agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2020, 11:45   #2791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2020
Merhaba, bu ilk mesajım. Forumu yeni başladığım topraksız tarım ile ilgili kaynak aratırken buldum. Konuyu takip etmek ve selam vermek istedim.

nk_tarim beğendi.
hayzem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 12:24   #2792
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2019
bu siteden öğrendiğim bilgilerle bu sene otomatik dozajlama sistemiyle domates yetiştirmeyi deniyecem. görüntüleri ve gelişmeleri kısa zamanda sizlerle paylaşıcam

ksolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 14:59   #2793
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2020
Çok yararlı bir site bilgilerini paylaşanlar dan Allah razı olsun

Ahmet eymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 22:08   #2794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
Salatalık besin solusyonu arıyorum ?

merhaba abiler, tarıma gönül verdim kurcalıyorum , bilenlerden bir destek istiyorum... gr gram cinsinden
A ve B 100 lt lık tank ıcın

salatalık ve çilek için
besin solusyonu formülü bilen varsa paylaşmasını rica edeceğim..

gecen sene basladım bu seruvene potasyum sulfatlar nıtratlar kalsıyumlar toz olarak kıloluk hep temın ettım. gecen sene bır kac pımas ıcerısınde denedım .. olcum aletlerını kesfetmem gecıkınce baya bır sıkıntı cektım .. urunler gecıkmelı buyudu verım cok dusuktu.. pek basarılı oldum denemez.. besın erıyıklerını hazırlamasını ogrendım ve 1 er lıtre olarak hepsı hazır var 50 tl lık bır sırkulasyon platformunu da hazırladım ancak EC ve PH degerlerı nı saglayabılmem ıcın ıyı bır solusyon tarıfıne ıhtıyacım var .. bana yardımcı olun lutfen... bır yerlerden buldum bır kac tarıf 1.2.3.4. evre salatalık solusyon tarıflerı ancak ne kadar uygulasamda Ec degerlerı dıpte duruyor.. aranan 1.7-2.5 degerıne yaklasmıyor bıle.. bıryerde bır yanlıslık var.. lutfen yardımcı olun...

mimsondo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 23:29   #2795
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimsondo Mesajı Göster
merhaba abiler, tarıma gönül verdim kurcalıyorum , bilenlerden bir destek istiyorum... gr gram cinsinden

salatalık ve çilek için

gecen sene basladım bu seruvene potasyum sulfatlar nıtratlar kalsıyumlar toz olarak kıloluk hep temın ettım. gecen sene bır kac pımas ıcerısınde denedım .. olcum aletlerını kesfetmem gecıkınce baya bır sıkıntı cektım .. urunler gecıkmelı buyudu verım cok dusuktu.. pek basarılı oldum denemez.. besın erıyıklerını hazırlamasını ogrendım ve 1 er lıtre olarak hepsı hazır var 50 tl lık bır sırkulasyon platformunu da hazırladım ancak EC ve PH degerlerı nı saglayabılmem ıcın ıyı bır solusyon tarıfıne ıhtıyacım var .. bana yardımcı olun lutfen... bır yerlerden buldum bır kac tarıf 1.2.3.4. evre salatalık solusyon tarıflerı ancak ne kadar uygulasamda Ec degerlerı dıpte duruyor.. aranan 1.7-2.5 degerıne yaklasmıyor bıle.. bıryerde bır yanlıslık var.. lutfen yardımcı olun...
Form içersinde 10 larca çilek salatalık formülü var iyice okursanız görürsünüz
kendinize ayrı bir form açıp orda paylaşırsanız daha ulaşımı kolay olur bizde sizden istifade ederiz

nk_tarim beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 14:29   #2796
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimsondo Mesajı Göster

salatalık ve çilek için

hazırladığınız çözeltinin ec si düşük çıkıyorsa daha az miktarda su ile hazırlayın ec yüksek olur. 10 lt içine kuruyorsanız 8 lt ye kurun ya da tüm gübrelerin miktarını "oran" olarak aynı oranda arttırın... bir bardak suya bir çay kaşığı şeker size az geliyorsa ya şekeri arttırırsınız ya da aynı miktar şeker için suyu azaltırsınız

gurcann beğendi.
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 00:09   #2797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
Besin eriyiği

