agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2016, 23:01   #2341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Başlangıç için uygundur fideler büyüyüp meyve tutumu başlayınca azotu azalta bilirsiniz. daha iyi olur.

caglartekin beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 23:53   #2342
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
teşekkür ederim...

Kudret bey ec metre ve sera bekçisi tedarik edebilir miyiz? durum nedir şu an?

önümüz haftadan itibaren sera kurulumuna başlayacağım. tüm aşamaları forumun ilgili bölümünde açacağım konuda ayrıntılarıyla paylaşacağım.

şu ana kadar edindiğim bilginin temeli forumdaki paylaşımlardan oluştu ve umarım benim yürüyeceğim yol da bu paylaşım gücüne güç katar.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 07:32   #2343
Ağaç Dostu

Günaydın sayın nk tarim, hayırlısı olsun başarılar dilerim. EC metre ve sera bekçisi herzaman mevcut ancak sera bekçisi teslimatı siparişten 15-20 gün sonra olabiliyor bilginize. Selamlar.

idris şenol beğendi.
Eski 26-06-2016, 09:30   #2344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Kendi Autopot sisteminizi yaparken aşağıdaki linkteki videodan yararlanabilirsiniz.
AUTOPOT EASY2GO SULAMA KİTİ - AKSESUARLAR

kursun beğendi.
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 12:14   #2345
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Günaydın sayın nk tarim, hayırlısı olsun başarılar dilerim. EC metre ve sera bekçisi herzaman mevcut ancak sera bekçisi teslimatı siparişten 15-20 gün sonra olabiliyor bilginize. Selamlar.
Merhaba, o zaman ben şimdi sipariş vermek istiyorum, nasıl yapabiliriz?

Eski 26-06-2016, 13:22   #2346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2016
Sayın Tartes teşekkür ederim attığınız link için ama eğer böyle bir sulama yaparsam alg oluşumu olmazmı ? Üstelik buharlaşmayla izmirin sıcağında çatıdaki güneşin etkisiyle günde 10 litre su heba olur gider ec değeri tavanı görür zannımca.

Bahçivanabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 13:40   #2347
Yeni Üye

Ben bu şekildeki gibi bir şey düşünüyorum açıkçası bunu da kendim tasarladım.
Toprak altında cihazın etrafına ufak bir kafes öttüğümüz zaman çalışmasında da herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.Bu şekilde buharlaşarak su kaybını da minimize etmiş oluyoruz.Zaten outokit lerin hepsinde süreklki olarak suyla temas eden perlitler var o konuda yetiştirmede sorun olmuyorsa ben bu hafta içi auto kit i sipariş eder bu sistemi evde kendi imkanlarımla yaparım ne dersiniz ?

http://imageshack.com/a/img923/8329/HFcwr8.jpg

Eski 26-06-2016, 13:46   #2348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Bitkinin dikili oldugu ortamin altinda sivi birikecek yer olamali, oradan siviyi fitil seklinde perlt cekecektir.

Vana sistemi saksinin icindeki perlitin icinde degil !

Youtube icinde " autopot " ve / ve ya " autopot animation " yazip ararsaniz kurulum ve calismalari var.
Saglicakla kaliniz.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 14:07   #2349
Yeni Üye

Yazdığınız kelimelerden ne dediğinizi pek çıkaramasamda sonuna koyduğunuz ! den bana yanlış yaptığımı söylediğinizi varsayıyorum. Sayın Kızıltan İçlerine perlit koyduğunuz saksıları durgun su sisteminde tepsiye koyduğunuzda zaten perlit ler saksılardaki delikler sayesinde 7/24 suyla temas halindeler yani perlit direk suyun dolduğu kapta olmuş oluyor aradaki tek fark birinde parça parça saksılar olduğu için tek saksının altına koyamıyorsunuz cihazı halbuki benim tasarladığım şey aynı miktarda su emme etkisi yapacağına eminim.Ki zaten akan su sistemlerinde durum aynen böyle ve 15 er dakika aralıklarla doğduran perlit sulanıyor sonuçta.Perlitin ıslak olması köke sorun olur dediniz, sorun kökün ıslak olması ise sürekli olarak su içinde olan domateslerin yetiştirildiğini bundan 7-8 yıl önce görmüştüm onların direk çürümesi gerekmezmi bu durumda ?

http://imageshack.com/a/img922/858/jdrb3x.jpg

Eski 26-06-2016, 14:23   #2350
Ağaç Dostu

Burada bahsettiginiz otomatik vana bir su haznesini doldurup kapaniyor, oradaki su tamamen bosalinca tekrar acilip su veriyor. Sizin ciziminiz bu vanaya gore degil de samandira sistemi gibi birsey oluyor ki samandira perlit icinde calismaz.

