agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2013, 16:44   #541
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili İsmail Ağabey,

Lütfen konuyu yine biryerlere vurdurmaya çalışmayın, artık olmaz o iş ben malina hanıma söz verdim.

Aylardır nerdeyse yıllardır işaret ettiğiniz bu 539 mesaj dahil, ve diğer konuları tek tek okudum,

Bana 'Forum incelenirse besin eriyiğinin esas öğrenilecek yerin' hangi konu altında, ve mesaj numaraları nerededir, izah edermisin rica etsem, ben net bir şey göremedim.

Sevgili ekizilaslan'da aynı şeyden bahsediyor sanıyorum..

Hayırlı günler...
Önce hoş geldin. Alışmışız yokluğunda gözler aradı.

Yine başlamayalım. Kimseye vurdurmaya çalışmıyorum. Her sözü üstüne alma .

Bak ne güzel söylemişsin. Besin eriyiğini nasıl hazırlanacağını öğrenilecek bir çok bilgi kaynağı varmış. Ve onlardan öğrenip , paylaşacakmışsın. Bu şekilde bu konu halledilmiş olur.

Eminim bu işi hem topraklı hem de topraksız metodlarla yapan biri olarak bilgin vardır. Soran arkadaşlar senden bu konuyu öğrenebilirler. Başkasını karıştırmaya ihtiyaç kalmamış.

Ben bu forumdaki bilgileri elimde kağıt kalem ders çalışarak öğrendim . Ama bu bilgi kendi ihtiyacımı karşılayacak kadar.

İSTEYEN MERAK EDEN DE ÖĞRENEBİLİR.

Ben başlarda dersleri okuyor ama anlamıyordum . O zamanlar. Kudret beyi tanımadan önce Tartesden alıyordum . Sonra bu forum sayesinde tanıdığım Kudret Hocadan almaya başladım . Kendim öğrendim . Ama kendi öğrendiğimi Balkon denemelerimde kullanıyorum . Ama gerçek serada uygulamam. Serada kullanacağım eriyikleri, Allah uzun ömürler versin Kudret Hocadan almaya devam edeceğim.

Ben arkadaşlara kendi uyguladığım ve doğru olduğuna inandığım yolu tavsiye ediyorum .

Sağlıcakla kalın.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 16:56   #542
Ağaç Dostu

Baktım ama anlıyamadım .Diyen arkadaşlar için . Önce kalem kağıt hazır bir şekilde ,

2-3-4 meajlara bakın .
Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

Sonra örnek problemleri sizde yapmaya çalışın .

Ve yapamadığınız yerde nasıl yapılmış diye formdaki çözümlerine bakın . Ve sonra yine yapmayı deneyin .

Hala yapamıyorsanız . Yine bu forumdaki diğer örnekleri ve anlatımları da okuyun . Mutlaka öğrenirsiniz.

Her tür bilgi var.

Bu da olmadı . İnternette dolaşın . Bu öğrendiklerinizi kendi oluşturacağınız dosyada bütün bilgileri toplayın . Sonta topladıklarınızı düzenleyin . Ve kağıt üzerinde denemeler yapın . Ve en sonra bu işin pratiğini yapmaya başlayın .

Ben 60 yaşımdan sonra , kimya nedir bilmeden yaptım ise siz de yapabilirsiniz.

Eğer bunları yapmak zor diyorsanız. O zaman besin eriyiği satan , yapanlardan hangisine güveniyorsanız oradan satın alın .

Halil Balaban beğendi.
Eski 13-01-2013, 17:07   #543
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
İsmail Ağabey,

Lütfen rica ediyorum, kırmızı kalemle felan yazarak bişeylere vurgu yapmaya çalışma,
539 nolu gönderdiğin mesajı oku, alerji felan......