Merhabalar cümleten. Öncelikle ben bu işlerde yeniyim. Bi meraktır başladım. 2 sistem kurdum. 1.si katı kültürde cocopeat perlit karışımında çilek yetiştirmek. 2.side durgun suda marul. Sistemler bitmek üzere ama şu besin eriyiği olayı çok karışık. A ve b besini npk gübre combo gübre solucan gübresi birde yapraklardan verilen organik sıvı gübre diyolar bunları açıklarmısınız. Birtek a ve b besinini az çok anladım diğerleri nedir acaba

Minunrakas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 22:45   #2798
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
1) doğru anladıysam eyer indoor yetişdiricilikte güneşsiz yapılıyor fakat güneşi taklit eden lambalar kulanılıyor yani her halukarda bir ışık kaynağına ihtiyaç var

ug001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 02:15   #2799
Yeni Üye

koray72's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Kudret hocam merhaba,

Sizden aldığım eriyikleri hazırladım, EC sini ölçtüğümde 1,8 civarı oldugunu görüyorum ( Su + bitki besini ), bendeki EC metreyede pek güvenemediğim için size sormak istedim, bulunan değer doğru mudur ?

PH ölçer için kalibrasyon çözeltim vardı onu kalibre ettim ancak EC metreyi kalibre edemedim, EC si belli bir çözeltim de yok, nasıl kalibre edilir açıkçası araştırmadım henüz, mutlaka bir yöntemi vardır bakacağım.

Yalnız suyun EC sini ölçtüğümde 0,45 değerini buluyorumki buda bana fazla sapma olmadığını düşündürüyor.

Birde değişik kaynaklarda, EC değerleri için farklı veriler görüyorum ve buda kafamı karıştırdı açıkçası, bitkiler ve meyveler için EC dceğerlerini gösteren doğru bir tabloya nereden ulaşabilirim.

Örneğin Prof Dr. Dilek Anaç'ın T.Tarım ve bitki besleme teknikleri kitabı çizelge 4.8 de, Marul için 2.6 EC değeri veilmişken,

Name:  cizelge 4_8_.jpg
Views: 1417
Size:  41.5 KB

tarım.gen.tr de, Marul için EC değeri ( sizinde forumda daha önce belirttiğiniz gibi ) 0,8-1.2 arası olarak veriliyor.

Name:  tarım.gen.tr.jpg
Views: 1629
Size:  41.1 KB

Bu durumdan dolayı kafam karıştı biraz, yardımcı olabilirseniz memnun olurum, benim şu anki EC değerim yüksek mi , normal mi, düşük mü ?

Bu arada balkonumdaki çalışmalarımı sizinle ve forumlardaki arkadaşlarla paylaşmak istedim, Marul ve diğer yeşillikleri kendi yaptığım kule sisteminde denemek istiyorum ( Bu sanırım Areoponik sistem oluyor ), aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz .

şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

koray72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 11:57   #2800
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koray72 Mesajı Göster
Kudret hocam merhaba,

PH ölçer için kalibrasyon çözeltim vardı onu kalibre ettim ancak EC metreyi kalibre edemedim, EC si belli bir çözeltim de yok, nasıl kalibre edilir açıkçası araştırmadım henüz, mutlaka bir yöntemi vardır bakacağım.

Yalnız suyun EC sini ölçtüğümde 0,45 değerini buluyorumki buda bana fazla sapma olmadığını düşündürüyor.
Merhaba.

Saf su temin edebilirseniz;

0,5 g sofra tuzu (NaCl)'ü 1 lt saf suda çözdüğünüzde 1 EC çözelti elde edersiniz. Elinizdeki EC metrenin özelliklerini bilmiyorum. Eğer Kudret beyin tasarımı analog ec metreniz ya da direk mS/cm cinsinden EC değeri gösteren cihaza sahipseniz 1.0 değeri alırsınız. Yok eğer TDS metre yani ppm cinsinden sonuç veren cihaza sahipseniz cihazınızın üretici tercihine göre 500, 640 ya da 700 ppm değerlerinden birini göreceksiniz. Her üretici farklı referans tuz kullanarak kalibrasyon yaptığında durum farklı çıkıyor. Bendeki ppm ölçerler 640 ppm gösterdi, Kudret beyin analog ec metresi 1,0 değerini gösterdi.

