agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2015, 20:26   #721
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Daha önce denemediğim için sormak istedim. Yanlış bişey yapıp tüm gübreyi dökmeyelim sonra

Teşekkürler.

beingobserver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 09:02   #722
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
öncelikle tüm topraksız tarım sevdalılarına selamlar...

uzun bir süredir bu sitenin sessiz takipçilerdenim ayrıca. Kudret Beyin bilgi ve tecrübelerinden fazlaca yararlandım
kendisine çalışmalarından ve yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim .

bende artık sessiz kalmayıp sizlere elimden geldiğince bilgi ve tecrübelerimi aktarmak isterim, kendim bir ziraat mühendisi olmama rağmen bu işe ilk başladığımda
özelliklede besin eriği hazırlama konusunda oldukça zorluk yaşamıştım ki bu yüzden sizleri anlayabiliyorum, birçok topraksız tarım yetiştirme tekniklerini denedim ve şuan toprak analiz laboratuvarında ihtiyaç duyduğum iki ayrı besin solüsyonlarını
kendim hazırlayabiliyorum umarım sizlere yardımcı olabilirim, ayrıcada bitki hastalık ve zararlıları konusundada elimden geldiği kadarıyla sizlere yine yardımcı olmak isterim.
elimden geldiğince buraya daha fazla vakit ayırcam, dilerseniz mail yoluylada ulaşabilirsiniz; birhankaraer06@gmail.com

ayrıca belirtmek isterim ki bir ziraat mühendisi ve Tarım Danışmanı olarak bu kadar çok tarım sevdalısı olduğunu görmek beni ayrıca memnun ediyo...

b.karaer_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 09:14   #723
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

terasımdaki çalışmalarımdan, sizlere fikir vermesi açısından paylaşmak istedim...

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2015, 23:32   #724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Teras bayağı geniş şöyle güzel bir parkur kursaydın..valla bana göre çok kötü çamaşır askısı gibi olmuş..sitedeki ustaları izle..KUDRET HOCA'YI ateşkaptanı.. ve daha bir çok ustayı..

PacMan beğendi.
zekiabbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 10:41   #725
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

bunun gibi bir çok deneme kurdum sadece denemek için, bu iş benim için sadece bir hobi değil amacım bitkilerin her bir besin elementinin eksikliği ve fazlalığında göstermiş olduğu tepkileri gözlemleyebilmek idi.
bu fotoğraf geçen seneki denememden ve burada ilk defa earoponik (akan su kültürü) yetiştirme tekniğini denedim. Bu iş benim mesleğimin bir parçası ben sadece sizlere elimden geldiğince yardımcı olabileceğimi söylemiştim. bir çok yetiştirme teknikleri var ve dilediğimizi seçebiliriz ancak makro ve mikro besin elementlerini bitkilerin isteği doğrultusunda belirleyip bitki besin solüsyonu hazırlama konusunda fazla seçici olamayız, işte tam da bu noktada gübreleme ve hastalık kontrolü konularında sizlere yardımım dokunabileceğini düşündüğümden buraya yazma ihtiyacı duydum. formülasyonları en kısa zamanda paylaşacağım,
bu arada ustaların tecrübelerine ve emeklerine sonuna kadar saygım var

MaynaVira beğendi.
Eski 15-07-2015, 13:38   #726
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

