agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2022, 21:11   #2911
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2022
Topraksız tarım öğrenmek istiyorum

Selam. Yeni üye oldum. Topraksız tarımı öğrenmek istiyorum. Neler önerirsiniz? nereden başlayayım?

çiftçifizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2022, 00:30   #2912
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçifizikçi Mesajı Göster
Selam. Yeni üye oldum. Topraksız tarımı öğrenmek istiyorum. Neler önerirsiniz? nereden başlayayım?
Merhaba https://youtube.com/channel/UCJ67EN985mlQiFiLfjEbkxA bu linke bir göz atabilirsiniz

mesut çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2022, 19:29   #2913
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2022
Merhaba, tarımla çok uğraşmıyoruz ama arada bir ekim yaptığımız ufak bir arazimiz var. Biraz daha ciddi bir şekilde bu işle uğraşıp kendi seramızı kurup üretim yapmayı düşünüyoruz. Ürettiklerimizi öncelikle kendimize kullanıp fazlasını da bakkalımızda satmayı düşünüyoruz.

Şimdilik 60m2 lik bir sera kuracağız, aldığımız verime göre yanına bir kaç tane daha kurabiliriz ileriki senelerde. Topraksız tarımın daha verimli ve yeni nesil olduğunu okuduğum için kurmuşken normal bir sera kurmayalım diye düşündük. Sorunumuz şu ki bu arazimize her zaman gitme şansımız yok, düzenli olarak 2-3 günde bir gidebileceğiz. Bu sebeple otomatik ve uzaktan kontrollü bir sistem kurmayı düşünüyoruz. Elektrik ve yazılım bilgim var kendi başıma kurabileceğimi düşünüyorum. Daha önce bu tarz bir şey deneyen oldu mu? Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?

Zonguldak/Ereğli bölgesinde ikamet ediyoruz. Arazimiz tüm gün güneş alıyor. Bu iklimde 60 m2'den her şey sorunsuz olursa ne kadar ürün alabiliriz? Salatalık ve domates dikeceğiz öncelikli olarak.

Zireael67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2022, 18:02   #2914
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zireael67 Mesajı Göster
Merhaba, tarımla çok uğraşmıyoruz ama arada bir ekim yaptığımız ufak bir arazimiz var. Biraz daha ciddi bir şekilde bu işle uğraşıp kendi seramızı kurup üretim yapmayı düşünüyoruz. Ürettiklerimizi öncelikle kendimize kullanıp fazlasını da bakkalımızda satmayı düşünüyoruz.

Şimdilik 60m2 lik bir sera kuracağız, aldığımız verime göre yanına bir kaç tane daha kurabiliriz ileriki senelerde. Topraksız tarımın daha verimli ve yeni nesil olduğunu okuduğum için kurmuşken normal bir sera kurmayalım diye düşündük. Sorunumuz şu ki bu arazimize her zaman gitme şansımız yok, düzenli olarak 2-3 günde bir gidebileceğiz. Bu sebeple otomatik ve uzaktan kontrollü bir sistem kurmayı düşünüyoruz. Elektrik ve yazılım bilgim var kendi başıma kurabileceğimi düşünüyorum. Daha önce bu tarz bir şey deneyen oldu mu? Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?

Zonguldak/Ereğli bölgesinde ikamet ediyoruz. Arazimiz tüm gün güneş alıyor. Bu iklimde 60 m2'den her şey sorunsuz olursa ne kadar ürün alabiliriz? Salatalık ve domates dikeceğiz öncelikli olarak.
Topraksız tarıma göre kuracağınız serada normal seraya göre iki üç kat fazla fide ekebileceğiniz kesin. Ben balkonumdaki hobi setimden biliyorum. Ticari amaçlı olarak bu işi yapanların çoğu zaten kontrollü bir sistem kuruyor.

