agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   pvc akan su kültürü domates denemesi (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/27821.htm)

aga06tr 18-06-2012 12:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agriwolf (Mesaj 986392)
Hayırlı olsun.
Güzel bir sistem olmuş. Toplam ne kadar bir alana ne kadar bir harcama ile sistemi oluşturdunuz.

teşekkür ederim daha iyisiniz sizler yaparsınız inşallah. sera 432 m^2 fakat domatesler bu seranın 240 m^2lik bölümünde yani 30metre uzunluğunda 8 sıramız var. maliyet konusuna gelince işin ağır kısmı tesisat malzemeleri onuda kayın biraderimin dükkanından veresiye aldığım için:) net bi bi fiyat veremeyeceğim,
gübrelerde toplam maliyete nazaran hatrı sayılır bi paya sahip( ama bir sezondan fazlası için yeteceği kanısındayım) ki onuda veresiye aldım fidelerle birlikte. iz elementler için 210 TL ödedim. 1000L lik depo 200 TL 120L lik 2 adet plastik fıçı 50TL pompa elimizde mevcuttu. gölgelik 3m*100m 120 TL pet bardak 25 TL
tuğla 50 TL net değil ama toplamda 4000TL (+) civarı bi rakam diyebilirim

şafak 18-06-2012 12:55

öncelikle hayırlı olsun bol ürünler.
deneyimim yok ama ileride köklerden dolayı sistem tıkanabilir.Bayagi uzun olmuş gibi geldi borular.

aga06tr 18-06-2012 13:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şafak (Mesaj 986493)
öncelikle hayırlı olsun bol ürünler.
deneyimim yok ama ileride köklerden dolayı sistem tıkanabilir.Bayagi uzun olmuş gibi geldi borular.

teşekkür ederim. konu başlığında da belirttiğim gibi adı üzerinde deneme yapıyoruz deneyip göreceğiz. katı ortamda da deneme yapacağım deneme sonuçlarında maksimum fayda sağlayan metodu kurmayı planlıyoruz inşallah

aga06tr 19-06-2012 13:01

bu gün sabah 7:30 itibariyle ilk çiçekcikler görülmeye başladılar maşallah

aga06tr 19-06-2012 13:06

5 Eklenti(ler)
bunlarda toprakta yaptığımız üretim ve seralarımız

caferulger 20-06-2012 14:19

inşallah ziyarete geleceğim

aga06tr 20-06-2012 14:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caferulger (Mesaj 987593)
inşallah ziyarete geleceğim

buyrun bekliyorum

dispaser 22-06-2012 07:50

tebrikler çok güzel bir tesis.
benim aklıma pvc borularda domates kökünden dolayı tıkanma/taşma yaşanacak mı sorusu geldi ilk, bunu da sayenizde görmüş olacağım. birkaç kez duymuştum böyle birşey ama böyle profesyonel bir denemede ve sizinki gibi herşeyin ortada/izlenebilir olduğu bir şekilde değildi. o yüzden emin olamıyordum. umarım hiç bir problem yaşamaz, bol bol hasat alırsınız ve bizlere de bu borularda domatesin yetişebildiğini öğretmiş olursunuz ins.
hayırlı uğurlu olsun..

aga06tr 22-06-2012 15:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dispaser (Mesaj 988316)
tebrikler çok güzel bir tesis.
benim aklıma pvc borularda domates kökünden dolayı tıkanma/taşma yaşanacak mı sorusu geldi ilk, bunu da sayenizde görmüş olacağım. birkaç kez duymuştum böyle birşey ama böyle profesyonel bir denemede ve sizinki gibi herşeyin ortada/izlenebilir olduğu bir şekilde değildi. o yüzden emin olamıyordum. umarım hiç bir problem yaşamaz, bol bol hasat alırsınız ve bizlere de bu borularda domatesin yetişebildiğini öğretmiş olursunuz ins.
hayırlı uğurlu olsun..

