agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2019, 13:41   #2731
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Merhaba Cihan Bey. Güzel bir sistem olmuş. Sanırım bu sistem aeroponic çalışıyor (Yani köklere havadan püskürtme usulü besin veriyor). Yanıldıysam düzeltin lütfen. Umarım çalışmalarınızda başarılı olursunuz.

commenius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 22:13   #2732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi commenius Mesajı Göster
Merhaba Cihan Bey. Güzel bir sistem olmuş. Sanırım bu sistem aeroponic çalışıyor (Yani köklere havadan püskürtme usulü besin veriyor). Yanıldıysam düzeltin lütfen. Umarım çalışmalarınızda başarılı olursunuz.
Merhaba;

Aslında püskürtme değil, pompa suyu en üst hazneye basıyor, her haznede bir alttaki fidelerin tam üstüne gelecek yerlerde delikler var. Böylelikle su bir alt hazneye akıyor.

Bendeki sistemde nu şekilde 10 tane hazne var ve 40 tane fide kapasiteli.

cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 10:52   #2733
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba;

#2729 numaralı mesajımda bahsettiğim yöntemlerden "Çözüm 1"ile yoluma devam etme kararım aldı ve sistemi kurdum.

Fakat gözden kaçırdığım bir durum olmuş, o da kulenin altındaki kovadan ana depoya gelen borunun çapını, depodan kuleye su basan pompanın çapıyla aynı tutmam oldu. Bu hata nedeniyle su kuleden depoya aynı hızla dönmedi. Kulenin altındaki kovada sıvı seviyesi yavaş yavaş yükselerek taşma oluştu.

Bende 1/2" olan kuleden depoya geri dönüş hortumu sökerek yerine 1-1/2" yani 3 katı bir boru bağlayarak çözdüm.

Depodan kuleye su basan pompanın 1/2" lik hortumunu da bu büyük borunun içinden geçirinde görüntü olarak çok hoş oldu.

Çilek fidelerini dün yerleştirdim, 1-2 gün sadece suda çalıştıracağım sistemi, ondan sonra kademeli olarak EC değerini yükselteceğim.

bb_re beğendi.
Eski 13-04-2019, 19:42   #2734
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
İzmir hatırası Urla seferihisar bademler mevki Halit beyin çilek fide ve çilek üretim topraksız sera Serabekçisi ile mütihiş gelişmiş

Eklenen Resimler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2019, 13:09   #2735
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanyildiz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba;

#2729 numaralı mesajımda bahsettiğim yöntemlerden "Çözüm 1"ile yoluma devam etme kararım aldı ve sistemi kurdum.

Fakat gözden kaçırdığım bir durum olmuş, o da kulenin altındaki kovadan ana depoya gelen borunun çapını, depodan kuleye su basan pompanın çapıyla aynı tutmam oldu. Bu hata nedeniyle su kuleden depoya aynı hızla dönmedi. Kulenin altındaki kovada sıvı seviyesi yavaş yavaş yükselerek taşma oluştu.

Bende 1/2" olan kuleden depoya geri dönüş hortumu sökerek yerine 1-1/2" yani 3 katı bir boru bağlayarak çözdüm.

Depodan kuleye su basan pompanın 1/2" lik hortumunu da bu büyük borunun içinden geçirinde görüntü olarak çok hoş oldu.

Çilek fidelerini dün yerleştirdim, 1-2 gün sadece suda çalıştıracağım sistemi, ondan sonra kademeli olarak EC değerini yükselteceğim.

yanlış görmediysem depo bağlantılarında galvanizli parça kullanmışsınız.
sistem de galvanizli parça kullanmayın.
galvaniz ağır metal içerir.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 10:00   #2736
Yeni Üye

Merhaba;

Tavsiyeniz için teşekkürler. Sistemi kurarken galvaniz konusuna dikkat etmemiştim.
Pvc boru ve 2 tane galvaniz manşon kullandım.
Galvanizli manşon sadece PVC boruları dıştan diş ile birbirine bağlamak için tercih etmiştim.
Paslanmaz manşon temin edip, ilk su değişiminde değişeyim manşonları.

