agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2018, 12:05   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Şimdilik evde sulu ortamda yapıcam. Epey buyuk bir saksı ve iyi sayılabilecek bir akvaryum motoru var, Burada da yeni bir soru doğdu.

Anladığım kadarıyla iki seçeneğim var,
1. Saksıyı tamamen doldurup bitkilerin köklerinin tamamen suyun içinde kalmasını sağlayıp suyu havalandırarak devam etmek,
2. Saksıyı yarıya kadar suyla doldurup, suyu bitkinin koklerine belirli sure aralıklarıyla motor yardımıyla püskürtmek. Bu püskürtme de bitkinin kökünün herzaman nemli kalmasına dikkat etmek.

Başka bir sorum daha var, Suyun PH ını düşürmek için ph düşürücü kullanılıyor veya limon tuzu, Peki suyun EC'sini düşürmek için çözüm nedir suyu tamamen nötr hale getirip, istediğimiz kadar besin maddesi karıştırmak için. suyu yagmur suyu kıvamına nasıl getiririm yani.

Birde çok pahalı olmayan bir EC/PH ölçüm cihazı tavsiyesine ihtiyacım var. bunula ilgili de yardımcı olabilirmisiniz.

Murat C Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 13:07   #932
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
suyun ec sini düşürmek içinde hazırladıgın besine daha fazla su eklemek,besinsiz önce çeşmeden akan suyun ec sini ölçersen sonuca daha rahat ulaşırsın,ec ph ölçer fiyatıda şuanda ne kadar bilmiyorum ama oda kudret hocada var ben ondan almıştım,ama amatör yetiştiricilikte pekte gerek yok bana göre,zaten verilen ölçülerde kullanırsan standartı yakalayınca gerek duymadım ben.bitki derken ne üretmeyi düşünüyosun?

Ferdin beğendi.
jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 16:47   #933
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Suyun ECsini düşürmekten kasıt, çesmeden aldığımız suyun da bi EC değeri oluyor, burada bitkinin hitiyaç duymadığı besinlerde oluyor.ben çesmeden alır almaz suyun ec sini düşürmekten bahsetmiştim. arıtıcı kullanmak bi çözüm ama başka yolu varmı onu bilmek istedim.

Bitki olarak, ilk etapta marul yetiştiricem, tohumların çıkması ve buyume hızından dolayı, digerlerinden daha hızlı oldugu için, Marul ları topladıktna sonra, domates çilek ve salatalık fidelerim de sisteme sokmaya hazır hale gelir muhtemelen. 3 ünü de aynı suda geliştirmeyi deniycem. Marulun için EC si düşük su olması lazım 1.2 falan, ama digerlerinin EC değeri birbirine yakın olduğundan hepsi aynı anda büyüyebilir diye düşündüm.

SOYLE bir alet aldım ec olcumu için ama veriler ne kadar dogru çıkıyor bilemedim, 150PPM yazıyor çesme suyunda, damacana suyunda 60PPM yazıyor, marul için 1200ppm mi yapmam lazım acep.

Murat C Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 17:13   #934
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
onun hesabı sitede vardı ben analog aldıgım için burdan çıkan rakam için bişey diyemicem ama illaki bilen arkadaşlar vardır,evet marol 080-1,20 arasında diğerleride nerdeyse 2,00 olarak uygulanıyo bitki büyüdükçe artırılıyo.

