agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2020, 09:33   #2821
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2020
ebher01 İlk başta 15 dakika su dolaşımı ve 15 dk. durma diye biliyorum. 3 saat besin gitmemesi, fideler için iyi olmayacaktır diye düşünüyorum.

Bulent P Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 20:48   #2822
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Damlama sistemi yardım

Selamlar abilerim hayırlı ramazanlar. Amatör şekilde damlama sulama sistemi yaptım falat su her yere gitmiyor. 200lt lik varil depom var yaklaşık 1,2 metre yükseklikte. Acaba neyi yanlış yapıyorum? Bunun mantığı nedir? Biraz daha mı yükseltmeliyim yoksa akvaryum motoru yeterli olur mu? Saygılar.

brk.loyka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 08:48   #2823
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brk.loyka Mesajı Göster
Selamlar abilerim hayırlı ramazanlar. Amatör şekilde damlama sulama sistemi yaptım falat su her yere gitmiyor. 200lt lik varil depom var yaklaşık 1,2 metre yükseklikte. Acaba neyi yanlış yapıyorum? Bunun mantığı nedir? Biraz daha mı yükseltmeliyim yoksa akvaryum motoru yeterli olur mu? Saygılar.
Kurduğunuz sistemin, pompanın vs biraz foto ya da bilgi eklerseniz daha iyi olur. akansu mu, perlit mi, kokopit mi, kaç mt, pompa nasıl

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 02:11   #2824
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2020
Teşekkürler 🌹

hakanim_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 14:46   #2825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Filenin içindeki ürünler nedir? İnce çam dalı gibi olanlar?
#2761 de belirttiğim gibi hindistan cevizi lifi, kuşlar için yuva kılı diye satılıyor.

cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 14:50   #2826
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencmakers Mesajı Göster
Merhaba Acaba o uzun delikli file saksıları nereden temin ettiniz? Paylaşabilir misiniz?
İnternetten topraksız tarım saksıları veya delikli saksı yazarak aratabilirsiniz.

Eski 22-05-2020, 15:29   #2827
Yeni Üye

koray72's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Bugun ben de bir kalibrasyon hazirladim. Bayadir kontrol etmemiştim.

0,5 g tuzu 1 lt de çözdüm. Muhtemelen sizdeki (679/1.358=500) ec metre de bendekinden (500 ppm : 1 EC). 0,925 ec / 462 ppm ölçtü. Kudret beyin analog ec metresi de 0.9 ölçtü. Cihazlarda problem var mi diye düşünmeden once durumu sofra tuzu na verdim. Cunku sofra tuzunda dolgu ya da ilave maddeler var. Bu maddelerden dolayi tam degere ulaşamıyorum. Ancak %7-10 arasi fark benim icin kabul edilebilir.

Farkli bitkiler icin onerilen ec degerlerine bir bakayim... Forumda da var esasinda ama konular eskiyor, karışıyor.
Sevgili nk_tarim,

Dediğiniz gibi 0,5 gr sofra tuzunu 1 litre saf suyun içerisinde çözdüm. Bendeki EC metre ile ölçtüğümde 1,165 çıkıyor. yani %16 yüksek ölçüyor gibi görünüyor,

Ancak dediğiniz gibi sofra tuzu içerisindeki diğer maddeleri de düşünmek lazım bende bundan sonra ölçtüğüm değeri % 10 yüksek olarak kabul edeceğim , ( 1 ölçüyorsam 0,9 olarak kabul edeceğim )

Uygulamaya gelince sonuç gayet güzel, pompa sorunumda çözüldü ve marullar gayet sağlıklı. ( 0,8 - 1,2 EC değeri ile çalışıldı )

Yardımınız için tekrar teşekkür ederim .

koray72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 15:40   #2828
Yeni Üye

koray72's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın koray72 daha önce sintine pompası kullanan arkadaşlara hatırlatmıştım fırçalı motorlar bu sistemlerde çok uzun süre çalışmazlar. Evet basınç ve debi açısından mükemmeldirler ama ömürleri uzun olmaz. Onun yerine mesela 24 volt fırçasız 3-3,5 metreye basan pompalar var tavsiye ederim.
Sevgili Kudret Hocam,

Pompa sorununu çözdüm gibi görünüyor, Marul için sizden aldığım besin eriyiklerini kullanıyor ve her gün PH ve EC değerlerini kontrol ediyorum .