Neyse sizde belirtmişsiniz zaten; Kendinize göre uyguladığınız ve doğru olduğuna inandığınız yol, ****** sizin fikriniz ancak benim fikrim değil, o sizi bağlar elbette,

Hem size hem sevgili Ekizilaslana bir örnek vereyim ozaman,

Bu konunun altında 'topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması' : (kudret beyin açtığı konuda)

İlk mesajlarda örneğin bir 'marul formülü' var, diyorki 1 litre şişeye 100 gr şu şu gübrede koyup eritin, sonra bu 1 litrelik şişeden şu kadar ml veya cc çekin 10 litrelik suya bırakın diyor,

ancak;2.veya 3.sayfada domates formülüne geçiliyor, ve ortaya 5.bir şişe daha çıkıyor (potasyum).
Bu domatesde değişince, diyelimki kabakta başka bir element devreye girmesi gerekiyor, işte burada ince bir husus var, sadece formül yapmak değil, hangi sebzelere hangi elementler uygulanmalı diye girilse konuya o zaman biraz daha anlaşılır olacak konu.

iz elementler için ise önceki formülün aynısı öneriliyor.

Size sorum şu;

Siz veya biz formül yapmanın ruhunu çözsek bile, kıvırcıkta potasyum kullanılmayacağını ancak domateste kullanılacağını nerden bileceğiz? veya sevgili ekizilaslan nereden bilecek?

Diğer konu ise nasıl oluyorda iz elementler hem kıvırcıkta hemde domatesde aynısı uygulanabiliyor,

Diyelimki uyguladık yalandünya ne olur diyeceksin?

Sevgili ismail ağabey amatör olarak olabilir belki ama, buradaki arkadaşlar hani topraksız tarım sitelerinde ağaç gibi domatesler, tonlarca verim veren sera fotoları görüyorlar ya, işte o şekilde domates yetiştiremeyecekleri ve okadar verim alamayacakları aşikardır.

Ancak profesyonel olarak ziraat mühendisi (konusunda uzman),ve hocalarla görüşürlerse daha gerçekçi, somut, ve verimde gerçek lezzet ve tonajı sağlayacak formül ve nüansları öğrenebileceklerdir kanaatindeyim...

Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 17:24   #544
Ağaç Dostu

Yalan dünya birbirine cevap verirken eski yanlışa düşüyoruz.

Kudret beyi tartışmayı bırak. O nu itibarsızlaştırmak yerine kendin bir formul yaz. Veya başka birinin formulünü yaz .Arkadaşlar istifade etsin .

Artık,
Konunun cevabi kısmını buraya yazmıyorum . Kişisel konuşmalar için malinanın açtığı başlıkta cevap vereceğim .

Halil Balaban beğendi.
Eski 13-01-2013, 21:31   #545
Ağaç Dostu

Sonunda biz de kovulduk galiba, diyeceğim ama buraya yazabildim. Bazı yerlere giremiyorum. Neyse sağlık olsun.

Pardon başka bir nedenden dolayı bazı yerlere giremedim galiba. Şimdi her şey normal.

Eski 14-01-2013, 11:03   #546
Ağaç Dostu

İsmai Ağabey,

Ne demek istediğimi çok iyi biliyor ve anlıyorsunuz, lütfen devam ettirmeyiniz.

Bu konu hakkında dahada yazmayacağım, sevgili 'Malina' lütfen müdahale ediniz, ben devam ettirmemeye çalışıyorum ancak saltolar yine başlıyor...
Lütfen rica ederim...

Saygılar...

Eski 14-01-2013, 17:50   #547
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
İsmai Ağabey,

Ne demek istediğimi çok iyi biliyor ve anlıyorsunuz, lütfen devam ettirmeyiniz.

Bu konu hakkında dahada yazmayacağım, sevgili 'Malina' lütfen müdahale ediniz, ben devam ettirmemeye çalışıyorum ancak saltolar yine başlıyor...
Lütfen rica ederim...

Saygılar...
yazı karşıtı tarafımca kaldırldı

Düzenleyen idris şenol : 05-03-2013 saat 23:13 Neden: kötü söz sahibine ait
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 19:03   #548
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Kudret hocam merhaba..2 haftadır siteyi takip ediyorum bugün üye oldum..yayınlamış olduğunuz topraksız tarım şemalarını uygulamak için girişimlere başladım.evde balkonda yetiştireceğim..bana lazım olan besin eriğiyi ve ph ölçüm,ec metre'yi bana temin edip gönderebilirmisiniz..bu malzemeler konusunda sıkıntı yaşıyorum..saygılar...

mentes_17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 19:45   #549
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Bana 'Forum incelenirse besin eriyiğinin esas öğrenilecek yerin' hangi konu altında, ve mesaj numaraları nerededir, izah edermisin rica etsem, ben net bir şey göremedim.
Kimseden, bildiklerinin tümünü yazmasını bekleyemez ve bununla ilgili suçlamada bulunamazsınız...

