agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2013, 18:12   #571
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili İsmail Ağabey,

Lütfen benim aleyhte yazdığım yazılara yorum yapmayınız, daha önce bu konuları yazışmıştık zaten.

Söylediklerinizde bile çelişki var, hem isteyen istediği bilgiyi istediği kadar paylaşır diyeceksiniz, sonrada genç arkadaşlara istediğiniz herşeyin cevabı burada arayın bulun diyeceksiniz, zaten bilgilerin eksik olduğunu ve bilgi sahibi kişinin istediği kadar paylaşma özgürlüğünün bulunduğunu belirtmişsiniz.

Bizler kimseye bilgilerinizin tamamını burada açık açık paylaşın diye baskı yapmıyoruz, bildiğini düzgünce ifade edecek arkadaşlara öğretecek kimyacılar arıyoruz, buda aynı zamanda duyuru olsun inşallah, lütfen kimyacı arkadaşlar var ise bana yazınız, herkes doğruları net bir şekilde öğrensinki, topraksız tarım konusu büyük bir ivme kazansın.

Bakın İsmail ağabey, siz hem 'Topraksız Tarım'ın gelişmesini isteyeceksiniz hemde isteyen bilgiyi istediği kadar paylaşır özgürlük var diyeceksiniz, kusura bakmayın ama bana hiçte samimi gelmiyor bu ifadeler, lütfen kızmayınız...

Burası özgür bir platform isteyen herkes fikirlerini açıkça ifade edebilir kanaatindeyim (Hakaret etmeden)...

Saygılar, hayırlı akşamlar....

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:37   #572
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
yalan dünya seni özlemişiz . Polemik oldukça iştah açıcı bir tarz . Senin tarzın farklı . Ve seni izlemeyi hatta karşılıklı tartışmayı seviyorum .

Kendine göre deneyimlerin neticesinde , bir şeyleri anlatmaya çalışıyorsun . Ama anlaşamadığımız yer . Sadece Kudret Hocaya takmış durumda olmanız. Dikkat edersen Bu polemikler yüzünden Kudret bey foruma çok girmemeye çalışıyor. Bu durumun kime faydası var. Alabileceğimiz bir çok bilgi varken bu polemikler yüzünden bundan mahrum kalıyoruz.

O halde sizin güvendiğiniz kim varsa , onlara söyleyin . Bulamadığımız soruların cevabını onlar versin . formülleri yazsınlar. Bizde istifade edelim . Lütfen şimdi konu dışına çıktık . Şimdi malina gelecek ikimizi de atacak . Ve istersen özel yazışma bölümüne geçelim .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:37   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili diabolos,

Seni çok iyi anlıyorum, kafan karıştı hepsi çorba gibi oldu değilmi.

Ayrıca 560 nolu mesajdaki kuzeyege, ve 561 nolu mesajdaki murtitek arkadaşada katılıyorum, anladığım kadarıyla benim gibi düşünenlerin sayısı epeyce fazla.

562 nolu mesajdaki İsmail ağabeyin belirttiği gibi herşeyin forumda açıkça yazıldığına,
herşeyin forumda olduğuna ise KESİNLİKLE katılmıyorum.

Bence formülleri bulalım, arkasındanda konusunda uzman (Kimya mühendisi) üye bulalım.

Diyelimki 1 ton suya şukadar Potas, şukadar azot, şukadar kalsiyum atacaksın gibilerinde net ifadeler içeren gr ve kg veren ifadelerle açıklasın.

Yok ppm, olmadı ml, olmadı mg, gibi kelimeleri evirip çevirmeden yapılsa net olarak konu anlaşılacak kanaatindeyim....

Saygılar...
Sevgili Yalandünya59 çiftçi olacağım diye yola çıktım kimyacı olup çıkacağım diye korkuyorum bu kadar hesap kitabı okuldayken yaptımmı emin değilim sanırım bu iş aşk işi aşkın insana yaptırmayacağı şey yok ,

diabolos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 09:27   #574
Ağaç Dostu

Sevgili İsmail Ağabey,

Birmukabele ağabey bende seni severim, zaten sende olmasan.

Kimse fikirlerini çıkıp yazmıyor hatta belirttiğin üstad bile, ayrıca benim kendisiyle hiçbir problemim yok, kensine hiçbir zaman yanlış birşey dediğimi hatırlamıyorum.

Benim canımı sıkan, daha en baştan Karadeniz-Ereğlide 'Soilless' nickli bir kardeş var, topraksız tarım kooperatifinden başlıyor, (diğer sitedeki şansal ağabey) değil.

İnanın kendime örnek aldığım bu insan çıkıp bize 1 satır yazmaya bile gerek duymadı.

İnanın üstadımızın; fikirlerimize, Topraksız tarımın dahada ileriye gidebilmesi için düşündüklerimize, yaptıklarımıza, veya yapacaklarımıza destek vermemesi fevkalade düşündürücüdür.

Uzatmadan hemen bildiklerimi paylaşmaya devam edeyim,

Değerli üstad'tan ben domates-çilek besini aldım.