Makro Besin Elementleri; Azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kükürt, oksijen, hidrojen, karbon
Mikro Besin Elementleri; klor, bakır, demir, mangan, molibden, çinko, bor
Diğer; Nitrik asit ve Silisyum
Hazırlayacağımız çözeltinin; seyreltme oranı: 1/20 (1 lt solüsyon-20 lt su), stok çözelti tankı:10lt(yani 10 ltre su tanklarında hazırlanacak solüsyonumuz ve bu 10 lt solüsyonda bize toplamda 200 litre kullanıma hazır bitki besin solüsyonu sağlar.
Formüller:
Mg/L=(mmol/L)*moleküler ağırlık demektir.
Atom ağırlığına örnek; O=16,0 H=1,0 N=14,0 S=32,1….. periyodik cetvelden bulursunuz
Moleküler ağırlığa örnek= NO3 ünki: (N=14,0)+(3O=48,0)=62,0 dır. Vb….
Kullanılacak gübrenin moleküler ağırlığı biliniyor buna göre
G1=(Gma * Ek) / (Ema) G2= (G1) * (1/1000) * (S.O.) * ( T.H.)
G1= final çözeltisinin içermesi gereken gübre miktarı (mg/L)
Ek= Elementin konsantrasyonu
Gma= Gübrenin toplam moleküler ağırlığı
Ema= Elementin moleküler ağırlığı
G2= Stok çözelti tankına atılacak miktar= (g)
S.O. Seyreltme oranı (biz belirliyoruz ve ben 1/20 aldım)
T.H.= Stok çözelti tankı hacmi (ben 10 litre aldım, 2 ayrı stok tankı olacak ve güneş geçirimsiz olacak)
Not: Ek= elementin konsantrasyonu olup bitkinin isteğine göre belirlenir.
E2k= (G1* Ea) / (Gma)
E2k=2. Elementin stok tankına giren miktarı (azotlu gübreler için için kullanılan formüldür, azot en son hesaplanır çünkü örneğin fosfat kaynağı olarak seçtiğimiz di amonyum fosfat, Potasyum kaynağı olarak seçtiğimiz potasyum nitrat, kalsiyum kaynağı olarak seçtiğimiz kalsiyum nitrat gibi gübrelerde ana elementin yanında ekstra azot da gelecektir bu gelen miktar tek tek hesaplanıp en son azot miktarından düşülerek tekrar bir azot oranı hesaplanır)
G1= final çözeltisinin içermesi gereken gübre miktarı (yukarıda formülü ve örneği var)
Ea= Elementin Atom Ağırlığı (örnek Azot(N)=14 tür)
Gma= Gübrenin (Toplam bütün elementlerin tek tek moleküler ağırlığıdır( H2O= 18 dir vb.)

Bitkilerin makro ve mikro besin maddesi ihtiyaçları (yaklaşıktır ve domates bitkisi için söylenmektedir) stok tankında olması gereken miktarlar
AZOT= 150-250 mg/L olmalı
Fosfor= 30-50 mg/L
Potasyum= 250- 350 mg/L
Kalsiyum= 150-200mg/L
Magnezyum=30-70 Mg/L
Kükürt= 50 mg/L
Bor= 0,2-0,4 mg/L
Bakır= 0,01-0,1 mg/L
Demir=2-3 mg/L
Mangan= =0,5 mg/L
Molibden= 0,05 Mg/L
Çinko= 0,05-0,1 mg/L

idris şenol beğendi.
Eski 15-07-2015, 13:46   #727
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

ben tüm bu besin elementleri kimyacılardan olabildiğince saf olarak temin ettim sizlerde gübrelerinizi seçerken suda eriyor olmasına dikkat edin. seçtiğiniz gübrelerin üzerinde formülasyonları yazıyor ona göre bu formüller ile hesaplayıp solüsyonunuzu hazırlayabilirsiniz. ben solüsyon hazırlarken saf su kullanıyorum ve bu yüzden sudan gelen besin elementlerini yok sayıyorum aksi halde sudan gelen besin elementlerininde hesaplanması gerekir. umarım yardımcı olabilirim sizlere...

idris şenol beğendi.
Eski 19-07-2015, 11:39   #728
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
İyi bayramlar, Kudret Tezel hocam, mail göndermiştim.
Acaba görünüyor mu?

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2015, 16:15   #729
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Çok teşekkür ederim sayın kursun, bu vesile ile bende sizin ve tüm arkadaşlarımın bayramını kutlar sağlık sıhhat le ve sevdiklerinizle nice bayramlar dilerim.

kursun ve idris şenol beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 19:50   #730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2014
Merhaba ben aranıza yeni katıldım. Çalışmalarınızı severek takip ediyorum ve sizin çalışmalarınızdan ilham alarak akan su kültürü ile ilgili bir çalışma yaptım. İlk başlarda her şey çok güzeldi fidelerin gelişimi ve sebzelerin ilk oluşumu salatalıktan örnek verecek olursak salatalar bir sürü çiçek açtı ve sebzeleri oluştu fakat sebzeler 20mm olup çiçekleri açtıktan sonra sararıp çürümeye basladı bu arada yeşil yapraklarda kurumaya başladı. ben akan su sisteminde salata,domates,biber ve patlıcan yetiştirmeye çalıştım. Suyumun EC si 2 Ph ı ise 6-6.5 arasındaydı. benim sistemim 70 lik borulardan oluşuyor ve redüksyonlu bir sistem yani devamlı sistemin içinde su kalıyor. su sıcaklığım da 25 dereceler civarında bu konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum. sürecin bu şekilde olması beni derinden üzdü bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