Marullarımın son halini sizinle paylaşmak istedim, aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim.

Name:  b - Kopya.jpg
Views: 614
Size:  76.7 KB

Eski 22-05-2020, 17:32   #2829
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koray72 Mesajı Göster
Sevgili Kudret Hocam,

Pompa sorununu çözdüm gibi görünüyor, Marul için sizden aldığım besin eriyiklerini kullanıyor ve her gün PH ve EC değerlerini kontrol ediyorum .

Marullarımın son halini sizinle paylaşmak istedim, aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim.

Eklenti 708980
kolay gelsin.

direk güneş ışığını yoğun alıyorsa marulun yorabilir. fotodan yorumluyorum.

Eski 22-05-2020, 20:22   #2830
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili koray72 Belli ki sistemde bazı aksaklıklar var. EC ve ph ayarlamak için nasıl bir yol izliyorsunuz durumu düzeltmek adına ilave kullandığınız besin katkıları var mı nelerdir Ph ı nasıl ayarlıyorsunuz biraz bilgi verebilir misiniz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 00:04   #2831
Yeni Üye

koray72's Avatar

Alıntı:
kolay gelsin.

direk güneş ışığını yoğun alıyorsa marulun yorabilir. fotodan yorumluyorum.
Bati tarafinda balkonda duruyor. gunesi öğleden sonra 15:00 gibi görmeye basliyor, 19:00 a kadar devam ediyor,gun isigi fazla almadigi için, ozellikle kenara aldim.

Yinede sıkıntı olur mu dersiniz?

Eski 23-05-2020, 00:29   #2832
Yeni Üye

koray72's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili koray72 Belli ki sistemde bazı aksaklıklar var. EC ve ph ayarlamak için nasıl bir yol izliyorsunuz durumu düzeltmek adına ilave kullandığınız besin katkıları var mı nelerdir Ph ı nasıl ayarlıyorsunuz biraz bilgi verebilir misiniz.
Merhaba Kudret hocam,
Ph'ı 6,5 seviyesine ayarliyorum, bunun icin 1, 5 yil once evseradan aldigim ph dusurucu, içeriğini bilmediğim asidik bir sivi kullaniyorum.

Ec degeri icin de, 10 günde bir suyu komple boşaltıp, yeni bir besin eriyigi hazirliyorum, su an 1.2 EC degerinde tutuyorum,

8 mayista basladim, 18 mayista degistirdim, su sn 22 mayis, 14 gun oldu, her gun biraz daha marullar gelisiyor gibi, yapraklar cok diri ve rengide fena degil gibi, ust 2 sirada da yeşillikler var .

Gördüğünüz sorun nedir hocam?

Bu arada badka bir foto daha goneriyorum asagida burada daha net..

Saygılar.
Name:  IMG_20200520_175412.jpg
Views: 582
Size:  81.6 KB

Eski 25-05-2020, 15:50   #2833
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2020
Herkese merhaba,oncelikle hayırlı bayramlar Engin ben birkaç sorum olacak sizlere mümkünse cevaplarsanız çok sevinirim.
Balkonda topraksız tarım ile ilgileniyorum tohumdan çimlendirme yaparak kurduğum sisteme ekleme yapmak istiyorum fakat karşılaştığım birkaç sorun var;
Şöyle sıralayım:
3 deney gurubu olusturdum kendimce
1.gurup cimlendirdigim domates salatalık biberleri ufak saksılarda biraz büyütmeye çalışıyorum bir süre sonra yaklaşık 10cm olduklarında cansizlasma ve ölümleri oluyor 1.sorun bu
2.gurup kaya yününde cimlendirklerimi hazirladigim besin eriyiginde tutuyorum bunlardaki sorun ise yine aynı solma ve ölüm
3.gurup ise kaya yünü ile cimlenenleri biraz torf ile karıştırarak dışarda satılan besin takviyesi ile suluyorum kısmen diğerlerine göre gelişimleri güzel fakat diğerlerinden daha uzun süre sonunda cansizlasip öluyor.
Hepsinde ortak bir sorun var fakat ne olduğunu anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

