agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Akvaryumda çilek yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/31205.htm)

gandalfmk 15-04-2013 14:05

Akvaryumda çilek yetiştirme

5 Eklenti(ler)
Herkese merhaba,

Yıllardır akvaryumla uğraşan biri olarak topraksız tarımla ilgili incelemeler yaptıkça aklımda bir fikir oluştu. Aslında bunun Türkiye'de veya yabancı birçok ülkede farklı uygulamaları var ama genellikle süs bitkileri anlamında. Hatta bir dönem ben de japon şemsiyesi yetiştirmiştim akvaryumda...

Akvaryumla uğraşmayanlar için önce kısa (çok kısa) bir bilgilendirme yapayım. Akvaryumda azot döngüsü yaşanır ve ortaya son ürün olarak Nitrat çıkar. Bu nitrat akvaryumdan su değişimi yapılmadan yok edilemez veya seyreltilemez.

Burada benim amacım sudaki nitratı çileklere kullanarak hem akvaryum su kalitesini daha yüksek tutmak, hem de çilekleri beslemek.

İlk 4 fotoğraf çileğin ilk dikim gününe ait, son foto ise daha güncel bir durum...

Suyun pH değerini henüz zaman ayırıp ölçemedim. EC ölçtürmek için ise sudan numune alarak iş yerimde ölçtüreceğim.

mandalinleerik 15-04-2013 14:18

Texas mı onlar? Bari balıkları da görseydik. Sanırım 4 kök çilek var o kadar litrede 4 kök çilek ph'ı nasıl dengeler? ya da nitratı yok eder mi?

gandalfmk 16-04-2013 15:38

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Balıklar texas değil sayın mandalinaerik, Herichthys carpintis (Carpinte) olarak geçen bir tür. Elimdeki yavrulardan bir çift ayırmıştım kendime. Texasla çok uzak akraba değiller...

Sistemde farkettiyseniz 8 göz var ama 4ü henüz boş. Tabii 8i de dolu olsa bile yine de nitratı yok edemeyecektir. Zaten tam olarak yok edebiliyor olması demek benim zaman içinde bitkiler için akvaryuma nitrat takviyesi yapmam anlamına gelir. Bunu da istemiyorum.
Belki daha sonra potasyum gübre takviyesi yapmam gerekebilir.

Aslında belki bir gün kurarım dediğim topraksız sera için araştırmalarım esnasında bir miktar eğlencelik bir şeyler yapıyorum diyebiliriz. :)

Gelişmelerle ilgili fotoğrafları fırsat buldukça paylaşmaya çalışacağım. Şimdilik çilekler iyi gelişiyorlar.

mandalinleerik 16-04-2013 15:50

Ben çileklerden çok şuan balıklarla ilgilendim :) bu konuyla ilgili özel mesajdan ulaşırım. Peki ölçüm yaptınız mı? nitratta ya da ph'ta bir değişim oldu mu?
O çilekler yenecek mi? :)

*Balıklarla birlikte fotoğraf olursa sevinirim.

gandalfmk 16-04-2013 17:28

Malesef henüz ölçüm yapamadım. Bu dönemde evde biraz düzen değişikliği yaptığım için yoğunluğum var.
Ph metre var, ph'ı ölçüp paylaşacağım ama nitrat ölçmek için test kitim yok. Biraz bitkilerin gelişimini gözlemleyerek nitratın durumu hakkında yorum yapılabileceğini düşünüyorum. Ya da bir ara denk gelirse bir test kiti alıp ölçebilirim belki...
ph ta ciddi bir değişiklik olacağını zannetmiyorum zira akvaryum 300 litreden büyük. 8 kök bitki çok fazla etkilemeyecektir.

gandalfmk 19-04-2013 11:39

Tekrar merhaba,
Akvaryumun içindeki su değerlerini bugün ölçtürme fırsatı buldum sonunda. Değerler forumda bahsedilen ideal değerlere göre çok çok farklı. Ancak ben şuana kadar çileklerde bir gariplik göremiyorum (belki vardır gariplik ama daha önce hiç çilek yetiştirmediğim için ben göremiyorum).

