agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2016, 23:25   #2461
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2016
Değerli arkadaslar dikey sistem su kültürü kurulumu ve satışı yapan bir arkadas şöyle bir röportaj vermiş.......
topraksız tarımda cocopit perlit torf vs vs gibi yetistirilicikte bu malzemeler su tutma özelikleri cok olduğu için verilen gübreler sebebiyle tuzlanmanın çok olacagını ve bunun aynen toprakta oldugu gibi verimi düsürecegini artırmayacagını söylüyor..Yani katlı sistem yaparak benim anladıgım sadece fide adedinin artıp verimin artmayacagını hatta düşeceğini FACEBOOK UZAY BİOTEKNOLJİ 5 DAKİKALIK VİDEO söylüyor sizin fikriniz nedir hepinize saygılar sunarım

erdinc alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 14:32   #2462
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Birkaç resim daha .Gecen senenin limonları ile bu seneninkiler ayni dalda.Yukarıda gördüğünüz kavunların çapları yaklaşık 10 cm ve 516 gr lik jumbo limon.
Sn Kudret hocam benim saksida boyu 1 metreye yakin limon agacim var. Yapraklari sararmak uzere. Onu perlite **** torf perlit karisimina alib topraksiz devam ede bilirmiyim? Limon icin ne kadar arasamda topraksiz yetisdirme bulamadim netde. Acaba limonun ec ve ph degeri nedir topraksiz yetisdirme icin? Ve limon icin hangi formulu uyguluyorsunuz?

Xaliq85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 18:32   #2463
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın beşiktaşlı topraksız tarım çalışmalarınızı herşye rağmen çalışmaya dökmeniz çok güzel)
öncelikle arkadaşların görüşlerine katılyorum fakat biraz daha farklı gözlemlerim var
1..sayın ateşkaptanın hoğland2 ile neden başladınız.oysaki ateşkaptan önce hoağland 1 sonra hoğaland 2 geçmişti
2..sisteminizi manuel olarakmı yoksa bir sistemlemi sulanıyor
3...sanki bitkiniz bağzı mineral alımı sınırlı kalmış gibi gördüm
en önceki yapraklarda potasyum u alamamış fakat daha sonra düzelmiş gibi bu arada yapraktan gübre vs uygulamalarınız oldumu
4.. bitkiniz sanki baştan oluşan yanlıştan biraz kasmış daha sonra açılmış gibi
5... günün kaç saati güneşlenme oluyor.....
hernekadar hoğland sabit bir gübre proğramı olsada her bitkide! her mevsimde !!
ve her ortamda aynı etkiyi göstermez!
bana sorarsanız daha önce azerbeycanda bir üyemizin 5 evreli hıyar yetiştirme proğramı ile hıyarlarınız hangi evrede olduğnu düşünüyorsanız o evreyi baz alıp o şekilde devam etmeniz bitkiniz için daha hayırlı kanatindeyim)jr bende sonucu merak ediorum[/B]
yorumunuz için teşekkür ederim
hoğaland 2 tek kalemde çözerim diye düşündüm
sistem otomatik timer 2 saate 15 dakka günde 6 defa sulanıyorakvaryum kafa motoruyla sulanıyor
kokopit ve perlit olarak saksı usulu besinli su veriliyor
hoğland 2 yi kendim hazırladım
ateşkaptanın çok aşamalı hıyar proğramı çalışmasına geçtim
ev güney cepheli 120 derece açı ile gelen güneşi alıyor fakat balkon biraz sıkıntılı bakalım görüceğiz
dalgalı iş hayatım sevebiyle baştan bitki susuz ve besinsiz kaldıgı
biraz zamanlar oldu:. bitki sitrese girdi birza geriledi şimdi biraz daha iyi

