agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2019, 01:48   #2701
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Kudret bey merhaba iceberg marul yetiştirmeye çalışıyorum fakat bir turlu tohumdan 4 yapraklı olarak çimlendirmiyorum 2 yaprak alıyorum sonra kok gelişimi duruyor çimlendirmeyi bir bardak içerisinde 4 cm 6 cm 4 cm ortası kesik süngerde denedim pamukta denedim perlitle denedim maalesef hep aynı sonuç. tohum çimlendirmede özel bir ec ve pH değeri varmi? Çeşme suyu kullanıyorum klor yok Kayseri’de yaşıyorum çeşme sularimiz içilebilir. Çimlendirmeyin özel deney alanında yapıyorum sıcaklık 16-18c arası nem %14-16 arası kapalı alanda mor ışık kullanıyorum 16 saat aydınlatma yapıyorum konu ile ilgi bilgilerinizden faydalanmak isterim.

emre.de beğendi.
ismailyuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2019, 18:15   #2702
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın İsmailyuca, her şeyden önce çalışmalarınızda başarılar dilerim..... ama olmayacak duaya amin demek gibi bir şey olur. Daha önceki yazılarımızda da ayni şeyleri söylemiştim. Çok bilinmeyenli denklemi çözmek zordur şöyle ki ;başarısızlığınız tohumdan mı acaba, sudaki besin miktarından mı acaba , kullandığınız ışıktan mı acaba , aydınlatma zamanından mı kaynaklı acaba diye sorsam eminim hiç birini sebep göstermezsiniz. Çünkü hiçbiri bilemiyoruz garanti veremiyoruz. İceberg marulun en büyük handikapı tohumdur öncelikle ve evvela tohumdan emin olmalısınız. Ben daha önce bu tohumu toprakta yetiştirdim tohumda problem yok diye bilir misiniz. Veya çok güvendiğin bir yerden aldım problem olamaz diye bilir misiniz. İceberg üretim yapan bir arkadaşımız ( kendisine ulaşamadım adından bahsetmek istemedim) bu konuda çok sıkıntılar çekti ve inanamayacaksınız ama 20 adet tohumu 70 avro ya getirterek tohum üretmek zorunda kaldı ve ancak o zaman olayı çözebildi. Öncelikle güvenilir bir tohum bulacaksınız. Sonra onu doğal şartlarda fide yapacaksınız bileceksiniz ki tohum tamam besin de tamam olursa ışık doğal olunca problem yok. veya varsa önce bunu çözeceksiniz.Ondan sonra ışık deneylerinizi yapın problem olursa ışığınızın güneş ışığını tutmadığını anlarsınız. Yanı bilinmeyenleri tek bilinmeyene indirgerseniz olayı çözebilirsiniz. Aksi taktirde hatanın nereden kaynaklandığını bulmakta zorlanırsınız. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.kolay gelsin.

Turgay78, devrann ve emre.de beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2019, 21:21   #2703
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Hocam elimde salatalık tohumunda var onunla başlayayım, marulda işeriz marul cinsinin tohumunu alıp denemelere başlayayım teşekkür ederim ilerleme kaydeder isem paylaşırım Arduino da ec, sıcaklık otomatik alıyorum ısı ve ışığında ordan ayarlıyorum pH sensör modülünüzde aldım gelecek tüm verileri SQL de saklayıp analiz yapacağım insallah sonuçları paylaşırım teşekkür ederim

Kudret Tezel beğendi.
ismailyuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 11:38   #2704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2019
Öncelikle herkese merhaba aranıza yeni katıldım. Daha önce hiçbir tarım ecrübesi lmayan birisi olarak 3-4 aydır topraksız tarıma merak salmış durumdayım. Hali hazırda balkonumda 40 lt ilk bir kapta ve serakuleden edindiğim hobi setinde kule üzerinde marul ve yeşil soğan yetiştiriyorum. Şuna için gayet güzel gidiyor. Yanlız yapraklarda yaprak biti olduğunu sandığım büyükleri siyah küçükleri yeşil böcekler oluştu. Bununla ilgili ne yapabilirim. Ayrıca yeni üye olsamda öncesinde bu forumdan çok faydalandım. EC ve pH değerleriyle alakalı pek çok Bilgi var fakat su sıcaklıklığıyla ilgili görmedim ve önemli olduğunuokum. Ben marul için 10 - 15 derece arası kullanıyorum. Doğru mu tavsiye var mı teşekkürler

