agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2019, 20:08   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
merhaba.

Durumlarınız nasıl oldu?
Durumlar aynı. Domateslerin iriliğinden memnun değilim. Normal hesapladığım gübreyi verdiğimde EC değeri 4,30 a çıkıyor. Düşük EC li su ile sulama ile ilgili 38 numaralı mesajıma kimse cevap vermedi. Bende bugünden itibaren 38 numaralı mesajımda yazdığımı denemeye karar verdim. (bugün denemeye başladım.)

mkarin19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 20:09   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2019
teşekkür ederim

alpay65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 16:48   #63
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkarin19 Mesajı Göster
Durumlar aynı. Domateslerin iriliğinden memnun değilim. Normal hesapladığım gübreyi verdiğimde EC değeri 4,30 a çıkıyor. Düşük EC li su ile sulama ile ilgili 38 numaralı mesajıma kimse cevap vermedi. Bende bugünden itibaren 38 numaralı mesajımda yazdığımı denemeye karar verdim. (bugün denemeye başladım.)
Merhaba. Forum maalesef eskisi gibi hareketli değil.

Dusuncem şöyle; bitki icinde bulunduğu gelisim evresi ve kosullara gore optimum besleme talep edecek ve biz de ona talep ettigi besin konsantrasyonundan fazlasini yani yuksek ec degerli besleme yaptigimizda zaten ihtiyaci olani bunyesine alacak fazla gubre de kok ortaminda kalacak ve zamanlar drenaj ec deger yukselecek. Bitki icin optimum besleme ec degerine yakin oldukca drenaj ec degisimleri daha yavas olacaktir.

Beseleme ve drenaj degerleriniz nasil?

mkarin19 beğendi.
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2019, 11:24   #64
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba. Forum maalesef eskisi gibi hareketli değil.

Dusuncem şöyle; bitki icinde bulunduğu gelisim evresi ve kosullara gore optimum besleme talep edecek ve biz de ona talep ettigi besin konsantrasyonundan fazlasini yani yuksek ec degerli besleme yaptigimizda zaten ihtiyaci olani bunyesine alacak fazla gubre de kok ortaminda kalacak ve zamanlar drenaj ec deger yukselecek. Bitki icin optimum besleme ec degerine yakin oldukca drenaj ec degisimleri daha yavas olacaktir.

Beseleme ve drenaj degerleriniz nasil?
Beslemeyi 50 numaralı mesajdaki formül ile yapıyordum. Bu formül ile EC Değeri çok yüksek olduğundan son günlerde formülü 1/2 oranında uyguluyorum. Drenaj suyunu toplamıyorum ve ölçmedim.

Eski 16-06-2019, 15:33   #65
Ağaçsever

Biraz önce kopardım. İlk kızaran domatesimiz. Ne yazık ki küçük. Sadece 91 gram

Eklenen Resimler

nk_tarim beğendi.
Eski 16-06-2019, 16:37   #66
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Beslemeyi 50 numaralı mesajdaki formül ile yapıyordum. Bu formül ile EC Değeri çok yüksek olduğundan son günlerde formülü 1/2 oranında uyguluyorum. Drenaj suyunu toplamıyorum ve ölçmedim.
Anladım.

Domates için 2 EC düşük gelebilir belki bilmiyorum.

Drenaj değerlerini kontrol etmenizi öneririm. Kök ortamında neler olup bittiğini gösteren yegane değerler drenaj ölçümleri.

Eski 16-06-2019, 19:59   #67
Ağaçsever

Alıntı:
Anladım.

Domates için 2 EC düşük gelebilir belki bilmiyorum.

Drenaj değerlerini kontrol etmenizi öneririm. Kök ortamında neler olup bittiğini gösteren yegane değerler drenaj ölçümleri.
Sayın NK_TARIM 2 EC değeri diye bir değerden bahsetmedim zaten. Daha önceki mesajlarımı ve konu başlığını okursanız suyun ec değeri zaten 2,5. Yani gübre katılmamış su 2.5. Gübre katınca 4,3 oluyordu. Şimdi gübreyi az koyuyorum . Ec 3.25

nk_tarim beğendi.
Eski 16-06-2019, 20:45   #68
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Sayın NK_TARIM 2 EC değeri diye bir değerden bahsetmedim zaten. Daha önceki mesajlarımı ve konu başlığını okursanız suyun ec değeri zaten 2,5. Yani gübre katılmamış su 2.5. Gübre katınca 4,3 oluyordu. Şimdi gübreyi az koyuyorum . Ec 3.25
Anladim. Iyi calismalar. Basarilar.