Bakın, benimle aynı düşünen biri daha var:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mustafa_cmbz Mesajı Göster
paylaşımdan kasıt kaynak kod devre şeması vs ise... böyle bir paylaşım olmayacak...

sadece Neyin nasıl yapıldığına dair fazla teknik detaya girmeden (şu entegre bu şema vs) paylaşımlarda bulunacağım...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 23:38   #550
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Profesyonel olarak gübre reçetesi hazırlayacak kişinin bitkiye baktığında besin eksikliklerini anlayabilmesi gerekir. Bitki fizyolojisini bilmesi gerekir. Örneğin kullanılan sudaki kalsiyum ve pH yüksek ise belli bir miktar Amonyum Nitrat kullanımında köklerin amonyumu kullanırken ortamdaki pH'ı düşüreceği gibi birçok bilgiyi bilmesi gerekir. Ayrıca bitkiyi yönetebilmesi gerekir. Örneğin bitkinin çiçek açması için strese girmesi gerekiyorsa hangi şartların gerektiğini bilir. Sera içerisinde zararlılar veya hastalıkların oluşması için şartlar oluşmuşsa gübre reçetesi üzerinde değişiklikler yaparak bitki yapısını değiştirir.

Diğer taraftan bitkilerin çoğu oldukça dayanıklıdır ve bulunduğu ortama uyum sağlar. Hoagland besin çözeltisi ile birçok bitki amatör olarak yetiştirilebilir.
Hoagland solution - Wikipedia, the free encyclopedia

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 00:07   #551
Ağaç Dostu

kurs notları ve videoları (ingilizce)
ABE 483/583 Controlled Environment Systems | Controlled Environment Agriculture Center

Eski 15-01-2013, 10:24   #552
Ağaç Dostu

Sevgili TARTES,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz, demekki topraksız tarım çok 'TEKNİK' bir işmiş!...

Saygılar...

ekizilaslan beğendi.
Eski 15-01-2013, 13:12   #553
Ağaç Dostu

Eğer yetiştiricilik konusunda teknik bilginiz yoksa ve herhangi bir danışman olmadan topraksız tarım yapmak istiyorsanız, başlangıçta gübre tavsiyeli bir su analizi yaptırıp daha sonra belli aralıklarla drenaj suyunuzu veya yetiştirme ortamınızı gübre tavsiyeli analiz yaptırarak gübreleme planını oluşturabilirsiniz. Hastalıklar ve kültürel işlemler konusunda toprakta yetiştiricilik yapanlardan ve zirai ilaç bayilerinden destek alabilirsiniz.

idris şenol beğendi.
Eski 21-01-2013, 00:11   #554
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
*** arkadaşlar ben ziraat mühendisiyim yaklaşık 2 yıldır topraksız tarımla uğraşıyorum.yukardaki fotografta da anlaşıldığı gibi seram don yedi -2 dereceyi gördü.bu meyveleri toplayıp soguk hava deposunda kızartmayı düşünüyorum.daha önce soguk hava deposunda domates kızartma noktasında bilgisi olan arkaadaş varmı bilgi verebilecek.Veya alternatif bir yöntem sunabilecek biri varmı.5 salkımım hasat olgunlugunda hemen kızartmam lazım...yardımlarınızı bekliyorum.

smnvrl beğendi.

Düzenleyen bargiran : 08-02-2013 saat 01:48 Neden: foto duzeni bozuyor.sayfa duzenini
bargiran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 01:08   #555
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bargiran Mesajı Göster

*** arkadaşlar ben ziraat mühendisiyim yaklaşık 2 yıldır topraksız tarımla uğraşıyorum.yukardaki fotografta da anlaşıldığı gibi seram don yedi -2 dereceyi gördü.bu meyveleri toplayıp soguk hava deposunda kızartmayı düşünüyorum.daha önce soguk hava deposunda domates kızartma noktasında bilgisi olan arkaadaş varmı bilgi verebilecek.Veya alternatif bir yöntem sunabilecek biri varmı.5 salkımım hasat olgunlugunda hemen kızartmam lazım...yardımlarınızı bekliyorum.
İşinize yara mı ? Bilmiyorum . Ama burada pratik bir bilgi var denemek lazım.
Yeşil olarak toplanan domateslerin kızarmaları için nasıl sağlanır?