Bu vananin yaninda bulundugu saksinin dibine ayarladiginiz kadar suyu verip kapaniyor, Saksi tabani ile perlit ve kokler arasinda cuval ve ya sineklik teli gibi ( biraz iri delikli ) bir sey var. Kokler buradan siviyi emiyor, bu katman koklerin su deposunu doldurmasini ve tikamayi onluyor.

Forum icerisinde aciklamasi ve resimleri var, arama bolumune Auto pot ( akilli saksi ) yazarsaniz ulasirsiniz. Basligi acan uye " Nematoth ". Bir hata yapip alacaginiz vanayi bozmanizi ve calismamasini istemedigim icin israrla yazdim.

Perlitin su icide olmasi ve ya surekli islak olmasi ile ilgili birsey yazmadim ayrica bu vana zaman ayarli degil, haznedeki sivi bitince acilip dolduruyor, yani bitki ihtiyaci kadar siviyi cektiginde hazne bosalinca tekrar dolduruyor bu arada kokler hava-oksijen almis oluyor.
Saglicakla kaliniz

Eski 26-06-2016, 14:44   #2351
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
önceki yıllarda üyelerimiz bu sistemde çalışmış alltaki linkte vidoo mevcut
Youtube icinde " autopot " ve / ve ya " autopot animation

Hyroponic sistemli küçük serada marul yetiştirme
AUTOPOT EASY2GO SULAMA KİTİ - AKSESUARLAR
unutmadan ,,,iyi araştırın sistem size uygunsa yapın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 14:55   #2352
Yeni Üye

Sayın Kızıltan verdiğiniz link için teşekkür ederim.Ben bu sistemin de normal bir şamandıra edasıyla çalıştığını düşünüp aralıksız su olacak sanıyorum ama sizin dediğiniz şekilde çalışıyorsa bu zaten daha iyi olur havalanması önemli sonuçta.Ve eğer sisteme biraz file eklemem gerekiyorsa bu hiç sorun değil elimde metrekarelerce yalıtım malzemelerinden artan filelerden var baya sağlam parçalar. Şimdi yeni bir tasarım yapıyorum yine dikdörtgen bir ana saksı içerisinde küçük bölmelere ayıracağım fileleri de kullanarak. Sizinde bir çiziminiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim benim bahsettiğime benzer bir saksı sistemi çizip paylaşabilirmisiniz ? Önceki mesajlarımda sürç-i Lisan ettiysem affola. İyi günler dilerim.

Eski 26-06-2016, 15:22   #2353
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
15---20 gün çok uzun bir süre deyilbeklemeye deyer

nk_tarim beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 15:24   #2354
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
https://youtu.be/zIDOTAVPstA

kursun ve idris şenol beğendi.
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 17:05   #2355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Merhaba

Burada benim gibi yeni başlayanlara cesaret olsun diye tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

1- İstemek ve pes etmemek. Topraksız tarımda ilk kurulum biraz masraflı ucuza kaçıp hevesinizi kırmayın.
2- Araştırma, ben 2 ay sadece araştırdım okudum bu forumlarda okumadığım mesaj kalmadı desem inanın yalan olmaz.
3- Tecrübeli kişilerden fikir almak. Ben Kudret beyle tanışma şerefine eriştim ne dediyse o doğrultuda yaptım. Aklıma takılanları sordum. Sonuç mükemmel.
4- İlgi fideleri saksıları dikimi ipe alması tankı suyu güneşi rüzgarı her şeyi sizin derdiniz olacak yoksa bu iş saldım çayıra mevlam kayıra olursa olmaz.

Aşağıdaki fotograflar da çabalarımın bir ürünüdür.