Düzenleyen cihanyildiz : 15-04-2019 saat 10:48
Eski 15-04-2019, 20:58   #2737
Ağaç Dostu

PVC malzemelerinde de kurşun içermemesine dikkat ederseniz sağlığınız için iyi olur.

Eski 15-04-2019, 22:29   #2738
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlarım İzmir Urla da Bademli mevkinde topraksız çilek seramızı ziyaret ettim. Beraberce yürüttüğümüz çalışmaları yakından gördün. İstanbul dan İzmir e tayin olan İdris Şenol arkadaşımız sağ olsun ziyaretime gelerek beni çok memnun etti teşekkür ederim hasret giderdik.Topraksız Tarım çilek Çalışmalarımızı beraber izledik.Öte yandan topraksız tarımın malzeme olarak en büyük destekçisi Saygın Plastik Adnan Saygın beyle serayı inceledik marul ve çilek kanallarında yapılacak değişiklikler hakkında fikir birliğine vardık. Nasip olursa iki üç ay içinde Marul verimini artıracak çilek üretimde daha sağlıklı ve başarılı neticelere ulaştıracak yeni formların imal edilmesi ile ilgili görüş birliğine vardık.
Kısa süre içinde sürpriz gelişmeler bizi bekliyor. İnşallah yakın bir gelecekte daha az emekle, standart ekonomik ve görsel açıdan daha mükemmel çalışmalar yapabileceğiz.
Adnan beye topraksız tarıma verdiği destek ve gösterdiği alakadan dolayı hepimiz adına teşekkürü bir borç bilirim. Zira topraksız tarımın gelişmesine paralel olarak kullanılan malzeme ve materyalin de gelişmesi önem taşır.

Turgay78, volkan0048 ve Dk07 beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 08:56   #2739
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Evet kudret hocam, Saygın plastik Adnan Saygın bey'e teşekkürü bende borç bilirim, böyle destekçilere ihtiyacımız var, yabancı sitelerde görüyoruz topraksız tarım için üretilmiş hazır plastik ürünler ve pvc kanallar, borular, bize de böyle destekçiler lazım, hayırlısı bekliyoruz....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 17:02   #2740
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2019
kudret hocam saygın plastik hobi amaçlı kısa kanallar üretemezlermi acaba ?

alpay65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 11:06   #2741
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2019
Değerli üyeler merhaba,
Öncelikle herkesin emeğini Rabbim boşa çıkartmasın.
Ben hobi amaçlı akan suda marul ve salatalık yetiştirmek istiyorum. Besin maddelerini değerlerini ne kadar ve nereden temin edebilirim?
Teşekkür ederim, saygılar. . .

Recep34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 21:35   #2742
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar Saygın plastik ten aldığım habere göre inşallah bir aya kadar 50*80 mm kanalların imalatı başlayacak.

volkan0048 beğendi.

Düzenleyen Kudret Tezel : 08-08-2019 saat 18:59
Eski 25-04-2019, 09:37   #2743
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sizin vesilenizle olan güzel bir hizmet bu, Kudret Hocam Size de Saygın plastiğe de teşekkürler...

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 14:29   #2744
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım zaman zaman gerek sosyal medyada gerekse sitemizde forumlarda bazı yorumlara rastlıyorum. Sera nız şundan küçük olursa para kazamaz gübre parası nı masrafını çıkartmaz Bir şey bırakmaz hani hüsrana uğrarsınız gibilerden yorumlar okuyorum. Ancak bu arkadaşlarımız sanki oyunu kuralına göre oynuyor her şeyi mükemmel dört dörtlük yaptıkları halde bu kanaate varmışlar gibi bir his uyandırıyorlar. Eğer bilgi paylaşıldıkça büyürse onlardan rica ediyorum. Siz nasıl bir sistem uyguluyorsunuz
Örneğin bir dönüm seradan ne kadar ürün elde ediyorsunuz kaça mal ediyorsunuz Elektrik su gübre nakliye bakım işçilik vs vs harcamalarınız nedir size kalan nedir bunları açık seçik anlatırlarsa o zaman bilgi paylaşmış olurlar yoksa bir dönüm sera kar bırakmaz demek bence yanlış olur. belki sizin için kalan kar tatmin edici değildir ama bir başkası için tatmin edici olabilir. Eğer konuya ışık tutmak bilgi paylaşmak istiyorsak biraz detaylara girelim yol gösterici olalım lütfen. Herkese selamlar başarılar dilerim.