Adem61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 06:11   #2705
Yeni Üye

knamre's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2014
Yaprak bitleri için arapsabunu, sıvı yağ karışımı ayrıca içine kekik, sarımsak gibi keskin kokulu malzemelerle hazırlayıp faydalı olduğunu söyleyen arkadaşlar oldu. Ben organik ilaç olan neemazol aldım yeni sezon için. Arapsabunuyla yaptığım ilaç pek faydalı olmadı bende ki muhtemelen benim uygulama hatam vardır. Önümüzdeki sezon yine deneyeceğim. İlaç hazır olsun dedim.

knamre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 10:03   #2706
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2019
Herkese Merhabalar,
Forumu uzun zamandır takip etmeme ragmen yeni üye oldum.5 sene önce topraksız tarım yapmak için girişimimim aile baskısı yüzünden vazgeçmiştim ancak şuanki işimden istifa edip tekrar bu projemi hayata geçirmek için girişimlere başladım.
Öncelikle buradaki herkese bilgi paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim ancak sürekli aynı sorular sorulup cevaplanmış **** ben aradıklarımı aslında bulamadım Bazı püf noktaları kaçırdım sanırım , örneğin pvc borulara eğim vermek gerekiyormu ? 20 **** 30 cm aralıklarla mı dikim yapılmalı? Sistemi sürekli devirdaim yaptırmak gerekiyormu? 0.5 hp su pompası aldım ama 7/24 çalışırmı bilmiyorum.Başlarda hata payını minimuma indirmek için safsu satın alarak sağlıklı üretim yapmak mantıklı mı?
Okuduğum birçok arkadaş başarıya ulaşmak için minimum 1 sene diye belirtmiş ancak 1 sene çok uzun bir süre değil mi ? Mutlaka sürekli yeni bilgiler elde edeceğiz ancak başarıya ulaşmak için 1 sene bana çok uzun geldi

GokhanSMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 11:05   #2707
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GokhanSMN Mesajı Göster
Herkese Merhabalar,
Forumu uzun zamandır takip etmeme ragmen yeni üye oldum.5 sene önce topraksız tarım yapmak için girişimimim aile baskısı yüzünden vazgeçmiştim ancak şuanki işimden istifa edip tekrar bu projemi hayata geçirmek için girişimlere başladım.
Öncelikle buradaki herkese bilgi paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim ancak sürekli aynı sorular sorulup cevaplanmış **** ben aradıklarımı aslında bulamadım Bazı püf noktaları kaçırdım sanırım , örneğin pvc borulara eğim vermek gerekiyormu ? 20 **** 30 cm aralıklarla mı dikim yapılmalı? Sistemi sürekli devirdaim yaptırmak gerekiyormu? 0.5 hp su pompası aldım ama 7/24 çalışırmı bilmiyorum.Başlarda hata payını minimuma indirmek için safsu satın alarak sağlıklı üretim yapmak mantıklı mı?
Okuduğum birçok arkadaş başarıya ulaşmak için minimum 1 sene diye belirtmiş ancak 1 sene çok uzun bir süre değil mi ? Mutlaka sürekli yeni bilgiler elde edeceğiz ancak başarıya ulaşmak için 1 sene bana çok uzun geldi
Merhaba,

Forumda kendinize ait bir konu başlığı açarak sorularınızı ayrıntılandırın daha hızlı cevaplar bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 11:57   #2708
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailyuca Mesajı Göster
Hocam elimde salatalık tohumunda var onunla başlayayım, marulda işeriz marul cinsinin tohumunu alıp denemelere başlayayım teşekkür ederim ilerleme kaydeder isem paylaşırım Arduino da ec, sıcaklık otomatik alıyorum ısı ve ışığında ordan ayarlıyorum pH sensör modülünüzde aldım gelecek tüm verileri SQL de saklayıp analiz yapacağım insallah sonuçları paylaşırım teşekkür ederim
Merhaba topraksız tarımla yeni tanıştım ve aranıza yeni katıldım. Araştırması bile zevkli olan bu işe başlangıç olarak 3x6 metrelik bir sera ile başlamak istiyorum.İşim gereği herzaman kontrol edemeyeceğimden otomasyon kurmayı planlıyorum. Arduino ile ec-sıcaklık-devirdaim ve besin takviyesi işleri yapabiliyorum ancak ph konusunda takıldım. Sayın ismailyuca siz ph metre olarak ne sipariş ettiniz ? Piyasada bulunan arduino ph modülleri manuel ölçüm için kullanılıyor devamlı ölçüm yapılamıyor veya yapılsada sağlıklı sonuç vermeyeceği ve sürekli ölçümü yapılacak sıvı içinde kalmasından dolayı probun çabuk bozulacağı söyleniyor . Endüstriyel tip online ph metreler var ancak fiyatları çok uçuk. Devamlı ölçüm için ekonomik bir çözümü varmıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Soner39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 13:19   #2709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2019
Değerli arkadaşlar, topraksız tarım denemesi yapacağım, muhtemelen ben de deneylerim bitince elimdekileri koyacak yer arayacağım bu anlamda, elinizde kullanmadığınız topraksız tarım ekipmanlarınız varsa ücreti karşılığında tedarik edebilirim.

