agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2013, 19:31   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi damlat Mesajı Göster
Merhaba,
Öncelikle yeni topraksız tarım uygulamasına başlayan biri olarak buradaki bilgilere teşekkür ederim. Ama ben balkonumdaki uygulamalar için domates besin eriği bulamıyorum. Satışı yok. Üstelik kendim hazırlamaya kalktım sorunlarım Potasyum Nitrat satışı yasaklanmış. Mono potasyum fosfat hiçö bir kimyasalcıda yok. Kullanacağım 0,2 ml Amonyum Molibdat 'ı katı halde 250 gr. alabiliyorum. Maliyeti 67 € bana bu konuda yol göstermenizi rica edeceğim.
Potasyum Nitrat satışı yasaklanmış.
-Yasak değil ancak bir çok şirket başka amaçlar için kullanılmasını engellemek adına belge isterler ancak İnternette az miktarda alabileceğiniz yerler mevcut.

Mono potasyum fosfat hiç bir kimyasalcıda yok.
-Var aslında buradaki sorun herkes mono potasyum fosfat demiyebilir örneğin Potassium dihydrogen phosphate ( mono-Potassium orthophosphate, Potassium phosphate monobasic ) hepsi aynı madde oluyor.

Kullanacağım 0,2 ml Amonyum Molibdat 'ı katı halde 250 gr. alabiliyorum. Maliyeti 67 € bana bu konuda yol göstermenizi rica edeceğim.

-Molibdat zaten minor element olduğu için ve profesyonel üretim yapmayacağınız için kullanmama şansınız var. Minor elementler biraz pahalı olur ancak bir kere aldınız mı uzun süre idare eder.
Şimdi baktım eğer illa kullanmak sterim derseniz 70tl çözelti formu var 100 gram katı halli 85tl var. (Var yani seçenekler)

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 13:15   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
İlaveten; amonyum molibdat yerine çok daha ucuz olan sodyum molibdatı kullanabilirsiniz.

fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 15:44   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Merhaba,ihtiyacı olan arkadaşlara alıp kullanmaya fazla fırsat bulamadığım cep tipi ph+Ec ölçer metreleri uygun fiyata satabilirim.Mesaj atabilirsiniz..

mentes_17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 12:18   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2014
selamlar eskiden kudret tezel abimiz bunları hazır gönderiyordu şimdi hazır alma imkanımız yokmu acemiyim bunları bulmam cok zor

gökhantaktak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 02:20   #125
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhantaktak Mesajı Göster
selamlar eskiden kudret tezel abimiz bunları hazır gönderiyordu şimdi hazır alma imkanımız yokmu acemiyim bunları bulmam cok zor
Sayın Gökhan kardeş merhaba.

Topraksız tarıma başlamak isteyen dostlar formlarda biraz gezinir ve besin eriyiği ile ilgili yazıları okuyunca kafası karışır. Ben bunları temin edemem diyerek de başlamadan olayı bitirir. Bunu nereden biliyorsunuz derseniz, kendimden biliyorum, çevremden biliyorum.

Biz bunun önüne geçmek ve dostlara yardımcı olmak için bu siteyi (solucan Gübresi : madrasol.com) hazırladık. Buradan gerekli hammaddeleri temin edebildiğiniz gibi hazır besin eriyiği de satın alabilirsiniz. Karar sizindir. Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 02:23   #126
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fozada Mesajı Göster
İlaveten; amonyum molibdat yerine çok daha ucuz olan sodyum molibdatı kullanabilirsiniz.
Amonyum molibdat almak isteyen dostlara yardımcı olabiliriz. 25 kg lık çuvalla aldığımız için çok uygun fiyata almıştık. Elimizde 20 kg civarında var. Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 16:30   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
herkese selam;
Kudret Hocam öncelikle merhaba, ben (hidroponic) topraksız tarım konusunu yeni keşfettim ve merak ettim. Yazılarınızdan faydalanarak kendimce bişeyler yapmaya kalktım iki ayrı saksı ayarladım birinde marul fideleri diğerinde bir domataes, bir biber ve bir adet çilek fidesi koydum. Hazırladığım besin eriyiğinin ec si 2100 micro siemens ph ı 6.8 olarak ayarladım ancak bir hafta olmasına rağmen bitkilerde ciddi bir farklılık göremedim. Buna karşılık sürekli ph yükseliyor, sabah aksam sürekli limon tuzu ekliyorum ph'ı ayarlamak için. sanki bitkiler sadece sitrikasit ile besleniyor cunku ec sabit. nerede hata yapıyorum anlamadım.