Ancak özellikle domateste bitki daha fideyken bu besinin kullanılamayacağını sonradan öğrendim şöyleki;

1-14 günlük domates fidesi için formül şu şekildedir:

Eski 08-03-2013, 09:41   #575
Ağaç Dostu

N--112,87 ppm
K--195,38 ppm
P--45,82 ppm
mg--20 ppm
ca--91 ppm
s--28,66 ppm
fe--3 ppm
zn--0,1 ppm
b--0,3 ppm
cu--0,07 ppm
mo--0,03 ppm
na-0,014 ppm
mn--0,8 ppm

EC = 1/ms/cm olacak,

gelelim

bundan sonraki besleme programına; (2.dönem)

N--161,53 PPM
K--288,69 PPM
P--69,26 PPM
MG--33 PPM
CA-- 127,95 PPM
S--45,81 PPM
FE--3 PPM
ZN--0,1 PPM
B--0,3 PPM
CU--0,07 PPM
MO--0,03 PPM
NA--0,014 PPM
MN-0,8 PPM

EC= 1,5 ms/cm olacak,

ve son yani üçüncü dönem besin programı;

N--297,19 PPM
K--358,00 PPM
P--118,01 PPM
mg--45 PPM
ca--318,09 PPM
s--61,64 PPM
FE--3 PPM
ZN--0,1 PPM
B--0,3 PPM
CU--0,07 PPM
MO--0,03 PPM
NA--0,014 PPM
MN--0,8 PPM

EC= 2,5 ms/cm olacak,

SONUÇ;

Eski 08-03-2013, 09:43   #576
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn yalandünya59;

Benim merak ettiğim bir nokta var. Size bu besin eriyiği verilirken piyasada ticari olarak satılan fiyattan mı satılmakta ? Markalı bir ürün alındığında nasıl ve ne şekilde kullanılacağı detaylı açıklanıyor mu ? Topraksız tarımda besin eriyikleri konusunda bilgim bulunmadığı için soruyorum bu soruları yanlış anlaşılmasın.

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 09:51   #577
Ağaç Dostu

Sevgili İsmail ağabey,

Peki biz nasıl besliyorduk domatesi, aldığımız besinleri suda karıştırıp EC ile oynuyorduk, yani işte EC 1 olacaksa biz 2 yaptıysak hemen su ilave edip EC'yi düşürüyorduk,

Ancak yukarıdaki formüle bakarsan hiçte durumun böyle olmayacağı apaçık ortadadır.

EC ile su ilave ederek felan oynanmaz, EC formüllerle ayarlanır diyor uzmanlar.

Örnek;

Yukarıda 3.dönemde yazdığım formülü 100 litre suya göre kimyasalları hazırlarsanız EC zaten 2,5 olacak diyor uzmanlar.

Başka bir örneğim ise şudur;

Fide daha yeniyken K besinini (potasyum) örnek alalım,

14.güne kadar formülün içerisinde olması gereken değeri;

K--195,38 ppm

Ancak artık bitki meyvedeyken olması gerekn değer ise;

K--358 ppm'dir.

Tam tamına % 83 daha fazla;

Diğer bir deyişle 100 litre suyun içerine ilk başlarda

1 kg Potasyum koyulması gerekirken, meyvede 1,83 kg olması gerektiğidir.

Peki biz bunu böyle yapmadık ne olur diyeceksin,

İşte o fotoğraflarda gördüğümüz Uzay üssü gibi tonajlı, lezzetli, raf ömrü uzun,
muazzam ifadelerle anlatılan üretimi yapamayacağınızın altına imzamı atıyorum.

Saygılarımla...

Ginseng35 beğendi.
Eski 08-03-2013, 10:37   #578
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Sayın YalanDunya,

Bu konuda çok yeniyim, ancak yazdıklarınız/endişeleriniz konusunda birkaç şey yazmak ihtiyacı hissettim:

Topraksız Tarım konusunun yüksek ilk yatırm maliyeti olduğu konusunda sanırım herkes hemfikir. Bunun nedeni sadece yüksek teknoloji değil. Topraksız Tarım büyük ölçüde bilimsel araştırmalara/çalışmalara dayanıyor. Bu da zaman içinde, ve de daha önemlisi emek ve para harcayarak gerçekleştiriliyor. Akademik kurumların (üniversite Ziraat Fakülteleri vb) yaptıkları çalışmalara erişim muhtemelen daha kolay ve ücretsizdir - ama pratikte anlaması ve kullanması zordur, benzer düzeyde bir akademik bilgi birikimi gerektirir.

Büyük ticari firmaların kendi yaptıkları çalışmalara erişmek ise daha zor veya hatta imkansız, ya da çok pahalıdır. Ticari sırdır, rekabettir, ekmek kapısıdır. Geçimini buradan sağlayan danışmanlar / şirketler vardır.

Dediğim gibi bu bilimsel bilgiler zaman içinde gıdım gıdım üretilirler. Hoagland taa 1933'de oturmus, arastirmis; bir formul üretmiş: Tüm bitkiler için tek formül. Sonra birileri oturmuş domates için ayrı çalışma yapmş, başkaları çilek için. Bir de bunların değişik dönem ihtiyaçları göz önüne alındığında - aslında hemen elde etmek istediğiniz bilginin büyüklüğünü (ve arkasındaki emek ve para ve gözyaşını) tahmin edebilirsiniz.

Burası amatör bir forum. Kudret Bey sağolsun bu işi başlatmış, bildiklerini - hatta hiç bilmediklerini okumuş/öğrenmiş bizlerle paylaşmış. Başka merkalılar da çıkmış, onlar da öğrenmiş, anladıklarnı paylaşmış. Bazıları ticari/profesyonel uygulamalara yelken açmış; hatta biryerlere varmış.

