agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Çilek sorunları (Topraksız tarım) (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/30037.htm)

casper1 25-01-2013 17:30

Çilek sorunları (Topraksız tarım)

2 Eklenti(ler)
Merhaba
Tüm forum kullanıcılarına ve konu sahiplerine bu eşsiz değerdeki bilgileri bizlerle paylaştıkları için teşekkürlerimi sunarım.

Çoktandır takipteyim yeri gelmişken sormak istiyorum kendi seramda yetiştirdiğim çilekler neden hala çiçeklenmeye başlamadı derken diplerinde tomurcukların kuruduğunu ,çürüdüğünü gördüm ayrıca yaprakların yukarı doğru kıvrılmalar baştan beridir var ama fidelerde sorun anladığım kadarıyla yok çilek yetiştiren arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.Resimler 1 ay öncesine ait araştırmalarımdan sonuç alamayınca paylaşmak istedim.

Eklenti 364255

Eklenti 364256

Manifesto 25-01-2013 18:29

Merhaba sy.casper.

Bitkinizde demir noksanlığı göze çarpıyor.Vermişsenizde bitki alamamış.Bitkilerinizi fazlamı suluyorsunuz.

Kullandığınız gübreleri ve gübreleme proğramını yazarmısınız?

casper1 25-01-2013 19:57

sayın manifesto
Size özelden mesaj attım içinde su analiz sonucu da var.
teşekkür ederim

arafx 25-01-2013 21:00

sayın casper1;
Bitkiler yeterince ışık alıyormu? **** son 3-4 gün hava kapalı mı gidiyor?

casper1 26-01-2013 15:27

Sayın arafx açıkçası bilmiyorum çünkü çileğin istediği ışık değerini bilmiyorum ve ışık ölçen bir aletim de yok.Neden sordunuz ?Bir sorun mu gördünüz acaba ?

idris şenol 28-01-2013 18:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi casper1 (Mesaj 1091937)
Sayın arafx açıkçası bilmiyorum çünkü çileğin istediği ışık değerini bilmiyorum ve ışık ölçen bir aletim de yok.Neden sordunuz ?Bir sorun mu gördünüz acaba ?

sayın casper1 doç dr Hüdai YILMAZIN çilek kitabı hasad yayıncılıkta sizin resimlere bakarak edindiğimiz tanı...KÜLLEME ....
çilek bahçenizde hava akımı olmayan yerlerde külleme sorunu ortaya çıkmakta
kısacası ..penconazole isimli tarım bakanlığnın küllemeye karşı ruhsatlı ilacı
havalandırmaya özen gösterin

casper1 28-01-2013 23:21

Araştırmalarınız için çok teşekkür ederim İdris Bey.Yapraklarda aşırı yani rulo tarzı bir kıvrılma yok, yaprağın alt ve üstünde de tozlu lekelenmeler yok.Çok sağlıklı koyu yeşil duruyorlar ama sanki hastalıktan ziyade mineral eksikliği gibi duruyor.Tabi sizler daha iyi bilirsiniz,çilek konusunda profesyonel olamadım daha.Ayrıca sevindirici haber olarak yeni çiçek tomurcukları görülmeye başladı.Şimdi asıl bomba soru bu tomurcuklardan nasıl sağlıklı çilek elde edilir.Gerek meyve tutumu gerek hastalıklara karşı ekstra bir şeyler yapmak gerekir mi ? Sorum tüm çilek yetiştiren üstatlara....
Hayırlı geceler....

Manifesto 29-01-2013 01:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi casper1 (Mesaj 1093434)
Araştırmalarınız için çok teşekkür ederim İdris Bey.Yapraklarda aşırı yani rulo tarzı bir kıvrılma yok, yaprağın alt ve üstünde de tozlu lekelenmeler yok.Çok sağlıklı koyu yeşil duruyorlar ama sanki hastalıktan ziyade mineral eksikliği gibi duruyor.Tabi sizler daha iyi bilirsiniz,çilek konusunda profesyonel olamadım daha.Ayrıca sevindirici haber olarak yeni çiçek tomurcukları görülmeye başladı.Şimdi asıl bomba soru bu tomurcuklardan nasıl sağlıklı çilek elde edilir.Gerek meyve tutumu gerek hastalıklara karşı ekstra bir şeyler yapmak gerekir mi ? Sorum tüm çilek yetiştiren üstatlara....
Hayırlı geceler....