Eski 28-04-2019, 00:46   #2745
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Çilek soğuğa dayanıklı,lezzetli,içerdiği mineral ve vitaminler açısından çok değerli bir meyvedir. Kökleri çok yüzlek yani çok yüzeysel olduğundan 5-10 cm derinliğindeki saksı veya tavalarda yetişebilir. çabuk çoğalan bir bitkidir.

Bizim balkonumuzda 80 cm ye 35 cm 2 adet teknede ekili. Geçen sene yaklaşık 1,5-2,0 kg kadar çilek topladık, hem de Osmanlı çileği.

Balkonumuzdaki saksılarda agregat olarak yarı yarıya torf+kum olduğunu daha önce söylemiştim hatırlatmakta fayda var.Şimdi vereceğim formül ile gerek katı ortam kültüründe gerek hydroponik sistemde çilek yetiştirebilirsiniz.

Bu formül 100 litre su için dizayn edilmiştir.

45 gr 8-12-32 kompoze N-P-K gübre
45gr Ca (No3)2 4 H2O ( Kalsiyum Nitrat)
30 gr Mg So4 7 H2O ( Magnezyum Sülfat)

Bu karışıma
Fe =1,1 PPM
Mn =0,55 PPM
Zn = 0,26 PPM
B = 0,22 PPM
Cu =0,05 PPM
Mo =0,05 PPM

Olarak ilave edilecektir.

Bütün iz elementleri içeren bir iz element gübresi bu değerleri göz önünüde bulundurarak kullanılabilir.
ppm olarak verdiğiniz ölçü birimlerini nasıl tartıcaz acaba kudret hocam

Sagopa5553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 08:52   #2746
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagopa5553 Mesajı Göster
ppm olarak verdiğiniz ölçü birimlerini nasıl tartıcaz acaba kudret hocam
Bitki besin eriyikleri nin hazırlanması sayfasında nasıl hazırlanacağı detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Eski 19-05-2019, 17:40   #2747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2019
topraksız tarımda çilek fidelerinin yaprak kuruması

merhaba ii günler siteye yeni üye oldum yanlış yere yazdımsa kusura bakmayın. topraksız tarıma heves ettim balkonum da küçük bir borulu sistem kurdum akan su kültüründe çilek yetiştirmek istiyorum 6 edet fidem var sadece 1 tanesi sağlam kaldı diğerlerinin yaprakları yeşil olarak kuruyor internette çok fazla bişey bulamadım size danışmak isyedim ec metrem var ph ınıda ayarlıyorum ama birtürlü kuruma durmuyor tekrar fide aldım ziraatçıdan onlarda aynı oldu bende size danışmak istedim cevaplarsanız çokmemnun kalırım teşekkürler

hayrettin6420 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 20:31   #2748
Yeni Üye

Kudret hocam topraksız tarımdaö substrat kültüründe tuzluluk herzaman yaşanırmı ? çözüm bol su ile durulamakmı acaba ?

Eski 04-06-2019, 13:25   #2749
Yeni Üye

ramazan bayramınız mübarek olsun

Eski 14-06-2019, 23:01   #2750
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
ahududuyu topraksız yapan yabancı fırmanın lınkını nerede paylastınız?

mimsondo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 23:08   #2751
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
Hocam selamlar, bır baska sayfada Çilek için besin eriyi bu sayfada demişsiniz ben tum halen bulamadım .. Açılan her konu muhabbetle baska yerlere gıdiyor sanırım. ülkemizin yenıden tarımda çığır açacağına inanıyorum. Bir mimar olarak gönlümü bu alana verdim son 7 aydır topraksız tarımı araştırıyorum. amatör demo seralarda denemeler yapıyorum. bir çok konuda çok faydalandım sizden. Teşekkür ediyorum paylaşımlarından dolayı.. Çilek-salatalık-ahududu- domates -biber gibi sebze ve meyveler için besin eriyi formülleri bulmaya çalışıyorum . daha kolay bulmama vesile olursanız memnun olurum. saygılar

