agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Reklam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2019, 20:38   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2019
Ankara ikliminde topraksız tarım projesi

Merhaba,

Ankara Gölbaşı'nda topraksız tarım yapabileceğim bir sera kurulumu planlaması yapıyorum. Henüz yolun çok başındayım ve bazı temel sorularım var. Serada yaz sıcaklarında çilek, kış soğuklarında kıvırcık yetiştirme planım var. Ancak Ankara ikliminde yazlar çok sıcak ve kışlar çok soğuk olabiliyor. Dolayısıyla ısıtma ve soğutma maliyetleri aklımı karıştırıyor. Teorik olarak topraksız tarım örtülü yetiştiricilikte her türlü iklimde yapılabilir deniyor ancak fiyat/performans oranı örneğin Antalya'daki seralardan ne kadar farklı olur, örneğin kışın marul donmasa bile yetişmesi çok mu uzun sürer gibi temel sorularım var.

Asıl sorum ise şu; Acaba Ankara veya çevre illerde topraksız tarım ile uğraşan ve bu sayfayı takip eden bir forum üyesi var mıdır? Henüz Ankara'dan topraksız tarım yapılan bir seraya ulaşamadım. Bildiğiniz tanıdığınız projeleri paylaşırsanız çok faydası dokunacaktır.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

ounaldi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 14:19   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
merhaba ;mamak ikeanın karşısında toraksız sera mevcut cumartesi günleri gezebilrsiniz.

MAHUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2019, 16:30   #3
Yeni Üye

Merhaba,

Cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz serayı gezdim. Mevcut alan biogaz üretimi yaptığı için seranın ısıtmasını elektrik üretiminden arta kalan ısıyla yapıyorlar, dolayısıyla ısıtma bedavaya geliyor. Bu sebeple o seraya bakarak ticari bir gelir-gider hesabı yapmak mümkün olmadı maalesef. Bahsettiğiniz serada domates, salatalık ve çilek yetiştiğini gördüm ancak ticari bir amaçları olmadığı için ürünler pek iyi durumda değildi. Bu sebeple Ankara'da bu işi ticari olarak gerçekleştiren bir çiftçiye ulaşmak asıl isteğim.

Eski 17-08-2019, 13:38   #4
Yeni Üye

Merhaba,

Benzer iklimde girişimde bulunan veya konu hakkında fikri olan yok mudur acaba?

Eski 18-08-2019, 13:22   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Sayın ounaldi
Sizin seranizin şartları hickimsenin serasina uymayacak siz kendi seranizin göre üretim stratejisi gelistireceksiniz. Genel olarak bakarsiniz sadece. Uygun şartları her iklimde zamanla olusturacaksiniz biraz zorluk cekersiniz ama zamanla oturur her şey. Ankara iklimi de kışları biraz sert olur sizde ona göre tedbir alırsınız yazları sıcak ve kurak olacak ona göre tedbirli olun her şey yetişir

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2019, 16:10   #6
Yeni Üye

Sayın arslanereli,

Cevabınız için teşekkür ederim. İşin henüz planlama aşamasında olduğum için, şu aşamada topraksız tarım serasının Ankara ikliminde mantıklı bir yatırım olup olmadığını anlamaya çalışıyorum aslında. Kışın sert iklim ve jeotermal gibi kaynakların olmaması bu iş planını karsız bir hale mi getirir acaba? Benzer bir iklimde işleyen bir tesis bulup özellikle ısınma masrafları hakkında bilgi almak istiyorum. Sera firmaları ne yazık ki, "hallederiz" den öte bilgi vermiyorlar, bu sebeple çok güven de vermiyorlar.

Eski 19-08-2019, 19:55   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Kisin isitmayi düşünme . Jeotermal da olsa marul için ısıtma işine hiç girme sen yazın soğutma işine odaklan

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ankara, sera, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019