agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2012, 18:35   #451
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sertlik tablosu
1pmm=1 pmm ,ingiliz mg/l....0,1 fıransız.....0,056 alman
1 fıransız(f)10 ingiliz......1 fıransız..........0,560
1Alman(A)17,90 ingiliz....1,79 fıransız(f) ....1 Alman

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 19:22   #452
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sevgili arkadaşlar reçine sistemini şirketimiz yıllardan beri kullanıyor
kuyulardan gelen sertsular akü suyu tabiri caisse yağmur suyu ayarına iniyor
bizler bu yumuşattığımız suyu makinaların içersinde sıcaksu donanım sistemleri,buhar kazanı suları vs işlerde kışırlanmayı önlemek için kullanılmakta
meselenin sodyum kısmı konusu bizi aşan en azından beni aşan konu
ec deyerleri kalsyum ve mağnezyumun alınmasından dolayı hatrı sayılır bir düşme yaşar
fakat topraksız tarımda sadece yumuşak su ,,sıfır su kullanmayız diyer kuyu suyu ile 500 mkrosimense getirip öyle besin takviyesi yapmamız gerektiğini bir yerde okumuştum yiede sayın kudret tezel beye sorumu yöneltiyorum umarım bizi krmaz
ozmoz sistemi son çıkan teknoloji ,yaptığım araştırmada suyun içersindeki tüm maddeleri almakta
sayın tartes in dediği gibi normal reçine sisteminde kalsyum ve mağnezyumu alıp
yerine sodyum iyonu vermekte
sodyum iyonun herhengi bir sıkıntı yaratacak birşey olmadığnıda bu arada bildireyim
nihayetinde karar sizin osmoz mu reçinemi

Eski 14-04-2012, 20:12   #453
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
sevgili alone35 ,iz elemen gübresi hazırlamak için kullanılan kimyasal malzemeler sanayinin bir çok dalında başka başka amaçlarla kullanıldığından birer kg lık ambalajlar halinde bulunması daha kolaydır.
sn kutret tezel ben çifciyim hesaplamalara bakarak şunları çözdüm yanlış anlamadıysam

potasyum nitrat 20 kgram %13azot % 46 potasyum
mono amonyum fosfat 15 kgram %12azot %61 fosfor
üre 5 kgram %46 azot
su 40 kgram

azotun%2.6 sını potasyum nitrattan %1.8 mono amonyum faosfattan %2.3 üreden çıkıyor toblam azot %6.4 çıkıyor

potasyum nitrat 20 kilo olursa 20 kilo içerisinde %9.2 potasyum

monoamonyum fosfat 15 kilo 15 kilo içinden %9.1 fosfor

azot%6.4 fosfor %%9.1 potasyum %9.2
hesaplamalar doğrumudur acaba ben bir çifci olarak bu şekil çıkarıyorum

bu sıvı yapım

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 18:56   #454
Yeni Üye

İzz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2012
konuları detaylıca okuduktan sonra burada yazdığım bilgilerin çok cahilane olduğunu, ve bir bitki besini hazırlamanın şimdilik beni aştığını fark ettim. forumda bilgi dağıtan herkeze çok teşekkür eder, enerjisini böylesine detay gerektiren ince bir işe ayıran herkezede başarılar dilerim. Saygılarımla...

Düzenleyen İzz : 23-04-2012 saat 18:24
İzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 21:33   #455
/

Giriş Tarihi: 26-03-2012
NİYE olmasın ben hazırlama deneme sürecindeyim...... HAZIR sunulu karışımlar Kudret BEY TARAFINDAN sunulmak da bizlere fakather birimizin tek tek hazırlıyabilmesi ülkemiz topraksız tarımına ivme kazandıraçaktır. Degilse 3-5 simsardan kurtulamıyacak bu deneyimler......... KUDRET bey sizlere gerekli destegi verecektir . Özel mesajla ulaşabilirsiniz, fakat sorunuza yanıtım uzun vadede her birimizin bu karışımları hazırlayabilmesi deneyebilmesi.........

temelfusion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 21:41   #456
/

topraksız tarım ülkemize Kudret Hocayla gelmiştir önce gizleyen saklayanların utanması gerekir. Şimdilerdede BİR TAKIM TACİR-TÜCCARtayfasınca gizlenip saklanma sürecindedir . Agaçlar net BİZLERE BU sorunu dillendirebilme fısatı, bilgilenme olanagı sundu. Dilerim 3-5 simsardan 1-2 tüccardanda korur ve topraksız tarım başlıgını AÇABİLİR.......