Tek bir formül ve sabit EC ile bu işi yapmak birinci dereceden yaklaşık çözümdür. Her bitkinin besin ihiyacının farklı olduğu düşünüldüğünde, her bitki için farklı formül kullanmak ikinci derece yani daha iyi bir çözümdür. Ama bu formülü bilmek gerek. Nereden bileceğiz? Birilerinin araştırmış olması gerek. Bize verir mi? Neden versin? Verebilir de, ama belki o kendisi dördüncü aşamaya geldiğinde. Çok şükür ki Kudret Bey bize değişik bitkiler için değişik kimyasalları paketleyip sunuyor.

Her bitki için farklı dönemde uygulanacak farklı formül elbette daha da iyi sonuç verecektir, çünkü topraklı tarımdan da biliyoruz ki, önce azotlu gübre verilir, sonra fosforlu, sonra potasyumlu. Ama ne kadar vereceğiz? Yine araştırma: yani zaman/emek/para.

Yapılamaz dediğiniz uzay üssü üretimleri yapan ticari firmalar var. Onlar çok büyük yatırımlar yapmışlar; ya kendileri araştırıyor ya da danışman tutmuşlar - bizim bildiklerimizden çok daha fazlasını biliyorlar, ve bu işi yapıyorlar.

Amatör bir forumda bundan fazlasını beklemek katılmcı ve özellikle gönüllü paylaşımcılar açısından haksızlık olur diye düşünüyorum.

Yaşadığınız sıkıntılar sanırım amatörlükten profesyonelliğe geçiişin veya geçme çabalarının bir sonucu. Amatör bilgilerle bir noktaya kadar gelip tıkanmanız doğal. Bu forumda ortalama kimya bilgimiz (küflenmiş/paslanmış) lise düzeyinde veya daha az. Oysa istediğiniz bilgiler değme üniversitelerde yoktur. Şöyle söyleyeyim, örneğin bir tek domatesi ele alalım: Domatesin dönemsel besin ihtiyaçlarının formülünün belirlenmesi en azından bir adet master öğrencisinin 2-3 yıl, bu konuda eğitimli/deneyimli bir hoca gözetiminde çalışması ile elde edilebilir. Varın gerisini siz hesap edin.

Çalışmalarınzda daha ileri daha profesyonel düzeylere yönelmek istiyorsanız; zaten bu forumda belli bir yere gelmişsiniz demektir (ki öyle görüyorum zaten) - daha fazlası için akademik ve/veya profesyonel kaynaklara yönelmeniz gerekeceği düşüncesindeyim.

Samimi saygılarımla,

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 11:11   #579
Ağaç Dostu

Sevgili Sulukök,

Yazdıklarını baştan sona okudum, zaten seninlede aynı frekanstayız.

Ben aksini iddia etmiyorumki zaten, ben burada profesyonel gibi görünen kişilerinde amatör olduğunu iddia ediyorum. Bu herkimse, (bende dahil).
Ben zaten asla profesyonel olduğumu iddia etmem, söz konusu bile olamaz.

Eğer 1 kişi çıkıp bu sitede ben duayenim ben bu işi biliyorum diyorsa, bazı şeylerin altına elini sokması lazım.
Ben bu işten bişeyler kazanıyorum **** kazanmak istiyorum demek, çok büyük bir ERDEM'dir.

Bu sizi (yaşınız ne olursa olsun) ne aşağılar, nede küçük düşürür, bu dürüstlüktür, samimiyettir, sevgili dostum.

Ben şimdi 1 ton kimyasal alsam herkese bedavaya formül yapıp göndersem bu hayrat olur, ancak karşılığında 1 tl bile somut bir bedel alsam, bunun adı ticaret olur sevgili dostum.
Çıkıp ben bu işi bedel karşılığında yaparım demek, yanlış bişey değildir.
Tek takıntım budur...

Kendimden Örnek;

Sadece araştırmacı bir kişiliğe sahibimdir, bildiklerimi paylaşırım.
Ben bileyim, bildiklerimde benimle beraber mezara gelsin demem.

Ayrıca dünyayla, parayla pullada işim olmaz, şu geçim derdi olmasa.

Nickime baksana zaten YALANDÜNYA, inan burası yaşadığımız gezegen yalan, gerçek ve baki olan öbür taraftır.

Saygılar, herkese...

burakhena ve Ginseng35 beğendi.
Eski 08-03-2013, 11:15   #580
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn sulukök;

Ne güzel anlatmışsınız dediklerinize harfiyen hak veriyorum.

Bu kadar emek verdikten sonra, bir başkası tarafından yaptığınız çalışmanın basite indirgenmesi, küçümsenmesi .... çok üzücü bir durum. Herkes kendi araştırmasını istediği ölçüde paylaşır. Bu kişinin kendisine kalmıştır. "Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum" diyen bir neslin devamı olduğum için bildiğini paylaşan kişilere yapılan bu müdahale beni rahatsız ediyor. Eğer paylaşımlarda yanlışlık varsa yeni paylaşım ve deneyler ile doğru olan ortaya çıkarılmalı.

Saygılarımla.