Aynı sorun bende de var,sürekli sabah akşam limon tuzu ekliyorum. PH tekrar yükseliyor.
domateslerim daha 5 günlük.

worldcomp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 16:32   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boswer Mesajı Göster
herkese selam;
Kudret Hocam öncelikle merhaba, ben (hidroponic) topraksız tarım konusunu yeni keşfettim ve merak ettim. Yazılarınızdan faydalanarak kendimce bişeyler yapmaya kalktım iki ayrı saksı ayarladım birinde marul fideleri diğerinde bir domataes, bir biber ve bir adet çilek fidesi koydum. Hazırladığım besin eriyiğinin ec si 2100 micro siemens ph ı 6.8 olarak ayarladım ancak bir hafta olmasına rağmen bitkilerde ciddi bir farklılık göremedim. Buna karşılık sürekli ph yükseliyor, sabah aksam sürekli limon tuzu ekliyorum ph'ı ayarlamak için. sanki bitkiler sadece sitrikasit ile besleniyor cunku ec sabit. nerede hata yapıyorum anlamadım.
Aynı sorun bende de var,sürekli sabah akşam limon tuzu ekliyorum. PH tekrar yükseliyor.
domateslerim daha 5 günlük.

worldcomp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 22:27   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Merhaba Sayın worldcomp,

Bitkileriniz daha çok küçükmüş. Besini verdikten sonra ayarlarıyla bu kadar fazla oynamamanızı öneririm. PH seviyesi de EC seviyesi de belirli aralıklarda gün içerisinde sürekli oynayacaktır. Bir çok nedenden dolayı oynayacaktır. PH'ın 5.5 - 6.5 arasında olması yeterlidir. Küsüratlara takılmayın. EC için de bu böyledir. Besin alımı, su alımı, ısı vs. bir çok faktör EC nizi etkileyecektir. EC ile de sık oynamamanızı öneririm.

Benim ilk bu işe başladığım günkü gibi bir hafta size de oldukça uzun bir zaman olarak gelmiş Bu bir haftalık süreçte bitki anca yerine alışır.

2.1 EC'nin fide aşamasında başlangıç olarak uygulanması ne derece doğrudur bilemem. Ama tecrübelerimce biraz düşük tutmanızda fayda var bir süre. Henüz çok küçükler.

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 19:05   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2015
Kudret bey bana bir ulaşırmısınız mesaj attım geri dönmediniz

BTIGLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 21:55   #131
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Kudret hocam selamlar, gecen yıl 3'lu besin kiti almıştım sizden. Fakat ben Kit'in içindeki kağıtta yazan besin tablosunu kaybettim . Rica etsem domates biber ve hıyar İcin 1 lt suya ne kadar A ne kadr B ya da C atacağımı yazabilir mısınız?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 22:31   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Bu tabloya ihtiyacı olan başka arkadaşlarda olabilir diye buradan resim olarak paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 14:32   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2015
kudret hocam yaklasık 2 aydır sizi takip ediyorum ve eriyik almak istiyorum birde sera bekci hakkında ayrıntılı görüsmek isterim ,trabzonda yasıyorum ve sera bekcisini calıstırmak için uygun yerim var ve mutlaka kurmak isterim

erogul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 14:46   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2015
hocam birde ec ve ph ölcer edinmem lazım

erogul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 11:50   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2015
besinler hep çiçeklere gidiyordur cıkarken çiçekleri kes bi agaçtan 5 6 alabilicegin kadar domates bırak

bendensin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2016, 19:27   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2016
sy envor bi bidon içersine ilk karısımda kaçar gr koyucaz bu elementlerden ***

hanefi bilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 15:39   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2016
İstanbulda besin eriyiği hazırlayan arkadaşlar kimler. Malum kargo bedeli ödemeden temin edelim

monsieur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 15:52   #138
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
http://www.agaclar.net/forum/members...dret-tezel.htm

beşiktaşlı beğendi.
efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 19:55   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2018
kudret abi bunları nereden satın alıcaz ben manisada yasıyorum ayrıca ben 2 kova yap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlarım,
Her hangi bir karışım hazırlarken ki; buradaki konumuz besin eriyikleridir,ölçü sistemini iyi bilmememiz halinde çok büyük hatalar yapabiliriz.Bu hatalara sebep olmamak için konumuzu ilgilendiren şuağırlık ölçü birimlerini hatırlatmak istiyorum. kg =kilo gram gr = gram mg =mili gram
1 kg= 1000 gr = 1 000 000 mg

