agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2018, 13:39   #2671
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Merhabalar sevgili arkadaşlar. Terasta brokoli, Bürüksel lahanası ve pırasaları ısırgan sardı ha bugün ha yarın temizlerim derken birazını dün birazını da bugün temizleye bildim inanın ısırganları kopartmaya kıyamadım nasıl güzel nasıl sağlıklı ama yapacak bir şey yok zira ısırganlar o kadar çok ki diğerleri görünmüyor. İki büyük boy çöp torbası ot çıktı bir pişirimlik ısırgan ayırdık tadına bakacağız şimdiye kadar hiç ısırgan yemedik bilen arkadaşlarım çok güzel olur diyorlar. İşin kötüsü resim yükleyemiyorum halledince resimleride paylaşacağım.
Kudret Hocam, iki dal da yoğurt mayalamak için ayırsaydınız ısırgandan. Harika yoğurt oluyor.

volkan0048 beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 17:17   #2672
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2018
Merhaba. Bir suredir forumda topraksiz tarim ile ilgili konulara bakiyorum. Yapilan uygulamalar sayesinde yavas yavas fikirler olusuyor. Merak ettigim bir konu var evimin bahcesinde baslamayi dusunuyorum. Ancak yaz aylarinda bile tam gunes gormuyor oglene kadar gunesli ogleden sonra binalardan kapaniyor. Bu sekilde bir ortamda sorun olusur mu. **** soyle birsey varsa onu da aciklarsaniz sevirim. Ornegin domates olmaz ama marul olabilir gibi.....

erkan52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 06:27   #2673
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
bütün bitkiler gün ışığına ihtiyaç duyarlar,ama tabi yeterli ısıyı yakaladıktan sonra bi miktar gelişme olacaktır buda bu sisteme başlama alışma gibi becerileri öğrenmenize yardımcı olur

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 08:27   #2674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2018
Yarim gunde gunes alsa baslanabilir diyorsunuz degil mi

erkan52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 14:14   #2675
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2017
selamlar benim sorum olacak marul , çilek için besin eriği ve pc ve ec hesaplamaları yani sitede 5,5 ile6,5 aralıklarında gördüm gibi ec ise 0 ile 1,5 gibi

ibo35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2018, 14:08   #2676
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2017
Öncelikle herkese selamlar bir sorum olacak topraksız tarımda yedikule marul deneyen oldumu hiç şimdiden tesekkurler

Hakkı03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 21:39   #2677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2018
1000m2 alana topraksız tarim

Merhaba herkese
1000m2 sera alanına topraksız marul üretimi yapmak istiyoruz. Dikey topraksız tarım sistemi ile 40.000 adet hatta 80.000 adete kadar fide dikilebilecegini söylediler bu mümkün müdür? Yanı evet birim alanda dikey sistemde okadar hatta daha fazla fide dikimi teoride gayet mümkün uygulamada da mümkün olacaktır ancak verim acısında 15.000 fide ile aynı alana dikilen 50.000 fidenin geri dönüşümü aynı verimde olur mu ? 1000m2 'ye kurulmuş seraya en fazla diyebileceğimiz marul veya çilek fide sayısı nedir ?

Değerli yorumlariniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Murat1578 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 19:55   #2678
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Topraksız tarım'a gönül veren sevgili arkadaşlarım, 4 mayıs cuma günü Adana'da olacağım görüşmek bilgi paylaşmak dileği ile.
Ayrıca konumumu bildireceğim.
Kudret Tezel.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 07:23   #2679
Ağaç Dostu

Arkadaşlarım bana özel mesaj yolluyorsunuz ama ben size ulaşamıyorum lütfen mesaj kutularınızı kontrol ediniz.