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 22:25   #935
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili Murat C, aldığınız alet bir TDS metredir. TDS suda toplam tuz miktarı demektir. Sudaki tuz miktarı iletkenliği yani EC yi artırır. Bazı cihazlar hem TDS hem iletkenlik ölçer. Ancak endişelenecek bir durum yok. 500 TDS 1000 micro siemens kabul edilmiştir Yani sizin ölçtüğünüz çeşme suyunuz 150 TDS=300micro siemens veya 0,3 mili siemens tir.
60 TDS olarak ölçtüğünüz damacana suyu ise 0,120 m/s dir Yani kısaca TDS metrede okuduğumuz değeri 500 e bölüyor 1000 ile çarpıyoruz bunu da kısaltırsak TDS değerini 2 ile çarparsak mili siemens olarak EC değerini buluyoruz. Örnek 600 TDS 1200 mic/s
500 TDS 1000mic/s veya 1/ms dir.Yaygın olarak kullandığımız deyişi ile 500 TDS =500ppm =1 EC dir. Kolay gelsin başarılar dilerim.
NOT: bazı ülkelerde 1 EC 500 TDS yerine 640 veya 700 TDS olarak ta kabüllenilmiştir ancak şimdiye kadar 1 EC yi 640 veya 700 TDS olarak ölçen alet görmedim. Yaygın olarak 500 TDS =500 mg/litre= 500 ppm =500 TDS=1 EC Dir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 13:14   #936
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2018
hazır almış olduğum a-b besin kiti ile perlit ortamında denediğim salatalık bitkisinde potasyum eksikliği görülmeye başladı yaprak uçlarında. sanırım bu besin kiti tam olarak doğru hazırlanmamış olabilir. buna sonradan potasyum ekleyebilir miyim bu hazır karışıma. yoksa, bunları atıp yeni bir besin kiti mi almak daha sağlıklı olur. çünkü yeni başladığım çileklerim var , onları da bu çözeltiden besleyeceğim. yanlış birşey yapmak , zarar görmelerini istemiyorum özellikle çileklerin. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

tahsink Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 18:45   #937
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2018
merhabar...
ben durgun suda göbek marul yetiştirmek istiyorum. forumda baya bi sayfa okudum netten öğrendiğim kadarı ile bi demo 10 m x 4 m x 0.10 cm derinlikli bi havuzda naylon sererek bi deneme yapmak istiyorum. eger becerebilirsem haftalık 4000 bin hasatlık 4 ila 5 havuz kurmak istiyorum. adeti ni 1.25 ıla 1.50 arası peşin alıcısı var . ama hala tereddutlerim var suyun sıcaklığı ortam sıcaklığı nem ec pc ph besin eriği fide bebeklik gelişim hasata varan surecteki değişkenleri bilmediklerimi besin recetesini hazır mı alsam kendim mi yapsam profosyonel yardım bulamadım.durgun su ıstememın sebebi kolay ve fazla teferruatı olmayışı fikir ve görüşlerinizi tecrubelerinizle istifade edebilirsem sonsuz minnettar olacagım.

şimdiden tesekkurler

ERCİ54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 19:24   #938
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tahsink Mesajı Göster
hazır almış olduğum a-b besin kiti ile perlit ortamında denediğim salatalık bitkisinde potasyum eksikliği görülmeye başladı yaprak uçlarında. sanırım bu besin kiti tam olarak doğru hazırlanmamış olabilir. buna sonradan potasyum ekleyebilir miyim bu hazır karışıma. yoksa, bunları atıp yeni bir besin kiti mi almak daha sağlıklı olur. çünkü yeni başladığım çileklerim var , onları da bu çözeltiden besleyeceğim. yanlış birşey yapmak , zarar görmelerini istemiyorum özellikle çileklerin. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Karışıma ekleme yapabilirsiniz. Ph değeri yüksek veya düşük olabilir mi?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 19:26   #939
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERCİ54 Mesajı Göster
merhabar...
ben durgun suda göbek marul yetiştirmek istiyorum. forumda baya bi sayfa okudum netten öğrendiğim kadarı ile bi demo 10 m x 4 m x 0.10 cm derinlikli bi havuzda naylon sererek bi deneme yapmak istiyorum. eger becerebilirsem haftalık 4000 bin hasatlık 4 ila 5 havuz kurmak istiyorum. adeti ni 1.25 ıla 1.50 arası peşin alıcısı var . ama hala tereddutlerim var suyun sıcaklığı ortam sıcaklığı nem ec pc ph besin eriği fide bebeklik gelişim hasata varan surecteki değişkenleri bilmediklerimi besin recetesini hazır mı alsam kendim mi yapsam profosyonel yardım bulamadım.durgun su ıstememın sebebi kolay ve fazla teferruatı olmayışı fikir ve görüşlerinizi tecrubelerinizle istifade edebilirsem sonsuz minnettar olacagım.