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 18:41   #2464
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Merhabalar sevgili arkadaşlar, sayın İdris Şenol'un Kudret Tezel ne der acaba merakını gidermek için bende şunları söyleyeyim. Yaradan her şeyi programlamış bize sunmuş. Bizler bu sunumu inceleyen bilimin bulduğu yollarla birtakım uygulamalar yapıyoruz. Ancak amatör olarak her yaptığımız, daha önce yapılanları baz almak, veya bu işle uğraşan kurum ve kuruluşların araştırmalarını takip ederek geliştirdiklerini uygulamaktır. Yaptıklarımız bilimsel olarak biraz daha ileri gitmek açısından bir şey ifade edemez zira bu iş yani topraksız tarım gerçekten tam manasıyla bir bir bilim dalıdır. Bir laboratuvar işidir. Neticeyi irdeleye bilmek için bitkinin adım adım takip edilmesi tahlillerinin yapılması eksiği fazlası tespit edilip ona göre beslenmesi gerekmez mi. Yapamadığımıza göre, böyle bir imkanımız olmadığına göre yorumlara itibar edeceğiz. Örneğin İsmail Kuzucu arkadaşımız bir üretici olarak yorum yapmış. İdris Şenol arkadaşımız yorum yapmış. Benim yorumum ise azot ve potasyum fazlalığı ve yüksek EC. Bitki henüz gelişemeden meyveye boğulmuş.Bu formülle devam edilirse kökler fazla gelişemeyecek ve meyveler beslenemeyecek tir. Bunu önlemek için
sayın İsmail Kuzucu arkadaşımızın dediği gibi meyveleri kopararak kök gelişiminin sağlanması yahutta aşamalı formül kullanarak bitkinin önce kök gelişimi sonra dal yaprak ve sonrada meyve aksamının gelişeceği formülleri kullanmak lazımdır. Ancak amatörce çok aşamalı besin hazırlamak zahmetine katlanamazsanız daha düşük azot ve potasyumlu besin eriyiği hazırlayıp tedrici olarak EC yi yükselterek bitkimizi beslemektir.
kudret beye çok teşekkür ediyorum güzel insan
hatalarımı gördüm
tavsiyelerinize uyup bu şekilde devam edip en kısa zamanda kış geliyor fakat olmazsa en kısa zamanda çok aşamalı hıyar proğramı ve imkanım el verirse otomasyon sistemi ile bu işi geliştircem

Düzenleyen beşiktaşlı : 29-12-2016 saat 17:04
Eski 28-11-2016, 17:57   #2465
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Topraksizda salatalik deneyip iyi netice alan akradaslar bana formul vere bilirmi?

Xaliq85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 14:02   #2466
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Ben talaşta yetiştirmek istiyorum.Sorum şu verdiğimiz su sürekli içinde besin eriyiği çözülmüş su mu olmalı,yoksa arada bir sadece su mu vermeliyiz?

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 22:12   #2467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Arada bir temiz suyun manası agregatın yıkanmasıdır ki oda yapacağınız EC ölçümleri ile ve bitkinin besin alma performansıyla alakalıdır. Eğer anormalleşen bir durum yoksa devamlı besinli su ile sulamanızda bir sakınca yoktur.

idris şenol beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2016, 22:18   #2468
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

kudret bey rahatsız ediyorum ama benim kafamı meşgul eden bir sorun var
diyelim elimizde yağmur suyu var içersinde hiçbir askıda madde yok
suyumuz sıfır o vakit
diyelimki faraza hıyarımızı hangi ec ile başlamalıyız
suyumuza nekadar gübreli suyu ileve etmeliyiz
yağni diyelim 2000 ec hıyar bitkisi ec miz yine aynımı gübre vereceğiz