Evinde hobi amaçlı ve yeni başlayan biri olarak size yapabileceğim tek tavsiye bu başlıktaki forumu en başından itibaren okumanızdır. Malesef ilk yıllardaki canlılığını son yıllarda kaybetmiş. O yüzden kesinlikle ilk sayfadan itibaren okumanızı tavsiye ederim

barisson Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2022, 11:38   #2915
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
sürekli başında durmadan topraksız tarım çok zor ve sonu hüsran olabilir,elektrik kesilse fideler dayanamaz **** ec değeri düşse yükselse hemen etkisini gösterir daha ph seviyesi var,çilek katlı olarak yetiştirilebilir ama dediğim gibi sürekli gözlemlenmesi gerek,boru tıkanır **** fazla su gider,ben olsam serada normal toprakta yetiştirip o şekilde satardım zaten sölediğinize göre hava sıcak bide seradaki nem ile güzel verim alırsınız gibi,yinede siz bilirsiniz kolay gelsin

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2022, 20:22   #2916
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2022
Saf leonardite hiç toprak karıştırmaksızın doğrudan bitki ekilir mi?

Felsefe yapma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2022, 08:06   #2917
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2022
BU SIRALAR ÇOK YAYGIN DENEYEN VAR MI BUNU?
Rekor Gelişim, mineral kayaçlardan yapılan içeriğinde hayvansal ve bitkisel bir ürün kullanılmayan ve hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir karışımdır. Tamamen yerli üretimdir. Hatta içine dahi istediğiniz bitkiyi dikebilirsiniz. Bu yüzden topraksız tarım uygulamalarında da kullanılmaktadır.
https://www.gubregubre.com/topraksiz...-nasil-yapilir

Eklenen Resimler

Françıçca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2022, 18:20   #2918
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2022
merhaba, balkonda topraksız tarım denemesi yapıyorum. 1.5 metrelik ve 100lük iki pimaş boru ve 10 litrelik su kovası kullandığım bir sistemim var. çeri domates yetiştiriyorum. ancak hiçbir yerden kaçak vs olmamasına rağmen 10 litrelik kovam her gün sabahtan akşama kadar boşalıyor ve motorum boşa çıkıyor. böylesine küçük bi sistemde bu kadar su gitmesi normal mi? topraksız tarımın avantajlarından birisi de su tasarrufu değil midir? yarın öbür gün bu sistemi büyütmek istesem yine bu oranda büyük su ihtiyacım olur mu? kovanın üstü su alma borularının delikleri haricinde kapalı bu arada.

dinc.mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2022, 16:35   #2919
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinc.mustafa Mesajı Göster
merhaba, balkonda topraksız tarım denemesi yapıyorum. 1.5 metrelik ve 100lük iki pimaş boru ve 10 litrelik su kovası kullandığım bir sistemim var. çeri domates yetiştiriyorum. ancak hiçbir yerden kaçak vs olmamasına rağmen 10 litrelik kovam her gün sabahtan akşama kadar boşalıyor ve motorum boşa çıkıyor. böylesine küçük bi sistemde bu kadar su gitmesi normal mi? topraksız tarımın avantajlarından birisi de su tasarrufu değil midir? yarın öbür gün bu sistemi büyütmek istesem yine bu oranda büyük su ihtiyacım olur mu? kovanın üstü su alma borularının delikleri haricinde kapalı bu arada.
Kaç bitki var ?
10 litre azalması normal. Bitki başına günlük 1-2 litre su kullanımı olabilir ( sıcaklığa bağlı olarak )

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2022, 16:38   #2920
Ağaç Dostu

hayır o kadar fazla su tüketemez ortada suyu emecek bi toprak cocopeat torf vs yoksa eger bi yerde akıp gidiyodur

Eski 01-08-2022, 21:54   #2921
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2022
13 tane domates günde 10 litreden fazla suyu emebilir mi gerçekten? Biz topraksız tarımın avantajlarından birisi de su tüketiminin az olması demiyor muyduk?

dinc.mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2022, 18:30   #2922
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2019
Merhaba, planımı anlatıp buradaki tecrübeli arkadaşlardan mümkünse yanlışlarımı düzeltmelerini istiyorum.
Amacım akuaponik sistem yapmak. Ama önce hidroponik sistem yaparak kendimi geliştirmek sonrasında bu sisteme aquaponik sisteme geçmek istiyorum.
Bir terasim var yaklaşık 8 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde. Güzel güneş alıyor.
Balkonun hizasından 8 Mt uzunluğunda üç **** dört adet kare boru uzatacagim.
Katlanabilir yüksek olmayan bir sera koyacağım üstüne.
Aquaponik tarafına geçmeden,
Sorularima gelirsek.
Kare boruları tavsiye ediyorlar ölçüleri ile beraber tavsiyeniz var mı.
Aynı anda birden fazla ürün yetiştirmek istiyorum. Çilek, biber, marul gibi. Bunun için yapımda nelere dikkat etmem gerek(kök aralıkları gibi)
Terasta buna benzer bir çalışma gorduyseniz linkini paylaşır mısınız?
Yazın Sera gerekli mi? Kocaeli Darıcada oturuyorum. Önce tek bir kare boru ile başlamak istiyorum.
Malzeme tedariği yapabilecek bir arkadaş tanıyor musunuz?
Cevap verecek olanlara şimdiden teşekkürler.

yasinercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2022, 19:55   #2923
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba arkadaşlar, Bu gün terasta yaptığımız hasatla sezonu tamamladık sayılır. toplamda net 91 kg domates 5 kg yeşil turşuluk domates ve bakımsızlıktan dökülen düşen çürüyen yaklaşık 15 kg kadar tahmin ettiğim fire ile birlikte toplam 111 kg biraz salatalık biraz patlıcan sivri ve dolma biber ile sezonu kapattık. bir kaç gün sonra güz dönemine hazırlığa başlayacağız. Herkese selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2022, 08:12   #2924
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2022
merhaba
8 ay oldu düzce ilinde topraksız tarım küçük bir 320 kare 5000 fidelik bi sera kurduk çilek için
cins montery
suyumun ec değeri 0,40
çok karşıtırdım fakat şu reçete olayını çözemedim. işin de aceemisi olmamızdan dolayı pek bi yere varamadım.

1 tonluk sulama depom var
saksıda yetiştirme yapıyorum
dripli damlama sistemi kullanıyorum.
şuana kadar gübrelemeyi hazır solüsyon (tartes tarımdan ) aldığım besinlerle yaptım fakat işi biraz ileri götürmek istiyorum. küçük yer oluncada kimsede ilgilenmek istemiyor.
şu gübreleme reçetesi için yardımcı olabilicek varmı.
resimleri şuan için yükleymedim seranın

cilekcidede81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2022, 04:17   #2925
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2022
Merhaba
Bu konu daki herkese, yani topraksiz tarim konusunda yazanlara,
anladigim kadari ile, ilk baslangicta yazan tam hydroponics terimine girmiyor ise sanirim tartisilan konu bu, baska forum sayfalarina da eriyikler vbg. konulsr.. sanirim konu bu.
Guzel, burada USA/NYC New York yasiyorum 25 yil gibi, Son yillarda epey arastirma yapmistim HYROPONIC FARMING konusunda, Sn Kudret By, ozellikle karisimlar konusu da var, orada aciklamalar, formuller vbg, cok iyiler,
Burada cok yaygin bu konu buradan takip edebildigim kadariyla-artik ugrasmiyorum konuyu degitirdim, tumuyle her yerde cogu ciftlikte degilde binalar icinde garip yapilar icinde ozellikle konteyner icin de cok yaygin. yaygin ama burada anlatilmis sekilde formulasyon vbg cokta yok, tipik USA mantigi bunu al sunu al gibi binlerce ama binlerce cozum var .Toplama gelirsem her bitki her sebze veya meyva da oyle bu konu da olmuyor.Ana merkezleri yaprakli bitkiler cok sonra biraz meyva oda basta cilek, berry ler..Fakat agir bir teknoloji gerekiyor isik iklimlendirme programlamalar vbg.
TR ye getirilmistir sanirim da hep disardan aliyor olmalilarki buda korkunc paradir, italati gumruk vbg.Burada evler icin basit sistemleri var meraklisi kuruyor yapiyor kucuk bunlar ama sistemler, temelde Drip Sistemi-damlama-Damlama sistemi aktif bir hidroponik sistemdir. Bu, bitkilerinizi düzenli olarak besin ve su ile beslemek için bir pompa kullandığı anlamına gelir. Damlama veya mikro sulama sistemi olarak da adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi sistem, besin çözeltisini doğrudan bitkilerinize damlatmak için küçük yayıcılar kullanır.diger sistemi-NFT-NFT (Besleyici Film Tekniği) Sistemi, yapraklı yeşillikleri yetiştirmek ve onları ideal besin ve iklim seviyelerinde tutmak için harika bir hidroponik sistemdir. Bu kontrol seviyesi, üretim süresini azaltmaya ve mahsullerin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.Diger baska sistemi bu karisk biraz akvaryumcu olanlar bilebilebilirler detayli-DRFT.Digeride Aeroponics-Aeroponik, topraksız bitki yetiştirme yöntemidir. Bunun yerine kökler havada asılı kalır ve besleyici yoğun bir sis ile sulanır. Bu, bitki köklerinin düzenli olarak besin açısından zengin bir çözeltiye daldırıldığı hidroponik sistemlerden farklıdır. Tumu temelde benzemekle beraber agir teknoloji ve sistemler gerektirir. Bitkilerin kokleri suda degildir ama besleme cozeltisi koklere fiskirtilir **** Mist sis seklinde verilir, konu cok detayli hastaliklari eksikleri cozum yollari vbg hepsi aciklanir,En cok NFT yi kullanirlar sada ne yetistireceklerse ona gore yapiliyor, bu ise tarla falan gerekmiyor bir han odasinda bile cok kisa zamanda marul uretiyorlar bunu ornek verdim, 3 yil falan arastirmistim, biraktim , mantar uretimi gibi onunlada 4 yili geckin ugrasmistim, iyi bir istir ama tehlikeli cogu yer bahsetmez de tehlikeli, simdi arastirdigim konu baskadir,
yazilarinizi okumaya devam edecegim,
Tesekkurler
Ufuk