Proje40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 22:15   #2710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2019
Merhaba arkadaşlar forma topraksız tarımı öğrenmek için kayıt oldum 0 dan başlamak yavaş ve hiçbir şeyi kaçırmadan öğrenmek istiyorum nereden hangi başlıktan baslamaliyim sırasıyla Çok güzel bir forum emeği geçen bilgisini paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum

mhmmd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2019, 16:39   #2711
Yeni Üye

knamre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhmmd Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar forma topraksız tarımı öğrenmek için kayıt oldum 0 dan başlamak yavaş ve hiçbir şeyi kaçırmadan öğrenmek istiyorum nereden hangi başlıktan baslamaliyim sırasıyla Çok güzel bir forum emeği geçen bilgisini paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum
Öncelik bu başlık olsun. Hepsini okumanızı tavsiye ederim. Ara ara sıkıntı veriyor ama değerli bilgiler var ve sayfa atlayarak bilgiyi kaçırmayın derim. Not almayı da unutmayın. Telefona değilde bir deftere not alın. Telefon arıza yapınca hepsini kaybedebilirsiniz ki ben de öyle oldu. 50.sayfalardan tekrar baştan başlamıştım okumaya.

Eski 06-02-2019, 20:29   #2712
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Herkese merhaba. Forumu incelememe rağmen bulamadığım için konu açmam gerekti. Daha önce sorulmuş ve cevaplanmış ise kusurumuz affola. Gel gelelim derdime. Evde kendi çapımda hidroponik tarım yapmaya çalışıyorum. Erzurum'da yaşıyorum. Malum dışarısı buz gibi değil, bildiğiniz buz bu aralar. O yüzden evimde pencere kenarında ve cam balkonda birşeyler yapmaya çalışıyorum. İlk etapta filizlenme döneminde ışık azlığından dolayı fazla boy atıyorlar. Ve hidroponik sisteme alma sürem fazla uzun sürüyor. Aliexpressten mavi kırmızı led lambalardan aldım ama maalesef istediğim kadar fayda alamadım. İnternette gezerken akvaryumlar için T5 florasan lamba kullananlar gördüm. Sizden ricam bana tohumun 4-5 yaprak olana kadar yaprak ve kök sağlıklı gelişimini sağlayacak lamba önerilerinizi yazmanız. Ve mümkünse fiyatı abartılı olmayan bir seçenek olsun. Bazı sitelerde bin lira ve üstü gibi meblalar görünce insan bi soğuyor. Varsa eğer bitki yetiştirme sevdama kaldığım yerden daha hızlı devam edebilirim

rıdvan16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 20:20   #2713
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2019
Yeni başladım

Merhaba bende küçük bir topraksız tarım yapmak istiyorum balkonda bir sistem kurucam fakat fazla bilgim yok bana yardımcı olabilecek kaynakları veya siz bana yardım eder misiniz?

Jroxy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2019, 06:21   #2714
Yeni Üye

knamre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jroxy Mesajı Göster
Merhaba bende küçük bir topraksız tarım yapmak istiyorum balkonda bir sistem kurucam fakat fazla bilgim yok bana yardımcı olabilecek kaynakları veya siz bana yardım eder misiniz?
Sayın jroxy, ben de yeniyim ve balkonda yapmayı planlıyorum. Sizin önceliğiniz bu başlığı baştan okumak olmalı. İşin teknik kısmı burada ve hobi amaçlı değerli bilgiler var. Uygulamaya gelince herkes kendi imkanına göre yaptığından ve ticari bir amaçta olmadığından çok çeşitli uygulamalar var. Bu başlık balkonda yetiştirmek için büyük ölçüde yeterli gelecektir.