Eski 21-04-2012, 23:25   #457
Yeni Üye

İzz's Avatar

Kudret beye mesaj yolladım. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Eski 22-04-2012, 02:13   #458
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Su sıcaklığı ve çözünürlükle ilgili bir bilgi buldum, belki işinize yarayabilir.

Solubility of a fertilizer - The solubility of a fertilizer is defined as the maximal amount of the fertilizer, that can be completely dissolved in a given amount of distilled water at a given temperature.Here is an example of solubility data of various fertilizers (expressed in g/liter)

Çeviri : Gübrenin Çözülebilirliği :Gübrenin çözülebilirliği, verilen sıcaklıktaki saf suda, verilen değerlerde çözülebilecek maksimum gübre miktarı olarak tanımlanır.Burada çeşitli gübrelerin veri örnekleri bulunmaktadır. ( gram/litre olarak belirtilmiştir)

Benim tablodan anladığım, 5 derece 1 litre suda çözebileceğiniz maksimum potasyum nitrat değerinin 133 gr, amonyum nitrat değerinin 1183 gram olduğu. Mesela forumda bazı arkadaşlar çökme sorunu yaşıyorlar. Kudret hocamızın verdiği domates reçetesinde 5. şişe olarak 1 litre suya 100 gram K2SO4 (potasyum Sülfat) eritilmiş bir stoğa daha ihtiyaç olduğu söyleniyor. Kudret hocamız yanlış hatırlamıyorsam bu durumun suyun ph değerinden kaynaklanabileceğini belirtmiş ancak altta verdiğim tabloya göre 1 litre 5 ve 10 derece suda çözebileceğiniz maksimum potasyum sülfat miktarı sırası ile 80 ve 90 gr. Dolayısıyla bu sıcaklıklardaki suya 100 gr potasyum sülfat koyduğunuz zaman bir çökme olmaz mı? Eğer böyle bir çökme sorunu ortaya çıkarsa, sorunu yaşayan arkadaşlar belki de suyun sıcaklığını doğru ayarlayamıyor olabilirler.

Bu arada kimyacı değilim arkadaşlar. Yazdıklarımda amaç hem okuduğum bazı bilgileri sizinle paylaşmak hem de işin doğrusunu öğrenmeye çalışmak. Selamlar.

Eklenen Resimler

MaynaVira beğendi.
vulcano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 13:11   #459
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
arkadaşlar bende topraksız tarıma yeni yeni ilgi duyanlardanım. Böyle bir siteyi bulunca çok sevindim ama sizler gibi paylaşımcı insanları görünce sevincim iki kat arttı. Bende yavaş yavaş kolları sıvıyorum.herkese kolay gelsin.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 17:09   #460
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sayın vulcano çökme azotlu gübrelerle sülfatlı gübrelerin karışımından kaynaklanıyor diye biliyorum aslında kudret hocamın verdiği A ve B tankının içeriğine bakarsanız daha iyi anlaşılır,****** su miktarı ve eriyebilirlik oranıda önemli.

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 09:31   #461
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2008
Kudred bey Merhaba,

size mesaj attım ama mesajlarıma cevap alamadım, kitleri ne zaman göndereceksiniz?

Saygılarımla,

Kargo adresimi mesajla bildirdim.

fozen7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 12:49   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Öncelikle herkese merhaba.

Kudret bey bende size gübre kiti isteğime dair bir mesaj atmıştım, herşey hazır, bu işe başlamak için sizden gelecek kargoyu bekliyorum.
Cevap verirseniz sevinirim. Teşşekürler.