Eski 08-03-2013, 11:22   #581
Ağaç Dostu

Sevgili Smnvrl,

Sorundan bişey anlamadım sevgili dostum.
Besin konusunda gübrelerle ilgili kitaplarda ne kadar suya karıştırılacağı yazıyor.
Diğer konu gübre temini ise elbetteki ticari fiyattan alacaksınız.
Başkaları bedavayamı veriyor, veren kişi tanıyorsan, banada adres-tel ver oradan alalım sevgili dostum,

Eski 08-03-2013, 11:25   #582
Ağaç Dostu

Sevgili Smnvrl,

Diğer yazdıklarınla ilgili 2 satır bişey yazmak istiyorum sana,

Sen Topraksız tarım konusunu çözsen, formüller, otomaston EC matik, v.s. v.s.
çıkıp bu forumda duayen olsan, bende senin arkandan gelsem, koşsam.
Seni arasam, ziyaret etsem, bulsam, anlaşsam.

Akabinde 1 dönüm atıyorum 20.000 kök'lük topraksız tarım serası yapsam, (senin formüllerin ve kontrollerinde olsa).
ve bu işler için 100.000 tl harcasam,

Sonuç; Bitkiler yansa,veya alıcı malı beğenmese tat-lezzet olmasa.
Mallarım ziyan olsa.

Soru: Benim kimi sorumlu tutmam lazım?????

Bunu sormam seni küçük düşürmekmi oldu şimdi...

Saygılar...

Eski 08-03-2013, 11:43   #583
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn yalandünya59;

Eğer ben size yaptığım ürün hakkında garanti veriyor isem, Benim ürünümden dolayı uğrayacağınız zararı karşılarım diyorsam. Ürünümden dolayı bir zarar olursa karşılarım.

100.000 tl gibi bir yatırım yapıyorsanız bunları yatırımı yapmadan kararlaştırmalı ona göre teçhizat seçimi yapmalısınız.

Bende size şunu sorarım. Niçin piyasada bu işi yapan arkasında büyük firmaların olduğu ürünü tercih etmeyip benim ürünümü tercih ediyorsunuz diye.

Eğer cevabınız fiyat ise , bende derim ki ürünümün diğerleri kadar pahalı olmamasının sebebi budur.

Yani her şey bu işe başlamadan önce yapılacak sözleşme ve anlaşmaya bağlı. Cihaz neyi yapabilmeyi taahhüt ediyor siz ne yapmayı bekliyorsunuz.

Saygılarımla.

Eski 08-03-2013, 11:48   #584
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Sevgili Smnvrl,

Sorundan bişey anlamadım sevgili dostum.
Besin konusunda gübrelerle ilgili kitaplarda ne kadar suya karıştırılacağı yazıyor.
Diğer konu gübre temini ise elbetteki ticari fiyattan alacaksınız.
Başkaları bedavayamı veriyor, veren kişi tanıyorsan, banada adres-tel ver oradan alalım sevgili dostum,
Benim burada demek istediğim. Bu besin eriyiğinin dışarıda (firma garantili) satılanı yok mudur ? Neden oradan değilde benimde çok değer verdiğim hocamızdan aldınız ?

(Sorularım manasız olabilir, kullandığınız sistem ve besin eriyikleri konusunda bilgim yok.)

Saygılarımla.

Eski 08-03-2013, 12:15   #585
Ağaç Dostu

Sayın YalanDunya,

Sizi çok iyi anladığımı sanıyorum; çünkü daha siz yazmadan önce benim yazdığım zaman/emek/para ve özellikle göz yaşını fazlası ile yaşamışsınız sanırım.

Ama bu durum şu iki gerçeği değiştirmiyor:

1.) Bilimsel bilgi kolay üretilmiyor

2.) Burası amatör bir forum.

Burada çeşitli konuları bizden önce öğrenen ve belki bizden çok bilenler olabilir. Ama bu ille de profesyonel veya ticari anlamda tüm bilgilerin bilindiği anlamına gelmez. Gördüğüm kadarı ile herkes bir deneme yapıyor (bu da yılda bir kere olabiliyor); sonuçları dilediği kadar paylaşıyor; başarlı olursa bir üst düzeyde devam ediyor. Yeni başlayanlar eskilerin deneyimlerine bakıp, kendi fikirlerini ekleyip yeni şeyler deniyor, ve bu döngü devam ediyor.

Ben bu işi tamamen amatör, evin balkonunda, kahvaltida lezzetli domates yemek için yapmak istiyorum. Ama bu bilgilerimle hemen ticari bir işe soyunursam ve de o kadar para ve emek harcadıktan sonra domatesin lezzetsiz olduğunu farkedersem - herhalde önce kendimi sorumlu tutmam gerekir. Ben nerede yanlış yaptım diye.

Önce deneme üretimi yapıp lezzetli domatesler üretip sonra büyük serada farklı ürün alırsam, üretim sürecinde ne fark vardı diye bakarım. Deneme yapmadan balıklama girdiysem zaten daha fazlasını beklemek hayal olurdu.

Ve daha önce yazdığım gibi teknoloji (yani otomasyon vs)tek başına çözüm değildir. Aslında sık sık sizin de belirttiğiniz gibi danışmanlık - ya da işin özü olan bilimsel bilgi şart. Teknoloji sadece belli düzeydeki bir bilginin makinalaşmış halidir. Belki makinalaşmamış ama daha ileri düzey bilgi daha yararlı olacaktır. Tabi ticari boyutlara girince işin bu yönü maalesef daha çok öne çıkıyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi, ben bu forumdaki katılımcıları AMATÖR olarak görüyorum. Şu ya da bu şekilde ticari kazanç sağlayan da olabilir - ama özellikle bilginin üretim şekline bakarsanız, yapılan çalşmaların büyük çoğunluğu amatör sınıfına girer. Çok başarılı çalışmalar yok mu? Elbette var ve çok takdir ediyorum. Eminim onlar bilimsel bilgiye daha çok önem verenlerdir.