https://imgyukle.com/i/yaXL1I
https://imgyukle.com/i/yacVQb
https://imgyukle.com/i/yacg5M
https://imgyukle.com/i/yaX3k6
https://imgyukle.com/i/yacIbq
https://imgyukle.com/i/yagk26
https://imgyukle.com/i/yagRTy
https://imgyukle.com/i/yagVmM

Enginhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 18:07   #2834
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enginhoca Mesajı Göster
Herkese merhaba,oncelikle hayırlı bayramlar Engin ben birkaç sorum olacak sizlere mümkünse cevaplarsanız çok sevinirim.
Balkonda topraksız tarım ile ilgileniyorum tohumdan çimlendirme yaparak kurduğum sisteme ekleme yapmak istiyorum fakat karşılaştığım birkaç sorun var;
Şöyle sıralayım:
3 deney gurubu olusturdum kendimce
1.gurup cimlendirdigim domates salatalık biberleri ufak saksılarda biraz büyütmeye çalışıyorum bir süre sonra yaklaşık 10cm olduklarında cansizlasma ve ölümleri oluyor 1.sorun bu
2.gurup kaya yününde cimlendirklerimi hazirladigim besin eriyiginde tutuyorum bunlardaki sorun ise yine aynı solma ve ölüm
3.gurup ise kaya yünü ile cimlenenleri biraz torf ile karıştırarak dışarda satılan besin takviyesi ile suluyorum kısmen diğerlerine göre gelişimleri güzel fakat diğerlerinden daha uzun süre sonunda cansizlasip öluyor.
Hepsinde ortak bir sorun var fakat ne olduğunu anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba.

Tohum çimlendikten sonra ikinci yapraklara kadar (ilk yapraklar kotiledon yaprakları) besin takviyesine ihtiyaç duymaz. Sıcaklık, nem, su ihtiyacı duyar. İkinci yapraklar ile birlikle besleme yapmaya başlamak gerekir. Besleme de kademeli olarak düşük gübre içeriğiyle başlar ve yükseltilir geliştikçe.

Fazla sulama var ise kökler çürür

Fazla gübreleme var ise, kök bölgesinde tuzluluk var ise bitki su alamaz ve solar

Kullandığınız ortamlarda yani kaya yünü ve torf besin içermez. (Torf bir miktar belki ama gözardı edilebilir) Bitkiniz ikinci yapraklarını çıkardıktan sonra gübreleme yapmanız gerekir.

Ne şekilde besleme yaptınız?

Eski 25-05-2020, 19:26   #2835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2020
Alıntı:
Merhaba.

Tohum çimlendikten sonra ikinci yapraklara kadar (ilk yapraklar kotiledon yaprakları) besin takviyesine ihtiyaç duymaz. Sıcaklık, nem, su ihtiyacı duyar. İkinci yapraklar ile birlikle besleme yapmaya başlamak gerekir. Besleme de kademeli olarak düşük gübre içeriğiyle başlar ve yükseltilir geliştikçe.

Fazla sulama var ise kökler çürür

Fazla gübreleme var ise, kök bölgesinde tuzluluk var ise bitki su alamaz ve solar

Kullandığınız ortamlarda yani kaya yünü ve torf besin içermez. (Torf bir miktar belki ama gözardı edilebilir) Bitkiniz ikinci yapraklarını çıkardıktan sonra gübreleme yapmanız gerekir.

