agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Gürcan/Topraksız Tarım Denemelerim (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/27516.htm)

gürcan_keskin 21-05-2012 20:00

Gürcan/Topraksız Tarım Denemelerim

Merhaba arkadaşlar.
Siteye üye olduktan sonra balkon ve bahçede saksılarda yetiştirdiğim sebzelerden sonra şimdide topraksız tarım denemelerime başlama zamanı.
İlk etapta başlangıç hazırlıklarımı sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.
Sitede birçok araştırma yaptım.Yinede takıldığım ve sormak istediğim bazı konular olabilir.Bu süreçte benimle bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Besin kitleri için Kudret beye teşekkürler.

gürcan_keskin 21-05-2012 20:08

İlk Önce Akan Suda Çilek Yetiştirme Denemelerim

3 Eklenti(ler)
100 lük pvc boru ve su devrinin dönüşünü sağlayacak 50 lik pvc boru,köşeler,100 lükten 50 liğe geçiş parçaları.
Eklenti 298639

Delici,kesici malzemeler,panç
Eklenti 298640

2 metrelik boruda açtığım 11 göz delik.
Eklenti 298641

gürcan_keskin 21-05-2012 20:13

Yukarıda 100 lük pvc de açtığım 11 gözlük çilek fidesi için sizce kaç litrelik depo gibi birşey kullanmalıyım.Ben 30 litrelik kullanmayı düşünüyorum.Yaptığım denemede Suyun, belirleyeceğim zamana göre (saatte 15 dakika) boruya verilmesinden ve tekrar depoya gelmesinde,suyun tekrar dolmasında yani devrinde herhangi bir problem yok.Sizce uygunmudur yoksa daha az litreli kova ya.da damacana tarzı birşey kullanabilirmiyim?

Hakan Öncü 22-05-2012 08:11

İyi günler,

Bence depon ne kadar büyük olursa o kadar az uğraşırsın. Ben yaklaşık 100 ly lik bir depo kullanıyorum 3 fide için. Günde 10 lt su eksiltse 2-3 gün hiç ilgilenmesem problem olmuyor. Daha garantili ve kolay. 30 Lt lik bir depo bence daha fazla ugraş ve ph ve ec ayarı gerektirecek.

Kolay gelsin.

gürcan_keskin 22-05-2012 08:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü (Mesaj 970461)
İyi günler,

Bence depon ne kadar büyük olursa o kadar az uğraşırsın. Ben yaklaşık 100 ly lik bir depo kullanıyorum 3 fide için. Günde 10 lt su eksiltse 2-3 gün hiç ilgilenmesem problem olmuyor. Daha garantili ve kolay. 30 Lt lik bir depo bence daha fazla ugraş ve ph ve ec ayarı gerektirecek.

Kolay gelsin.

Öneriniz için teşekkürler Hakan bey.

gürcan_keskin 22-05-2012 13:59

Son Hazırlıklar Tamam.Deneme aşaması.

4 Eklenti(ler)
Pvc boruyu bahçenin duvarına kelepçelerle monte ettim.
Eklenti 298986

50'lik boru ile eğim vererek suyun depoya akışını sağladım.
Eklenti 298987

Büyük olan mavi bir bidon vardı.Büyüklüğünden dolayı motor yukarıya fazla su basmıyordu.Bu sebeble bende yarısını kesip 60 lt lik bir depoya dönüştürdüm.
Eklenti 298988

Drenaj borusunun ucuna filtre gibi bişe takıcam.Drenaj havadan depoya su boşalttığı için oksijen sağlıyor olsa gerek.Olmazsa yine bir hava motoru alabilirim.
Eklenti 298989

Sizce nasıl?

volkan355 22-05-2012 15:45

Gayet başarılı görünüyor. Sadece 100' lük boru içerisinde kalan su seviyesi az olabilir. İkinci resimdeki bize yakın olan 100-50 redüksiyonu 50' lik çıkış ağzını tam 12:00 yönüne çevirirsen 100' lük boru içerisindeki suyu maksimum seviyede kullanabilirsin. Kökler daha çok su ile temas halinde olur.

