agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2012, 19:41   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sıra geldi Mikro besinlere:

Borik asit şişesinden 7 ml

Bakır Sülfat şişesinden 1 ml

Demir Sülfat şişesinden12 ml

Mangan Sülfat şişesinden1,6 ml

Çinko Sülfat şişesinden 4,5 ml

Amonyum Molibdat şişesinden 0,2 ml
Kudret bey ilk formülde mokra besinlerin hazırlanışını anladım fakat mikro besinlerin şişelerinin nasıl hazırlandığını göremedim.

Yani mesala borik asit şişesini hazırlarken yine makro besinlerdeki gibi 1 lt lik şişeye 100 gr borik asit atıp, su ekleyerek 1 litreye tamamlayıp sonra 7ml çekiyoruz 10 lt lik şişeye ekliyoruz. Bu işlemi diğer mikro besinler içinde yapıyoruz ve elimizde ikinci bir 10 lt lik şişe oluyor. böylemi olmaktadır?

Böyle oluyorsa ve derin su kültürü yapacak isek, tanka iki şişeyide boşaltarak 20 lt su elde ediyoruz ve bitkimizi bu suya yerleştiriyoruz. 40 litreye yapacak isekte formülü 2 ile çarpıp uyguluyoruz. doğrumudur?

Paylaşımlarınız için teşekkürler. İyi günler.

Kayıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 20:44   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın Kayıkçı, micro element şişelerinde 10 ar gr, ancak amonyum molibdat şişesinde 1 gr eritiyoruz. Hazırlıyacağımız 10 litrelik besin eriyiği içine hem makro elementleri, hemde mikro elementleri ilave ediyoruz böylece besin eriyiğini hazırlamış oluyoruz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 21:04   #483
Yeni Üye

Anladım Kudret bey, çok teşekkürler.

Eski 05-07-2012, 22:13   #484
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
N - 120 ppm
P - 40 ppm
K - 178 ppm
Ca - 120 ppm
Mg - 37 ppm
S - 48 ppm
B - 1,2 ppm
Cu -0 ,12 ppm
Fe - 2,4 ppm
Mn - 0,5 ppm
Zn - 0,5 ppm
Mo - 0,01 ppm
Kudret bey.

Siz bu reçeteden, her tuz için ne kadar litre suya kaç gram eritildiğini ardından ne kadar litre suya kaç cc konulacağını nasıl hesaplıyorsunuz?

ben bu başlığı inceledim gözümden'de kaçmış olabilir ama çözemedim açıkçası nasıl olduğunu. Eğer çok zor değil ise öğretirseniz sevinirim. Siz zaten nasıl uygulandığını vermişsiniz fakat başka bitkiler için başka reçeteler bulduğumuzda tatbik edebilmek için nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.

Eski 06-07-2012, 08:17   #485
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım hepiniz çok yaşayın. Sevgili arkadaşımız kayıkçı, yukarıdaki mesajında :
Kudret bey.
Siz bu reçeteden, her tuz için ne kadar litre suya kaç gram eritildiğini ardından ne kadar litre suya kaç cc konulacağını nasıl hesaplıyorsunuz?

Diye sormuş. bende besin eriyiklerinin hazırlanması başlığına 1. sayfadan itibaren şöyle bir gözatayım acaba yazdıklarımız gerçekten anlaşılmıyormu, çok mu ağır bir inceliyeyim dedim ve okumaya başladım. Hepiniz sağolun var olun,inanın okul yıllarıma geri döndüm.
Şu anda forumlarda olan veya olmıyan arkadaşlarımızla okadar güzel bir sınıf havasında ,okadar esprili , okadar şakacı,okadar güzel bir forum olmuşki kendimi, okumaktan alamadım.
Sevgili kayıkçı arkadaşımızdan ve besin eriyiklerinin hazırlanmasını merak eden tüm arkadaşlarımıdan ricam Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması bu linkteki sayfalara bir göz atsınlar ve besineriyikleri nin hazırlanmasını bir iki satırla değilde sınıf ortamında kalıcı olarak öğrensinler.
Sevgili arkadaşlarım , malbman, denizakvaryumu, eczadolabı, kürşat, tuba, todor, praecox, VISKHY, egome gokan aydinli. sabri zeki ve daha birçok arkadaşımın kulaklarını çınlattım. Hepinize selamlar sevgiler. Sevgili arkadaşlarım. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

jibuti beğendi.
Eski 17-07-2012, 14:50   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Hazırladığımız eriyiği kaç ay saklayabiliriz? Bozulma riski var mıdır?