mkarin19 beğendi.
Eski 18-06-2019, 08:46   #69
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
mkarin19 arkadaşımı öncelikle verdiği mücadeleden dolayı tebrik ederim
Bu çalışmayı baştan beri takip ettim arkadaşımız çok bilgiye sahip olduğu için müdhale etmek istedim
Bu rda yapılan eksiklik suyun yüksek ec si bitkiye sürekli farklı besin formülasyonu dometes çeşiti denemiş çalışılmış örneklere bakmadan dış kaynaklı formüllere fazla güvenmek ve Amatör açgözlü olur misalinde sık dikim
elinize sağlık yeni çalışmalarınız bekliyoruz

volkan0048 ve mkarin19 beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2019, 20:36   #70
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
mkarin19 arkadaşımı öncelikle verdiği mücadeleden dolayı tebrik ederim
Bu çalışmayı baştan beri takip ettim arkadaşımız çok bilgiye sahip olduğu için müdhale etmek istedim
Bu rda yapılan eksiklik suyun yüksek ec si bitkiye sürekli farklı besin formülasyonu dometes çeşiti denemiş çalışılmış örneklere bakmadan dış kaynaklı formüllere fazla güvenmek ve Amatör açgözlü olur misalinde sık dikim
elinize sağlık yeni çalışmalarınız bekliyoruz
Başlangıçta;Florida formülünü düşük Ec li hafif bir formül olduğu için bilinçli olarak uyguladım. Denenmiş formüller uygulandığında suyun ec değeri 5 e yaklaşıyor. Amatör Açgözlü olur konusunda haklısınız.
Arazimiz 6000 m2. Yıllardır amatör olarak her türlü yaz sebzemizi yetiştiriyoruz. 60 ağaç pek çok çeşit meyvemiz var. Ticari olarak meyve v.s hiç satmadık. Kendimiz tüketiyoruz. Sebze fazla olursa kardeşim bunları bazen satarak değerlendiriyor. Bazı Yıllar bahçedeki sebzelerde hoşuma gitmeyen problemlerde
Ziraat mühendisi tanıdıklar, ziraatçi ler v.s. Danıştığımda ya da konu ile ilgili kaynakları okuduğumda Su ec konusunda hiçbir uyarı yapılmadı ve problemin sudan kaynaklanan ileceğini kimse söylemedi. Bu sene topraksız tarımla ilgilenmem pek çok şey öğrenmeme vesile oldu.
Gelelim esas meseleye teknik eleman, mühendis arkadaşlar, özellikle de Kudret TEZEL Hocam bilirler. Sistem nedir tanımını biliriz. Bİrde geri beslemeli sistem vardır. Basitçe geri beslemeli sistemde çıktı kontrol edilir çıkışa göre sistem girişinde düzeltmeler yapılarak çıkış istenilen seviyede tutulur ya da istenilen seviyeye getirilir.
50 m2 sera deneme alanı açık alandaki yetiştiricilikten 1 ay önce başladı. Pek çok deneme yaparak suyumuza uygun gübreleme konusunda bilgiler elde ettim. Her şeyi not aldım. Bu denememde zaten bir beklentim yoktu. Seradaki bitkiler kobay olarak kullanıldı sayılır.
Tecrübeleri açık alanda uyguluyorum. Gayet güzel gelişimler elde ediyoruz.
Serada sıklık ve havasızlıktan hastalık başlangıcı var. Bu zamana kadar böcek ilacı ya da fungusit kullanmadım.
Seradaki domateslerde üst salkım lar daha iri.
2. Resim açık saha domatesler 35 günlük. Sıra arası 150 cm ve kapanmak üzere. Normal hatta geniş dikim aralığı ama süper gelişiyorlar.

Topraksız ya da topraklı tarım konusunda biraz tecrübem oldu ama bu konuları biliyorum iddiasında değilim. Bilgi sürekli gelişir ve bazen değişir. Biliyorum sandığımız şeyler bazen yanlış çıkabilir. Yanlış dediğimiz şeyler doğru çıkabilir. Bu nedenle bu konuda denemek gereklidir. Deneme de bir yıl iyi sonuç elde ettiğimizde ; aynı yöntemle her zaman aynı sonucu elde etmenin garantisi yoktur. Çünki bitkiler canlıdır ve gelişimde pek çok değişken vardır.