Hakan Öncü 22-05-2012 15:48

Suyunuzu güneşten korursanız daha iyi olacağını düşünüyorum.
Hem buharlaşma hemde yosun açısından üzerini ışık sızdırmayan bir malzeme ile kapamanız iyi olur. Birde suyun oksijen durumunu nasıl olur bilmiyorum ama sanki bi hava motoru ile daha iyi olur gibi geliyor bana.

Kolay gelsin.

agriwolf 22-05-2012 17:08

Çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

süleymanizmir 23-05-2012 10:12

sistem

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gürcan_keskin (Mesaj 970679)
Pvc boruyu bahçenin duvarına kelepçelerle monte ettim.
Eklenti 298986

50'lik boru ile eğim vererek suyun depoya akışını sağladım.
Eklenti 298987

Büyük olan mavi bir bidon vardı.Büyüklüğünden dolayı motor yukarıya fazla su basmıyordu.Bu sebeble bende yarısını kesip 60 lt lik bir depoya dönüştürdüm.
Eklenti 298988

Drenaj borusunun ucuna filtre gibi bişe takıcam.Drenaj havadan depoya su boşalttığı için oksijen sağlıyor olsa gerek.Olmazsa yine bir hava motoru alabilirim.
Eklenti 298989

Sizce nasıl?

Sayın gürcan,Hayırlı olsun.Başarılar dileyerek size nacizane bir önerim var.Bitkileriniz büyüyünce kökler birbirine dolaşıp sistemi tıkayabilir ve besin üst deliklerden akabilir, o yüzden keşke daha büyük çapta boru kullanma imkanın olsaydı.İnşallah bir sorun olmadan emeğinin karşılığını alırsın.

gürcan_keskin 23-05-2012 10:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi volkan355 (Mesaj 970762)
Gayet başarılı görünüyor. Sadece 100' lük boru içerisinde kalan su seviyesi az olabilir. İkinci resimdeki bize yakın olan 100-50 redüksiyonu 50' lik çıkış ağzını tam 12:00 yönüne çevirirsen 100' lük boru içerisindeki suyu maksimum seviyede kullanabilirsin. Kökler daha çok su ile temas halinde olur.

O zamanda 100'lük boru içerisinde kalan su çok olmaz mı? Yani devir durduğunda bi şekilde içinde kalan su sorun yaratmaz mı?
Üstelik ben 100' lük boruyu duvara monte ederken çok az bişe eğim de vermiştim.

gürcan_keskin 23-05-2012 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü (Mesaj 970765)
Suyunuzu güneşten korursanız daha iyi olacağını düşünüyorum.
Hem buharlaşma hemde yosun açısından üzerini ışık sızdırmayan bir malzeme ile kapamanız iyi olur. Birde suyun oksijen durumunu nasıl olur bilmiyorum ama sanki bi hava motoru ile daha iyi olur gibi geliyor bana.

Kolay gelsin.

Depo ağacın altında kalıyor.Güneşten az çok korunuyor.Fakat siyah bir kaplama ile kaplamayı düşünüyorum.Oksijen konusunda evet yinede ben hava motoru alıcam.
Teşekkürler.

gürcan_keskin 23-05-2012 10:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi süleymanizmir (Mesaj 971253)
Sayın gürcan,Hayırlı olsun.Başarılar dileyerek size nacizane bir önerim var.Bitkileriniz büyüyünce kökler birbirine dolaşıp sistemi tıkayabilir ve besin üst deliklerden akabilir, o yüzden keşke daha büyük çapta boru kullanma imkanın olsaydı.İnşallah bir sorun olmadan emeğinin karşılığını alırsın.