Eski 21-01-2013, 01:41   #556
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bargiran Mesajı Göster
Geçmiş olsun sy. bargiran.

Bitkide don zararırın etkisini tarif edecek olursanız,yapraklar tamamenmi soğuktan yandı?
Eklediğiniz resimde üst yapraklar etkilenmemiş gibi görülüyor.Ya fotoğrafı don çözülmeden çektiniz ya da bitkileriniz donu hafif şiddette atlatmış.

Alt yaprakları neden erken budadınız?
Bitkinizde hasat olgunluğuna gelen salkımlar 1. ve 2. salkım.Onlarıda kesinlikle dalından koparmayın,dalda kalsın,suyu ve azotlu gübreyi azaltın,az suyla mağnezyum sülfat verin kısa sürede(5-10 gün) kendiliğinden kızaracaktır.
Döllemeyi arı ile yapmanız avantaj.Meyvelerinizde çekirdek oluşmuş olmalı.

Ayrıca resmi yeniden boyutlandırıp foruma asarsanız sayfanın ayarı kaçmamış olur.

Düzenleyen Manifesto : 21-01-2013 saat 02:13
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 18:26   #557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
7,5 dönümlük 2 parça sera var.biri tepe tam gitti bu fotograf ise hafif ekilendi.fotograf boyutunu ayarlamayı bilmediğim için onla ilgili yardımcı olamayacağım.yaprakları sıyırmamın nedeni 5 gün üstüste güneşli havayı yakaladım ondan dolayı aldırttım.sulamayı yeterince azaltmışım.hasat olgunluğu derken domateslerim büyük yeter bana 4 salkım kesin yer yer 5 inci salkımımda iyi.10 gündür bekliyorum kızarma yokkk.2 tünelime doğal firmasının etken maddesi ethepton olan bir ilacını kullandım hiç faydasını göremedim.bu 2 tünelin tüm domateslerini koparttım soguk hava deposuna +18 derece %90 nemde 8 gündür bekletiyorum.yinede daha yeşiller acilll kızartmam lazımmm

bargiran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 12:23   #558
Yeni Üye

semihh_53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2012
Arkadaşlar merhaba.

Besin eriyiği hazırlama konusunda yazılanların çoğunu okudum. Bazı alakasız sorular, eksik, yarım cevaplar. Kafam karıştı.
Topraksiz Tarim Besin Eriyigi | Hobi Bahçesi
sitesinde Hoagland besin eriyiği reçetesini okuyunca konuyu netleştirdim.
Şu sonuca vardım. Paylaşmak istedim.
Yazdıklarım tartışmaya açıktır. İnternette bulduklarımı değerlendirdim. Kafası karışanlara faydam olsun diye ve eksik, yanlış yazdıklarım varsa düzeltelim diye yazdım.

İşin özeti şu:

6 adet 1 litrelik besin eriyiği hazırlayacağız.
Bunun için zirai ilaç satan bir yerden ağırlık hesabıyla toz halinde şunları alacağız:
1-Kalsiyum nitrat.
2-Potasyum nitrat
3-MKP (Mono potasyum fosfat)
4-Mağnezyum sülfat
5-İz elemetleri. (Borik asit, mangan klorür, çinko sülfat, bakır sülfat, sodyum molibdat)
6-FEDTA veya FEDDHA denilen demir içeren şelat ürününü suya katmak üzere alıyoruz.

-Bu 6 maddedekileri ayrı ayrı 1 litrelik şişede şu miktarda hazırlıyoruz.
Not: Bu miktarlar yakın fakat farklı değerlerde hazırlanmış olarak gördüm.

1-1 litrelik şişeye 236,1 gram kalsiyum nitrat koyup su ile 1 litre suya tamamlanacak.
2-1 litrelik şişeye 101.1 gram potasyum nitrat koyup su ile 1 litre suya tamamlanacak.
3-1 litrelik şişeye 136.1 gram MKP koyup su ile 1 litre suya tamamlanacak.
4-1 litrelik şişeye 246,5 gram mağnezyum sülfat koyup su ile 1 litre suya tamamlanacak.
5-1 litrelik şişeye iz elemtlerinden (Bunların gramajları çok az. Kuyumcu terazisi ile tartmak gerekecek sanırım. Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.)
2.8 gram borik asit
1.8 gram mangan klorür
0.2 gram çinko sülfat
0.1 gram bakır sülfat
0.025 gram sodyum molibdat koyup su ile 1 litre suya tamamlanacak.
6-41.6 gram tutarındaki Feddha veya Fedta 1 litre suya eklenecek.