şimdiden tesekkurler
Keşke üretim konusu yazıda olduğu gibi kolay olsa, en az 1 sene tecrübe olmadan bu işe para hatırlayın derim.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 23:20   #940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Keşke üretim konusu yazıda olduğu gibi kolay olsa, en az 1 sene tecrübe olmadan bu işe para hatırlayın derim.
merhaba
deneme yapmadan buyuk kulfıyete giremem zaten .TUDOR nicli beyfendi 2006 yılında bi çalışma yapmış ama forumda aktıf degil onun baya bi tecrubesi olmuş keşke ulasabilsek
saygılarımla

ERCİ54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2018, 12:02   #941
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Karışıma ekleme yapabilirsiniz. Ph değeri yüksek veya düşük olabilir mi?
PH 6 yapıyorum. Ama PH metrenin doğruluğunu teyit edecek bir çözelti , kalibrasyon uygulamadım, aldığım gibi kullanmaya başladım.

tahsink Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 20:48   #942
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2018
selamlar

sevgilerle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2018, 08:35   #943
Ağaç Dostu

Malzemeler tamamlandı analog EC metre yapımı başladı. Bazı arkadaşlara mesaj kutuları dolu olduğu için ulaşamıyorum.

BarışSemavi ve Ferdin beğendi.
Eski 27-11-2018, 00:47   #944
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2018
Yeni katıldım aranıza burdan selam olsun sizlere. Kudret Tezel 11-12 senedir yazıyorsunuz tebrik ediyorum, burda yaşlanmışsınız resmen başarılarınızın devamını dilerim.

Mamud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2018, 00:56   #945
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Malzemeler tamamlandı analog EC metre yapımı başladı. Bazı arkadaşlara mesaj kutuları dolu olduğu için ulaşamıyorum.
Hocam bu ilk mesajlarınızdaki domates için verdiğiniz besin eriyiği formülü halen geçerli mi? Hala aynı formülü mü uyguluyorsunuz. Sonuçta mesaj 2007 tarihli

Eski 27-11-2018, 09:35   #946
Ağaç Dostu

Forumlarda bahsettiğimiz formüller denenmiş terasımda uygulayıp iyi sonuçlar aldığım formüllerdir. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eski 18-12-2018, 11:04   #947
Yeni Üye

Kudret hocam besin eriyiği formülünüzü uyguluyorum domatesler çok mutlu. Bir konuda yardım istiyorum sizden. Özellikle borik asid, bakır magnezyum demir sülfat suda tam çözemedim. Homojen bir karışım nasıl yapabilirim. Isıtmak mı lazım. Diplerinde çökelti oluşuyor

Eski 15-02-2019, 18:54   #948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
*** kudret bey bana gübre temin edebilirmisiniz 0543 803 45 40

Nejdet41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2019, 14:44   #949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2019
iyi günler kudret hocam.tüm sebzeler için hoagland formülünü kullanarak besin eriği hazırlayıp bitkiye özel ec değerini ayarlayıp kullanabilirmiyiz

burak2727 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2019, 05:04   #950
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2018
görüşme imkanımız olursa 0532 266 0920

Fatisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 18:56   #951
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Kudret bey merhaba mikro besinleri suda hangi ölçülere göre hazırlayacağız örnek 1 litre suya 100 gr borik asit olarakmi makro besin ELEMENTLERİ gibimi ayni islemimi uygulacagiz

1 nolu şişeye 100 gr KH2PO4 -Mono potasyum fosfat.
2 Nolu şişeye 100 gr KNO3 -Potasyum Nitrat,
3 Nolu şişeye 100 gr Ca(NO3)2 4 H2O Kalsiyum nitrat.
4 Nolu şişeye 100 gr Mg SO4 7 H2O Msgnezyum Sülfat.