Herkes herşeyi paylaşmalı mı? O da ayrı bir konu. Tamamen kişisel bir konu. Bugün bozacıya bile gitseniz size tam tarifini vermez. İşte ben de herkes gibi yapıyorum, ekmek, mısır, pirinç, biraz da şeker der. Ama ölçü??

Bir de bir tarafta 100 gramlarla ölçülen diğer tarafta mikrgramlarla ölçülen 15-20 değişik maddenin formülünü düşünün. Bitkilerin madde kullanımını anlamak için kendiniz ölçmek isteseniz, o mikrogram hassasiyetindeki aleti nereden bulup, kaça alıp nasıl ölçeceksiniz?

2-3 sene master derken sadece zamanı kastetmedim. Okuyacak, araştıracak, deneyecek. Aynı seraları kuracak. Önce yetiştirmeyi öğrenecek - tıpkı bizler gibi. Sonra daha fazlasını yapacak: Düşünecek, ölçecek, yorumlayacak, anlayacak. Laboratuar gerek, alet gerek, para gerek. Ve bu işler sadece bir kişinin bir kere deney yapmasıyla olmaz. Başkası gelecek onun yanlışını bulacak. Eksiğini bulacak. Potasyumu şu dönemde artırmazsan rengi olmaz diyecek. Böyle böyle çıkacak o bilgiler.

Ticari gübre kullanım kılavuzu elbette yazar ne kadar su karıştırılacağını. Çünkü orada satılan gübre, yani malzeme. Bilgi değil. Adam malını satabilmek için bilgiyi de veriyor.

Ama Topraksııız Tarım konusu çok yeni bir konu ve bilgi fark yaratıyor. Henüz bu aşamada daha kıymetli olan ( ve sizin de aradğınız şey) bilgi. Bilimsel bilgi. Çünkü bu iş el yordamıyla, göz kararı olmuyor. Ama o bilgi de kolay üretilmiyor.

Özetle diyeceğim şu ki (kelimelerimi mazur görün) amatör forumdakileri döverek profesyonel olamazsınız. Benim teorik olarak yazdıklarımı siz zaten canlı canlı yaşamışsınız. Belli ki canınız yanmış, sizin adınıza üzüldüm. Yine önceden yazdığım gibi siz zaten belli bir düzeye gelmişsiniz. Sanırım ticari olaya atılmak için biraz acele etmişsiniz. Belki biraz daha ön araştrma yapsanız (başkaları - özellikle yurt dışında nasıl yapmışlar diye), profesyonel destek alsanız daha iyi sonuç alırmışsınız. Umarım bundan sonraki çalışmalarınız daha başarılı, daha verimli olur ve bizler de hep birlikte sizlerin çalışmalarını alkışlarız.

Saygılarımla,

Eski 08-03-2013, 12:59   #586
Ağaç Dostu

Sayın Sulukök,

Ben sizi anlıyorum ancak siz beni tam olarak anlayamamışsınız 2.yazıdan bunu anladım.

Sizin yazdığınız herşeye harfiyyen katılıyorum, haklısınız.

Sizin anlamadığınız şurası:

1- Forumda bilgi felan aramıyorum, ben bilgi veriyorum diyen kişilerin aslında tam bilgi vermediğini iddia ediyorum.

Vermiyorlarsa neden?

1- Dürüstlük olarak verdiğim bilgiler kısıtlı diğer kısmınıda siz çözün demektir.
2- Bilginin tamamını veririm ama şu kadar ücret karşılığı veririm demekte, dürüstlüktür.

Siz bunların ikisinide yapmıyorsanız, siz hangi taraftasınız ben nerden bilebilirim, bu dürüstçe bir ifade, uslup şeklimidir sizce?

Şimdi smnvrl bir cihaz yapsa bana, emek verse, para harcasa, zaman harcasa, geceleri uyumasa, bana bunu bedavamı verecek ****** bedavaya vermiycek, ancak
bedeli neyse söyliyecek, dürüstlük budur.

Veya ben bedavaya veriyormuş edalarıda yaratmayacak.
Bilgi heryerde var, sevgili dostum, kitaplarda, internette, seralarda, bitkide bitkinin dilinde,
Namık kemal üniversitesinde hocalarda, hatta üniversitenin seralarında bile var.

Benim sıkıntım BİLGİ değil, biliyorum diye çıkıp paylaşmamak, hatta büyük harflerle paylaşıldıkça büyü felan demek.

2- Maddi bir zararım söz konusu değil, sevgili dostum. Bu forumda görüp, sorgulamadan veya yeterince sorguladım deyip atlayacak olan arkadaşların düşecekleri duruma şimdiden üzülüyorum.
Ne olur sizlerde yani smnvr, ve sulukök kardeş bunu gelen yeni üye ve arkadaşlara
çok iyi anlatınız.

Saygılar...

Eski 08-03-2013, 13:00   #587
Ağaç Dostu

Neden?