teşekkür ederim sayın "dispaser" ancak ben şahsen sayın envorun pvc borulardaki denemesinden esinlendim o başlık altındakileri incelerseniz domateslerin nasıl yetiştiğini görebilirsiniz saygılar.

aga06tr 25-06-2012 13:01

:( son 4 gündür bazı domateslerimin gelişimi durma noktasında **** cok yavaş. nedenini araştırıyorum. aynı hat üstüne yan yana iki bitkiden birisi daha gelişkin iken diğeri bariz bi şekilde geri kalmış, geri kalan fidelerin kökleri ise sarı kahverengi-sarı rengi tortu benzeri bişey ile kaplanmış durumda suyu değiştirince o tortu ortadan kalktı ama bitkilerde hala bi toparlanma yok sanırım mantari bi oluşum tortu dediğim şey ama yan yana iki bitkiden birni etkileyip diğerini etkilememesi ve mesela aynı hat üzerinde hıyarlar var gelişimleri maşallah günlük olarak farkedilecek düzeyde ve kökleri cok sağlıklı, beslemeden kaynaklı bi problem mi diye geliyor aklıma ph ayarı için sirke kullanıyordum dün itibariyle onuda kestim
ciceklenme devam ettiği için reçeteyi de dün değiştirmiştim. ama işte kafamı kurcalayan bütün bitkileri aynı su ile besliyorum nededen diğerleri etkilenmiyor diyeceğim. hatta çileklerde aynı suyla besleniyor. cilek daha düşük ec değerlerini severken ilk dikimde %30 a yakını bir hafta içinde fire vermişti ama kalanlar maşallah toparladılar. köklerin resimlerini yüklemeyi deneyeceğim. bi fikri olan arkadaşlar yardımlarını esirgemezler umarım :)

aga06tr 25-06-2012 13:15

5 Eklenti(ler)
cileklerin kökleri iyi durumda, ancak domatesler için yukarıda belirttiğim sorunu görüntülemeye calıştım bi fikir verebilecek arkadaşım cıkarsa ne mutlu bana

aga06tr 25-06-2012 13:35

1 Eklenti(ler)
buda ilk taktığımız taçlardan birisi :)

caferulger 04-07-2012 11:35

merhaba;
serandan yeni fotoğraflar yokmu aga

aga06tr 07-07-2012 23:56

fidelerim yerinde sayıyor malesef:( gövde gelişimini sağlamadan meyve bağlamış durumdalar. kök salınımını hala gerçekleştiremediler bu konuda fideleri petlere yerleştirirken hata yaptım sanırım. kökler fazla hava alıyolardı. bu sabah petlerin içini 1 kat strapor tanecikleriye kapladım, onların üzerinede bardak dolusu dezenfekte ettiğim mucur doldurdum. akşam 5,5 da baktığımda inanılmaz bir hızla yeni beyaz köklerin fışkırdığını gördüm. biraz umut oldu.bakalım bu haftaki gelişmelerine bakacağız. çileklerim ölüm kalım mücadelesi vermekteler:( domates le aynı suyla beslendiğinden kökleri yanıyor.
tek tesellimiz ise hıyarlar. geçen hafta korkutmasına ramen toparlamış durumdalar trips nedeniyle yapraklar göçmek üzereydi ilaç uyguladık şu an fena değiller. meyveleri 5 cm boyundalar şimdilik.

Hakan Öncü 08-07-2012 12:28

Sayın aga06tr,

Kullandığınız besin eriyiğinin rengi neden öyle acaba,
Benim kullandığım şeffaf ve açık yeşil renkte. Sizinkisi ise kahverengiye çalan bir renkte. Besininizde bir sorun olabilir mi acaba. Bide benim basit ve naçizane tavsiyem bence domates pimaş boruda olmaz. Kökleri çok geniş bir alana dağılıyor. Geçen sene sistemi sökerken köklerin durumumu görünce çok şaşırmıştım.

