatımız olan :) ) askı klips'i ile de bitkiyi ip'e tutturmayı unutmuyoruz....http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/34884.htm

volkan0048 05-06-2014 09:51

Dostlar,

ben bu sıralar da yoğurt kovaları na kafayı taktım :) ...

Maksadım,

Plastikten üretilmiş olan bu kovaları çöpe atıp yüzyıllar toprağa zarar vermesini engellemek,

saten üretilmiş olan bu eşyaları ne kadar işe yarar hale getirebilirsek,o kadar kazanç

addediyorum, insanlık adına....

volkan0048 07-06-2014 10:03

3 Eklenti(ler)
Sistem devam ediyor,

Balkon bahçe olmak üzere :)

işte 14-06-06 tarihli fotoğraflar...

volkan0048 07-06-2014 10:19

5 Eklenti(ler)
Fotoğraflara devam,

Bahçemizdeki genç,Judo da kahverengi kuşak,iki ege

bölge şampiyonluğu olup milli takım kamplarına katılan,ilerinin Judo dünya

şampiyon adaylarından :),bizim övündüğümüz çocuklarımızdan karateci ablası ve

abisinden sonraki üçüncü çocuğumuz aynı zamanda topraksız tarım gönüllüsü

teknik yardımcım,o da bahçemizi onaylıyor :) ....

Çiçeklenmeler çoğalmaya başladı ve sevgili eşimin haber ettiğinde görüp

heyecanlandığım, küçücük çeri domateslerimiz.....

leventali 07-06-2014 10:20

Merhaba Sayın volkan0048,

Her şey harika görünüyor. İlaveten düşünceleriniz de öyle.

Başından beri kafama takılan tek şey, kovaları alüminyum folyo ile kaplaman.

Sanırım ışığı yansıtma ve görsellik açısından düşündün.

Çok araştırmadım ancak alüminyumun bir özelliği ısıyı çok çabuk üzerine alır ve çok çabuk bırakır. Yani ısı olduğu sürece sıkı sıkıya tutar bunu üzerinde. Tabi çok çabuk da bırakır.

Nikelajlı oluşundan dolayı ışığı yansıtmayı da bulunduğu yüzey itibari ile kırarak dağıtır.

Bunlar bitkiler için büyük bir olumsuzluk yaratmıyorsa harika. Çünkü güzel bir görüntü de veriyor.

Bu konuda yorumları olan arkadaşlar da olursa daha güzel bir deneyim olur düşüncesindeyim.

Bu konuyu senden izliyorum. Ve bir kaç kovaya ben de yapıp deneyeceğim. Gözlemlerimizi birlikte paylaşırız...

Saygı ve sevgiler...

volkan0048 07-06-2014 10:28

3 Eklenti(ler)
Fotoğraflar'a devam,

dikkatimi çeken,çeri domatesler sırık domateslere göre daha çabuk uzuyor

boyları 80 cm,sırık domatesler 60 cm,biberlerimiz 25 cm ler de.....

volkan0048 07-06-2014 10:50

Sayın leventali hocam,

sizin gibi hocalarımızın ilgileri beni sevindiriyor,teşekkür ederim :) ,

kovalara alüminyum folyo sarmamın sebebi,kovaların içine ışık girmesini ve kova daki suyun

ısınmasını da engellemek için kullandım,güneş ışıklarını yansıtmasından dolayı su gerçekten

ısınmıyor,görsel yönden de güzel oldu sanki :) ,kapaklarda ki folyolar bitkinin yapraklarının

altlarına soft bir ışıklandırma da yapıyor,yapraklar için de faydalı sanki ,

Levent hocam bu alüminyum folyolar'ın altı süngerli gibi olanları varmış ben bulamadım

buralarda,bir çiçek saksısında dekoratif folyo olarak kullandıklarını görmüştüm,1 liracı da, ''bu folyo rulo

olarak satılıyor ama bizde yok şu anda'' demişti,satıcı.Belki sizin oralarda vardır,

o folyo olsa kova ile folyo arasında hava boşluğu olunca daha da iyi olur gibi geliyor bana...

Saygılar sevgiler hocam :)

alitezel 07-06-2014 14:14

Sayın volkan0048 bitkiler mükemmel gözüküyor seneye çeri domatesini kesin deneyeceğim merak ettim doğrusu. Yalnız biberler arkada kalmış bence orada bir hata var gibi biber bitkisi bildiğim kadarıyla domatesten küçük domatesler pek ışık göstermeyecek gibi biberlere saygılar..

volkan0048 07-06-2014 14:25

Sayın alitezel,

Evet biberler arkada kaldılar,sisteme sonradan ilave edildiler,istersem yerlerini

değiştirebilirim, sistem modüler çok kullanışlı,

ama asıl gözdelerim domatesler :) bu seferlik böyle olsun bir daha ki sefer domateslerle

biberler ayrı sistemlerde olacak....

saygılar sevgiler.....

turhanengin 07-06-2014 14:31

Merhaba Sayın volkan0048;
Çalışmalarınızı en baştan sona kadar heyecan içerisinde izledim.Çalışmalarınızda olağanüstü bir tertip,düzen ve intizam gördüm.Başarılarınızın devamını diliyorum.

Biber saksılarınız,domates saksılarınızın arka kısmında kaldığından domateslerin gölgesinden ötürü yeterli güneş ışığı alamayabilir.Bence;domateslere göre daha yavaş büyüyor olmaları bu sebepten.Biberlerle domatesleri yer değiştirirseniz biberlerdeki büyüme sorununu çözmüş olacağınız kanısındayım.

Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle bereketli hasatlar dilerim.
Saygılarımla Turhan Engin

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024