Ne şekilde besleme yaptınız?
merhaba beslemeyi 3 farklı yolla yaptım şuan için önce fıs fıs yardımıyla sonra yazımda belirtiğim gibi besin eriyiği ile yaptım
günde iki **** 3 defa fısfıs yardımıyla genelde

Enginhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 22:20   #2836
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enginhoca Mesajı Göster
merhaba beslemeyi 3 farklı yolla yaptım şuan için önce fıs fıs yardımıyla sonra yazımda belirtiğim gibi besin eriyiği ile yaptım
günde iki **** 3 defa fısfıs yardımıyla genelde
Besin EC ve pH değeri ne?

Eski 27-05-2020, 13:35   #2837
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bypoli Mesajı Göster
Selamlar öncelikle. Sen (ben ) 2013 yılında üye ol. Bu sene duy topraksız tarım diye bir şey olduğunu. Banada yazıklar olsun 90m2 terasım var kaç senedir teras rüzgarlı oluyor diye balkona sıkıştırıp durdum sebzeleri. Yaklaşık 2 haftadır bu konu ile ilgili neredeyse tüm içerikleri okudum ve anlamaya çalıştım. internet üzerinden ülkemizdeki ve yurt dışı kaynakları inceledim. Geçtiğimiz hafta içi atağa geçerek Tds Ec metre, ph ölçer, zaman ayarlı priz, kafa motoru, kokopit, perlit, kil bilyesi, delikli fide sakısı, spagetti hortum ve ara elemanlarını sipariş ettim bir çoğu geldi kalanlarda yarın gelir sanırım. Ayrıca akan su kültüründe çilek yetiştirmeyi denemek için 1er metrelik 5 adet 100lük pimaş ve katı sistemde domates ve salatalık yapmak içinde plastik sepetler edindim. Bunlar için bir düzenek kurmam gerekiyordu keresteciden o işi de hallettim hafta sonu renkli vernikle de vernikledim sadece kurulumu kaldı. ( ****** acele ettiğim için çilek yetiştirmek için 70lik yerine 100lük aldım biraz kalın kaldı borular). Yarın veya Salı günü pimaşların deliklerini açıp en geç 15i gibi sistemi hazır hale getirerek fidelerimi sistemle tanıştırmak istiyorum. Besin eriğini henüz almadım. Sitede Kudret Bey ve bir kaç arkadaşın daha eriyik hazırlayarak temini konusunda yardımcı olduklarını okudum. Ayrıca Tardes sitesinde de hazır içerik gördüm.(forumda da gördüğüm için ismini) İnanırmısınız bilmiyorum ama geceleri 3e 4e kadar oturup buradaki kurulmuş sistemleri ve tartışmaları inceledim. Baktıkça inceledikçe içine çekti beni topraksız tarım. Allah sonumuzu hayır etsin Bilgi paylaştıkça büyür çoğalır felsefeniz ve herkesin birbirine yardımcı olması yönlendirmesi çok güzel bir davranış. Tüm ustalara, hocalara, öğretmenlere teşekkür ederim. Henüz emekleme safhasında olan bir kişi olarak bende artık aranızdayım. Sistemi hazırladıkla step step resimleyerek tek bir gönderi içinde sizlerle paylaşacağım. Sabrınız için teşekkür ederim.
Tekrardan selamlar,

Malum sokağa çıkma yasakları ve araya giren bayram tatili nedeniyle malzemelerim yeni geldi ve bişeyler yapmaya başladım. Resimlerini ekliyorum. Bu sene deneyim ve tecrübe olacak bana şimdiden pimaş üzerindeki delik aralıklarının sık olduğunu anladım