bilmem anlatabildimmi

idris şenol beğendi.
Eski 31-12-2016, 09:09   #2469
Ağaç Dostu

Sayın beşiktaşlı bitki beslemede EC konusu önemli hassas bir konu olmakla birlikte çokta basit bir konu değildir. Teorik olarak suyun elektrik iletkenliği dir. Suyun elektrik iletkenliği içindeki iyonlarla değişir. Bununda karşılığı tuzluluk tur. Erittiğimiz tuz yani gübre miktarı ne kadar fazla ise iletkenlik de o kadar artar. Ancak olayın kavranması için ozmoz deneyi nin hatırlanması veya yapılması lazımdır. Suyunuz nekadar saf ise yani EC si düşük ise bitki tarafından okadar çok emilir . Ama içindeki tuz yani gübre miktarı az olduğu için bitki beslenemez. Sudaki gübre miktarı nekadar çok ise bitkiniz okadar az su emer ancak emdiği suyun içinde çok gübre olduğu için beslene bilir. Fakat gübre miktarı çok çok ise bitki suyu ememez EC si yüksek olan su bitkinin suyunu emerek bitkinin kurumasına ölmesine sebep olur. Bu olayın çok iyi kavranması lazımdır. Şimdi gelelim asıl sorunuza EC kaç olmalı?.
Bitkinin beslenmesi için kullandığınız suyun EC değeri nekadar düşük ise suyunuz o kadar kaliteli demektir. Kaliteli su ile hazırlanmış besin eriyikleri içindeki gübrenin tamamı bitkinin istediği oranlardaki gübreler olduğu için EC nin kullanma suyu EC si 0,5 ms/cm kadar yüksek hazırlanması makuldür. Örneğin hıyar için 1,8-2,2 + kullanma suyu EC si
yani 1,8+0,5=2,3 ile 2,2+0,5=2,7 ms/cm hazırlanması makuldür. Ancak şu teori unutulmamalıdır bitki ne kadar az su harcıyorsa o kadar yüksek EC li besin ile , ne kadar çok su harcıyorsa o kadar düşük EC li besin ile beslenmelidir. Yani bitkinin ihtiyacı olan gübre miktarı ile bitkiye verilen gübre miktarı ayni kalmalıdır.

Eski 31-12-2016, 13:37   #2470
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bağzen nekadarda anlatsak tecrübe gerektiğini gösteriyor,araba otomobil kullanmak gibi birşey
bitkilerin ilk evrelerinde düşük ec ile başlayıp kademe kademe artışla, gözle takip ve yazarak not almak sonraki çalışmalarımıza rehper olur
Günlük tutmamızda tohumdan hasada kadar an be an yaptığmız her çalışmayı yazmalıyız
her ürün farklı ph ve ec istemekte yüksek ec leri kesinlikle kafamızdan silmeliyiz
bitkinin gelişimini yüksek ec sonlandırabilir
topraksız tarım hem kolay hemde bir okadar dikkat ister
özelikle gübre hazırlama çok titiz çalışılmalı ne az ne çok tam gramajında hassaa çalışmalı,
Bitki yapılan çalışmaya çok çabuk tepki verir !!!!
olmusuz bir durumda kökler derhal yıkanıp yeni gübre hazırlanmalı
iyi hazırlanan gübre kapalı sistemde sorun yaratmaz ama yinede 15 günde bir kökler normal su ile sakısların altından yukardan döktüğümüz suyu alana kadar yıkanması
bitkilerde bir rahatlama olduğunu kendim gözlemledim yinede benim gözlemlerim bu
büyük firmalar nasıl yapıyor bilmiyorum ,
şu ağna kadar bir firma dışında kimse serasını paylaşmadı veya ben gidemedim
yinede dediğim gibi tecrübe sahada kazanılır

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2016, 18:16   #2471
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım yeni yılın, tüm umutlarımızın gerçekleşeceği, kaygılarımızın uzaklaşıp yok olacağı sağlıklı başarılı mutlu bir yıl olmasını dilerim.

Eski 26-01-2017, 18:22   #2472
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksenon bizmut Mesajı Göster
merhabalar mustafa bey. bu domates türünün ismini öğrenebilir miyim? ayrıca bu fideyi nereden tedarik edebilirim.
Merhaba

Burda 4 çeşit domates var bir fideciden almıştım bu yıl köyden tohumları getirdim. Yerli malı yerli tohum deneyeceğim.