gabriel ufuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2022, 04:30   #2926
Yeni Üye

En cok yetistirilen basta Cilek gelir, sonra karpuz, kavun - ama -buralarin kavunu ve berry dedikleri blue berry dedikleri meyvalar en cok yetistirilen, marul , domates, aci biber, feslegen **** basil , yesil fasulyeler ise sebzelerden en cok yetirilen sebzeler

Eski 01-09-2022, 04:38   #2927
Yeni Üye

Misir,patates,cay da yetistiriyorlar ama biraz farkli ve buyuk alanlar istiyorlar..Bu uclunun yetistirilmesinde baska konular devreye giriyor ve okadar acik degiller, cunku ozellikle papates ve misir buradaki buyuk ciftcilerin tekelinde onlarsiz birsey yapilamiyor, yani cilek yetistirene cok dert degilde konu misira falan gelince abiler var...Zeytinyagi stisi gibi onda da Italyan abilersiz bir yaprak oynatilamaz, ya onlara verilecek onlar dagitacaklar gibi ..

Eski 01-09-2022, 08:38   #2928
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar merak ettiğim bir şey var arkadaşlarım özelden mesaj atıyorlar bende gördüğüm an cevap veriyorum bilirsiniz kimsenin mesajını cevapsız bırakmamışımdır ancak cevap verdiğim arkadaşlar tekrar bana dönmüyorlar sebep nedir acaba.

Eski 22-09-2022, 15:49   #2929
Ağaç Dostu

hocam bence ya mesaj kutusu dolu **** görmüyodur

Eski 22-09-2022, 17:37   #2930
Ağaç Dostu

Tamam da jacky_38 mesaj yollayan arkadaşlar cevap geldi mi acaba diye kontrol eder diye düşünüyorum ama yanlış düşünüyorum anlaşılan.

Eski 26-11-2022, 11:49   #2931
Yeni Üye

mkokler's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2018
Merhabalar cati kati bir eve taşındım terasim yaklaşık 60 mt² çok güzel güneş alıyor bu alanda topraksiz tarim yapmayı düşünüyorum basit hobi setleri var lakin biraz pahalı kendi sistemimi kurma niyetindeyim daha önce kuran varmi aramizda

mkokler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2022, 21:45   #2932
Ağaç Dostu

Sayın mkokler hayırlı olsun güle güle oturun topraksız tarım yapmak için çok güzel bir fırsat yakalamışsınız hayırlı olsun. Topraksız tarım yapmak için pahalı hazır sistemlere gerek yok forumları incelerseniz her arkadaşımız kendi imkanlarıyla sistemlerini kurmuşlardır hazır kit alan yok gibi veya çok azdır.Kendiniz çok daha ucuza çok daha güzel sistemler kurabilirsinz. Forumları incelerseniz çok örnekler var. Gerekirse ozel mesajla bana ulaşın yardımcı olayım.kolay gelsin.

Eski 21-01-2024, 15:58   #2933
erl
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2024
selam yeni başladım güzel site aradığım her şey var

erl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024