mimsondo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 20:14   #2752
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimsondo Mesajı Göster
Hocam selamlar, bır baska sayfada Çilek için besin eriyi bu sayfada demişsiniz ben tum halen bulamadım .. Açılan her konu muhabbetle baska yerlere gıdiyor sanırım. ülkemizin yenıden tarımda çığır açacağına inanıyorum. Bir mimar olarak gönlümü bu alana verdim son 7 aydır topraksız tarımı araştırıyorum. amatör demo seralarda denemeler yapıyorum. bir çok konuda çok faydalandım sizden. Teşekkür ediyorum paylaşımlarından dolayı.. Çilek-salatalık-ahududu- domates -biber gibi sebze ve meyveler için besin eriyi formülleri bulmaya çalışıyorum . daha kolay bulmama vesile olursanız memnun olurum. saygılar
Merhaba.

Genel olarak Hoagland formülü ile başlayabilirsiniz. İlk aşamada deneme çalışmaları için tüm bitkilere uygulayabilirsiniz uygun EC değerleri ile.

Forumda başlıklar altında formüller paylaşıldı ancak toplu halde değil. Zaten belli başlı başlıkları kesinlikle ilk sayfalarından itibaren okumanızı tavsiye ederim.

Yeni başlayacaklar için topraksız tarım...

Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

Bu iki başlık ilk aşamada aklıma gelenler.

Formül olarak da aşağıda eklediğim formülleri inceleyebilirsiniz. Değerler ppm (mg/lt) cinsindendir. İlgili forum başlıklarından besin çözeltilerinin hazırlanması ile ilgili paylaşımları yeteri kadar inceledikten sonra bu formülleri hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca ilk aşamada Sn.Kudret bey ya da Sn.Tartes'ten hazır besin kiti tedarik etmeniz ilk aşamada pratik olacaktır.

Name:  Untitled-1.jpg
Views: 696
Size:  69.0 KB

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 10:57   #2753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2019
İlk denemem ve sonuçları

Herkese selamlar epey süredir ağaçlar neti takip ediyorum. Evde topraksız dikey tarım ile ilgili ilk denememi gerçekleştirdim. Ama sonuçlar başarılı gözükmüyor gibi. Pimaş borulardan bir sistem hazırladım ve zaman ayarlı priz ile 15 dk ara ile pompa yardımıyla yukarından sulama yapıyorum. İnternetten aldığım A ve B sıvı besin maddelerini hazırladım, Ph ölçer ve EC/TDS (ppm cinsinden) ölçüm aletleri ile kontrol ediyorum. Ankarada bahçe bitkileri satan bir yerden topraklı marul fidesi aldım ve topraklarından arındırarak delikli saksılara sünger ile sıkıştırarak dikim işlemini tamamladım. Marulların cinsi hakkında hiçbir fikrim yok. İlk başta güzel bir büyüme olduğunu düşünüyordum ancak son aşamada bitki göbekli marul değilde,bitki gibi uzayıp yaprakları marul olarak veriyor. Buda dikine çok uzadığından aşağı doğru kendini tutamayanlar oluyor. Acaba böyle marul cinsi varmı? yoksa besin ile ilgili bir sıkıntı mı Oldu? tam olarak çözemedim. Resimleri ilk aşamadan son aşamaya sırasıyla yükledim bana bir fikir verebilirmisiniz. Ph genelde sürekli yükseliyor su ekleyip besin verdiğimde 6.5'lara düşüyor. Ara sıra limon tuzu ile ph 5.5-6.5 arasında ayarlamaya çalışıyorum. EC için TDS ölçer ppm cinsinde 450ppm olarak genelde tutuyorum (450/640=0.7 ms/cm) hesaplarım doğrumu bilemiyorum. TDS için çünkü 500-640-1000 ile hesaplamalar var. teşekkürler şimdiden.