Kolay gelsin.

aga06tr 08-07-2012 22:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü (Mesaj 995633)
Sayın aga06tr,

Kullandığınız besin eriyiğinin rengi neden öyle acaba,
Benim kullandığım şeffaf ve açık yeşil renkte. Sizinkisi ise kahverengiye çalan bir renkte. Besininizde bir sorun olabilir mi acaba. Bide benim basit ve naçizane tavsiyem bence domates pimaş boruda olmaz. Kökleri çok geniş bir alana dağılıyor. Geçen sene sistemi sökerken köklerin durumumu görünce çok şaşırmıştım.

Kolay gelsin.

teşekkürler sayın Hakan Öncü
haklı olabilirsiniz kökler konusunda ama malesef 1 ay olacak ama henüz kök saldıramadık:( belki tıkanacak kadar büyürler inşallah.
besin eriyiğinde kaverengiye çalan A stoğu ve malum Fe-EDTA eriyiğin rengini o hale getiriyor. şelatsız FeSO4 kullandığımda ise o renkten daha koyu kahve bi renk elde ettim. şu an eski ve yeni stoğu 8-2 oranında karıştırarak kullanıyorum.

bountr 09-07-2012 18:34

Borular arasındaki boşluk fazla gibi geldi bana, sanki biraz daha sıkı yapılabilirmiş gibi.

aga06tr 09-07-2012 20:15

bence ideal toplamda 8 sıra var ve sıra arasında rahatca bi el arabası dolaşabiliyor. sıra arası mesafeyi daha da daralttığımızda işletmede güçlük çekeriz hocam

aga06tr 10-07-2012 22:45

25.gün fotosu

25. günde hala bu boydalar sıcaklık problemi başta olmak üzere bir nedenden dolayı atağa geçemediler

aga06tr 10-07-2012 22:47

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aga06tr (Mesaj 996771)
25. günde hala bu boydalar sıcaklık problemi başta olmak üzere bir nedenden dolayı atağa geçemediler

bu gün belki bi 10 cm daha uzamışlardır. yarın tam bir aylık olacaklar.

aga06tr 10-07-2012 22:50

25.gün

1 Eklenti(ler)
bunları coşturmak için fikri olan var mı?

aga06tr 10-07-2012 22:52

hıyarrr

2 Eklenti(ler)
bunlarda hıyar ve bal kabaklaımız

aga06tr 10-07-2012 22:55

köklerr

1 Eklenti(ler)
geçen hafta köklerin durumu:(

dispaser 11-07-2012 07:01

kökler çok fazla ışık alıyor olabilir mi? bardakların üzerinden biraz perlit koyarak kökü örttünüz fakat bardağın hala yarısı boş ve o boş olan yerlerden borunun içine ışık girmekte. bu da kökü kötü etkileyebilir diye düşünüyorum. üstadların yorumlarını bekliyorum..

Potasyum 11-07-2012 11:35

Sorunun suyun icindeki nitratin hizli bi sekilde amonyak formuna donusmesinden kaynaklandigini dusunuyorum. Nft de nitrojen degesi sudaki calsiyum oranina gore hizli degisim gosterir. Sebeke suyundaki kalsiyum yuksekse fazla sorun olmaz. fosforik acid yerine nitrik (tehlikeli) asid kullan. Haliyle bu durumda fosforda etkilenmekte. Besinli suyu n ec degerini yariya indir ve 3 gunde bir degistir. Suyun isinmasi fazla etki yapmaz asiri olmadikca.

aga06tr 11-07-2012 13:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Potasyum (Mesaj 996940)
Sorunun suyun icindeki nitratin hizli bi sekilde amonyak formuna donusmesinden kaynaklandigini dusunuyorum. Nft de nitrojen degesi sudaki calsiyum oranina gore hizli degisim gosterir. Sebeke suyundaki kalsiyum yuksekse fazla sorun olmaz. fosforik acid yerine nitrik (tehlikeli) asid kullan. Haliyle bu durumda fosforda etkilenmekte. Besinli suyu n ec degerini yariya indir ve 3 gunde bir degistir. Suyun isinmasi fazla etki yapmaz asiri olmadikca.