Eski 21-05-2018, 08:06   #2680
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2018
Herkese Merhabalar

Aranıza yeni katıldım daha doğrusu 1-2 haftadır uzaktan uzaktan konuları okuyup bilgi sahibi oluyordum kayıt olmak bu güne nasip oldu. Gıda mühendisiyim ufak bir terasım var Kudret Bey'in terası kadar, hobi amaçlı ufak çaplı uğraşlar vermek için değerlendirmeyi düşünüyorum bu konuda bir kaç adım attım gerek internetten gerekse bu formlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda. Bundan sonra da devam edeceğim kim bilir belki ileride büyük işlere girişebilirim ara ara vakit buldukça paylaşımlar yapıp fikir alışverişi için siz kıymetli arkadaşlarla iletişime geçebiliriz (: şimdilik bu kadar herkese hayırlı günler

Bayram Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 22:07   #2681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2018
sera bekçisi

sera bekçisi sayın kurdet tezel beyin üretimimi bende yakın zamanda temin etmeye niyetliyim kudret beyden temin edecektim hiç kullanılmamış ise kudret beyin onayıda olursa görüşe biliriz yanlız 1 ayı bulur almam durma göre özeldende görüşebiliriz saygılar.

Şafak Tıngır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2018, 20:11   #2682
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2018
topraksız tarım başlangıcım çok kötüydü iki adet saksı aldım alttan drenaj için deldim üstüne çakıl taşları ekledim üstüne süzgeç amaçlı sineklik örttüm a101 den aldığım torf ile elenmiş kumu karıştırdım saksıyı tamamladım ektiğim domatesler bir gün içinde ölüyor sebebini anlayamadım suyu da kudret tezel hocamın besin eriyini kullanarak günde üç defa sabah öğlen akşam beşer dakika suladım damlama yöntemi ile fakat domateslerim nedense ölüyor bir bilgisi olan var mı ?

DemBaBa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2018, 19:44   #2683
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım hepinizin mübarek bayramını tebrik eder , sağlıklı mutluluk nice tekrarlarını dilerim. Sevgiler selamlar.

Eski 23-06-2018, 23:54   #2684
Vfz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2018
Kudret bey ben yeni uyeyim. İsmim Vedat marul ve çilek yetirtirmek için 4mt uzunluğunda 100 lük boruyla bir sistem kurmaya çalıştım yalnız sıvı solucan gübresi denedim maalesef başarılı olamadım nasıl bir besin kullanmam gerekiyor ve nereden temin edebilirim. Sistemdeki suyu her hafta değiştirmek gerekli mi yoksa ec değerini ph değerini dengede tutup devam etsem nasıl olur acaba Bilgi verirseniz sevinirim. Tel. 0506 8696260 msj atarsanız **** müsait bir zamanda aramamda sakınca yoksa gorusebilirsek sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Vfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 19:07   #2685
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
solcan gübresini bende denedim malesef ticari anlamda üretim yapmak şöyle dursun !yardımcı gübre kullanılmasın.. tadımlık kadar ürünü ancak çıkarırsın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2018, 23:23   #2686
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hidro Mesajı Göster
Topraksiz tarim ile ilgilenmeye basladiktan sonra internetten yaptigim arastirmalar sonucu bitki turlerinin Ph, EC, isik ve sicaklik isteklerini ve cimlenme isteklerini ozetleyen bir excel dosyasi hazirlamistim.(Bu bilgiler tamamen internet kaynaklardan alinmadir.Benim derlemek disinda hicbir katkim yoktur.) Sizler ile paylasmamak forumumuzun amator ruhuna aykiri olacagindan , hepiniz kullanimina sunuyorum.

Onemli not:

Forum yazilimi resim dosyasi disindaki formatlari desteklemiyor. Bu nedenle bende dosyanin soyadini png olarak degistirdim ve upload ettim foruma. Aslinda bir excel dosyasi. Lutfen bilgisayariniza kaydedin ve soyadini xls olarak degistirin. Tabii ki bilgisayarinizda Excelin oldugunu varsayiyorum.Bir sorun olusursa mesaj gonderin direkt olarak mail adresinize gondereyim
Merhabalar, bu hazırladığınız çizelge hala ulaşılabilir bir yerdeyse mcaglartekin@gmail.com adresine de yollayabilir misiniz... Teşekkürler...

caglartekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 18:37   #2687
Yeni Üye

knamre's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2014
Herkese selam. Konu değerli bilgilere sahip ama yavaş yavaş aktifliğini yitiriyor gibi. Kudret Bey, geçmiş yıllardaki pembe domates heyecanını yazarak bile çok iyi aktarmıştınız. Sonraki paylaşımlarda pembe domates göremedim. Artık yetiştirmiyor musunuz yoksa ben mi fark edemedim?

knamre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 12:10   #2688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2018
herkese selam.
Bazı sorularım var
1. Ph düşürmek için sitrik asit kullansak ne olur?
2. Borik asit yerine borlu gübre kullanıldığında oran ne olmalı?
3. aktif karbon ile çeşme suyunun EC'si düşürülebilirmi?
4. Hoagland formülü genel bir formülmüdür?
5. demir 2 sülfat , demir - edta hangisini kullanmak daha iyidir.

Düzenleyen knsrdm2 : 05-11-2018 saat 12:14 Neden: yeni sorular
knsrdm2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 17:48   #2689
Ağaç Dostu

Sayın knamre, haklısınız konu sanki aktifliğini yitiriyor gibi görünüyor ama gerçeği öyle değil. Burada paylaştıklarımız amatörce bir bilgi birikimi sağlamak konuyu teorik olarak öğrenmek içindi. Zannediyorum ki uygulama yapanların çoğalması, merak edenlerin çalışır vaziyette topraksız tarım seraları görme imkanlarının artması kafalarda beliren bir çok soruyu cevapladı ve uygulamalar hızlandı. Bunu gelen whatsApp mesajlarından gelen telefonlardan anlıyorum. Site dışındaki performan gün geçtikçe artıyor buda gelecek için umut veren bir durum. Terastaki pembe domateslere gelince faaliyet devam ediyor ancak bu sene terasın izolasyon problemi yüzünden biraz aksamaya uğradı, inşallah yaz sezonuna problemleri aşıp ayni hızla devam edeceğiz. Herkese başarılı çalışmalar dilerim.

knamre beğendi.
Eski 05-11-2018, 18:20   #2690
Ağaç Dostu

Sayın knsrdm2 aramıza hoş geldiniz henüz mesajları okuma fırsatı bulamadığınızı zannediyorum zira henüz bugün üye olmuşsunuz ancak üye olmadan takip ediyormuydunuz bilmiyorum. Sorularınızın cevapları forumlarda var ama kısaca cevaplayacak olursak Ph düşürmek için her asit kullanıla bilir ancak sitrik asit suda erimeyen bileşikler yapabilir onun için tercih etmiyoruzar. Nitrik asit fosforik asit hazırladığınız besin eriyinin kısmende olsa formülü bozar. Durum böyle olunca bir çok formülde büyük değişikliklere sebep olmayan sülfat köklü sülfürik asit tercih ediliyor. Oto elektrikçilerinden rahatlıkla bulabileceğiniz ucuz bir asittir.
Borik asit yerine borlu gübre kullanabilirmiyiz sorunuza gelince tabii ki kullanırsınız ancak kullandığınız borlu gübrenin içeriğini bilmek hesapladınız formülde dikkate almanız gerekir.
Aktif karbon sulardaki kokuları gidermek için kullanılır EC düşürmez EC nin düşmesi için iyonların tutulması lazımdır.
Hoagland formülü genel bir formüldür çok yerde kullanılır.
İz elemen olarak demir sülfat kullanılır ancak şelat lı demir yani fe EDTA kullanılması tercih edilir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin.

Eski 05-11-2018, 19:00   #2691
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Reygras otu ec 6 ile besleme yapılıyor. Bu kadar toleranslı olma sebebi nedir acaba?

