agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Topraksız tarımla ağaç yetiştirmek (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/33365.htm)

drclnie 20-12-2013 12:04

Topraksız tarımla ağaç yetiştirmek

Topraksiz tarimla her agac yetistirilirmi yabanci sitelerde bir kac deneme buldum ama yeterli bilgi yok ozellikle kahve agacini denemek istiyorum .

merdefe 20-12-2013 16:48

Merhaba drclnie;
Çok da atmadan, seralarda topraksız tarımda üzüm yetiştiriliyor diye biliyorum. Florida üniversiteninin topraklı ama topraksız mantığı ile limon portakal mandalina yani citrus gillere uygulamaları var.

Şimdi, düşünmek gerekirse. gayet muntazam verim alınabilir fakat agregat değişimi olması gerektiği durumlarda meyve ağacının yaşı ( mesela perlitte ) 5 sene güzel kullanılırsa 6 sene. Güzel kullanmaktan kastım perlit kökler aracılığı ile kum vaziyetine dönene kadar istediğin havalanmayı verir. ( sadece perlitte takılmamak lazım hafif bir materyal olduğundna dolayı ağacın duruma göre dik durması için destek şart)

meyve almadığınız dönemlerde de bir miktar sulama yapılması lazım veya seçeceğiniz meyvenin 7 veren olması gerekli ki işler biraz daha az kafa yorsun.

Nahçivan ile ilgisi olanlar bilir; limonu çok sevdiklerinden topraksız limon ya yetiştiriyorlar **** yetiştirme çalışmaları yapıyorlar.

Siz eğer Ticari düşünmüyorsanız deneme amaçlı düşünüyorsanız solüsyona daha karar vermediyseniz hoagland solüsyonu nu deneye bilirsiniz. Saygılarımla

fozada 21-12-2013 13:48

Teorik olarak ağaç yetiştirmek ya da yetişmiş ağacı beslemek mümkün, ancak pratikte çok da kolay olmayacağını düşünüyorum.

Besin ihtiyacı çok fazla olacaktır. Aynı şekilde köklerin oksijen alması da yüksek maliyetli çözümler gerektirecektir.

Daha önce internette topraksız tarım yöntemi ile yetiştirilen muz ağaçlarını görmüştüm. Muz ne kadar ağaç olarak değerlendirilebilir o da ayrı bir konu.

drclnie 24-12-2013 14:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merdefe (Mesaj 1231450)
Merhaba drclnie;
Çok da atmadan, seralarda topraksız tarımda üzüm yetiştiriliyor diye biliyorum. Florida üniversiteninin topraklı ama topraksız mantığı ile limon portakal mandalina yani citrus gillere uygulamaları var.

Şimdi, düşünmek gerekirse. gayet muntazam verim alınabilir fakat agregat değişimi olması gerektiği durumlarda meyve ağacının yaşı ( mesela perlitte ) 5 sene güzel kullanılırsa 6 sene. Güzel kullanmaktan kastım perlit kökler aracılığı ile kum vaziyetine dönene kadar istediğin havalanmayı verir. ( sadece perlitte takılmamak lazım hafif bir materyal olduğundna dolayı ağacın duruma göre dik durması için destek şart)

meyve almadığınız dönemlerde de bir miktar sulama yapılması lazım veya seçeceğiniz meyvenin 7 veren olması gerekli ki işler biraz daha az kafa yorsun.

Nahçivan ile ilgisi olanlar bilir; limonu çok sevdiklerinden topraksız limon ya yetiştiriyorlar **** yetiştirme çalışmaları yapıyorlar.

Siz eğer Ticari düşünmüyorsanız deneme amaçlı düşünüyorsanız solüsyona daha karar vermediyseniz hoagland solüsyonu nu deneye bilirsiniz. Saygılarımla

Karar vermedim ama acikcasi evin hangi kosesine koyucagimi dusunuorum daha uygun bir yer bulamadim :) hazir besin eriyikleri nasil acaba hic kullandinizmi atami b cuzz **** general hyroponics gibi ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024