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 11:11   #2473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2017
Topraksız Tarım ile ilgili birkaç sorum olacak;

1- 750 adet İceberg Marulu için besin tankına günde ne kadar besin eriği karıştırmalıyım?

2- Torf ve perlit oranı ne kadar olmalı?

3- Besin Tankı kaç litre olmalı?

TROPİKALSEPET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 13:23   #2474
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Merhaba,

Yeni başlayacaksınız galiba sorulardan onu anlıyorum. Sisteminizi kapalı veya açık kurmanız besin eriyiği kullanımızı ve sorduğunuz tüm soruların cevaplarını etkiler.

1- Genelde besin eriyikleri 1/10 şeklinde hazırlanır. Yani 1 litre sulama suyuna 10 ml A 10ml B eriyiği kullanılır.

2- Torf - perlit oranı size kalmış çeşitli tez çalışmalarına bakarak verim ve hasat süresine etkilerine bakarak tercih edebilirsiniz.

3- Besin tankı yine sizin tercihinize kalmış ancak ne kadar büyük olursa sizin için daha rahat olur.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 13:28   #2475
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TROPİKALSEPET Mesajı Göster
Topraksız Tarım ile ilgili birkaç sorum olacak;

1- 750 adet İceberg Marulu için besin tankına günde ne kadar besin eriği karıştırmalıyım?

2- Torf ve perlit oranı ne kadar olmalı?

3- Besin Tankı kaç litre olmalı?
İceberg Marulu biraz sıkıntılı
göbek bağlaması sorun olabilir teknik bir konu
profosyenel yetiştiricilik düşünyorsanız kudret beyle bağlantıya geçip yardım almanızı öneririm yok eğer hobi amaçlı yapçam derseniz formda marulla ilgili çalışmalar formüller mevcut

Eski 02-03-2017, 07:18   #2476
Yeni Üye

Ne tarz sıkıntıları oluyor?

Eski 02-03-2017, 07:29   #2477
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Eskiden çeşitler bu kadar geliştirilmemişken havalar sıcak olduğunda göbek bağlama problemi yaşanıyordu. Ancak şimdi geliştirilen çeşitlerle bu sorun büyük ölçüde kalktı. Şuan bölgenize uygun çeşit seçerseniz sorun yaşamazsınız. Tabi ki kaliteli ürün almak için bitki besleme herzaman önemlidir. 750 adet yapacaksanız anladığım kadarıyla deneme amaçlı olacak. Size besin eriyiği konusunda yardımcı olabilirim. Şimdiden başarılar dilerim.

Eski 02-03-2017, 18:39   #2478
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Eskiden çeşitler bu kadar geliştirilmemişken havalar sıcak olduğunda göbek bağlama problemi yaşanıyordu. Ancak şimdi geliştirilen çeşitlerle bu sorun büyük ölçüde kalktı. Şuan bölgenize uygun çeşit seçerseniz sorun yaşamazsınız. Tabi ki kaliteli ürün almak için bitki besleme herzaman önemlidir. 750 adet yapacaksanız anladığım kadarıyla deneme amaçlı olacak. Size besin eriyiği konusunda yardımcı olabilirim. Şimdiden başarılar dilerim.
Evet. Bu deneme ekimi ... yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Eski 14-03-2017, 21:55   #2479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2008
sulu tarım başlama

merhaba sulu tarıma yeni başlıyacağım bana bu konu hakkında detaylı bilgi vere bilecek biri varmı

orangecar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2017, 07:27   #2480
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Detaylı bilgiye forumdaki konuları okuyarak ulaşabilirsiniz. Besin eriyiği için yardımcı olabilirim.Mesaj atmanız yeterli.

Eski 17-03-2017, 11:57   #2481
Yeni Üye

Suyun Ph oranı sürekli artıyor. 8,0 civarında oluyor. Limon tuzu atarak düşürüyorum. Ertesi gün yine yükselmiş oluyor. Buna nasıl çözüm bulabilirim.