Değerler aşağıdaki gibi:
pH: 7,92
EC: 0,432 mS/cm

Akşam eve gidince çileklerin son durum fotoğraflarını paylaşacağım.

mandalinleerik 19-04-2013 15:57

Forumda ideal değerler derken? forumda böyle bir çalışma mı var? Bitkilerin su değerlerini etkilediği konular var da? çalışmaların standart su değerleri yoktur sanırım.
O çilekler yenir mi? :)

gandalfmk 19-04-2013 19:47

Forumda çilek yetiştiriciliği için 6.0-6,5 pH (yanlış hatırlamıyorsam) olması gerekliliği belirtiliyor ama yazmış olduğum gibi benim akvaryumdaki pH idealden oldukça yüksek...
EC değerine zaten hiç girmiyorum çünkü bitkiler için eklediğim herhangi bir gübre yok şuana kadar. Dolayısıyla EC muhtemelen yaklaşık olarak şebeke suyunun değeri.

gandalfmk 19-04-2013 19:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1141514)
O çilekler yenir mi? :)

Onu çilekler kızardığında deneyerek anlayacağım :p

mandalinleerik 19-04-2013 21:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gandalfmk (Mesaj 1141627)
Forumda çilek yetiştiriciliği için 6.0-6,5 pH (yanlış hatırlamıyorsam) olması gerekliliği belirtiliyor ama yazmış olduğum gibi benim akvaryumdaki pH idealden oldukça yüksek...
EC değerine zaten hiç girmiyorum çünkü bitkiler için eklediğim herhangi bir gübre yok şuana kadar. Dolayısıyla EC muhtemelen yaklaşık olarak şebeke suyunun değeri.

6.0 - 6,5'sa o suda çok güzel discus olur hatta üretimde yapılır. İletkenliği iyise :)

merlict 20-04-2013 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1141724)
6.0 - 6,5'sa o suda çok güzel discus olur hatta üretimde yapılır. İletkenliği iyise :)

Discus & çilek kombinasyonu ... her ikisini de bitirdin bi kalemde...

mandalinleerik 23-04-2013 08:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merlict (Mesaj 1141867)
Discus & çilek kombinasyonu ... her ikisini de bitirdin bi kalemde...

Discus'a tamam da çilek olayı sakat. O güzelim çilekler süs gibi durur.

ankafar 23-04-2013 09:29

Merhabalar,

Yanlışım yoksa balık türünden ötürü tatlı su akvaryumu olduğunu tahmin ediyorum. Zannedersem tuzlu su akvaryumu kadar nitrat sorunnu olmaz tatlı su akvaryumlarında (yanlış olabilirim bu konuda)

Değerlerinize istinaden küçük bir öneri yaparsam:
pH yüksek ve Ec düşük temelde atılması planlanan nitratlı bileşikler ise yeşil aksam bitkileri üzerine gitmek daha mantıklı bence. nitrojen isteği yüksek bir marul türü mesela sizin sisteme daha güzel gelir gibi çilekten önce.

gandalfmk 23-04-2013 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ankafar (Mesaj 1143280)
Merhabalar,

Yanlışım yoksa balık türünden ötürü tatlı su akvaryumu olduğunu tahmin ediyorum. Zannedersem tuzlu su akvaryumu kadar nitrat sorunnu olmaz tatlı su akvaryumlarında (yanlış olabilirim bu konuda)

Değerlerinize istinaden küçük bir öneri yaparsam:
pH yüksek ve Ec düşük temelde atılması planlanan nitratlı bileşikler ise yeşil aksam bitkileri üzerine gitmek daha mantıklı bence. nitrojen isteği yüksek bir marul türü mesela sizin sisteme daha güzel gelir gibi çilekten önce.

Sayın ankafar,
Teşekkürler yorumunuz için, çilek fidesi bulabildim ve onu uyguladım aslında sisteme. Elimde marul fidesi hiç yok malesef..:(
Bu değerlerle marul yetişkin son haline ulaşabilir mi? Fikriniz nedir.
Veya çilekteki tecrübenize dayanarak; çilek bu şartlarda gelişim gösterebilir mi? Şimdilik çileklerin yaşadığını, ancak gelişimlerinin yavaş olduğu yorumunu yapabilirim.
Bir tane meyvesi de kızardı bu arada :) tadına bakma zamanı geldi :)

ankafar 25-04-2013 09:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gandalfmk (Mesaj 1143416)
Sayın ankafar,
Teşekkürler yorumunuz için, çilek fidesi bulabildim ve onu uyguladım aslında sisteme. Elimde marul fidesi hiç yok malesef..:(
Bu değerlerle marul yetişkin son haline ulaşabilir mi? Fikriniz nedir.
Veya çilekteki tecrübenize dayanarak; çilek bu şartlarda gelişim gösterebilir mi? Şimdilik çileklerin yaşadığını, ancak gelişimlerinin yavaş olduğu yorumunu yapabilirim.
Bir tane meyvesi de kızardı bu arada :) tadına bakma zamanı geldi :)