Bitkinizde her hangi bir hastalık ve zararlı göze çarpmıyor.

Tipik izelement ve bilhassa demir eksikliğine bağlı gelişim düzensizliği söz konusu.

Besleme programınızı bozmadan uygulamanızı istediğim iki ürün tavsiye edeceğim.

Damlamadan:
Squestrene 138 Fe,100 SG(Syngenta) :Bitkilerde kloroz tedavisinde kullanılan suda erir granül formülasyonlu "Demir Çelatı" (EDDHA Na Fe formunda) %6 metalik demir. Kğ fiyatı perakende +/- 50 TL

Üstten sisleme:

Speedfol vegatative SC (DR Tarsa): içerisinde NPK+S+6 iz element bulunduran yüksek konsantrasyonlu süspansiyon formulasyonudur. Yüksek N içeriği yaprak ve sürgün gelişimini teşvik eder.Litre fiyatı perakende +/- 35 TL

idris şenol 29-01-2013 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi casper1 (Mesaj 1093434)
Araştırmalarınız için çok teşekkür ederim İdris Bey.Yapraklarda aşırı yani rulo tarzı koyu yeşil duruyorlar ama sanki hastalıktan ziyade mineral eksikliği gibi duruyor.Tabi sizler daha iyi bilirsiniz,çilek konusunda profesyonel olamadım daha.Ayrıca sevindirici haber olarak yeni çiçek tomurcukları görülmeye başladı.Şimdi asıl bomba soru bu tomurcuklardan nasıl sağlıklı çilek elde edilir.Gerek meyve tutumu gerek hastalıklara karşı ekstra bir şeyler yapmak gerekir mi ? Sorum tüm çilek yetiştiren üstatlara....
Hayırlı geceler....

sayın casper fideleriniz firigomu yoksa sizin yeşil yapraklardan yetiştirdiğiniz çilek fidelerimi
firigo fide soğuk hava depolarında ekim zamanına kadar tutulup çileğin soğuklama ihtiyacını karşılamak amacında ABD tarfaından geliştirilmiş bit yöntem
erkencilik ve yüksek verim sağlıyor
sizin fidelerinizin bölgesel olarak zamana ihtiyacı vardır
topraksız tarım bilgi ve sabır isteyen bir iş biraz zaman alacak ama bu iş çözülcek:))

İsmail Karagülle 29-01-2013 22:47

Çileklerde anormal bir durum görünmüyor. Üstadlar benim göremediğim bir bozukluk var mı? Eğer bir terslik yoksa bir takım müdahaleler yarar yerine zarar getirmesin .

casper1 29-01-2013 23:45

Merhabalar
Öncelikle sayın malina'ya konu düzenlemesi için teşekkür ediyorum.
Bugün çilekleri Botrytis e karşı bir fungusitle ilaçlama yaptım.Çünkü bazı fidelerin dip kısımlarında küflenmeler gördüm hemen zarar gören yaprakları aldım ilaçlama yaptım.Katlı sistemin zaralarından biri her zaman değişiklikleri gözleyemiyorsunuz.Stalonları alıyorum ama gözden kaçanlar malç'ın altına giriyor ve orada ışıksız ortamda çürüyorlar hastalığa davetiye çıkarıyorlar.Korktuğum şey yeni çiçeklere sıçraması.....

casper1 29-01-2013 23:52

İdris bey fideleri frigo olarak aldım.Aynı sayın vetman gibi olmasada bende biraz geç diktim.Tabi acemilikler falan derken tam besleme yapamadım daha yeni yeni çiçekleniyorlar.Frigo fidelerin dikim zamanları çok önemli ne erken nede geç.Hatta bir yazıda geç dikimde bitki vegetatif gelişmeye kaçıp çiçeklenme az olur yazıyordu.

casper1 30-01-2013 00:03

Sayın manifesto Su analizi yaptırdım klor 137 ppm çıktı ki bu Sayın Kudret Hocamın dediği gibi çok fazla bu etki etmiş olabilir.Bu klorü düşürmem lazım ama nasıl.Birde hasat yayıncılığın çilek yetiştiriciliği adlı kitabında kalsiyum eksikliklerinde yapraklarda yukarı doğru kıvrılmalar oluşabir yazıyordu.Aslında en güzeli yaprak analizi.Bu sene geçti seneye hem katlı sitemin katlarını biraz düşürüp hemde gerekli analizleri vaktinde yapıp ona göre solüsyon hazırlamak istiyorum.