Name:  IMG_6509.jpg
Views: 1180
Size:  50.4 KB

Name:  IMG_6510.jpg
Views: 983
Size:  39.1 KB

Name:  IMG_6511.jpg
Views: 1027
Size:  41.9 KB

Name:  IMG_6512.jpg
Views: 1010
Size:  50.1 KB

Name:  IMG_6513.jpg
Views: 1005
Size:  48.3 KB

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 17:06   #2356
Ağaç Dostu

Name:  IMG_6514.jpg
Views: 1011
Size:  53.4 KB

Name:  IMG_6523.jpg
Views: 1040
Size:  44.7 KB

Name:  IMG_6528.jpg
Views: 1053
Size:  48.0 KB

Name:  IMG_6529.jpg
Views: 1008
Size:  41.2 KB

Name:  IMG_6524.jpg
Views: 1033
Size:  55.9 KB

Eski 26-06-2016, 17:12   #2357
Ağaç Dostu

Hasat

https://www.youtube.com/watch?v=hNkjVp449f0

Eski 26-06-2016, 18:03   #2358
Yeni Üye

Mustafa ağbey peki sisteminden biraz bahsedermisin burdan bakınca damlama sulama yapıyormuşsun gibi güzel gözüküyor
Bende yeni kurucam sistemi ama kararsızım yani her çeşidini öğrendikten sonra girişicem bu işe hangisi daha mantıklıysa onu yapıcam

beşiktaşlı beğendi.
Eski 26-06-2016, 23:50   #2359
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
birçeşit besin kiti ilemi dometes hıyar yetiştiriyorsunuz okuduğum kadaraıyla ayrı ayrı kitler olmalı

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 00:33   #2360
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

besin kiti için kudret beye nasıl ulaşırım

Eski 27-06-2016, 01:46   #2361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
çilek

sayın kudret amca geceniz hayırlı olsun öncelikle şunu belirteyim ki internet kullanımını Türkcell wınn ile yapıyordum kotası doldu telefon sim kartı takarak kullanıyorum bayram sonrası normal internet bağlatıp siteye daha fazla yoğunlaşacağım nasip olursa efendim benim 70 metre karelik kapalı bir alanım var burası demir profil aksamlı olup yanları ve üzeri sac levha ile kaplı benim niyetim burada güzel bir sistem kurup akan su kültüründe yani sadece su ile çilek üretmek şimdi buranın üzerini ve yanlarını açıp üzerini polikarbon levha ile yanlarını sera naylonu ilemi kaplamak mı veya gün ışığı görevi yapan led veya ampullemi burayı kullanmak hangisi mantıki ve ekonomik olur . bu sistemde sera bekçisini kullana bilir miyim derdim budur sizden birde besin eriyiği tedariği hazırlanması gibi durmlardada yardın istiycem. kurmak istediğim sistemin şekli bu alana kaç adet çilek fidesi ekile bileceği gibi konularda bilgi verebilirseniz beni bahtiyar edersiniz ayrıca size özel mesajda yazdım orda telefonumu da verdim size ulaşacak bir numara bulamadım. bana dönerseniz minnettar olurum saygı ve hürmetlerimi sunarım teşekkürler.

Düzenleyen ciftci_aga55 : 27-06-2016 saat 02:16 Neden: eksik yazı
ciftci_aga55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 13:24   #2362
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Kudret bey tekrar selamlar,

Sera bekçisi ve ec metre siparişi vermek istiyorum. En geç 16 temmuzda teslim almam gerekiyor. 17 temmuz akşamı ürünleri yurtdışına götüreceğim.

Fiyatı nedir? Kime sipariş geçmem gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

İyi çalışmalar

idris şenol beğendi.
Eski 29-06-2016, 10:47   #2363
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahçivanabi Mesajı Göster
Mustafa ağbey peki sisteminden biraz bahsedermisin burdan bakınca damlama sulama yapıyormuşsun gibi güzel gözüküyor
Bende yeni kurucam sistemi ama kararsızım yani her çeşidini öğrendikten sonra girişicem bu işe hangisi daha mantıklıysa onu yapıcam
Sevgili Bahçivan

60 cm yüksekliğinde demir ayaklar üzerine 60*40 22 ölçülerinde 11 tane saksı saksıların altına 16 lık elektrik rakorları ile her saksıya 2 adet dranaj saksıdan çıkan 16 lık borular 50 lik pimaş ile ana depoda toplanıyor.