GAME_OWER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 03:23   #731
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2015
Herkese kolay gelsin arkadaşlar

Topraksız tarım olayını yeni duydum ve yapmaya karar verdim

biber domates ve patatesi topraksız tarımla yetiştirmek istiyorum fakat kudret tezelin gösterdiği hesaplamaları bir turlu anlayamadım neye gore ppmler ml olarak hesaplanıyor anlamış değilim ve rica etsem bu hesaplamalari mail adresine yollarmisiniz çok rica ediyorum

Birde 10 lt lık besinli suyu ne kadar surede yenilememiz gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim çok fena kafayı taktım bu ise

TunahanCoC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 08:27   #732
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

üstadların görüşünü almadan ben giriş yapayım bu sorularla ilgili;
Sayın tunahanCoc ve Sayın Game Ower; öncelikle aramıza hoşgeldiniz;
Forumda bahsi geçen hesaplama yöntemleri oldukça karmaşık bir şekilde anlatılmış olup forum içerisinde fazlaca dağınık olarak bulunmaktadır. yukarıda kısaca açıklamaya çalışmıştım ****** yetersiz kalabilir bidaha inceleyip anladığınız bir şey olursa ben seve seve yardımcı olurum. sorularınıza gelecek olursam ppm: bir litre çözünen de bulunan çözelti miktarını ifade eder (20 ppm NaCI denirse; 1000 ml saf su içinde 20 mg NaCI var demek) ve hesaplamalarda kullanılan bir birimdir. Birde yetiştirme teknikleri içerisinde kullandığımız besin solüsyonumuzu hangi sıklıkta değiştirmemiz gerektiği söylenemez, değişim zamanını ve miktarını bitkimizin fiziki durumuna göre, hava sıcaklığına göre ve solüsyonumuzun Ec oranına göre kendimiz tespit etmeliyiz. Yani havalar sıcak olduğunda solüsyonumuzda buharlaşma ile su kaybı olacağından ve bitkimiz terleme ile su kaybedeceğinden dolayı solüsyonumuzun Ec si her geçen süre artacaktır yani solüsyonun başta Ec si istenilen seviyede olsa dahi terleme ve buharlaşma ile su kaybı azalacağından Ec oranı artacaktır ki buda bitkimizi kısa sürede sitrese sokacaktır ve bitkimizde kısa sürede kurumaya hatta ölümlere sebep olacaktır.

Eski 21-07-2015, 08:51   #733
Yeni Üye

b.karaer_50's Avatar

besin solüsyonunu hesaplayarak kendimiz yapmak oldukça meşakkatli ve karmaşık bir işlem olmakla birlikte oldukça da zevkli ve öğretici bir işlemdir. tavsiyem ne olursa olsun vazgeçmeyip kendiniz yapmanızdır bu sayede topraksız tarım konusunu daha da benimseyip tecrübe sahibi olursunuz.bu noktada her türlü soru ve sorunlarınızda yanınızda olacağımı bilmenizi isterim. ben bir ziraat mühendisi olmama rağmen bu solüsyonu hazırlamaya karar verdiğim ilk anda bende oldukça zorlanmıştır.
ben şu an toprak gübre laboratuvarında çalışıyorum ve laboratuvar şartlarında saf su kullanarak hazırlıyorum. siz saf su bulma konusunda biraz zorlanabilirsiniz o halde hazır su kullanıp içerisindeki minerallerin oranları zaten belirtilmiştir. musluk suyu kullanacaksanız ise suyunuzu test yapmalısınız.