*Elimizde 6 şişe eriyik var.
50 litrelik tank kullandığımızı varsayalım. Daha küçük veya daha büyük kullanacaksanız buna göre suya şişeden ne kadar koyacağınızı hesaplayabilirsiniz.
50 litrelik besin tankına şişelerden eriyik koymaya başlıyoruz.
1 no'lu şişeden 50 ml yani şişenin yirmide biri.
2 no'lu şişeden 250 ml. yani şişenin dörtte biri.
3 no'lu şişeden 250 ml. yani şişenin dörtte biri
4 no'lu şişeden 100 ml. yani şişenin onda biri
5 no'lu şişeden iz elementleri karışımından 50 ml. yani şişenin yirmide biri.
6 no'lu şişeden 50 ml. yani şişenin yirmide biri.

50 litrelik suyunuz hazırdır. İster akan suda kullanın. İster akıllı vana sistemiyle, isterseniz topraktaki bitkilerinize dökün.
*Dikkat: Suyun Ph ve Ec değerlerini ölçerseniz iyi olur. Çünkü her bitkinin bu değerlere hassasiyeti farklıdır.
Birbirine yakın değerde olanları aynı suyla besleyebilirsiniz.

Stok çözelti fiyatları Emir Kimya'nın sitesinde var. Fikir verebilir.
Hesaplarıma göre 4.000 litre veya yaklaşık 4 ton su elde etmek için:
1 kg kalsiyum nitrat
2 kg potasyum nitrat
3 kg. MKP
2 kg. Mağnezyum sülfat
İz elementleri herhalde gramla almak gerekecek? Veya hazır paket?
200 gram FEDTA

semihh_53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 13:48   #559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Merhaba arkadaşlar topraksız tarıma gönül vermiş biri olarak bu işin hemen hemen tüm inceliklerini anladım sayılır yalnız besin eriyiği hazırlama konusunda kafama takılan bir kaç pürüz var ,,,
1-yetiştireceğimiz meyve **** sebzenin en uygun besin eriyiği reçetesi nasıl hesaplanıyor yani biraz daha açarsam Kudret Hocamın Marul için mesajında belirttiği şu değerlere nasıl ulaşıyoruz:
N - 120 ppm
P - 40 ppm
K - 178 ppm
Ca - 120 ppm
Mg - 37 ppm
S - 48 ppm
B - 1,2 ppm
Cu -0 ,12 ppm
Fe - 2,4 ppm
Mn - 0,5 ppm
Zn - 0,5 ppm
Mo - 0,01 ppm

2-Ulaştığımız bu değerlere göre besin eriyiğimizi nasıl hazırlayacağız hangi malzemeden kaç gr koyacağız?

3-Her bitki için ayrı ayrı reçeteler mi hazırlamak zorundayız?domates yetiştirdiğimiz reçeteyle marul yetiştiremezmiyiz?Mesela Hoagland besin eriyiği reçetesine neden bu işin anayasası deniliyor ?

diabolos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 21:04   #560
Yeni Üye

kuzey ege's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2013
sayın kudret bey bu besin eriyikleri benim çok kafamı karıştırdı bunun daha pratik bir çözümü varmı acaba varsa nasıl hazırlanır veya bu besin eriyikleri yerine sıvı gübre kulansak aynı görevi görürmü bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

murtitek beğendi.
kuzey ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 23:16   #561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2013
selamlar, 3 gündür forumu didik didik ediyorum, daha önce de geçen sene bu besin eriyiği temini benimiçin imkansız olduğundan vazgeçmiştim bu işten, besin eriyiği için gerekli birçok malzemeyi bulunduğum yerde temin edemedim, zırai ilaç firmaları burda sanki kiralık diplomayla çalışan eczacılar gibi, hiç birşey bilmiyor **** bilgilendirmek işlerine gelmiyor, içeri giren müşteri hazır bir ürünü isteyip şundan 2 kilo, bundan 5 şişe gibi isteklerle alışveriş yapsın istiyorlar, bu gün koçtaş ta, üserinde domates hıyar ve çilek için uygun olduğu yazılı olan bir sıvı gübre gördüm ama almaya korktum uygulama miktarları çok yetersiz yazılmıştı, sonuç olarak besin eriyiklerini kendim hazırlamam mümkün görünmüyor, balkonda perlitte domates ve çilek yetiştirmek istiyorum, besin eriyiklerini hazır halde temin etmem mümkün mü yahut hazır sıvı bitki besinleriyle bu işi yapmam mümkün mü?
teşekkürler