Sıra geldi Mikro besinlere:

Borik asit şişesinden 7 ml

Bakır Sülfat şişesinden 1 ml

Demir Sülfat şişesinden12 ml

Mangan Sülfat şişesinden1,6 ml

Çinko Sülfat şişesinden 4,5 ml

Amonyum Molibdat şişesinden 0,2 ml

Su kaç cc ? Borik asit kaç gr ?

Emreönver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 17:48   #952
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2019
Merhabalar,
Hoagland besin eriğime (Ümit İnce'nin yaptığı 11 şişe 1 er litrelik solusyon) silisyum koymayı düşünüyorum. Bunun için araştırdığım bilgiye göre silisik asit ( Si(OH)4 ) veya sodyum silikat ( Na2Si3O7 ) ekleniyor.
Bu duruma göre bazı sorumlarım var yardımcı olabilir misiniz?
1. 200 gram ekleyerek 12. şişeyi oluşturmak istiyorum bu şekilde mi yapmalıyım?
(topraksız tarımda yeni olduğum için ve bitkimin yüksek miktarda silisyum ihtiyacını bildiğimden ilk olarak 200 g almak istedim.)
2. Ekleyeceğim siliyum çözeltisi karışımımda herhangi bir olumsuzluk yaratır mı?
3. Silisyum, araştırdığıma göre ec değerini düşürüyormuş. aşırı bir düşüş bitkide sıkıntı yaratır mı? ec değeri bitkide en fazla 3 olması gerekiyor. en düşük gibi bir değer karşıma çıkmadı.

izlediğim eriyik videosu aşağıdadır.

Teşekkürler.

Sercan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 15:13   #953
Ağaç Dostu

Malzeme problemi halloldu analog EC metreler hazırlanıyor.

Ferdin beğendi.
Eski 29-08-2019, 10:22   #954
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2019
Merhaba Değerli arkadaşlar siteden edindiğim bilgiler ışığında hazırladığım bir excel tablosu var ekliyorum incelerseniz çok sevinirim eksiğim vardır.
Varsa hata bendendir.

Excel
Sayfa 2 de Hazır besin formülleri var
sol üstte listeden istenilen sebze- meyve seçilir.
orta kısımda kaç litrelik su olduğu girilir.

Sayfa1 de
istenilen değer kısmı Sayfa 2 den geliyor
altındaki değerler ise ekleyeceğimiz kimyasallara göre hesaplanan değerler mümkün olduğunca yaklaşmaya çalışıyoruz gram sütunundaki değerleri değiştirerek
Şimdiden teşekkür ederim.

https://drive.google.com/open?id=1fH...JX41PYi9Vjsv7y

Ginseng35 beğendi.
Teknik63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2021, 20:21   #955
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2021
4 Sene önce ufak bir balkonda uğraştığım 2 saksılık sistem için aldığın Demir Sülfat ve Bakır ( II ) Sülfatı neden aldığımı bulmaya çalışıyorum. Potasyum Nitrat, Kalsiyum Nitrat gibi gübreler doğru görünüyor fakat bu ikisi standart dışı gibi..

Acaba Demir (II) Sülfat yerine Bakır (II) Sülfat mı aldım! (@!'%)

Kısaca sorum Demir Sülfat ile Demir (II) sülfat arasındaki fark nedir?

Aynı şekilde Bakır Sülfat ile Bakır (II) Sülfat arasındaki fark nedir?

En büyük soru işareti de tüm reçetelerde geçen Bakır Sülfat yerine Bakır 2 Sülfat kullanılıp kullanılmayacağı?