Evdeki sofra tuzu tabii ki ideal bir kalibrasyon çözeltisi elde etmek için ideal değil ancak topraksız tarım için yeterlidir...

Name:  EC_PPM_conversion.jpg
Views: 1530
Size:  72.1 KB

eozen81 ve koray72 beğendi.
Eski 06-05-2020, 17:41   #2801
Yeni Üye

koray72's Avatar

Sn. nk tarım merhaba ,

Açıklama için çok teşekkür ederim. Saf su ve birde hassas terazi temin edip, kalibrasyonumu yapabilirim artık.

Bendeki cihaz her ikisinide gösteriyor, TDS&EC metre olarak piyasadaki ucuz olan cihazlardan,

Şimdi bir başka çözeltide ölçtüğümde ;
EC microsiemens/cm 1358 ( 1,36 milisiemens/cm ) , 679 ppm değerlerini gördüm
Bu durumda tabloya göre Dutch master olan sutuna uyuyor. Eğer sizdeki ( Eutech ) ile ölçseydim 850 ppm civarı bir değer bulacaktım ( eğer bendeki cihazın kalibrasyonu doğruysa tabi )

Elinizde Bitkiler için en uygun EC değerlerini gösteren bir tablo mevcutsa gönderebilir misiniz ?

İyi günler dilerim.

nk_tarim beğendi.
Eski 06-05-2020, 19:34   #2802
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Sn. nk tarım merhaba ,

Açıklama için çok teşekkür ederim. Saf su ve birde hassas terazi temin edip, kalibrasyonumu yapabilirim artık.

Bendeki cihaz her ikisinide gösteriyor, TDS&EC metre olarak piyasadaki ucuz olan cihazlardan,

Şimdi bir başka çözeltide ölçtüğümde ;
EC microsiemens/cm 1358 ( 1,36 milisiemens/cm ) , 679 ppm değerlerini gördüm
Bu durumda tabloya göre Dutch master olan sutuna uyuyor. Eğer sizdeki ( Eutech ) ile ölçseydim 850 ppm civarı bir değer bulacaktım ( eğer bendeki cihazın kalibrasyonu doğruysa tabi )

Elinizde Bitkiler için en uygun EC değerlerini gösteren bir tablo mevcutsa gönderebilir misiniz ?

İyi günler dilerim.
Bugun ben de bir kalibrasyon hazirladim. Bayadir kontrol etmemiştim.

0,5 g tuzu 1 lt de çözdüm. Muhtemelen sizdeki (679/1.358=500) ec metre de bendekinden (500 ppm : 1 EC). 0,925 ec / 462 ppm ölçtü. Kudret beyin analog ec metresi de 0.9 ölçtü. Cihazlarda problem var mi diye düşünmeden once durumu sofra tuzu na verdim. Cunku sofra tuzunda dolgu ya da ilave maddeler var. Bu maddelerden dolayi tam degere ulaşamıyorum. Ancak %7-10 arasi fark benim icin kabul edilebilir.

Farkli bitkiler icin onerilen ec degerlerine bir bakayim... Forumda da var esasinda ama konular eskiyor, karışıyor.

koray72 beğendi.
Eski 06-05-2020, 22:35   #2803
Yeni Üye

koray72's Avatar

Evet, bendeki ile aynı tip .

Name:  1.jpg
Views: 1288
Size:  12.1 KB

Bendeki ingilizce bir kaynakta ppm olarak besin değerleri tablosu buldum.

Name:  Capture1.jpg
Views: 1305
Size:  41.9 KB
Name:  Capture2.jpg
Views: 1298
Size:  23.7 KB

Buna göre Marul ( Lettuce ) için değer , 560-840 ppm olarak değer verilmiş , bu sizin EC/PPM tablosuna bakılınca ( en son sütün, trancheon 1 EC=700 ppm olan ) 0,8-1,2 arası olarak verilmiş. Daha önceki mesajımda verdiğim tarım gen.tr nin tablosunda da 0.8-1.2 değeri vardı.