AHMTB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 16:07   #487
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın AHMTB, besin kitleri bozulmaz, tabiiki hava ve rutubet almadıkça. En iyisi torbaları ağzı kapaklı bir kavonozda saklamaktır. Hazırlanmış A ve B stok eriyikleride ışık almayan serin bir ortamda uzun süre saklanabilir.

Eski 18-07-2012, 12:25   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2012
Kudret Bey,

Topraksız üretim denemesine yeni başlıyorum. Marul ve domates çimlendirme işi ile başlamak istiyorum. Temel Besin ve Mikro Besin maddeleri ile çimlendirme ortam malzemeleri (perlit torf vb) siparişi vermem mümkün mü? Teşekkürler

HIPOTONIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 18:23   #489
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ramazan rahaveti mi? 20 gündür ses seda yok.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 19:38   #490
Yeni Üye

Bugün Ph ve EC metre edindim, evdeki limon tuzunu kullanarak çeşme suyunu 6.0 ph olarak ayarladım ardından EC sini ölçtüğümde EC nin 0.34 den 0.20 ye düşdüğünü gördüm suyun EC sinin yükselmesi gerekmezmiydi?

Limon tuzunun içindekiler olarak sitrik asit ve zitronensalt yazıyor.

Eski 30-08-2012, 14:33   #491
Yeni Üye

AyhanX's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2012
EC ölçümü

Öğrenmek istediğim şey için yer doğrumu bilmiyorum, değilse kusuruma bakmayın.

Ec ölçer, sıvıdaki elektrik geçirgenliğini, ya da direncini ölçerek bulduğu direnç değerini veriyor ve biz bunu sıvı içindeki tuz ( besin eriyiği ) seviyesi olarak algılayıp değerlendiriyoruz.
Aynı şeyi bomometre gibi (salamuracıların kullandığı) analog ölçü aracı ile sıvının yoğunluğunu gözlemleyerek yapabilirmiyiz. EC si belirlenmiş referans sıvıları hazırlayıp, bu ölçü üzerinde işaretlersek, bunu kullanarak doğru ec ölçümleri yapabilirmiyiz.

AyhanX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 16:20   #492
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
sizin demek istediğinizin tam tersini denedim.salamura'yı ec metreyle bikere ölçmeyi denemiştim.20 ms değerine gelip ekrandaki değer yanıp sönmeye başlamıştı.20 ms cihazın son ölçebileceği değerdi ve tuzlu su bu değerin üstünde olduğu için ölçüm yapamamıştı.
bomometre ile yapacağınız ölçümün bi işe yarayacağını sanmıyorum.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 16:56   #493
Yeni Üye

AyhanX's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2012
Bildiğim kadarı ile; eriyiğe koyduğumuz kimyasal tuzlar, suda erir ve iyonlarına ayrılır. İyonlarda elektriği taşır. Tuz ne kadar çoksa iletkenlik de o oranda artar.
Suyun (saf suyun) özgül ağırlığı 1 dir. İçerisinde kimyasal tuzları erittikce yoğunluk artar diye biliyorum. O halse uygun bir hydrometre ile su içerisine katılan tuz miktarı bulunur. Sadece uygun hydrometre ve uygun bir dönüşüm tablosu gerekir.
Sn nicea, sanırım çok tuzlu bir eriyik denediniz. Aletin ölçüm aralığı yetmemiş olabilir.
Yoğunluk ile ölçme işi tabiiki digital EC metre gibi pratik olmaz ama hem ucuz, hem sonrasında prob değiştir vb. masrafı olmaz..
Tabii bu konuda tecrübesiz birisi olarak yanlış düşünüyor olabilirim. Bu konuda bilgi verenlere peşinen teşekkürler.