Asıl sormam gereken bir soru var çözüm aradığım bir problem. Bİnamız 2.5 katlı ve üst kattaki herkes dubleks teraslı. Bina girişinden veya otopark içinden sokak kedileri havalandırmaya çıkarak çatıya çıkıyorlar ve kimin terasında sebze meyve yetişiyorsa özellikle geceleri gelip tuvalet niyetine kullanıyorlar. Yanlış anlaşılmasın kedilerle bir problemim yok kendi evimdede 2 tanesine bakıyoruz ama onlar balkon veya terasa çıkmazlar. Geçen hafta mint nanelerim ve maydanozlarımda bu işten payını aldı. Maydonozlar yeni filizlenmişti maalesef hepsi eşelenerek ölmüşler. 2. resimde görüldüğü üzere pimaş harici Kudret Bey den esinlenerek birde katı sistem denemek istedim ayrı tankını filan hepsini ayarladım. Drenajını ayarladım ve alt kısımlarına çakıl ve lav taşı serdim fakat cocopit ve perlit karışımını korkudan koyamadığım için fidelerimi henüz ekemedim. Kedilerden korumak için fideleri ektikten sonra üzerlerine strafor yerleştirsem (fide yerlerini açarak) altındaki malzemeye teknenin üzeri kapanacağı için zamanla sıcaklık ve su zarar verir mi? 3*3 aralıklık örgü plastik kaplama tellerden mi koymam gerekir. Başka bir fikriniz veya tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Bu sene deneme ve beceri kazanımı sonrası Terasım toplam 90m2 ve 40m2 sini topraksız tarım için değerlendireceğim.

Mümkün olduğu kadar paylaşımlarınızdan ve verdiğiniz bilgiler ışığında çalışmalarıma yön veriyorum bu sebeple az soru sorarak ve verim elde ederek yaşadıklarımı paylaşacağım.

Eklenen Resimler

bypoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2020, 19:27   #2838
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2020
Tünel sera

Merhabalar ben 24 yasinda topraksiz tarıma ilgi duyan biriyim. Topraksiz tarim ile cevabini pek bulamadiğım sorularin cevabini bulmak için yardımlarinizi bekliyorum öncelikle kendimize ait 12.000 m² bir tarlamiz var buraya tünel seralar kurarak topraksiz tarim yapmak istiyorum geniş uzun donanimli yapilar yamak icin maddi imkanim yok. Dar uzun seralar kurmayi dusunuyorum 2 m yukseklik 4 metre en 15 metre uzunlukta havuz sistemli tünel sera dusunuyorum su sıkintim yok sorum şu alçak ve dar bir sera olacağı için icerideki basık havadan ve icerideki hava sicakligi nemden korkuyorum marul yetistirmek istiyorum marulun bu yukseklige uygun olacagi soyleniyor ancak derdim ürun olsun da nasil olursa olsun degil saglikli guzel bir marul elde etmek icin ic mekan hacmi ne olmali diger konuları bir sekilde ogrenebiliyorum ancak bunu bulamadim cevaplarsaniz sevinirim bende projemi gerekli iç hacme uygun tasarlamaya devam edeyim

Mert ylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 08:10   #2839
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mert ylmz Mesajı Göster
Merhabalar ben 24 yasinda topraksiz tarıma ilgi duyan biriyim. Topraksiz tarim ile cevabini pek bulamadiğım sorularin cevabini bulmak için yardımlarinizi bekliyorum öncelikle kendimize ait 12.000 m² bir tarlamiz var buraya tünel seralar kurarak topraksiz tarim yapmak istiyorum geniş uzun donanimli yapilar yamak icin maddi imkanim yok. Dar uzun seralar kurmayi dusunuyorum 2 m yukseklik 4 metre en 15 metre uzunlukta havuz sistemli tünel sera dusunuyorum su sıkintim yok sorum şu alçak ve dar bir sera olacağı için icerideki basık havadan ve icerideki hava sicakligi nemden korkuyorum marul yetistirmek istiyorum marulun bu yukseklige uygun olacagi soyleniyor ancak derdim ürun olsun da nasil olursa olsun degil saglikli guzel bir marul elde etmek icin ic mekan hacmi ne olmali diger konuları bir sekilde ogrenebiliyorum ancak bunu bulamadim cevaplarsaniz sevinirim bende projemi gerekli iç hacme uygun tasarlamaya devam edeyim
Merhaba. 2 mt yükseklik kapali alan için düşük bir hacim saglayacaktir, dogru. Küçük hacimde nem kontrolü ciddi dezavantaj.