Eski 24-07-2015, 23:38   #734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2015
Çok saol b.karaer_50 ppm olayını da anladım tek sıkıntım bitki neyi istediğini anlayıp ona gore mineral takviyesi yapmak oda zamanla olur

Küçük bir bahcem var yani bir ev dikilebilecek kadar bir alan domateslerim biberlerim oluşmaya başladı fasulyelerin tadı bir başka seneye bu ise başlamayı düşünüyorum ozamana kadar baya bilgi edinirim

Tek merak ettiğim bu çilek yetiştiricileri tavandan aşağıya doğru uzanan bir sistemleri var aquaponik diye geçiyor yanlış bilmiyorsam ondan yapmak isterim malzemelerini bilen varsa yardımcı olurlarsa sevinirim

TunahanCoC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 11:15   #735
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Merhaba Sayın TunahanCoC, aramıza hoş geldiniz.
Benim sayfalarımda ki PVC borulardan yaptığım çilek ağaçlarım var.İlginizi çekerse bu sayfalarda yapılışına ait açıklamalar mevcut.Ayrıca sormak istediğiniz bir şey olursa telefonla da arayabilirsiniz.

Saygılarımla Turhan Engin.

TunahanCoC beğendi.
turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2015, 20:52   #736
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2015
kudret bey

iyi günler ben bulancakta bir kişinin tavsiyesi üzerine sizi tanıdım ısrarla sizi bir türlü ulaşmamı söyledi besin kiti almak istiyorum nasıl tedarik edebilirim dilerim msjımı görürüsünüz şimdiden teşekkürler

arslan4040 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2015, 13:07   #737
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Name:  bandicam 2015-11-12 14-00-07-251.jpg
Views: 1868
Size:  36.9 KB

Name:  bandicam 2015-11-12 14-02-32-484.jpg
Views: 1742
Size:  30.3 KB

meslek lisesi mezunu olup kimya dersi görmeden lise bitiren biri olarak yorumlarınızı bekliyorum

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2015, 18:44   #738
Ağaç Dostu

sayın shawshang, verileri gayet güzel sıralamışsınız yapmak istediğiniz formülü yazmışsınız 10 litre 30 litre, 100 litre için kullanılacak miktarları hesaplamışsınız ama, kullanılan malzemelerin adını ve rakamların birimlerini yazmamışsınız. Ancak bunları yazarsanız çözümünüz anlaşılır hale gelecektir.

Eski 12-11-2015, 19:44   #739
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

resim sıralaması ters olmuş Kudret bey. formül ve hesaplamadan sonra ilk resimdeki tabloya verileri aktarmıştım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 13-11-2015, 22:41   #740
Ağaç Dostu

Arkadaşımız sayın shawshang ın yapmış olduğu hesaplamaya yorum yapan yokmu.

Eski 14-11-2015, 13:15   #741
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Sayın Tezel selamlar,

Sayın shawshang, Hoagland formülüne göre gübre hesabı yapmıştır. Ancak demir ppm miktarı 5 ppm olarak alınmıştır. Hoagland; Dikkate alacağımız bitki ye göre 1 ila 5 ppm arasında alınabileceğini belirtmiştir. Genel olarak formüllerinde Demir ppm miktarını 2.5 almıştır.

shawshang; Hesaplarda kullandığı Gübrelerden KalsiyumNitrat gübresi element yüzdeleri Klasiyum için yüde 16.97 Azot için ise yüzde 11.86 olarak kullanmıştır. Bu hesaba göre PotasyumSülfat gübresine ihtiyaç yoktur.

Ancak; KalsiyumNitrat gübresinde Kalsiyum yüzdesi 18.5 , Azot ise yüzde 15.6 olarak esas alınır.

Tabii bu durumda hesap tamamen değişir.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2015, 14:49   #742
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın ateş kaptan, hesaplamayla kimsenin ilgilenmemesi size de garip geldimi?. Ben, gübre stokları yapıp besin eriyiklerini kendileri yapmak isteyen arkadaşlarımdan daha çok ilgi bekliyordum. Konu Hoagland formülünün tatbik edilip edilmemesi değil, konu kalsiyum nitrat gübresinin içeriği de değil zira yukarıdaki veri tablosunda arkadaşımız kalsiyum nitrat değerlerini Ca 16,97 N 11,86 olarak aldığını söylemiş. Yanlışmıdır hayır. buda kalsiyum nitratın kristal suyu içeren bir başka şeklidir. Konu problemin istenen ve kabul edilen içerik değerlerine sadık kalarak problemin çözülmesidir. Shawshang arkadaşımız özel mesajla hatasını düzelteceğini söyledi gelin bizde sorunun gizemini bozmadan yorumları bekliyelim. Belki bir kaç arkadaşımız beyin jimlastiği yapmak ister. Arkadaşlarımızı konuya davet ediyorum ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

Eski 14-11-2015, 14:59   #743
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Kudret Bey; Ümit Bey;

affınıza sığınarak hoglandı çorba ettim içinden çıkamadım

Ümit beyin vermiş olduğu çilek formülünü ve hesap yöntemini kullanarak yeni bir tablo hazırladım.