Manifesto 30-01-2013 00:24

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Sayın manifesto Su analizi yaptırdım klor 137 ppm çıktı ki bu Sayın Kudret Hocamın dediği gibi çok fazla bu etki etmiş olabilir
Topraklı üretimde çilek, 350 ppm e kadar klor iyonlarına mukavemet gösterebilmekte isede sizin yetiştirme ortamınızda 137 ppm zarar sınırında,fakat yapraktaki damar aralarının damarlara göre daha açık renkte olması bariz demir eksikliği.

Klor, toksik etki yapmış olsa idi,yapraktaki görünüm şu şekilde olması gerekirdi.

casper1 30-01-2013 03:13

Sayın manifesto o fotoğraftaki bozukluk hiç olmadı.Demir eksikliği konusuna gelince,çileklerin son halini anlatan fotoğrafları çekip ekleyeceğim.Durum daha anlaşılır olabilir.

casper1 02-02-2013 01:15

5 Eklenti(ler)
Evet arkadaşlar resimleri paylaşıyorum
ilk olarak seramın iç ve dış görünümü.Tamamen amatör işi ..kendim yaptım :)
Eklenti 366534
Eklenti 366535
Eklenti 366536
Eklenti 366537
Eklenti 366538

casper1 02-02-2013 01:20

5 Eklenti(ler)
çileklerdenbirkaç görünüm ve yeni çıkan tomurcukları görebilirsiniz.
sorunlu fideleri sonraya saklıyorum.
Eklenti 366539
Eklenti 366540
Eklenti 366541
Eklenti 366542
Eklenti 366543

casper1 02-02-2013 01:24

3 Eklenti(ler)
Geçenlerde şiddetli don olmuştu malesef sobayı yakmaya fırsatım olmadı.Yeni çıkan yaprak ve tomurcuklarda etkilenmeler...
Eklenti 366544
Eklenti 366545
Eklenti 366546

casper1 02-02-2013 01:28

4 Eklenti(ler)
Ve kurşuni küf hastalığı diye teşhis koyduğum fideler.Tabi yanılmış olabilirim.Kuvvetli bir fungusit tavsiye edebilirsiniz
Eklenti 366547
Eklenti 366548
Eklenti 366549
Eklenti 366550

idris şenol 03-02-2013 09:04

sayın cesper güzel gidiyorsunuz ama sanırım biraz ezber gidiyorsunuz
topraksız tarım sonderece verimli fakat bir okadarda riskli
ec ve ph çok dikkat edin mümkünse ec yi sabit tutan bir sistem kurun **** kurdurun
bildiğiniz gibi çilek tuza karşı çok hasas gübrelerde sonuçta tuz yanlış bir hesap hatası tüm emeklerinizi bitire bilir ALLAH korusun
küf hastalığı konusunda çok bilgim yok ama yaprak uçların kuruması tuz dan olma ihtimali yüksek ,
geri dönüşüm suyunuzun bir kısmını bırakın ozaman tuz birikimi olmaz doğru gübreleme proğramına dikkat edin ph sabit tutmaya çalışın
aşağdaki sitede ph ve ec ler mevcut
Çilek

casper1 03-02-2013 16:21

İdris bey sitede gördüğüm sera size mi ait acaba?
Resimlerdeki yaprak uçlarındaki kuruma dondan kaynaklanması kesin çünkü don olduğu günü takip eden 2 gün içinde aniden oldu ve yeni çıkan yapraklarda böyle bi durum yok.Birde ben geri dönüşüm kullanmıyorum.Bir sonraki sezon yapacağım sistemi kafamda tasarladım.Gerekli malzemeler için bilahare kapınızı çalacağım.Tabi indirim yaparsanız :D

İsmail Karagülle 05-02-2013 15:53

idris beyin malzemeleri ile ilgili ürünleri görebileceğimiz bir site adresi var mı ? Daha önce paylaşılmış olabilir. Ama ben farkına varmadım herhalde. İdris beyden rica etsem paylaşabilir mi?

vetman996 05-02-2013 16:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle (Mesaj 1097238)
idris beyin malzemeleri ile ilgili ürünleri görebileceğimiz bir site adresi var mı ? Daha önce paylaşılmış olabilir. Ama ben farkına varmadım herhalde. İdris beyden rica etsem paylaşabilir mi?