Eski 17-03-2017, 14:20   #2482
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TROPİKALSEPET Mesajı Göster
Suyun Ph oranı sürekli artıyor. 8,0 civarında oluyor. Limon tuzu atarak düşürüyorum. Ertesi gün yine yükselmiş oluyor. Buna nasıl çözüm bulabilirim.
Genel olarak sormanız yanlış
ne gibi bir sistem kurdunuz yazmamışsınız
ayrıca
kudret beyin formu olduğu için kudret beye direk sormanız adaba erkan a uygun

Eski 18-03-2017, 06:30   #2483
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Genel olarak sormanız yanlış
ne gibi bir sistem kurdunuz yazmamışsınız
ayrıca
kudret beyin formu olduğu için kudret beye direk sormanız adaba erkan a uygun
Sistem Akan Su kültürü

Düzenleyen TROPİKALSEPET : 18-03-2017 saat 09:34 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 18-03-2017, 10:27   #2484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın tropikalsepet sisteminizde güneş girmenizi engeller misiniz. ph sınız daha düzenli olacaktır. Nitrik asitle düşürmenizi tavsiye ederim benim tarzım umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 12:14   #2485
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
deponuzu ve metal parçaları, mümkünse pompanızı plastik olanlar ile değiştirin.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 13:55   #2486
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

neye üzülüyorm biliyormusunuz
böyle bir güzel sistem!! bukadar emek??! sonuç nekadar olumlu olur? mualak ta
beni yanlış anlamayın profosyenel olarak bu işi yapanlardan yardım alın
belkide bu temeller ,ileriye dönük çok büyük işlerin başlangıcı olabilir)

Eski 18-03-2017, 17:40   #2487
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sistemin boru uzunlugu ne kadar ? 10 metreyi gecoyorsa iki bastaki gubre icerigi farkli oluyor. Sistemi tam goremiyorum, besin sivisi en ust boruya girdikten sonra tum borulari dolasip mi cikiyor ? Yoksa her kat borunun ayri giris ve cikisi mi var ?

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 22:11   #2488
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

burdan 16 metre görünyor
bitkiler çok mutlu görünmüyor sanki azot eksikliği var

Eski 19-03-2017, 12:16   #2489
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sistemin boru uzunlugu ne kadar ? 10 metreyi gecoyorsa iki bastaki gubre icerigi farkli oluyor. Sistemi tam goremiyorum, besin sivisi en ust boruya girdikten sonra tum borulari dolasip mi cikiyor ? Yoksa her kat borunun ayri giris ve cikisi mi var ?
Sistemin uzunluğu 12 metre, Besin sıvısı en üst borudan girip en altaki borudan çıkıyor.

Eski 19-03-2017, 13:16   #2490
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sayabildigim 6 sira var, 12m x 6 sira = 72 metre. Bence cok fazla.
Bir deneme yapabilirsiniz. Sistem bosken borunun ilk giris yerinden bir bardak sivi doldurun, calistirip cikistan bir bardak doldurun EC ve pH olcun fark ne cikacak.

Sistemde sadece 12 metrelik bir boru icin ayni olcumleri yapin. Bakin fark ne olacak.

Boru boyu 10 metreyi gecince giris tarafinda bitkiler besini aliyor ve sona varinca besin sivisi formulu ozelligini yitiriyor, giris tarafi ile son kisma yakin bitkiler ayni olmuyor.

Sividan bitkiler kullanim yaptikca bazi gazlar cikiyor, sistem cok buyuk olunca boru icerisinde sorun oluyor.

Bahsettigim uzun ve kisa boru olcumleri farkli olur ve sorununuz hallolursa borularin her 12 metresine ayri giris vermek ve cikislari birlestirmek ve ortak depoya donus yapmak belki cozum olur.

Deponuzu tam goremedim ama bu buyuklukte sistem icin kucuk olabilir.
Saygilarimla

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024