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.

Düzenleyen mkarin19 : 18-06-2019 saat 22:48
Eski 18-06-2019, 21:41   #71
Ağaçsever

Ortadaki pembe domates Gülpembe f1. Balkonda durgun su Denemesi. Diğer küçük domatesler ise cocopeat ortamında serada yetiştirildi.
Pembe domateste çeşme suyu kullanıldı ve haftada bir defa gübre verilerek Ec=2,2 değerine ayarlandı.
Not: Burada Çeşme suyu EC değeri 0.80

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
Eski 18-06-2019, 22:36   #72
Ağaçsever

Birde şunu söylemek istiyorum. Aşağıdaki resimde toprağın rengini görüyorsunuz. Bahçenin Çizdiğim Aşağı kısmı farklı renk toprağa sahip görünüyor. Aslında aynı topraktı. Bunun nedeni geçen yıl çizili kısımda herhangi bir bitki olmadığı için damla sulama borusu o kısma çekilmemişti. Geçen yıl sezon boyunca dönüme yaklaşık 10 kg. damla sulama ile leonardit menşeli sıvı hümik asit verdim. Hümik asit toprağı bu şekilde değiştirdi. Bu sene şu an dönüme sadece 3 kg hümik asitli gübre verdim.

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
Eski 22-06-2019, 08:26   #73
Ağaçsever

Perşembe günü topladığım domatesler. Toprakta yetiştirdiğimiz domatesler gibi çok lezzetli. Benim topraksız tarımda lezzet konusunda şüphelerim vardı. Lezzet gayet güzel. Bu sene yediğim en lezzetli domatesler. Artık manavdan domates almıyorum. Bir kaç güne kadar kasa kasa toplama durumu olacak inşallah.

2. Resimde görülen sarı noktalara Goldspot deniliyor. Kalsiyum fazlalığından olduğu söyleniyor. Geçmiş yıllarda tarladaki yetiştiricilikte de aynı problem oldu. Bazı kaynaklarda çiğ-nem den olduğu söyleniyor. Sudaki kalsiyum+gübredeki kalsiyum fazla geldi.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2019, 18:40   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
topraksız sezon son durumu nedir acaba ,karşılaştırma yapabilirmisiniz

MAHUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2019, 23:14   #75
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MAHUR Mesajı Göster
topraksız sezon son durumu nedir acaba ,karşılaştırma yapabilirmisiniz
Sayın Mahur Bey; Bu sene ilk topraksız tarım deneyimim oldu. Sezon devam etmesine rağmen yıllar önce kendi sebze fidemizi yetiştirmek amacıyla yaptığım seranın yüksekliğinin az olması ve sık dikimden dolayı istenilen verimi alamayacağım görülüyor. Hedeflediğim (ya da umduğum diyelim ) verimin % 50 sini bile alamayacağımız görülüyor. 15-20 gün önce domatesler sera tavanına ulaştı. Henüz sezonun başındayız ama hızlı gelişimden dolayı balta girmemiş orman gibi oldu ve bitkiler hava alamıyor. Seranın içini dolaşıp domates toplamakta güçlük çekiyorum. Bitkilerin yaprakları hastalandı.
Verim açısından durum böyle iken ; domateslerin meyve kalitesi bakımından süper kalitede domatesler hasat ediyoruz. Domatesler artık irilik yönünden düzeldi ama fidelerin ömrü de seranın uygunsuz şartlarından dolayı kısa olacak.

Eski 05-07-2019, 18:51   #76
Ağaçsever

Bugün itibariyle domatesler. 10 gündür az miktarda gübre vererek ec değerini düşük tutmaya çalışıyorum. Bazı günler hiç gübre vermiyorum. Gübreyi azalttığımda domateslerin lezzeti daha da arttı. Bizim suda pek çok element var galiba. Neredeyse sadece azotla olacak bu iş. )

Eklenen Resimler

volkan0048 ve mertan beğendi.
Eski 06-07-2019, 09:28   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Maşallah, seneye sık olmayacak şekilde bir deneme daha lütfen, baştan sona ders alma mantıklı güzel bir deneme ve paylaşımdı emeklerine sağlık.....

mkarin19 beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2019, 12:02   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Kolaygele daha çok uzayacak ,verim artabilir mi?domates ağaçgibi dirençli ve dayanıklı gözüküyor,dikine değilde yatayına uzatacakmısınız ..

MAHUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 07:53   #79
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MAHUR Mesajı Göster
Kolaygele daha çok uzayacak ,verim artabilir mi?domates ağaçgibi dirençli ve dayanıklı gözüküyor,dikine değilde yatayına uzatacakmısınız ..
Şu Sıralar Bahçenin diğer kısımlarıyla ilgileniyoruz bu nedenle seraya vakit ayıramıyorum. Bu sene yatayına uzatmayı düşünmüyorum. Zaten 150 cm . üzerinde domates yok. Alttaki domatesleri topladıkdan sonra cocopeat üzeri 20 cm den tepesini kesmeyi düşünüyorum. Azotu bol vererek Belki alttan taze sürgün çıkarsa güzlük domates olur. Eğer sürgün elde edemezsek söküp salatalık dikerim.

volkan0048 beğendi.
Eski 03-02-2020, 09:26   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2020
Bu sene domates yetishtirmedinizmi?

Arslan Turkmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 14:17   #81
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arslan Turkmen Mesajı Göster
Bu sene domates yetishtirmedinizmi?
Henüz başlamadım. Burada hava çok soğuk. 1 nisandan itibaren tekrar denemeyi düşünüyorum inşallah.

Eski 17-02-2020, 10:20   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2020
Bende kendi çapımda 2,2 ec ile domates yetiştirmeye çalışıyorum fakat gövdede kararma mevcut acaba neye işaret etmektedir?

kizildenizakvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2020, 08:43   #83
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kizildenizakvar Mesajı Göster
Bende kendi çapımda 2,2 ec ile domates yetiştirmeye çalışıyorum fakat gövdede kararma mevcut acaba neye işaret etmektedir?
Bitkinin fotoğrafını gönderebilirmisiniz

Eski 11-03-2020, 18:09   #84
Ağaçsever

2020 sezonu için deneme çalışmalarım başladı

Geçtiğimiz günlerde serada temizlik yaptım ve yeni sezona hazırladım. Geçen yıl ağırlıklı olarak domatesleri cocopeat ortamında yetiştirmiştim. Bu sezon 9-10 litre cocopeat ile dolu olan torbaların üzerine 2-3 litre perlit ilave ettim.
10 Mart 2020 tarihinde 50 m2 seraya Özkan f1 isimli domates fidesini diktim. Buranın şartlarında oldukça erken bir zamanda fide dikmiş olduk. Umarım soğuk zarar vermez. Bu sezon gübrelemede Howard Resh domates formülünü uygulamaya çalışacağım.
Sera 50 m2 olmasına rağmen Geçen yıl topraksız tarım hazırlıkları için oldukça yüksek miktarda masraflarım olmuştu. Bu sezon çoğunlukla geçen yıl aldığım malzemeleri kullandığım için masraf oldukça düştü. 1 koli Fide için 260 TL ve 3 çuval perlit için yaklaşık 200 TL ödeme yaptım. Şu ana kadar başka bir harcamam olmadı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mkarin19 : 12-03-2020 saat 11:31
Eski 16-03-2020, 18:31   #85
Ağaçsever

Bu geceden itibaren don olayı bekleniyor.

Fideler gelişmeye başladı. Meteoroloji siteleri Bu geceden itibaren -4, -5 civarı soğuk hava tahmini yapıyor. Bu nedenle fideleri bir araya topladım. Olası dondan korumak için üzerlerine naylon örtüler örteceğim.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2020, 20:10   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Sayın mkarin19, yeni sezon çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum.Havaların ani soğuması şanssızlığınız. Yeni sezon çalışmalarınızda ve özellikle soğuklar ile mücadelenizde size
kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Nevzat Uz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 20:24   #87
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevzat Uz Mesajı Göster
Sayın mkarin19, yeni sezon çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum.Havaların ani soğuması şanssızlığınız. Yeni sezon çalışmalarınızda ve özellikle soğuklar ile mücadelenizde size
kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Teşekkür ederim Nevzat Bey. Soğuklar İnşallah zarar vermez. Gelişimi yavaşlatacağı muhakkak. Ben bitkilerin zarar görmemesi için elimden gelen önlemleri aldım. Takdir Allah'tan.
Soğuklardan daha çok aklımı kurcalayan gübreleme. Howard Resh domates formülünü uygulamayı düşünüyorum ama kararsızım. Geçen yılki tecrübelerim Howard Resh formülünün de uygun olmayacağını hissettiriyor. Sizden ve forumda bu mesajı okuyan tecrübeli arkadaşlardan gübre eriyiği konusunda fikir beyan etmelerini rica ediyorum.