AyhanX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 14:31   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2012
iyi gunler benim sorum su olacak

gubre tanklarindan
A tankina
kalsiyum nitrat
potasyum nitrat
demir
B tankina
potasyum nitrat
MKP
potasyum sulfat
magnezyum sulfat
arti olarak mikrolari ekliyoruz

potasyum nitrati hic bir tanka eklemesek ne gibi problem cikabilir diger gubrelerden potasyum nitrat icerigini saglayamazmiyiz

tsekkurler

hasan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 18:10   #495
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

iki tankada potasyum nitrat yazmışsınız ama sadece A tankında olması lazım.
B tankında bulunan potasyum sülfat ve mkp(mono potasyum fosfat) potasyum ihtiyacını karşılıyorsa ,potasyum nitrat kullanmanıza gerek kalmaz.
ki genelde karşılar ama bazı reçetelerde istenen değerlere tam ulaşılamaz.bazı değerler istenenin altında bazılarıda üstünde olabilir.bu farkları ortadan kaldırmak , reçetedeki oranlara olabildiğince yaklaşmak için potasyum nitrat , map vs.... kullanmak gerekebilir.

Eski 22-10-2012, 19:32   #496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2012
topraksız tarımla ilgili yaptıgım arastırmalardan sonra bugun bir yerden baslamaya karar verdim.gecen hafta konuyla alakalı formun yeni baslayanlar kısmında besin eriyiklerini yani kimyasalları nasıl elde edebilirm diye bir soru sormustum ama kimseden yanıt alamadım. bende kimyasal ve tarım mazameleri satan yerleri arastırdım. mazemelerin cogu 25 kg lık paketlerde satılıyordu bir kactanesi kilo ileydi fiyatı. 75 ile 300 tl arası degisiyordu. birtanesi pahalıydı ismi aklımda degil. toplam 500 tl civarı olacaktı. yinede almakta kararlıydım. kimyasal satan firmalardan biriyle gecen konusmamı aktarayım. detayları istek uzerine not aldıgım kagıttan bakıp aktarabilirm. simdi kagıt onumde degil.forumdaki bilesiklerden birtanesi ****** hangi bilesikti hatırlamıyorum fiyatı ve agırlıgı diye sordugumda yerli mi yabancı mı diye yanıt aldım. yerli fiyatı 35 tl belcikada uretilenin 70 tl almanyada uretilenin 100 tl. bende yerli olsun dedim. adam bana yerli pek tavsiye etmiyorum icinde agır metaller var dedi. bende ozaman alman malı olan olsun dedim ve telefonu kapattıktan sonra bu işten vazgectim. cunku diger bilesiklerde de benzer bir durum olabilir. eger yoksa bile benim kafam rahat olmayacak.

kktc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 00:36   #497
Ağaçsever

ahmeteren's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Paylaşımda bulunan bütün arkadaşların ellerine sağlık. Açıkçası konuyu yeni gördüm ve ilk sayfayı çok hızlı üstten okudum. Aklıma takılan, bazı elementleri, özellikle mikro besinleri hazırlarken şelatlamak gerekmiyor mu? Demir gibi elementleri şelatsız bitkiler yararlanamıyor diye biliyorum.

ahmeteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 02:25   #498
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeteren Mesajı Göster
Paylaşımda bulunan bütün arkadaşların ellerine sağlık. Açıkçası konuyu yeni gördüm ve ilk sayfayı çok hızlı üstten okudum. Aklıma takılan, bazı elementleri, özellikle mikro besinleri hazırlarken şelatlamak gerekmiyor mu? Demir gibi elementleri şelatsız bitkiler yararlanamıyor diye biliyorum.
iz elementler her ne kadar daha düşük ph istesede , kullanılan elementler genelde ph 6-7 arasında bitkiler tarafından alınabilirdir.ph'ınızı bu aralıkta tutarsanız problem olmaz.
fakat bildiğim kadarıyla demir biraz daha düşük ph istiyor o yüzden şelatlı olarak kullanmanızda fayda var.