Sanırım bu tablolar yeterli olacaktır, yinede teşekkürler Sn nk_tarım.

Eski 07-05-2020, 07:41   #2804
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:

Buna göre Marul ( Lettuce ) için değer , 560-840 ppm olarak değer verilmiş , bu sizin EC/PPM tablosuna bakılınca ( en son sütün, trancheon 1 EC=700 ppm olan ) 0,8-1,2 arası olarak verilmiş. Daha önceki mesajımda verdiğim tarım gen.tr nin tablosunda da 0.8-1.2 değeri vardı.

Sanırım bu tablolar yeterli olacaktır, yinede teşekkürler Sn nk_tarım.
Bu kaynakta referans alinan ppm 500 bile olsa 1-1,7 ec arasi sonuç çıkıyor marul icin. Marul ilgilenmedim ozel olarak ama 1 civari ec çalışılıyor hatirladigim... Ec ye hassas bitki

Eski 07-05-2020, 11:29   #2805
Yeni Üye

koray72's Avatar

Sn nk tarım,
Daha önceki Kudret hocam ın yazılarında ve birkaç yerde daha, marul için başlangıçta 0,8 EC ile başlamak gerektiği fide büyüdükçe EC değerlerinin arttırılıp max 1.2 EC olması gerektiği belirtilmiş. Hatta suyun EC si yüksek ise fideler ilk yetiştiğinde sadece su ile başlanıp ardından 0,8 ile devam edilebileceği belirtilmişti diye hatırlıyorum .

Yüksek EC değerleri marul için uygun değil galiba.

Ben fidelerimi topraktan alıp, köklerini yıkayıp kaya yünü içerisine yerleştirmiş ve alışsınlar diye 3-4 gün bitki besinli bir kabın içerisinde tutmuştum, Ama EC değeri 1,8 EC civarıydı, ilk günlerde bir şey yoktu ancak 4 ncü günce köklere baktığımda biraz koyulaşma gördüm.

Dün köklerini ve kaya yünlerini normal suyla yıkadım, daha sonra onları dikey sisteme aldım, çözelti 6.5 ph ve 0,9 EC değerindeydi, dünden beri biraz toparlanmış görünüyorlar, bakalım nasıl devam edecek.

Eski 07-05-2020, 21:45   #2806
Yeni Üye

koray72's Avatar

Merhaba,

Sessiz olsun diye 12V 1,5A 18 W 3mt ye basabilen çap 16mm çıkışlı momentum markalı bir sintine pompası almıştım, ancak bugün arıza yaptı, belkide pompayı yaktım bilmiyorum.

15 dk arayla çalıştırıyordum, sanırım dayanamadı. onu söküp eski gürültülü olan, yine 12V 18W olan pompayı taktım ancak bir an önce yeni sessiz bir pompa almalıyım, yoksa komşularım gürültüden epeyce rahatsız olacak, ve bende kullanamayacağım.

2mt yüksekliğe basabilecek 12V, düşük tüketimli sessiz bir pompa tavsiyesi olan var mıd ?

Bir kova içinde yaklaşık 15 lt suyu 2mt yüksekliğe basabilecek bir pompa gerekiyor. en önemlisi sessiz olmalı ve günde 12 saat ( 15 dk on / 15dk off ) çalışabilecek bir pompa olmalı .

Şimdiden teşekkürler.

Eski 07-05-2020, 22:36   #2807
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın koray72 daha önce sintine pompası kullanan arkadaşlara hatırlatmıştım fırçalı motorlar bu sistemlerde çok uzun süre çalışmazlar. Evet basınç ve debi açısından mükemmeldirler ama ömürleri uzun olmaz. Onun yerine mesela 24 volt fırçasız 3-3,5 metreye basan pompalar var tavsiye ederim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 23:29   #2808
Yeni Üye

koray72's Avatar

Kudret hocam ,

Cevabınız için çok teşekkür ederim,

Elimdeki yedek, fırçasız bir motor var, 12 V ve 2mt yüksekliğe çok rahat basıyor, yalnız çok ses yapıyor. aşağıda resmini görebilirsiniz ;

Name:  fırçasız motor.JPG
Views: 1269
Size:  40.5 KB

Yanan sintine pompasını çok sessiz olduğu için seçmiştim, şimdi tekrar sessiz ve sık çalışmaya müsait bir pompa seçmek istiyorum. sizin dediğiniz gibi fırçasız bir motor seçmeye dikkat edeceğim.