Önerileriniz için teşekkür ederim.
Sitede yapmış olduğum araştırmalarda genelde 100'lük boru kullanılmış.
Bence 100'lük borunun daha uygun olduğunu düşünüyorum.Evet dediğiniz gibi kökler hemen hemen sorun olabilme ihtimali var.Çoğu arkadaşımızda bu sorunla karşılaşmış.Üstelik suyun basıncından dolayıda taşma,perlitin dışarı akması gibi bir çok sorun ile karşı karşıya gelmiş.
Büyük çaplı boru bu sistemde bence daha fazla uğraş gerektirir diye düşünüyorum.Motor gücü,su basıncı,fidelerin dikimi için saksı **** bardak seçimi biraz tefarratlu gibi.Şimdilik bu şekilde denemelerimizi yapalım bakalım.İlerde daha farklı sistemle neden yapmayalım ki? :)
Saygılar.

gürcan_keskin 23-05-2012 10:56

Fide Dikimi için Bardaklar

2 Eklenti(ler)
Pet bardaklarda 21 delik açtım.Altından da 4 delik.Fazla mı abarttım :))
Lehim makinası ile yapınca kaptırdım kendimi :))
Eklenti 299403

Biraz uzun bardaklar.Kısa değil.Boru deliklerine girdiği zaman altında 3 parmağa yakın boşluk oluyor.Su seviyesi yüksek tutulduğunda herhangi sorun olurmu acaba?

Eklenti 299475

gürcan_keskin 23-05-2012 11:13

Su litre Ölçerim

2 Eklenti(ler)
:p
Bir Adet Oklava.
Aslında deponun tabanına yakın bir yerden tahliye,çeşme çıkışı gibi bir şey yapıp ucuna şeffaf bir hortum bağlayıp,yukarı doğru sabitleyip suyun litrelik belirlemelerini yapmayı düşünüyordum.Fakat tez canlı olduğum için olsa gerek en pratik ve bir o kadarda ilkel olan bu yöntemi annemin oklavısını kullanarak yapmaya karar verdim. :))
Eklenti 299414

Depoya su doldurup,net görebilmek ve belirleyebilmek için de deponun içine lamba tutup oklavının işaretlemesini yaptım.Önce 30 lt,sonra 15 lt lik belirleyip 45,sonra 2.5'şar belirledim.Oklavayı deponun içine dik olarak sokup çizgiden eksik olan varsa Su ilave etmem gerektiğini belirliyorum.
Annem bu oklavayı kafamda kırmazsa iyi :))
Eklenti 299415

gürcan_keskin 23-05-2012 13:29

İnce Hesaplar

1 Eklenti(ler)
Bildiğiniz gibi 100 pvc boru çapı 10.5-11 cm civarında.
Borunun içindeki su seviyesi 7 cm
Yani 10.5 cm çapındaki 100'lük borunun içerisinde akıp giden fakat aynı seviyede kalan su 7 cm boyunda.
Eklenti 299476

gürcan_keskin 23-05-2012 13:59

İnce Hesaplar

1 Eklenti(ler)
Bardağın dışarıda kalan kısmı 3.5 cm.
Boru ve bardak uzunluğu 10.5 cm olduğuna göre,
Borunun içerisindeki su seviyesi 7 cm olduğuna göre,
Bardağın 3.5 cm den sonra kalan kısmı 7 cm'i eklersek,Borunun çapınıda eklersek
7 cm su derinliğinden sonra kalan kısmı 3.5,
Bardağın dışardaki kısmı 3.5+ kalan boşluk=3.5+3.5 oda =7 cm kalan kısım yine 3.5 cm
Yani kısacası bardağın suya giren kısmı 3.5 cm
Sizce nasıl?Bu şekilde herhangi bir sorun olurmu?
10.5 cm'lik boru içinde su seviyesi 7 cm olduğunuda değerlendiriseniz sevinirim?

Eklenti 299477

volkan355 24-05-2012 06:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gürcan_keskin (Mesaj 971267)
O zamanda 100'lük boru içerisinde kalan su çok olmaz mı? Yani devir durduğunda bi şekilde içinde kalan su sorun yaratmaz mı?
Üstelik ben 100' lük boruyu duvara monte ederken çok az bişe eğim de vermiştim.