Eski 08-03-2013, 13:03   #588
Ağaç Dostu

Benim dostlarımın bir çoğu bu siteye giriyorlar,

ya MOZAMA beyin videosunu seyretmişler, **** oğuz alper beyin T sistemlerini

Dedikleri kelime aynen şu;

İşte tarım bu hadi hemen TOPRAKSIZ TARIM'a başlayalım.
10 kat üretim farkı varmış
çok ucuz ve basit bir sistemmiş

diye ballandıra ballandıra anlatıyorlar,
Buradaki duayenlerinde bu yeni gelen veya gelecek olan arkadaşların bu heveslerine ne şekilde baktıklarını nerden bilebiliriz?

Anladın...

ismail 55 beğendi.
Eski 08-03-2013, 13:19   #589
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn yalandünya59;

Allah insanlara düşünme gücü vermiş, Kolaydan para kazanma yöntemi kaldı mı? Sadece bu forumda okuduklarımız ile bir işletme kurmak mümkün müdür? İnce eleyip sık dokumadan, her yönüyle bu işi ele almadan başarılı olunabilir mi?

Sn sulukök ünde dediği gibi yaptıklarımızın çoğu AMATÖR çalışmalar, tam anlamıyla bize yolu göstermez ama fikir verir. Bu fikri bile edinmek çok değerli . Gelin geliştirmeye çalışalım çözüm üretelim, çalışmalarımızı paylaşalım.(Tabi ne kadar paylaşmak istiyorsak, kişiyi bağlar)

Saygılarımla.

Eski 08-03-2013, 13:33   #590
Ağaç Dostu

Sn Smnvrl,

Seninde yazdıkların benim anlatmak istediklerim zaten dostum, farklı şeyler düşünmüyoruz.
Ancak siz benim yazdıklarımı anlamıyorsunuz sanırım.

Bende diyorumki forumda bir hava yaratılıyor, buradaki bilgileri okuyan herkes topraksız
tarım serası yapsın başarılı olacak, şukadar verim alacak, şöyle olacak böyle olacak.

İşte bu işin okadar kolay olmadığı gerçeğini anlatmak istiyorum, siz ısrarla farklı yerlere çekip,
Allah insanlara düşünme gücü vermiş diyorsunuz, TABİKİ ince eleyip sık dokunmadan iş yapılırmı? yapılmaz ******.

Daha bişey yazmıyorum, son.
Anlamak isteyen anladığı kadar anlarmış derler...

Saygılar...

Eski 08-03-2013, 13:43   #591
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn yalandünya59;

Herhalde anlaşamadığımız nokta şu,

Ben topraksız tarım konusunu okumaya başladığımda EC, PH dengesini Besin eriyiği formüllerini gördüğümde bu iş zor ve birçok bilim disiplinini içinde bulunduruyor diye düşündüm ve halen bu şekilde düşünüyorum. Siz ise kolay anlatıldığını söylüyorsunuz.

Bende bir şey yazmıyorum. Saygılarımla.

Eski 08-03-2013, 13:59   #592
Ağaç Dostu

Sayın YalanDunya,

En azından maddi kaybınız olmadığına sevindim. Bu işin kolay ve ucuz olmadığı konusunda da anlaştığımıza sevindim. Yeni başlayan birisi de olsam, (bugünküler değil - daha önce) daha ilk yazdığım mesajlarda bu işin ilk yatırımının yüksek ve bilgi gerektiren bir iş olduğunu yazmıştım.

Açıkçası ben bu işin kolay ve ucuz olduğu şeklinde bir yazı da görmedim, veya ben o gözle bakmadığım için farketmedim.

Paylaşma konusu ise ayrı bir konu. Herkes dilediği ölçüde bilgi paylaşır, bu kişisel tercihtir. Ama dediğiniz gibi paylaşıyor gibi yapıp, tam da gerektiği yerde paylaşmıyorsa, başka beklentileri varsa; ona da fazla birşey diyemeyiz. Sonuçta dediğim gibi, burada kimsenin kimseye bir taahüdü yok. Birşeyler öğreniyorsak ne mutlu. Borçlu hissederiz - hissetmeyiz, o da ayrı konu.

Bu kadarcık bilgiyle "Haa bu iş hem ucuz hem kolaymış" diye ya da "Suya biraz tuz koyuyormuşsun, sonra salkım salkım domates topluyormuşsun" diye ticari uygulamaya atılmak, oradan kar beklemek sadece ve sadece tipik Şark Kurnazlığıdır. Buradan kolay/ucuz bilgi toplayıp büyük paralar kazanmayı ummak ise gerçekten tatlı bir rüya.

Amacım kimsenin hevesini kırmak değil. Tam tersine, amatör bir ruhla - ama bilime ve bilimsel bilgiye olan ihtiyacı gözardı etmeden herkesin birşeyler denemesini, dilediği ölçüde bizlerle paylaşmasını, daha ileri gitmek için de yine gerçek bilimsel çalışmalara tutunmalarını gönülden desteklerim.

Saygılarımla.

Eski 08-03-2013, 14:12   #593
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili İsmail ağabey,

Peki biz nasıl besliyorduk domatesi, aldığımız besinleri suda karıştırıp EC ile oynuyorduk, yani işte EC 1 olacaksa biz 2 yaptıysak hemen su ilave edip EC'yi düşürüyorduk,

Ancak yukarıdaki formüle bakarsan hiçte durumun böyle olmayacağı apaçık ortadadır.