kuzey ege beğendi.
murtitek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 00:14   #562
Ağaç Dostu

Besin eriyiği hazırlanması ile ilgili ağaçlar çok verimli bir site. Bu site dışından da öyle görülüyor.
Ve akademik dökümanlar deposu adeta.

Siteye yeni gelen arkadaşlar , 1-2-3 üncü masajlarında hemen bu konuya giriyorlar ve nasıl yaparım , diye soruyorlar.

Yeni gelen arkadaşlara benim , kısa bir önerim olacak.

Forumları iyice okursanız , hiç bir yerde bulamayacağınız cevapları mutlaka bulursunuz.

Olmadı , sitede kendi yapıp kullananlardan bilgi alısınız , veya satın alırsınız. Sitede bu işi yapan bir çok usta var. Başlıkları ve içindekileri okursanız , en iyi anlatandan rica edersiniz sizin için besin eriyiği yapıverirler.

hülasa doğru adrestesiniz.

Bunlarda olmadı derseniz , bana özelden yazarsanız ben kendim nereden aldığımı söylerim .

Eski 06-03-2013, 20:26   #563
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
N - 120 ppm
P - 40 ppm
K - 178 ppm
Ca - 120 ppm
Mg - 37 ppm
S - 48 ppm
B - 1,2 ppm
Cu -0 ,12 ppm
Fe - 2,4 ppm
Mn - 0,5 ppm
Zn - 0,5 ppm
Mo - 0,01 ppm

İşlem sırası:

MgSo4 7 H2O şişesinden pipetle 37,5 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.

Ca( NO3)2 4H2O şişesinden pipetle 70,7 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.

KH2PO4 şişesinden pipetle 17,6 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.

KNO3 şişesinden pipetle 33 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.
Böylece makro besinler ve minör besinler tamamlanmış oldu.
Hocam yine birşeyleri yanlış yapıyorum sanırım,bu elementlerin ppm değerleri bire bir tutmuyor,siz 37,5 ml, 70,7 , 17,6 ve 33 ml yi neye istinaden çekiyorsunuz? benim hesabıma göre :1000 ml de 100 gr magnezyumsülfat varsa 37,5 ml de x=3,75 gr vardır içindeki magnezyum ve kükürt oranınıda bulursak :100 gr da 9 gr Mn var ise 3,75 gr da 0,3375 gr vardır kükürt de 0,4875 gr dır yukardaysa Magnezyum 37 kükürt 48 ppm olarak ifade edilmiş

Eski 06-03-2013, 20:46   #564
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili diapolos heyecanın hoşuma gidiyor ama bu kadar heyecanda iyi değil. Kitaba tersinden başlamışsın birrrrr. Her gördüğün magnezyumu nitratmı sandın. ikiiii. O bir üsteki mesajdaydı. Biraz dikkat.... Magnezyum sülfat diyorsun , magnezyun nitrat hesabı yapıyorsun.

smnvrl beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 23:16   #565
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Engellenmesi gereken Google reklamları

Selam arkadaşlar,
Siteye yeni üye oldum. Uzun zamandır bu konuda araştırma yapıyorum. Forumda daha önce bi program tavsiye edilmişti.
http://http://scienceinhydroponics.c...program-o.html

Programı ben kurdum, gayet güzel. Biraz kimya bilgisi ve biraz ingilizce ile başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin...