Ama sık çalışmaya uygun olması şartı için, Sirkülasyon veya devridaim pompalarına mı, akvaryum pompalarının biraz daha pahalı olan ( örneğin Heilea tipi ) modellerine mi, araba cam yıkama pompalarına mı veya süs havuz pompalarına mı bilmiyorum.

Kudret hocam bir şey daha sorabilirmiyim münkünse ?

2mt den aşağıya serbest düşüşte su sesini azaltmak için, besin çözeltisini bir sünger içerisinden geçiriyorum, çözeltiye olumsuz bir etkisi olur mu, bazı partiküller süngerde takılabilir mi biliyor musnuuz ?

Teşekkürler.

Eski 08-05-2020, 15:24   #2809
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020
Iyi gunler hocalarim kolay gelsin hepinize sizin yazilarinizi ilgiyle takip ediyorum simdiye kadar hep okuyucu kisminda idim 2 gun once deneme amacli sistemimi kurdum fidelerimi diktim ilk gun cok guzeldi lakin 2. Gun solmaya basladi boynunu buktu icim acidi oyle gorunce ec degerim1.2 ph 6.5 dikkat etmem gereken baska birsey varmidir neyi gozden kacirdim yardimci olabilirseniz cok sevinirim akan su kulturu 110 luk borulardan olusuyor 24 adet fide dikili vaziyette 25 er cm arayla dikili devirdaim pompasi vede hava pompasi 3 saat arayla 3 saat calismaktadir bilgi paylasabilirseniz cok sevinirim simdiden herkese cok tesekkurler

ebher01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 12:56   #2810
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Kökler suyun içerisindemi,resim eklesen daha ii olur

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 14:52   #2811
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
topraksız çilek konusunda gübre yardımı

merbalar topraksız tarım ortamında çilek yetiştirmeye başladım fakat cevabını bulamadığım bir kaç soru var yardımcı olmanızı temenni ederim. bilmediğim için kullanılan değerler yabancı geliyor, besin eriğini nasıl hazırlamalıyım ve büyüme, çieçklenme, meyve dönemi gübresi nasıl olmalı? Ayrıca, su / gübre hangi aralıklarla ne sıklıkla verilmeli? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

brk.loyka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 18:40   #2812
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Besin eriğini yeni başladığınız için yapmanız biraz zor eğer satım almak isterseniz kudret hocaya sorun çilek için besin eriği,zamanla alışırsınız ne kadar verip ne sıklıkla vericeğinize,

brk.loyka beğendi.
jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 00:08   #2813
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2020
Selamlar arkadaşlar..Topraksız tarım konusunda Saksılara coco-perlit vb. malzemeler koyarak, sulama sistemi zaman ayarlı aparat ve bir depo yardımıyla sistem kurulduğu zaman saksılara sadece sulama için bir ağ kuruluyor galiba değil mi? Tekrar saksı dibindeki suların depo gibi bir şeye girmesine gerek kalmıyor?
1. Sulama sistemi saksılar için
2. Beyin eriyikleri için bir depo
3. Sulama sistemi için bir motor
4. Sulama zaman ayarı için bir zamanlayıcı
Sistem böyle mi kuruluyor acaba?
Şimdidene teşekkürler..