Eski 09-02-2019, 09:37   #2715
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
Herkese merhaba,
Ben şantiyede kendi çapımda amatör olarak akan su kültüründe çilek yetiştirmeye çalışıyorum, Kudret Tezel Bey'in çok önemli desteği, agaclar.net ten öğrendiklerim ve izlediğim videolar ışığında fidelerim 36. gününe kadar geldiler. Nasıl bir sistem olduğu ile ilgili tüm bilgiler forumda mevcut olduğundan detaya inmeden gelişimin fotoğraflarını paylaşmak istedim. Ayrıca belirtmek isterim ki kullanılan besinin ve fidenin bu sistemde çok önemli olduğunu 3. denememde anladım (ilk iki denemem başarısız oldu) Şimdi domates ve biber tohumları çimlenme aşamasında, Kudret Tezel Bey'den besinleri tedarik edip yine topraksız tarımla yetiştirmeye çalışacağım, gelişimlerini paylaşırım. Herkese kolay gelsin.
http:// https://hizliresim.com/r50MWV

volkan0048 beğendi.

Düzenleyen mehmetziya : 09-02-2019 saat 10:26
mehmetziya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 20:13   #2716
Yeni Üye

knamre's Avatar

İnşallah verimli bir sezon geçirirsiniz.

Eski 12-02-2019, 15:42   #2717
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
herkese selamunaleyküm bende bir süredir bu steyi takip ediyorum şuanda 800 m2 1000 m2 arası sera kurmayı düşünüyorum 750 m2 marul 250 m2 çilek buraya nasıl bir sistem önerirsiniz ayrıca solüsyon temini ve bilgi için ayrıca kudret beylede irtibata geçebilirim

theogre223 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 16:12   #2718
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2019
Takdir ettim doğrusu vallahi helal olsun anlamadığım neden herkes paylaşmak yerine saklamayı tercih ediyo anlamış değilim bilgi paylaşıldıkça büyür gelişir ...kime sorsam be yapacan boşver uğraşılmaz maliyeti çok yüksek sen yapamazsın diyip konuyu sizden bi nevi soğutuyorlar şevkinizi kırıyorlar. Bende hirs yapıp girecm bu ise önce küçük çaplı kısmetse sonra ticari amaclı büyük projeler .Rabbim kimsenin emeğini boşa çıkarmasın sizlerden tek isteğim amatör birisi olarak yardımlarınızı ve bilgilerinizi esirgememeniz...Rabbim alinteri olan hiç-bir isi boşa çıkarmaz yeterki sabır ve irade olsun elinize emeğinize sağlık...lütfen benide aydınlatırsanız sevinirm ismim harun hatay iskenderun dan yazıyorum saygılar selamlar.Simdiden cok teşekkür ederim. Öğrenmek istediğim akan suda tarım

asipoyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 19:57   #2719
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Merhabalar İstanbul ve yakın çevrelerinde topraksız tarım ile ilgili olarak ciddi projeler gerçekleştiren kişilerle tanışmak isterim bu alanda ciddi yatırımlar yapmayı planlıyorum ancak temel bir bilgi sahibi olup kendimi geliştirip ve destek alarak gerçekleştirmek istiyorum ürün satışı ve pazarı hakkında hiçbir sıkıntım yok ürün miktarı nekadar adet ve tonaj olursa olsun satabilirim kendim sebze hali market pazar gibi satış yerlerine hakim ve geniş çevresi olan biriyim bu alanda çalışma yapan arkadaşlar ile gorüşüp bilgilerinden istifade etmek isterim ozellikle herkese destek verip yardımlarını esirgemeyen @Kudret Tezel Bu konuda yardım ve desteklerınızi beklıyorum şimdiden herkese teşekkür ederim.

Serifkrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 19:58   #2720
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Besin eriyiklerini kudret beyden nasıl temin ederiz

Rostow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2019, 12:04   #2721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Merhaba,

Benim merak ettiğim bir husus var. Eriyik reçetesi ve kimyasal kullanımı yerine Hümas maddesinini kullanmayı düşünsek nasıl olur? Fikirlerinizi alabilir miyim?

cnytsan1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 00:41   #2722
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
merhaba kudret tezel bey

topraksız tarıma verdiğiniz desteklerden dolayı size çok teşekkür ederim sizler bu konuyu işleyeli 10 seneyi geçmiş ben geç kaldım demiyorum kısmet bu zamanmış.

1-1,5 aydır dikkatimi çekti bu konu ve araştırıyorum sayenizde. Bir iki sorum olacak
12 yılda bu form dan balkondan sahaya inen oldumu.
besin eriyikleri hakkında normal bir kişinin anlayacağı bir excell tablosu hazırlandı mı.
siz diyorsunuz abd yeniden keşfetmenin anlamı yok. Kaliforniya üniversitesi çalışmalarını tablolarını benim gibi kimya özürlüleri için güzel olmazmıydı. Geçmişe dönüp konu istemiyorum. Yeni konu ve 10 yıllık birikimleri özellikle excell tabloları ile bir konu veya form açabilirmisiniz.Sizden destek bekliyorum. Bu işi bir türk girişimci olaraktan balkanlarda başlatmak istiyorum.

saygılarımla

yasareraslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 01:09   #2723
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Merhaba,

Forumda kendinize ait bir konu başlığı açarak sorularınızı ayrıntılandırın daha hızlı cevaplar bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar
yeni form açmamda yardımcı olabilirmisiniz

saygılarımla

yasareraslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 08:39   #2724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Topraksız tarım çalışması

Merhabalar.Bir kaç yıldır topraksız tarım ilgimi çekmeye başladı. Arada sırada bu forumu takip edebildim. Özellikle Kudret Bey'in derin tecrübelerinden çok şey öğrendim. Ama bir türlü teoriden pratiğe geçme fırsatı olmadı. Bu fırsatı Kocaeli'den radikal bir kararla ailemle Bergama'ya taşınarak buldum. Uzun yıllardır Ege Bölgesi'ne yerleşme planımızı bu bölgeye Bergama'dan giriş yaparak gerçekleştirmiş olduk. Bir buçuk yıldır buradayım ve doğa ile ilgili, tarımla, bitkilerle ilgili, işin doğrusu gerçek hayatla ilgili o kadar çok şey öğrendim ki... Meğer ben Kocaeli'de yıllardır hiç bir şeyden habersiz yaşıyormuşum Burada bir bahçeli eve taşındım. Artık topraksız tarıma olan ilgimi teoriden pratiğe geçirmek noktasına geldim. Başta Kudret Bey olmak üzere bu konuda değerli bilgilerinize her zaman ihtiyacım olacak. Belki ben de naçizane bildiğim bir kaç konuda yardımcı olurum. Okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum.

Turgay78 beğendi.
commenius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 04:38   #2725
Yeni Üye

knamre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi commenius Mesajı Göster
Merhabalar.Bir kaç yıldır topraksız tarım ilgimi çekmeye başladı. Arada sırada bu forumu takip edebildim. Özellikle Kudret Bey'in derin tecrübelerinden çok şey öğrendim. Ama bir türlü teoriden pratiğe geçme fırsatı olmadı. Bu fırsatı Kocaeli'den radikal bir kararla ailemle Bergama'ya taşınarak buldum...
Hayırlı olsun sayın commenius. Güzel paylaşımlar ve fotoğraflar bekliyoruz artık.

Eski 14-03-2019, 08:13   #2726
Yeni Üye

Sistemi Kurduk

Merhabalar. Sistemi Kurduk. EC metre Çin'den geldi. PH metre daha gelmediği için EVSERA PH düzenleyici kattım. Şu an için EVSERA besin eriğiyi koyuyorum. Hoagland besin eriğiyi hazırlamak için kimyasallar geldi. Sonrasında besin eriğini kendim yapmayı düşünüyorum. Deneysel çalışmaya başladım. İki sıraya marul ektim. Sistemin ilk iki sırası çalışıyor. Motor 3000 h/litre. Sanırım bu motor bu sistem için fazla. Seyrettiğim videolarda akan su kültüründe suyun borudan daha az miktarda aktığını görmüştüm. Sistemi daha mekanik zaman saatine bağlamadım. Manuel olarak 3 saatte bir 15 dakika çalıştırıyorum motoru.