[GUOTE]EC ile su ilave ederek felan oynanmaz, EC formüllerle ayarlanır diyor uzmanlar./GUOTE]

Örnek;

Yukarıda 3.dönemde yazdığım formülü 100 litre suya göre kimyasalları hazırlarsanız EC zaten 2,5 olacak diyor uzmanlar.

Başka bir örneğim ise şudur;

Fide daha yeniyken K besinini (potasyum) örnek alalım,

14.güne kadar formülün içerisinde olması gereken değeri;

K--195,38 ppm

Ancak artık bitki meyvedeyken olması gerekn değer ise;

K--358 ppm'dir.

Tam tamına % 83 daha fazla;

Diğer bir deyişle 100 litre suyun içerine ilk başlarda

1 kg Potasyum koyulması gerekirken, meyvede 1,83 kg olması gerektiğidir.

Peki biz bunu böyle yapmadık ne olur diyeceksin,

İşte o fotoğraflarda gördüğümüz Uzay üssü gibi tonajlı, lezzetli, raf ömrü uzun,
muazzam ifadelerle anlatılan üretimi yapamayacağınızın altına imzamı atıyorum.

Saygılarımla...
Yalandünya kardeş bak , ağaçlardaki ustalarda aynısını yazmış .

Bazı kaynaklarda,15 gün +21 gün+28 gün +28 gün +21 gün ,
bazı kaynaklar ilk 40 gün için birinci dönem, 41 günden itibarende ikinci dönem diyorlar, budönemlerde sadece EC değil reçete de değişiyor.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 08-03-2013 saat 14:46
Eski 08-03-2013, 14:18   #594
Ağaç Dostu

Yani domatesin , evrelerinde , ec değerini su veya asit ile değiştirmek yeterli değil .Besin eriyiğinin formulü de değişmesi gerekiyor.

Bunu kudret hoca 5 yıl önceki yazısında yazmış.

EC değiştirmek için su ile oynamak , sadece ec yi yani elektronik geçirgenliği değiştirir.

Ama değişik yetiştirme dönemlerinde ec değiştirmek , eriyik içindeki maddelerin azatılıp çoğaltılmasına etki etmez.

Neyse ben bu konuda sadece öğrenme safhasındayım . Ve kimyadan da sürekli kurtarma imtihanları sayesinde geçerdim

smnvrl beğendi.
Eski 08-03-2013, 16:27   #595
Ağaç Dostu

Sevgili İsmail Ağabey,

Doğru biliyorum burada farklı reçeteler yazıldığını, merak etme ağaçlar.net'in 2010 yılından beri okumadığım sayfası kalmadı, her nekadar 2012'de üye olsamda.

Yanlız buraya dönemleri yazmak tek başına birşey ifade etmez.

Siz eğer besin satıyorsanız, bu besinleri bitkinin durumuna göre farklı reçetelerde
hazırlayıp, alan arkadaşlara 10 gün şu besini vereceksin, sonra şu besini, daha sonra şu besini vereceksin gibilerinde bölümler halinde satmanız gerekir.
Yoksa körpecik ufacık bir fideye, meyve dönemindeymiş gibi basarsanız besini o besini alan arkadaşın hali veya durumu ne olur, sorarım sana.

Kendisi şunu diyecektir, benim domateslerim neden olmadı, boşverya bu 'Topraksız Tarım' bana göre değil deyip, bıkacak ve vazgeçecektir.

Olacakları samimi ifadelerle, sağlam ve ayağı yere basan ifadelerle Topraksız Tarıma başlayacak olan yeni arkadaşlara baştan yazmak daha dürüstçe bir tavır olur, aksi durum bencillik ve benbilirimcilik olur, veya kendinizi ulaşılamazmış gibi bir kefeye koymak gibi bir durumu ortaya çıkıyor.

Bakınız burada NİCEA diye genç bir kardeşimiz vardı, bende çok üzülüyorum bazı durumlara İsmail ağabey.

NİCEA'da bu sayın üstadla tartışmış ve kendisine uygulanan tavırdan dolayı küsüp sitemizden uzaklaştı.

Ben NİCEA ve diğer nice arkadaşlar gibi birçok genç arkadaşımızın bu forumda aktif olmasını gönülden istiyorum.

Saygılar...

burakhena beğendi.
Eski 08-03-2013, 16:55   #596
Ağaç Dostu

yalandünya , Seni anlıyorum. Bazen bir yanlış anlama veya anlatım , çok bedele mal olur.

Bir masada arkadaşlarla konuşurken de başımıza gelir. Daha önce konuştuğunuz bir konuyu herkesin anladığını var sayarsınız . Ama o sırada başka bir şeye dikkatini vermiş bir arkadaş konunun o kısmını atladığı için yanlış anlamalara neden olur.

Bence burada da öyle bir durum söz konusu .

Bir de Amatörce başlanan bir konu çok süratli bir şekilde profesyonelleşti. Ve bu geçiş dönemi herkesi ( çoğu kişiyi) çok basit ama bedeli ağır hatalara sürüklemiş. Bu da bence normal . SÜRAT FELAKETTİR.

Bazen iletişim kopuklukları da yaşanabilir. Veya biz edindiğimiz bilgileri başka kaynaklardan da test etmeyi atlamış olabiliriz.

Lise iki de Matematik hocamız vardı . Benden illallah etmişti. Hoca yüzlerce şey öğretir , ben acaba hoca nerede hata yapacak diye bakardım.En büyük zevkim de hocanın açığını yakalamaktı .Bir kaç defa başarılı da oldum .
Ama bu Hocamın bana öğrettiği bir çok bilgiye haksızlık etmeme neden olurdu . O yaşlarda bana bu zevk verirdi . Yaş ilerledikçe hocama haksızlık ettiğimi anladım . Keşke hayatta olsa da gidip elini öpsem .