hakanim_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 01:25   #2814
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Selamlar öncelikle. Sen (ben ) 2013 yılında üye ol. Bu sene duy topraksız tarım diye bir şey olduğunu. Banada yazıklar olsun 90m2 terasım var kaç senedir teras rüzgarlı oluyor diye balkona sıkıştırıp durdum sebzeleri. Yaklaşık 2 haftadır bu konu ile ilgili neredeyse tüm içerikleri okudum ve anlamaya çalıştım. internet üzerinden ülkemizdeki ve yurt dışı kaynakları inceledim. Geçtiğimiz hafta içi atağa geçerek Tds Ec metre, ph ölçer, zaman ayarlı priz, kafa motoru, kokopit, perlit, kil bilyesi, delikli fide sakısı, spagetti hortum ve ara elemanlarını sipariş ettim bir çoğu geldi kalanlarda yarın gelir sanırım. Ayrıca akan su kültüründe çilek yetiştirmeyi denemek için 1er metrelik 5 adet 100lük pimaş ve katı sistemde domates ve salatalık yapmak içinde plastik sepetler edindim. Bunlar için bir düzenek kurmam gerekiyordu keresteciden o işi de hallettim hafta sonu renkli vernikle de vernikledim sadece kurulumu kaldı. ( ****** acele ettiğim için çilek yetiştirmek için 70lik yerine 100lük aldım biraz kalın kaldı borular). Yarın veya Salı günü pimaşların deliklerini açıp en geç 15i gibi sistemi hazır hale getirerek fidelerimi sistemle tanıştırmak istiyorum. Besin eriğini henüz almadım. Sitede Kudret Bey ve bir kaç arkadaşın daha eriyik hazırlayarak temini konusunda yardımcı olduklarını okudum. Ayrıca Tardes sitesinde de hazır içerik gördüm.(forumda da gördüğüm için ismini) İnanırmısınız bilmiyorum ama geceleri 3e 4e kadar oturup buradaki kurulmuş sistemleri ve tartışmaları inceledim. Baktıkça inceledikçe içine çekti beni topraksız tarım. Allah sonumuzu hayır etsin Bilgi paylaştıkça büyür çoğalır felsefeniz ve herkesin birbirine yardımcı olması yönlendirmesi çok güzel bir davranış. Tüm ustalara, hocalara, öğretmenlere teşekkür ederim. Henüz emekleme safhasında olan bir kişi olarak bende artık aranızdayım. Sistemi hazırladıkla step step resimleyerek tek bir gönderi içinde sizlerle paylaşacağım. Sabrınız için teşekkür ederim.

nk_tarim beğendi.
bypoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 11:14   #2815
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanim_74 Mesajı Göster
Selamlar arkadaşlar..Topraksız tarım konusunda Saksılara coco-perlit vb. malzemeler koyarak, sulama sistemi zaman ayarlı aparat ve bir depo yardımıyla sistem kurulduğu zaman saksılara sadece sulama için bir ağ kuruluyor galiba değil mi? Tekrar saksı dibindeki suların depo gibi bir şeye girmesine gerek kalmıyor?
1. Sulama sistemi saksılar için
2. Beyin eriyikleri için bir depo
3. Sulama sistemi için bir motor
4. Sulama zaman ayarı için bir zamanlayıcı
Sistem böyle mi kuruluyor acaba?
Şimdidene teşekkürler..
Merhaba.

- Sulamadan dönen drenajı tekrar besin deposuna yönlendirebilirsiniz. Kapalı sistem olur. Dezavantajı ise drenajın kimyasal içeriği besinden farklı olduğu için zamanla besin deposunun içeriği değişecektir.
- Sulamadan dönen drenajı kullanmazsınız, her sulamada %20-25 drenaj gelecek şekilde sulama ayarlarsınız. Açık sistem olur. Drenaj suyunu atarsınız ama besleme kontrol altında olur sürekli aynı ve uygun besin ile sulama yapılmış olur. Hobi amaçlı olduğunda ilk yazdığım kapalı sistem de kullanılabilir. Deponun ph ve EC sini kontrol edersiniz sürekli ve haftada bir vs komple değiştirirsiniz.
- Malzemeler genel olarak yazdığınız gibi. Saksıların iyi drenaj çıkarıyor olmasına dikkat edin. içinde su birikmesi olmasın. İyi drenaj var ise istediğiniz kadar sulayın kokopitin, perlitin doygunluk seviyesini geçtiğinde su birikmeyecektir. Drenaj iyi olmadığında zamanla sıvı birikip kök boğulması yaşanır.