Marul yerine çilek düşünülebilir. Sera yapisindan ziyade kanallarin uzeri ortulecek sekilde daha düşük maliyet olabilir.

Her durumda küçük alanda deneme/öğrenme yapmaniz onemli

Eski 02-06-2020, 15:11   #2840
Yeni Üye

mburcuca's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2020
Merhaba, Ben aranıza yeni katıldım. İndoor Farming dedikleri şekilde, 40lık konteyner da dikey topraksız tarım yapmaya başladım, Munis Tarım olarak. Fakat bitkiler hakkında bilgim neredeyse 0. Tamamen bir girişimci olarak başladım bu işe. Geleceğinin olduğuna inandığım bir iş olduğu için. Bazı araştırmalar yaparken bu foruma denk geldim ve sizlerden de bir şeyler öğrenebileceğime inanıyorum.

mburcuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 12:22   #2841
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mburcuca Mesajı Göster
Merhaba, Ben aranıza yeni katıldım. İndoor Farming dedikleri şekilde, 40lık konteyner da dikey topraksız tarım yapmaya başladım, Munis Tarım olarak. Fakat bitkiler hakkında bilgim neredeyse 0. Tamamen bir girişimci olarak başladım bu işe. Geleceğinin olduğuna inandığım bir iş olduğu için. Bazı araştırmalar yaparken bu foruma denk geldim ve sizlerden de bir şeyler öğrenebileceğime inanıyorum.
Benim de gelecek gördüğüm bir sektör, birkaç senedir ufak çapta yaparak hatalarımı keşfetmeye çalışıyorum. 2 senedir doğru düzgün ürün alamadım ama bana maliyeti çok düşük oldu. Tecrübelirinizi daha ufak çaplarda maliyetlere sebebiyet verecek şekilde kazanırsanız kayıplar daha düşük olur.

Eski 03-06-2020, 14:53   #2842
Yeni Üye

Tekrardan selamlar herkese,

Daha öncede anlattığım gibi 2 ortamda deneme yapıyorum. Akan su ve Katı kültür. Katı kültür için aklıma takılan bir konu var. Bursa da 3 gündür yağmur yağıyor ve teknelerin üzerleri açık olduğu için yağmur suyunu alabildiğine aldı ve drene etti. Fakat perlit ve kokpit karışımı bir ortam olduğundan suya yeterince doymuş durumda. 2 gündür besin vermemeyi tercih ettim ziyan olacak düşüncesiyle sadece yağmur suyu ile beslendi ve karışım suya doydu. Böyle bir durumda muhakkak sizlerde kalmışsınızdır. doğru olan besini kesmek mi? yoksa yağmura rağmen periyotlarını kesmeden vermek mi?

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2020, 08:31   #2843
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bypoli Mesajı Göster
Tekrardan selamlar herkese,

Daha öncede anlattığım gibi 2 ortamda deneme yapıyorum. Akan su ve Katı kültür. Katı kültür için aklıma takılan bir konu var. Bursa da 3 gündür yağmur yağıyor ve teknelerin üzerleri açık olduğu için yağmur suyunu alabildiğine aldı ve drene etti. Fakat perlit ve kokpit karışımı bir ortam olduğundan suya yeterince doymuş durumda. 2 gündür besin vermemeyi tercih ettim ziyan olacak düşüncesiyle sadece yağmur suyu ile beslendi ve karışım suya doydu. Böyle bir durumda muhakkak sizlerde kalmışsınızdır. doğru olan besini kesmek mi? yoksa yağmura rağmen periyotlarını kesmeden vermek mi?

Teşekkür ederim.
Merhaba.

Drenaj ec değerini kontrol edin. Çok fazla düşükse besin beslemesi yapıp normal değerlere yükseltin

bypoli beğendi.
Eski 04-06-2020, 09:42   #2844
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba.

Drenaj ec değerini kontrol edin. Çok fazla düşükse besin beslemesi yapıp normal değerlere yükseltin
Teşekkür ederim yönlendirdiğiniz için.