ahmeteren beğendi.
Eski 23-10-2012, 02:42   #499
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kktc Mesajı Göster
topraksız tarımla ilgili yaptıgım arastırmalardan sonra bugun bir yerden baslamaya karar verdim.gecen hafta konuyla alakalı formun yeni baslayanlar kısmında besin eriyiklerini yani kimyasalları nasıl elde edebilirm diye bir soru sormustum ama kimseden yanıt alamadım. bende kimyasal ve tarım mazameleri satan yerleri arastırdım. mazemelerin cogu 25 kg lık paketlerde satılıyordu bir kactanesi kilo ileydi fiyatı. 75 ile 300 tl arası degisiyordu. birtanesi pahalıydı ismi aklımda degil. toplam 500 tl civarı olacaktı. yinede almakta kararlıydım. kimyasal satan firmalardan biriyle gecen konusmamı aktarayım. detayları istek uzerine not aldıgım kagıttan bakıp aktarabilirm. simdi kagıt onumde degil.forumdaki bilesiklerden birtanesi ****** hangi bilesikti hatırlamıyorum fiyatı ve agırlıgı diye sordugumda yerli mi yabancı mı diye yanıt aldım. yerli fiyatı 35 tl belcikada uretilenin 70 tl almanyada uretilenin 100 tl. bende yerli olsun dedim. adam bana yerli pek tavsiye etmiyorum icinde agır metaller var dedi. bende ozaman alman malı olan olsun dedim ve telefonu kapattıktan sonra bu işten vazgectim. cunku diger bilesiklerde de benzer bir durum olabilir. eger yoksa bile benim kafam rahat olmayacak.
35tl 25 kg fiyatıysa magnezyum sülfattan bahsediyorsunuz herhalde.içinde metal olması doğal , zira magnezyum bir metal . 35-70-100 ...
gerisi tamamen pazarlama stratejisi.gübretaş , toros , drt gibi yerli firmalar var .ürünleri oldukça kaliteli.ben hepsini kullanıyorum , problem yaşamadım.

dispaser beğendi.
Eski 23-10-2012, 18:24   #500
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicea Mesajı Göster
35tl 25 kg fiyatıysa magnezyum sülfattan bahsediyorsunuz herhalde.içinde metal olması doğal , zira magnezyum bir metal . 35-70-100 ...
gerisi tamamen pazarlama stratejisi.gübretaş , toros , drt gibi yerli firmalar var .ürünleri oldukça kaliteli.ben hepsini kullanıyorum , problem yaşamadım.
metal ve agır metal farklı şey. aslında ağır metallerde metal sınıfındandır fakat tek farkı vucuttan atılmazlar. örnek vermek gerekirse kurşun bir ağır metaldir. demir cinko magnetzyum agır metal degildir. ağır metaller insan vucundan atılmazlar. vucutta kalırlar. örnegin kurşun kemiklere yerleşir. bir problem yasamazsınız cunku kısa vade de farkına varmazsınız. zararı uzun vadede kanser yapabilir.

burakhena beğendi.
Eski 24-10-2012, 01:18   #501
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

mesajımın o kısmında şakayla karışık satıcının tutumunu yermek istemiştim.böyle bir karşılık gelme olasılığına karşı özellikle ağır metal değil , sadece metal ibaresini kullanmıştım.genede kimya dersi için teşekkürler.
ben genel olarak zirai ilaç ve gübre bayilerine gidip alış veriş yapmak isteyen arkadaşlara bir kaç izlenimimi ve tavsiyemi aktarmak istiyorum.
ne almaya gittiğinizi bilerek gidin , tereddüt etmeyin , ihtiyacınız olanı alın ve çıkın.
sonuçta bu işin ticaretini yapıyorlar.en ufak bir bilgi eksikliğinizi yakalarlarsa dükkandaki en pahalı ürünü size satmaya çalışırlar.ellerinde istediğiniz ürün yok diyelim.direk nerde kullanıcan ? ne yapıcan? gibi sorular gelir , ardından elindeki benzer bir ürünü size satmaya çalışır.hatta sizin istediğiniz üründen daha iyi olduğunu iddia eder falan.heleki bitkilerinze ilaç alacaksanız yandınız.mantar ilacı , örümcek ilacı , sinek ilacı , kurt ilacı , ph düşürücüsü , yayıcı yapıştırıcısı , yaprak gübresiydi derken 10 tane dometes biberinize 100lerce liralık hesap çıkarırlar.
tabi iyi niyetli , işe sadece ticari gözle bakmayan satıcılarda var diyim , polemik çıkmasın.
neyse çok uzattım , umarım anlatabilmişimdir.