Name:  IMG_0129.jpg
Views: 782
Size:  58.8 KB

jacky_038 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2018, 07:47   #2692
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın knsrdm2 aramıza hoş geldiniz henüz mesajları okuma fırsatı bulamadığınızı zannediyorum zira henüz bugün üye olmuşsunuz ancak üye olmadan takip ediyormuydunuz bilmiyorum. Sorularınızın cevapları forumlarda var ama kısaca cevaplayacak olursak Ph düşürmek için her asit kullanıla bilir ancak sitrik asit suda erimeyen bileşikler yapabilir onun için tercih etmiyoruzar. Nitrik asit fosforik asit hazırladığınız besin eriyinin kısmende olsa formülü bozar. Durum böyle olunca bir çok formülde büyük değişikliklere sebep olmayan sülfat köklü sülfürik asit tercih ediliyor. Oto elektrikçilerinden rahatlıkla bulabileceğiniz ucuz bir asittir.
Borik asit yerine borlu gübre kullanabilirmiyiz sorunuza gelince tabii ki kullanırsınız ancak kullandığınız borlu gübrenin içeriğini bilmek hesapladınız formülde dikkate almanız gerekir.
Aktif karbon sulardaki kokuları gidermek için kullanılır EC düşürmez EC nin düşmesi için iyonların tutulması lazımdır.
Hoagland formülü genel bir formüldür çok yerde kullanılır.
İz elemen olarak demir sülfat kullanılır ancak şelat lı demir yani fe EDTA kullanılması tercih edilir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin.
Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim.
Uzunca bir süre forumu takip ettim. Yeni üye oldum. Forumda konular biraz dağınık. İnternette de araştırma yaptım ama bilgi kirliliği var? Birinin olur dediği şeye birinin kesinlikle olmaz dediği yazılar okudum. onun için burada sordum. İnşallah öğrendiğim bilgileri düzenli ve diğer arkadaşlarında faydalanabilmesi adına paylaşmak isterim.

Müsadenizle bir kaç sorum daha olacak.
1.Yağmur suyu toplama şansım yok. musluk suyumun EC değeri 1.3 hazır aldığım sular (ERİKLİ) 0.3 bunu kullanıyorum. Saf su elde etmek için ucuz bir yöntem biliyormusunuz? Amatör ruh içinde bu şekilde hazır su satın alarakta yapabilirim ama ekonomik bir yolu var mı merak ettim.

2.PH'ı düşürmek için (deneysel olarak ) sitrik asit (Limon tuzu) 1 kg 12 TL ekonomik göründü bana. Evde uygularken yanlışlıkla fazla asidik yaptığım suyun PH'şını hangi elementi kullanarak yükseltmeliyim?

3.Hidroton konusunda İnternette tatmin edici bir yanıt bulamadım. pH düzenleyici etkisi olduğundan bahsedilmiş ama bu bilgiyi doğrulayamadım. pH dengeliyormu dengeliyorsa hangi seviyeye getiriyor?

4.Taşyünü kullandım. Bunun için cephe kaplamalarında kullanılan yoğunluğu yüksek taşyünü vardı elimde onu kullandım. Bununla ilgili bir husus varmıdır? (en fazla şu kadar yoğunluklu kullanın diye). **** Camyünü daha ucuz bir alternatif olarak görünüyor. (İzocam Camyünü Şilte 10cm 9,6m2 42 TL) hangisini kullanmalıyım?

5.Kratky metodu ile ilgili Türkçe kaynak yok gibi. Bu yöntemle neler yetiştirilebilir neler yetiştirilemez? Bana bir kaynak önerebilirmisiniz.

6.Besin eriyiğimi hazırlamak için HydroBuddy programını kullandım. programın çıktıları sizi forumda verdiğiniz oranlara çok yakın değerler veriyor. Elimde Borik Asit yerine Borlu Gübre kullandım. https://www.lenntech.com/calculators...calculator.htm bu siteden faydalandım. Borik asit formülünü girdiğimde (H3BO3) %17.49 Bor olduğu, Borlu Gübre formülü (Na2B8O13.4H2O) girdiğimde ise %20.97 Bor olduğunu bulup eriyiğimi ona göre hazırladım. Bunu doğru yapmışmıyım?

Şimdiden teşekkür ederim.