sayın potasyum;
besin solüsyonumun konsantrasyonu:
N:116+nitrik asitten gelen miktar( tam bir değer veremiyorum )
P: 52
K: 197
Ca:130
Mg:48 dur.
N toplamında 21 ppmlik kısımda zaten amonyum sülfatdan geliyor.
bu suyuda 5 gündür kullanıyorum önceki konsantrasyonu şu şekildeydi
N:130
P:50
K:300
Mg:33
Ca:150 bu seferde yüksek K içeriği nedeniyle olduğunu düşündüğümden Ca ve Mg eksikliği belirtileri ortaya cıkmıştı.
pH:6 ve ec:2,8 şu an
ec yi 1,4 de düşürmemi önerirsiniz?

aga06tr 11-07-2012 13:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dispaser (Mesaj 996844)
kökler çok fazla ışık alıyor olabilir mi? bardakların üzerinden biraz perlit koyarak kökü örttünüz fakat bardağın hala yarısı boş ve o boş olan yerlerden borunun içine ışık girmekte. bu da kökü kötü etkileyebilir diye düşünüyorum. üstadların yorumlarını bekliyorum..

sayın dispaser;
alakanız için teşekkür ederim. kökler konusunda haklısınız aşırı ışık alıyorlardı.
2 hafta önce üzerlerine tanelerine ayırdığım straporları doldurmuştum o zaman yosun problemi vardı cünkü. ve geçen hafta ise straporların üzerine dezenfekte ettiğim mucurları doldurdum. kökler fışkırmaya başladı fakat bardaktan cıktıktan sonra daha fazla uzamıyor ve hemen kahverengileşiyorlar:(

aga06tr 11-07-2012 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Potasyum (Mesaj 996940)

ayrıca suyuda zaten 1000 litreyi 3 günde tüketiyorlar.
sistemde kaçak yok. buharlarşmadan kaynaklı su bitiyor diye düşünmüştüm fakat mantık olarak buharlaşmadan kaynaklansa ec nin yükselmesi gerekir ec değerinde bi artış olmuyo hatta düşüş meydana geliyor. bu suyu bitkinin tükkettiği görüşümde haklı olabilirmiyim acaba başka teorisi olan kardeşlerim fikir verebilirler mi?

Potasyum 11-07-2012 15:01

Selam

Besinli suyun ph yukseliyormu ? dusuyormu ? Kokler amonyagi emince su asitleniyor,nitrati emince alkileniyor.Domates denememde ayni sorunu bende yasadim.Kokler guzel basliyor,belli bir saffadan sonra kahverengiye donuyordu.Arastirmalarim/denemelerim sonucunda sudaki amonyak oraninin,bakteriyel fonksiyonlarda dahil yukselmesinden kaynaklaniyordu.Cozum olarak suyu UV filtreden gecirerek koklere verdim duzelme gosterdi.Sudaki hava oraninda buyuk onemi var,su yataklari 10 metreden uzun olmazsa daha iyi olur.Tabani duz olunca meyvelenmede daha randiman aliniyor.Yani kokler yuzeye dagitilmali.

Besin degerleriniz ec degerinizde kalin/devam edin. Suyunuza bir uv filtre takarak deneyin.

aga06tr 11-07-2012 15:50

sayın potasyum;
ph 2 gün gibi bi sürede 7 ye dayanıyor. kuyu suyumuzun pH değer 8 ve ec değeri:0,7m/s ye yakın boruların mesafesi 30 metre ve 8 sıra var. besinli su azalınca üzerine su ilave edip ec yi biraz düşürmeyi deneyecem 2,2 civarına
eğer forumu sık takip etme imkanınız olursa birazdan seraya geçip görüntü alacağım akşamda saat 21-22 gibi yüklerim bakabilirseniz sevinirim. saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024