Eklenen Resimler

Kaanjeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 15:18   #2754
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2018
bir whatsapp grubu var ise bende dahil olmak isterim yoksa da siz kurmuşsanız beni de ekler misiniz?
05063747360 konyadan kadir

kdrcll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2019, 13:29   #2755
Ağaç Dostu

güneş ışığı doğrudan marulların üstüne geliyor mu ? yoksa gölgede mi kalıyorlar ?

Eski 02-07-2019, 09:53   #2756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2019
Öğlene kadar güneş almıyor batana kadar cam balkondan aldığı kadarı ile güneş alıyor.

Kaanjeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2019, 13:37   #2757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2019
Herkese merhaba
Yaklaşık 2 aydır topraksız tarım ile ilgili araştırma yapıyorum ve en son balkonumda 100 lük pvc borudan 1 metrelik siatem kurdum. 5 lik pançlarla 4 adet delik deldim. Su depom yaklaşık 20 lt. Evsera firmasıyla diyaloğa geçtim ve bana önerdiği evsera3 full besiniyle beraber ph dğzenleyici ve ponza taşı aldım. Domates biber ve salatalık fideleriyle başladım ancak bir hafta sürmeden hepsi kurudu. Firmayla tekrar diyaloğa geçtim ve kendi hazırladıkları 5 i bir yerde adlı agregatı önerdiler kuru tarım olarak bende önerileri üzerine aldım ve sadece biber fidesi ektim. Seperatörün altında ponza taşı üst taraftaysa 5 i biryerde agregatı var.ec metre ve ph ölçüm cihazına ihtiyacım olmayacağı söylendi.
Motor 1 saat 45 dk çalışıp 15 dk ara veriyor. Ancak 2 gğndür ektiğim fidelerimin yaprakları dökülmeye başladı ve üstlerinde yeşil böcekler türedi.
Ben bu işi yapmaya kararlıyım vr bu konuda beninle gerçek anlamda diyaloğa geçmek isteyen siz değerli dostlara minnet duyarım. Öğrenecek çok şey var biliyorum ve desteklerinizi bekliyorum. Şiödiden teşekkürler herkese

eyyüp gezerer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2019, 14:08   #2758
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tartes Mesajı Göster
yanlış görmediysem depo bağlantılarında galvanizli parça kullanmışsınız.
sistem de galvanizli parça kullanmayın.
galvaniz ağır metal içerir.
Merhaba;

Öneriniz üzerine galvanizli manşonları paslanmaz ile değiştirdim.
Ayrıca ufak gelen 30lt'lik besin tankı yerine de 100lt lik bir tank bağladım.
Buharlaşmadan kaynaklanan su eksilmesi ve tuzluluğu önüne geçmek içinde şamandıra ile su beslemesi yaptım.
Tank büyüyünce oksijen ihtiyacı da arttı, bunun için ilave hava kaynağı ve taşları koydum.

Fidelerim maalesef bir hafta sonu motor arızası nedeniyle susuzluktan kurudu. Yeni fiderleri ektim.

Tekrar başa döndük

Son hali böyle;

Eski 10-07-2019, 11:22   #2759
Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba;

#2758 numaralı mesajımda gösterdiğim sistemde belki sizde farketmişsinizdir, çilek yapraklarında bir gariplik var.

İlk çıkan yapraklar koyu yeşil ama yeni gelenler açık yeşil.
Hatta ilk çıkanlar kenarlarından kurumaya başlamış.

Bir önceki kurduğum çilekleri de bu sebeple kaybettim, aynı durumu yaşamamak adına yardımcı olur musunuz?

Nerede hata yapıyor olabilirim.

Kurulum suyunun EC değeri 0,3
Tankın besin ilavesinden sonraki EC değeri 1,8-2,0 arasında
PH 5,9-6,1 arasında fosforik asitle dengeleniyor.
Oldukça yoğun Oksijen taşları var, bu konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Besin olarak Kudret Hocamın karışımını kullanıyorum.

Sizce nerede hata yapıyorum.

Eski 23-07-2019, 08:25   #2760
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba;

Sorunu besin karışımına müdahale ederek çözdük.

Mikro elementlerin çökmesi ve suda yeterli çözünmememesi problemin kök nedeniymiş.

Şu an yapraklarım tekrar koyu yeşil halini almaya başladı.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024