Sayın İsmail bey merhaba.
Sayın İdris Beyin linkini vermiş olduğu site Sayın Oğuz Alper Yeğen beye ait. kendisi özellikle çilek konusunda oldukça bilgili. zaman zaman kendisine danışır ve değerli bilgilerinden yararlanırız. kendisinin roa adlı ruhsatlı ürünü de mevcut. daha önce agaclarda yazılar da yazmış. tanışmanız iyi olur düşüncesindeyim. selamlar... saygılar...

vetman996 05-02-2013 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle (Mesaj 1097238)

site linki de burada
Çilek

koyu yesil 09-02-2013 13:14

2 Eklenti(ler)
Bu hastalik/zararli nedir? Ne sekilde mucedale etmek gerekir?
Saygilarimla...Eklenti 368424

Eklenti 368425

casper1 24-05-2013 11:40

5 Eklenti(ler)
Merhabalar bu fotoğrafları nisanda çekmiştim ama anca ekleme fırsatım oldu.Hastalık sorunu sıcaklarla beraber kayboldu.Şimdi kırmızı örümcekle mücadele zamanı :)

Eklenti 409099

Eklenti 409100

Eklenti 409101

Eklenti 409102

Eklenti 409103

idris şenol 27-05-2013 19:01

elinize emeğinize sağlık siz mutlu alunca bizde mutlu oluyoruz
çilekte yüksek verim için sera içi 10 derecenin altına düşmemeli

casper1 29-05-2013 19:17

teşekkür ederim İdris bey,Tecrübe çok önemli.Bizde yavaş yavaş tecrübe kazanmış oluyoruz.Bu sene erkencilik için sera içi ısıtmaya ağırlık vereceğim.Isıtma giderlerini azaltacak projeler peşindeyim.
saygılar

kiziltan 01-06-2013 19:29

Merhaba
Sn casper1, ararken casper yazmisim "1" unutunca bulamamisim, kusura bakmayin.
Su ucuza isitma konusunda epey arastirdim hepsini size yazarim. Ancak bazi seyleri bilirsem iyi olur, sizde olan **** temini kolay olan nedir, odun talasi, buyuk ve kucukbas hayvan gubresi, yiyecek artiklari ( mesela yakinda kisla var mi copunu alabileceginiz),yanik motor yagi,bunlardan elde olan varsa **** temini cok kolay olan varsa lutfen yazin. Aksi takdirde isi pompasi ve gunes enerjisi disinda ucuz kaynak zor.
Seraniz kac m2, yukseklik nekadar, ortalama kis sicakligi nedir, en dusuk sicaklik nedir kac gun surer gibi bilgiler de iyi olur, kar yagar mi, don olur mu?
Bana bu tur bilgi verirseniz yardimci olmak icin elimden geleni yaparim. Bazi konular icin ingilizce siteler falan onersem okuyabilir misiniz, yoksa turkcesini yazarim.
Saygilarimla
Engin Kiziltan

casper1 01-06-2013 21:40

Teşekkür ederim yardımınız için,
Yakıt kaynağı olarak olarak odun temini rahat.Buralar sanayi bölgesi olması sebebiyle yanık yağ temini kolay olur,fakat yasalar yanık yağ yakımına ne denli kısıtlama getirmiş onu bilmiyorum,çevreye kirlilik vermeyelim durup dururken.Aslında doğal gaz haricinde diğerlerini temin edebilirim.Jeotermal olsa keşke :)
seram 210 m2 yükseklik toplam 4,5 m burada kış soğuktur.Fakat ne kadar soğuk olsada gündüz sıcaklığı sera içinde 10 derecenin altına hiç düşmez.Zaten kar olayımız yoktur.Beni gece sıcaklıkları düşündürüyor.4-5 gün donlu gece görülebilir.Fakat gece 3-4 dereceli günlerimiz çok olur.Benim amacım gece sıcaklığı en az 10 derecede tutmak.
ingilizcem yok
kolay gelsin

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024