Eski 16-03-2020, 21:24   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Sayın mkarin19, tecrübeli olduğumu söyleyemem.Köy kökenli olduğum için geleneksel tarım (sebze ve meyve yetiştiriciliği) konusuna pek uzak değilim. Topraksız tarım konusunda ise yaklaşık üç yıldır teorik olarak epeyce bilgi edindiğimi söyleyebilirim. Hatta sosyalbilimci olmama rağmen excell üzerinde amatörce bir besin hazırlama proğramı bile yaptım, istediğim (ppm değerleri verilen) formulü hazırlamak için gerekli bileşikleri (gübreleri) hesaplayabiliyorum. Ancak hiç malzeme satınalıp besin hazırlamadım. Uygulama olarak ise bir önceki yıl kendimin uygun yerim olmadığı için müstakil evi olan bir yakınımın bahçesinde Autopot easygrow2 olarak bilinen 10 adet saksıda domates,biber ve patlıcan denedim.Besin olarak Sayın Kudret TEZEL hocamın üçlü besin kitini kullandım. Tüm bitkileri tek bir tanktan besledim. Gelişim aşamalarına göre (Kudret Hocamın tarifine göre) dozu ayarladım.İlk denemem olmasına rağmen kendimi başarmış kabul ediyorum. Şimdi sizin Howard Resh formulü ile ilgili sorunuza gelince : mükemmel bir gelişim ve verim beklemiyorsanız yeterli olacağını düşünüyorum. Ancak sizin kaynak suyunuzun EC'sinin çok yüksek olması sorun yaratabilir.Hem uygun EC'yi yakalamakta hemde uygun besin dengesini yakalamakta sorun olabilir. Biraz fazla uzattım galiba,kusura bakma.

mkarin19 beğendi.
Nevzat Uz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2020, 11:14   #89
Ağaçsever

Uygun gübre hazırlama

Şu an Howard Resh 1. aşama domates formülünü kullanıyorum. Sadece 1 ton su için hazırladım. Ama devamında kullanmayı düşünmüyorum.
Geçen yıl aldığım notları ve bitkilerin gelişim fotoğraflarını inceleyerek uygun olabileceğini tahmin ettiğim aşağıdaki gübre formülünü çıkardım. Bu formülde Geçen yıl Açık sahada kullandığım 15-30-15+ME gübresini de kullanacağım. Bu gübrede nitrat azotu ve bir miktar amonyum azotu da var. Bu gübre NPK ve ME yönünden de tam ihtiyacı karşılamıyor. Amacım bu gübreden 50 ppm fosforu ve bu oranda diğer elementleri karşılamak. Eksik kalan Elementleri diğer gübrelerle karşılayacağım.
Kullandığımız su yüksek ec değerine sahip ve kalsiyum ve magnezyum bol miktarda var. Geçen yıl sudaki kalsiyumu hesaba katmayıp Kalsiyum nitratı hazırladığım karışımda normal düzeyde kullandığımda bitki gelişimi hızlandı, görüntüsü parlaklaştı. Ama bunun sonucu iyi olmadı. Verim de düşük oldu. Toplanan domateslerde kalsiyum fazlalığı belirtilerini gördüm. Görüntü değişiminin Kalsiyum nitrat gübresindeki nitrat azotundan kaynaklandığı sonucuna vardım. Az miktarda kalsiyum ve magnezyum kullanacağım. Hiç kullanmamaya cesaret edemedim.
Geçen yıl Gübre karışımını artırdığımda bitki hızlı gelişti ve gövde kalınlığı azaldı. Bu yıl Potasyum ile azotu dengelemek için potasyumu azotun iki katı kullanacağım. Hızlı ince büyüme yerine gövde kalınlaşarak sağlam büyüme olacağını tahmin ediyorum. Kalsiyum ve magnezyumu çok az miktarda kullanmam EC değerine de olumlu yansıyacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mkarin19 : 19-03-2020 saat 17:52
Eski 20-03-2020, 11:37   #90
Ağaçsever

Aşağıdaki yetiştirici hangi oranlarda gübreleme yapmış olabilir?

1. resme Dikkat ederseniz çiçekler kuvvetli ve çok iri
2. resimde gövde çok kalın ama büyüme dengeli
3. resimde görülen büyüme çok hızlı , çiçek yaprakları hala meyve üzerinde
4. ve 5. resim verim oldukça iyi

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024