Ozgurk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 11:14   #463
Yeni Üye

konar81's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzz Mesajı Göster
konuları detaylıca okuduktan sonra burada yazdığım bilgilerin çok cahilane olduğunu, ve bir bitki besini hazırlamanın şimdilik beni aştığını fark ettim. forumda bilgi dağıtan herkeze çok teşekkür eder, enerjisini böylesine detay gerektiren ince bir işe ayıran herkezede başarılar dilerim. Saygılarımla...
Değerli arkadaşım; görünen o ki çok çabuk pes etmişsin. Besin eriyiği hazırlamak gerçekten zor bir iş ama yapılmayacak bir iş de değil yani...

vulcano beğendi.
konar81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 19:58   #464
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi temelfusion Mesajı Göster
topraksız tarım ülkemize Kudret Hocayla gelmiştir önce gizleyen saklayanların utanması gerekir. Şimdilerdede BİR TAKIM TACİR-TÜCCARtayfasınca gizlenip saklanma sürecindedir . Agaçlar net BİZLERE BU sorunu dillendirebilme fısatı, bilgilenme olanagı sundu. Dilerim 3-5 simsardan 1-2 tüccardanda korur ve topraksız tarım başlıgını AÇABİLİR.......
zor kolay TOPRAKSIZ TARIM BAŞLIGI BEKLEMEDE HER NEDENSE 2 YILDIR.............

Eski 30-04-2012, 20:09   #465
/

İYİKİ VARSINIZ . teşekkür ederim ...

Eski 01-05-2012, 14:39   #466
Yeni Üye

konar81's Avatar

Arkadaşlar; bende yakın zamandan beri siteyi takip edip ama yazamayanlardanım. Site o kadar bilgi yüklü ki okumaktan yazmaya zamanım olmadı. Ama gördüğüm kadarıyla forumdaki herkes iş başında olduğu için yazan yok. Ben deneme amaçlı biraz çalışma yapıyorum. Mart ayının başlangıcında birkaç çeşit tohum edinmiştim. Tohumları ektim ve yaklaşık iki aydır fide olmalarını bekledim. Ama sonuç alamadım. Pes etmedim tabi ki, biryerlerden domates fidesi buldum ve ilk denemem için 9 Nisan tarihinde start verdim. Gelişmeler güzel. Geç kalmadan patlıcan ve biber içinde hazırlık yaptım ama tüm aramalarıma rağmen bu iki bitki için formül bulamadım. Bu konuda forumdaki arkadaşlardan destek bekliyorum. Herkese bol bol hasatlar diliyorum....

Eski 01-05-2012, 15:59   #467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın konar81,

Aynı besini biber ve patlıcan için de kullanabilirsiniz. Sonuçta amatör bir çalışma değil mi?..

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 13:10   #468
Yeni Üye

konar81's Avatar

Çok teşekkür ederim sayın Farukmagat

Eski 02-05-2012, 21:39   #469
/

İstanbul da olanlara bulunamayan MKP25 kg ambalajlarda ürün tarım pendikde bukundu dr.tarsa ürünlerinin tamamının oldugu söylendi.........

Eski 03-05-2012, 20:23   #470
/

Tarım PERLİTİ İstanbul için PERSAN PERLİTDE 6TL =100 LT FİYATIYLA

Eski 06-05-2012, 01:13   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
pH-EC DOZLAMA SİSTEMİ
http://www.e-tartes.com/SULAMA_VE_GU...A-SISTEMI.html

Düzenleyen Tartes : 06-05-2012 saat 11:17 Neden: link
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 11:53   #472
Yeni Üye