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 13:46   #566
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili diapolos heyecanın hoşuma gidiyor ama bu kadar heyecanda iyi değil. Kitaba tersinden başlamışsın birrrrr. Her gördüğün magnezyumu nitratmı sandın. ikiiii. O bir üsteki mesajdaydı. Biraz dikkat.... Magnezyum sülfat diyorsun , magnezyun nitrat hesabı yapıyorsun.
Hayır Hocam Magnezyum sülfat hesabı yaptım sizin yanlışınız var bakın formülünü yazıyorum :Magnezyum Sülfat MgSo4+7H2O Mg %9 S13
siz şimdi 2 nolu mesajınızda 1lt suda 100 gramlık 4 adet stok eriyik hazırlamışsınız sonrada marul için ppm cinsinden elementlerin değerlerini sıralamışsınız,,ppm cinsinden sıraladığınız bu değerlere :
N - 120 ppm
P - 40 ppm
K - 178 ppm
Ca - 120 ppm
Mg - 37 ppm
S - 48 ppm
B - 1,2 ppm
Cu -0 ,12 ppm
Fe - 2,4 ppm
Mn - 0,5 ppm
Zn - 0,5 ppm
Mo - 0,01 ppm

en sonunda ulaşmıyormuyuz? oysa siz marul için şu formülü dizayn etmek istiyorum diyerek bu değerleri vermişsiniz, ben bunu anlayamadım?
yaptığım hesaba tekrar gelecek olursak önce bileşiğin formülünü yazıyoruz sonra elementlerin atom ağırlıklarını topluyor ve bileşiğin molekül ağırlığını buluyoruz sonrada yüzdelerini hesaplıyoruz.

kısa adı: adı: formülü içeriği ve %miktarları (gerekli olan)
MKP Mono potasyum fosfat KH2PO4 K %28 P %22
Potasyum nitrat K NO3 K %38 N %13
Kalsiyum nitrat Ca(NO3)2 +4H2O Ca %16 N %11
Magnezyum Sülfat MgSo4+7H2O Mg %9 S13
Amonyum Nitrat NH4NO3 N%34
Nitrik Asit NHO3 N %22.23 %100saf
DKP Di potasyumfosfat K2HPO4 K%44 P %17
MAP Mono Amonyum Fosfat NH4H2PO4 P %26 N %12
DAP Di Amonyum Fosfat (NH4)2HPO4 P %23 N %21
DKP Di Potasyum Fosfat K2HPO4 K %44 P %17
Fosforik Asit H3PO4 P %31,6 % 100 saf
Potasyum Klörür KCL K%52
Potasyum Sülfat K2SO4 K %44 S %18
Kalsiyum Klörür CaCL2 Ca%36 CI%63
Amonyum Sülfat ( NH4)2SO4 N %21 S %24

şimdi siz 4 şişe 100'er gramlık stok eriyiği 1lt suda eritmişsiniz sonrada işlem sırasına göre MgSo4 7 H2O şişesinden pipetle 37,5 ml ,Ca( NO3)2 4H2O şişesinden pipetle 70,7 ml,KH2PO4 şişesinden pipetle 17,6 ml ve KNO3 şişesinden pipetle 33 ml çekip 10 lt lik şişeye koymuşsunuz.Bende diyorum ki
1000 ml deki 100 gram MgSo4+7H2O gübresinde 9 gram magnezyum 13 gram kükürt var eğer bunu 37,5 ml ye oranlarsak magnezyum miktarı 0,3375 grama kükürt miktarıda 0,4875 grama düşer,bunları miligrama çevirirsek 0,3375gr=337,5 mg 0,4875 gr=487,5 mg olur ve bunlarında yukardaki ppm oranlarıyla uzaktan yakından ilgisi yok.

Eski 07-03-2013, 14:43   #567
Yeni Üye

Hocam birde vikipedianın çözünürlük tablosuna baktım bazı bileşiklerin kimyasal formülleri sizinkinden farklı gözüküyor mesela siz Magnezyum Sülfat MgSo4+7H2O şeklinde formüle etmişsiniz ama vikipediada bu formül sadece MgSO4 şeklinde yani +7H20 yok,aynı şekilde Mangan sülfat ı siz MnSO4 H2O şeklinde vikipedia sadece MnSO4 şeklinde formüle etmiş H2O nereden geliyor?

Eski 07-03-2013, 18:13   #568
Ağaç Dostu

Sevgili diabolos,

Seni çok iyi anlıyorum, kafan karıştı hepsi çorba gibi oldu değilmi.

Ayrıca 560 nolu mesajdaki kuzeyege, ve 561 nolu mesajdaki murtitek arkadaşada katılıyorum, anladığım kadarıyla benim gibi düşünenlerin sayısı epeyce fazla.