Gerçi senin yazılarında da sana öğretilenlere karşı teşekkür ve elllerinden öperim hocam gibi güzel sözler var.

Ve Sana göre hocanın sana verdiği bilgilerin eksik olduğu kanaatine varıp , kırıldığın hatta beklentine cevap vereceğini ön görüp hayal kırıklığına uğradığını görüyorum .

Bence burada kasıt değil, iletişim eksikliği var.

Zira ben senin şikayet ettiğin konulara bakıyorum. Ama bunların biraz dağınık ve değişik yerlerde değinilmiş olduğunu görüyorum .

Bunun da zaman içinde giderileceğini umut ediyorum .

Sağlıcakla kalmanı temenni ediyorum

Eski 08-03-2013, 17:04   #597
Ağaç Dostu

Bu arada yalan dünya, Tekirdağ rakısı içmeyeli epey zaman oldu .

Seranın önünde , Bütün bu konuları konuşmak , hem de yanlış anlamaları ortadan kaldırmanın zamanı geldi .

Eski 08-03-2013, 17:15   #598
Ağaç Dostu

Sevgili İsmail Ağabey,

Evet, üstada kırgınlığım var yalan değil,

Ama bu kırgınlık 1 değil, en az 5-6 ayrı başlık halinde.
Ben herhangi bir dostuma yaptığı tek bir hata yüzünden darılmam, kırılmam.

Ancak bu tekrarlar halinde olduğu zaman kırılırım.

Ayrıca ismail ağabey, SÜRAT felan yaptığım yok abi.
Yani topraksız tarımda ciddi büyük bir yatırım yapmadım, ama bir gün mutlaka
yapacağım, hoca bizi yarı yolda bırakmasaydı, belkide başlamıştık.

Ben hocamın ve senin kalbini kırdıysam, tüm büyüklerimden özür dilerim, ellerinizden öperim.
Hatta inan sizleri sırtımda taşırım, ancak anlabe abi insan kırıldımı bir kere, arkasından büyüklerde aramadığı zaman iyice dağılıyor insan.

Tekirdağ RAKISI, ne demek abi, her zaman beklerim, hatta hocayıda al gelirken.
Şampanya patlatırız....

Efkarlandım şimdi, bırak sen sigarayıda bıraktım daha 1 hafta oldu, tühh...

Eski 08-03-2013, 17:20   #599
Ağaç Dostu

Aman sigara konusu önemli. Ben beş sene bıraktıktan sonra tekrar başladım. Çok kötü . Şimdi nasıl edeceğim de bırakacağım diye uğraşıyorum . Bıraktıktan sonra aman ha , hiç akılının ucundan bile geçirme.

Havalar biraz daha düzelsin . EFKARLARI DAĞITIRIZ.

Eski 08-03-2013, 18:17   #600
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın yalandünya59 bazı arkadaşlar deneme yapıp ve işi biraz büyütenler buraya mesaj yazmıyor nik vermek istemiyorum saysam belki 10 kişi cıkar ve hiç biri yazmak istemiyormu acaba nerede bu arkadaşlar ya başaramadı **** başardı birşeyler yazmıyor

bu benim foruma son yazışım

nicea benim sevdigim araştırmacı bir kardeşimiz o nun sucu bana yardımcı olmaktı ben resim yükleye medigimden arkadaşa ricayla yükletiyordum kendisine minnettarım ben ilk okulu 6 senede ite kaka bitiren biriyim topraksız tarım benim cok hoşuma gitti sitelerde araştırma yapmaya başladım

sandımki akıllı gübre bu işi yapar meger öyledegilmiş meger formülü varmış

bu arada derme catma 16 metre kare sera yaptım yabancı siteden gördügüm A lı marul sistemini çilege uygulamaya olukları tahtadan yaptım sistemimi kurdum hazır besin kiti aldım saolsun bir formül elde ettim çilek olmaya başladı ama bendeki heyacanı kimse tahmin bile edemezdi kırk yıl cocugu olmayan bir insanın sevinmesi gibi

ha şunuda yazayım 120 lik olukları deldim domates yapacagım komşularım bu ismayili kaybetik fafayı bozmuş akrabalarım aynen bu lafları söylüyordu bir kere ismayil kafaya koymuş kimnedere sesin bi kulagımdan giriyor digerinden cıkıyordu nasıl olsa yapamazsam kendilerince kafayı bozmuş diyorlardıya o yüzden önemi yok tu

neyse dikimler bitti ürün vermeye başlayınca herkez şaşırdı suyun içinde nasıl olur demeye sakar yadaki arkadaşım geldi gördü A lı sistemi ona kurduk 15 gün beni misafir etti ve beş kuruş ücret talep etmedim ve bundan sonrada kimseye kurmam bunun yükü cok agır ben kaldıramam cünkü uykularım kactı ya olmazsa az birakam degilki ortaya konan rakam huzursuz oldum kendimi suclu hissetim daha çilekler olmadan sonra çilek olmaya başlayınca cok huzurlu oldum ve busene kendime 300 metre sera kurdum allah inşallah bereketinide verir herkeze sagı ve sevgilerimle allaha emanet olun

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024