Devir durduğunda adı üstünde durgun su kültürü gibi davranır. Köklerin besinli su ile teması ne kadar çoksa o kadar avantajlı olur. Benim balkondaki sistem örnek olabilir. http://www.agaclar.net/forum/topraks...im/7407-33.htm

gürcan_keskin 24-05-2012 08:28

Teşekkürler Volkan bey.

gürcan_keskin 25-05-2012 13:29

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
İzmir Kemeraltı Çarsısından aldığım fideler.
Eklenti 300305

gürcan_keskin 25-05-2012 13:33

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
Poşeti çıkartıp,köklere fazla zarar vermeden toprağından arındırdım.
Eklenti 300311

gürcan_keskin 25-05-2012 13:36

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
Kökleri toprağından temizledikten sonra su dolu bir kapta yıkadım.
Eklenti 300316

gürcan_keskin 25-05-2012 13:41

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
Sonra pet bardaklara koyup perlitle doldurdum ve hazırladığım sisteme yerleştirdim.
Eklenti 300325

gürcan_keskin 25-05-2012 13:46

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
Fidelerin duvara bakan kısmı biraz nemden dolayı kireç ve sıva döküntüsü olduğu için sarı örtü naylonunun içine karton koyarak duvara vidaladım.
Eklenti 300332

gürcan_keskin 25-05-2012 13:50

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
Su tankımı siyah poşet aracılığı ile ışığa,güneşe ve besin suyunun buharlaşmasına karşı kapladım.
60 lt'lik depo için 600ml A eriyiği,600 ml B eriyiği ile besin suyu hazırladım.
Su motorunu zaman saatine bağlayıp,her saat başı 15 dakika çalışacak şekilde ayarladım.
Eklenti 300334

gürcan_keskin 25-05-2012 13:57

Fidelerin Dikimi

1 Eklenti(ler)
İzmir'in havasını bilirsiniz bir güneş açıyor bir şakır şakır yağmur yağıyor.Fideleri dikerken bile yağmur vardı,sonra kesildi.Bir içeri kaçıyorum bir dışarı çıkıyorum :)
Bu sebeble yağmura karşıda önlem aldım.
Hadi bakalım hayırlı olur inşallah.
Eklenti 300336

andromakhee 26-05-2012 07:09

İyi günler gürcan bey yaptığınız çalışmanızı gördüm çok beğendim. İleride bende böyle bir sistemle ilgilenmeyi düşünüyorum. Şuan için bu düşüncem taslak aşamasında ve bununla ilgili bir site kurmayı düşünüyorum. Sitemi kurduğum zaman sizin çalışmalarınızı da bu sitede yayınlamak isterim. Bu sistem akla ve mantığa yatkın. Bu sayede insanların çok para vermeden kendı urunlerını kendılerının yetıstırmelerını sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Bende ileride evlenirsem geçimimi bu şekilde sağlamak istiyorum.Çilek yerine domates yetiştirmek pazar masraflarının azalmasına bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır.Diğer tarım ürünlerinide bu şekilde yetiştirmek mümkün. Elinize sağlık umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Görüşmek dileğiyle hoşçakalın...

Burcu ANDAÇ

gürcan_keskin 26-05-2012 07:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi andromakhee (Mesaj 973404)
İyi günler gürcan bey yaptığınız çalışmanızı gördüm çok beğendim. İleride bende böyle bir sistemle ilgilenmeyi düşünüyorum. Şuan için bu düşüncem taslak aşamasında ve bununla ilgili bir site kurmayı düşünüyorum. Sitemi kurduğum zaman sizin çalışmalarınızı da bu sitede yayınlamak isterim. Bu sistem akla ve mantığa yatkın. Bu sayede insanların çok para vermeden kendı urunlerını kendılerının yetıstırmelerını sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Bende ileride evlenirsem geçimimi bu şekilde sağlamak istiyorum.Çilek yerine domates yetiştirmek pazar masraflarının azalmasına bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır.Diğer tarım ürünlerinide bu şekilde yetiştirmek mümkün. Elinize sağlık umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Görüşmek dileğiyle hoşçakalın...

Burcu ANDAÇ

:):)
Teşekkürler.
Hadi hayırlısı bakalım.
:))

andromakhee 26-05-2012 08:28

Rica ederim Gürcan Bey nedemek? Emeğe saygımız herzaman var ve her zaman sizi elimizden geldiğince destekleriz. Kolay gelsin. :))

gürcan_keskin 01-06-2012 00:02

Topraksız Tarım Çilek Fidelerinde Son Durum

1 Eklenti(ler)
Topraksız tarım sistemini kuralı 9 gün oldu.
Eklenti 303028

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024