Eski 11-05-2020, 13:31   #2816
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
Arkadaşlar merhaba ben öğretmenim 2 3 haftadır topraksız tarımla ilgili arastirmalar yapıyorum gruba üye oldum baştaki sayfaları takip ediyordum tarihler eski olduğu icin kişilerin olmayacağını düşünüyordum sonunu sonradan keşfettim bugün paylaşımda bulunan arkadaşları görünce çok sevindim . Arkadaşlar topraksız tarımla ilgili ne yapmam lazım nasil bir yol izlemem lazım bana bu noktada yardımcı olursanız çok sevinirim numaram 05308793989. Mail adresim serkankilic44@gmail.com . Dediğim gibi bir-çok video izledim ama halen kafamda soru işaretleri oluyor. Benim gibj ilk başlayanlar varsa tecrübesini paylaşırsa cok sevinirim

Serkankilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 13:39   #2817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
Malatyada bu isi yapan birisi varmj **** burda bildiğiniz yardim ci olacak biri

Serkankilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 21:16   #2818
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2020
teşekkürler hemen dönmüşsünüz saksı değilde poşet gibi bir malzeme var malumunuz onu kullansam olur mu? Tekrar drenajın depoya dönmesi korkutuyor beni sistemi kendim kuracağım için cesaret edemiyorum..Pimaş yerine saksı veya poşet gibi şeyden kullanmak istiyorum..Bir görsel veya video atma şansınız var mı? Umarım yormuyorumdur teşekkürler..

hakanim_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 11:58   #2819
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanim_74 Mesajı Göster
teşekkürler hemen dönmüşsünüz saksı değilde poşet gibi bir malzeme var malumunuz onu kullansam olur mu? Tekrar drenajın depoya dönmesi korkutuyor beni sistemi kendim kuracağım için cesaret edemiyorum..Pimaş yerine saksı veya poşet gibi şeyden kullanmak istiyorum..Bir görsel veya video atma şansınız var mı? Umarım yormuyorumdur teşekkürler..
Kolay gelsin...

Katı ortamda yani perlit, kokopit, vermikulit, kum vb çalışıyorsanız ister saksı, ister poşet istediğinizi kullanın. Amaç bitki büyüdükçe gövdenin rahat tutunmasını sağlayacak kök yapısı gelişimi için yeterli hacmi sağlayın. Her bitki için değişir. Forumda Kudret beyin balkon paylaşımlarında ve diğer üyelerin paylaşımlarında fikir edinebilirsiniz hacimlerle ilgili. Manavlaın kullandığı plastik ufak sebze kasası alır kargocuların kullandığına benzer içi siyah dışı beyaz ışık geçirmeyecek poşet koyar o şekilde beslersiniz. sizin tercihiniz.

Esas olan drenajın düzgün olması. Drenaj delikleri sayısında mütevazi olmaya gerek yok. Kağıt delma zımbası gibi delik ebatlarında fazlaca drenaj olsun...

Eski 13-05-2020, 16:07   #2820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2020
Merhabalar herkese,

İsmim Osman mühendisim ancak birkaç arkadaşım ile birlikte topraksız tarım işine el atmış bulunduk. Şuan için sadece bir deneme sistemi kurduk. Çilek üretimi üzerine yöneliyoruz. Küçük bir 20 fidelik sistem kurduk. Toprak veya kokopit yok. A ve B besinlerimizi ppm ölçer Ph ölçer nem sıcaklık ölçer hepsini aldık. Geçen hafta fidelerimizi yerleştirdik. Bahçede güneş alan güzel bir nokta bulduk devir daim olmayan bir hazneye gerekli miktarda besin ve suyu karıştırdık sonrasında fidelerimizi kökleri uygun olacak şekilde yerleştirdik. Ancak 1 hafta içinde Ankara'da sıcaklık çok hızlı arttı, şuanda 28 derece ve haftaya 34 dereceleri gösteriyor. Çilek fideleri için pek de uygun bir ortam olduğunu zannetmiyorum ancak fidelerimizi geç olmadan kurtarmak istiyoruz. Bu konuda ne yapabiliriz, sizlerin engin bilgilerine danışmak istedim. Bana konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

osman95 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024