Saksının altına çakıl taşı rakorları kapatacak kadar. çakıl taşlarının üzerine sinekli,k tel perlit ve cocokopit dranaja zarar vermesin ve sezon sonunda bitki kokleri temizlenirken malzemeler çakıl taşları ile karışmasın diye. Sinekliğin üzerine 3 ölçek cocopit 1 ölçek perlit karışımını döküyoruz. Bu arda saksıları 30 cm ara ile demir ayakların üzerine yerleştiriyoruz. Her saksıya 2 bitki dikeceğimizi varsayarak her bitkiye sulama boruları ve damlama aparatları takıyoruz. Fideleri dikiyoruz. Fidelerin ec gereksinimlerine göre sera bekçisini ayarlıyoruz. Sera bekçisinin tanklarını dolduruyoruz. Sonrası arkamıza yaslanıp bekliyoruz. Çiçek meyve vs derken fideler büyüyür askıya alıyoruz. Duruma gire 10-15 günde bir sisteme temiz su vererek sistemi yıkıyoruz. Bu sistemde sadece domatesler var ve besin eriyigini Kudret bey den alıyorum. Benim bir numaralı sistemim bu.

Gelelim 2 numaralı sisteme

Burda da bir ana tankım var bu tankın üzerinde 3 saksı içi yine cocopit ve perlit karışımı dolu ve bu damlama sistem ve fazla sular altaki tanka akıyor. vi yine bu tankdan çektiğim suılama boruları ile beslenen ve yerde bulunan 3 adet cocopit perlit karışımı saksım mevcut bunlara yeterince su veriyorum yani damla damla çok fazla su gelirse damlama musluklarını kısıyorum su az gelirse açıyorum. Ayrıca 7 tane toprak perlit cocopit karışımı yerde duran saksılarım var bunlarda yeterince su ile damlama ile besleniyorlar. Bunların dışında 2 adet sadece toprak ile dolu saksım var bunlarda besin eriyiği ile ve yeterince damlama ile besleniyorlar. Yalnız bunların içerisinde çok çeşitli sebzelerim var. Domates biber salatalık patlıcan fasulye çilek marul kara lahana biber bunları Evsera Full ile besliyorum.

3 Numaralı sistemde ise

İçine 1,2 ec değerinde Evsera Fuul koyduğum 2 adet 5 lt lik pet şişem var ve üzerine bulaşık singeri ile tutuşdurduğum marul fidelerim var. 15 gün oldu hasada yaklaştılar. Pet şileri siyah poşet ile kapladım arda poşeti aralayıp bakıyorum su çok azalmış kökler dışarıda ise azıcık su ilave ediyorum.

Önemli not: Evsera Full ile beslenen domatesler ile Kudret Bey den aldığım besin eriyiği ile beslenen domatesler arasında %50 nin üzerinde fark görüyorum. Tek ürün ve o ürün için hazıelanmış besin eriyiğini kullanmakta fayda var. Ama insanın terasında çok farklı sebzelerin olması da güzel. Ben önümüzdeki yıl bir sera bekçisi daha düşünüyorum bir salatalık bir domates. Yoksa her akşam ec ölç besin hazırla tanka dök çok yoruyor beni inanın.

Şu an beni zorlayan iki konu var

1 - Sistemin belirli aralıklarla yıkanması. Bu su sarfiyatını artırıyor. Dolayısı ile maliyet de artıyor.

2- Besin eriyiği toplamda 50 ürün olunca doğal olarak çok gidiyor ve kendimiz hazırlamadığımız için temini istanbulda olmamıza rağmen bizi biraz uğraştırıyor.

Şimdilik ne vaktim ne de kendi eriyiğimi hazırlayacak kadar bilgim olmadığında Kudret Beyden tedarik ettiğimiz eriyikler ile ilerliyoruz.

Şukarn ve minnet duygularım

Bu işte ilk yılım ve ilk deneyimim olmasına rağmen güzel şeylerin ortaya çıkmasında en büyük pay benim değildir. bana bu işin inceliklerini anlatan Değerli Büyüğümüz Abimiz Kudret Bey indir. her telefonumuza cevap vermesi yanına gitdiğimizde her sorumuza içtenlikle cevaplaması ve bize cesaret vermesi ile 495 gr lık salatalık ve salkım salkım domates yetiştirebildik.