Turgay78 beğendi.
Eski 06-11-2018, 18:59   #2693
Ağaç Dostu

SAyın knsrdm2, Çeşme suyunuzun EC sinin 1,3 olması enteresan geldi bana lütfen bir daha suyunuzu ve EC metrenizi kontrol edin bukadr yüksek olmaması lazım. Ancak doğru ise en ekonomik yol yağmur suyudur. Klimaların yoğuşma sularınıda kullanabilirsiniz ama ne derece pratik olur bilemem. Ancak kullandığınız suyun içeriği tahlili mutlaka bilinmeli gübre hesapları ona göre yapılmalıdır Suyun EC si ters ozmoz arıtma cihazları ile yapılır oda çok ucuz bir yol değildir kurulum,sarf malzemeleri ve atık su maliyeti düşünülmelidir. Başka yol yok ise yapılmak zorundadır.
Ph asitle düşer bazla yükselir yükseltmek için sodyum hidroksit öneririm bol ucuz ve besin formülünüzü değiştirmeyecek bir malzemedir amatör çalışmalarda LAVOBA AÇ olarak
bilinen paketlerdeki toz kullanıla bilir zira SODYUM HİDROKSİT tir Ama alıkken yinede kontrol edilmesinde fayda vardır.
Hidrotonun PH üstünde etkisi yoktur.
Çephe kaplaması olarak kullanılan taş yünü tohum yetiştirmekte de kullanıla bilir ama sertlik problem olabilir en yumusak tipi seçilmelidir. Cam yünü çok daha ucuz ve yumuşak olmasına rağmen sıcak bakmıyorum zira kullanımı zor problemlidir eli yüzü kaşındırır ve tozlarının solunması tehlikelidir.
Topraksız tarımda sistem ekonomik ve ergonomik olması ile ilgilidir. Önemli olan bitki besinini köklere sağlıklı olarak eşit miktarda dağıtmaktır.Her sistemde her bitki yetiştirile bilir.
son sorunuz Na2B8O13+4H2O gübresindeki Bor miktarı
Na 22,991gr/mol, B 10,82 gr/mol, O 16.00 gr /mol, H 1,008 gr/ mol alındığında %23,74 çıkıyor küçük bir yanlışlık olmuş.

Düzenleyen Kudret Tezel : 06-11-2018 saat 20:29
Eski 07-11-2018, 09:05   #2694
Yeni Üye

teşekkür ederim hocam

Eski 22-11-2018, 21:22   #2695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Merhabalar. Balkonda domates yetiştirmeye çalışıyorum. Topraksız tarım deneyimi kazanmak için balkona sıralı bir şekilde saksılara domatesleri ekip, saksıların dibini deldim. Altına bir süzgeç koydum daha sonra en dibe 3'te 1 oranında perlit, üstüne 3'te 1 oranında torf, en üste de perlit toprak karışımı koydum. Her bitkiye bir sulama memesi gelecek şekilde damlama sulama sistemi kurdum. Altına drenaj yaptım. Üsten damlattığım besin eriğini alttan iki ayrı depo ile toplayıp sulama sistemine devir daim etme niyetindeydim ancak hala sonuç alamadım. Sulama memelerini perlit tıkıyor. Perlit tıkamasa da anlam veremediğim bir şekilde sulama memeleri duruyor. Sulama memesini çevirdiğim an yine su akmaya çalışıyor. Sözde otomasyon sistemi kurdum başından bir dakika ayrılamıyorum. Ayrıldım bazen ama 3 tane akvaryum motoru bozmama neden oldu. Sulama memelerini çıkarıp perlitleri temizlemeye çalışırken bitkilerin yapraklarını ıslattım. Domatesin yaprakları kıvırcık marula döndü. Boruları yeniden dizmeye çalışırken dalları kırdım. Memeleri çıkardım suyun akması için bu sefer de sulamayı abarttım. ph yükseldi bitkilerin yarısı kurudu. Elektrik çarptı. Başıma gelmeyen kalmadı. Ben bu başıma gelenlerin hepsini perlite bağlıyorum Üstatların tavsiyelerini dinlemek için can atıyorum. Büyük hevesle başladım ama yılmaya başladım. Bir süre daha düzen tutturamazsam tarla sürüp soğan ekeceğim.

amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2018, 06:22   #2696
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
resim ekleyebilirmisin???