Merhabalar,

Anladığım kadarıyla çilekleri zaten büyük fide halinde dikiyorsunuz en başta biraz kızarma olsa da uzun vade yaşatmanız zor gibi (yeni çileklerin açması vs). Birde yapraklar uzama yapmış zannedersem ışık görme sorunu var.

Bence sistemde eğer kuruma sorunu yok ise (köklerin suya değmemesi kaynaklı) bir sonraki sefer marula geçin zira sisteminiz gayet hoş olmuş.

gandalfmk 25-04-2013 10:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ankafar (Mesaj 1144301)
Merhabalar,

Anladığım kadarıyla çilekleri zaten büyük fide halinde dikiyorsunuz en başta biraz kızarma olsa da uzun vade yaşatmanız zor gibi (yeni çileklerin açması vs). Birde yapraklar uzama yapmış zannedersem ışık görme sorunu var.

Bence sistemde eğer kuruma sorunu yok ise (köklerin suya değmemesi kaynaklı) bir sonraki sefer marula geçin zira sisteminiz gayet hoş olmuş.

Evet yalnızca pencereden gelen kadar ışık alabiliyor bitkiler. Direkt olarak güneş ışığını hiç almıyor desem yeridir.
Kuruma sorunu yok, kökler suya deyiyor.
Tavsiyenize uyarak marul deneyeceğim, çilekleri de apartmanın bahçesine dikerim belki :)
Önereceğiniz marul türü nedir? Fide olarak nereden nasıl bulurum şuan bilemiyorum. Bu konuda öneriniz var mı?

ankafar 25-04-2013 10:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gandalfmk (Mesaj 1144315)
Evet yalnızca pencereden gelen kadar ışık alabiliyor bitkiler. Direkt olarak güneş ışığını hiç almıyor desem yeridir.
Kuruma sorunu yok, kökler suya deyiyor.
Tavsiyenize uyarak marul deneyeceğim, çilekleri de apartmanın bahçesine dikerim belki :)
Önereceğiniz marul türü nedir? Fide olarak nereden nasıl bulurum şuan bilemiyorum. Bu konuda öneriniz var mı?

Marul için en iyisi tohumdan gitmek zannedersem küçük bir sistem olduğu için yapı marketlerden tohumlara ulaşabilirsiniz. 7 kule tipi değilde biraz daha saçak türler alın derim (kıvırcık)

gandalfmk 25-04-2013 12:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ankafar (Mesaj 1144345)
Marul için en iyisi tohumdan gitmek zannedersem küçük bir sistem olduğu için yapı marketlerden tohumlara ulaşabilirsiniz. 7 kule tipi değilde biraz daha saçak türler alın derim (kıvırcık)

Çok teşekkürler,
Bu da tohumdan fideye uzanan yolu öğrenmem gerek anlamına geliyor:D

Ayrıca çilek seranızı da takipteyim, gelişmelerden bahsetmenizi bekliyorum dört gözle.

gandalfmk 08-05-2013 10:45

Son durum bilgisi vereyim:

Akvaryumun üzerinde deneme yaptığım çilekler kesilmiş pet bardaklar içinde duruyordu. Bitki devrilmesin diye gövdelerini en alt kısımdan elyafla sararak sıkıştırmıştım. Elyaf sarılı olan tüm bitkilerin kökleri çürüdü ve bitkiler hızla ölüyor.

Yalnızca bir kökte elyaf sarılı değildi. Bu bitkiye ait kökler canlı ve kökten yeni kardeş büyümeye çalışıyor.

Tabii elyaf etkisi yalnızca benim yorumum, belki diğer kök de bir zaman sonra ölecektir.

Son durumda Sayın ankafar'ın tavsiyesine uyup (kısmen:p) marul tohumu aldım ve onları çimlendirmeye çalışıyorum. Kısmen yazdım çünkü kıvırcık tavsiyesini yanlış hatırlayarak 7kule tipini aldım :D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ankafar (Mesaj 1144345)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024