İzz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi konar81 Mesajı Göster
Değerli arkadaşım; görünen o ki çok çabuk pes etmişsin. Besin eriyiği hazırlamak gerçekten zor bir iş ama yapılmayacak bir iş de değil yani...
sayın arkadaşım; orda topraksız tarımda kullanılması yeterli olmayan bir element reçetesi yazmıştım, üstelik onu şimdilik servi fidelerimi yetiştirdiğim toprak dolu saksılarda kullanmayı planlıyordum. Sayın Kudret Tezel'in uyarısıyla; topraksız tarım besin eriyiklerinin toprak analizi yapmadan toprak üzerinde kullanmanın sakıncalı olabileceğini ayrıca yazdığım formulün topraksız tarımda kullanılmak için yeterli olmadığını öğrendim. şimdilik forumu okuyup anlamaya çalışıyorum, eylül ayı gibi topraksız tarım denemeleri yapmayı planlıyorum. forumdaki bilgilerin dağınık durması ve bazen zor algılanır bir dilde yazılmış olması tek sıkıntımdır. bilgiler "topraksız tarım" ile ilgi olan konuları bir kitap düzeni gibi konunun en başından son geldiği yere kadar düzenli bir şekilde sürmesi ve yeni başlıyanlarıda düşünerek bir çocuğun bile alğılayabilece bir dilde düzenlenmesi, konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan ricamdır. ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim saygılarımla...

Eski 07-06-2012, 18:25   #473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
sayın hocam ben balkonda susuz tarım yapmak istiyorum fakat suya koyacağım mineralleri nerden alabileceğimi bilmiyorum. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.teşekkür ederim.

cography Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 17:53   #474
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın kudret bey sizden bir ricam var
,daha doğrusu ülkemiz için gelecek yıllar için,topraksız tarıma gönül verenler için
yaklaşık bir yıldan fazladır topraksız tarım sitelerini ve özelikle sizin paylaşımlarınızı okudum,uyguladım ve haala anlayamadığım kranlık kalan veya benim anlayamadğım yerler var
sizin bilgi paylaşımınız,ulaştığınız nokta hatrı sayılır bir seviye
yazılanların,uygulananlar,,,,
ama neyazıkki çok dağanık
sizden ricam bu bigi birkimlerinizi bir kitaba dönüştürseniz, bu bilgiler ölümsizleşerek gelecek nesillere bir çıkış,,,
belkide her şey bu damlayla başlar günün birinde topraksız tarımda hollandaya ,israile abd ye kafa tutar hala gelen nesil yetişir
topraksız tarım kitapları yok denecek kadar az veya yabancı dilde veya bizim anlayabilceğmizin ötesinde
kitap maliyeti için ben taşın altına elime sokmaya hazırım belkide benim gibi arkadaşlarımda aynı şeyi düşünür birlikte hep berağber güzel işler yaparız
şimdiden 50 kitap siprişi benden
varmısınınız) sayın kudret bey)

schehkriar beğendi.
Eski 12-06-2012, 08:07   #475
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
2 kitap siparişide benden

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 21:33   #476
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın üstad kitap yazmak çok zor deyil
naçizane af buyurun ama bu bilgileri kitaba dökmezseniz bileseniz bir taraf hep eksik kalacak
prof Ayşe gül hanımın kitabı kadar yazamazsanız!!!) ben bişeyler yazıcam ama herkes topraksız tarımı bırakacak diye korkuyorum)))))

Eski 17-06-2012, 19:45   #477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Yıllar içinde -İstanbul'da- yüzlerce kitap mizampajı yapmış biri olarak, hazırlanacak olan kitap konusunda yardımcı olabilirim.

(Birkaç hediye kitap karşılığında )

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 21:39   #478
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi farukmagat Mesajı Göster
Yıllar içinde -İstanbul'da- yüzlerce kitap mizampajı yapmış biri olarak, hazırlanacak olan kitap konusunda yardımcı olabilirim.

(Birkaç hediye kitap karşılığında )
nasıl olsa 50 adt kitap satın alıcam birkaç kitap size benden hediye olsun
yeterki üstada kitap yazdıralım

Eski 21-06-2012, 15:31   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2012
sayın kudret tezel bey
3 lü besin eriyik torbalarında (gr önemli değil neler) var açıklayabilirmisiniz?

cesur393 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 19:02   #480
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın cesur393, bütün besin kitlerinde bitkinin topraktan aldığı 16 elemen ti içeren kimyasal gübreler var. Besin eriyiklerinin hazırlanması başlığını incelerseniz göreceksiniz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024