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 15:52   #2697
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Siparişi nasıl vericez kudret bey ben sera bekçisi almak istiyorum

Berkannakn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 15:03   #2698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Tekrar Merhabalar. Kudret Bey'in verdiği bilgi ile domateslerin topraklarını yeniledim. Saksıları boşaltıp perlit ile torfu yarı yarıya karıştırdım. Solan fideleri söktüm. Biraz toparlandılar. Söktüklerimin yerlerine yedek olarak beklettiğim fideleri yerleştirdim. Daltonlar gibi boy boy domates fidelerim var. Besin eriğini sulama memelerinden verip drenaj yardımı ile devir-daim ettiriyorum. Ancak kafama takılan bir kaç soru var yardımlarınızı bekliyorum.
1-) Fotoğraflardaki saksılarda nerden baksanız 10 litre toprak vardır. 20'şer cm ara ile fidelerin herbirine bir adet gelecek şekilde damlama memeleri var. Ben bu sistemi kurarken topraksız tarım hevesi ile giriştim işe. Ancak uzunca süredir okuduklarımda "Domatesi fazla sulama", "Yapraklar kuruyana kadar bekle ondan sonra sula", "Çok sularsan bitki boy verir, yaprak verir ama çiçek vermez" gibi uyarılar dikkatimi çekiyor. Zira kazık gibi olup da meyve vermeye hiç niyeti olmayan fidelerim var. Şimdi bu topraksız tarımda besin eriği sürekli bitkiye ulaşmak zorunda değil mi? Yani madem bu bitkiler besin eriği ile besleniyorlar, nasıl sulamadan bırakabilirim ki? Aslında tam olarak öğrenmek istediğim şey bu kurduğum sistem topraklı tarım mı, yoksa topraksız tarım mı?
2-) Fidelerdeki alt dalların hemen hemen hepsi çürüdü gitti. Üst dallardaki yapraklarda da sararma ve kahverengi lekelenmeler var. Her akşam çürüyen yaprak ve dalları temizliyorum. Forumda okuduklarım ile toprakta eksiklik olduğuna kanaat getirdim ve 1 hafta aralar ile kalsiyum magnezyum ve çinko verdim. (Hepsini birden değil, bir hafta ara ile teker teker) Yine de olumlu bir sonuç alamadım. Çürüyüp duran dallar ve yapraklar için bir öneriniz var mı?
3-) Kapalı bir balkonum var. Günde yaklaşık 3 saat güneş alıyor. Çok ışıl ışıl bir balkon değil açıkçası. Bu yüzden çinden led lambalar getirdim. Growled dedikleri lambalardan. Mavi ve kırmızı ışık veriyorlar. Geceleri bu lambaları sürekli açık bırakıyorum. Doğru mu yapıyorum yoksa bitkileri günün belli saatlerinde karanlıkta rahat bırakmam gerekir mi?
4-) Küçük sinekler var bitkilerin etrafında. Sineğin miyatürü gibi şeyler. Bitkilere zarar verirler mi? Verirler ise nasıl mücadele edebilirim. Uğurböceği fikrini okumuştum yine forumda bir yerlerde. Bitkilere uğur böceğini nasıl çekebilirim.
Üstatlar aylardır büyük bir hevesle uğraşıyorum bu domates işi ile ama ilk başladığım zaman ile şimdiki arasında düşüncelerim çok değişti. O kadar çok detayı varmış ki bu işin bizden önceki nesillerin yetiştirdikleri domateslerin tamamiyle mucize eseri yetiştiğini düşünüyorum. İlgi gösterip bu amatör kardeşinize yardımcı olursanız çok sevineceğim. İyi günler dilerim.

amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2018, 15:49   #2699
Ağaç Dostu

Topraksız Tarım'a gönül veren tüm arkadaşlarımın yeni yılını kutlar , seneye bugün sağlık sıhhat başarı ve ayni heyecanla yeni yılı karşılamamızı dilerim.

Eski 01-01-2019, 18:19   #2700
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Sağlık,mutluluk ve başarı dileklerimle herkesin yeni yılını kutlarım.

Kudret Tezel beğendi.
Nevzat Uz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024