562 nolu mesajdaki İsmail ağabeyin belirttiği gibi herşeyin forumda açıkça yazıldığına,
herşeyin forumda olduğuna ise KESİNLİKLE katılmıyorum.

Bence formülleri bulalım, arkasındanda konusunda uzman (Kimya mühendisi) üye bulalım.

Diyelimki 1 ton suya şukadar Potas, şukadar azot, şukadar kalsiyum atacaksın gibilerinde net ifadeler içeren gr ve kg veren ifadelerle açıklasın.

Yok ppm, olmadı ml, olmadı mg, gibi kelimeleri evirip çevirmeden yapılsa net olarak konu anlaşılacak kanaatindeyim....

Saygılar...

Eski 07-03-2013, 18:43   #569
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili diabolos,

Seni çok iyi anlıyorum, kafan karıştı hepsi çorba gibi oldu değilmi.

Ayrıca 560 nolu mesajdaki kuzeyege, ve 561 nolu mesajdaki murtitek arkadaşada katılıyorum, anladığım kadarıyla benim gibi düşünenlerin sayısı epeyce fazla.

Alıntı:
562 nolu mesajdaki İsmail ağabeyin belirttiği gibi herşeyin forumda açıkça yazıldığına,
herşeyin forumda olduğuna ise KESİNLİKLE katılmıyorum.
Bence formülleri bulalım, arkasındanda konusunda uzman (Kimya mühendisi) üye bulalım.

Diyelimki 1 ton suya şukadar Potas, şukadar azot, şukadar kalsiyum atacaksın gibilerinde net ifadeler içeren gr ve kg veren ifadelerle açıklasın.

Yok ppm, olmadı ml, olmadı mg, gibi kelimeleri evirip çevirmeden yapılsa net olarak konu anlaşılacak kanaatindeyim....

Saygılar...
Bana katılmamak , aynı fikirde olmamak konusunda tamamen sizin insiyatifinizde olan bir şey. Herkes aynı düşünecek diye bir kural zaten olamaz.

Daha önce bir yerlerde de yazmıştım. Bu konuyu iyi bilen isimlerden bahs etmiştiniz. Onlardan her bitki için formulleri alıp burada yayınlarsanız herkese yardım etmiş olursunuz.

Sadece bir kaynaktan bütün bilgiyi beklemek haksızlık olur. İsteyen istediği bilginin istediği kadarını paylaşmakta özgürdür. Daha fazla bilgi istiyorsak başka bilgi kaynaklarına müracaat etmeliyiz.

Besin ile ilgili , kimin bilgisine inanıyorsanız ondan bilgi isteyin .Ve inandığınız bu formulü paylaşın biz de istifade edelim .

Başka bir kaynaktan alacağınız , formulü merakla bekliyoruz. Formülün sahibi kendi yazsa da olur. Yeter ki bildiği formulleri bizimle paylaşmaya hazır birileri olsun .

Ben kanaat sahibiyim . Bana ağaçlardaki paylaşımlar yetiyor. Yetmediği yerde bilgisine güvendiğim ustalardan rica ediyorum . Ve güvendiğim ustam beni hiç bir konuda yanıltmadı . Ustamın adını açıkça yazıyorum . Kudret Tezel .

Siz eminim daha farklı ustalar tanıyorsunuz . Onların formullerini yazmalarını sağlarsınız memnun oluruz. Bilgi de besin gibi farklı kaynaklardan elde edilirse daha faydalı olur.

Sağlıcakla kalmanızı diliyorum

Eski 07-03-2013, 18:50   #570
Ağaç Dostu

Kuzeyege ve murtitek arkadaşların mesaj sayılarına baktım . Biri 1 , diğer arkadaş 4 mesaj yazmış. Arkadaşlara hoş geldiniz demek istiyorum .

Çok doğaldır, yeni arkadaşların bütün yazıları okumaları çok mümkün olmayabilir. Ve merak ettikleri bilgilere hemen ulaşmış olmaları mümkün olmayabilir.

Eminim arkadaşlar ileri zamanlarda istedikleri bilgilerin bir çoğuna ağaçlardaki yazılardan cevap bulabileceklerdir.

Bulamadıkları cevapları da başka kaynaklardan bulup bizlerle paylaşacaklardır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024