Sanırım çok uzattık isteyen her arkadaşım gelip sistemimizi sera bekçimizi görebilir burdan okuma ve anlatılmayla çok şey öğrenebilirsiniz ama yerinde gözünüzle görünce hadi canım bu kadar kolaymıymış diyecek kadar net anlarsınız. Şimdi bu işe başlarken çektiğim sıkıntılara ve aklımdaki karışık fikirlere çorba olmuş sorulara gülüp geçiyorum.

beşiktaşlı beğendi.

Düzenleyen MustafaTepe : 29-06-2016 saat 11:53
Eski 29-06-2016, 10:58   #2364
Ağaç Dostu

Sn Leventali`nin son zamanlarda mesaj gelmeyen " Damda 12 m2 hidroponik sera yapimi" isimli basliginda iki kere besin icin ortak malzeme temini yapildi.

Orada maliyetler yazili. Siz aldiginiz besin ile oradaki maliyeti bir karsilastirin ve ekonomok olacaksa malzeme temini icin birseyler yapmaya calisin, orada nereden ve kaca alindigi da yazili.

Sn Megbilgi`nin basliginda ise sadece iki malzeme kullanarak yetistirme yaptigi yazili, o malzemeleri kiloluk ve ucuz almak icin gerekli linkleri vermisler, isterseniz deneyin.

Paylasimlarinizin devami dilegiyle, saglicakla kaliniz.

Eski 29-06-2016, 22:33   #2365
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

sn kudret bey siz bu işin hocası ve üstadısınız bunu inkar etmek ve takdir etmemek mümkün deyil 2007 yılına uzanan engin bir tecrübe ve sadece toprkasız tarım
ve bıkmadan usanmadan yazılan cevaplar çalışmalar siz nasıl birsiniz çok merak ettim
bu azim bu uğraşı sizinle tanışmak isterdim iş icabı Antalya ya gidicem kemer tarfına
birsüre istanbulda yokum çalışmaları fırsat buldukça takip edicem birkaç ay formu okumak
ve besin hazırlamak hafta sonu Antalyada seraları gezmek istiyorum
kudret beyden besin kiti almak istiyorum fakat bişeyler için yaz sezonu geçmek üzere şimdi antalya çok sıcak eylül gibi toprkasız tarıma başlıcam bu iş beni sardı)
emeği geçen herkese teşekkür ederim......

Eski 29-06-2016, 23:06   #2366
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın beşiktaşlı, fazlaca merak edilecek bir özelliğim yok bende sizler gibi bir amatörüm. Buradan kendimi anlatmaktan sa nasip olur bir gün buluşursak sohbet eder tanışırız. Çalışmalarınızda başarılar dilerim selamlar.

beşiktaşlı beğendi.
Eski 30-06-2016, 11:00   #2367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2016
Merhaba Arkadaşlar

Ben toprak perlit karışımı 5 saksı hazırlamıştım. Gelişim çok yavaş burdakilere bakarak ama ben sadece su veriyorum. Besin Şurubu kiti eriyiği siz nasıl ifade ediyorsanız kimlerden alabiliriz ve fiyatlar ne kadardır. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

monsieur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 11:38   #2368
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Merhaba monsieur,

Besin eriyiği olmadan yetiştiricilik yapamazsınız. İstanbul'da Kudret Tezel Bey'den alabilirsiniz. Eğer ulaşamazsanız bende yardımcı olurum. Kolay gelsin.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 15:33   #2369
Yeni Üye

Mustafa abiye öncelikle sorularımı cevapladığı için minnetlerimi sunarım..

Kudret hocam sera bekçisini sizdenmi temin edebilirim ? Fiyatı hangi aralıkta değişiyor bilgi alabilirmiyim acaba ?

Eski 30-06-2016, 22:54   #2370
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Alıntı:
Merhabalar sayın beşiktaşlı, fazlaca merak edilecek bir özelliğim yok bende sizler gibi bir amatörüm. Buradan kendimi anlatmaktan sa nasip olur bir gün buluşursak sohbet eder tanışırız. Çalışmalarınızda başarılar dilerim selamlar.
bende istanbul paşabahçede kalıyorum hocam iş için Antalyaya gidicem
umarım enkısa zamanda görüşürüz

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024