Geçmişte yaptığım hatalı sonuçlar bundan mıydı diyerek cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Lynyrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2021, 20:57   #956
Ağaç Dostu

sayın lynyrd Kullandığınız malzemeler doğrudur Demir Sülfat ta demir 2 değerli olduğu için bazen demir 2 sülfat olarak söylenir.Bakır Sülfat ta ayni şekildedir. Ancak etiketlere bakınca biraz garip etiketlenmiş Zira demir sülfatta FeSo4 7H2o , Bakır sülfatta da
CuSo4 5H2o yazmalı idi bu yapacağınız hesaplamalar adına önem taşır." Geçmişteki hatalarınız hesaplamalardan kaynaklanıyor olabilir ancak demir sülfat tada Bakır Sülfat tada mol ağırlıkları verilmiş dikkate aldıysanız hata yapma ihtimalide yok gibi görünüyor.

Eski 08-03-2021, 11:40   #957
DRL
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2021
Yeşillik yetiştirmek

Merhabalar. 21 yaşındayım ve uzaktan eğitimde kalan vaktimi küçük bir girişim yaparak değerlendirmek istiyorum. Topraksız tarım ile bir süredir ilgilenmekteyim. Fakat bir yerde tıkandım. Roka, dereotu, maydanoz gibi bitkileri topraksız tarımda yetiştirmek için gerekli besinler, ec ve ph değerlerini nereden bulabilirim?

DRL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2021, 17:05   #958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2011
Kudret hocam nitrat ve sülfat gübrelerin aynı solüsyon içinde olamayağı bir makale okumuştum.Hydrobuddy adlı programda da solüsyon A-B tankına seçiminde Demir II sülfat seçiminde hata veriyor demir edta (şelatlı demir seçince) hata gidiyor A tankına koyulan demir II sülfatın bitkinin alamayacağı forma dönüştüğü bilgisi var demir ve manganı edta lı kullanmak gerekmezmi.

eyyupk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2021, 15:17   #959
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2021
Oranlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sıra geldi Mikro besinlere:

Borik asit şişesinden 7 ml

Bakır Sülfat şişesinden 1 ml

Demir Sülfat şişesinden12 ml

Mangan Sülfat şişesinden1,6 ml

Çinko Sülfat şişesinden 4,5 ml

Amonyum Molibdat şişesinden 0,2 ml

koyduktan sonra su şişemizi ilk durumuna kadar doldurunuz. Böylece besin eriyiğimiz hazırlanmış oldu, ancak pH ının 6,4 ile 6,7 arasına ayarlanması lazım.

EC ayarlanmasına gelince, eğer bu eriyiği şişe suyu ile hazırladıysanız ki öyle tarif ettik yaklaşık EC 1,6 mS dir. Ancak su kalitesi değiştiğinde EC değişir.

Marul 0,8 ile 1,2 EC arasını sever. Bütün sebzeler fide döneminde normalinden daha düşük EC değerleri isterler.

EC değerini yüksetmek için örneğin 10 litre su yerine 8 litre su kullanmak lazımdır. Eğer EC değerini düşürmek istiyorsak ozamanda örneğin 12 litre suya hazırlamak gerekirdi.

İşte bunun içindir ki EC değerini biraz yüksek hazırlayıp kullanırken fide veya yetişkin olmasına göre sulandırarak kullanmakta fayda vardır. Hatta yaptığımız sistem bile etkilidir.

Mesela bir su kültürü yapıyorsak yani bitki devamlı suyun içinde ise düşük EC. eğer katı ortam kültürü yapıyor, bitkimizi günde 10-20-30 defa suluyorsak daha yüksek EC değerlerini seçmeliyiz.

Arkadaşlar bu anlattıklarım biraz karışık gelebilir, ama emin olun birkaç denemeden sonra işin bukadar karışık olmadığını göreceksiniz.

Lütfen anlaşılmayan yerleri yazınız.
Sayın hocam merhaba
Micro elemntleride mi 1 litre suyun içerisinde çözdğrmemiz mi gerekli

Atayarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2021, 18:09   #960
Ağaç Dostu

Sayın atayarım makro elementleri 100 er gram olmak üzere 1 litrelik şişelerde eritiyoruz microları ise 10 ar gr eritiyoruz ve amonyum molibdat' ı 1 gr tartarak eritiyoruz zira Mo en küçük ppm değeri. ölçmenin kolaylığı açısından tercih edilmiştir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024