agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2020, 10:01   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Saksıda çilek

Merhabalar saksıda cocopeat ve perlit karışımında çilek yetiştirmek istiyorum. cocopeat içerisinde çilek için gerekli besinler olmadığından dolayı gübre vermek gerekiyor. fakat gübreyi besin eriyiği şeklinde mi vermem gerek yoksa normal gübrelerden mi kullanmam gerekiyor.

besin eriyiği olarak verilecek ise sulamayı elle yapacağımdan dolayı her gün mü sulamam gerek?

besin eriyiği için ec ve ph metre mutlaka gerekli mi?

cevaplarsanız sevinirim.

adiga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 18:29   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Merhaba,neden cocopeat ve perlit?torf kullanman bence daha kolay olur,hava sıcaklığına göre besin eriği ni düzenli aralıklarla vermen gerekir,hobi için yapıyosan ph ve ec metreye gerek yok,ama otomatik sulama yap çünkü bi süre sonra aksamalar oluyo,kolay gelsin

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2020, 21:23   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jacky_038 Mesajı Göster
Merhaba,neden cocopeat ve perlit?torf kullanman bence daha kolay olur,hava sıcaklığına göre besin eriği ni düzenli aralıklarla vermen gerekir,hobi için yapıyosan ph ve ec metreye gerek yok,ama otomatik sulama yap çünkü bi süre sonra aksamalar oluyo,kolay gelsin
hocam neden torf önerdiniz cocopeat ile olmaz mı?

Eski 25-02-2020, 05:16   #4
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adiga Mesajı Göster
hocam neden torf önerdiniz cocopeat ile olmaz mı?
******* cocopit
güzelce kokopiti yıka daha sonra besinli su ile hergün sula
sıcak havalarda sabah ve akşam doğru sula ,haftada birde saf suyla ykama yap tuz birikimi olmasın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2020, 07:27   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
çünkü cocopeat in besin değeri belli bi süre sonra dışarıdan besin vermediğinde bitki istediğini alamayıp ölüyor,fakat torf ile yaptıgında hatta içine bahçe toprağı koyarsan en azından bazen bakmasan bile içerisindeki besin bitkiyi kurtarıyo,****** bu söylediğim hobi için,çünkü saksıda toprak hastalık ve zararlı için sıkıntı,ben torf toprak perlit karışımı kullanıp kudret hocadan aldığım besin i biraz daha seyreltip veriyorum,güzelde sonuçlar aldım.su motoru bozulabiliyo,zamanlayıcı bozulabiliyo,biyere gitmek zorunda kalıyosunuz ve bakamıyosunuz bu gibi durumlarda olumsuz etkileri olabiliyo

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2020, 21:20   #6
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Hindistan cevizi torfu ve perlit en verimlisi oluyor. Gübre olarak organomineral gübreler olabilir. İlk dikimde 1 litre suya 1 gr gübre, ilerleyen zamanlarda 1 litre suya 2 gr gübre ekleyip sulama yapmak yeterli oluyor. Suyu harcın nemine göre vermek lazım, hem gübre akıp gitmez hemde bitki tamamen faydalanmış olur.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2020, 19:04   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Hindistan cevizi torfu ve perlit en verimlisi oluyor. Gübre olarak organomineral gübreler olabilir. İlk dikimde 1 litre suya 1 gr gübre, ilerleyen zamanlarda 1 litre suya 2 gr gübre ekleyip sulama yapmak yeterli oluyor. Suyu harcın nemine göre vermek lazım, hem gübre akıp gitmez hemde bitki tamamen faydalanmış olur.

https://www.youtube.com/watch?v=jT9prQz0Xx4
hocam bu hangi gübre oluyor hiç anlamıyorum hangi marka alacağım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024