Eski 04-06-2020, 10:19   #2845
Yeni Üye

mburcuca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanyildiz Mesajı Göster
Benim de gelecek gördüğüm bir sektör, birkaç senedir ufak çapta yaparak hatalarımı keşfetmeye çalışıyorum. 2 senedir doğru düzgün ürün alamadım ama bana maliyeti çok düşük oldu. Tecrübelirinizi daha ufak çaplarda maliyetlere sebebiyet verecek şekilde kazanırsanız kayıplar daha düşük olur.
Aslında benim sistemim baya maliyetli. 40 lık konteyner, paslanmaz çelik tesiler, raf sistemi, yapay zeka, özel büyütme ledleri, iklimlendirme, nem cihazı, ısıtma fanları, havalandırma fanları, toplama tankları derken tam olarak ticari olarak kurulmuş bir sistem. hepsi de yapay zekaya bağlı. Ama sistemi ele alacak bilgiye ve bitkilerde karşılaştığım tepkileri yorumlayabilecek deneyime sahip değilim açıkçası. Mesela Forumda bir kaç konu başlığında denk geldim ve araştırmalarım devam ediyor ama EC değerleri bende bir muamma. Çünkü sistemi çeşitlendirmek istiyorum ama tek EC değerine sahip olduğum için Benzer özelliklerdeki bitkiler kullanabilirim ancak.

Eski 04-06-2020, 15:14   #2846
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mburcuca Mesajı Göster
Aslında benim sistemim baya maliyetli. 40 lık konteyner, paslanmaz çelik tesiler, raf sistemi, yapay zeka, özel büyütme ledleri, iklimlendirme, nem cihazı, ısıtma fanları, havalandırma fanları, toplama tankları derken tam olarak ticari olarak kurulmuş bir sistem. hepsi de yapay zekaya bağlı. Ama sistemi ele alacak bilgiye ve bitkilerde karşılaştığım tepkileri yorumlayabilecek deneyime sahip değilim açıkçası. Mesela Forumda bir kaç konu başlığında denk geldim ve araştırmalarım devam ediyor ama EC değerleri bende bir muamma. Çünkü sistemi çeşitlendirmek istiyorum ama tek EC değerine sahip olduğum için Benzer özelliklerdeki bitkiler kullanabilirim ancak.
Merhaba.

Genel olarak fazla bitki çeşidi çalışmak her bitkinin yapısına göre farklı altyapı ve tecrübe gerektirir. Kaldı ki topraksız sistemler kat be kat fazla altyapı gerektirir. Bu yüzden üzerine ayrıca indoor farming tekniklerini konteynerlarda farklı besleme istekleri olan bitkilerle çalışmak ayrıntılı bir mühendisliktir.

Bu yüzden indoor farming sistemlerde bazilik, maydonoz,dereotu vs gövdesi tüketilen ve iklim ve besin istekleri yaklaşık aynı olan ürünler çalışılır.

Tabii ki bu üretim yöntemlerinin ticari olarak sürdürülebilir olması için üretilen ürünlerin satış fiyatlarının da yükse olması gerekir. Ya londra gibi bir şehirde taze ürün talep edecek restoranlara, ya değeri yüksek olan bitkiler çalışmak gerekir ki konteyner sistemlerin ışıklandırma ve iklimlendirme maliyetleriyle Türkiye'de iç piyasaya mal verip de getirisi kabul edilebilir olacak ürün ne olur düşünmek gerekir.

Eski 05-06-2020, 11:10   #2847
Yeni Üye

mburcuca's Avatar

Alıntı:
Merhaba.

Genel olarak fazla bitki çeşidi çalışmak her bitkinin yapısına göre farklı altyapı ve tecrübe gerektirir. Kaldı ki topraksız sistemler kat be kat fazla altyapı gerektirir. Bu yüzden üzerine ayrıca indoor farming tekniklerini konteynerlarda farklı besleme istekleri olan bitkilerle çalışmak ayrıntılı bir mühendisliktir.

Bu yüzden indoor farming sistemlerde bazilik, maydonoz,dereotu vs gövdesi tüketilen ve iklim ve besin istekleri yaklaşık aynı olan ürünler çalışılır.

