agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni899Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2020, 19:40   #2881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2016
Merhaba, bende balkonumda deneme amaçlı akar su kültürü sistemi kuruyorum. Ancak piyasada fide bulamadım. Bana yardımcı olur musunuz?

aoyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2020, 22:46   #2882
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2020
Merhabalar az önce üye oldum, Gaziantep de öğretmenim, okulumuz da 4006 tubitak projesi kapsamında topraksız tarım çalışması yapacağız. Marul yetiştirmeyi öğrenmek istiyoruz. Bunun için gerekli malzemeleri biraz araştırdım.
100 lük pvc,dirsek, su boruları, saksılar, tds metre ph metre, A B besinler, fideler vs bu ürünleri nereden temin etmeliyim, marka model tavsiyelerinizi de alabilirim. Serayı kurduk. Fotoğraf yükleyeceğim

Düzenleyen Mhmt Yel : 17-11-2020 saat 10:21
Mhmt Yel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2020, 10:20   #2883
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mhmt Yel Mesajı Göster
Merhabalar az önce üye oldum, Gaziantep de öğretmenim, okulumuz da 4006 tubitak projesi kapsamında topraksız tarım çalışması yapacağız. Marul yetiştirmeyi öğrenmek istiyoruz. Bunun için gerekli malzemeleri biraz araştırdım.
100 lük pvc,dirsek, su boruları, saksılar, tds metre ph metre, A B besinler, fideler vs bu ürünleri nereden temin etmeliyim, marka model tavsiyelerinizi de alabilirim. Serayı kurduk. Fotoğraf yükleyeceğim
https://i.hizliresim.com/JKW3Um.jpg
https://i.hizliresim.com/gzh8FI.jpg
arkadaşlar sera içinde sol tarafa, yerden 1-1.5 metre yükseklikte olacak şekilde, 10 metre gidiş dirsek atıp 10 metre dönüş yapacağım. Delikler 25 cm aralıklarla mi olmalı? Bu sisteme nasıl bir kafa motoru kullanmalıyım?

Eski 17-11-2020, 12:16   #2884
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kolay gelsin. Topraksız tarım ile uğraşmasam da seranızı sağlam bir şekilde zemine sabitlemenizi öneririm. Sizin orada da zaman zaman çok kuvvetli fırtınalar olabilir. O zaman yüzey büyüklüğü nedeni ile seranız muhtemelen uçacaktır. Benim kiraz ağacını çıkan fırtınadan kurtarabilmek için bir dalını kesmek zorunda kalmıştık. O kadar büyük ve köklü ağaç bile az daha kırılıyordu.
Önceki bölümleri, topraksız tarımla ilgili kısımları okursanız orada arkadaşların başlangıçtan sonuna kadar aşamalarını, besin maddelerini, yapan arkadaşları ve hocaları görebilirsiniz.
Toprağınız kırmızı toprak ve verimli olduğunu düşünüyorum. Burada marulu ısıtılmayan seralarda yetiştirebildiklerine göre siz de daha iyi yetiştirebilirsiniz. Çok soğuk olmadığı taktirde. Bir kısım fidenizi de damlama sulama ile toprak ortamında yetiştirmeyi denemenizi öneririm. Farkı görebilmek açısından.

Kolay gelsin.

Muda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2020, 14:32   #2885
Yeni Üye

Teşekkürler Muda hocam, evet yerde damla sulama da olacak farki gözlemlemek için , farklı gübre çeşitlerinin etkisi de olacak, 14 projemiz var biri bu topraksiz tarim, proje bütçesi kısıtlı olduğundan deneme yanılma çok yapamayız. Öncelikle besinleri, ph metre ve tds metreyi, su motorunu temin etmemiz gerekiyor.

Eski 24-11-2020, 13:23   #2886
hcm
Yeni Üye

hcm's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2020
merhaba, topraksız tarıma yeni başlayanlardan biri de benim. akan su kültürü ile ev tipi başlıyorum inşallah. umarım güzel sonuçlar alırım.

hcm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020