Halil Balaban beğendi.
Eski 24-10-2012, 10:57   #502
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
hidrometre ile ölçüm yapabilmek için 0,00008 gr/ml doğruluğunda ölçüm yapan bir hidrometre kullanmak gerekir. Bu yaklaşık olarak 0,1 mS/cm ye karşılık gelir. 1.000 - 1.100 gr/ml aralığında ölçüm yapan hidrometrede taksimat 0,001 gr/ml dir. Ayrıca her 1C sıcaklık değişiminde suyun genleşmesinden dolayı yoğunluk 0,00021 gr/ml düşecektir.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 20:33   #503
Yeni Üye

bitki besinleri almaya karar verdim ve dun aldım. bende bunda agır metal var deyen ziraatcinin pahalı urunu satmak icin kullandıgı satış stratejisi olduguna kanaat getirdim arkadasımın soyledigi gibi. mikro elementleri tek bir şişede karısım halinde buldum. şişe 1 litrelik. mono potasyum fosfatı bulamadım. yerine mono amonyum fosfatı almayı dusunuyorum ama işe yarar mı yeterli olur mu bilmiyorum. fikriniz nedir?

Eski 28-10-2012, 23:02   #504
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

formülünüzü ppm olarak ve gübrelerinizin içeriğini % olarak yazarsanız yardımcı olabilirim.mikro elementleri tek şişede aldım demişsiniz , eğer ziraat dükkanlarında satılanlardan aldıysanız kullanabileceğinizi sanmıyorum.çünkü oranları formüllere uygun olmuyor. herbirini tek tek tartıp karıştırmak gerekiyor.

Eski 29-10-2012, 18:26   #505
Yeni Üye

bu arada mono potasyum fostatı buldum .
Formul
CaNO3 765 gr
KNO3 580 gr
K2SO4 223 gr
KH2PO4 220 gr
MgSO4 456 gr
TE 29 gr
HNO3 50 ml

1000 litre için.
mikro elementler icin aldıgım sıvı şişe yanlıs sanırım. w/w nedir?

içerik w/w
toplam azot 3%
fosfor 30%
bor 0.009%
demir 0.0015%
bakır 0.001%
mangan 0.012%
çinko 0.006%
molibden 0.001%
kobalt 0.004%
şelatlama maddesi EDTA.
şişenin üstünde yazan birsey dikkatimi cekti. yaglalr ve alkali reaksiyonu ürünlerle ve kalsiyum içeren ürünlerle karıştırmayınız diye bir not var.
mono potasyum fosfattan bitki fosforu alacak. iz elementler icin aldıgım şişeyi de kullanacak olursam icinde fosforda oldugunda fosfor fazla gelmiş olacak. bir zararı var mı? CaNO3 ile kullanılmaması gerekiyor mu?

Eski 29-10-2012, 21:31   #506
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

1000 litre direk karışım(a+b yok) heralde.TE olanda iz elementler sanırım.29 gr herhalde hazır bir karışıma göre , ama ne?bu haliyle maalesef yardımcı olamam.

Eski 29-10-2012, 23:20   #507
Yeni Üye

a+b yok. TE iz elementler.
CaNO3 765 gr
KNO3 580 gr
K2SO4 223 gr
KH2PO4 220 gr
MgSO4 456 gr
1000 litre icin iz elementlerin her birinin nekadar olması gerekir.

Eski 30-10-2012, 08:50   #508
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

mangan sülfat 2.461 gr
bakır sülfat 0.275 gr
çinko sülfat 0.302 gr
sodyum molibdat 0.076 gr
borik asit 1.716 gr
demir edta 38.462
reçeteniz howard resh'in domates besinine benzediği için onun iz elementlerini yazdım.

Eski 30-10-2012, 17:47   #509
Yeni Üye

teşekkur ederim. bu 1000 L için mi? bugun yeni bir paket daha iz elementlerden aldım. içeriğini yazacam daha sonra. ustunde yapraktan uygulama yazıyor. umarım topraktan da olur.

Eski 30-10-2012, 23:36   #510
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kktc Mesajı Göster
teşekkur ederim. bu 1000 L için mi? bugun yeni bir paket daha iz elementlerden aldım. içeriğini yazacam daha sonra. ustunde yapraktan uygulama yazıyor. umarım topraktan da olur.
1000 litre için.sayın kktc aldığınız mikro elementlerle verdiğim rakamları yakalayamazsınız.tek tek alıp kendiniz yapmalısınız.iz elementleri gübre bayilerinden değil , labaratuvar kimyasalları satan firmalardan temin edebilirsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024