Tabii ki bu üretim yöntemlerinin ticari olarak sürdürülebilir olması için üretilen ürünlerin satış fiyatlarının da yükse olması gerekir. Ya londra gibi bir şehirde taze ürün talep edecek restoranlara, ya değeri yüksek olan bitkiler çalışmak gerekir ki konteyner sistemlerin ışıklandırma ve iklimlendirme maliyetleriyle Türkiye'de iç piyasaya mal verip de getirisi kabul edilebilir olacak ürün ne olur düşünmek gerekir.
Evet Türkiye'de maliyetler azımsanacak oranda değil. Ama Türkiye'de indoor farming şuan hiçbirşey ifade etmiyor aynı zamanda, vertical farming dendiğinde akla gelen genelde borularda yapılan üretim oluyor. Benimki gibi tam otomasyon olan sistemler daha yeni.

Üretilen ürün fiyatları aslında şuan Türkiye'de organik adı altında satılan ürünlerden çok farklı değil. Tek dezavantajı insanlar dikey ve topraksız deyince duraksıyorlar. Ama fiyat olarak kimselere çok garip gelmiyor.
Pandemi dolayısı ile restoran ve market zincirleri ile çalışılamayınca son kullanıcı ile direk sıcak satışta bulunmak zorunda kaldım. Bu süreçde gelen bazı bitkileri sisteme eklemek istiyorum aslında, gerçi doğal tohum ya da fide bulmak çok zor.
Ben şuan Fesleğen ve Nane yetiştiriyorum, aynı zamanda Fesleğen'den de Pesto sos üretimi yapıyorum. Fakat biberiye, kekik eklemek istiyorum. Kendim için de domates, özel tür biberlerden deneme yapmak istiyorum boş tepsilerde ama dediğim gibi güvenilir bir kaynak bulmak çok önemli benim için. Çünkü her tepsiye farklı EC değeri veremiyorum şuan, tek EC değeri ile bu aralıkta olan bitkileri denemeliyim.

Eski 05-06-2020, 17:26   #2848
Yeni Üye

çilek sulama sıklığı

Merhabalar herkese, muhtemelen çok sorulmuştur ama forum çok büyük olduğu için okurken kafam karıştı. Çilek yetiştiriyorum, bu sıcaklıklarda çilekleri sulama sıklığı nasıl olmalıdır bu neye göre ve nasıl hesaplanır bunun formülü nedir, sabah mı öğlen mi akşam mı sulayayım? aynı soru gübreleme sistemi için de geçerlidir neye dayanarak vermeliyim gübrelerini bunu nasıl analiz edebilirim? Teşekkürler

Eski 05-06-2020, 18:02   #2849
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brk.loyka Mesajı Göster
Merhabalar herkese, muhtemelen çok sorulmuştur ama forum çok büyük olduğu için okurken kafam karıştı. Çilek yetiştiriyorum, bu sıcaklıklarda çilekleri sulama sıklığı nasıl olmalıdır bu neye göre ve nasıl hesaplanır bunun formülü nedir, sabah mı öğlen mi akşam mı sulayayım? aynı soru gübreleme sistemi için de geçerlidir neye dayanarak vermeliyim gübrelerini bunu nasıl analiz edebilirim? Teşekkürler
Biraz daha bilgi paylaşırsanız daha sağlıklı yorum yapilabilir. Toprakta mi topraksiz mi? Topraksiz ise hangi yetistirme ortami? Mumkunse foto vs

Eski 06-06-2020, 21:53   #2850
Yeni Üye

Aslında topraksız diye başladık amatörlük işte sermaye yetmeyince ormandan toprak ile doldurdum pvc borularda yetiştiriyorum raflı sistem yaptım iki katlı teknik aksaklıklar derken ancak gübre vermeye başladım bugün baktım boyunlarını bükmüşler acaba susuz olmalarından mı ki? ayrıca yukarıdaki sorum hala geçerlidir. Saygılar.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024