Bu tablo excell ortamında olduğu için formüldeki değerler değiştirildiğinde ya da kaç lt hazırlanmak istenilirse otomatik olarak değerleri veriyor.

Tam olarak kimya konusunda bilgisizliğim yüzünden sizdeki verileri toparlayarak çalışma yapmaya uğraşıyorum

Saygılar

Name:  bandicam 2015-11-14 15-48-29-741.jpg
Views: 1542
Size:  18.2 KB

Name:  bandicam 2015-11-14 15-48-46-498.jpg
Views: 2140
Size:  63.2 KB

Eski 14-11-2015, 15:00   #744
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Tek derdim AZOT

total azot değerini nasıl alıyoruz ?

edit : böyle saçma sorumu olur eksikleri bul sonra konuş

Düzenleyen shawshang : 16-11-2015 saat 09:47
Eski 17-11-2015, 08:08   #745
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Kudret Bey ve Ümit Beyin yardımları ile excel ortamına aktardım.

Başta düşüncem element içeriklerine göre eksik olanları diğer gübrelerden otomatik olarak formülüze etmekti fakat kimya bilgim elvermediği için bunu beceremiyorum.

Yapabildiğim sadece excele aktarıp sağlama yapmak oldu.Hatam varsa affola

Name:  bandicam 2015-11-17 08-57-29-811.jpg
Views: 1810
Size:  25.7 KB

Name:  bandicam 2015-11-17 08-57-45-124.jpg
Views: 2090
Size:  69.4 KB

smnvrl beğendi.
Eski 06-02-2016, 14:17   #746
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlar sizlerden sorular bekliyorum.
Sayın Hocam ben Sera Kurmak için Kolları sıvadım. Sistem NFT sistemi olacak. Domates (5 Çeşite kadar) Patlıcan - Biber - Yapabilirsem Karabiber - Be Salatalık(Hıyar).

Fakat evimde şu an durgun su olan devamlı Oksijenlenen 20 LT Hidroponik bir sistem kurdum. Bunu yapmamın sebebi. Seracılığa girişmeden birikimimi boşa harcamadan Tecrübe edinmek.

Edindiğim Tecrübeye göre bir kere Sebze Tohumlarını filizlendirmek/çimlendirmek kolay değilmiş. Suyun devamlı olarak Oksijeni köklere vermesi gerekli.

Işık çok önemli bir yer teşkil ediyor.Zaten amacım Güneş enerjili bir sera kurup , enerjiyi kullanma ve de depolama(biraz abartılı mıdır bilemedim)

Yasa dışı bir bitki için ismi lazım değil. Işık sistemi 12/12 veya 18/6 olduğunu Hidroponik sistemi araştırırken öğrendim. Ama adı geçen sebzeler için ışığın bir tablosuna rastlamadım.Ama bulacağım. Şimdi gelelim esas meseleye Sayın Kurdet Hocam.

Yaprak Sararmaları , Boyun bükmeler. Gelişimde Yavaşlama. Yaprak uç kısımların kuruması. Kıvrılması.

Bunlar daha çok Kalsiyum, Magnezyum , Nitrojen ve Potasyum kaynaklı olduğunu okumalarımdan öğrendim. Yalnız işi Disipline etmek , hızlandırmak adına ki bunu profesyonelleştirmek kusursuzlaştırmak adına istiyorum.

Reklam olmasın diye markayı sildim resimden(Spoiler /Gizleme Tuşunu bulamadım)

Hazır Sıvı Besinler Kullansam veya Bunları üreten Yabancı kaynaklı firmalarla toptan alışverişe girmeme ne dersiniz?

Bunları 4 dönüm bir serada çalışacak Ziraat Mühendisine mi yüklemeliyim? Yoksa hazır sıvı Gübre ,besin ve vitaminler kullanmalı mıyım?