Bu arada farklı agregatları da deniyorum. Taşyünü, torf, agregatsız olarak koydum farklı marulları. Hangi agregatın daha verimli olacağını da gözlemlemek istiyorum.

Sistemin EC'si 1,1
Tavsiyelerinizi bekliyor ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2019, 18:30   #2727
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi commenius Mesajı Göster
Merhabalar. Sistemi Kurduk. EC metre Çin'den geldi. PH metre daha gelmediği için EVSERA PH düzenleyici kattım. Şu an için EVSERA besin eriğiyi koyuyorum. Hoagland besin eriğiyi hazırlamak için kimyasallar geldi. Sonrasında besin eriğini kendim yapmayı düşünüyorum. Deneysel çalışmaya başladım. İki sıraya marul ektim. Sistemin ilk iki sırası çalışıyor. Motor 3000 h/litre. Sanırım bu motor bu sistem için fazla. Seyrettiğim videolarda akan su kültüründe suyun borudan daha az miktarda aktığını görmüştüm. Sistemi daha mekanik zaman saatine bağlamadım. Manuel olarak 3 saatte bir 15 dakika çalıştırıyorum motoru.

Bu arada farklı agregatları da deniyorum. Taşyünü, torf, agregatsız olarak koydum farklı marulları. Hangi agregatın daha verimli olacağını da gözlemlemek istiyorum.

Sistemin EC'si 1,1
Tavsiyelerinizi bekliyor ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler
sayın commenius ilk önce ev sera ile ilgili konuyu bakacak olursak yanlışla başlamayın KUDRET bey bu işin içinde uzun yıllardan beri uğraşyor kudret hocayla irtabat kurup çilek için se eğer hemen gübre temin edip işe başlayın daha sonraki aşamada kendi gübrenizi oluşturmak için formu güzelce okuyup burdan yola çıkın başka ev seraymış internetten başka firmalarla zaman kaybetmeyin benim naçizane fikrim yinede siz bilirsiniz
not: geçen hafta kudret beyin ilgilendiği destek aldıkları bir serayı gezdim hayran oldum ....benim formumda bu sera var daha sonra aşamalrı paylaşıcam

volkan0048 beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 10:03   #2728
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Merhabalar saygılar size bir sorum olucak ben yeniyim konuyla alakalı çilekte Hydroponics ve Cocopeat 2 çeşit kullanan var hangisi daha verimli fark nedir teşekkür ederim

kenanisto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2019, 12:50   #2729
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
SeraKule Kurulumu

Öncelikle Kudret Hocam olmak üzere tüm arkadaşlara merhaba;

2 yıl önce hobi amaçlı başladığım ufak çapta topraksız tarım denemelerimde birçok acemilik hataları nedeniyle emeklerim çöpe gitti.

Forumda emeği geçen arkadaşlar sağolsun birikimlerini paylaştıkça ufkum açıldı. Sadece bu konu başlığını bile en az 3 kere okudum ve notlar aldım. Bu sene ise sistemi yeniden kurmaya karar verdim Fakat geçtiğimiz seneki hatayı tekrarlamamak adına çözüm önerilerini sizlerle paylaşma ve fikrinizi almak istiyorum.

Kullandığım sistem hareketli sistem üzerinde çilek yetiştirme üzerine kuruldu. Dikey bir kule sistemi üzerinde 40 tane çilek fidesi yetiştirilebiliyor.

Resim benim sistemim değil, internetten alıntıdır ama birebir aynısıdır.

Bu sistemin dezavantajı bitkilerin mineral tüketimi arttığında besin tankı küçük gelmekte ve EC değerlerinde dalgalanmalar büyük olmakta. Bu da bitki üzerinde malumunuz çok büyük etki apmaktadır. Maalesef sistemdeki tüm ekipmanlar bu iş için butik hazırlandığında çok esnetme imkanı vermemekte.

Ben de nacizane besin deposunu büyüterek bu problemi aşmayı hedefliyorum.

Fakat aşağıda görebileceğiniz 2 farklı çözüm yönteminden hangisini seçeceğime karar veremedim. Sizce hangi yöntem daha sağlıklıdır veya artıları eksileri nelerdir?

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

KorayS beğendi.
cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 13:39   #2730
Yeni Üye

İkazlarınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınızı dikkate alacağım

Mehmetkuyumcu beğendi.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024