1 ppm= 1 mg / 1 000 000 mg ppm =milyonda bir demektir
yani 1 ppm =1 mg / 1 kg suyun özgül ağırlığı 1 gr /cm3 olduğu için
1 ppm = 1 mg / 1 litre su demektir.
1 mg =0,001 gr dır
1 gr = 0,001 kg dır

LÜTFEN ÖLÇÜ VE TARTI BİRİMLERİNE DİKKAT EDELİM AKSİ TAKTİRDE HATALARIMIZ
ÇOK BÜYÜK OLUR:
kudret abi bunları nereden satın alıcaz ben manisada yasıyorum ayrıca ben 2 kova yapacağım 50 litre benim için çok fazla hazır birşekilde bunu bilen biri yapıp bize satabilir mi.

altayetcil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2019, 13:24   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2019
Selamün aleyküm yazınızı okudum merak ettim başladınızmı aceba

Mehmetkuyumcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2020, 23:05   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2020
Temin için özel mesaj atıyorum

Twik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 01:03   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2020
Besin eriği

Kudret hocam size nasıl ulasabiliri,topraksız tarım amatör bir şekilde kurulumunu bitirmek üzereyim ve besin eriği gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz..

Yunusemre37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 14:54   #143
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yunusemre37 Mesajı Göster
Kudret hocam size nasıl ulasabiliri,topraksız tarım amatör bir şekilde kurulumunu bitirmek üzereyim ve besin eriği gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz..
Forum üzerinden mesaj attıysanız mesaj kutunuzu kontrol edin. Mesaj kutusu dolu ise size geri dönüş yapamaz. Genel olarak yaşanan sorun bu oluryor.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 21:13   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
Salatalık için bir formül varmı acaba?

mimsondo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 22:09   #145
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimsondo Mesajı Göster
Salatalık için bir formül varmı acaba?
Merhaba.

Kudret Tez bey ile iletisime geçin. Kendisinde mevcut diye biliyorum

Yalniz posta kutunuzu boşaltın yoksa cevap gelmiyor

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2021, 05:52   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
]

Sayın Atomkarınca ben burada ppm= gr hesabı yapmadım,
Herkes böyle yapsın demedim,
iz element 50 lt suya
mangan=1.25 gr
çinko=1 gr
borax=1.4 gr
bakır=0.095 gr
sod. molibdat=0.060 gr'ma denk geliyor.
ppm olarak bende yazabilirim ama ben basite indirdim konuyu,
tabii inanılan şu ki dünyamızda ucuz adidir,basit yanlıştır.
Ayrıca bunları açık olarak bulma olasalığınız çok zayıf,en küçük ambalaj 25 kg
ben sadece reçete olarak yazdım,su kültüründe denediğim reçetede bu,başarıda sağladım,ayrıca kudret beyin besin eriyiğide bence amatörler için ideal.
Ayrıca amatör-profosyönel diye birşey yok ne kullanıyorsak onu yazdık.
Saygılarımla...envor...
S.a herkese hayırlı işler
Konu yıllar önce açılmış, hortlayacak ama sizin yaptığınız anlatım bizim gibi basit çiftçilere çok iyi çok sağol. ben baya bi araştırdım bu şekilde gr hesabı olarak bulamadım topraksız tarıma geçeceğim ancak otomatik sulama sistemi alacak param henüz yok covid zamanı kredi çekip batmakda istemiyorum zaten topu topu 2 dönüm yerim var. 100LT a ve b tankı hazırlayacağım araştırmalarım sonucu zor olan ppm hesabı yapılmış her yerde ben ne anlarım ppm den milyonda birden. size rice etsem 100lt lik a ve b tankına konması gereken makro ve mikro elementleri yazarmısınız zahmet vermez isem. şimdiden çok teşekkür ederim.

fevzikeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2021, 05:56   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altayetcil Mesajı Göster
kudret abi bunları nereden satın alıcaz ben manisada yasıyorum ayrıca ben 2 kova yapacağım 50 litre benim için çok fazla hazır birşekilde bunu bilen biri yapıp bize satabilir mi.
hazır gübre satılıyor 1 er lt şeklinden var.
https://www.e-tartes.com/besin-TOPRA...IM-BESINI.html

fevzikeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2023, 12:01   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altayetcil Mesajı Göster
Kolay gelsin arkadaşlar şu ppm hesabını EC değeri olarak yapsanız olmazmı?

alone_wolf3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024