Saygılarımla...

PacMan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 18:27   #747
Ağaç Dostu

Sayın PakMan öncelikle şunu sormak istiyorum. Gerçekten niyetiniz profösyonelleşmekse taşıma suyla değirmen dönermi. Öncelikle topraksız tarım için besin eriyiği hazırlamasını öğrenmeniz lazım. İşin ruhunu öğrendikten sonra imkanım yok hazırlamak zor oluyor hazır besin kullanmayı tercih ediyorum diyebilirsiniz ama işi öğrenmeden dışarıdan alacağınız besin eriyiği ile amatörlüğü aşamassınız.

Eski 07-02-2016, 16:04   #748
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın PakMan öncelikle şunu sormak istiyorum. Gerçekten niyetiniz profösyonelleşmekse taşıma suyla değirmen dönermi. Öncelikle topraksız tarım için besin eriyiği hazırlamasını öğrenmeniz lazım. İşin ruhunu öğrendikten sonra imkanım yok hazırlamak zor oluyor hazır besin kullanmayı tercih ediyorum diyebilirsiniz ama işi öğrenmeden dışarıdan alacağınız besin eriyiği ile amatörlüğü aşamassınız.
Sayın hocam cevabınız için teşekkür ederim. Oturup düşününce Bir yandan oldukça haklısınız. Fakat Sıvı gübre hazırlamak ile Organik sıvı gübre hazırlamak arasında Büyük bir fark var.

Ayrıca Bahsettiğim organik sıvı gübrenin 1 tonluk olanı 16 bin TL.
Profesyonelleşme sırasında, işe giriştiğimde her şeyi ben kontrol edemeyeceğim.

1 SORU :
Bu yüzden bu sefer laboratuvar kurmam gerekli.Şakası yok bu işin ki 4 dönümden bahsedersek Sadece besin hazırlamak başlı başına bir iş olmuyor mu?

2 SORU:
Domatesten bahsedersek Bombus Arısına ihtiyaç olacak. 8 haftada bir kovan değişmesi gerekli. Ben ise bu kovanları Tarım bakanlığından satın almak yerine Arılarımı Kendim yetiştirerek Kovan israfı ve Arı ölümlerinin önüne de geçmek istiyorum. Sizce de Hem Tasarruf ve Arıları onurlandırmak değil midir?

3 SORU: Bitkiler'imi Yetiştirme esnasında Topraksız tarımın en büyük ve önem teşkil eden kısmı suyu boşa harcamamak. Filtre edip tekrar kullanmak , su içinde biriken veya azalan besini ,tuzu , nasıl ölçeceğim bunun için bir Ziraat Mühendisine ihtiyacım var değil mi?

4 SORU:
Bir insan Tek başına bütün bu işlerin üstesinden gelebilir mi? Bu sebepten ilk başlangıçta kendi kendine yetebilmek için (para kazanana kadar) için sanırım bu şekilde kolaya kaçmam gerekiyor.

5 SORU:
Güneş enerjisi ile ilgili depolama hakkındaki düşünceleriniz nedir? Bulunduğum ilin Gaziantep olduğu düşünülürse coğrafi konumum sebebiyle Nisan - Eylül Arası Sıcaklık Orta - Yüksek - Orta olarak devam ediyor. Zaten bu aylardaki sıcaklıklarda sera ortamı Isı ve Güneşten gelecek olan enerjiyi bitkilere kolayca aktaracak.

Saygılarımla Kudret Hocam.

Eski 07-02-2016, 18:25   #749
Ağaç Dostu

Sevgili PacMan başlamak demek işin yarısını bitirmek demektir derler. Bence bir an önce başlamanızda fayda var. Problemleri yaşayarak görmek, işin içine girmek çok daha verimli olur. O zaman sorularınızın bir çoğu kendiliğinden cevaplanacaktır. Kolay gelsin.

Eski 08-02-2016, 13:03   #750
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Valla Sayın Hocam çok önemli konulara değindiğimi düşünüyorum. Ve bir o kadar da özenle yazıp size ilettim. Bize soru sormamızı siz önermiştiniz. Fakat cevabınız gerçekten çok yetersiz.

Saygılarımla.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024